Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V Ostravě byl aktivován zimní program pro bezdomovce
  • Novojičínské gymnázium učilo, stávkovali studenti
  • Opava je na zimu připravena
  • Jízdní oddíl Městské policie Ostrava slaví 30 let ve službě
  • V Ostravě otevřeli centrum s technologiemi pro seniory

V Ostravě byl aktivován zimní program pro bezdomovce

Ostrava nezapomíná ani na bezdomovce a každý rok spouští s příchodem chladných dní zimní program. Ve městě je i díky neziskovým organizacím připraveno dostatek míst v noclehárnách a azylových domech tak, aby nikdo nemusel trávit mrazivou noc na ulici.

Mirek z Ostravy žije na ulici už od svých 18 let. Dnes je mu 51 a je spokojený. To že přišla další zima mu nevadí. S družkou Mirkou bydlí už 15 let v malé bezdomovecké osadě u nákupní centra Avion. Chatku si vytápějí a mají i televizi, kterou napájí z autobaterie. 

Mirek a Mirka, bezdomovci: "Kriminál, venku, kriminál, venku...furt dokola a když jsem byl na byťáku, tak mi řekli, že nemám nárok. My máme všechno, já k životu nic nepotřebuju." 

Mirek s Mirkou patří k necelým 800 bezdomovců, kteří žijí v Ostravě. Polovina z nich je na ulici. Zbytek využívá azylové domy. V Ostravě je připraveno pro bezdomovce dostatek ubytovacích kapacit, které se na zimu ještě zvyšují.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Dá se říct, že v Ostravě nemusí být v zimě nikdo venku. Všichni lidé mohou být v teple." 

Zimní program zajišťuje město v součinnosti s Armádou spásy a Charitou Ostrava. Nejčastěji jsou pak s bezdomovci strážníci, kteří je v zimě častěji kontrolují.

Matěj Navrátil, strážník MP Ostrava: "Kontrolujeme bezdomovce pravidelně a vzhledem k tomu, že se snižují teploty, zvyšuje se riziko omrzlin a dalších úrazů. Zvláště se to týká těch, kteří holdují alkoholu a nemají takový pud sebezáchovy." 

Podobně jako Mirek s Mirkou je i mezi bezdomovci mnoho takových, kteří žádnou pomoc nevyužívají. Bojí se, že je v azylovém domě někdo okrade nebo mají například psa, se kterým ho do tepla nepustí. 

---

Novojičínské gymnázium učilo, stávkovali studenti

K výstražné stávce se v pondělí zapojily školy napříč Moravskoslezským krajem. Některé zavřely, jiné fungovaly v omezeném režimu. Třeba novojičínské gymnázium výuku zachovalo, nicméně studenti tu zorganizovali i svou stávku na podporu učitelů.

Do celodenní výstražné stávky, vyhlášené školskými odbory z důvodu snížení platů nepedagogických pracovníků a dalších změn plánovaných ve školství, se dle zveřejňovaných odhadů zapojilo v rámci Moravskoslezského kraje 50 až 70 procent středních, základních a mateřských škol. 

V Karviné stávkuje 11 škol ze 12, přidalo se i Středisko volného času Juventus. Místní knihovna pro děti, které nejsou ve škole, zajistila aktivity.

Například v Ostravě stávkovalo více než 80 procent základních a téměř 70 mateřských škol. A třeba v Novém Jičíně byly uzavřeny všechny základní školy, na Komenského 66 učili jen první až třetí třídy.

Jediná škola, které v Novém Jičíně výuku zachovala, je zdejší gymnázium, nicméně studenti vstoupili v 10 hodin do své vlastní stávky na podporu učitelů.

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “V podstatě jsme požádali všechny zaměstnance, aby se vyjádřili do minulé středy, a poté, co jsem zjistili, že méně než polovina školy se ke stávce přihlásila, z učitelů to vycházelo přesně na polovinu, tak jsme po zvážení s panem ředitelem rozhodli, že jsme schopni zajistit výuku, výraznějším způsobem jsme předělali rozvrh a všechny třídy jsou ve škole probíhá standardní výuka.”

Štěpán Polách, student Gymnázia Nový Jičín: “My si myslíme, že to, co se vláda projednává, že to nemá jen zásadní dopad na učitele, ale hlavně na kvalitu vzdělání a na nás na studenty. A my chceme, aby to školství neupadlo.”

Petr Horák, stávkující učitel Gymnázia Nový Jičín: “Studenti dali najevo to, že nesouhlasí s návrhy ministra školství tím, že spontánně tuto akci uspořádali. Myslím si, že je to výjimečné a svědčí to o jejich občanské vyspělosti.”

Asi po třiceti minutách se gymnazisté vrátili zpět do lavic a pokračovali v klasické výuce.

---

Opava je na zimu připravena

Sněhová nadílka Opavu nepřekvapila. Město se na ni připravilo s předstihem. O sjízdnost komunikací a schůdnost chodníků se starají technické služby, které mají v zásobě dostatek soli, solanky i inertního materiálu na celou zimu.

V Opavě se v zimě čistí od sněhu a náledí přes 140 km vozovek a 85 km chodníků. K tomu musíme připočítat také 11 mostů a lávek pro pěší, schody, přechody pro chodce a cestičky na městských hřbitovech. Letošní plán zimní údržby přináší novinky.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V minulých letech jsme v rámci zimní údržby měli pouze dva plány Jeden plán byl běžná zimní údržba a druhý plán jsme měli v podstatě už ten krizový a my jsme do toho po loňských zkušenostech vložili ještě jeden mezistupeň."

Jde o takzvanou mimořádnou situaci, kdy bude v ulicích více techniky i více lidí, aby se dala co nejrychleji zvládnout. Sníh se odklízí i z Městských sadů a parků, kde je necelých 11 km cest. Každoročně k nim přibývají nové části ulic a chodníků, letos je sem zařazena například i nová lávka mezi Městskými sady a Stříbrným jezerem.

Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Nejdříve se uklízejí silnice s největším dopravním významem a postupuje se samozřejmě potom až po ty poslední uličky ve městě. Bude probíhat úklid sněhu jak strojově, tak ručně. Pořídili jsme nový stroj na strojní čištění chodníků.”

Hlavní průtahy městem mají na starost jejich majitelé, tedy Ředitelství silnic a dálnic a Správa silnic MSK.




---

Jízdní oddíl Městské policie Ostrava slaví 30 let ve službě

V letošním roce slaví Ostrava jedno zajímavé jubileum. Je to právě 30 let, kdy řady městské policie rozšířil jízdní oddíl, který si za ta léta vysloužil pověst nedílné a významné součásti bezpečnosti ve městě.

Už krátce po vzniku Městské policie Ostrava v roce 1992 se o jízdním oddíle začalo hovořit. Netrvalo dlouho a bylo zakoupeno dvanáct koní a k jejich výcviku bylo vybráno 13 strážníků. Hned v následujícím roce pak byl jízdní oddíl zařazen do výkonu služby. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Já jsem měl vlastně vznik městské policie na starosti a říkali jsme si, že by bylo krásné, kdybychom pokračovali v té tradici." 

Policie využívala nejprve plemena Český teplokrevník a Slezský norik. Dnes už strážníci sedlají Starokladrubské koně, kteří jsou klidnější a všestranější. Od počátku je u skupiny hipologie Miroslav Holý, který je také spoluautorem knihy o jejich výcviku. 

Miroslav Holý, vedoucí Skupiny hipologie MP Ostrava: "Kniha je vlastně o využití koní u jízdní policie. Je to moje parketa. V knize je všechno o výcviku koní i jezdců." 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Opravdu je to dnes nezbytná součást výkonu služby, kdy jsou ty koně nasazováni ve složitějších terénech, v chatových osadách, v Poodří nebo např. v Bělském lese." 

Aktuálně má Ostrava dvanáct starokladrubáků a to šest běloušů a šest vraníků. Sedlají je 3 strážnice a 10 strážníků. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Já bych chtěl poděkovat všem strážníkům, kteří jsou zařazeni v této organizační jednotce a nejen jim, protože i civilní zaměstnanci, kteří s starají o naše koně si zaslouží poděkování." 

Neocenitelnou roli plní koně v situacích, při kterých hrozí hromadné narušení veřejného pořádku, jakými jsou například fotbalová utkání.

---

V Ostravě otevřeli centrum s technologiemi pro seniory

V centru Ostravy začalo fungovat nové centrum s moderními technologiemi pro seniory. Ty mají prodloužit schopnost seniorů zůstat déle v domácím prostředí a vyřešit tak problém s nedostatkem míst v pobytových sociálních službách. Kromě toho bude středisko sloužit i pro výuku sociální péče.

Tlačítka pro zavolání tísňové péče, zařízení pro měření a sledování zdravotního stavu nebo velká dotyková polohovací obrazovka. To jsou některé z technologií, které lidé nově najdou v ukázkovém prostoru s moderními pomůckami pro seniory v Moravské Ostravě. Otevřela ho zde organizace Dohled na dosah s finanční podporou MS kraje.

Viktor Kubát - místopředseda Dohledu na dosah, z. s. „Máme tady takové 3 kategorie senzorů. Jedná se o dohledové sety, kterými sledujeme pohyb člověka a jeho chování během dne a během noci. Dále jsou to telemedicínské sety, kterými jsme schopni sledovat fyziologické parametry, například tlakoměr, glukometr, oxymetr – a v neposlední řadě to jsou tzv. aktivizační sety – například tento stolek, díky kterému mohou senioři hrát hry, komunikovat s rodinou.“

Jednou z nejčastějších pomůcek v domácnostech je například takovéto SOS tlačítko, díky kterému si senior přivolá okamžitou pomoc.

Technologie mají jediný cíl – prodloužit pobyt seniorů v domácnostech a částečně tak vyřešit problém s přeplněností pobytových sociálních služeb.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL) - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Je důležité v přirozeném prostředí co nejdéle udržet lidi – to znamená v jejich domácím prostředí a až poté má přicházet pobytová služba.“

Ukázková místnost bude sloužit také jako výukové středisko.

Alice Gojová - děkanka FSS OU: „Tohle je výborná příležitost pro naše studenty seznámit se s novými technologiemi a možnostmi podpory přirozeného stárnutí doma.“

Ostravské centrum je teprve druhým svého druhu v Česku. První vzniklo v říjnu tohoto roku v Plzni.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
03. prosince 2023, 14:00

V Ostravě byl aktivován zimní program pro bezdomovce

Ostrava nezapomíná ani na bezdomovce a každý rok spouští s příchodem chladných dní zimní program. Ve městě je i díky neziskovým organizacím připraveno dostatek míst v noclehárnách a azylových domech tak, aby nikdo nemusel trávit mrazivou noc na ulici.

Mirek z Ostravy žije na ulici už od svých 18 let. Dnes je mu 51 a je spokojený. To že přišla další zima mu nevadí. S družkou Mirkou bydlí už 15 let v malé bezdomovecké osadě u nákupní centra Avion. Chatku si vytápějí a mají i televizi, kterou napájí z autobaterie. 

Mirek a Mirka, bezdomovci: "Kriminál, venku, kriminál, venku...furt dokola a když jsem byl na byťáku, tak mi řekli, že nemám nárok. My máme všechno, já k životu nic nepotřebuju." 

Mirek s Mirkou patří k necelým 800 bezdomovců, kteří žijí v Ostravě. Polovina z nich je na ulici. Zbytek využívá azylové domy. V Ostravě je připraveno pro bezdomovce dostatek ubytovacích kapacit, které se na zimu ještě zvyšují.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Dá se říct, že v Ostravě nemusí být v zimě nikdo venku. Všichni lidé mohou být v teple." 

Zimní program zajišťuje město v součinnosti s Armádou spásy a Charitou Ostrava. Nejčastěji jsou pak s bezdomovci strážníci, kteří je v zimě častěji kontrolují.

Matěj Navrátil, strážník MP Ostrava: "Kontrolujeme bezdomovce pravidelně a vzhledem k tomu, že se snižují teploty, zvyšuje se riziko omrzlin a dalších úrazů. Zvláště se to týká těch, kteří holdují alkoholu a nemají takový pud sebezáchovy." 

Podobně jako Mirek s Mirkou je i mezi bezdomovci mnoho takových, kteří žádnou pomoc nevyužívají. Bojí se, že je v azylovém domě někdo okrade nebo mají například psa, se kterým ho do tepla nepustí. 

---

Novojičínské gymnázium učilo, stávkovali studenti

K výstražné stávce se v pondělí zapojily školy napříč Moravskoslezským krajem. Některé zavřely, jiné fungovaly v omezeném režimu. Třeba novojičínské gymnázium výuku zachovalo, nicméně studenti tu zorganizovali i svou stávku na podporu učitelů.

Do celodenní výstražné stávky, vyhlášené školskými odbory z důvodu snížení platů nepedagogických pracovníků a dalších změn plánovaných ve školství, se dle zveřejňovaných odhadů zapojilo v rámci Moravskoslezského kraje 50 až 70 procent středních, základních a mateřských škol. 

V Karviné stávkuje 11 škol ze 12, přidalo se i Středisko volného času Juventus. Místní knihovna pro děti, které nejsou ve škole, zajistila aktivity.

Například v Ostravě stávkovalo více než 80 procent základních a téměř 70 mateřských škol. A třeba v Novém Jičíně byly uzavřeny všechny základní školy, na Komenského 66 učili jen první až třetí třídy.

Jediná škola, které v Novém Jičíně výuku zachovala, je zdejší gymnázium, nicméně studenti vstoupili v 10 hodin do své vlastní stávky na podporu učitelů.

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “V podstatě jsme požádali všechny zaměstnance, aby se vyjádřili do minulé středy, a poté, co jsem zjistili, že méně než polovina školy se ke stávce přihlásila, z učitelů to vycházelo přesně na polovinu, tak jsme po zvážení s panem ředitelem rozhodli, že jsme schopni zajistit výuku, výraznějším způsobem jsme předělali rozvrh a všechny třídy jsou ve škole probíhá standardní výuka.”

Štěpán Polách, student Gymnázia Nový Jičín: “My si myslíme, že to, co se vláda projednává, že to nemá jen zásadní dopad na učitele, ale hlavně na kvalitu vzdělání a na nás na studenty. A my chceme, aby to školství neupadlo.”

Petr Horák, stávkující učitel Gymnázia Nový Jičín: “Studenti dali najevo to, že nesouhlasí s návrhy ministra školství tím, že spontánně tuto akci uspořádali. Myslím si, že je to výjimečné a svědčí to o jejich občanské vyspělosti.”

Asi po třiceti minutách se gymnazisté vrátili zpět do lavic a pokračovali v klasické výuce.

---

Opava je na zimu připravena

Sněhová nadílka Opavu nepřekvapila. Město se na ni připravilo s předstihem. O sjízdnost komunikací a schůdnost chodníků se starají technické služby, které mají v zásobě dostatek soli, solanky i inertního materiálu na celou zimu.

V Opavě se v zimě čistí od sněhu a náledí přes 140 km vozovek a 85 km chodníků. K tomu musíme připočítat také 11 mostů a lávek pro pěší, schody, přechody pro chodce a cestičky na městských hřbitovech. Letošní plán zimní údržby přináší novinky.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V minulých letech jsme v rámci zimní údržby měli pouze dva plány Jeden plán byl běžná zimní údržba a druhý plán jsme měli v podstatě už ten krizový a my jsme do toho po loňských zkušenostech vložili ještě jeden mezistupeň."

Jde o takzvanou mimořádnou situaci, kdy bude v ulicích více techniky i více lidí, aby se dala co nejrychleji zvládnout. Sníh se odklízí i z Městských sadů a parků, kde je necelých 11 km cest. Každoročně k nim přibývají nové části ulic a chodníků, letos je sem zařazena například i nová lávka mezi Městskými sady a Stříbrným jezerem.

Jan Hazucha, ředitel, Technické služby Opava: “Nejdříve se uklízejí silnice s největším dopravním významem a postupuje se samozřejmě potom až po ty poslední uličky ve městě. Bude probíhat úklid sněhu jak strojově, tak ručně. Pořídili jsme nový stroj na strojní čištění chodníků.”

Hlavní průtahy městem mají na starost jejich majitelé, tedy Ředitelství silnic a dálnic a Správa silnic MSK.




---

Jízdní oddíl Městské policie Ostrava slaví 30 let ve službě

V letošním roce slaví Ostrava jedno zajímavé jubileum. Je to právě 30 let, kdy řady městské policie rozšířil jízdní oddíl, který si za ta léta vysloužil pověst nedílné a významné součásti bezpečnosti ve městě.

Už krátce po vzniku Městské policie Ostrava v roce 1992 se o jízdním oddíle začalo hovořit. Netrvalo dlouho a bylo zakoupeno dvanáct koní a k jejich výcviku bylo vybráno 13 strážníků. Hned v následujícím roce pak byl jízdní oddíl zařazen do výkonu služby. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Já jsem měl vlastně vznik městské policie na starosti a říkali jsme si, že by bylo krásné, kdybychom pokračovali v té tradici." 

Policie využívala nejprve plemena Český teplokrevník a Slezský norik. Dnes už strážníci sedlají Starokladrubské koně, kteří jsou klidnější a všestranější. Od počátku je u skupiny hipologie Miroslav Holý, který je také spoluautorem knihy o jejich výcviku. 

Miroslav Holý, vedoucí Skupiny hipologie MP Ostrava: "Kniha je vlastně o využití koní u jízdní policie. Je to moje parketa. V knize je všechno o výcviku koní i jezdců." 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Opravdu je to dnes nezbytná součást výkonu služby, kdy jsou ty koně nasazováni ve složitějších terénech, v chatových osadách, v Poodří nebo např. v Bělském lese." 

Aktuálně má Ostrava dvanáct starokladrubáků a to šest běloušů a šest vraníků. Sedlají je 3 strážnice a 10 strážníků. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Já bych chtěl poděkovat všem strážníkům, kteří jsou zařazeni v této organizační jednotce a nejen jim, protože i civilní zaměstnanci, kteří s starají o naše koně si zaslouží poděkování." 

Neocenitelnou roli plní koně v situacích, při kterých hrozí hromadné narušení veřejného pořádku, jakými jsou například fotbalová utkání.

---

V Ostravě otevřeli centrum s technologiemi pro seniory

V centru Ostravy začalo fungovat nové centrum s moderními technologiemi pro seniory. Ty mají prodloužit schopnost seniorů zůstat déle v domácím prostředí a vyřešit tak problém s nedostatkem míst v pobytových sociálních službách. Kromě toho bude středisko sloužit i pro výuku sociální péče.

Tlačítka pro zavolání tísňové péče, zařízení pro měření a sledování zdravotního stavu nebo velká dotyková polohovací obrazovka. To jsou některé z technologií, které lidé nově najdou v ukázkovém prostoru s moderními pomůckami pro seniory v Moravské Ostravě. Otevřela ho zde organizace Dohled na dosah s finanční podporou MS kraje.

Viktor Kubát - místopředseda Dohledu na dosah, z. s. „Máme tady takové 3 kategorie senzorů. Jedná se o dohledové sety, kterými sledujeme pohyb člověka a jeho chování během dne a během noci. Dále jsou to telemedicínské sety, kterými jsme schopni sledovat fyziologické parametry, například tlakoměr, glukometr, oxymetr – a v neposlední řadě to jsou tzv. aktivizační sety – například tento stolek, díky kterému mohou senioři hrát hry, komunikovat s rodinou.“

Jednou z nejčastějších pomůcek v domácnostech je například takovéto SOS tlačítko, díky kterému si senior přivolá okamžitou pomoc.

Technologie mají jediný cíl – prodloužit pobyt seniorů v domácnostech a částečně tak vyřešit problém s přeplněností pobytových sociálních služeb.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL) - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Je důležité v přirozeném prostředí co nejdéle udržet lidi – to znamená v jejich domácím prostředí a až poté má přicházet pobytová služba.“

Ukázková místnost bude sloužit také jako výukové středisko.

Alice Gojová - děkanka FSS OU: „Tohle je výborná příležitost pro naše studenty seznámit se s novými technologiemi a možnostmi podpory přirozeného stárnutí doma.“

Ostravské centrum je teprve druhým svého druhu v Česku. První vzniklo v říjnu tohoto roku v Plzni.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-03-12-2023-14-00