Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Požár značně poškodil dvě školy v Českém Těšíně
  • Smlouva o prodeji pozemku pro Divadlo Mír podpesána
  • Odstřel skipové věže Dolu Lazy v Orlové
  • Bývalému šéfovi zapálil žhář vozidlo slivovicí
  • Zlatý David Pastrňák přivezl pohár do rodného Havířova
  • Fajné léto na Kosárně nabídlo zábavu i poučení

Požár značně poškodil dvě školy v Českém Těšíně

Ve středu večer začala hořet střecha Obchodní akademie v Českém Těšíně. I přes veškeré úsilí hasičů se požár rozšířil i na střechu sousední základní školy. Na místo byl proto povolán statik.

Zásah hasičů u požáru historických budov v centru města byl poměrně komplikovaný. Oheň zasáhl půdní prostory a střechu rychle a mohutně. Dřevěnými krovy se pak šířil k sousedním budovám.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Samotný požár byl na operační středisko hasičů ohlášen v 18.26 hodin. Na místo postupně vyjelo 19 jednotek hasičů. Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. Hasiči se snažili, aby se nerozšířil na přilehlou budova základní školy. Bohužel vlivem složité konstrukce se jim to nepodařilo. Byla zasažena i střecha základní školy.”

Anketa: “Včera večer asi kolem páté půl šesté kolegyně poslala video a můžu říct jedno, je mi to líto. Je mi to líto a je to hrozný, chudáci ta děcka. Opravdu je mi to líto, jsou to krásné baráky.”

Celý zásah jsme sledovali v tomto aktualizovaném článku: 

Oheň sice zasáhl dvě školy, naštěstí ho ale hasiči zastavili dříve, než přeskočil na sousední muzeum.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “My jsme samozřejmě s velitelem zásahu monitorovali situaci a konzultovali naše kroky. S většinou zaměstnanců jsme byli připraveni na rychlou evakuaci lidí, ale i materiálu, ale především sbírkových předmětů, protože je tam přírůstkový depozitář a také archiv.”

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Hasiči během noci rozebírali střešní konstrukce, hledali skrytá ohniska požáru, která postupně hasili. Během toho zásahu nedošlo k žádnému zranění.”

Kraj a město teď řeší náhradní prostory pro výuku a také opravu obou škol.

Karel Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: “Ten rozsah škod je obrovský. Začalo to vše na obchodní akademii, tam to podkroví shořelo kompletně celé. Pak to zasáhlo i tu základní školu. Je třeba zmínit, že budovy mají víc jak 100 let, tak ty stropy jsou v technickém stavu tak, jak se stavělo kdysi. Je to celé promočené a bude to vyžadovat kompletní rekonstrukci vnitřků.”

Jednou z vyšetřovacích verzí je pochybení při rekonstrukci obchodní akademie.

---

Smlouva o prodeji pozemku pro Divadlo Mír podpesána

Důležitý akt se ve čtvrtek odehrál v Divadle Mír v Ostravě. Zakladatel divadla a herec Albert Čuba podepsal s primátorem Janem Dohnalem smlouvu o koupi pozemku, na kterém chce postavit novou scénu. Město pod budovou postaví podzemní garáže.

Ostravské Divadlo Mír vzniklo teprve  v roce 2017, ale i přes své mládí je už nyní známé v celé zemi a mnohé z jeho komedií jsou legendární. Pokud někdo chce některé představení vidět, musí si lístek zakoupit mnoho týdnů dopředu. Budova bývalého kina Mír tak dosáhla svého limitu a šéf divadla Albert Čuba se rozhodl, že si postaví novou scénu. 

Albert Čuba, majitel divadla Mír: "Hrajeme primárně komedie, diváci milují komedie i naši herci milují komedie, ale samozřejmě cítíme i potřebu jít do jiného žánru."

Pro stavbu nové scény si Albert Čuba vybral pozemek na náměstí Jiřího z Poděbrad, který patří městu a leží hned u divadla. Zastupitelé s jeho prodejem souhlasili a tak mohla být podepsána smlouva přímo v Míru. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Je to velký průlom, protože já si úplně neuvědomuji, kdy se takhle v České republice postavilo divadlo na zelené louce." 

Albert Čuba, majitel divadla Mír: "Do šestého měsíce následujícího roku požádáme o stavební povolení a v podstatě do června 2031 by stavba měla stát a divadlo se bude otevírat." 

Na podobě budovy už intenzivně pracuje architektonická kancelář. než začne samotná stavba, zavázalo se město postavit podzemní parkoviště, na kterém bude divadlo stát. Hotovo by mělo být do roku 2031.

---

Odstřel skipové věže Dolu Lazy v Orlové

Stovky lidí si nenechaly ujít pohled na odstřel těžní věže Dolu Lazy. Skipová věž se poroučela k zemi do vymezeného prostoru během několika sekund. Po té se do okolí vznesl obrovský mrak prachu.

Odstřel skipové věže, kterou se několik desítek let těžilo černé uhlí na povrch, byl naplánován na 10. hodinu. Společnost Diamo v okolí vymezila prostory pro diváky. Byli mezi nimi i bývalí horníci.

anketa: "Tu věž vidím z Hrabůvky z okna, bydlím ve 14. patře, tak jsem se přijel podívat, jak to bude padat.”

anketa: “Přijeli jsme z Dětmarovic, chtěli jsme se podívat, jak ta věž bude odpálena a líbilo se nám to.”

anketa: “Já jsem tady pracoval asi jen 20 let. Předtím jsem pracoval na Fučíku v Petřvaldě, ale tady byla nejlepší šachta, která existovala u OKD. Dodnes jsem ještě lektorem v OKD. Jsem už 50 let činný.” Jak vy se díváte na ten odstřel? Měla by věž zůstat, nebo uvolnit prostor pro rozvoj. “Ono to asi není památkovým úřadem chráněné, jen ta jiná těžní věž je chráněná, ale toto bylo nově postaveno někdy v 70. letech a není to chráněné. Jestli tady chtějí mít nějaké komerční účely, tak to půjde dolů a udělají zelenou louku.”

anketa: “Byl jsem u OKD zaměstnán skoro třicet let a v 55 letech jsem šel do předčasného důchodu. Celou dobu jsem dělal na dole. Tyto věci, odstřel, se mi moc líbí, byl jsem se podívat i na naši věž Duklu a teď Lazy.”

Mezi hosty byl ministr financí Zbyněk Stanjura a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Probíhá postupná likvidace. Dneska budeme svědky odstřelu těžní věže, což je v podstatě taková dominanta každé šachty. Přišel jsem se podívat, protože je to nostalgická záležitost. Ta těžní věž je starší než já a jezdil jsem kolem ní celý život, bydlím kousek odsud. Celé území Karvinska a Havířovska a celá pohornická krajina prochází, bude procházet transformací, takže využitelné pozemky, které kraj bude moci rozvinout a připravit je pro příchod strategických nebo i menších investorů, tak to je budoucnost této krajiny. Vznikají skvělé projekty se strategickým významem. Tady kousek vznikne Poho park Gabriela.”

Při odstřelu bylo použito více než tisíc náloží. Střelmistr poprvé otestoval elektronické rozbušky, které se těsně před odstřelem samy postupně zkontrolovaly.

Jan Výmola, střelmistr: “Když se podíváte, kde jsou těžní stroje, tak ty dopadly na místo, kde měly. Ale ta věž se rozvalila a stěna se vytočila a lehla do kolejí. Ale ty koleje byly v ohroženém prostoru. My jsme počítali, že to vydrží víc po kupě, ale to je věc, kterou neovlivníte. Fáze toho drcení konstrukce už je mimo možnost ovlivnění. Důležité je, že zůstaly uchráněné ty ostatní budovy, jako trafostanice napájecí domov důchodců a asi nikdo nehlásil škody."

anketa: “Země se zachvěla a bylo to dole. Byl to dobrý zážitek. Nečekal jsem tolik prachu. Říkal jsem si, že ty respirátory, že to je takové opatření nad rámec, ale fakt bylo dobré ho mít na nose.”

anketa: “Čekali jsme sice dlouho, ale potom to bylo fakt pěkné. Kluci se lekli, když to padlo. Taky jsem nečekal takovou ránu, ale šlo to krásně k zemi. Lehlo si to pěkně. Myslel jsem, že to třeba technikům nevyjde, že to položí na druhou stranu, ale dobré, zážitek pěkný. Až na ty slzy. Otec tady tolik roků pracoval a konec. A přitom je to úplně zbytečné.”

Na demolici čekají také další objekty v areálu.

Jiří Golasowski, náměstek z odštěpného závodu DARKOV: “Rozfázované to máme do přelomu roku 2026-2027, kdyby tady v podstatě měla vzniknout rovina.”

Jako připomínka někdejší šachty zůstane na místě jen jedna ocelová těžní věž.

---

Bývalému šéfovi zapálil žhář vozidlo slivovicí

Policistům se rychle podařilo vypátrat pachatele žhářského útoku v Ostravě. Muž zapálil auto svému bývalému šéfovi aby se prý pomstil za jeho chování. Teď mu hrozí 2 roky vězení.

Všechno začalo voláním na tísňovou linku hasičů, že v Ostravě-Michálkovicích hoří osobní auto. Hasiče přivolala sám majitel vozidla, kterého ve dvě hodiny ráno vzbudil silný zápach kouře. Nejprve se pokoušel vozidlo uhasit.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vedle toho stálo také zaparkované vozidlo jeho přítelkyně, proto okamžitě vzal klíče a toto rychle běžel přeparkovat. I přesto, že reagoval okamžitě, vozidlo značky BMW bylo od plamenů poškozeno. Následně vzal hasící přístroj a snažil se plameny uhasit, což se mu nedařilo. Oheň se rozšířil takovou rychlostí, že nakonec hašení vzdal, šel se schovat za roh baráku a čekal na příjezd hasičů."

Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Na místo byly vyslány tři jednotky hasičů. Auto hasily jedním vodním proudem. Hasiči doporučují řidičům, aby pokud je již auto v plamenech, okamžitě volali tísňovou linku hasičů 112 nebo 150."

Přivoláni byli také policisté, kteří v těchto případech spolupracují s vyšetřovateli hasičů na určení příčiny požáru. Vyšetřovací verze byly nejprve tři - žhářství, závada a podvod. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Případem se začali zabývat kriminalisté ze Slezské Ostravy. Operativní šetření, výslechy osob, ale především mravenčí práce přivedla kriminalisty na bývalého kolegu poškozeného. Ukázalo se, že motivem obviněného měla být msta vůči svému nadřízenému."

Motivem žhářství byla msta bývalému zaměstnavateli. 25letému muži se údajně nelíbilo, jak se nadřízený chová ke svým zaměstnancům. Škoda poškozením vozidel byla odhadnuta n 350 tisíc korun. 

---

Zlatý David Pastrňák přivezl pohár do rodného Havířova

Strůjce rozhodujícího vítězného gólu mistrovství světa v ledním hokeji David Pastrňák přijel do rodného Havířova s pohárem i zlatou medailí. Na náměstí ho čekaly stovky nadšených fanoušků.

S pohárem nad hlavou a zlatou medailí na krku se přivítal David Pastrňák s fanoušky v rodném městě Havířově a neskrýval dojetí.

David Pastrňák, hokejista: "Musím vám říct, že i mně se rozklepaly kolena tady, takže ještě jednou moc děkuji, že pro mě uděláte takový krásný návrat zpátky domů po deseti letech.”

Město pro Davida připravilo několik překvapení. Jedním z nich bylo setkání s hercem Štěpánem Kozubem, kterého si hokejista přál poznat. David mu dokonce půjčil svou zlatou medaili. Společně pak koučovali jeden ze zápasů, do kterého se zapojily děti z hokejové školy, veřejnost a také nejlepší hráči z letošního ročníku soutěže Hokej na dvorcích.

anketa: “S Davidem to bylo fakt skvělé se setkat. Byl to vždy můj sen a byla to velká paráda si tady užít s Davidem Pastrňákem. Moc děkuji.”

anketa: “Já jsem také dlouho čekal, kdy si sáhnu na ten pohár. Je to fakt zážitek a doufám, že se s ním setkám v NHL.”

Z rukou vedení radnice si David převzal také nejvyšší ocenění města.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Davide, je mi velkou ctí, že vám mohu předat čestné občanství Statutárního města Havířova. Věřte, že jsme na vás všichni a právem hrdí.”

David Pastrňák, hokejista: "Jsem rád, že jsem se mohl zpátky vrátit do rodného města, protože nikdy nesmíte zapomenout, odkud přicházíte. Bylo to krásné a je to tady pořád krásné, jak si to pamatuji a ještě jednou moc děkuji, že jste přišli a moc jsem si to užil.”

---

Fajné léto na Kosárně nabídlo zábavu i poučení

Kosárna v Karlovicích je jedním z bodů Technotrasy MS kraje, která ukazuje dávný život na venkově, nabízí zábavu i chuť tradičních potravin. Má svoje kouzlo a program jak pro děti, tak i pro dospělé návštěvníky. Nechybí tady ani nabídka umění, hudby a soutěží.

Muzeum v Bruntále ve spolupráci se Střediskem volného času připravilo v rámci Technotrasy celodenní program

Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Děti si mohou vyzkoušet různé hry, interaktivní věci, stejně tak dospělí se zabaví. Například zde ani tento rok nechybí naše oblíbená koza Líza, kde si návštěvníci vyzkouší, jaké to je, podojit kozu a nebo tady děti si kohou vyzkoušet sbírat šišky do nůše nebo jezdit s traktůrkem, naloženým senem.“

Děti si na Kosárně mohly vyzkoušet tradiční i interaktivní hry, vše v rámci plnění soutěžních úkolů.

Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „My jsme si za SVČ Bruntál připravili takové starší stanoviště, dá se říct. Děti se tady učí roztáčet dřevěnou káču, učí se dojení kozy, mají tam přírodovědné stanoviště, zkouší křesat oheň, poznávají zvuková vajíčka a tak různě.“

Marcela Rozprýmová, SVČ Bruntál: „Tady děti skládají různé kolíčky ke zvířátkům a na kolíčkách jsou miminka, co žerou, kde bydlí a nebo čím jsou užitečné."

Ani dospělí nepřišli zkrátka. Čekaly na ně ochutnávky potravin regionálních výrobců.

Daniela Tomaščáková, Muzeum v Bruntále: „K ochutnání tu máme světlohorské trampské cigáro, pak tady máme škvarkovou pomazánku, bůčkovou s česnekem, nebo tu máme marmelády, sirupy z lásky, sýry od Stromovouse ze Staré Vody."

Kulturní část dne vyplnila kapela místních muzikantů i výstava zajímavých obrazů.

Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Na půdě si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu obrazů Terezy Posoldové, která zde vystavuje až do 25. srpna. Tereza Posoldová je malířka z Krnova, která kreslí abstraktní díla, plná výbuchů barev a fantazie.“

Fajné léto na Kosárně není jen zastávkou na cestě po Jeseníkách. Návštěvníci tady mohou strávit opravdu celý den a Kosárnu navštívit i celoročně.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
04. srpna 2024, 14:00

Požár značně poškodil dvě školy v Českém Těšíně

Ve středu večer začala hořet střecha Obchodní akademie v Českém Těšíně. I přes veškeré úsilí hasičů se požár rozšířil i na střechu sousední základní školy. Na místo byl proto povolán statik.

Zásah hasičů u požáru historických budov v centru města byl poměrně komplikovaný. Oheň zasáhl půdní prostory a střechu rychle a mohutně. Dřevěnými krovy se pak šířil k sousedním budovám.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Samotný požár byl na operační středisko hasičů ohlášen v 18.26 hodin. Na místo postupně vyjelo 19 jednotek hasičů. Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. Hasiči se snažili, aby se nerozšířil na přilehlou budova základní školy. Bohužel vlivem složité konstrukce se jim to nepodařilo. Byla zasažena i střecha základní školy.”

Anketa: “Včera večer asi kolem páté půl šesté kolegyně poslala video a můžu říct jedno, je mi to líto. Je mi to líto a je to hrozný, chudáci ta děcka. Opravdu je mi to líto, jsou to krásné baráky.”

Celý zásah jsme sledovali v tomto aktualizovaném článku: 

Oheň sice zasáhl dvě školy, naštěstí ho ale hasiči zastavili dříve, než přeskočil na sousední muzeum.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “My jsme samozřejmě s velitelem zásahu monitorovali situaci a konzultovali naše kroky. S většinou zaměstnanců jsme byli připraveni na rychlou evakuaci lidí, ale i materiálu, ale především sbírkových předmětů, protože je tam přírůstkový depozitář a také archiv.”

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Hasiči během noci rozebírali střešní konstrukce, hledali skrytá ohniska požáru, která postupně hasili. Během toho zásahu nedošlo k žádnému zranění.”

Kraj a město teď řeší náhradní prostory pro výuku a také opravu obou škol.

Karel Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: “Ten rozsah škod je obrovský. Začalo to vše na obchodní akademii, tam to podkroví shořelo kompletně celé. Pak to zasáhlo i tu základní školu. Je třeba zmínit, že budovy mají víc jak 100 let, tak ty stropy jsou v technickém stavu tak, jak se stavělo kdysi. Je to celé promočené a bude to vyžadovat kompletní rekonstrukci vnitřků.”

Jednou z vyšetřovacích verzí je pochybení při rekonstrukci obchodní akademie.

---

Smlouva o prodeji pozemku pro Divadlo Mír podpesána

Důležitý akt se ve čtvrtek odehrál v Divadle Mír v Ostravě. Zakladatel divadla a herec Albert Čuba podepsal s primátorem Janem Dohnalem smlouvu o koupi pozemku, na kterém chce postavit novou scénu. Město pod budovou postaví podzemní garáže.

Ostravské Divadlo Mír vzniklo teprve  v roce 2017, ale i přes své mládí je už nyní známé v celé zemi a mnohé z jeho komedií jsou legendární. Pokud někdo chce některé představení vidět, musí si lístek zakoupit mnoho týdnů dopředu. Budova bývalého kina Mír tak dosáhla svého limitu a šéf divadla Albert Čuba se rozhodl, že si postaví novou scénu. 

Albert Čuba, majitel divadla Mír: "Hrajeme primárně komedie, diváci milují komedie i naši herci milují komedie, ale samozřejmě cítíme i potřebu jít do jiného žánru."

Pro stavbu nové scény si Albert Čuba vybral pozemek na náměstí Jiřího z Poděbrad, který patří městu a leží hned u divadla. Zastupitelé s jeho prodejem souhlasili a tak mohla být podepsána smlouva přímo v Míru. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Je to velký průlom, protože já si úplně neuvědomuji, kdy se takhle v České republice postavilo divadlo na zelené louce." 

Albert Čuba, majitel divadla Mír: "Do šestého měsíce následujícího roku požádáme o stavební povolení a v podstatě do června 2031 by stavba měla stát a divadlo se bude otevírat." 

Na podobě budovy už intenzivně pracuje architektonická kancelář. než začne samotná stavba, zavázalo se město postavit podzemní parkoviště, na kterém bude divadlo stát. Hotovo by mělo být do roku 2031.

---

Odstřel skipové věže Dolu Lazy v Orlové

Stovky lidí si nenechaly ujít pohled na odstřel těžní věže Dolu Lazy. Skipová věž se poroučela k zemi do vymezeného prostoru během několika sekund. Po té se do okolí vznesl obrovský mrak prachu.

Odstřel skipové věže, kterou se několik desítek let těžilo černé uhlí na povrch, byl naplánován na 10. hodinu. Společnost Diamo v okolí vymezila prostory pro diváky. Byli mezi nimi i bývalí horníci.

anketa: "Tu věž vidím z Hrabůvky z okna, bydlím ve 14. patře, tak jsem se přijel podívat, jak to bude padat.”

anketa: “Přijeli jsme z Dětmarovic, chtěli jsme se podívat, jak ta věž bude odpálena a líbilo se nám to.”

anketa: “Já jsem tady pracoval asi jen 20 let. Předtím jsem pracoval na Fučíku v Petřvaldě, ale tady byla nejlepší šachta, která existovala u OKD. Dodnes jsem ještě lektorem v OKD. Jsem už 50 let činný.” Jak vy se díváte na ten odstřel? Měla by věž zůstat, nebo uvolnit prostor pro rozvoj. “Ono to asi není památkovým úřadem chráněné, jen ta jiná těžní věž je chráněná, ale toto bylo nově postaveno někdy v 70. letech a není to chráněné. Jestli tady chtějí mít nějaké komerční účely, tak to půjde dolů a udělají zelenou louku.”

anketa: “Byl jsem u OKD zaměstnán skoro třicet let a v 55 letech jsem šel do předčasného důchodu. Celou dobu jsem dělal na dole. Tyto věci, odstřel, se mi moc líbí, byl jsem se podívat i na naši věž Duklu a teď Lazy.”

Mezi hosty byl ministr financí Zbyněk Stanjura a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Probíhá postupná likvidace. Dneska budeme svědky odstřelu těžní věže, což je v podstatě taková dominanta každé šachty. Přišel jsem se podívat, protože je to nostalgická záležitost. Ta těžní věž je starší než já a jezdil jsem kolem ní celý život, bydlím kousek odsud. Celé území Karvinska a Havířovska a celá pohornická krajina prochází, bude procházet transformací, takže využitelné pozemky, které kraj bude moci rozvinout a připravit je pro příchod strategických nebo i menších investorů, tak to je budoucnost této krajiny. Vznikají skvělé projekty se strategickým významem. Tady kousek vznikne Poho park Gabriela.”

Při odstřelu bylo použito více než tisíc náloží. Střelmistr poprvé otestoval elektronické rozbušky, které se těsně před odstřelem samy postupně zkontrolovaly.

Jan Výmola, střelmistr: “Když se podíváte, kde jsou těžní stroje, tak ty dopadly na místo, kde měly. Ale ta věž se rozvalila a stěna se vytočila a lehla do kolejí. Ale ty koleje byly v ohroženém prostoru. My jsme počítali, že to vydrží víc po kupě, ale to je věc, kterou neovlivníte. Fáze toho drcení konstrukce už je mimo možnost ovlivnění. Důležité je, že zůstaly uchráněné ty ostatní budovy, jako trafostanice napájecí domov důchodců a asi nikdo nehlásil škody."

anketa: “Země se zachvěla a bylo to dole. Byl to dobrý zážitek. Nečekal jsem tolik prachu. Říkal jsem si, že ty respirátory, že to je takové opatření nad rámec, ale fakt bylo dobré ho mít na nose.”

anketa: “Čekali jsme sice dlouho, ale potom to bylo fakt pěkné. Kluci se lekli, když to padlo. Taky jsem nečekal takovou ránu, ale šlo to krásně k zemi. Lehlo si to pěkně. Myslel jsem, že to třeba technikům nevyjde, že to položí na druhou stranu, ale dobré, zážitek pěkný. Až na ty slzy. Otec tady tolik roků pracoval a konec. A přitom je to úplně zbytečné.”

Na demolici čekají také další objekty v areálu.

Jiří Golasowski, náměstek z odštěpného závodu DARKOV: “Rozfázované to máme do přelomu roku 2026-2027, kdyby tady v podstatě měla vzniknout rovina.”

Jako připomínka někdejší šachty zůstane na místě jen jedna ocelová těžní věž.

---

Bývalému šéfovi zapálil žhář vozidlo slivovicí

Policistům se rychle podařilo vypátrat pachatele žhářského útoku v Ostravě. Muž zapálil auto svému bývalému šéfovi aby se prý pomstil za jeho chování. Teď mu hrozí 2 roky vězení.

Všechno začalo voláním na tísňovou linku hasičů, že v Ostravě-Michálkovicích hoří osobní auto. Hasiče přivolala sám majitel vozidla, kterého ve dvě hodiny ráno vzbudil silný zápach kouře. Nejprve se pokoušel vozidlo uhasit.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vedle toho stálo také zaparkované vozidlo jeho přítelkyně, proto okamžitě vzal klíče a toto rychle běžel přeparkovat. I přesto, že reagoval okamžitě, vozidlo značky BMW bylo od plamenů poškozeno. Následně vzal hasící přístroj a snažil se plameny uhasit, což se mu nedařilo. Oheň se rozšířil takovou rychlostí, že nakonec hašení vzdal, šel se schovat za roh baráku a čekal na příjezd hasičů."

Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Na místo byly vyslány tři jednotky hasičů. Auto hasily jedním vodním proudem. Hasiči doporučují řidičům, aby pokud je již auto v plamenech, okamžitě volali tísňovou linku hasičů 112 nebo 150."

Přivoláni byli také policisté, kteří v těchto případech spolupracují s vyšetřovateli hasičů na určení příčiny požáru. Vyšetřovací verze byly nejprve tři - žhářství, závada a podvod. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Případem se začali zabývat kriminalisté ze Slezské Ostravy. Operativní šetření, výslechy osob, ale především mravenčí práce přivedla kriminalisty na bývalého kolegu poškozeného. Ukázalo se, že motivem obviněného měla být msta vůči svému nadřízenému."

Motivem žhářství byla msta bývalému zaměstnavateli. 25letému muži se údajně nelíbilo, jak se nadřízený chová ke svým zaměstnancům. Škoda poškozením vozidel byla odhadnuta n 350 tisíc korun. 

---

Zlatý David Pastrňák přivezl pohár do rodného Havířova

Strůjce rozhodujícího vítězného gólu mistrovství světa v ledním hokeji David Pastrňák přijel do rodného Havířova s pohárem i zlatou medailí. Na náměstí ho čekaly stovky nadšených fanoušků.

S pohárem nad hlavou a zlatou medailí na krku se přivítal David Pastrňák s fanoušky v rodném městě Havířově a neskrýval dojetí.

David Pastrňák, hokejista: "Musím vám říct, že i mně se rozklepaly kolena tady, takže ještě jednou moc děkuji, že pro mě uděláte takový krásný návrat zpátky domů po deseti letech.”

Město pro Davida připravilo několik překvapení. Jedním z nich bylo setkání s hercem Štěpánem Kozubem, kterého si hokejista přál poznat. David mu dokonce půjčil svou zlatou medaili. Společně pak koučovali jeden ze zápasů, do kterého se zapojily děti z hokejové školy, veřejnost a také nejlepší hráči z letošního ročníku soutěže Hokej na dvorcích.

anketa: “S Davidem to bylo fakt skvělé se setkat. Byl to vždy můj sen a byla to velká paráda si tady užít s Davidem Pastrňákem. Moc děkuji.”

anketa: “Já jsem také dlouho čekal, kdy si sáhnu na ten pohár. Je to fakt zážitek a doufám, že se s ním setkám v NHL.”

Z rukou vedení radnice si David převzal také nejvyšší ocenění města.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Davide, je mi velkou ctí, že vám mohu předat čestné občanství Statutárního města Havířova. Věřte, že jsme na vás všichni a právem hrdí.”

David Pastrňák, hokejista: "Jsem rád, že jsem se mohl zpátky vrátit do rodného města, protože nikdy nesmíte zapomenout, odkud přicházíte. Bylo to krásné a je to tady pořád krásné, jak si to pamatuji a ještě jednou moc děkuji, že jste přišli a moc jsem si to užil.”

---

Fajné léto na Kosárně nabídlo zábavu i poučení

Kosárna v Karlovicích je jedním z bodů Technotrasy MS kraje, která ukazuje dávný život na venkově, nabízí zábavu i chuť tradičních potravin. Má svoje kouzlo a program jak pro děti, tak i pro dospělé návštěvníky. Nechybí tady ani nabídka umění, hudby a soutěží.

Muzeum v Bruntále ve spolupráci se Střediskem volného času připravilo v rámci Technotrasy celodenní program

Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Děti si mohou vyzkoušet různé hry, interaktivní věci, stejně tak dospělí se zabaví. Například zde ani tento rok nechybí naše oblíbená koza Líza, kde si návštěvníci vyzkouší, jaké to je, podojit kozu a nebo tady děti si kohou vyzkoušet sbírat šišky do nůše nebo jezdit s traktůrkem, naloženým senem.“

Děti si na Kosárně mohly vyzkoušet tradiční i interaktivní hry, vše v rámci plnění soutěžních úkolů.

Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „My jsme si za SVČ Bruntál připravili takové starší stanoviště, dá se říct. Děti se tady učí roztáčet dřevěnou káču, učí se dojení kozy, mají tam přírodovědné stanoviště, zkouší křesat oheň, poznávají zvuková vajíčka a tak různě.“

Marcela Rozprýmová, SVČ Bruntál: „Tady děti skládají různé kolíčky ke zvířátkům a na kolíčkách jsou miminka, co žerou, kde bydlí a nebo čím jsou užitečné."

Ani dospělí nepřišli zkrátka. Čekaly na ně ochutnávky potravin regionálních výrobců.

Daniela Tomaščáková, Muzeum v Bruntále: „K ochutnání tu máme světlohorské trampské cigáro, pak tady máme škvarkovou pomazánku, bůčkovou s česnekem, nebo tu máme marmelády, sirupy z lásky, sýry od Stromovouse ze Staré Vody."

Kulturní část dne vyplnila kapela místních muzikantů i výstava zajímavých obrazů.

Petra Volná, pořadatelka, Muzeum v Bruntále: „Na půdě si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu obrazů Terezy Posoldové, která zde vystavuje až do 25. srpna. Tereza Posoldová je malířka z Krnova, která kreslí abstraktní díla, plná výbuchů barev a fantazie.“

Fajné léto na Kosárně není jen zastávkou na cestě po Jeseníkách. Návštěvníci tady mohou strávit opravdu celý den a Kosárnu navštívit i celoročně.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-04-08-2024-14-00