Bytař přiznal osm vloupání po celé Ostravě
Obyvatelé Ostravy mohou spát klidněji. Policistům se povedlo zadržet bytaře, který má na svědomí nejméně 8 vloupání do bytů a domů po celém městě. Byl tak drzý, že si ani předem nezjistil, zda v bytě někdo je a tak ho ve většině případů majitelé vyrušili.
Vždy před začátkem doby dovolených vás varujeme a připomínáme nutnost chránit svůj majetek. Prostě je nutné si zabezpečit co nejlépe dům i byt před zloději. Policisté ale nyní dopadli muže, kterému to bylo jedno a byl tak drzý, že si ani nezjišťoval, zda je byt prázdný. Přiznal 8 krádeží, ze kterých byl pětkrát přistižen majiteli.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Modus Operandi byl vždy stejný a neodradila ho kolikrát ani výška okna, kterým měl do bytu vniknout. V jednom případě měl rozříznout i síť proti hmyzu, která v okně byla."
Při přistižení zloděj vždy rychle utekl. V jednom bytě ještě stačil majiteli říct, že se chtěl jen napít. Ve třech případech ukradl například notebook, peníze, platební kartu, ale i cigarety a sáček s nektarinkami. Jeho řádění policie učinila přítrž poté, co byl přistižen svědkem.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Všímavý občan, který byl pohotový, a nebylo mu lhostejné, že před jeho zrakem skáče muž z okna, udělal to nejlepší, co mohl. Vzal mobilní telefon a vše na něj zaznamenal, poté odevzdal na policii. Netušící skákající zloděj nasedl na kolo a z místa činu odjel."
34letému muži hrozí 3 roky vězení. Policisté apelují na občany, aby byli všímaví ke svému okolí, ale také aby měli svůj majetek řádně zabezpečen. Poradí jim například mobilní aplikace "Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům."
Martina Jablónská, oddělení prevence PČR: "Součástí projektu ministerstva vnitra a Policie ČR je i aplikace s názvem "Zabezpečte se" a v ní mohou občané najít různé rady, návody a tipy, jak si vhodně zabezpečit svůj majetek."
I když policisté bytaři z Ostravy zatím prokázali 8 bytů, není toto číslo konečné a je pravděpodobné, že toho má na svědomí ještě více.
---
K rychlíkům pojede z Novojičínska speciální autobus
Z Nového Jičína, Příboru a Kopřivnice bude od září jezdit nová autobusová linka do Hranic na Moravě. Tato města napojí na hlavní železniční trať. Přípoje budou navazovat na rychlíky do Prahy nebo Vídně.
Speciální autobusová linka z Novojičínska k vlakům do Hranic na Moravě začne fungovat 1. září díky společnému úsilí Nového Jičína, Příboru a Kopřivnice. Vedení těchto radnic ji dojednalo s Moravskoslezským krajem, který uhradí 85 procent nákladů, o zbytek se dělí dotčená města.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nový Jičín má velkou nevýhodu, a to je napojení na železniční trať, které je nedostatečné. Všichni víme, že je potřeba přestupovat v Suchdole nad Odrou, kde navíc dálkové vlaky nestaví. Proto jsem se dohodli s Kopřivnicí a s Příborem, které mají podobný problém, akorát ne v Suchdole, ale ve Studénce, že se pokusíme zřídit tuto linku, která by naše města napojila přímo na hlavní dálkové vlaky.”
Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”
U této nové linky bude jistota návaznosti na příjezdy vlaků, v případě zpoždění bude autobus v Hranicích čekat. Zkušební doba provozování tohoto spoje je půl roku, pak kraj využívání linky vyhodnotí a rozhodne, zda bude pokračovat. Jízdní řády a další informace, jak si jízdu v autobusu k vlaku objednat, jsou na webech měst.
---
Centrum provázení funguje v nových prostorách
V ostravské fakultní nemocnici slavnostně otevřeli nové prostory Centra provázení. Po roce provozu se přestěhovalo na Kliniku dětského lékařství a je tak nablízku rodičům, kteří si od lékařů vyslechnou závažnou diagnózu svého dítěte.
Už rok funguje v ostravské fakultní nemocnici Centrum provázení. Za tu dobu už pomohlo více než stovce rodičů, kterým ze dne na den změnil život vážný úraz, nebo onemocnění dítěte. Na toto výročí se přestěhovalo do nových zrekonstruovaných prostor v přízemí Kliniky dětského lékařství.
Iva Kuzníková, vedoucí Centra provázení: “My jsme zatím byli celý ten rok v provizorních prostorách. Nevýhoda byla, že rodiče nemohli chodit za námi do konzultační místnosti, kterou jsem tam měli k dispozici. Takže jsme rádi, že rodiče mohou z oddělení nebo taky z ambulancí přijít.”
Jana Konárková, maminka nemocného dítěte: “Já jsem za toto centrum velice vděčná, protože od ledna se syn léčí s akutní lymfoblastickou leukémií a opravdu tohle centrum i bez těchto prostor nám neskutečně pomáhalo od samého začátku ať už po sociální stránce, nebo po emoční stránce. Bylo to velmi náročné.”
Barbora Krestová, maminka nemocného ditěte: “My jsme tady aktuálně v začátku léčby. Syn má ALL, to znamená typ leukemie. To centrum je straně důležité v tom, že najednou nevíte z praktických věcí vůbec nic. Jsou vám také k dispozici, pokud si potřebujete popovídat s cizím člověkem.”
Prostory centra jsou navíc navrženy tak, aby se v nich rodiče cítili jako doma.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Jsem rád, že se nám podařilo najít důstojné prostředí, protože cílem Centra provázení je komplexně připravit rodinu na tu novou situaci, která vznikla, protože to může být ať už vrozené onemocnění, onkologické onemocnění, nebo to může být stav po úrazu.”
Centrum provázení působí v pěti nemocnicích v Česku a veškerou péči hradí pojišťovny, takže je tato pomoc zcela zdarma.
---
Očkovací centrum se stěhuje
Očkovací centrum opavské Slezské nemocnice se přestěhovalo. Původně totiž sídlilo v jedné z budov Slezské univerzity. To ale bylo ještě v době, kdy školství vládla distanční výuka. Teď se vysokoškoláci vracejí zpět do učeben a očkovací centrum se přesouvá do Obecního domu.
Očkovací centrum vzniklo ve Slezské nemocnici v Opavě na začátku roku. Jako první si sem pro vakcínu proti koronaviru přišli zdravotníci a senioři, denně jich bylo na 400. Stísněné prostory v jednom z nemocničních pavilonů ale takovému zájmu nestačily. A tak se od února centrum přesunulo do prostor Slezské univerzity. Teď se znovu stěhuje.
Karel Sieber, ředitel Slezské nemocnice: „My jsme po dohodě s vedením univerzity přestěhovali očkovací centrum, abychom uvolnili místa pro studenty.
Nové očkovací centrum vzniklo v jednom ze salonků Obecního domu, který slouží primárně kultuře.
Dominik Beneš, OKO Opava: „Sál purkmistrů využíváme pro svatební obřady či přednášky a festivaly. Teď tyto aktivity budeme přesouvat do Domu umění a nebo pro ně budeme hledat nové prostory.“
Očkovací centrum je hned u vstupu do budovy. Bezbariérový přístup je z boční ulice. Místnost je rozdělená přepážkami. Na čekárnu a místo pro aplikaci vakcíny.
Lumíra Galvasová, koordinátorka očkovacího centra, Slezské nemocnice: „Ladíme, zkoušíme, jak ten provoz bude vypadat. Zatím co jsme zjistili je nevyhovující osvětlení. Ani ta akustika tady není nejlepší.“
V současné době zájem o vakcinaci opadá. Denní kapacita centra je nyní 250 klientů. To je ve srovnání s lednovými čísly asi polovina. Provozní doba centra bude zachována. Novinkou je, že každý čtvrtek se budou moci přijít naočkovat zájemci bez předchozí rezervace.
---
Začínající řidiči sbírali zkušenosti na SteelRingu
Dopravní polygon na třineckém závodním okruhu SteelRing tentokrát patřil mladým začínajícím řidičům. Pod vedením zkušených instruktorů si mohli na bezpečné dráze vyzkoušet mezní možnosti svých vozidel a zdokonalit své dosud nabyté řidičské dovednosti.
Michal Owczarzy, účastník kurzu: “Řidičský průkaz vlastním třetí rok a do kurzu jsem se přihlásil, abych zlepšil a zdokonalil své řidičské dovednosti. To znamená, hlavně ty smyky. Hodně mi pomohla tady ta škola brzdy a mám teď docela respekt z těch smyků."
Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Oni tady zažijí vlastně takový rakouský model v jednom dni. Tento projekt je zaměřený na vzdělávání, je tady dopravní psychologický workshop, je tady přednáška s policií, je tady stříhání vozidla hasiči, vysvětlení jak se chovat u nehody, zároveň si vyzkoušejí kluzné plochy a mají tady zdokonalovací jízdu v autoškole.”
Na polygonu si mladí řidiči mohli bezpečně vyzkoušet chování vozidel a své reakce v mezních situacích.
Tomáš, účastník kurzu: “Já jsem z Ostravy a mám papíry rok. Řídím na denní bázi a teď když byla ta korona a bylo náledí, tak se mi dvakrát nebo třikrát stalo v malé rychlosti, že jsme musel uhnout protijedoucímu autu a málem jsem to třeba nedobrzdil a mohl jsem se zachovat jinak. Tak doufám, že mi tento kurz dá nějaké zkušenosti."
Praktického kurzu se mohli v oddělených skupinách účastnit také rodiče mladých řidičů. Právě od nich začínající šoféři získávají vůbec první zkušenosti, návyky, ale i zlozvyky.
Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Cílem projektu je samozřejmě bezpečnost na silnici, ale zároveň abychom dostali do povědomí to obecné smýšlení o tom vzdělávání žáků, a těch začínajících mladých řidičů. Protože je to nejrizikovější skupina, která vlastně bourá z 25 % všech nehod a v rámci toho my chceme, aby to vzdělávání bylo kvalitní, aby vlastně ti lidé si obecně vybírali ty kvalitní vzdělávací instituce, kvalitní autoškoly, aby se to posunulo dál.”
---
Umělci byli oceněni za výkony v roce 2020 Cenami Jantar
Jaromír Nohavica, Jiří Surůvka, ale také například Komorní scéna Aréna nebo Divadlo Mír. To jsou čerství laureáti Moravskoslezských cen Jantar, které si umělci rozdělili v ostravském Gongu.
Kulturní Moravskoslezské ceny Jantar se v našem regionu vyhlašují od roku 2018. Jantar oceňuje mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.
Jiří Surůvka, Cena Jantar za výtvarné umění: „Dlouho to bylo tak, že ostravští umělci museli odejít, aby se dočkali uznání. Teď už naštěstí máme Ceny Jantar, které to naplňují.“
Vrcholem večera bylo vyhlášení dvou cen za celoživotní přínos. Ty získali scénografka Marta Roszkopfová a profesor hry na klavír Rudolf Bernatík.
Rudolf Bernatík, Cena Jantar za celoživotní přínos: „Už to málem bylo in memoriam, ale ještě to stihli. Moc si toho vážím.“
Dalšími oceněnými byl například písničkář Jaromír Nohavica za album Máma mi na krk dala klíč, frýdecko-místecká jazzová kapela Behind the Door nebo v oblasti vážné hudby byli za své nahrávky oceněni klarinetista Karel Dohnal a komorní soubor Trio barokní hudby.
---