Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Novým hejtmanem MSK se stal Josef Bělica (ANO)
  • Chytré měření pomáhá mít vodu pod kontrolou
  • Kola půjčená v Novém Jičíně zaparkujete v Kopřivnici
  • Kanalizace není odpadkový koš ani skládka
  • Studenti gymnázia si vyzkoušeli roli kantorů
  • Hrady a zámky na Opavsku zahájily sezónu

Novým hejtmanem MSK se stal Josef Bělica (ANO)

Primátor Havířova Josef Bělica (ANO) se stal novým hejtmanem MS kraje. Zvolen byl v průběhu mimořádného zastupitelstva Moravskoslezského kraje ve středu 3. dubna 2024. Ve funkci nahradil Jana Krkošku, který byl nepravomocně odsouzen za účast na uplácení lékařů.

Moravskoslezský kraj má nového hejtmana. Dle domluvy koaličních stran se jím stal primátor Havířova Josef Bělica. Nahradil Jana Krkošku, který rezignoval poté, co byl nepravomocně odsouzen za účast na uplácení lékařů. Do krajských voleb zbývá půl roku a hejtman chce především dohlédnout na rozjeté projekty.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "Pevně věřím, že se nám do voleb podaří dojít důstojně tak, aby MS kraj neztrácel kytičky a byli jsme schopni dotáhnout nastartované projekty."

Koaliční partneři jsou s volbou hnutí ANO spokojeni. Na kraj přichází zkušený politik, o kterém se navíc hovoří i jako o lídrovi hnutí ANO pro podzimní volby.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Já se těším na spolupráci. Věřím, že zvládneme věci, o kterých jsme se bavili a jsem rád za průběh zastupitelstva, byť tam nějaké diskuze byla."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: "Myslím, že mít hejtmana předsedou klubu ANO, který s námi dlouhá léta spolupracoval a je do toho zasvěcený a zkušený, je logická volba."

Josef Bělica nyní vede kraj, je poslanec a také primátor Havířova, což vadí opozici. Nový hejtman si je kumulace funkcí vědom a Havířova se chce postupně vzdát.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "Ten přechod bude pro Havířov zajištěn tak, aby město nebolel a aby se dále rozvíjelo, ale nejsem jen schopen říct konkrétní datum."

Uvolněný mandát po Janu Krkoškovi za hnutí ANO v zastupitelstvu kraje vyplní novojičínský radní Martin Šural.

---

Chytré měření pomáhá mít vodu pod kontrolou

Ostravské vodárny pokračují v instalacích dálkových odečtů vody a chytrého měření. Ty napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas odhalit i úniky vody za vodoměrem. Systémem už je pokryto 80 procent sítě a do dvou let by měl být všude.

Soubor hardwarových odečtů z vodoměrů pro pitnou vodu. To je chytré měření vody. Ostrava je mezi prvními městy v republice, které uživatelům takovouto možnost sledování spotřeb vody umožňuje. Takto vypadají vysílače, které jsou instalovány na vodoměry v Ostravě. Jejich životnost je do 15 let.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: Ty data můžou vidět vlastně i naši odběratelé zdarma, přes standartní zákaznický portál a dále s těmi daty pracují i naši odborníci, kteří sledují i úniky a spotřebu vody na straně odběratelů.“

Dálkové odečty poté Ostravanům pomáhají mít spotřebu vody pod kontrolou.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Když odjíždí na dovolenou, může si nastavit v aplikaci, že by se voda neměla pohnout. Pokud utíká, tak mu na dovolenou přijde smska, a ví, že tam musí poslat sousedy, že nemusí přijet po 14 dnech a vidět doma kalamitu.“

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Týká se to hlavně rodinných domů, komerčních prostor a panelových domů. Ti odběratelé, kteří jsou ve společenství, jako bytové jednotky, tak těch se to netýká.“

Instalace systému dálkových odečtů vodoměrů byla započata již v roce 2014 a stále postupně probíhá.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Ostrava má v současné době asi 33 tisíc odběrných míst a v současné době máme nainstalovaných 28 tisíc těchto vysílačů, těchto chytrých vodoměrů."

Celá vodovodní síť v Ostravě by měla být pokryta do roku 2026.

---

Kola půjčená v Novém Jičíně zaparkujete v Kopřivnici

Nový Jičín zavede sdílená kola. Služba začne fungovat 8. dubna. Na třiceti stanicích napříč městem a jeho místních částí bude k dispozici 75 jízdních kol.

Před třemi lety byly v Novém Jičíně zavedeny sdílené elektrokoloběžky, projekt ale fungoval jen necelé tři měsíce, ukončila jej provozující společnost, a to z důvodu dlouhodobé ztráty. Od 8. dubna rozjíždí město nový projekt - sdílená kola.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ideálem je, udělat z Nového Jičína takové desetiminutové nebo patnáctiminutové minutové město, což znamená, že by se člověk měl odkudkoliv, kamkoliv, pěšky, MHD nebo právě na kole dopravit do těch 10 nebo 15 minut. A důležitá věc je, že prvních 30 minut budou mít lidé zdarma, nemusíš cokoliv platit.”

Sdílení kola tu bude na základě nabídkového řízení provozovat společnost Nextbike. Město ji bude platit za každé vypůjčené kolo 17,80 korun.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Vypůjčitel kola po těch 30 minutách zdarma bude platit za každých dalších započatých 30 minut 18 korun, což je cena MHD. Na území města bude v provozu celkem 75 sdílených kol rozmístěných ve 30 stanicích.

Na tomto projektu sdílených kol Nový Jičín spolupracuje s Kopřivnicí, která službu zavádí zároveň. Díky tomu se podařilo dosáhnout i lepší ceny. Lidé si navíc budou moci kolo vypůjčit v Novém Jičíně a zaparkovat jej v Kopřivnici a naopak.

---

Kanalizace není odpadkový koš ani skládka

Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problém způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.

Odvádění odpadních vod prostřednictvím kanalizace je nezbytnou součástí každého moderního města. Aby ale kanalizace fungovala, musí být dodržována pravidla. Někteří nedisciplinovaní občané bohužel kanalizační řád porušují.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Kanalizaci si často lidé vyměňují s odpadkovým košem nebo se skládkou, což je největší chyba. V podstatě se tam shrnují ty látky, které jsou nebezpečné jak pro obsluhu té kanalizační sítě, tak pro materiál té sítě samotné. Jak vidíte, jsou tady zbytky suti a stavebního materiálu, který jsme v posledních měsících z kanalizace na území města Ostravy vytáhli a pokud bychom nedělali pravidelnou údržbu a nepřišli na to včas, tak mohlo dojít i k vážné havárii.“

Pokud se kanalizace ucpe, může dojít k velkým škodám na přilehlých nemovitostech, jako například vytopení sklepů. Pokud se ale kontaminovaná voda dostane do vod povrchových, hovoříme o ekologické havárii.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Obvykle dochází k vyčištění té kanalizace. Někdy ručně, což je dosti náročné, většinou ale pro to využíváme strojní čištění pomocí tlakových vozů.“

Právě i na vylepšení kanalizační sítě poputuje část z letošní rekordní investice města do vodohospodářské infrastruktury.

Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: "Je to asi nejvyšší číslo v dějinách, které do vodohospodářských staveb půjde. Z těch největších staveb tady máme kanalizaci Kunčice Kunčičky, což je akce za jednu miliardu, ale bude probíhat v průběhu tří let."

---

Studenti gymnázia si vyzkoušeli roli kantorů

Studenti karvinského gymnázia dostali od svých kantorů nabídku, která se jen tak neodmítá. Mohli si na vlastní kůži vyzkoušet roli pedagogů a spolužáky učit v hodinách třeba matematiky nebo angličtiny.

Gymnázium Karviná je střední školou, která je nakloněna inovativním metodám ve výuce. Tentokrát šlo o vrstevnické učení.


Monika Brzá, zástupkyně ředitele školy
: "Žáci se přihlásili dobrovolně, každý, kdo si chtěl tu roli vyzkoušet, se přihlásil. Vyhledal svého vyučujícího a museli konzultovat témata se svým vyučujícím, připravit se na ně."

Šimon Tureček, student 1. ročníku gymnázia: "Tématem naší hodiny jsou rovnice. Naše příprava je vícedenní a chtěli jsme to udělat originálně. Myslím, že jsme to poměrně dobře podali a pochopí to."

anketa studenti: "Takový nezvyk, že nás neučí učitelé.” "Asi je pro nás lepší když nás to učí žáci, tak, jak to pochopili od těch učitelů.” 

Studenti, kteří si vyzkoušeli roli kantorů, tuto možnost přivítali z několika důvodů.

Jan Pátra, student 3. ročníku: "Tento projekt je velmi přínosný pro nás jakožto pro žáky v rámci budoucí volby povolání, jelikož se někteří z nás, včetně mě chtějí angažovat v oboru učitelství ."

Pro všechny studenty gymnázia v roli kantorů i žáků v lavicích to byl nevšední zážitek, který si rádi zopakují.

---

Hrady a zámky na Opavsku zahájily sezónu

S velikonočními svátky odstartovala sezóna hradů a zámků. Na Opavsku po zimě otevřel své brány mimo jiné zámek v Raduni, Kravařích a v Hradci nad Moravicí. Díky slunečnému počasí se těšily velké návštěvnosti.

Akcí Knížecí Velikonoce zahájil sezonu zámek v Hradci nad Moravicí. Uspořádal netradiční prohlídku mimořádného okruhu s jarně vyzdobenými interiéry a květinovými aranžmá.

Petra Slaninová, průvodkyně: “Nyní se nacházíme v Hubertově světnici, která je zdobena loveckými předměty, zbraněmi a také hradeckými erby. Kromě toho tady máme velikonoční výzdobu."

Návštěvníci si v rámci mimořádného okruhu prohlédli například zámeckou jídelnu, přijímací salóny, pamětní salon Beethovena, nebo zámeckou kapli a sakristii.

Petra Slaninová, průvodkyně: “Já bych vám chtěla ukázat tuto kamennou zeď, která je ještě z přemyslovského hradu z poloviny 13. století. Síla této zdi je 265 cm.”

Tady ve velkém přijímacím salonu je největší lustr z celého zámku. Váží téměř 450 kg a má bezmála 8 a půl tisíce sklíček.

Petra Slaninová, průvodkyně: “Nyní jsme vešli do zámecké jídelny. Stříbro, které vidíte po obou stranách na stolech bylo chloubou lichnovských. Lichnovští ho sbírali po celých 200 let.”

anketa: návštěvníci zámku: “Mě se to tady líbí, máte tady pěkné okolí.”

“Mě nadchly ty červené budovy venku, tak jsme se chtěli podívat.”

Zámek v Hradci nad Moravicí, který je od roku 2002 národní kulturní památkou, bude do konce dubna otevřen pouze o víkendech, od května do října pak každý den kromě pondělí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
06. dubna 2024, 14:00

Novým hejtmanem MSK se stal Josef Bělica (ANO)

Primátor Havířova Josef Bělica (ANO) se stal novým hejtmanem MS kraje. Zvolen byl v průběhu mimořádného zastupitelstva Moravskoslezského kraje ve středu 3. dubna 2024. Ve funkci nahradil Jana Krkošku, který byl nepravomocně odsouzen za účast na uplácení lékařů.

Moravskoslezský kraj má nového hejtmana. Dle domluvy koaličních stran se jím stal primátor Havířova Josef Bělica. Nahradil Jana Krkošku, který rezignoval poté, co byl nepravomocně odsouzen za účast na uplácení lékařů. Do krajských voleb zbývá půl roku a hejtman chce především dohlédnout na rozjeté projekty.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "Pevně věřím, že se nám do voleb podaří dojít důstojně tak, aby MS kraj neztrácel kytičky a byli jsme schopni dotáhnout nastartované projekty."

Koaliční partneři jsou s volbou hnutí ANO spokojeni. Na kraj přichází zkušený politik, o kterém se navíc hovoří i jako o lídrovi hnutí ANO pro podzimní volby.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Já se těším na spolupráci. Věřím, že zvládneme věci, o kterých jsme se bavili a jsem rád za průběh zastupitelstva, byť tam nějaké diskuze byla."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: "Myslím, že mít hejtmana předsedou klubu ANO, který s námi dlouhá léta spolupracoval a je do toho zasvěcený a zkušený, je logická volba."

Josef Bělica nyní vede kraj, je poslanec a také primátor Havířova, což vadí opozici. Nový hejtman si je kumulace funkcí vědom a Havířova se chce postupně vzdát.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "Ten přechod bude pro Havířov zajištěn tak, aby město nebolel a aby se dále rozvíjelo, ale nejsem jen schopen říct konkrétní datum."

Uvolněný mandát po Janu Krkoškovi za hnutí ANO v zastupitelstvu kraje vyplní novojičínský radní Martin Šural.

---

Chytré měření pomáhá mít vodu pod kontrolou

Ostravské vodárny pokračují v instalacích dálkových odečtů vody a chytrého měření. Ty napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas odhalit i úniky vody za vodoměrem. Systémem už je pokryto 80 procent sítě a do dvou let by měl být všude.

Soubor hardwarových odečtů z vodoměrů pro pitnou vodu. To je chytré měření vody. Ostrava je mezi prvními městy v republice, které uživatelům takovouto možnost sledování spotřeb vody umožňuje. Takto vypadají vysílače, které jsou instalovány na vodoměry v Ostravě. Jejich životnost je do 15 let.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: Ty data můžou vidět vlastně i naši odběratelé zdarma, přes standartní zákaznický portál a dále s těmi daty pracují i naši odborníci, kteří sledují i úniky a spotřebu vody na straně odběratelů.“

Dálkové odečty poté Ostravanům pomáhají mít spotřebu vody pod kontrolou.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Když odjíždí na dovolenou, může si nastavit v aplikaci, že by se voda neměla pohnout. Pokud utíká, tak mu na dovolenou přijde smska, a ví, že tam musí poslat sousedy, že nemusí přijet po 14 dnech a vidět doma kalamitu.“

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Týká se to hlavně rodinných domů, komerčních prostor a panelových domů. Ti odběratelé, kteří jsou ve společenství, jako bytové jednotky, tak těch se to netýká.“

Instalace systému dálkových odečtů vodoměrů byla započata již v roce 2014 a stále postupně probíhá.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Ostrava má v současné době asi 33 tisíc odběrných míst a v současné době máme nainstalovaných 28 tisíc těchto vysílačů, těchto chytrých vodoměrů."

Celá vodovodní síť v Ostravě by měla být pokryta do roku 2026.

---

Kola půjčená v Novém Jičíně zaparkujete v Kopřivnici

Nový Jičín zavede sdílená kola. Služba začne fungovat 8. dubna. Na třiceti stanicích napříč městem a jeho místních částí bude k dispozici 75 jízdních kol.

Před třemi lety byly v Novém Jičíně zavedeny sdílené elektrokoloběžky, projekt ale fungoval jen necelé tři měsíce, ukončila jej provozující společnost, a to z důvodu dlouhodobé ztráty. Od 8. dubna rozjíždí město nový projekt - sdílená kola.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ideálem je, udělat z Nového Jičína takové desetiminutové nebo patnáctiminutové minutové město, což znamená, že by se člověk měl odkudkoliv, kamkoliv, pěšky, MHD nebo právě na kole dopravit do těch 10 nebo 15 minut. A důležitá věc je, že prvních 30 minut budou mít lidé zdarma, nemusíš cokoliv platit.”

Sdílení kola tu bude na základě nabídkového řízení provozovat společnost Nextbike. Město ji bude platit za každé vypůjčené kolo 17,80 korun.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Vypůjčitel kola po těch 30 minutách zdarma bude platit za každých dalších započatých 30 minut 18 korun, což je cena MHD. Na území města bude v provozu celkem 75 sdílených kol rozmístěných ve 30 stanicích.

Na tomto projektu sdílených kol Nový Jičín spolupracuje s Kopřivnicí, která službu zavádí zároveň. Díky tomu se podařilo dosáhnout i lepší ceny. Lidé si navíc budou moci kolo vypůjčit v Novém Jičíně a zaparkovat jej v Kopřivnici a naopak.

---

Kanalizace není odpadkový koš ani skládka

Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problém způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.

Odvádění odpadních vod prostřednictvím kanalizace je nezbytnou součástí každého moderního města. Aby ale kanalizace fungovala, musí být dodržována pravidla. Někteří nedisciplinovaní občané bohužel kanalizační řád porušují.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Kanalizaci si často lidé vyměňují s odpadkovým košem nebo se skládkou, což je největší chyba. V podstatě se tam shrnují ty látky, které jsou nebezpečné jak pro obsluhu té kanalizační sítě, tak pro materiál té sítě samotné. Jak vidíte, jsou tady zbytky suti a stavebního materiálu, který jsme v posledních měsících z kanalizace na území města Ostravy vytáhli a pokud bychom nedělali pravidelnou údržbu a nepřišli na to včas, tak mohlo dojít i k vážné havárii.“

Pokud se kanalizace ucpe, může dojít k velkým škodám na přilehlých nemovitostech, jako například vytopení sklepů. Pokud se ale kontaminovaná voda dostane do vod povrchových, hovoříme o ekologické havárii.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Obvykle dochází k vyčištění té kanalizace. Někdy ručně, což je dosti náročné, většinou ale pro to využíváme strojní čištění pomocí tlakových vozů.“

Právě i na vylepšení kanalizační sítě poputuje část z letošní rekordní investice města do vodohospodářské infrastruktury.

Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: "Je to asi nejvyšší číslo v dějinách, které do vodohospodářských staveb půjde. Z těch největších staveb tady máme kanalizaci Kunčice Kunčičky, což je akce za jednu miliardu, ale bude probíhat v průběhu tří let."

---

Studenti gymnázia si vyzkoušeli roli kantorů

Studenti karvinského gymnázia dostali od svých kantorů nabídku, která se jen tak neodmítá. Mohli si na vlastní kůži vyzkoušet roli pedagogů a spolužáky učit v hodinách třeba matematiky nebo angličtiny.

Gymnázium Karviná je střední školou, která je nakloněna inovativním metodám ve výuce. Tentokrát šlo o vrstevnické učení.


Monika Brzá, zástupkyně ředitele školy
: "Žáci se přihlásili dobrovolně, každý, kdo si chtěl tu roli vyzkoušet, se přihlásil. Vyhledal svého vyučujícího a museli konzultovat témata se svým vyučujícím, připravit se na ně."

Šimon Tureček, student 1. ročníku gymnázia: "Tématem naší hodiny jsou rovnice. Naše příprava je vícedenní a chtěli jsme to udělat originálně. Myslím, že jsme to poměrně dobře podali a pochopí to."

anketa studenti: "Takový nezvyk, že nás neučí učitelé.” "Asi je pro nás lepší když nás to učí žáci, tak, jak to pochopili od těch učitelů.” 

Studenti, kteří si vyzkoušeli roli kantorů, tuto možnost přivítali z několika důvodů.

Jan Pátra, student 3. ročníku: "Tento projekt je velmi přínosný pro nás jakožto pro žáky v rámci budoucí volby povolání, jelikož se někteří z nás, včetně mě chtějí angažovat v oboru učitelství ."

Pro všechny studenty gymnázia v roli kantorů i žáků v lavicích to byl nevšední zážitek, který si rádi zopakují.

---

Hrady a zámky na Opavsku zahájily sezónu

S velikonočními svátky odstartovala sezóna hradů a zámků. Na Opavsku po zimě otevřel své brány mimo jiné zámek v Raduni, Kravařích a v Hradci nad Moravicí. Díky slunečnému počasí se těšily velké návštěvnosti.

Akcí Knížecí Velikonoce zahájil sezonu zámek v Hradci nad Moravicí. Uspořádal netradiční prohlídku mimořádného okruhu s jarně vyzdobenými interiéry a květinovými aranžmá.

Petra Slaninová, průvodkyně: “Nyní se nacházíme v Hubertově světnici, která je zdobena loveckými předměty, zbraněmi a také hradeckými erby. Kromě toho tady máme velikonoční výzdobu."

Návštěvníci si v rámci mimořádného okruhu prohlédli například zámeckou jídelnu, přijímací salóny, pamětní salon Beethovena, nebo zámeckou kapli a sakristii.

Petra Slaninová, průvodkyně: “Já bych vám chtěla ukázat tuto kamennou zeď, která je ještě z přemyslovského hradu z poloviny 13. století. Síla této zdi je 265 cm.”

Tady ve velkém přijímacím salonu je největší lustr z celého zámku. Váží téměř 450 kg a má bezmála 8 a půl tisíce sklíček.

Petra Slaninová, průvodkyně: “Nyní jsme vešli do zámecké jídelny. Stříbro, které vidíte po obou stranách na stolech bylo chloubou lichnovských. Lichnovští ho sbírali po celých 200 let.”

anketa: návštěvníci zámku: “Mě se to tady líbí, máte tady pěkné okolí.”

“Mě nadchly ty červené budovy venku, tak jsme se chtěli podívat.”

Zámek v Hradci nad Moravicí, který je od roku 2002 národní kulturní památkou, bude do konce dubna otevřen pouze o víkendech, od května do října pak každý den kromě pondělí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-06-04-2024-14-00