Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Začal školní rok, Havířov investoval do modernizací
  • Novojičínský bazén zavírá, příští léto se tu plavat nebude
  • V parkovacím domě u MNO je otevřena nová lékárna
  • V Šenově byla slavnostně otevřena cyklolávka
  • Na netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska
  • Svatováclavský hudební festival nabídne 22 koncertů

Začal školní rok, Havířov investoval do modernizací

Začal nový školní rok a do lavic usedli poprvé i prvňáci. Například v Havířově ale už druhým rokem pokračuje projekt modernizace škol a proto budou mít některé děti delší prázdniny.

Téměř 13 tisíc prvňáčků usedlo takto v Moravskoslezském kraji poprvé do lavic. Velká očekávání mají děti ze ZŠ Frýdecká v Havířově.

anketa: "Těším se s budu mít hodně kamarádů a těším se ještě hodně na zeměpis." 

anketa: "Já se nejvíce těším na tělocvik a čísla.”

Havířov letošní prázdniny využil opět k velkým rekonstrukcím. ZŠ Frýdecká dostane novou střechu, fotovoltaiku a počítače. Modernizací procházejí i další školy.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Budují se nové rozvody elektro a buduje se nové zasíťování těch škol, aby byl všude dostupný vysokorychlostní internet. Samozřejmě jdeme dál a chceme tak mít vybavené všechny školy. Kupujeme počítače dohromady konsolidovaně pro všechny školy. Ušetříme tím v konečném výsledku velké peníze a dostáváme velmi kvalitní techniku.”

Práce na nových rozvodech i energeticky úsporném osvětlení stále probíhají v ZŠ Školní. Děti tak budou mít ještě do 16. září prázdniny. Škola věří, že se vše stihne, ale počítá i s náhradním plánem.

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Od 16.9. výuka musí začít, já počítám s tím, že do té doby budou první čtyři patra hotová. Pokud se to nestihne, tak máme plán B, že budou alespoň ta dvě patra a zbytek bychom řešili externí výukou projektovou, protože máme hodně projektů z Evropských fondů a můžeme si dovolit objednat autobusy a jet s nimi třeba na dva, tři dny výlety, exkurze a podobně.”

Delší prázdniny o týden budou mít i žáci na ZŠ K. Světlé.

---

Novojičínský bazén zavírá, příští léto se tu plavat nebude

Sezonu na venkovním bazénu v Novém Jičíně symbolicky ukončila akce s názvem "Poslední plavky". Příští rok se tu totiž plavat nebude. Areál se znovu otevře až po rekonstrukci. Předpokladem je, že to bude na léto roku 2026.

Lidé mají tento týden poslední možnost navštívit novojičínský venkovní bazén před rekonstrukcí. Na rozloučenou s padesát let starou vykachlíčkovanou vanou se tu konala symbolická akce Poslední plavky.

Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Každý návštěvník má vstup zdarma, jsou tady připraveny různé soutěže a akce pro děti i pro dospělé. Zahraje tady kapela, je tady nějaké občerstvení navíc, dámy si mohou vyzkoušet a koupit plavky a tak dále.”

Radim Červenka, provozovatel Baru bazén: “Na dnešní den jsme si pro návštěvníky připravili speciální míchaný drink modré barvy nazvaný symbolicky Poslední plavky.”

Samotná rekonstrukce začne v březnu příštího roku.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Předmětem té velké rekonstrukce bude výměna bazénové vany za nerezovou, bude instalován nový tobogán, budou vybudovány dvě nové vířivky a budou taktéž instalovány nové technologie.”

Bazénová vana zůstane v klasickém plaveckém rozměru, jako jedna z mála v České republice.

Jakub Minář, předseda Plaveckého klubu Nový Jičín: “Padesátimetrový bazén zůstane zachován, chceme tady pořád další závody na venkovní padesátce takže je to fajn. Budeme rádi za moderní areál tady u nás v Novém Jičíně.”

Předpokládaná cena projektu je 80 milionů korun bez daně. Zrekonstruovaný areál by měl být otevřen na léto 2026.

---

V parkovacím domě u MNO je otevřena nová lékárna

Před prázdninami byl dostavěn parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava, který nabízí stovky míst pro pacienty i zdravotníky. Nyní byla dokončena i nemocniční lékárna, která se nachází v přízemí domu a patří ke největším podobným zařízením.

Lékárna fifejdské nemocnice fungovala spoustu let v památkově chráněné vile vedle hlavního vchodu a tyto prostory bohužel přinášely řadu limitů. Proto bylo při stavbě parkovacího domu rozhodnuto, že se jeho součástí stane i nová lékárna.

Michal Mariánek (Ostravak), radní pro zdravotnictví: "Hned od začátku jsme uvažovali, že ty přízemní prostory, které běžně slouží třeba pro obchody, bychom tady využili jako nové zázemí pro lékárnu." 

Nové prostory mají velkou řadu výhod a jsou daleko komfortnější jak pro zaměstnance, tak pro pacienty a klienty. 

Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele MNO: "Je to bezpečnější při přípravě léčiv, protože laboratoře jsou koncentrované do jednoho místa. I to zázemí, kde jsou šatny nebo tam chodí zaměstnanci svačit a obědvat, jsou velmi komfortní." 

Novinkou je rozšířený výdej zdravotnických prostředků, včetně možnosti jejich vyzkoušení v kabince a také budou lékárníci poskytovat lékovou poradenskou činnost. 

Kamil Hrubý, vedoucí lékárník MNO: "My nesloužíme pouze ambulantním pacientům, kteří chodí s recepty nebo si chtějí něco koupit, ale z větší části jsme servisní pracoviště pro oddělení naší nemocnice." 

Lékárna je jedna ze dvou v MS kraji, které slouží jako nepřetržitá pohotovost. Ta druhá je ve Fakultní nemocnici Ostrava. Běžná provozní doba je od 7 do 17 hodin. 

---

V Šenově byla slavnostně otevřena cyklolávka

Pěší a cyklisté se dočkali nové cyklolávky v Šenově. Umožní jim bezpečné překonání cesty přes čtyřproudovou silnici I/11. Na projektu se finančně podílel i Havířov.

To je ona. Nová cyklolávka přes silnici první třídy, která umožní lidem dostat se bezpečně z jižní do severní části Šenova a naopak. Místní na ni už netrpělivě čekali.

anketa: "Určitě to vítáme, těšili jsme se na to. Budeme to mít blíže k vnoučkovi a bezpečněji. Jsme rádi, že to tady vzniklo, takže super."

anketa: “Pamatuji si, že to tady plánoval bývalý starosta pan Houdek, ale to bylo v roce 2005, nebo dřív a teď se to konečně podařilo díky dotacím. Budeme mít tady spojení s části Šenova s centrem, takže jsme velice rádi.”

Cyklolávka byla slavnostně otevřena za účasti významných hostů z Moravskoslezského kraje, okolních měst a obcí a obyvatel Šenova.

Josef Bělica, hejtman MSK: "Lávka vycházela investičně na 78 milionů korun, MSK přispěl 18 miliony, Havířov 1 milionem, velká část byla dotovaná z evropských projektů, zbytek financovalo město Šenov. Je to lávka, která má bezesporu krajský rozměr, protože bude propojovat Havířov s Ostravou, propojuje severní a jižní část Šenova, takže je důležitá a já jsem moc rád, že tato stavba vznikla, protože k její realizaci nevedla snadná, ani krátká cesta a já si myslím, že pan starosta s panem místostarostou odvedli kus dobré práce a myslím si, že i architekt odvedl skvělou práci, protože ta lávka je úžasná.”

Práce však zdaleka nekončí.

Tomáš Holuša (ANO), starosta Šenova: "Do budoucna lávka vyřeší ještě další problém, nemáme ještě existující nebo funkční cyklostezku, která by propojila Havířov přes Šenov směrem na Ostravu. Jsme rádi, že se nám podařil první krok výstavby cyklostezek a dále budeme pokračovat a jsme rádi, že nám pomohla jak EU, tak MSK, tak Havířov a díky tomu peníze, které jsme ušetřili, můžeme investovat do navazujících cyklostezek.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Doufám, že se změní legislativa ve stavění těchto cyklotras, protože dneska to spadá pod obce a dneska to musí stavět obce, ale byl bych rád, kdyby to stavěly kraje a spadalo to pod silniční sítě a byly to liniové stavby a doufám, že se změní zákon a budeme více těchto cyklotras, mostů a lávek stavět."

Samotná cyklolávka je široká 4 metry a dlouhá 155 metrů, je založená na devíti metrových pilotech a její maximální výška je 6,6 metrů.

---

Na netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Tato akce se pořádá ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů, v České republice tedy od roku 1997. My jsme se zapojili podruhé a účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu zasvěceně vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea. Posluchačům přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi. Takže proto to celé původně vzniklo, aby to upozornilo na tenhle fenomén.”

Martin Gajdošík mimo jiné popsal roli netopýrů v krajině, jejich život, množství druhů a způsob ochrany, včetně toho, jak se lidé mají zachovat, pokud se třeba ve svém domě střetnou s netopýry.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “V podstatě je to o tom, že netopýři tady jsou déle než my a my se musíme chovat takovým způsobem, aby ti netopýři tady byli dál a ne, abychom tu zbyl jenom my a netopýři zmizeli.”

Veřejnost tedy upozornil na webové stránky České společností pro ochranu netopýrů, kde jsou kontakty na odborníky, kteří mohou poradit, co dělat, když lidé ve svém obydlí najdou netopýry. Případně na stránkách Náš soused netopýr poradí, jak se s těmito živočichy sžít.

Vedle živých exemplářů přivezl zoolog do Nového Jičína také ukázky preparáty netopýrů z opavského muzea, mezi nimi i několik unikátů.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Tady to je vrápenec velký, je to velmi vzácný druh pro Českou republiku, jsou to ojedinělé nálezy. A vedle je ještě zajímavější netopýr, jeho český název je létavec stěhovavý. Stěhovavý proto, že stěhuje podobně jako práci.”

Netopýří noc pak za soumraku pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde více než čtyřicítku exemplářů vypustili zpět do přírody.

---

Svatováclavský hudební festival nabídne 22 koncertů

Největší slavnost staré a duchovní hudby v naší zemi začíná. Svatováclavský hudební festival nabídne 22 koncertů a letos se poprvé uskuteční některá vystoupení i mimo sakrální prostory.

21. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu tentokrát dominují projekty věnované Roku české hudby. Připraveno je celkem 22. koncertů převážně v sakrálních stavbách, ale také v muzeu nebo v budově Fakulty umění Ostravské univerzity. 

Igor Františák, ředitel a dramaturg festivalu: "Jsme přesvědčení, že propojení genia loci i zajímavých míst s živým prováděním koncertů nebo crossoverových projektů si najde své posluchače. Letošní rok je také ve znamení Roku české hudby, který končí čtyřkou na konci. S těch 22 koncertů bude 15 reflektovat tento významný svátek." 

Návštěvníci se mohou těšit na špičkové domácí soubory a interprety, ale přijedou také zahraniční hosté.

Lucie Baránková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Je to festival, který je unikátní, unikátní v celé republice, protože se věnuje duchovní hudbě. Já oceňuji to, že se organizátoři snaží každý rok přinášet nové moderní prvky." 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtman MS kraje: "Na festival se každý rok těším. Je to hudba, která je trošku odlišná od ostatních festivalů, které tady máme už jen tím, že se hraje v sakrálních stavbách, ve 14 kostelích." 

Svatováclavský hudební festival se koná od 4. do 28. září na mnoha místech Moravskoslezského kraje. Nejjednodušším způsobem pro získání vstupenek jsou webové stránky shf.cz, kde je přímo sekce vstupenky. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
07. září 2024, 14:00

Začal školní rok, Havířov investoval do modernizací

Začal nový školní rok a do lavic usedli poprvé i prvňáci. Například v Havířově ale už druhým rokem pokračuje projekt modernizace škol a proto budou mít některé děti delší prázdniny.

Téměř 13 tisíc prvňáčků usedlo takto v Moravskoslezském kraji poprvé do lavic. Velká očekávání mají děti ze ZŠ Frýdecká v Havířově.

anketa: "Těším se s budu mít hodně kamarádů a těším se ještě hodně na zeměpis." 

anketa: "Já se nejvíce těším na tělocvik a čísla.”

Havířov letošní prázdniny využil opět k velkým rekonstrukcím. ZŠ Frýdecká dostane novou střechu, fotovoltaiku a počítače. Modernizací procházejí i další školy.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Budují se nové rozvody elektro a buduje se nové zasíťování těch škol, aby byl všude dostupný vysokorychlostní internet. Samozřejmě jdeme dál a chceme tak mít vybavené všechny školy. Kupujeme počítače dohromady konsolidovaně pro všechny školy. Ušetříme tím v konečném výsledku velké peníze a dostáváme velmi kvalitní techniku.”

Práce na nových rozvodech i energeticky úsporném osvětlení stále probíhají v ZŠ Školní. Děti tak budou mít ještě do 16. září prázdniny. Škola věří, že se vše stihne, ale počítá i s náhradním plánem.

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Od 16.9. výuka musí začít, já počítám s tím, že do té doby budou první čtyři patra hotová. Pokud se to nestihne, tak máme plán B, že budou alespoň ta dvě patra a zbytek bychom řešili externí výukou projektovou, protože máme hodně projektů z Evropských fondů a můžeme si dovolit objednat autobusy a jet s nimi třeba na dva, tři dny výlety, exkurze a podobně.”

Delší prázdniny o týden budou mít i žáci na ZŠ K. Světlé.

---

Novojičínský bazén zavírá, příští léto se tu plavat nebude

Sezonu na venkovním bazénu v Novém Jičíně symbolicky ukončila akce s názvem "Poslední plavky". Příští rok se tu totiž plavat nebude. Areál se znovu otevře až po rekonstrukci. Předpokladem je, že to bude na léto roku 2026.

Lidé mají tento týden poslední možnost navštívit novojičínský venkovní bazén před rekonstrukcí. Na rozloučenou s padesát let starou vykachlíčkovanou vanou se tu konala symbolická akce Poslední plavky.

Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Každý návštěvník má vstup zdarma, jsou tady připraveny různé soutěže a akce pro děti i pro dospělé. Zahraje tady kapela, je tady nějaké občerstvení navíc, dámy si mohou vyzkoušet a koupit plavky a tak dále.”

Radim Červenka, provozovatel Baru bazén: “Na dnešní den jsme si pro návštěvníky připravili speciální míchaný drink modré barvy nazvaný symbolicky Poslední plavky.”

Samotná rekonstrukce začne v březnu příštího roku.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Předmětem té velké rekonstrukce bude výměna bazénové vany za nerezovou, bude instalován nový tobogán, budou vybudovány dvě nové vířivky a budou taktéž instalovány nové technologie.”

Bazénová vana zůstane v klasickém plaveckém rozměru, jako jedna z mála v České republice.

Jakub Minář, předseda Plaveckého klubu Nový Jičín: “Padesátimetrový bazén zůstane zachován, chceme tady pořád další závody na venkovní padesátce takže je to fajn. Budeme rádi za moderní areál tady u nás v Novém Jičíně.”

Předpokládaná cena projektu je 80 milionů korun bez daně. Zrekonstruovaný areál by měl být otevřen na léto 2026.

---

V parkovacím domě u MNO je otevřena nová lékárna

Před prázdninami byl dostavěn parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava, který nabízí stovky míst pro pacienty i zdravotníky. Nyní byla dokončena i nemocniční lékárna, která se nachází v přízemí domu a patří ke největším podobným zařízením.

Lékárna fifejdské nemocnice fungovala spoustu let v památkově chráněné vile vedle hlavního vchodu a tyto prostory bohužel přinášely řadu limitů. Proto bylo při stavbě parkovacího domu rozhodnuto, že se jeho součástí stane i nová lékárna.

Michal Mariánek (Ostravak), radní pro zdravotnictví: "Hned od začátku jsme uvažovali, že ty přízemní prostory, které běžně slouží třeba pro obchody, bychom tady využili jako nové zázemí pro lékárnu." 

Nové prostory mají velkou řadu výhod a jsou daleko komfortnější jak pro zaměstnance, tak pro pacienty a klienty. 

Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele MNO: "Je to bezpečnější při přípravě léčiv, protože laboratoře jsou koncentrované do jednoho místa. I to zázemí, kde jsou šatny nebo tam chodí zaměstnanci svačit a obědvat, jsou velmi komfortní." 

Novinkou je rozšířený výdej zdravotnických prostředků, včetně možnosti jejich vyzkoušení v kabince a také budou lékárníci poskytovat lékovou poradenskou činnost. 

Kamil Hrubý, vedoucí lékárník MNO: "My nesloužíme pouze ambulantním pacientům, kteří chodí s recepty nebo si chtějí něco koupit, ale z větší části jsme servisní pracoviště pro oddělení naší nemocnice." 

Lékárna je jedna ze dvou v MS kraji, které slouží jako nepřetržitá pohotovost. Ta druhá je ve Fakultní nemocnici Ostrava. Běžná provozní doba je od 7 do 17 hodin. 

---

V Šenově byla slavnostně otevřena cyklolávka

Pěší a cyklisté se dočkali nové cyklolávky v Šenově. Umožní jim bezpečné překonání cesty přes čtyřproudovou silnici I/11. Na projektu se finančně podílel i Havířov.

To je ona. Nová cyklolávka přes silnici první třídy, která umožní lidem dostat se bezpečně z jižní do severní části Šenova a naopak. Místní na ni už netrpělivě čekali.

anketa: "Určitě to vítáme, těšili jsme se na to. Budeme to mít blíže k vnoučkovi a bezpečněji. Jsme rádi, že to tady vzniklo, takže super."

anketa: “Pamatuji si, že to tady plánoval bývalý starosta pan Houdek, ale to bylo v roce 2005, nebo dřív a teď se to konečně podařilo díky dotacím. Budeme mít tady spojení s části Šenova s centrem, takže jsme velice rádi.”

Cyklolávka byla slavnostně otevřena za účasti významných hostů z Moravskoslezského kraje, okolních měst a obcí a obyvatel Šenova.

Josef Bělica, hejtman MSK: "Lávka vycházela investičně na 78 milionů korun, MSK přispěl 18 miliony, Havířov 1 milionem, velká část byla dotovaná z evropských projektů, zbytek financovalo město Šenov. Je to lávka, která má bezesporu krajský rozměr, protože bude propojovat Havířov s Ostravou, propojuje severní a jižní část Šenova, takže je důležitá a já jsem moc rád, že tato stavba vznikla, protože k její realizaci nevedla snadná, ani krátká cesta a já si myslím, že pan starosta s panem místostarostou odvedli kus dobré práce a myslím si, že i architekt odvedl skvělou práci, protože ta lávka je úžasná.”

Práce však zdaleka nekončí.

Tomáš Holuša (ANO), starosta Šenova: "Do budoucna lávka vyřeší ještě další problém, nemáme ještě existující nebo funkční cyklostezku, která by propojila Havířov přes Šenov směrem na Ostravu. Jsme rádi, že se nám podařil první krok výstavby cyklostezek a dále budeme pokračovat a jsme rádi, že nám pomohla jak EU, tak MSK, tak Havířov a díky tomu peníze, které jsme ušetřili, můžeme investovat do navazujících cyklostezek.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Doufám, že se změní legislativa ve stavění těchto cyklotras, protože dneska to spadá pod obce a dneska to musí stavět obce, ale byl bych rád, kdyby to stavěly kraje a spadalo to pod silniční sítě a byly to liniové stavby a doufám, že se změní zákon a budeme více těchto cyklotras, mostů a lávek stavět."

Samotná cyklolávka je široká 4 metry a dlouhá 155 metrů, je založená na devíti metrových pilotech a její maximální výška je 6,6 metrů.

---

Na netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Tato akce se pořádá ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů, v České republice tedy od roku 1997. My jsme se zapojili podruhé a účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu zasvěceně vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea. Posluchačům přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi. Takže proto to celé původně vzniklo, aby to upozornilo na tenhle fenomén.”

Martin Gajdošík mimo jiné popsal roli netopýrů v krajině, jejich život, množství druhů a způsob ochrany, včetně toho, jak se lidé mají zachovat, pokud se třeba ve svém domě střetnou s netopýry.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “V podstatě je to o tom, že netopýři tady jsou déle než my a my se musíme chovat takovým způsobem, aby ti netopýři tady byli dál a ne, abychom tu zbyl jenom my a netopýři zmizeli.”

Veřejnost tedy upozornil na webové stránky České společností pro ochranu netopýrů, kde jsou kontakty na odborníky, kteří mohou poradit, co dělat, když lidé ve svém obydlí najdou netopýry. Případně na stránkách Náš soused netopýr poradí, jak se s těmito živočichy sžít.

Vedle živých exemplářů přivezl zoolog do Nového Jičína také ukázky preparáty netopýrů z opavského muzea, mezi nimi i několik unikátů.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Tady to je vrápenec velký, je to velmi vzácný druh pro Českou republiku, jsou to ojedinělé nálezy. A vedle je ještě zajímavější netopýr, jeho český název je létavec stěhovavý. Stěhovavý proto, že stěhuje podobně jako práci.”

Netopýří noc pak za soumraku pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde více než čtyřicítku exemplářů vypustili zpět do přírody.

---

Svatováclavský hudební festival nabídne 22 koncertů

Největší slavnost staré a duchovní hudby v naší zemi začíná. Svatováclavský hudební festival nabídne 22 koncertů a letos se poprvé uskuteční některá vystoupení i mimo sakrální prostory.

21. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu tentokrát dominují projekty věnované Roku české hudby. Připraveno je celkem 22. koncertů převážně v sakrálních stavbách, ale také v muzeu nebo v budově Fakulty umění Ostravské univerzity. 

Igor Františák, ředitel a dramaturg festivalu: "Jsme přesvědčení, že propojení genia loci i zajímavých míst s živým prováděním koncertů nebo crossoverových projektů si najde své posluchače. Letošní rok je také ve znamení Roku české hudby, který končí čtyřkou na konci. S těch 22 koncertů bude 15 reflektovat tento významný svátek." 

Návštěvníci se mohou těšit na špičkové domácí soubory a interprety, ale přijedou také zahraniční hosté.

Lucie Baránková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Je to festival, který je unikátní, unikátní v celé republice, protože se věnuje duchovní hudbě. Já oceňuji to, že se organizátoři snaží každý rok přinášet nové moderní prvky." 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtman MS kraje: "Na festival se každý rok těším. Je to hudba, která je trošku odlišná od ostatních festivalů, které tady máme už jen tím, že se hraje v sakrálních stavbách, ve 14 kostelích." 

Svatováclavský hudební festival se koná od 4. do 28. září na mnoha místech Moravskoslezského kraje. Nejjednodušším způsobem pro získání vstupenek jsou webové stránky shf.cz, kde je přímo sekce vstupenky. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-07-09-2024-14-00