Nové zubní ordinace v Bruntále
V Bruntále vznikly dvě nové zubní ambulance v adaptovaných prostorách domova pro seniory Pohoda. Vše díky spolupráci města, MS kraje a krnovské nemocnice na přestavbě i financování nových ordinací. Obyvatelé Bruntálu a okolí měli v posledních 14 dnech možnost provést předregistraci k lékaři. Toho využilo více než 5 tisíc zájemců.
Nemocnici v Krnově, která bude ambulance provozovat se podařilo sehnat jednoho lékaře, druhého intenzivně hledá.
Ladislav Václavec, senátor, ředitel SZZ Krnov: „Je výborná zpráva, že se nám tady podařilo zajistit paní doktorku Bystřickou, což je skvělá lékařka. Která je z Bruntálu, která tady bude pracovat a věřím, že i lékaře na druhé křeslo brzy najdeme.“
Tereza Bystřická, zubní lékařka: „Pracovala jsem v Brně několik let a pak jsem se vrátila po mateřské tady do Bruntálu a pracuji už tady. Pracuji už asi 13 let. Já mám Bruntál velice ráda. Pocházím z Bruntálu a moc ráda jsem se sem vrátila. Je tady krásná příroda, mám ráda to menší město.“
Nemocnici v Krnově, která bude ambulance provozovat se podařilo sehnat jednoho lékaře, druhého intenzivně hledá.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Město se zasloužilo o financování a o stavební přípravu. Za stavební přípravu bych chtěl poděkovat hlavně hospodářské správě, to znamená panu řediteli Luďku Holanovi a panu inženýru architektovi Radimu Lýskovi, který to vlastně celé namaloval, zprojektoval a dělal i autorský dozor.“
Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Příprava a vybudování nové ordinace je skutečně mnohaměsíční martyrium. Ale i přesto, že se v průběhu projekčních prací zvyšovaly náklady, tak si myslím, že to dílo, které je dnes předáno a které se uvádí do provozu, je krásné.“
Přístrojově a technicky ambulance vybavila krnovská nemocnice s pomocí MS kraje.
Ladislav Václavec, senátor, ředitel SZZ Krnov: „Já jsem strašně rád, že se nám podaří otevřít zubní ambulanci i v Bruntále, je to v pořadí sedmá ordinace, sedmé město, kde otevíráme ordinaci. My jsme to jako nemocnice vybavili, máme peníze z Krajského úřadu, kdy kraj na tento projekt přistoupil a budeme to provozovat my, jako nemocnice Krnov.“
Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Já jsem strašně rád, že se v okrese Bruntál daří otevírat nové a nové zubní ambulance, toto je sedmá zubní ambulance, která se vlastně otevírá ve spolupráci se SZZ Krnov a že se poskytuje ta péče ne jenom místním obyvatelům, ale včera jsem slyšel kolegu z Ostravy, že říkal Našel jsem zubaře v Bruntále. Kraj financuje vybavení těch zubních ambulancí a takové vybavení zubní ambulance stojí zhruba dva a půl milionu korun.“
MS kraj připravuje také systémové změny pro budoucnost stomatologické péče v regionu.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „MS kraj podpořil už částkou 50 milionů právě rozvoj stomatologického oboru jako takového, ty peníze nejdou jenom do rozvoje ordinací a hledání lékařů, ale hlavně taé na lékařskou fakultu, kde vlastně vychováváme nové zubaře. V září se nám podařilo otevřít v Ostravě na lékařské fakultě nový zubní obor a za to jsme velmi rádi, protože se domnívám, že když si budeme u nás vychovávat nové mediky, tak ti budou potom ordinovat v našem kraji.“
Od dubna bude v již v nové ambulanci ošetřováno prvních 1500 pacientů, kteří budou vylosováni z předregistrovaných zájemců.
---
Ministr M. Jurečka se pro nový zákon inspiruje v Ostravě
V Ostravě účinně funguje program podpory lidem v bytové nouzi. Řada rodin se díky tomu dokonce dokázala zabydlet a sociální bydlení už není potřeba. Město je inspirací pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, které připravuje v této oblasti změnu legislativy. Ministr Marian Jurečka v pondělí Ostravu navštívil.
V Ostravě žije asi 3 tisíce obyvatel v bytové nouzi, kteří většinou bydlí na ubytovnách či v azylových domech. Od roku 2017 mohou využít projektu sociálního bydlení, kdy se především do bytů městských obvodů stěhují vybrané rodiny, které pak mají dva roky na to, aby se daly dohromady.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Těch bytů je přes 200 a celkem tam bylo umístěno zhruba asi 600 lidí. Úspěšnost toho projektu je asi 85 procent."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava má velkou výhodu v tom, že držíme poměrně velký bytový fond. Když vezmeme, že ve městě je asi 120 tisíc bytových jednotek, tak více než 10 procent, něco přes 12 tisíc je v našem vlastnictví."
Ostrava je zapojena do přípravy nové legislativy v oblasti sociálního bydlení a zkušenosti, které při projektu sbírá jsou důležité. Nový zákon by měl být hotov v roce 2025, kdy projekt v Ostravě končí.
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí ČR: "My chceme, aby ten systém byl od roku 2025 systémem, kdy to nefunguje na bázi dobrovolnosti a vlastní aktivity uvědomělých radnic. Chceme, aby byl v každé obci s rozšířenou působností takovýto kontaktní bod, který bude schopen dát lidem veškeré informace a plnou podporu."
Poradenství a příjem žádostí o sociální byty zajišťuje Kontaktní místo pro bydlení, které se nachází v budově magistrátu a mělo od otevření v listopadu 2022 již více než tisíc klientů.
---
V Havířově začala revitalizace parku za KD Radost
Havířov usiloval dlouho o revitalizaci parku v centru města za desítky milionů korun. Peníze na projekt se radnici podařilo získat od ministerstva financí. První práce začaly v těchto dnech.
Označením dřevin, které je nutné vykácet, začala dlouhoočekávaná revitalizace parku za KD Radost v Havířově. Práce se nesměly zdržet, jelikož kácení je povoleno jen v období vegetačního klidu.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Toto výběrové řízení pro nás provádělo ministerstvo financí, protože dotace, hlavní část nákladů půjde za ministerstvem financí, a proto jsme se trochu báli, abychom stihli ten termín do konce března začít práce a pokácet těch 70 stromů."
V parku se nyní nachází přes 300 dřevin, které prošli důkladnou kontrolou.
Jan Smola, odbor životního prostředí MmH: "To znamená, že byl posouzen zdravotní stav stromů, jejich perspektiva, byly posouzeny případné růstové deformace dřevin. Všechny věci byly brány do úvahy, abychom mohli zodpovědně rozhodnout, které ty stromy mají ještě nějakou perspektivu a mohou tady růst třeba i desítky let a které je nutno odstranit.”
Odstranění dřevin musí zhotovitel zvládnout do konce března. Poté bude následovat výstavba nových chodníků, dětských hřišť a odpočinkových zón, laviček, veřejného osvětlení a výsadba i nových stromů a keřů. Revitalizaci parku by radnice chtěla stihnout do konce letošního roku.
---
Parkoviště na Masařské ulici projde celkovou rekonstrukcí
Parkoviště ve vnitrobloku Masařská v centru Opavy projde kompletní rekonstrukcí. Po letech se tak dočká nových zpevněných ploch a počítá se i se zelení, která tam dosud chyběla.
Na parkovišti v ulici Masařská je vše připraveno na kompletní rekonstrukci. Ta začne v sobotu 9. března. V místě tak nebude možné parkovat, na což už teď řidiče upozorňují přenosné dopravní značky.
Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Tam se jedná o rekonstrukci zpevněných ploch parkoviště a komunikace, která vede kolem parkoviště. Součástí akce bude rekonstrukce veřejného osvětlení.”
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Jsme v historickém centru města, takže část toho historického centra města bude v dlažbě žulové, Celý střed parkoviště bude v dlažbě zámkové.”
Na parkovišti se objeví i dva zelené pásy, ve kterých budou vysazeny stromy. Vytvořit by měly příjemný stín, který přispěje k tomu, že se prostor nebude v létě tolik přehřívat.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Bude tady o něco míň parkovacích míst. V současné době se to sníží na 57 parkovacích míst ze stávajících 72. Celkové náklady předpokládané budou necelých 10 milionů korun.”
Původně měl na tomto místě vyrůst nový parkovací dům. S tímto projektem ale nesouhlasili památkáři. Město proto počítá se stavbou nového podzemního parkoviště za Slezankou.
Po celou dobu rekonstrukce budou moci řidiči parkovat na odlehčovacím parkovišti na ulici Skladištní, nebo na parkovišti U Jelena v Olbrichtově ulici.
---
Vařiče drog zadržela zásahová jednotka na statku
Zásahová jednotka ukončila řádění gangu, který na Novojičínsku vařil pervitin, který pak prodával po celém kraji. Centrálu měli v pronajatém statku na samotě, kde stihli vyrobit asi 2 kilogramy drogy. Suroviny jim dodávala spřátelená skupina ze Zlínska.
Na záběrech ze zadržení gangu výrobců a distributorů pervitinu můžete zároveň vidět v jakých podmínkách drogu vyráběli. Na Novojičínsku si na odlehlém místě pronajali bývalý statek a tam byli také zatčeni zásahovou jednotkou.
Část celého procesu výroby pervitinu, ale neprobíhala na statku. Kvůli silnému zápachu si v přilehlém lese postavili jakousi polní kuchyni a některé práce prováděli tam.
Jakub Mohyla, kriminalista PČR MSK: "Ta výroba může být rozdělena i do třech nebo čtyřech fází, takže ta závěrečná část probíhala třeba v tom volném prostranství."
Pachatelé spolupracovali ještě s gangem ze Zlínska, který je zásoboval prekursory pro výrobu drogy. Dovážel je z Balkánu. Zadrženo bylo celkem 8 lidí.
Tomáš Kvičala, ředitel PČR Nový Jičín: "Šéf gangu byl movitější a ten zajistil finance na nákup dodávky, pronájem nemovitosti a nákup dalších věcí na výrobu pervitinu. Další dva muže řídil a oni měli na starosti výrobu pervitinu. Žena se starala o logistiku."
Pavel Tic, kriminalista PČR Nový Jičín: "Získané finanční prostředky utráceli za drahé dovolené, oděvy, vozidla a žili si na vysoké noze."
Pervitin skupina prodával po 600 korunách za gram. Celkem prodali více než 2 kg drogy, ale při prohlídkách byly nalezeny suroviny na více než 100 kilogramů pervitinu. Všem zadrženým hrozí až 12 let vězení.
---
Centrum odpadové výuky OZO funguje už 21 let
Už 21 let funguje v rámci organizace OZO Ostrava Centrum odpadové výuky. To děti základních a středních škol vychovává k ekologicky šetrnějšímu nakládání s odpady. Forma výuky se neustále aktualizuje a přibývají další interaktivní prvky.
Jak, co a proč třídit učí zaměstnanci organizace OZO děti všech věkových kategorií v Centru odpadové výuky. Za dobu jeho fungování centrum navštívilo přes 128 tisíc dětí.
Jaroslava Frischerová, pedagožka, ZŠ Generála Píky. Ostrava: "Nám to velmi pomůže při výuce prvouky, děti se poučí, jak třídit odpad.“
Taťána, účastnice odpadové výuky: "Vytřídila jsem sklo, plast a papír.“ Takže už víš, kam co patří? "Jo."
Forma výuky je upravena na základě tří věkových kategorií.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Třeba takoví sedmáci, osmáci, ti už přesně vědí i proč se mají odpady třídit, jaké třeba finální výrobky se z nich vyrábějí a u středoškoláku se už bavíme celkově i o tom systému, jaké jsou vůbec metody, jak nakládat s odpady, jestli je lepší skládka, spalovna nebo recyklace.“
Anna Jatrková, učitelka odborného výcviku, Střední zahradnická škola v Ostravě: "My jsme přijeli z Ostravy ze Střední zahradnické školy se žáky druhého a třetího ročníku právě zahradníků. Je to pro nás tady toto strašně důležité, protože my ty zahradníky vychováváme k ekologii, ke všemu, k lásce k přírodě.“
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Do provozu chodíme už jen zcela výjimečně, třeba s vysokoškoláky, kteří se zabývají studiem nakládání s odpady nebo nějakými enviromentálními obory.“
Široká veřejnost může tyto procesy zahlédnout pouze jednou za dva roky, a to na Dni otevřených dveří. Ten se ale bude konat už letos v červnu.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.