Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ulice Hrabek mezi Porubou a Plesnou bude bezpečnější
  • Dárce krve podpoří Zdravé město Nový Jičín
  • V Ostravě-Porubě hubí přemnožené potkany
  • Havířov uzavřel smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly
  • Nejlepší plážoví volejbalisté světa se vrátí do Ostravy
  • Hasiči cvičili na divoké vodě

Ulice Hrabek mezi Porubou a Plesnou bude bezpečnější

Přechod z Plesné do Poruby je už roky nebezpečný. V minulosti se v ulici Hrabek, která částečně vede hustým lesem, stalo hned několik loupežných přepadení. K dalšímu došlo letos v polovině března, což vyvolalo jednání mezi oběma ostravskými obvody.

Děsivý zážitek si prožila 18 letá dívka z Plesné. V polovině března ji v ulici Hrabek fyzicky napadl zatím neznámý mladík, kterému ze strachu vydala osobní věci a platební kartu. Stalo se to ve večer, když se vracela domů přes lesopark od autobusové zastávky na ulici Průběžná v Porubě. Případem se zabývá nejen policie, ale také Poruba a Plesná.

Pavel Hrbáč, starosta MOb Ostrava-Plesná: “Ulice Hrabek, je to vlastně hlavní přechod do Poruby na autobusy pro děti vlastně do školy, protože spousta dětí navštěvuje ZŠ Sekaniny atd., takže toto je přirozený přechod. A bohužel ten les svádí nejen k hezkým procházkám přes den, ale i k nepříjemnostem večer."

Problém by mohl vyřešit zejména kamerový systém a taky větší počet lamp veřejného osvětlení

Anketa: návštěvníci lesoparku: "Někdy mám strach, večer ale, když je tma." 

"Když je světlo jakoby se nebojím, ale po tmě bych se asi bála."

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Máme tady dneska k ruce městskou policii, se kterou řešíme, zda bychom tady mohli umístit například kamerový systém. Bavili jsme se o třech místech, která by to potřebovala. Bavili jsme se také o tom, že by bylo dobré tady umístit lampu. Je tam jeden takový nahoře nepřehledný úsek poměrně. Je pravda, že nám to trošku komplikují někteří vlastníci pozemků."

Než se vše vyřeší, bude nebezpečný úsek pod dohledem strážníků.

---

Dárce krve podpoří Zdravé město Nový Jičín

Zdravé město Nový Jičín se zapojilo do kampaně na podporu dárcovství krve. Spolu s místní nemocnici připravilo několik motivačních akci. Vzácná tekutina je potřeba a v současné době počet dárců klesá.

Novojičínská nemocnice se potýká s úbytkem dárců krve, populace stárne a situaci komplikuje také Covid-19. Krve je tak méně, než je potřeba. Oslovila tedy novojičínskou radnicí, zda by se podílela na motivační akci zejména pro prvodárce. Vznikla tak kampaň Daruj krev se Zdravým městem Nový Jičín.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “My jsme to podpořili tím, že jsme dali vyrobit nějaké dárkové předměty, které prvodárci, kteří přijdou v květnové úterky, obdrží právě po tom odběru.”

Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Může přijít kterýkoliv zdravý občan ve věku od 18 do 65 let, s minimální hmotností 50 kilogramů. V pondělky a úterky probíhají odběry plné krve, v kterýkoliv den od pondělí do pátku jsou to odběry plazmy a červených krvinek.”

K dobrému skutku - darováním krve - vybízí město také účastníky další, už tradiční květnové akce, Do práce na kole. Odměna tak čeká na transfuzním oddělení rovněž na lidi, kteří přijdou darovat krev v tričku s logem této cyklistické výzvy. Dalším motivačním termínem je pak také úterý 8. června.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “V rámci akce, kterou jsme tentokrát nazvali Daruj kapku krve na Medarda, takže i 8. června rádi dárce odměníme nějakým dárkem navíc.”

Prioritním odběrovým dnem pro tuto kampaň jsou úterky. Na transfuzní oddělení se dárci dopředu objednávají prostřednictvím rezervačního systém na webu nemocnice.

---

V Ostravě-Porubě hubí přemnožené potkany

V Ostravě začala plošná deratizace potkanů. Nekontrolovaně se rozmnožili v největších městských obvodech Jih, Poruba a v centru města. Potkani většinou žijí v kanalizaci, kde je teplo a tma a zároveň ji využívají jako silniční a dálniční síť. Jen pro zajímavost. Kanalizace v Ostravě je dlouhá bezmála tisíc kilometrů.

Potkanům se v Ostravě daří dobře. Jejich počty se snižují plošnou deratizací, která v těchto dnech začala v městské části Poruba, kde budou postupně rozmístěny návnady do zhruba pěti tisíc šachtic.

Jan Baštínský, vedoucí údržby kanalizační sítě, OVAK: “To, co kolegové do kanalizace vhazují, jsou takzvané antikoagulanty druhé generace. Jsou to takové voskové bloky. Je v nich látka, která způsobuje ředění krve. Do nějakých tří až sedmi dnů to způsobí to, že vlastně vykrvácí.”

K rozmnožování potkanů přispívají také lidé, kteří odhazují potraviny všude možně. Například ke kontejnerům a také je splachují do záchodu.

Lidé by si proto měli kupovat jen tolik potravin, kolik sní. Případně vhazovat zabalené zbytky jídel přímo do kontejnerů. Kromě Ostravských vodovodů a kanalizací provádí pravidelnou deratizaci také obvod Poruba.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Máme evidovány z minulého období nory hlodavců. Těchto nor máme v současné době v zeleni asi 380. Po plošné deratizaci vždy potom provádíme kontrolu a v případě potřeby po 14 dnech provedeme opětovně deratizaci těchto zmiňovaných míst."

Potkani se často vyskytují také v okolí restaurací a obchodů s potravinami. Nebezpeční jsou zejména tím, že přenášejí řadu nebezpečných nakažlivých nemocí. 

---

Havířov uzavřel smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly

Vznik nového kulturně-sportovního centra v Havířově je zase o kus blíže. Zastupitelé odsouhlasili smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. Centrum se začne stavět na podzim, kdy Správa železnic předpokládá dokončení rekonstrukce budovy.

Necelých třicet tisíc korun měsíčně. Takto vyjednal Havířov smlouvu se Správou železnic o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. V opravené budově by měla vzniknout lezecká stěna, prostor pro basketbal, volejbal, bowling a jiné sporty. Zázemí zde bude i pro pořádání kulturních akcí.



Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Celková doba pronájmu je nastavená na třicet let, v průběhu toho můžeme jednat o odkupu té budovy. Uvidíme, jaká bude situace, co bude pro město výhodnější. Nájemné vychází ze znaleckého posudku, který říká, že cena v čase a místě obvyklém je právě 28 tisíc. Já si myslím, že při našem využívání to nájemné, které budeme za jednotlivá sportoviště vybírat bude, větší. To znamená, pro město to bude přínos.”

anketa: “Myslím si, že je to správné, že bude třeba tady rozvíjet kulturu i sport po té dlouhé pauze.”

anketa: “ V pořádku, líbí se mi to. Na odbavení jízdenek ta renovovaná část úplně stačí.”

anketa: “Mládež, děti i dospělí se potřebují sportovně aktivovat a vyžít.”

Město by mělo začít pracovat na vnitřním vybavení na podzim. Samotné centrum by se potom mohlo otevřít za rok.

---

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se vrátí do Ostravy

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se na začátku června vrátí do Ostravy. Budou mít poslední možnost kvalifikace na olympijské hry do Tokia. Pořadatelé v těchto dnech bojují o možnost alespoň omezeného množství diváků na tribunách v Dolních Vítkovicích.

Druhého června bude v Ostravě v Dolních Vítkovicích odstartován prestižní čtyřhvězdičkový turnaj světové série v plážovém volejbale. Pro dvojice půjde o poslední možnost vyzkoušet si formu před olympijskými hrami v Tokiu a nebo se ještě na poslední chvíli kvalifikovat. Všichni doufají, že Ostrava dostane výjimku pro diváky.

Marek Pakosta, předseda České volejbalové federace: "„Jsme ve velkém očekávání, jde o událost, jejíž význam ještě zvýraznil průběh letošní sezony. Právě poslední možnost získat místo pro olympijský turnaj v Tokiu zvyšuje jeho důležitost."

Téměř jistou účast na olympiádě už mají naše největší hvězdy Perušič se Schweinerem, kteří předloni prohráli až ve finále a letos to budou chtít napravit. 

David Schweiner, beachvolejbalový reprezentant: "Atmosféra byla v Ostravě vždycky výjimečná a hodně by nás mrzelo hrát bez diváků, ale dá se to pochopit."

Pro Ostravu a fanoušky sportu je tento turnaj společně s atletickým mítinkem Zlatá Tretra konečně zase sportovní akce, kde snad budou moci zase podpořit sportovce přímo na stadionu. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Z předchozích dvou ročníků turnaje jsem byl nadšený, stejně jako snad všichni, co přijeli do Dolních Vítkovic volejbalistům fandit. Tato prestižní akce vždy dokázala, že špičkový sport k Moravskoslezskému kraji patří. A i když letos do areálu nezavítají tisíce fanoušků, věřím, že sportovní podívaná okořeněná výkony budoucích olympioniků bude stát za to i na televizních obrazovkách. Fanoušci se tak do našeho regionu vlastně podívají z celého světa.“

Mezi ženami určitě uvidíme české jedničky Barboru Hermannovou z Ostravy s Markétou Nausch Slukovou, které budou usilovat o olympiádu. Turnaj potrvá pět dní. 

---

Hasiči cvičili na divoké vodě

Namísto vodáků obsadili umělý vodní kanál v Opavě hasiči. Na divoké vodě cvičili plavání v silném proudu, překonávání rozbouřené řeky, jízdu na raftu i sebezáchranu. Výcvik vedli zkušení členové mezinárodního týmu WASAR pro záchranu na vodě.

Tato 160 m dlouhá vodní slalomová dráha slouží opavským vodákům. Teď si divokou vodu vyzkoušeli hasiči. Silný proud tady simuloval nebezpečnou rozvodněnou řeku. Záchranáři se učili zvládat její sílu na raftech, trénovali plavání v divokých vlnách a také sebezáchranu. 

Aleš Martinek, velitel stanice Vítkov, HZS Moravskoslezského kraje: „Přestože máme komfortní suchý oblek pro práci na vodě, tak je poznat, že je ta voda ledová. Cítím to i přes rukavice. Občas nateče něco také přes manžetku  u krku.“

Umělý tok je upravený tak, aby v místy až dvou metrovém korytě, protékala voda co nejrychleji. Blíží podmínkám nevyzpytatelné řeky.

Martin Rousek, Kanoe klub Opava: „Upravujeme proudění vody umělými překážkami, které jsou tvořeny kamenným či betonovým dnem a úpravou tohoto toku.“

Na výcvik dohlíželi instruktoři z týmu pro záchranu na vodě, který se zaměřuje zejména na pomoc při povodních.

Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: „Tento tým (WASAR) je připraven vyjet kamkoliv do zahraničí. A nemusí to být jen země Evropské unie."

Členové speciální jednotky předávali kolegům mnoho cenných rad ze svých zahraničních misí. Apelovali na to, že při záchraně osob je důležité se správně rozhodnout.

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě, HZS Moravskoslezského kraje: „Důležité je zhodnotit, své vlastní síly. Zda mám na to, abych plaval v takovéto divoké vodě, jakou tady vidíme dnes, nebo třeba jaká je při povodních.“

Během letošního prvního čtvrt roku vyjížděli moravskoslezští hasiči kvůli záchraně osob či zvířat z vody pětkrát.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
09. května 2021, 14:00

Ulice Hrabek mezi Porubou a Plesnou bude bezpečnější

Přechod z Plesné do Poruby je už roky nebezpečný. V minulosti se v ulici Hrabek, která částečně vede hustým lesem, stalo hned několik loupežných přepadení. K dalšímu došlo letos v polovině března, což vyvolalo jednání mezi oběma ostravskými obvody.

Děsivý zážitek si prožila 18 letá dívka z Plesné. V polovině března ji v ulici Hrabek fyzicky napadl zatím neznámý mladík, kterému ze strachu vydala osobní věci a platební kartu. Stalo se to ve večer, když se vracela domů přes lesopark od autobusové zastávky na ulici Průběžná v Porubě. Případem se zabývá nejen policie, ale také Poruba a Plesná.

Pavel Hrbáč, starosta MOb Ostrava-Plesná: “Ulice Hrabek, je to vlastně hlavní přechod do Poruby na autobusy pro děti vlastně do školy, protože spousta dětí navštěvuje ZŠ Sekaniny atd., takže toto je přirozený přechod. A bohužel ten les svádí nejen k hezkým procházkám přes den, ale i k nepříjemnostem večer."

Problém by mohl vyřešit zejména kamerový systém a taky větší počet lamp veřejného osvětlení

Anketa: návštěvníci lesoparku: "Někdy mám strach, večer ale, když je tma." 

"Když je světlo jakoby se nebojím, ale po tmě bych se asi bála."

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Máme tady dneska k ruce městskou policii, se kterou řešíme, zda bychom tady mohli umístit například kamerový systém. Bavili jsme se o třech místech, která by to potřebovala. Bavili jsme se také o tom, že by bylo dobré tady umístit lampu. Je tam jeden takový nahoře nepřehledný úsek poměrně. Je pravda, že nám to trošku komplikují někteří vlastníci pozemků."

Než se vše vyřeší, bude nebezpečný úsek pod dohledem strážníků.

---

Dárce krve podpoří Zdravé město Nový Jičín

Zdravé město Nový Jičín se zapojilo do kampaně na podporu dárcovství krve. Spolu s místní nemocnici připravilo několik motivačních akci. Vzácná tekutina je potřeba a v současné době počet dárců klesá.

Novojičínská nemocnice se potýká s úbytkem dárců krve, populace stárne a situaci komplikuje také Covid-19. Krve je tak méně, než je potřeba. Oslovila tedy novojičínskou radnicí, zda by se podílela na motivační akci zejména pro prvodárce. Vznikla tak kampaň Daruj krev se Zdravým městem Nový Jičín.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “My jsme to podpořili tím, že jsme dali vyrobit nějaké dárkové předměty, které prvodárci, kteří přijdou v květnové úterky, obdrží právě po tom odběru.”

Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Může přijít kterýkoliv zdravý občan ve věku od 18 do 65 let, s minimální hmotností 50 kilogramů. V pondělky a úterky probíhají odběry plné krve, v kterýkoliv den od pondělí do pátku jsou to odběry plazmy a červených krvinek.”

K dobrému skutku - darováním krve - vybízí město také účastníky další, už tradiční květnové akce, Do práce na kole. Odměna tak čeká na transfuzním oddělení rovněž na lidi, kteří přijdou darovat krev v tričku s logem této cyklistické výzvy. Dalším motivačním termínem je pak také úterý 8. června.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “V rámci akce, kterou jsme tentokrát nazvali Daruj kapku krve na Medarda, takže i 8. června rádi dárce odměníme nějakým dárkem navíc.”

Prioritním odběrovým dnem pro tuto kampaň jsou úterky. Na transfuzní oddělení se dárci dopředu objednávají prostřednictvím rezervačního systém na webu nemocnice.

---

V Ostravě-Porubě hubí přemnožené potkany

V Ostravě začala plošná deratizace potkanů. Nekontrolovaně se rozmnožili v největších městských obvodech Jih, Poruba a v centru města. Potkani většinou žijí v kanalizaci, kde je teplo a tma a zároveň ji využívají jako silniční a dálniční síť. Jen pro zajímavost. Kanalizace v Ostravě je dlouhá bezmála tisíc kilometrů.

Potkanům se v Ostravě daří dobře. Jejich počty se snižují plošnou deratizací, která v těchto dnech začala v městské části Poruba, kde budou postupně rozmístěny návnady do zhruba pěti tisíc šachtic.

Jan Baštínský, vedoucí údržby kanalizační sítě, OVAK: “To, co kolegové do kanalizace vhazují, jsou takzvané antikoagulanty druhé generace. Jsou to takové voskové bloky. Je v nich látka, která způsobuje ředění krve. Do nějakých tří až sedmi dnů to způsobí to, že vlastně vykrvácí.”

K rozmnožování potkanů přispívají také lidé, kteří odhazují potraviny všude možně. Například ke kontejnerům a také je splachují do záchodu.

Lidé by si proto měli kupovat jen tolik potravin, kolik sní. Případně vhazovat zabalené zbytky jídel přímo do kontejnerů. Kromě Ostravských vodovodů a kanalizací provádí pravidelnou deratizaci také obvod Poruba.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Máme evidovány z minulého období nory hlodavců. Těchto nor máme v současné době v zeleni asi 380. Po plošné deratizaci vždy potom provádíme kontrolu a v případě potřeby po 14 dnech provedeme opětovně deratizaci těchto zmiňovaných míst."

Potkani se často vyskytují také v okolí restaurací a obchodů s potravinami. Nebezpeční jsou zejména tím, že přenášejí řadu nebezpečných nakažlivých nemocí. 

---

Havířov uzavřel smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly

Vznik nového kulturně-sportovního centra v Havířově je zase o kus blíže. Zastupitelé odsouhlasili smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. Centrum se začne stavět na podzim, kdy Správa železnic předpokládá dokončení rekonstrukce budovy.

Necelých třicet tisíc korun měsíčně. Takto vyjednal Havířov smlouvu se Správou železnic o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. V opravené budově by měla vzniknout lezecká stěna, prostor pro basketbal, volejbal, bowling a jiné sporty. Zázemí zde bude i pro pořádání kulturních akcí.



Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Celková doba pronájmu je nastavená na třicet let, v průběhu toho můžeme jednat o odkupu té budovy. Uvidíme, jaká bude situace, co bude pro město výhodnější. Nájemné vychází ze znaleckého posudku, který říká, že cena v čase a místě obvyklém je právě 28 tisíc. Já si myslím, že při našem využívání to nájemné, které budeme za jednotlivá sportoviště vybírat bude, větší. To znamená, pro město to bude přínos.”

anketa: “Myslím si, že je to správné, že bude třeba tady rozvíjet kulturu i sport po té dlouhé pauze.”

anketa: “ V pořádku, líbí se mi to. Na odbavení jízdenek ta renovovaná část úplně stačí.”

anketa: “Mládež, děti i dospělí se potřebují sportovně aktivovat a vyžít.”

Město by mělo začít pracovat na vnitřním vybavení na podzim. Samotné centrum by se potom mohlo otevřít za rok.

---

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se vrátí do Ostravy

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se na začátku června vrátí do Ostravy. Budou mít poslední možnost kvalifikace na olympijské hry do Tokia. Pořadatelé v těchto dnech bojují o možnost alespoň omezeného množství diváků na tribunách v Dolních Vítkovicích.

Druhého června bude v Ostravě v Dolních Vítkovicích odstartován prestižní čtyřhvězdičkový turnaj světové série v plážovém volejbale. Pro dvojice půjde o poslední možnost vyzkoušet si formu před olympijskými hrami v Tokiu a nebo se ještě na poslední chvíli kvalifikovat. Všichni doufají, že Ostrava dostane výjimku pro diváky.

Marek Pakosta, předseda České volejbalové federace: "„Jsme ve velkém očekávání, jde o událost, jejíž význam ještě zvýraznil průběh letošní sezony. Právě poslední možnost získat místo pro olympijský turnaj v Tokiu zvyšuje jeho důležitost."

Téměř jistou účast na olympiádě už mají naše největší hvězdy Perušič se Schweinerem, kteří předloni prohráli až ve finále a letos to budou chtít napravit. 

David Schweiner, beachvolejbalový reprezentant: "Atmosféra byla v Ostravě vždycky výjimečná a hodně by nás mrzelo hrát bez diváků, ale dá se to pochopit."

Pro Ostravu a fanoušky sportu je tento turnaj společně s atletickým mítinkem Zlatá Tretra konečně zase sportovní akce, kde snad budou moci zase podpořit sportovce přímo na stadionu. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Z předchozích dvou ročníků turnaje jsem byl nadšený, stejně jako snad všichni, co přijeli do Dolních Vítkovic volejbalistům fandit. Tato prestižní akce vždy dokázala, že špičkový sport k Moravskoslezskému kraji patří. A i když letos do areálu nezavítají tisíce fanoušků, věřím, že sportovní podívaná okořeněná výkony budoucích olympioniků bude stát za to i na televizních obrazovkách. Fanoušci se tak do našeho regionu vlastně podívají z celého světa.“

Mezi ženami určitě uvidíme české jedničky Barboru Hermannovou z Ostravy s Markétou Nausch Slukovou, které budou usilovat o olympiádu. Turnaj potrvá pět dní. 

---

Hasiči cvičili na divoké vodě

Namísto vodáků obsadili umělý vodní kanál v Opavě hasiči. Na divoké vodě cvičili plavání v silném proudu, překonávání rozbouřené řeky, jízdu na raftu i sebezáchranu. Výcvik vedli zkušení členové mezinárodního týmu WASAR pro záchranu na vodě.

Tato 160 m dlouhá vodní slalomová dráha slouží opavským vodákům. Teď si divokou vodu vyzkoušeli hasiči. Silný proud tady simuloval nebezpečnou rozvodněnou řeku. Záchranáři se učili zvládat její sílu na raftech, trénovali plavání v divokých vlnách a také sebezáchranu. 

Aleš Martinek, velitel stanice Vítkov, HZS Moravskoslezského kraje: „Přestože máme komfortní suchý oblek pro práci na vodě, tak je poznat, že je ta voda ledová. Cítím to i přes rukavice. Občas nateče něco také přes manžetku  u krku.“

Umělý tok je upravený tak, aby v místy až dvou metrovém korytě, protékala voda co nejrychleji. Blíží podmínkám nevyzpytatelné řeky.

Martin Rousek, Kanoe klub Opava: „Upravujeme proudění vody umělými překážkami, které jsou tvořeny kamenným či betonovým dnem a úpravou tohoto toku.“

Na výcvik dohlíželi instruktoři z týmu pro záchranu na vodě, který se zaměřuje zejména na pomoc při povodních.

Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: „Tento tým (WASAR) je připraven vyjet kamkoliv do zahraničí. A nemusí to být jen země Evropské unie."

Členové speciální jednotky předávali kolegům mnoho cenných rad ze svých zahraničních misí. Apelovali na to, že při záchraně osob je důležité se správně rozhodnout.

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě, HZS Moravskoslezského kraje: „Důležité je zhodnotit, své vlastní síly. Zda mám na to, abych plaval v takovéto divoké vodě, jakou tady vidíme dnes, nebo třeba jaká je při povodních.“

Během letošního prvního čtvrt roku vyjížděli moravskoslezští hasiči kvůli záchraně osob či zvířat z vody pětkrát.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-09-05-2021-14-00