Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Provizorní most na Ratibořské ulevil dopravě v Opavě
  • Ultralehké letadlo se zřítilo na pole u Štítiny
  • Nový Jičín začal budovat polopodzemní kontejnery
  • Gruzínci se z lupu radovali pouze dvě hodiny
  • V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení
  • Jeviště Beskydského divadla je i loutkovou dílnou

Provizorní most na Ratibořské ulevil dopravě v Opavě

V Opavě už se podařilo zprovoznit mostní provizorium na ulici Ratibořské. Stávající most poničila zářijová povodeň a byl tak zcela neprůjezdný, což značně komplikovalo dopravu ve městě.

Menší zácpy, méně aut v kolonách a konec výlukových linek městské hromadné dopravy. Díky provizornímu mostu na Ratibořské ulici v Opavě, je přesouvání po městě mnohem jednodušší a rychlejší.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Musíme poděkovat ŘSD a de facto i zhotoviteli, kteří termíny dodrželi. Zdržením jediným byly ty betonové nájezdy, je tam daný speciální beton, který by měl vydržet i mrazy i zátěž, která už v současné době je poměrně vysoká."

anketa: obyvatelé Opavy: “Hlavně, že tu můžu jezdit autem už. Úleva veliká proti tomu co bylo předtím.”

“Je to super, je fajn, že to tak rychle stihli, někdo nadává, ale podle mě je to fajn.”

“Akorát to mohlo být trochu širší pro pěší.”

Po mostě se smí jezdit pouhých 20 km v hodině a zákaz na něj mají cyklisté, kteří by měli využívat lávku pro pěší. Téměř nikomu se ale z kola sesednout nechce.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Bohužel nám tady projel i nějaký ten kamion, který tady nemá co dělat.” 

Vjezd na most je tak povolen pouze osobním autům, vozidlům MHD a integrovaného záchranného systému.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Očekávali jsme s velkým zadostiučiněním spuštění nového mostního provizoria na Ratibořské ulici, protože jakoby trasování všech našich linek MHD v době povodní a po povodních do té soboty bylo samozřejmě výlukové a prakticky jsme se do těch jízdních řádů nemohli nikdy vejít."

Některé linky jezdily stabilně s až dvaceti minutovým zpožděním.

---

Ultralehké letadlo se zřítilo na pole u Štítiny

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve Štítině na Opavsku, kde se do pole zřítilo ultralehké letadlo. Lékař už ale pouze mohl konstatovat smrt pilota. Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že ho zaskočila tma a let podle přístrojů v tomto typu letadla není možný.

Ultralehké letadlo Alto startovalo z letiště v Novém Městě nad Metují ve 4 hodiny odpoledne. Je to poměrně pozdě, protože už asi v 16,15 se začíná stmívat, v 16,50 je úplná tma a tento typ letadla nesmí ve tmě létat. Po hodině letu se ultralight začal různě točit a prudce klesat. Prolétl nad Štítinou a spadl do pole těsně za domy.

svědek: "Zvedl jsem zrak a viděl jsem jak to letadlo padá na pole. Od místa, kde spadlo, doklouzalo ještě aspoň 15 metrů. Všude byl cítit benzín, takže hrozil výbuch a nikdo se k tomu nepřibližoval. Pilota jsme viděli pod baterkou a nebyla vůbec naděje, že by to mohl přežít." 

Svědci se zachovali správně, když se nesnažili tělo z vraku dostat. Benzín mohl vybouchnout a ultralight je navíc vybaven záchranným padákem, který obsahuje pyrotechnickou nálož. I ta může explodovat. Po chvíli na místo přijeli záchranáři a lékař bohužel pouze konstatoval smrt 41letého pilota. 

Jan Segsulka, mluvčí PČR Opava: "Na místě probíhá spolupráce s hasičským záchranným sborem a také s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, abychom zjistili všechny okolnosti a příčiny havárie."

Podle svědků motor fungoval a tak je podle odborníků nejpravděpodobnější příčinou pádu ztráta orientace pilota. Toto letadlo není vybaveno na létání ve tmě a pilot potřebuje vidět horizont a terénní body, podle kterých se řídí. Je možné, že ho tma zaskočila a snažil se alespoň doletět na malé letiště do Zábřehu, které bylo jen kousek. Otázkou zůstává, proč neaktivoval záchranný padák. 

---

Nový Jičín začal budovat polopodzemní kontejnery

Nový Jičín začal s budováním polopodzemních kontejnerů na odpady. První tři lokality jsou ve velkých sídlištích v oblasti ulice Dlouhá a v Loučce. Přínos bude estetický a časem i ekonomický.

Na území Nového Jičína je vytipováno 24 stanovišť, kde by mohly být polopodzemní nebo podzemní kontejnery na směsný a tříděný odpad vybudovány. Teď na podzim začala realizace prvních tří míst.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Právě se nacházíme na Dlouhé 1, další stanoviště je rozpracované Na Lani 228 a Na Lani 265. Na stanovištích bude obvyklá sada kontejnerů na tříděné odpady, a na těch stanovištích, kde jsou i nádoby na gastroodpad nebo oleje budou i tyto nádoby zahrnuty do toho stanoviště tak, aby působil uceleným dojmem a umožňovaly občanům nadále třídit odpady.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Náklady na jedno stání jsou zhruba jeden milion sto tisíc korun. Ale důležité je, že potom ty provozní náklady jsou mnohem nižší, protože do klasického kontejneru se vejde asi 1100 litrů, kdežto do toho podzemního až 5000 litrů, takže je tam výrazně větší objem a tím pádem svoz nemusí probíhat tak často.”

Tento typ kontejnerů také zlepšuje estetiku okolí. Prioritně je chce radnice zavádět v exponovaných sídlištích a v městské památkové rezervaci. Ne všude ale bude možné odpadní nádoby pod zem zabudovat.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Velkou překážkou mohou být inženýrské sítě, takže na tom to může často ztroskotat. Takže nepočítejme s tím, že po celém městě budou kontejnerová stání nahrazena těmi podzemními, to prostě není možné.”

V příštím roce město plánuje vybudovat další tři podzemní stanoviště, opět v oblasti sídliště Dlouhá.

---

Gruzínci se z lupu radovali pouze dvě hodiny

Dnes musíme pochválit policisty za dobrou práci. Podařili se jim totiž dopadnout tři zloděje, kteří vykradli rodinný dům na Novojičínsku a s lupem zřejmě prchali za hranice. Do dvou hodin od nahlášení tak skončili s pouty na rukou.

Do obce na Novojičínsku vyrazili policisté kvůli podezření na vyloupení domku, což se hned potvrdilo, protože byl celý vzhůru nohama. Mimo jiné zmizel i trezor plný cenností, který zloději vyrvali ze zdi. Majitelka škodu odhadla na 2 miliony korun. Policistům se podařilo zjistit polskou registrační značku auta a po zlodějích tak začaly pátrat všechny hlídky v terénu. Hlídala se hlavně výpadovka na Polsko, což se vyplatilo.

policejní hlídka: "Máme zastavený tmavě modrý Ford Mondeo v kombíku s polskou registrační značkou." 

Policisté také zjistili, co vlastně zloději ty dvě hodiny do svého zatčení dělali. Zadržení se přiznali, že se snažili trezor a otevřít a pak se jej v lese zbavili.

Tomáš Kvíčala, ředitel PČR Nový Jičín: "Hledali místo, kde mohou otevřít ten trezor, aby je nikdo nezpozoroval. Snažili se najít les nebo odlehlé místo a to se jim podařilo asi 20 km od vyloupeného domu." 

Zadržení muži jsou Gruzínci ve věku 20, 21 a 23 let. Dům si prý vytipovali náhodou. 

Kateřina Kubzová, PČR Nový Jičín: "Všem třem cizincům bylo následně sděleno obvinění ze spáchání zločinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, za což jim hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi. Prostřednictvím státního zástupce byl podán návrh na jejich vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován."

Většina věcí, které pocházejí z vykradeného domu se našla a bude vrácena majitelce. Na vyšetřování naše policie pracuje i s kolegy v Gruzii.

---

V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce. Tentokrát se modernizace dočkala druhá část dětského oddělení. Přestavbu financuje zřizovatel, Moravskoslezský kraj.

V rámci dlouhodobé strategie Nemocnice Karviná-Ráj přišla na řadu modernizace dalšího důležitého pracoviště - dětského oddělení. Jedna jeho část a to kojenecké oddělení a dětská Jednotka intenzivní péče, prošla modernizací v loňském roce, slavnostně byla uvedena do provozu v únoru. Na řadu přišlo oddělení pro větší děti.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: " V podstatě se přestavuje všechno, je to rekonstrukce celého oddělení s tím, že tam bude 10 lůžek pro velké děti plus 10 doprovod. Bude tam příjmová ambulance, herna, sociální zázemí a mělo by to být v takových barvách, aby děti byly spokojené a ten proces uzdravovací se urychlil.”

Momentálně probíhají hrubé stavební práce, jsou vybourané zdi, příčky, i dveře.

Modernější prostředí přivítají i tamní lékaři a sestry.

Monika Nivnická, vrchní sestr: "Je to pro nás výborná zpráva, že konečně tady bude pěkné zázemí pro děti, rodiče, pro personál, že to bude nejen pohodlné, ale i hezké na pohled a budou tady všichni spokojeni."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Platí to MSK. Rozpočet je na 15 milionů, proběhla soutěž, bylo předáno staveniště v měsíci říjnu, stavba bude trvat 4 měsíce."

Prozatím jsou děti hospitalizovány na pokojích v již zrekonstruované části dětského oddělení pro menší děti, kapacitně je dostačující. V případě nutnosti je připravena s výpomocí nemocnice v Havířově.

---

Jeviště Beskydského divadla je i loutkovou dílnou

Beskydské divadlo v Novém Jičíně pokračuje i v této sezoně s projektem, který propojuje dětské představení s výtvarnými dílnami. Počátkem listopadu si tu malí návštěvníci mohli vytvořit dřevěné loutky z vařeček.

Nedělní dopoledne patří čas od času v Beskydském divadle nejmenším dětem už od 4 let. Usadí se přímo na jevišti a čeká je krátké představení spojené s výtvarnou dílnou.

Miluše Říhová, lektorka loutkové tvořivé dílny: “Začínáme úvodním představením, kdy zahrajeme krátké divadélko, kde si děti mohou prohlédnout typ konkrétní loutky, kterou na té dílně budeme vyrábět. pak děti seznámíme s postupem, otevřeme společně oponu, za kterou je ukrytý rozmanitý materiál.”

Petra Gregorová, lektorka loutkové tvořivé dílny: “Dneska jsem si vybrali pohádku Kamarádi z klobouku, a jelikož začíná zima, tak jsem si vybrali téma, jak jdou na Mount Everest. Typem dnešní loutky byla dřevěná loutka, takže děti potom vyráběly loutky pomocí vařeček, dřevěných lžiček, vidliček, případně špejlí a tyčinek.”

návštěvníci akce:

“Já bude dělat princeznu, teď ji pletu vlasy.”

“Já zimního panáčka.”

“Já si budu vyrábět čertíka.”

Miluše Říhová, lektorka loutkové tvořivé dílny: “Závěrem mohou děti nastoupit za naše divadélko, stát se na chviličku herci a vyzkoušet si, jaké to je s loutkami hrát.”

Tvořivé dílny se budou v Beskydském divadle konat každý měsíc, další bude 1. prosince. Děti se naučí vyrábět skládané loutky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
09. listopadu 2024, 14:00

Provizorní most na Ratibořské ulevil dopravě v Opavě

V Opavě už se podařilo zprovoznit mostní provizorium na ulici Ratibořské. Stávající most poničila zářijová povodeň a byl tak zcela neprůjezdný, což značně komplikovalo dopravu ve městě.

Menší zácpy, méně aut v kolonách a konec výlukových linek městské hromadné dopravy. Díky provizornímu mostu na Ratibořské ulici v Opavě, je přesouvání po městě mnohem jednodušší a rychlejší.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Musíme poděkovat ŘSD a de facto i zhotoviteli, kteří termíny dodrželi. Zdržením jediným byly ty betonové nájezdy, je tam daný speciální beton, který by měl vydržet i mrazy i zátěž, která už v současné době je poměrně vysoká."

anketa: obyvatelé Opavy: “Hlavně, že tu můžu jezdit autem už. Úleva veliká proti tomu co bylo předtím.”

“Je to super, je fajn, že to tak rychle stihli, někdo nadává, ale podle mě je to fajn.”

“Akorát to mohlo být trochu širší pro pěší.”

Po mostě se smí jezdit pouhých 20 km v hodině a zákaz na něj mají cyklisté, kteří by měli využívat lávku pro pěší. Téměř nikomu se ale z kola sesednout nechce.

Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Bohužel nám tady projel i nějaký ten kamion, který tady nemá co dělat.” 

Vjezd na most je tak povolen pouze osobním autům, vozidlům MHD a integrovaného záchranného systému.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Očekávali jsme s velkým zadostiučiněním spuštění nového mostního provizoria na Ratibořské ulici, protože jakoby trasování všech našich linek MHD v době povodní a po povodních do té soboty bylo samozřejmě výlukové a prakticky jsme se do těch jízdních řádů nemohli nikdy vejít."

Některé linky jezdily stabilně s až dvaceti minutovým zpožděním.

---

Ultralehké letadlo se zřítilo na pole u Štítiny

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve Štítině na Opavsku, kde se do pole zřítilo ultralehké letadlo. Lékař už ale pouze mohl konstatovat smrt pilota. Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že ho zaskočila tma a let podle přístrojů v tomto typu letadla není možný.

Ultralehké letadlo Alto startovalo z letiště v Novém Městě nad Metují ve 4 hodiny odpoledne. Je to poměrně pozdě, protože už asi v 16,15 se začíná stmívat, v 16,50 je úplná tma a tento typ letadla nesmí ve tmě létat. Po hodině letu se ultralight začal různě točit a prudce klesat. Prolétl nad Štítinou a spadl do pole těsně za domy.

svědek: "Zvedl jsem zrak a viděl jsem jak to letadlo padá na pole. Od místa, kde spadlo, doklouzalo ještě aspoň 15 metrů. Všude byl cítit benzín, takže hrozil výbuch a nikdo se k tomu nepřibližoval. Pilota jsme viděli pod baterkou a nebyla vůbec naděje, že by to mohl přežít." 

Svědci se zachovali správně, když se nesnažili tělo z vraku dostat. Benzín mohl vybouchnout a ultralight je navíc vybaven záchranným padákem, který obsahuje pyrotechnickou nálož. I ta může explodovat. Po chvíli na místo přijeli záchranáři a lékař bohužel pouze konstatoval smrt 41letého pilota. 

Jan Segsulka, mluvčí PČR Opava: "Na místě probíhá spolupráce s hasičským záchranným sborem a také s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, abychom zjistili všechny okolnosti a příčiny havárie."

Podle svědků motor fungoval a tak je podle odborníků nejpravděpodobnější příčinou pádu ztráta orientace pilota. Toto letadlo není vybaveno na létání ve tmě a pilot potřebuje vidět horizont a terénní body, podle kterých se řídí. Je možné, že ho tma zaskočila a snažil se alespoň doletět na malé letiště do Zábřehu, které bylo jen kousek. Otázkou zůstává, proč neaktivoval záchranný padák. 

---

Nový Jičín začal budovat polopodzemní kontejnery

Nový Jičín začal s budováním polopodzemních kontejnerů na odpady. První tři lokality jsou ve velkých sídlištích v oblasti ulice Dlouhá a v Loučce. Přínos bude estetický a časem i ekonomický.

Na území Nového Jičína je vytipováno 24 stanovišť, kde by mohly být polopodzemní nebo podzemní kontejnery na směsný a tříděný odpad vybudovány. Teď na podzim začala realizace prvních tří míst.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Právě se nacházíme na Dlouhé 1, další stanoviště je rozpracované Na Lani 228 a Na Lani 265. Na stanovištích bude obvyklá sada kontejnerů na tříděné odpady, a na těch stanovištích, kde jsou i nádoby na gastroodpad nebo oleje budou i tyto nádoby zahrnuty do toho stanoviště tak, aby působil uceleným dojmem a umožňovaly občanům nadále třídit odpady.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Náklady na jedno stání jsou zhruba jeden milion sto tisíc korun. Ale důležité je, že potom ty provozní náklady jsou mnohem nižší, protože do klasického kontejneru se vejde asi 1100 litrů, kdežto do toho podzemního až 5000 litrů, takže je tam výrazně větší objem a tím pádem svoz nemusí probíhat tak často.”

Tento typ kontejnerů také zlepšuje estetiku okolí. Prioritně je chce radnice zavádět v exponovaných sídlištích a v městské památkové rezervaci. Ne všude ale bude možné odpadní nádoby pod zem zabudovat.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Velkou překážkou mohou být inženýrské sítě, takže na tom to může často ztroskotat. Takže nepočítejme s tím, že po celém městě budou kontejnerová stání nahrazena těmi podzemními, to prostě není možné.”

V příštím roce město plánuje vybudovat další tři podzemní stanoviště, opět v oblasti sídliště Dlouhá.

---

Gruzínci se z lupu radovali pouze dvě hodiny

Dnes musíme pochválit policisty za dobrou práci. Podařili se jim totiž dopadnout tři zloděje, kteří vykradli rodinný dům na Novojičínsku a s lupem zřejmě prchali za hranice. Do dvou hodin od nahlášení tak skončili s pouty na rukou.

Do obce na Novojičínsku vyrazili policisté kvůli podezření na vyloupení domku, což se hned potvrdilo, protože byl celý vzhůru nohama. Mimo jiné zmizel i trezor plný cenností, který zloději vyrvali ze zdi. Majitelka škodu odhadla na 2 miliony korun. Policistům se podařilo zjistit polskou registrační značku auta a po zlodějích tak začaly pátrat všechny hlídky v terénu. Hlídala se hlavně výpadovka na Polsko, což se vyplatilo.

policejní hlídka: "Máme zastavený tmavě modrý Ford Mondeo v kombíku s polskou registrační značkou." 

Policisté také zjistili, co vlastně zloději ty dvě hodiny do svého zatčení dělali. Zadržení se přiznali, že se snažili trezor a otevřít a pak se jej v lese zbavili.

Tomáš Kvíčala, ředitel PČR Nový Jičín: "Hledali místo, kde mohou otevřít ten trezor, aby je nikdo nezpozoroval. Snažili se najít les nebo odlehlé místo a to se jim podařilo asi 20 km od vyloupeného domu." 

Zadržení muži jsou Gruzínci ve věku 20, 21 a 23 let. Dům si prý vytipovali náhodou. 

Kateřina Kubzová, PČR Nový Jičín: "Všem třem cizincům bylo následně sděleno obvinění ze spáchání zločinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, za což jim hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi. Prostřednictvím státního zástupce byl podán návrh na jejich vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován."

Většina věcí, které pocházejí z vykradeného domu se našla a bude vrácena majitelce. Na vyšetřování naše policie pracuje i s kolegy v Gruzii.

---

V Nemocnici Karviná-Ráj rekonstruují další část dětského oddělení

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce. Tentokrát se modernizace dočkala druhá část dětského oddělení. Přestavbu financuje zřizovatel, Moravskoslezský kraj.

V rámci dlouhodobé strategie Nemocnice Karviná-Ráj přišla na řadu modernizace dalšího důležitého pracoviště - dětského oddělení. Jedna jeho část a to kojenecké oddělení a dětská Jednotka intenzivní péče, prošla modernizací v loňském roce, slavnostně byla uvedena do provozu v únoru. Na řadu přišlo oddělení pro větší děti.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: " V podstatě se přestavuje všechno, je to rekonstrukce celého oddělení s tím, že tam bude 10 lůžek pro velké děti plus 10 doprovod. Bude tam příjmová ambulance, herna, sociální zázemí a mělo by to být v takových barvách, aby děti byly spokojené a ten proces uzdravovací se urychlil.”

Momentálně probíhají hrubé stavební práce, jsou vybourané zdi, příčky, i dveře.

Modernější prostředí přivítají i tamní lékaři a sestry.

Monika Nivnická, vrchní sestr: "Je to pro nás výborná zpráva, že konečně tady bude pěkné zázemí pro děti, rodiče, pro personál, že to bude nejen pohodlné, ale i hezké na pohled a budou tady všichni spokojeni."

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Platí to MSK. Rozpočet je na 15 milionů, proběhla soutěž, bylo předáno staveniště v měsíci říjnu, stavba bude trvat 4 měsíce."

Prozatím jsou děti hospitalizovány na pokojích v již zrekonstruované části dětského oddělení pro menší děti, kapacitně je dostačující. V případě nutnosti je připravena s výpomocí nemocnice v Havířově.

---

Jeviště Beskydského divadla je i loutkovou dílnou

Beskydské divadlo v Novém Jičíně pokračuje i v této sezoně s projektem, který propojuje dětské představení s výtvarnými dílnami. Počátkem listopadu si tu malí návštěvníci mohli vytvořit dřevěné loutky z vařeček.

Nedělní dopoledne patří čas od času v Beskydském divadle nejmenším dětem už od 4 let. Usadí se přímo na jevišti a čeká je krátké představení spojené s výtvarnou dílnou.

Miluše Říhová, lektorka loutkové tvořivé dílny: “Začínáme úvodním představením, kdy zahrajeme krátké divadélko, kde si děti mohou prohlédnout typ konkrétní loutky, kterou na té dílně budeme vyrábět. pak děti seznámíme s postupem, otevřeme společně oponu, za kterou je ukrytý rozmanitý materiál.”

Petra Gregorová, lektorka loutkové tvořivé dílny: “Dneska jsem si vybrali pohádku Kamarádi z klobouku, a jelikož začíná zima, tak jsem si vybrali téma, jak jdou na Mount Everest. Typem dnešní loutky byla dřevěná loutka, takže děti potom vyráběly loutky pomocí vařeček, dřevěných lžiček, vidliček, případně špejlí a tyčinek.”

návštěvníci akce:

“Já bude dělat princeznu, teď ji pletu vlasy.”

“Já zimního panáčka.”

“Já si budu vyrábět čertíka.”

Miluše Říhová, lektorka loutkové tvořivé dílny: “Závěrem mohou děti nastoupit za naše divadélko, stát se na chviličku herci a vyzkoušet si, jaké to je s loutkami hrát.”

Tvořivé dílny se budou v Beskydském divadle konat každý měsíc, další bude 1. prosince. Děti se naučí vyrábět skládané loutky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-09-11-2024-14-00