Ostrava chce v roce 2022 investovat nejvíce v historii
Ostravské zastupitelstvo schválilo rozpočet, díky kterému čekají město v roce 2022 historicky nejvyšší investice. Nejvíce peněz půjde stejně jako letos do vodárenské a kanalizační infrastruktury a další investice se budou týkat i významných rekonstrukcí či staveb.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Návrh rozpočtu pro rok 2022 předpokládá, že město bude hospodařit s celkem 12, 3 miliardami korun, což je o 2, 4 miliardy více, než činil schválený rozpočet na rok předchozí. Je to historicky největší rozpočet v historii tohoto města."
Z daní bude mít Ostrava 8,4 miliardy korun, což je o asi 900 milionů více, než v předchozím roce. Rozpočet je přesto vyrovnaný. Bude dokryt především z úspor z předchozích let. Historicky nejvyšší budou v příštím roce i investice.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celkově se jedná o sumu 4 miliardy 400 milionů korun. Vidíte nárůst o 1,9 miliardy proti předchozímu roku."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Největší položkou tvoří investice do vodohospodářské a kanalizační infrastruktury, hodně se bude investovat v městské nemocnici, začínáme přestavbu Domova Korýtko za půl miliardy, dokončujeme Jatka, chceme zahájit stavbu koncertní haly."
Nově je také v rozpočtu počítáno s příjmy za uložení odpadů a také se navyšují příjmy z daně z hazardu, protože hazard neklesá, ale pouze se přesunul do jiných forem.
---
Velké firmy motivují zaměstnance k očkování výhodami a příspěvky
Na stále přísnější podmínky související s koronavirem reagují také velcí zaměstnavatelé v regionu. V zájmu co nejnižší nemocnosti se snaží svým zaměstnancům nabízet výhodnější podmínky při očkování.
Motivace zaměstnanců k očkování je různá. Někde zajišťují očkování přímo na pracovištích, jinde dávají finanční odměny. Například v OKD dostávají naočkovaní pracovníci příspěvek ve výši 3000 korun.
Naďa Chatová, mluvčí OKD: “V OKD máme v tuto chvíli 77 % všech zaměstnanců, kteří prošli už kompletní vakcinací. Samozřejmě snažíme se dále motivovat. To znamená, že finanční příspěvek, který byl do konce roku, tak jsme prodloužili tak, že ti zaměstnanci, kteří projdou alespoň první dávkou do konce roku, mohou pak v příštím roce také po dokončení vakcinace o tento příspěvek požádat. Samozřejmě i nadále jsme připraveni zorganizovat očkování přímo na šachtách, co jsme udělali už několikrát, naposledy loni v listopadu. To mělo velký úspěch, kdy během vlastně jednoho dne přišlo 103 našich zaměstnanců a také 33 rodinných příslušníků.”
Ve vlastním očkovacím centru očkovali v průběhu roku také v Třineckých železárnách. Proočkovanost tam přesahuje 50 procent. Ze 7 tisíc zaměstnanců se jich přímo na pracovišti nechaly naočkovat zhruba 3 tisíce a další se očkovali v jiných centrech nebo u lékařů.
Očkování chystají také na šachtách společnost DIAMO.
Jana Dronská, mluvčí DIAMO: “Ve spolupráci se zdravotní pojišťovnou připravujeme speciální očkovací den pro naše zaměstnance, případně jejich rodinné příslušníky mobilním týmem. Bude přímo i tady na závodě Darkova a na dalších šachtách. Proočkovanost máme poměrně vysokou kolem 80 % a i přesto se ukazuje, že takováto akce má význam. Máme poměrně hodně zájemců.”
Příspěvky nebo jiné výhody nabízejí také další firmy nebo i radnice. Například v Havířově dostávají zaměstnanci za očkování 2500 korun.
---
Na Jihu Ostravy dokončili byty pro seniory
V Ostravě-Jihu mají vůbec první dům pro seniory. Vznikl rekonstrukcí domu na ulici Čujkovova 29 v Zábřehu a nabízí celkem 90 bytů, z toho 4 pro zdravotně postižené. Pro větší bezpečnost seniorů je dům pod neustálým dohledem.
Klidný a bezpečný domov nově nabízí soběstačným seniorům z Ostravy-Jihu kompletně zrekonstruovaný dům Na Čujkovově ulici v Zábřehu. Dosud v obvodu čistě pro seniory fungovaly pouze domy s pečovatelskou službou.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dům má novou střechu a má zateplenou fasádu. Opravami prošly i vnitřní prostory jako jsou chodby, schodiště, sklepy a došlo i k výměně osobního výtahu. V rámci toho, že máme nedostatek bezbariérových bytů, tak v přízemí tohoto domu jsme vybudovali 4 krásné bezbariérové byty o velikosti 2+kk.”
Bezpečnost zajišťují nejen kamery v celém domě, ale také vrátnice s nepřetržitou 24 hodinovou strážní službou.
V rámci rekonstrukce byla v domě vybudována i prádelna. Je zde pračka se sušičkou. Zatím si na ni lidé zvykají a perou tady spíše větší věci jako deky a povlečení.
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Zájemci o bydlení v tomto domě na adrese Čujkovova 29 se mohou podívat na naši aktuální nabídku na webu nemovitosti.ovajih.cz.”
Žadatelé o bydlení v tomto domě musí mít trvalý pobyt v městském obvodu a musí být ve věku 65 let a více.
---
Městské autobusy v Novém Jičíně pojedou častěji
K výrazným změnám jízdních řádů dojde v novojičínské městské hromadné dopravě. Zvýší se počet spojů, třeba v místní části Loučce, a přibudou i zastávky. Všechny novinky už jsou na webu města.
Úprava jízdních řádů městské hromadné dopravy v Novém Jičíně vznikala několik měsíců, vyjádřili se k ní občané na veřejných projednání i formou dotazníků. Město na ni spolupracovalo s krajským koordinátorem dopravního systému. Výsledkem je mimo jiné i navýšení počtu spojů.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tím, že se nám podařilo dobře zkombinovat příměstskou a městskou dopravu, tak z Loučky v součtu příměstské a městské dopravy pojede nově do města 54 spojů namísto dosavadních 44. Drobné navýšení v tomto smyslu je i na Hřbitovní ulici. Tím počítám jak městské tak příměstské spoje, protože v současné době je Nový Jičín zónou 70 v rámci dopravního systému, tak je jedno, kterým spojem jedete. Na příměstskou i městskou dopravu platí stejné ceny a na obě je možné používat ODISku.”
Zlepší se také návaznost MHD na odjezdy vlaků z Nového Jičína a u většiny spojů je pro snadnější zapamatování zaveden takzvaný taktový režim, kdy spoje vyjíždějí ze zastávky vždy ve stejnou minutu v hodinovém nebo dvouhodinovém taktu.
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína
“Já už mám jízdní řád koupená, už jsem se na to dívala, je to trošku jiné.”
“Málo jezdím autobusy, tři čtvrtě roku jezdím na kole, městským autobusem jen párkrát v zimě.”
Nové jízdní jsou k dohledání na webu města, kde je nově na titulní straně umístěna dlaždice s přímým odkazem. Změny začnou platit 12. prosince.
---
Město Opava koupí Obchodní dům Breda
Chátrající opavský obchodní dům Breda dostane druhou šanci: od insolvenčního správce tuto kulturní památku koupí za 39,5 mil. korun město. Rozhodli o tom zastupitelé. V budoucnu by tady mohlo být třeba muzeum, galerie, kancelářské prostory nebo byty.
Obchodní dům Breda architekta Leopolda Bauera postavený v roce 1928 je pro Opavany zcela zásadní stavbou: zná ji opravdu každý. Mnozí si pamatují na nákupy v majestátní dvoraně, které ovšem definitivně skončily v roce 2013, kdy kvůli špatnému technickému stavu majitel Kamil Kolek Bredu uzavřel. Nevyjasněné majetkové poměry pak spustily kolotoč soudů. Zdevastovanou nemovitost před 4 lety k prodeji nabídl správce konkurzní podstaty.
Václav Hájek, Národní památkový ústav: „Nejhorší je to, že do objektu zatéká. I když se teď opraví střešní konstrukce a izolace, tak ta vlhkost tam stále zůstane. “
Letos zazářilo do tmy renovované původní vánoční osvětlení, na které se složili dárci. Chátrání majestátního paláce zastaví 39,5 mil. korun, které za něj zaplatí město. O další finance na opravy bude žádat stát a nebo evropské fondy.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Hrubý předpoklad je 350 - 400 mil. korun. Samozřejmě musíme nejprve připravit provoz, musíme připravit projekty, stavební povolení. Teprve potom můžeme žádat o nějaké peníze.“
Podle opozice ale není nákup nemovitosti od insolvenčního správce dobře připravený.
Marek Veselý (ODS), opoziční zastupitel: „Z našeho právní rozkladu vyplývá, že s p. Cupkou nemůžeme jednat. Je tam několik zástav, právních a majetkových kliček v samotné podstatě majetku.“
Tyto nesrovnalosti by se měly vyřešit během následujícího půl roku.
V bývalém luxusním obchodním domě by mohlo být např. muzeum, galerie, byty nebo kancelářské prostory. Město bude ke spolufinancování rozsáhlé rekonstrukce hledat partnera.
---
ZŠ Prameny zavádí prvky Montessori pedagogiky v 1.třídě
Základní a Mateřská škola Prameny v Karviné se v tomto školním roce zařadila mezi školská zařízení v republice nabízející rodičům vzdělávání dětí v předškolním věku prostřednictvím Montessori pedagogiky. Od příštího školního roku se tato výuka rozšíří i do první třídy.
Třída s Montessori prvky se odlišuje od ostatních běžných tříd mateřských škol svým vybavením, místo hraček mají děti k dispozici vzdělávací pomůcky, rozvíjející jejich kreativitu, šikovnost a soběstačnost. Děti pracují individuálně nebo v kolektivu na různá témata, aktuálně jsou jejich aktivity plné Mikuláše, čerta a Anděla.
Martina Zahatlanová, zástupkyně ředitelky pro předškolní vzdělávání: "Jsou to různá sčítání, odčítání, formou her, děti stříhají čísla i písmena, přiřazují ke slovům, mají různé mozaiky a vybarování. "
Pomůcky a materiál k výrobě pomůcek se pro potřeby dětí v Monetessori třídě neustále doplňuje a rozšiřuje.
Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: “Ve třídě, kde používáme prvky Montessori pedagogiky, jsme dostali zásluhou Magistrátu města Karviné a Odboru školství a rozvoje finanční příspěvek na nové pomůcky, které mají velký úspěch."
A nejen to, vedení školy plánuje prvky Montessori rozšířit i do první třídy.
Lucie Bugla, učitelka: "V novém školním roce otevíráme dvě první třídy, jedna bude s prvky Montessori pedagogiky. Děti povedeme k větší samostatnosti, budou pracovat na koberečku, s pomůckami."
Prozatím se s některými pomůckami seznámily děti, které již školu navštěvují.
---