Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Kostra z Řáholce možná patřila bezdomovci
  • Majitel vyvezl z domu v Novém Jičíně tuny odpadu
  • Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze
  • Strážníci rychle zadrželi vandala, který poškozoval auta
  • Betonové zdi u hřišť už nehyzdí výtvory sprejerů

Kostra z Řáholce možná patřila bezdomovci

Včera jsme vás vyzvali k pomoci při pátrání po totožnosti kostry, která byla nalezena v lesíku v Nové Bělé. Podle soudních lékařů jde o muže, který měl neléčenou zlomeninu nohy, což by ukazovalo na bezdomovce. Stále ale nelze vyloučit, že jde o oběť vraždy.

Jak už víte, v korytě potoka v Řáholeckém lese v Ostravě byla nalezena kostra člověka. Ostatky byly zahrabány v nánosu listí a hlíny a téměř nebyly vidět. Policisté je opatrně vyhrabali ze zmrzlé půdy a ve středu je zkoumal soudní lékař.  Zjistil, že jde o kostru staršího muže, což potvrdilo hypotézu o bezdomovci, kterého nikdo nehledá. 

Radim Bena, šéf oddělení násilné kriminality: "Zjistili jsme, že se může jednat o muže ve věku 45 - 65 let let, vysokého 170 - 180 cm a měl na sobě nějaké oděvní svršky." 

Patolog také zjistil, že muž měl neléčenou zlomeninu levé lýtkové kosti a je tedy možné že kulhal. I to nahrává verzi o bezdomovcích, kteří příliš své zdraví neřeší. Pomoci se ztotožněním by mohlo jeho oblečení. Jde o lesklou černou bundu s úplety, která je spíš dámská a černé tričko Under Armour. Bezdomovci, kteří žijí nedaleko, ale nikoho v poslední době nepostrádají. 

bezdomovec: "Netušíme, kdo by to mohl být." 

Strážníci, kteří oblast pravidelně obcházejí si ale pamatují na dvojici bezdomovců, která v Řáholci žila ve stanu. Už nejméně rok ale nikoho neviděli.

Radim Bena, šéf oddělení násilné kriminality: "Žádáme veřejnost o spolupráci. Pokud někoho pohřešují a dosud to neoznámili a nebo se v dané lokalitě pohybovali, ať se ozvou na linku 158." 

Ostatky se budou dále pitvat a jejich část bude převezena i k expertíze do Prahy. Zjišťovat se bude DNA. Za posledních 19 letech se v našem kraji ztratilo 7 lidí a v posledních dvou letech se pohřešují dva. Od všech by měl být k dispozici genetický materiál. 

---

Majitel vyvezl z domu v Novém Jičíně tuny odpadu

Více než dvacet kontejnerů už naplnil odpad, který byl doslova vtěsnaný do rodinného domu v Novém Jičíně. Desítky let jej uvnitř i na okolním pozemku shromažďoval původní majitel. Teď už má dům nového vlastníka a ten začal s jeho generálním úklidem.

Nový Jičín se zbavil letitého problému - domu na Žižkově ulici, jehož interiér, dvorek a nedaleký pozemek přetékal odpadem. Různé věci si tu shromažďoval jeho původní majitel zhruba čtyřicet let. Od loňského srpna už má ale dům nového vlastníka.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Nemovitost mi přišla zajímavá svým umístěním v centru, a také jsem chtěl přispět k tomu, aby se ten neutěšený stav, který tady byl dlouhá léta, zlepšil.”

V listopadu začal nový majitel s vyklízením domu. Původně předpokládal, že na to budou stačit dva týdny, práce ale pokračují i teď v lednu.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Bylo odvezeno 23 velkých kontejnerů komunálního odpadu a dále pak kontejnery dřeva a železa. Snažíme se to nějakým způsobem i třídit tak, ať toho komunálu je co nejméně.”

Na skládku, ve kterou se dům proměnil, si stěžovala řada okolních obyvatel i na radnici.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město není majitelem objektu, tudíž mělo malý manévrovací prostor, jak tuto situaci řešit. Jsme rádi, že nemovitost koupil nový majitel, se kterým mám město dobré zkušenosti. Ta situace se tak odblokovala. Evidovali jsme roky stížnosti sousedů a vůbec občanů města, ale město jako samospráva skutečně nemělo moc manévrovacího prostoru, jak tuto situaci řešit.”

Ukončení vyklízecích prací předpokládá Daniel Chrustawczuk zhruba za dva týdny, pak přijdou na řadu deratizátoři a dezinfekce. Po rekonstrukci bude znovu sloužit k bydlení.

---

Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze

Od 1. ledna se mění zákon při vyplácení dávek pro pěstouny. Ti, kteří jsou v příbuzenském vztahu s dítětem, budou dostávat nižší odměnu. Dotkne se to však i pěstounů, kterým nebylo dítě přiděleno úřadem, ale sami si ho vybrali v domově.

Paní Alena z Havířova pracovala před lety v Klokánku. K dětem měla citovou vazbu a nechtěla, aby skončily v domově. Proto se stala oficiální pěstounkou, tudíž státním zaměstnancem. Do péče soudně dostala pět děti, za což pobírá odměnu. Od 1. ledna se ale změnila pravidla. Jelikož si děti vybrala před sedmi lety sama a nebyly ji přiděleny úřadem, spadá nyní do kategorie nezprostředkovatelných pěstounů a o nemalou část peněz nyní přijde. Také už se ji nebude započítávat práce pěstouna do odpracovaných let do důchodu a musela se zaevidovat na úřad práce.

Alena Přívratská, pěstounka: "Nevíme, proč se tohle stalo, je to velké zklamání. Když vezmete, že já mám ty děti sedmý rok v pěstounské péči a kolik jsme my ušetřili státu peněz. Staráme se o ty děti, připravujeme je pro stát do budoucna, rozmazlujeme je, dáváme jim rodinu a najednou se vám stane něco takového, to je velká podpásovka. Týká se to i mých dětí, které chodí a jsou smutní a říkají, proč nás takto zradil stát?"

Ještě před změnou žena, která se sama nyní stará už jen o čtyři děti, celkově disponovala zhruba 55 tisíci korunami. Z toho 15 tisíc platí jen za bydlení.

Máš pocit Evo, že jste měli hodně peněz, že jste si žili v přepychu?

Eva, dítě v pěstounské péči: “Ne vůbec, i předtím, ale to se ještě dalo a teď je to ještě horší podle mně. Měl by se podle mně ten zákon změnit. Já si myslím, že to není vůbec spravedlivé a trápí mně to.”

Do stejné kategorie nyní spadají i pěstouni, kteří mají v péči dítě, které je v příbuzenském vztahu. Novela zákona vzešla z toho důvodu, že v určitých případech docházelo ke zneužívání systému.

---

Strážníci rychle zadrželi vandala, který poškozoval auta

Velmi rychlý zákrok si na své konto připsali strážníci z Českého Těšína. Během několika minut se jim podařilo zadržet výtržníka, který úmyslně poškodil čtyři automobily.

Výtržník řádil v českotěšínské ulici U Mlékárny. Svou zlost si tam vybíjel na zaparkovaných autech. Majitelé ho sice na místě už nezastihli, během chvilky ho však zadržely policejní hlídky.

Petr Chroboczek, ředitel MP Český Těšín: “My jsme se to dozvěděli velice rychle. Bylo to během dvou tří minut, hlídky byly v terénu, takže vlastně byly velice rychle na místě trestného činu, kde se od poškozených osob se dověděly podrobný popis osoby, která vlastně to poškození způsobila.”

Podezřelého muže se strážníkům městské policie podařilo zadržet v podchodu pod železniční tratí.

Petr Chroboczek, ředitel MP Český Těšín: “Byly použity donucovací prostředky a osoba byla předána Policii České republiky.”

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: “Zadrženému 36letému muži policisté sdělili podezření pro spáchání přečinů poškození cizí věci a výtržnictví. Muž během chvilky postupně poškodil čtyři osobní vozidla. U vozidla Škoda Fabia zničil skleněnou výplň pátých dveřích, u vozidla Volkswagen Polo rozbil čelní sklo, u třetího vozidla Škoda Fabia měl rozbít nejenom čelní sklo, ale i okénko předních dveří a u posledního vozidla, opět Škoda Fabia, měl rozbít čelní sklo a poškodit střechu. Majitelé předběžně vyčíslili škodu, která je ve výši zhruba 55 tisíc korun.”

Výtržníkovi hrozí přísnější trest, protože za rozbíjení aut už byl před časem odsouzen k podmíněnému trestu.

---

Betonové zdi u hřišť už nehyzdí výtvory sprejerů

Betonové zdi na sídlištích v Ostravě-Jihu procházejí malířskými úpravami. Dosud je hyzdily všelijaké výtvory sprejerů. Nově tematicky zapadají do okolí.

V Ostravě-Jihu dali prostor street art umělcům. Ti postupně zkrášlují sídliště tím, že esteticky ztvárňují zanedbané a všemi možnými motivy počmárané betonové zídky u dětských hřišť a jiných sportovišť.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: :Toto ztvárnění už je 11. barevným prvkem, který jsme takto vyzdobili. Myslím, že jsou daleko hezčí než nějaké klikyháky a čmáranice."

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Základ je to ošetřit, nějakým způsobem ovapkovat a penetrace a nějaký základ fasádní barvou a potom používáme na to spreje lakovací, které jsou odolné proti mrazům a tak dále, takže výdrž to má několik let.”

I přesto, že v obvodu často řádí sprejeři, kteří loni dokonce v Bělském lese posprejovali Surikatí stezku a stromy hákovými kříži, nově ztvárněných zdí se zatím ani nedotkli.

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Vandalové to neničí, protože ti street art umělci i ti pouliční, tak oni vlastně se nějakým způsobem znají a respektují se. Takže právě to je dobré, že se znají a ta plocha je tím chráněná.”

Zkrášlením projde i tato zídka, která se nachází na sídlišti Norberta Frýda, a to v rámci projektu města, které tyto plochy nabídlo street art umělcům.

---Mohlo by Vás také zajímat