Dobrovolní hasiči z Havířova-Životic získali prestižní cenu
Odborná porota ocenila mimořádné zásahy v rámci Ankety Dobrovolní hasiči roku 2020. V Moravskoslezském kraji nejlepšího výsledku dosáhla jednotka z Havířova-Životic, která obsadila třetí místo za zásah při tragickém požáru.
V květnu loňského roku došlo k tragickému požáru v Havířově-Šumbarku. Po příjezdu na místo hasiči vyprostili z bytu dvě děti, které následně zemřely. Třetí dítě se podařilo zachránit díky obětavým lidem. Zásah byl náročný pro všechny složky. Na místě pomáhali také dobrovolní hasiči z Havířova-Životic.
Robert Ponzer, dobrovolný hasič Havířov-Životice: "Po příjezdu na místo jsme po dohodě z velitelem šli do toho bytu. Snažili jsme se zachránit, co se dalo. Po příjezdu byli všichni obyvatelé domu už pryč. Tam jsme se dozvěděli, že bohužel dvě děti bojují o život v sanitce. Pak se ukázalo, že ten boj nezvládly. Pracovat s tím, že někdo bojuje o život a nemyslet na to, je po psychické stránce strašně těžké."
Hasiči chtěli, aby široká veřejnost věděla o tomto náročném zásahu a práci všech složek a přihlásili se do 10. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, kde získali třetí místo. Slavnostní předání cen se uskutečnilo v Brně.
Zoroslav Blaho, dobrovolný hasič Havířov-Životice: "Nečekali jsme to, zkusili jsme to a nepočítali jsme absolutně s tím, že si odvezeme nějakou cenu. Nás to velice mile potěšilo. Jsme za to rádi, všem každopádně děkujeme, kteří nám poslali hlasy. Bez nich by to nešlo.”
Hasiči kromě finanční odměny dostali novou vysílačku a led světlo. Největší odměnou jim však bylo uznání za jejich práci.
---
15letý mladík přepadával seniory v Ostravě
Policie zadržela dalšího mladistvého lupiče, který se zaměřoval na zranitelné seniory. Přímo na ulici jim v nestřeženém okamžiku vytrhával tašky nebo kabelky. Zajímavé je, že si vybral stejný rajón, jako jeho 13letý předchůdce před rokem a to Mariánské Hory.
Ostrava - Mariánské Hory se před rokem staly lokalitou, kde nebylo radno po setmění vycházet na ulici. Bylo to kvůli 13letému chlapci, který neustále utíkal z výchovného ústavu a pak doslova řádil v ulicích. Přepadl například na zastávce školáka, aby mu ukradl mobil, pobodal a okradl ženu, jiné strhl náušnice. Vše kvůli penězům na drogy.
přepadená žena, natočeno 13.1. 2020: "Viděla jsem dva malé cigány. Jeden mě začal prohledávat. Bylo to v takové rychlosti, že jsem to ani nepostřehla. Vytáhl mi klíče, ty po mně mrskl a rozrazil mi ret. Mlátil mě a vyrval mi náušnice,"
Mladistvý nakonec skončil v přísnějším zařízení pro delikventy a loupeže ustaly. Nyní se našel jeho nástupce, který toho do 15 let stihl také dost napáchat. Zajímavé je to, že si vybral stejný rajón, tedy Mariánské Hory. Seniorům surově vytrhával kabelky a tašky z rukou. Takto jeden z případů natočil kamerový systém.
Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Z ústavu opakovaně utíkal a nadále se měl dopouštět protiprávního jednání. Jeho teritoriem byla především Ostrava – Mariánské Hory, kde si měl vybírat snadné oběti, kterými byli především senioři. Nejstarší oběti bylo 92 let."
Hledaného mladíka si nakonec všiml policista v civilu a zavolal kolegy. 15letý delikvent při výslechu řekl, že ukradené věci prodával kamarádům nebo v zastavárně. Za peníze si kupoval pervitin. Soud na něj uvalil vazbu a hrozí mu až 5 let vězení.
---
Špatně parkující auta brání průjezdu zimní údržby
Špatně zaparkovaná auta komplikují zimní údržbu ve Frýdku-Místku. Pracovníci technických služeb často na přeplněných sídlištích neprojedou a vznikají tak situace, kdy není možné některé úseky udržovat. Město proto žádá řidiče, aby dodržovali předpisy a neparkovali tam, kde nemají.
Přeplněná parkoviště, úzké uličky, stání v křižovatkách nebo dokonce přímo na chodníku. Situace, které dávají pracovníkům technických služeb v zimě pořádně zabrat. Bojují totiž s neukázněnými řidiči, kterým je zřejmě mnohdy úplně jedno, kde zaparkují, jen aby to měli často co nejblíže domů. Pokud ale napadne sníh, uklidit ho v některých místech je velký problém.
Miroslav Kohut, ředitel TS F-M: "S prvním letošním zimním zásahem jsme se setkali, nebo naši zaměstnanci, s letitými problémy, které jsou na území prakticky celého města. Někdy ve větší, někdy v menší míře, nicméně je to problém parkujících vozidel. Je nám zcela jasné, že parkování na území města je obrovský problém, na druhé straně především v těch večerních a nočních hodinách mnohá vozidla parkují, ať už na chodnících i v místech, kde je to zakázáno i dopravním značením."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím jak opětně začalo probíhat zimní období a řekneme to sněžení přichází z nenadála, tak bych chtěl upozornit řidiče, kde parkují, protože v případě, že začne v jednu, ve dvě v noci sněžit a technické služby potom vyjedou, tak díky parkujícím vozidlům tu situaci mají velmi zkomplikovanou a naopak některé části sídlišť vůbec nemohou protáhnout."
Miroslav Kohut, ředitel TS F-M: "Mnohdy musíme jezdit až do zeleně, samozřejmě tam je pak poškození té zeleně, my to pak v jarních měsících musíme pracně na naše náklady opravovat."
Pluhy potřebují k bezpečnému průjezdu opravdu hodně místa a to jak v ulicích, tak i na chodnících.
Miroslav Kohut, ředitel TS F-M: "Pokud my dneska provádíme třeba jenom posyp tím chemickým materiálem, tak je to ještě relativně jako malý problém, ale v momentě, kdy přijde první sněhové přeháňky a budeme muset plužit, tak je to hodně velký problém, protože samozřejmě v těch sídlištích, kde je ta kumulace těch vozidel obrovská, tak naši řidiči mají problém se vyhnout. Musí ta vozidla objíždět, tím pádem nahromaděný sníh se nahromadí k těm vozidlům. Ti, kteří, když ráno opustí své místo, tak pak to vypadá jako že je defacto nevypluženo."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pak se zas na druhou stranu ty auta od tama nemohou dostat, takže bych chtěl poprosit řidiče, aby se zasoustředili a zkusili trochu pouvažovat o tom, kde stojí, aby tu situaci nekomplikovali, protože ty výkyvy počasí jsou a nedá se na to vůbec spolehnout."
Na správné parkování by v ulicích měli dohlížet také strážníci městské policie.
---
Parkovací dům v Ostravě navrhne studio Chalupa architekti
Parkování v centru Ostravy pomůže vyřešit parkovací dům, který navrhne renomované studio Chalupa architekti. Objekt bude mít sedm nadzemních a dvě podzemní podlaží a bude vybudován na parkovišti za katedrálou Božského spasitele.
Ostrava se dlouhodobě snaží řešit problémy s parkováním v centru města. I když je cílem, aby řidiči využívali co nejvíce odstavná parkoviště a do centra jezdili hromadnou dopravou, chystá se také stavba parkovacího domu na parkovišti za Katedrálou Božského Spasitele. O jeho podobu se postará studio Chalupa architekti z Prahy, které vybrala porota.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ačkoli je téma umístění parkovacího objektu v jádrovém území města velmi kontroverzní, pro rozvoj centra města to bude zásadní stavba. Především nám umožní dostavět několik klíčových proluk včetně té po květinové síni u Masarykova náměstí, protože bude splněna zákonná podmínka zajištění dostatečného počtu parkovacích míst u novostaveb."
Architektonické soutěže se zúčastnilo šest studií. Tři byly osloveny přímo a další tři byly vybrány z 35 nabídek na základě dodaných portfolií. Porotci hodnotili celkovou kvalitu návrhu, ale také provozní, dopravní a technické řešení, jeho hospodárnost a ekonomickou přiměřenost.
Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje. Parkovací dům podle tohoto návrhu bude disponovat 400 parkovacími stáními a bude mít živý parter s obchody a službami, který podtrhne jeho městotvornou funkci."
Výhodou vybraného návrhu je také to, že v budoucnu mohou být v případě potřeby garáže přebudovány například na bytový dům. Cena budovy je odhadována na 400 milionů korun a stavět by se mělo začít v roce 2023.
---
M. Vítek a jeho automobiloví vetráni
Vášní Milana Vítka je sbírání automobilů. Jeho úctyhodná sbírka je přehlídkou vozů nejrůznějších typů.
Milan Vítek propadl autům jako malý kluk. Dokonce už v té době snil o tom, že si nejzajímavější modely pořídí do sbírky.
Milan Vítek, sběratel: „Hrál jsem si s auty, s modely aut, že mám servis, půjčovnu, muzeum, nějakou sbírku. A toto přerostlo tak, že od 16 let začal sbírat automobily a motocykly.“
Sbírání automobilů se věnuje intenzivně posledních 10 let. Nejstarší sbírkové vozy jsou z 20. - 30. let minulého století. Ty nejmladší mají třeba jen dvě desítky let. Jsou to kabriolety, limuzíny, sportovní či závodní auta. Nebo také ty, které patřily slavným osobnostem. Například anglické princezně Anně, která propadla blankytně modrému vozu značky Rellaiant Scimitar.
Milan Vítek, sběratel: „Takže si každý rok a půl objednávala nový, stejného modelu. Celkem jich měla 9. Toto je jeden z nich, v malé sérii vyráběný britský sporťák.“
Mnohé exempláře jsou opravdu malým uměleckým dílem a tomu dříve odpovídala i jejich vysoká cena. A tak si kdysi koupit auto zdaleka nemohlo dovolit tolik lidí jako dnes. Některé své sběratelské skvosty vystavuje Milan Vítek v opavském obchodním centru Breda. Až se uvolní opatření a bude moci svou malou expozici opět otevřít, rád přidá i poutavé vyprávění.
---