Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V Ostravě začala oprava mostu na Rudné ulici
  • Nejnižší nezaměstnanost v kraji byla vloni na Opavsku
  • Čeladná výrazně zvýšila poplatek za odpady
  • Technické služby nemohou přijít o mnoho zaměstnanců
  • Na sport, kulturu a sociální služby půjde více peněz
  • Senioři obdarovali Mobilní hospic Ondrášek

V Ostravě začala oprava mostu na Rudné ulici

V pondělí začala obávaná rekonstrukce mostu na Rudné ulici v Ostravě-Vítkovicích. Hned ráno omezili silničáři v jednom směru provoz, aby do něj později svedli i dopravu z opačného směru od Havířova. Nákladní automobily na mosty nesmějí vůbec.

V pondělí ráno mnozí řidiči vyrazili do práce s obavami. Hlavně ti, kteří musejí po Rudné ulici přes most ve Vítkovicích. Byl totiž ve špatném technickém stavu a tak začala jeho rekonstrukce. Silničáři umísťovali značení postupně, takže ještě dopoledne jezdili řidiči bez kolon. Kamiony už ale musely na objízdné trasy.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "První objízdná trasa je připravena přes silnice I/11 (ul. Rudná), I/56 (ul. Místecká), II/647 (ul. Mariánskohorská) a I/58 (ul. Plzeňská) zpět na I/11. Alternativní objížďka pro rozptýlení velmi hustého provozu vede přes silnice I/11 (ul. Rudná), II/477 (ul. Frýdecká), II/647 (ul. Bohumínská) a po dálnici D1 zpět k I/11."

Osobní vozy budou jezdit po jedné části mostu v obousměrném provozu. Druhá  část se bude nejprve bourat a pak znovu stavět. Vzhledem k tomu, že ale na Rudnou denně vyrazí kolem 34 tisíc vozidel, očekávají se kolony. Může tedy být rychlejší využít objízdné trasy. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: "Policisté budou přítomni v samotném místě dopravního omezení, vyšší počet hlídek také plánujeme zejména od pondělí směřovat na přilehlé komunikace nebo tam, kde předpokládáme dopravní komplikace."

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Situaci monitorujeme na našem dohledovém pracovišti, informace předáváme průběžně Policii ČR a v případě jejich žádosti se podílíme na opatřeních k usměrňování dopravy v okolí uzávěry."

Rekonstrukce obou mostů potrvá zhruba dva roky a vyjde na asi 239 milionů korun. Hlavně v prvních dnech by řidiči měli být opatrní a raději ubrat plyn. 

---

Nejnižší nezaměstnanost v kraji byla vloni na Opavsku

Opavsko mělo v uplynulém roce nejméně nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. A to navzdory vládním opatřením kvůli koronaviru, která často komplikovala výrobu. Počet lidí bez práce počet kolísal kolem 3%. To ovšem způsobilo opačný efekt: firmy se potýkají s nedostatkem zaměstnanců.

Jarní lockdown loňského roku a přibývající protiepidemická opatření komplikovala život firmám i živnostníkům. Restaurace, hotely, kosmetické či kadeřnické salony musely zásadně omezit svůj provoz. Přesto ale do evidence Úřadu práce lidé těchto profesí nepřicházeli. V zaměstnání je udržel vládní program Antivirus.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Já věřím tomu, že program na částečnou úhradu mezd pro zaměstnance zaměstnavatelů, kteří jsou na překážkách, je pomohl udržet v pracovních poměrech.“

Počet lidí bez práce dosáhl vloni v Moravskoslezském kraji až 5,9%. A byl to nejhorší výsledek v republice. Ovšem na Opavsku nezaměstnanost oscilovala okolo 3%. Nízká nezaměstnanost naopak způsobila nedostatek lidí v pracovním procesu.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva OHK Opava: „ A do toho vstoupil druhý extrémní problém, navýšení ceny materiálu a totální nedostatek veškerého materiálu.“

Přesto firmy dokázaly udržet výrobu i zaměstnance a během této nelehké doby registroval opavský Úřad práce ČR od letních měsíců do podzimu nejnižší nezaměstnanost v historii své existence, která klesla až na 2,7%.

---

Čeladná výrazně zvýšila poplatek za odpady

Obec Čeladná na Frýdeckomístecku eviduje za loňský rok enormní nárůst komunálního odpadu. Za jeho svoz a likvidaci doplácí stále vyšší částku. Přistoupila proto k poměrně razantnímu navýšení poplatku.

Uplynulý rok, který řada lidí strávila částečně doma, například na home office nebo školáci na online výuce, se promítl do nárůstu komunálního odpadu, pocítili to i v Čeladné. Zatímco v roce 2019 doplácela obec za likvidaci odpadů necelé dva miliony korun, za loňský rok to je zhruba o další milion navíc.

Martina O’Reilly (nezávislá za DOBROU VOLBU 2016), zastupitelka Čeladné: “Protože se za poslední rok počet svozů navýšil, toho odpadu přibývá, proto obec byla nucena roční poplatky za osobu zvýšit, čili v letošním roce to bude 700 korun na osobu.”

Taxa se tedy oproti loňsku zvýšila o 160 korun.

obyvatelé Čeladné: 

“Myslím si, že to není žádná tragédie, že by to tak odpovídalo.”

“Pokud se lidé nenaučí opravdu třídit a opravdu dávat do odpadu jen nezbytně nutné věci, tak ať platí.”

V turisticky atraktivní Čeladné musí stejnou částku platit také majitelé chat a chalup, zejména jejich sezónní pobyt je podle obce výrazně spojen s nárůstem odpadků. Naopak úlevy mají senioři.

Martina O’Reilly (nezávislá za DOBROU VOLBU 2016), zastupitelka Čeladné: “Osvobozen od tohoto poplatku je člověk nad 65 let, takže v důchodovém věku.”

Termín splatnosti poplatku za odpady je v této obci do 31. května.

---

Technické služby nemohou přijít o mnoho zaměstnanců

Podle odborníků omikronem onemocní velké procento lidí. Pokud budou mít zaměstnanci pozitivní test, ale neprojeví se u nich příznaky, budou moci v určitých profesích chodit do práce. Na to spoléhají i v Technických službách v Havířově.

Svoz odpadu, zimní údržba, správa kanalizace či pohřebnictví. To jsou jen některá odvětví, která zabezpečují Technické služby v Havířově, a u kterých nelze zastavit provoz.

V Technických službách pracuje na 170 zaměstnanců. Nyní je z různých důvodů na nemocenské zhruba 30 lidí.

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Zatím to zvládáme ještě v pohodě. Máme ještě nějakou rezervu, když to takto řeknu." 

Kdy nastane problém, pokud byste přišli o kolik lidí, kteří by byli pozitivní, měli symptomy a museli by zůstat doma?

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Nedokážu si představit, když by nám omarodili všichni řidiči svozových vozidel. Určitě najdeme člověka s patřičným oprávněním na takové vozidlo sednout. Ale pokud nemá praxi, jak se chová takové těžké vozidlo v úzkých uličkách mezi domy v Havířově, nezná trasy, byl by to problém.”

Samotné testování dvakrát týdně organizace zvládne pomocí vyčleněných pracovníků.

Kamil Padisák, vedoucí zimní údržby TSH: "V případě pozitivity, dle informací ministerstva zdravotnictví, zaměstnanec bude muset výsledek ohlásit svému ošetřujícímu lékaři a my co by organizace musíme výsledek nahlásit KHS v Ostravě. Následně rozhodneme, zda toho pracovníka budeme potřebovat v práci a k tomu máme také nějaká opatření.” 

Aby organizace stihla otestovat všechny zaměstnance a nenarušil se provoz, budou s testováním začínat už v pět hodin ráno. 

---

Na sport, kulturu a sociální služby půjde více peněz

Frýdek-Místek dá letos více peněz do sportu, kultury i sociálních služeb. V minulém týdnu se na magistrátu sešli zástupci řady organizací a sportovních klubů, aby podepsali dotační smlouvy. Celkem mezi ně město rozdělí více než 107 milionů korun.

V malé zasedací místnosti Magistrátu města Frýdek-Místek se sešli nejdůležitější zastupitelé různých sportovních, kulturních, ale i sociálních organizací ve městě. Všechny tradičně získají finanční podporu města i na rok 2022. Postupně pak jejich zástupci chodili podepisovat dotační smlouvy.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Podpora města pro nás je důležitá, protože jsme jeden z největších poskytovatelů sociálních a sociálně zdravotních služeb ve městě Frýdek-Místek. Takže jsme žádali a obdrželi finanční podporu na realizaci a provoz více než deseti sociálních služeb v rámci města Frýdku-Místku."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek letos v dotacích do sociální oblasti rozdělí o milion korun více než v loňském roce. Je to celkem 13 milionů. A město letos nově spolufinancuje Beskydské centrum duševního zdraví."

Kultura prožívá v těchto letech nelehké období. A proto je také ráda za každou finanční pomoc, která ji pomůže udržet.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Statutárním město je spolupořadatelem našeho městského folklorního festivalu. Takže z toho pokryjeme veškeré náklady s tím spojené. Letošní rok jsme ten Mezinárodní folklorní festival přejmenovali na Městský. Bude ve zkrácené formě z důvodů covidových opatření. Nicméně zahraniční soubory přijedou. Jednáme zatím se soubory z Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky."

Kamil Rudolf, organizátor festivalu Sweetsen Fest: "Samozřejmě podpora města, kultury obecně a v našem případě Klubu Stoun a festivalu Sweetsen Fest je pro nás naprosto zásadní, protože bez ní bychom asi nemohli dost dobře fungovat. Navíc, ještě tady v této složité době, kdy kultura to schytala asi možná nejvíce ze všech profesí. Pokud jde o tu současnou koronavirovou krizi."

Podobně to vnímají i sportovní kluby.

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Podporu využijeme plně na provoz zejména dětí a mládeže, toho sportování, tak aby to bylo co nejlákavější, aby děti měly motivaci k tomu, aby neseděly jenom u těch počítačů a šly si alespoň začutat s tím fotbalem nebo s balónem. A samozřejmě jsme moc rádi za to, že také mužská kategorie dostala podporu po delší době."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Neobejdeme se bez veřejných peněz. Současné město se snaží navázat na to, co dělalo předchozí vedení města, já jsem za to vděčný. Myslím si, že všichni, kteří tady jsou, ať už z kultury a ostatních sportů, musí být nadšení, protože prostředky se navýšily."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že ve všech třech se nám nejenom podařilo udržet tu podporu, ale ve sportu posílit zejména mládežnický sport. A v sociální oblasti díky novým službám a zkvalitnění služeb i rozšířit tu podporu. Takže ten celkový balík, kterým město podporuje tyto společnosti, tak oproti předešlým letům opět narostl. A to je myslím dobrá zpráva. Takže občané se mohou těšit, jak na pestrou sportovní činnost spolků, tak na pestrý kulturní život, ale zároveň budou zajištěné i sociální služby, na které jsou občané města zvyklí. A které jsou z těch tří oblastí z mého pohledu nejdůležitější."

Celkově dá město do všech tří oblastí přes 107 milionů korun. Nejvíce získají sportovní spolky, přes 46 milionů korun a o zhruba tři čtvrtě milionu méně pak kultura.

---

Senioři obdarovali Mobilní hospic Ondrášek

První senior klub klubu Akord se nesl v dobročinném duchu. Senioři, kteří celý rok přispívali dobrovolnými částkami do kasičky, darovali vybrané peníze Mobilnímu hospici Ondrášek.

Senioři z Ostravy-Jihu opět podpořili Mobilní hospic Ondrášek. Tentokrát rekordní částkou 9 300 korun, tedy téměř 2x vyšší než v předchozích letech.

Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “To je asi historicky nejvyšší částka, kterou jsme od nich dostali, protože nás už více let podporují a velmi si toho vážíme. Je to vlastně taková podpora vždycky škol a pak ještě seniorů, to je pro nás takové srdečné. Prostě že ti lidi na nás myslí.”

Klientů má Mobilní hospic Ondrášek rok od roku více. Loni se postaral o 240 tisíc nevyléčitelně nemocných v jejich domácím prostředí, z toho 14 dětí.

Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “V letošním roce jsme začali poskytovat terénní službu. To znamená, že naši pracovníci budou chodit domů a zastoupí tu pečující osobu, pomůžou s hygienou, nebo třeba můžou zastoupit toho pečujícího, že si může jít něco vyřídit, nakoupit a on se o toho nemocného postará.”

Také letos seniory čeká spousta akcí, ať už oblíbené zájezdy po zajímavých místech ČR, univerzita 3. věku, řada kurzů a také kulturních, sportovních a společenských aktivit.

Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Pozvali jsme je opět na plavání, které bude pokračovat, protože se v únoru chceme hlásit do Sensenu na kanál La Manche na soutěž Přeplavme svůj La Manche, kde tedy už 3, rokem se hlásíme, Další akci, kterou budeme připravovat je Miss babička a Ostravský štramák, Miss babča.”

Přihlášky si mohou senioři podávat už teď Organizátoři jim pomohou jak s přípravou, tak s choreografií. Takže se není čeho bát.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
16. ledna 2022, 14:00

V Ostravě začala oprava mostu na Rudné ulici

V pondělí začala obávaná rekonstrukce mostu na Rudné ulici v Ostravě-Vítkovicích. Hned ráno omezili silničáři v jednom směru provoz, aby do něj později svedli i dopravu z opačného směru od Havířova. Nákladní automobily na mosty nesmějí vůbec.

V pondělí ráno mnozí řidiči vyrazili do práce s obavami. Hlavně ti, kteří musejí po Rudné ulici přes most ve Vítkovicích. Byl totiž ve špatném technickém stavu a tak začala jeho rekonstrukce. Silničáři umísťovali značení postupně, takže ještě dopoledne jezdili řidiči bez kolon. Kamiony už ale musely na objízdné trasy.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "První objízdná trasa je připravena přes silnice I/11 (ul. Rudná), I/56 (ul. Místecká), II/647 (ul. Mariánskohorská) a I/58 (ul. Plzeňská) zpět na I/11. Alternativní objížďka pro rozptýlení velmi hustého provozu vede přes silnice I/11 (ul. Rudná), II/477 (ul. Frýdecká), II/647 (ul. Bohumínská) a po dálnici D1 zpět k I/11."

Osobní vozy budou jezdit po jedné části mostu v obousměrném provozu. Druhá  část se bude nejprve bourat a pak znovu stavět. Vzhledem k tomu, že ale na Rudnou denně vyrazí kolem 34 tisíc vozidel, očekávají se kolony. Může tedy být rychlejší využít objízdné trasy. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: "Policisté budou přítomni v samotném místě dopravního omezení, vyšší počet hlídek také plánujeme zejména od pondělí směřovat na přilehlé komunikace nebo tam, kde předpokládáme dopravní komplikace."

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Situaci monitorujeme na našem dohledovém pracovišti, informace předáváme průběžně Policii ČR a v případě jejich žádosti se podílíme na opatřeních k usměrňování dopravy v okolí uzávěry."

Rekonstrukce obou mostů potrvá zhruba dva roky a vyjde na asi 239 milionů korun. Hlavně v prvních dnech by řidiči měli být opatrní a raději ubrat plyn. 

---

Nejnižší nezaměstnanost v kraji byla vloni na Opavsku

Opavsko mělo v uplynulém roce nejméně nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. A to navzdory vládním opatřením kvůli koronaviru, která často komplikovala výrobu. Počet lidí bez práce počet kolísal kolem 3%. To ovšem způsobilo opačný efekt: firmy se potýkají s nedostatkem zaměstnanců.

Jarní lockdown loňského roku a přibývající protiepidemická opatření komplikovala život firmám i živnostníkům. Restaurace, hotely, kosmetické či kadeřnické salony musely zásadně omezit svůj provoz. Přesto ale do evidence Úřadu práce lidé těchto profesí nepřicházeli. V zaměstnání je udržel vládní program Antivirus.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Já věřím tomu, že program na částečnou úhradu mezd pro zaměstnance zaměstnavatelů, kteří jsou na překážkách, je pomohl udržet v pracovních poměrech.“

Počet lidí bez práce dosáhl vloni v Moravskoslezském kraji až 5,9%. A byl to nejhorší výsledek v republice. Ovšem na Opavsku nezaměstnanost oscilovala okolo 3%. Nízká nezaměstnanost naopak způsobila nedostatek lidí v pracovním procesu.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva OHK Opava: „ A do toho vstoupil druhý extrémní problém, navýšení ceny materiálu a totální nedostatek veškerého materiálu.“

Přesto firmy dokázaly udržet výrobu i zaměstnance a během této nelehké doby registroval opavský Úřad práce ČR od letních měsíců do podzimu nejnižší nezaměstnanost v historii své existence, která klesla až na 2,7%.

---

Čeladná výrazně zvýšila poplatek za odpady

Obec Čeladná na Frýdeckomístecku eviduje za loňský rok enormní nárůst komunálního odpadu. Za jeho svoz a likvidaci doplácí stále vyšší částku. Přistoupila proto k poměrně razantnímu navýšení poplatku.

Uplynulý rok, který řada lidí strávila částečně doma, například na home office nebo školáci na online výuce, se promítl do nárůstu komunálního odpadu, pocítili to i v Čeladné. Zatímco v roce 2019 doplácela obec za likvidaci odpadů necelé dva miliony korun, za loňský rok to je zhruba o další milion navíc.

Martina O’Reilly (nezávislá za DOBROU VOLBU 2016), zastupitelka Čeladné: “Protože se za poslední rok počet svozů navýšil, toho odpadu přibývá, proto obec byla nucena roční poplatky za osobu zvýšit, čili v letošním roce to bude 700 korun na osobu.”

Taxa se tedy oproti loňsku zvýšila o 160 korun.

obyvatelé Čeladné: 

“Myslím si, že to není žádná tragédie, že by to tak odpovídalo.”

“Pokud se lidé nenaučí opravdu třídit a opravdu dávat do odpadu jen nezbytně nutné věci, tak ať platí.”

V turisticky atraktivní Čeladné musí stejnou částku platit také majitelé chat a chalup, zejména jejich sezónní pobyt je podle obce výrazně spojen s nárůstem odpadků. Naopak úlevy mají senioři.

Martina O’Reilly (nezávislá za DOBROU VOLBU 2016), zastupitelka Čeladné: “Osvobozen od tohoto poplatku je člověk nad 65 let, takže v důchodovém věku.”

Termín splatnosti poplatku za odpady je v této obci do 31. května.

---

Technické služby nemohou přijít o mnoho zaměstnanců

Podle odborníků omikronem onemocní velké procento lidí. Pokud budou mít zaměstnanci pozitivní test, ale neprojeví se u nich příznaky, budou moci v určitých profesích chodit do práce. Na to spoléhají i v Technických službách v Havířově.

Svoz odpadu, zimní údržba, správa kanalizace či pohřebnictví. To jsou jen některá odvětví, která zabezpečují Technické služby v Havířově, a u kterých nelze zastavit provoz.

V Technických službách pracuje na 170 zaměstnanců. Nyní je z různých důvodů na nemocenské zhruba 30 lidí.

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Zatím to zvládáme ještě v pohodě. Máme ještě nějakou rezervu, když to takto řeknu." 

Kdy nastane problém, pokud byste přišli o kolik lidí, kteří by byli pozitivní, měli symptomy a museli by zůstat doma?

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Nedokážu si představit, když by nám omarodili všichni řidiči svozových vozidel. Určitě najdeme člověka s patřičným oprávněním na takové vozidlo sednout. Ale pokud nemá praxi, jak se chová takové těžké vozidlo v úzkých uličkách mezi domy v Havířově, nezná trasy, byl by to problém.”

Samotné testování dvakrát týdně organizace zvládne pomocí vyčleněných pracovníků.

Kamil Padisák, vedoucí zimní údržby TSH: "V případě pozitivity, dle informací ministerstva zdravotnictví, zaměstnanec bude muset výsledek ohlásit svému ošetřujícímu lékaři a my co by organizace musíme výsledek nahlásit KHS v Ostravě. Následně rozhodneme, zda toho pracovníka budeme potřebovat v práci a k tomu máme také nějaká opatření.” 

Aby organizace stihla otestovat všechny zaměstnance a nenarušil se provoz, budou s testováním začínat už v pět hodin ráno. 

---

Na sport, kulturu a sociální služby půjde více peněz

Frýdek-Místek dá letos více peněz do sportu, kultury i sociálních služeb. V minulém týdnu se na magistrátu sešli zástupci řady organizací a sportovních klubů, aby podepsali dotační smlouvy. Celkem mezi ně město rozdělí více než 107 milionů korun.

V malé zasedací místnosti Magistrátu města Frýdek-Místek se sešli nejdůležitější zastupitelé různých sportovních, kulturních, ale i sociálních organizací ve městě. Všechny tradičně získají finanční podporu města i na rok 2022. Postupně pak jejich zástupci chodili podepisovat dotační smlouvy.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Podpora města pro nás je důležitá, protože jsme jeden z největších poskytovatelů sociálních a sociálně zdravotních služeb ve městě Frýdek-Místek. Takže jsme žádali a obdrželi finanční podporu na realizaci a provoz více než deseti sociálních služeb v rámci města Frýdku-Místku."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek letos v dotacích do sociální oblasti rozdělí o milion korun více než v loňském roce. Je to celkem 13 milionů. A město letos nově spolufinancuje Beskydské centrum duševního zdraví."

Kultura prožívá v těchto letech nelehké období. A proto je také ráda za každou finanční pomoc, která ji pomůže udržet.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Statutárním město je spolupořadatelem našeho městského folklorního festivalu. Takže z toho pokryjeme veškeré náklady s tím spojené. Letošní rok jsme ten Mezinárodní folklorní festival přejmenovali na Městský. Bude ve zkrácené formě z důvodů covidových opatření. Nicméně zahraniční soubory přijedou. Jednáme zatím se soubory z Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky."

Kamil Rudolf, organizátor festivalu Sweetsen Fest: "Samozřejmě podpora města, kultury obecně a v našem případě Klubu Stoun a festivalu Sweetsen Fest je pro nás naprosto zásadní, protože bez ní bychom asi nemohli dost dobře fungovat. Navíc, ještě tady v této složité době, kdy kultura to schytala asi možná nejvíce ze všech profesí. Pokud jde o tu současnou koronavirovou krizi."

Podobně to vnímají i sportovní kluby.

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Podporu využijeme plně na provoz zejména dětí a mládeže, toho sportování, tak aby to bylo co nejlákavější, aby děti měly motivaci k tomu, aby neseděly jenom u těch počítačů a šly si alespoň začutat s tím fotbalem nebo s balónem. A samozřejmě jsme moc rádi za to, že také mužská kategorie dostala podporu po delší době."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Neobejdeme se bez veřejných peněz. Současné město se snaží navázat na to, co dělalo předchozí vedení města, já jsem za to vděčný. Myslím si, že všichni, kteří tady jsou, ať už z kultury a ostatních sportů, musí být nadšení, protože prostředky se navýšily."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že ve všech třech se nám nejenom podařilo udržet tu podporu, ale ve sportu posílit zejména mládežnický sport. A v sociální oblasti díky novým službám a zkvalitnění služeb i rozšířit tu podporu. Takže ten celkový balík, kterým město podporuje tyto společnosti, tak oproti předešlým letům opět narostl. A to je myslím dobrá zpráva. Takže občané se mohou těšit, jak na pestrou sportovní činnost spolků, tak na pestrý kulturní život, ale zároveň budou zajištěné i sociální služby, na které jsou občané města zvyklí. A které jsou z těch tří oblastí z mého pohledu nejdůležitější."

Celkově dá město do všech tří oblastí přes 107 milionů korun. Nejvíce získají sportovní spolky, přes 46 milionů korun a o zhruba tři čtvrtě milionu méně pak kultura.

---

Senioři obdarovali Mobilní hospic Ondrášek

První senior klub klubu Akord se nesl v dobročinném duchu. Senioři, kteří celý rok přispívali dobrovolnými částkami do kasičky, darovali vybrané peníze Mobilnímu hospici Ondrášek.

Senioři z Ostravy-Jihu opět podpořili Mobilní hospic Ondrášek. Tentokrát rekordní částkou 9 300 korun, tedy téměř 2x vyšší než v předchozích letech.

Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “To je asi historicky nejvyšší částka, kterou jsme od nich dostali, protože nás už více let podporují a velmi si toho vážíme. Je to vlastně taková podpora vždycky škol a pak ještě seniorů, to je pro nás takové srdečné. Prostě že ti lidi na nás myslí.”

Klientů má Mobilní hospic Ondrášek rok od roku více. Loni se postaral o 240 tisíc nevyléčitelně nemocných v jejich domácím prostředí, z toho 14 dětí.

Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek: “V letošním roce jsme začali poskytovat terénní službu. To znamená, že naši pracovníci budou chodit domů a zastoupí tu pečující osobu, pomůžou s hygienou, nebo třeba můžou zastoupit toho pečujícího, že si může jít něco vyřídit, nakoupit a on se o toho nemocného postará.”

Také letos seniory čeká spousta akcí, ať už oblíbené zájezdy po zajímavých místech ČR, univerzita 3. věku, řada kurzů a také kulturních, sportovních a společenských aktivit.

Šárka Zubková, organizátorka akcí pro seniory: “Pozvali jsme je opět na plavání, které bude pokračovat, protože se v únoru chceme hlásit do Sensenu na kanál La Manche na soutěž Přeplavme svůj La Manche, kde tedy už 3, rokem se hlásíme, Další akci, kterou budeme připravovat je Miss babička a Ostravský štramák, Miss babča.”

Přihlášky si mohou senioři podávat už teď Organizátoři jim pomohou jak s přípravou, tak s choreografií. Takže se není čeho bát.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-16-01-2022-14-00