Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostrava chce rozšířit Technologický park v Pustkovci
  • Strážníci v Havířově prošli školením v první pomoci
  • Hasiči i policisté se připravují na MS v hokeji
  • Energetické úspory zvládne Studénka do roka a půl
  • Rychlé řidiče chtějí krotit úsekovými radary
  • Vítkovická atletika má 100 let

Ostrava chce rozšířit Technologický park v Pustkovci

Ostrava chystá další rozšiřování Technologického parku v Pustkovci. Lokalita je zasvěcena firmám, které se zaměřují na výzkum, inovace a také na praktickou aplikaci a propojování vědy s průmyslem. V nové budově by měly být například laboratoře nebo prototypové dílny.

Technologický park v Pustkovci u areálu Vysoké školy báňské je jakési ostravské Silicon Valley, tedy místo, kde nejrůznější firmy pracují, vyvíjejí nebo inovují špičkové technologie a produkty v úzkém kontaktu s univerzitami. Fungování parku a zázemí firmám zajišťuje Moravskoslezské inovační centrum ve 4 budovách. Ty jsou už ale plné a tak Ostrava jedná se zájemcem o stavbu další budovy.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Do soutěže se přihlásily dvě firmy. Uspěla firma CTP Invest, se kterou bude pravděpodobně uzavřena smlouva a která by zhruba do 36 měsíců měla objekt postavit." 

Nová budova bude kromě kancelářských prostor nabízet firmám hlavně také prototypové a testovací dílny nebo laboratoře. Vzhledem k plánovaným 24 tisícům čtverečním metrům užitné plochy, bude objekt zřejmě sloužit pro více klientů.  

Rostislav Lapčík, místopředseda představenstva MSIC: "Cílem je vlastně podporovat a rozvíjet inovace a podporovat průmyslový výzkum a vývoj. Jsme rádi, že vzniknou nové kapacity. Nová budova doplní možnosti požadavků a poptávku po prostorách firem, které by se chtěly zasídlit v Technologickém parku." 

Společnost CTP Invest, která chce objekt stavět, buduje podnikatelské parky po celé Evropě. Ostrava předpokládá, že budova bude stát do tří let od prodeje pozemku. Prodej ale bude muset schválit zastupitelstvo města. 

---

Strážníci v Havířově prošli školením v první pomoci

Zranění při dopravní nehodě, náhlá nevolnost, nebo poranění při šarvátkách. Všechny tyto situace zažívají strážníci v Havířově během své služby a musí umět reagovat. Aby byli dobře připravení, procházejí nyní všichni školením v první pomoci.

Strážníci městské policie v Havířově se mnohdy dostanou do situace, kdy musí poskytnout první pomoc. V mnoha případech člověku svou rychlou reakcí i zachrání život. Městská policie chce, aby měli postupy strážníci dobře osvojené, a proto požádala Český červený kříž o podrobné školení.

Lumír Braš, vedoucí pro výcvik a školení MP Havířov: "Samozřejmě, ta první pomoc je velice náročná a snažíme se vždy informovat záchrannou službu, aby přijela na místo, ale než přijede, tak abychom to zvládli."

Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná: "My jsme se věnovali zejména rozpoznání bezvědomí s bezdeší a následné resuscitaci, která je v dnešní době potřeba. Řešili jsme také výuku krvácení a potom jsme si vykládali i k různým dalším stavům, které mohou potkat. Ať je to anafylaxe, to znamená silná alergická reakce, může to být epileptický záchvat a spousta dalších úrazů."

Strážník Lukáš Soukup školení uvítal, protože je u městské policie teprve krátce.

Lukáš Soukup, strážní MP Havířov: “Dneska jsme se tady učili přímou srdeční masáž, jak poskytnout první pomoc a za mě je to dobrá zkušenost. Sám jsem si na sobě vyzkoušel škrtidlo. Je to sice bolestivé, ale dokáže to zachránit život.”

V Havířově slouží u městské policie přes sto strážníků a školením v první pomoci projdou postupně všichni.

---

Hasiči i policisté se připravují na MS v hokeji

Mistrovství světa v hokeji se rychle blíží a velký důraz kladou pořadatelé také na bezpečnost. Proto se už nyní konají cvičení hasičů i policistů přímo v Ostravar Aréně, kde se zápasy budou hrát.

Pro Hasičský záchranný sbor MS kraje bude v průběhu MS v hokeji asi největší výzvou případný únik čpavku z technologie výroby ledu. Čpavek je totiž jedovatá látka a i v malých koncentracích je pro člověka nebezpečný. Postupy proto cvičili hasiči přímo v Ostravar Aréně.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Přijeli jsme si odcvičit tu nejvíce komplikovanou událost z naší strany, což je únik čpavku pod ledovou plochou. Jde o systém kanálům, kde je obtížné se orientovat a opravdu záleží na rychlosti a znalosti." 

Na MS v hokeji se samozřejmě musejí připravit i policisté. Ti mohu řešit velkou škálu problémů od rvaček fanoušků až po teroristický útok. Policejní hlídky budou důležitou součástí pro bezpečnost v hale i v jejím okolí. Policisté využili k nácviku i velké množství figurantů, kteří představovali fanoušky. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Ověřovali jsme si postupy a technické možnosti na různých modelových situacích." 

Součástí nácviku bylo také vyhledání a likvidace nástražného výbušného systému.

Nácviku se účastnili také zdravotníci. Jejich úloha i postupy jsou ale vždy podobné a lišit se může hlavně prostředí, ve kterém zasahují. 

---

Energetické úspory zvládne Studénka do roka a půl

Studénka bude řešit energetická opatření komplexně a rychle - během roku a půl vymění veřejné osvětlení a vybuduje fotovoltaiku. Zastupitelé rozhodli o realizaci takzvaného EPC projektu na území města.

Veškerá energetická opatření, například i fotovoltaiku nebo rekonstrukci veřejného osvětlení, bude Studénka komplexně řešit formou EPC projektu. Během roku a půl, do října 2025, vše zrealizuje dodavatelská společností ENETIQA. Následně bude město hotové projekty 10 let splácet. V celkovém objemu se jedná o investice ve výši 152 milionů korun včetně daně.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Splátka města by měla být zhruba 19,5 milionu korun ročně s tím, že zhotovitel nám garantuje roční úspory zhruba 6,5 milionu korun, takže v tom finále, když by to šlo optimálně, tak by ten podíl města byl zhruba 13 milionu korun ročně.”

Zhruba dvě třetiny z balíku více než 150 milionů korun na energetická opatření bude stát zmíněná rekonstrukce veřejného osvětlení.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Na většině území města máme historicky staré stožáry, staré svítidla, kabeláž, která nás trápí z hlediska poruchovosti. Proto jsme i v rámci EPC rozhodli, že provedeme kompletní výměnu toho veřejného osvětlení. To znamená, během jednoho roku sice budeme mít rozkopanou Studénku více. ale mělo by se to projevit na tom komfortu a na tom celkovém vzhledu.”

Dalšími úspornými opatřeními v rámci EPC projektu bude například i komplexní změna osvětlení v budovách, které jsou v majetku města.

---

Rychlé řidiče chtějí krotit úsekovými radary

Obyvatele Rychvaldu na Karvinsku trápí řidiči, kteří některými ulicemi projíždějí příliš rychle a ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, především chodce a cyklisty. Město proto chce instalovat radary, se kterými však zatím mají problém dopravní policisté.

Na některých rovných úsecích považují řidiči povolenou padesátku za příliš omezující. Město tam nechalo nainstalovat radary, které motoristy informují o aktuální rychlosti a údaje zaznamenávají pro statistiku. Řidiči však vědí, že tyto radary k pokutování neslouží. Město by je proto rádo nahradilo účinnějším úsekovým měřením.

Pavel Staněk (SPD), místostarosta Rychvaldu: “V těchto úsecích, kde to bude možné a pro bezpečí občanů nejvýhodnější, bychom rádi umístili úsekové měření. Statistiky nám ukazují, že k překročení rychlosti dochází a v podstatě každý druhý, třetí řidič tu stanovenou rychlost nedodržuje.”

Dopravní policisté však nejsou záměru instalování tolika radarů nakloněni a schválili jen jedno místo.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “V lednu letošního roku proběhla schůzka mezi vedení města Rychvald a vedením Dopravního inspektorátu Karviná, kde diskutovali jednotlivé návrhy a možná řešení, a to s ohledem na metodiku určování míst pro měření. Závěrem této schůzky bylo řečeno, že jedna lokalita v Rychvaldu již umožňuje umístit automatický technický prostředek měření rychlosti vozidla, to znamená radar, kde obecní policie může měřit rychlost jízdy. V ostatních navržených lokalitách bylo doporučeno hledat prostřednictvím autorizovaného projektanta jiné vhodné opatření ke zklidnění dopravy.”

Ke zpomalení vozidel by radnice místo radarů mohla například k přechodům instalovat zpomalovací semafory.

---

Vítkovická atletika má 100 let

Vítkovická atletika slaví neuvěřitelných 100 let své existence. Dnes se pyšní krásnou moderní halou. Ne vždy však sportovci měli tak dokonalé zázemí a trénovat museli spíše ve spartánských podmínkách.

 Otakar Svršek, bývalý trenér, SSK Vítkovice: "My jsme většinou trénovali venku, v Bělském lese - to byl náš takový druhý domov. Později se nám podařilo, že nás pustili na chodbu na učilišti Nové hutě a ta byla dlouhá asi 60 metrů, tam jsme měli položené gumové pásy a to nám vlastně nahrazovalo halu." 

Trénovali také ve školní tělocvičně, přesto dosahovali vítkovičtí atleti skvělých výsledků. Zejména Ladislav Kříž, který dominoval na přelomu 60-tých a 70-tých let. 

Otakar Svršek, bývalý trenér, SSK Vítkovice: "Ladislav kříž byl mistrem Evropy se štafetou čtyřikrát 100 metrů v roce 1971 v Helsinkách. Startoval i na olympijských hrách v roce 1972." 

Dlouhá léta dojížděli atleti trénovat také do jiných koutů Česka až konečně v roce 2015 byla ve Vítkovicích otevřena nová atletická hala. Od té doby se výsledky ostravských atletů výrazně zlepšily.

Oldřich Zvolánek, předseda SSK Vítkovice: "Dokazují to třeba příklady Zdeňka Stromšíka, sprintera, který je výborný a v poslední době zejména výtečná Karolína Maňasová." 

Ke sto letům atletiky se chystá také kniha.

Oldřich Zvolánek, předseda SSK Vítkovice: "Není to statistika, ale spíše vzpomínky výrazných osobností, které ve Vítkovicích vyrostly a závodily za Vítkovice. Moc se na ni těšíme."

Oslavy budou pokračovat po celý rok a v létě se uskuteční mítink s celou řadou českých i zahraničních hvězd.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
16. března 2024, 14:00

Ostrava chce rozšířit Technologický park v Pustkovci

Ostrava chystá další rozšiřování Technologického parku v Pustkovci. Lokalita je zasvěcena firmám, které se zaměřují na výzkum, inovace a také na praktickou aplikaci a propojování vědy s průmyslem. V nové budově by měly být například laboratoře nebo prototypové dílny.

Technologický park v Pustkovci u areálu Vysoké školy báňské je jakési ostravské Silicon Valley, tedy místo, kde nejrůznější firmy pracují, vyvíjejí nebo inovují špičkové technologie a produkty v úzkém kontaktu s univerzitami. Fungování parku a zázemí firmám zajišťuje Moravskoslezské inovační centrum ve 4 budovách. Ty jsou už ale plné a tak Ostrava jedná se zájemcem o stavbu další budovy.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Do soutěže se přihlásily dvě firmy. Uspěla firma CTP Invest, se kterou bude pravděpodobně uzavřena smlouva a která by zhruba do 36 měsíců měla objekt postavit." 

Nová budova bude kromě kancelářských prostor nabízet firmám hlavně také prototypové a testovací dílny nebo laboratoře. Vzhledem k plánovaným 24 tisícům čtverečním metrům užitné plochy, bude objekt zřejmě sloužit pro více klientů.  

Rostislav Lapčík, místopředseda představenstva MSIC: "Cílem je vlastně podporovat a rozvíjet inovace a podporovat průmyslový výzkum a vývoj. Jsme rádi, že vzniknou nové kapacity. Nová budova doplní možnosti požadavků a poptávku po prostorách firem, které by se chtěly zasídlit v Technologickém parku." 

Společnost CTP Invest, která chce objekt stavět, buduje podnikatelské parky po celé Evropě. Ostrava předpokládá, že budova bude stát do tří let od prodeje pozemku. Prodej ale bude muset schválit zastupitelstvo města. 

---

Strážníci v Havířově prošli školením v první pomoci

Zranění při dopravní nehodě, náhlá nevolnost, nebo poranění při šarvátkách. Všechny tyto situace zažívají strážníci v Havířově během své služby a musí umět reagovat. Aby byli dobře připravení, procházejí nyní všichni školením v první pomoci.

Strážníci městské policie v Havířově se mnohdy dostanou do situace, kdy musí poskytnout první pomoc. V mnoha případech člověku svou rychlou reakcí i zachrání život. Městská policie chce, aby měli postupy strážníci dobře osvojené, a proto požádala Český červený kříž o podrobné školení.

Lumír Braš, vedoucí pro výcvik a školení MP Havířov: "Samozřejmě, ta první pomoc je velice náročná a snažíme se vždy informovat záchrannou službu, aby přijela na místo, ale než přijede, tak abychom to zvládli."

Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná: "My jsme se věnovali zejména rozpoznání bezvědomí s bezdeší a následné resuscitaci, která je v dnešní době potřeba. Řešili jsme také výuku krvácení a potom jsme si vykládali i k různým dalším stavům, které mohou potkat. Ať je to anafylaxe, to znamená silná alergická reakce, může to být epileptický záchvat a spousta dalších úrazů."

Strážník Lukáš Soukup školení uvítal, protože je u městské policie teprve krátce.

Lukáš Soukup, strážní MP Havířov: “Dneska jsme se tady učili přímou srdeční masáž, jak poskytnout první pomoc a za mě je to dobrá zkušenost. Sám jsem si na sobě vyzkoušel škrtidlo. Je to sice bolestivé, ale dokáže to zachránit život.”

V Havířově slouží u městské policie přes sto strážníků a školením v první pomoci projdou postupně všichni.

---

Hasiči i policisté se připravují na MS v hokeji

Mistrovství světa v hokeji se rychle blíží a velký důraz kladou pořadatelé také na bezpečnost. Proto se už nyní konají cvičení hasičů i policistů přímo v Ostravar Aréně, kde se zápasy budou hrát.

Pro Hasičský záchranný sbor MS kraje bude v průběhu MS v hokeji asi největší výzvou případný únik čpavku z technologie výroby ledu. Čpavek je totiž jedovatá látka a i v malých koncentracích je pro člověka nebezpečný. Postupy proto cvičili hasiči přímo v Ostravar Aréně.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Přijeli jsme si odcvičit tu nejvíce komplikovanou událost z naší strany, což je únik čpavku pod ledovou plochou. Jde o systém kanálům, kde je obtížné se orientovat a opravdu záleží na rychlosti a znalosti." 

Na MS v hokeji se samozřejmě musejí připravit i policisté. Ti mohu řešit velkou škálu problémů od rvaček fanoušků až po teroristický útok. Policejní hlídky budou důležitou součástí pro bezpečnost v hale i v jejím okolí. Policisté využili k nácviku i velké množství figurantů, kteří představovali fanoušky. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Ověřovali jsme si postupy a technické možnosti na různých modelových situacích." 

Součástí nácviku bylo také vyhledání a likvidace nástražného výbušného systému.

Nácviku se účastnili také zdravotníci. Jejich úloha i postupy jsou ale vždy podobné a lišit se může hlavně prostředí, ve kterém zasahují. 

---

Energetické úspory zvládne Studénka do roka a půl

Studénka bude řešit energetická opatření komplexně a rychle - během roku a půl vymění veřejné osvětlení a vybuduje fotovoltaiku. Zastupitelé rozhodli o realizaci takzvaného EPC projektu na území města.

Veškerá energetická opatření, například i fotovoltaiku nebo rekonstrukci veřejného osvětlení, bude Studénka komplexně řešit formou EPC projektu. Během roku a půl, do října 2025, vše zrealizuje dodavatelská společností ENETIQA. Následně bude město hotové projekty 10 let splácet. V celkovém objemu se jedná o investice ve výši 152 milionů korun včetně daně.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Splátka města by měla být zhruba 19,5 milionu korun ročně s tím, že zhotovitel nám garantuje roční úspory zhruba 6,5 milionu korun, takže v tom finále, když by to šlo optimálně, tak by ten podíl města byl zhruba 13 milionu korun ročně.”

Zhruba dvě třetiny z balíku více než 150 milionů korun na energetická opatření bude stát zmíněná rekonstrukce veřejného osvětlení.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Na většině území města máme historicky staré stožáry, staré svítidla, kabeláž, která nás trápí z hlediska poruchovosti. Proto jsme i v rámci EPC rozhodli, že provedeme kompletní výměnu toho veřejného osvětlení. To znamená, během jednoho roku sice budeme mít rozkopanou Studénku více. ale mělo by se to projevit na tom komfortu a na tom celkovém vzhledu.”

Dalšími úspornými opatřeními v rámci EPC projektu bude například i komplexní změna osvětlení v budovách, které jsou v majetku města.

---

Rychlé řidiče chtějí krotit úsekovými radary

Obyvatele Rychvaldu na Karvinsku trápí řidiči, kteří některými ulicemi projíždějí příliš rychle a ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, především chodce a cyklisty. Město proto chce instalovat radary, se kterými však zatím mají problém dopravní policisté.

Na některých rovných úsecích považují řidiči povolenou padesátku za příliš omezující. Město tam nechalo nainstalovat radary, které motoristy informují o aktuální rychlosti a údaje zaznamenávají pro statistiku. Řidiči však vědí, že tyto radary k pokutování neslouží. Město by je proto rádo nahradilo účinnějším úsekovým měřením.

Pavel Staněk (SPD), místostarosta Rychvaldu: “V těchto úsecích, kde to bude možné a pro bezpečí občanů nejvýhodnější, bychom rádi umístili úsekové měření. Statistiky nám ukazují, že k překročení rychlosti dochází a v podstatě každý druhý, třetí řidič tu stanovenou rychlost nedodržuje.”

Dopravní policisté však nejsou záměru instalování tolika radarů nakloněni a schválili jen jedno místo.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “V lednu letošního roku proběhla schůzka mezi vedení města Rychvald a vedením Dopravního inspektorátu Karviná, kde diskutovali jednotlivé návrhy a možná řešení, a to s ohledem na metodiku určování míst pro měření. Závěrem této schůzky bylo řečeno, že jedna lokalita v Rychvaldu již umožňuje umístit automatický technický prostředek měření rychlosti vozidla, to znamená radar, kde obecní policie může měřit rychlost jízdy. V ostatních navržených lokalitách bylo doporučeno hledat prostřednictvím autorizovaného projektanta jiné vhodné opatření ke zklidnění dopravy.”

Ke zpomalení vozidel by radnice místo radarů mohla například k přechodům instalovat zpomalovací semafory.

---

Vítkovická atletika má 100 let

Vítkovická atletika slaví neuvěřitelných 100 let své existence. Dnes se pyšní krásnou moderní halou. Ne vždy však sportovci měli tak dokonalé zázemí a trénovat museli spíše ve spartánských podmínkách.

 Otakar Svršek, bývalý trenér, SSK Vítkovice: "My jsme většinou trénovali venku, v Bělském lese - to byl náš takový druhý domov. Později se nám podařilo, že nás pustili na chodbu na učilišti Nové hutě a ta byla dlouhá asi 60 metrů, tam jsme měli položené gumové pásy a to nám vlastně nahrazovalo halu." 

Trénovali také ve školní tělocvičně, přesto dosahovali vítkovičtí atleti skvělých výsledků. Zejména Ladislav Kříž, který dominoval na přelomu 60-tých a 70-tých let. 

Otakar Svršek, bývalý trenér, SSK Vítkovice: "Ladislav kříž byl mistrem Evropy se štafetou čtyřikrát 100 metrů v roce 1971 v Helsinkách. Startoval i na olympijských hrách v roce 1972." 

Dlouhá léta dojížděli atleti trénovat také do jiných koutů Česka až konečně v roce 2015 byla ve Vítkovicích otevřena nová atletická hala. Od té doby se výsledky ostravských atletů výrazně zlepšily.

Oldřich Zvolánek, předseda SSK Vítkovice: "Dokazují to třeba příklady Zdeňka Stromšíka, sprintera, který je výborný a v poslední době zejména výtečná Karolína Maňasová." 

Ke sto letům atletiky se chystá také kniha.

Oldřich Zvolánek, předseda SSK Vítkovice: "Není to statistika, ale spíše vzpomínky výrazných osobností, které ve Vítkovicích vyrostly a závodily za Vítkovice. Moc se na ni těšíme."

Oslavy budou pokračovat po celý rok a v létě se uskuteční mítink s celou řadou českých i zahraničních hvězd.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-16-03-2024-14-00