Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V Mošnově zahájili stavbu obchvatu města
  • Ministerstvo zdravotnictví zahájilo očkovací kampaň
  • Kraj plánuje strategické projekty Spravedlivé transformace beze změn
  • Šikana na školách nesmí být tabu, s žáky se musí mluvit
  • Knihovna F-M získala titul Knihovna roku 2022
  • Venkovní výstava o historii kamenné věže na Pradědu

V Mošnově zahájili stavbu obchvatu města

V Mošnově slavnostně zahájili stavbu silničního obchvatu. Jeho realizace významně zlepší kvalitu života v obcích, které doteď trpěly hustým provozem a kamionovou dopravou.

Slavnostním poklepáním na základní kámen byla zahájena stavba obchvatu okolo Mošnova. Příprava cesty dlouhé téměř 3,5 kilometru s připravovanými 61 stavebními objekty trvala poměrně krátkou dobu.

Radek Mátl, ředitel ŘSD: "Od roku 2015, kdy se stabilizovalo technické řešení, si myslím, že to byla poměrně rychlá cesta, abychom se dostali k samotné realizaci. Za nějakých šest, sedm let se nám podařilo stavbu připravit. Žádné úplně zásadní komplikace zde nebyly . Podařilo se poměrně rychle i získat veškeré pozemky pro samotnou stavbu, takže pro mě poměrně kvalitní rychlá příprava stavby silnice 1. třídy."

Pro občany Mošnova a okolní obce to bude znamenat hlavně velkou úlevu od kamionové dopravy, která tudy projíždí.

Radomil Bodszar (Změna pro lidi), starosta Mošnova: "Určitě jsme hodně rádi, protože tady vzniknou tři kruhové křižovatky, občané se mohou dostat do práce, protože převážně dělají v zóně na letišti, takže je to perfektní. No ale hlavně ta doprava. Nám se uleví. Je to výhra pro nás."

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Když si vezmeme, že 7000 aut dneska projede, z toho 5000 nepojede po tom přes Mošnov, ale po obchvatu, je to strašně hodně a tomu Mošnovu hodně ulehčí. Z toho je přes 1200 nákladních vozidel. No a protože zóna se rozšiřuje a ten obchvat bude taky využitý, na budoucí logistická centra, která se tady budou stavět."

Obchvat zajistí i hlavní napojení průmyslové zóny Mošnov a letiště Leoše Janáčka. Práce by měly být hotové v létě roku 2024.

---

Ministerstvo zdravotnictví zahájilo očkovací kampaň

V Ostravě odstartovala nová očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví Očkujeme se pro život beze strachu. Druhou posilovací dávkou proti covidu-19 se při té příležitosti nechal ve stanu před nemocnicí naočkovat i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Přicházející podzim znamená i další vlnu epidemiologických onemocnění. Už třetím rokem se mezi ně řadí i covid-19. Nová kampaň ministerstva zdravotnictví má podpořit zájem lidí o vakcinaci.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Očkování vám výrazně sníží riziko, že umřete na covid a výrazně vám sníží riziko, že budete ležet na jednotce intenzivní péče. I po očkování můžete covid dostat, ale ten průběh bude podstatně méně závažný, když očkovaní nejste."

Ministr Válek uvedl, že žádné postihy neočkovaným nehrozí. Přesto zdůraznil důležitost vakcinace a sám se nechal na místě naočkovat.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Pokud jste rizikoví a nenecháte se očkovat, sami sebe ohrožujete. Je to vaše svobodné rozhodnutí, ale není to dobré rozhodnutí. Je to zbytečné riskování, jako když skáčete do neznámé vody, ohrožujete svoje zdraví a svůj život."

Ve FNO, kde kampaň odstartovala, jsou na covid připraveni.

Jiří Havrlant ředitel FNO: Máme nové očkovací látky, které by měly reagovat na ty mutace, které jsou dneska u těch virů. Takže máme očkovací látky, máme antibiotika, máme i ostatní léky, které jsou k tomu důležité. Očkujeme denně, od pondělka do pátku. Když ten zájem bude vyšší, tak samozřejmě rozšíříme ordinační doby pro to očkování. 

Lidé se mohou nechat naočkovat i u svého praktického lékaře. Ohroženým skupinám je doporučeno i očkování proti chřipce. Někteří tuto vakcinaci ještě zvažují.

anketa: "No na tím taky přemýšlím, ale nikdy jsem nebyla a nevím, co by to udělalo."

V rámci kampaně je k vidění i panelová výstava před FNO.

---

Kraj plánuje strategické projekty Spravedlivé transformace beze změn

Velký svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích se stal dějištěm konference o cestě evropské ekonomiky k zelenému hospodaření. Pozvání přijali také zástupci Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Česká republika předsedá Evropské unii, proto pozvala zástupce všech členských zemí do Ostravy. Co bylo hlavním cílem?

David Sventek, organizátor konference: „Ukázat jim Ostravu jako příklad takové laboratoře, kde se daří změna, kde postupně měníme těžký průmysl v nové druhy podnikání, a tak jsme si řekli, že je už co ukázat, máme i zajímavé plány.“

Christa Schweng, předsedkyně EHSV: „Ostrava je excelentním příkladem transformace regionu, přesně toto jsme hledali. Mít takový příklad úspěšné transformace od uhelného k zelenému hospodaření je pro celou Evropu velmi důležité.“

Konference byla také příležitostí prezentovat, jak náš kraj naloží s finanční podporou z Fondu spravedlivé transformace.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Ty strategické projekty jsou nachystány tak, jak jsme je plánovali. Ale kromě těch strategických projektů půjdeme i cestou brownfieldů, budeme chtít vrátit pohornickou krajinu zpátky lidem a firmám, protože předpokládáme, že tam se bude rozvíjet ekonomická činnost. Teď probíhají studie proveditelnosti, pak se budeme hlásit do soutěží.“

Hosté si po konferenci prohlédli expozici Velkého světa techniky a také výrobu a muzeum nákladních automobilů Tatra.

---

Šikana na školách nesmí být tabu, s žáky se musí mluvit

Šikana na školách nesmí být tabu a s žáky se musí o této problematice mluvit. O tom jsou přesvědčení i ředitelé škol v Havířově. Vztahy mezi spolužáky s dětmi pravidelně řeší odborník.

Vztahy mezi dětmi mohou být pozitivní, ale i negativní, které leckdy vyústí až v různé formy šikany. I proto je nesmírně důležité, aby tato témata s žáky probíral odborník. Jedna z besed se již opakovaně konala na půdě ZŠ K. Světlé. 

Michal Malina, vedoucí projektu Zdravá mládež, Spolek ZIP 4: “Čas od času děcka zvednou ruku a mluví o tom, že zažily šikanu. Jsou mezi dalšími spolužáky, tak o tom nechtějí až tak mluvit, i když někdy vyprávějí příběhy, ale potom přijdou o přestávce a vyprávějí mi ten příběh a bavíme se o tom."

Na této škole vážnější problémy s šikanou prozatím nemuseli řešit.

Petr Ptáček, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: "Prevence je daleko důležitější, než pak hašení požáru a právě proto již před tím, než nějaký problém vznikne, tak se ho snažíme řešit."

Děti přiznaly, že se některé s určitou formou negativních vztahů ve škole setkaly.

anketa: "Já bych určitě po té situaci šla za učitelkou, nebo za rodiči a jelikož to zažila moje kámoška, tak jsem u ní byla celou dobu a potom šla za učitelkou a řešilo se to.”

anketa: “Já jsem se s tím nikdy nesetkal a podle mne to je, když třeba rok v kuse někdo někoho mlátí, nebo mu něco krade a tak.”

Vztahy a šikana jsou jen jedním z témat. Škola zve do tříd napříč ročníky odborníky na různou problematiku. 

---

Knihovna F-M získala titul Knihovna roku 2022

Frýdek-Místek se pyšní nejlepší knihovnou v republice. Získala totiž ocenění Městská knihovna roku 2022. Soutěž vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Jejím cílem je ocenit nejlepší české knihovny za veškeré kvality, služby i projekty, které poskytují veřejnosti.

Knihovna Frýdek-Místek získala první místo v celostátní soutěži Městská knihovna roku 2022. Ocenění pro nejlepší knihovny se letos udílelo už potřinácté.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Chtěl bych ze srdce poděkovat svazu knihovníků a informačních pracovníků za udělení tohoto ocenění pro frýdecko-místeckou knihovnu. A to v roce, kdy bude knihovna, v minulosti ve slezském samostatném Frýdku, slavit sté výročí svého založení. Máme z toho velikou radost a je to také nemalý závazek do dalších aktivit a rovněž ujištění, že naše činnost má pozitivní odezvu. A to v celostátním měřítku."

Knihovna v soutěži zvítězila jako celek. Hodnotí se totiž celá řada kritérií. Knihovní fond, prostor pro čtenáře, provozní doba, objem výpůjček, počet kulturních a vzdělávacích akcí a mnoho dalšího.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Velké díky náleží všem zaměstnancům naší knihovny, protože bez sehraného týmu bychom tohoto ocenění nedosáhli. Samozřejmě patří poděkování i našemu zřizovateli, vedení města, pro které je knihovna jednou z významných priorit. O čemž svědčí velmi zdařilá rekonstrukce našeho největšího provozu místecké knihovny, k jejímuž slavnostnímu otevření došlo letos na jaře. A v neposlední řadě také patří poděkovat příznivcům a uživatelům naší knihovny."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem moc rád, že frýdecko-místecká knihovna se stala Knihovnou roku 2022 a jsem rád dvojnásobně, protože je to kombinace dvou faktorů. Jedním je profesionální vedení knihovny, které zajišťuje velmi bohatou činnost a myslím si, že jedním z dalších faktorů byla i skutečnost, že knihovna, její místecká pobočka, prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která je myslím velmi zdařilá. A zvyšuje komfort návštěvníků."

Předávání cen proběhlo v Zrcadlové kapli pražského Klementina a delegace z Frýdku-Místku takový úspěch vůbec nečekala.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro všechny ten výsledek byl překvapením. Měli jsme indicie, že bychom mohli obdržet některou z cen, případně uznání, a tak dále. Nicméně nikdo nepočítal s tím, že opravdu Frýdek-Místek bude vítěznou knihovnou. A myslím si, že i pan ředitel se svým týmem, s paní zástupkyní a dalšími lidmi, byl velmi mile překvapen. A myslím si, že je to dobrý signál, dobrá vzpruha k tomu, že taková investice a dobré vedení knihovny má smysl."

Podle pravidel se může frýdecko-místecká knihovna nyní zúčastnit soutěže nejdříve za 5 let.

---

Venkovní výstava o historii kamenné věže na Pradědu

Letos uplynulo právě 110 let od dokončení stavby bývalé kamenné věže na nejvyšší moravské hoře Pradědu. Přestože neměla příliš dlouhý život, za 47 let vzniklo plno obrazů, pohlednic a fotografií. Ty připomíná venkovní výstava v Bruntále.

Více než 120 fotografií z historie věže je k vidění na výstavních panelech v centru města.

Pavel Rapušák, autor sběratel a autor výstavy: „My vlastně každých 10 let od roku 1992 si připomínáme výročí kolaudace té věže. Byla kolaudovaná v roce 1912, stavěla se dlouho, stavěla se dlouhých 8 let, protože tam dělníci mohli pracovat skutečně jenom nějakých 4 – 5 měsíců do roka v těch podmínkách. Byly asi tužší zimy v té době.“

Věž se zřítila v roce 1959, pouhý den před nástupem dělníků na její opravu. Příčinou byl chybný materiál při stavbě.

Pavel Rapušák, sběratel a autor výstavy: „Už při kolaudaci bylo konstatováno tou kolaudační komisí, že je škoda, že taková krásná stavba dlouho nevydrží. Už tehdy museli ti dělníci a ti lidé, kteří kolem toho chodili, vědět, že ten materiál je nevhodný. On byl hrozně nasáklivý, čili jak začaly podzimní deště, tak se to nasáklo a pak přišly prudké mrazy, takže ho to roztrhalo.“

Přestože věž nakonec nebyla znovu postavena, uchovala se na mnoha upomínkových předmětech a ve vzpomínkách pamětníků.

Anketa, návetšěvníci výstavy: „Já si pamatuji ještě na školním výletě, že jsem byl u té staré věže.“

„Ne, já jsem se sem přistěhovala, takže já znám až tu novou.“

„Já jsem tam byl v první třídě, myslím v 56. roku. Na výletě. "

Vrchol dnešní televizní věže na Pradědu je současně nejvyšším pevným bodem v celé České republice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
16. října 2022, 14:00

V Mošnově zahájili stavbu obchvatu města

V Mošnově slavnostně zahájili stavbu silničního obchvatu. Jeho realizace významně zlepší kvalitu života v obcích, které doteď trpěly hustým provozem a kamionovou dopravou.

Slavnostním poklepáním na základní kámen byla zahájena stavba obchvatu okolo Mošnova. Příprava cesty dlouhé téměř 3,5 kilometru s připravovanými 61 stavebními objekty trvala poměrně krátkou dobu.

Radek Mátl, ředitel ŘSD: "Od roku 2015, kdy se stabilizovalo technické řešení, si myslím, že to byla poměrně rychlá cesta, abychom se dostali k samotné realizaci. Za nějakých šest, sedm let se nám podařilo stavbu připravit. Žádné úplně zásadní komplikace zde nebyly . Podařilo se poměrně rychle i získat veškeré pozemky pro samotnou stavbu, takže pro mě poměrně kvalitní rychlá příprava stavby silnice 1. třídy."

Pro občany Mošnova a okolní obce to bude znamenat hlavně velkou úlevu od kamionové dopravy, která tudy projíždí.

Radomil Bodszar (Změna pro lidi), starosta Mošnova: "Určitě jsme hodně rádi, protože tady vzniknou tři kruhové křižovatky, občané se mohou dostat do práce, protože převážně dělají v zóně na letišti, takže je to perfektní. No ale hlavně ta doprava. Nám se uleví. Je to výhra pro nás."

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Když si vezmeme, že 7000 aut dneska projede, z toho 5000 nepojede po tom přes Mošnov, ale po obchvatu, je to strašně hodně a tomu Mošnovu hodně ulehčí. Z toho je přes 1200 nákladních vozidel. No a protože zóna se rozšiřuje a ten obchvat bude taky využitý, na budoucí logistická centra, která se tady budou stavět."

Obchvat zajistí i hlavní napojení průmyslové zóny Mošnov a letiště Leoše Janáčka. Práce by měly být hotové v létě roku 2024.

---

Ministerstvo zdravotnictví zahájilo očkovací kampaň

V Ostravě odstartovala nová očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví Očkujeme se pro život beze strachu. Druhou posilovací dávkou proti covidu-19 se při té příležitosti nechal ve stanu před nemocnicí naočkovat i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Přicházející podzim znamená i další vlnu epidemiologických onemocnění. Už třetím rokem se mezi ně řadí i covid-19. Nová kampaň ministerstva zdravotnictví má podpořit zájem lidí o vakcinaci.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Očkování vám výrazně sníží riziko, že umřete na covid a výrazně vám sníží riziko, že budete ležet na jednotce intenzivní péče. I po očkování můžete covid dostat, ale ten průběh bude podstatně méně závažný, když očkovaní nejste."

Ministr Válek uvedl, že žádné postihy neočkovaným nehrozí. Přesto zdůraznil důležitost vakcinace a sám se nechal na místě naočkovat.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Pokud jste rizikoví a nenecháte se očkovat, sami sebe ohrožujete. Je to vaše svobodné rozhodnutí, ale není to dobré rozhodnutí. Je to zbytečné riskování, jako když skáčete do neznámé vody, ohrožujete svoje zdraví a svůj život."

Ve FNO, kde kampaň odstartovala, jsou na covid připraveni.

Jiří Havrlant ředitel FNO: Máme nové očkovací látky, které by měly reagovat na ty mutace, které jsou dneska u těch virů. Takže máme očkovací látky, máme antibiotika, máme i ostatní léky, které jsou k tomu důležité. Očkujeme denně, od pondělka do pátku. Když ten zájem bude vyšší, tak samozřejmě rozšíříme ordinační doby pro to očkování. 

Lidé se mohou nechat naočkovat i u svého praktického lékaře. Ohroženým skupinám je doporučeno i očkování proti chřipce. Někteří tuto vakcinaci ještě zvažují.

anketa: "No na tím taky přemýšlím, ale nikdy jsem nebyla a nevím, co by to udělalo."

V rámci kampaně je k vidění i panelová výstava před FNO.

---

Kraj plánuje strategické projekty Spravedlivé transformace beze změn

Velký svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích se stal dějištěm konference o cestě evropské ekonomiky k zelenému hospodaření. Pozvání přijali také zástupci Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Česká republika předsedá Evropské unii, proto pozvala zástupce všech členských zemí do Ostravy. Co bylo hlavním cílem?

David Sventek, organizátor konference: „Ukázat jim Ostravu jako příklad takové laboratoře, kde se daří změna, kde postupně měníme těžký průmysl v nové druhy podnikání, a tak jsme si řekli, že je už co ukázat, máme i zajímavé plány.“

Christa Schweng, předsedkyně EHSV: „Ostrava je excelentním příkladem transformace regionu, přesně toto jsme hledali. Mít takový příklad úspěšné transformace od uhelného k zelenému hospodaření je pro celou Evropu velmi důležité.“

Konference byla také příležitostí prezentovat, jak náš kraj naloží s finanční podporou z Fondu spravedlivé transformace.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Ty strategické projekty jsou nachystány tak, jak jsme je plánovali. Ale kromě těch strategických projektů půjdeme i cestou brownfieldů, budeme chtít vrátit pohornickou krajinu zpátky lidem a firmám, protože předpokládáme, že tam se bude rozvíjet ekonomická činnost. Teď probíhají studie proveditelnosti, pak se budeme hlásit do soutěží.“

Hosté si po konferenci prohlédli expozici Velkého světa techniky a také výrobu a muzeum nákladních automobilů Tatra.

---

Šikana na školách nesmí být tabu, s žáky se musí mluvit

Šikana na školách nesmí být tabu a s žáky se musí o této problematice mluvit. O tom jsou přesvědčení i ředitelé škol v Havířově. Vztahy mezi spolužáky s dětmi pravidelně řeší odborník.

Vztahy mezi dětmi mohou být pozitivní, ale i negativní, které leckdy vyústí až v různé formy šikany. I proto je nesmírně důležité, aby tato témata s žáky probíral odborník. Jedna z besed se již opakovaně konala na půdě ZŠ K. Světlé. 

Michal Malina, vedoucí projektu Zdravá mládež, Spolek ZIP 4: “Čas od času děcka zvednou ruku a mluví o tom, že zažily šikanu. Jsou mezi dalšími spolužáky, tak o tom nechtějí až tak mluvit, i když někdy vyprávějí příběhy, ale potom přijdou o přestávce a vyprávějí mi ten příběh a bavíme se o tom."

Na této škole vážnější problémy s šikanou prozatím nemuseli řešit.

Petr Ptáček, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: "Prevence je daleko důležitější, než pak hašení požáru a právě proto již před tím, než nějaký problém vznikne, tak se ho snažíme řešit."

Děti přiznaly, že se některé s určitou formou negativních vztahů ve škole setkaly.

anketa: "Já bych určitě po té situaci šla za učitelkou, nebo za rodiči a jelikož to zažila moje kámoška, tak jsem u ní byla celou dobu a potom šla za učitelkou a řešilo se to.”

anketa: “Já jsem se s tím nikdy nesetkal a podle mne to je, když třeba rok v kuse někdo někoho mlátí, nebo mu něco krade a tak.”

Vztahy a šikana jsou jen jedním z témat. Škola zve do tříd napříč ročníky odborníky na různou problematiku. 

---

Knihovna F-M získala titul Knihovna roku 2022

Frýdek-Místek se pyšní nejlepší knihovnou v republice. Získala totiž ocenění Městská knihovna roku 2022. Soutěž vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Jejím cílem je ocenit nejlepší české knihovny za veškeré kvality, služby i projekty, které poskytují veřejnosti.

Knihovna Frýdek-Místek získala první místo v celostátní soutěži Městská knihovna roku 2022. Ocenění pro nejlepší knihovny se letos udílelo už potřinácté.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Chtěl bych ze srdce poděkovat svazu knihovníků a informačních pracovníků za udělení tohoto ocenění pro frýdecko-místeckou knihovnu. A to v roce, kdy bude knihovna, v minulosti ve slezském samostatném Frýdku, slavit sté výročí svého založení. Máme z toho velikou radost a je to také nemalý závazek do dalších aktivit a rovněž ujištění, že naše činnost má pozitivní odezvu. A to v celostátním měřítku."

Knihovna v soutěži zvítězila jako celek. Hodnotí se totiž celá řada kritérií. Knihovní fond, prostor pro čtenáře, provozní doba, objem výpůjček, počet kulturních a vzdělávacích akcí a mnoho dalšího.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Velké díky náleží všem zaměstnancům naší knihovny, protože bez sehraného týmu bychom tohoto ocenění nedosáhli. Samozřejmě patří poděkování i našemu zřizovateli, vedení města, pro které je knihovna jednou z významných priorit. O čemž svědčí velmi zdařilá rekonstrukce našeho největšího provozu místecké knihovny, k jejímuž slavnostnímu otevření došlo letos na jaře. A v neposlední řadě také patří poděkovat příznivcům a uživatelům naší knihovny."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem moc rád, že frýdecko-místecká knihovna se stala Knihovnou roku 2022 a jsem rád dvojnásobně, protože je to kombinace dvou faktorů. Jedním je profesionální vedení knihovny, které zajišťuje velmi bohatou činnost a myslím si, že jedním z dalších faktorů byla i skutečnost, že knihovna, její místecká pobočka, prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která je myslím velmi zdařilá. A zvyšuje komfort návštěvníků."

Předávání cen proběhlo v Zrcadlové kapli pražského Klementina a delegace z Frýdku-Místku takový úspěch vůbec nečekala.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro všechny ten výsledek byl překvapením. Měli jsme indicie, že bychom mohli obdržet některou z cen, případně uznání, a tak dále. Nicméně nikdo nepočítal s tím, že opravdu Frýdek-Místek bude vítěznou knihovnou. A myslím si, že i pan ředitel se svým týmem, s paní zástupkyní a dalšími lidmi, byl velmi mile překvapen. A myslím si, že je to dobrý signál, dobrá vzpruha k tomu, že taková investice a dobré vedení knihovny má smysl."

Podle pravidel se může frýdecko-místecká knihovna nyní zúčastnit soutěže nejdříve za 5 let.

---

Venkovní výstava o historii kamenné věže na Pradědu

Letos uplynulo právě 110 let od dokončení stavby bývalé kamenné věže na nejvyšší moravské hoře Pradědu. Přestože neměla příliš dlouhý život, za 47 let vzniklo plno obrazů, pohlednic a fotografií. Ty připomíná venkovní výstava v Bruntále.

Více než 120 fotografií z historie věže je k vidění na výstavních panelech v centru města.

Pavel Rapušák, autor sběratel a autor výstavy: „My vlastně každých 10 let od roku 1992 si připomínáme výročí kolaudace té věže. Byla kolaudovaná v roce 1912, stavěla se dlouho, stavěla se dlouhých 8 let, protože tam dělníci mohli pracovat skutečně jenom nějakých 4 – 5 měsíců do roka v těch podmínkách. Byly asi tužší zimy v té době.“

Věž se zřítila v roce 1959, pouhý den před nástupem dělníků na její opravu. Příčinou byl chybný materiál při stavbě.

Pavel Rapušák, sběratel a autor výstavy: „Už při kolaudaci bylo konstatováno tou kolaudační komisí, že je škoda, že taková krásná stavba dlouho nevydrží. Už tehdy museli ti dělníci a ti lidé, kteří kolem toho chodili, vědět, že ten materiál je nevhodný. On byl hrozně nasáklivý, čili jak začaly podzimní deště, tak se to nasáklo a pak přišly prudké mrazy, takže ho to roztrhalo.“

Přestože věž nakonec nebyla znovu postavena, uchovala se na mnoha upomínkových předmětech a ve vzpomínkách pamětníků.

Anketa, návetšěvníci výstavy: „Já si pamatuji ještě na školním výletě, že jsem byl u té staré věže.“

„Ne, já jsem se sem přistěhovala, takže já znám až tu novou.“

„Já jsem tam byl v první třídě, myslím v 56. roku. Na výletě. "

Vrchol dnešní televizní věže na Pradědu je současně nejvyšším pevným bodem v celé České republice.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-16-10-2022-14-00