Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Chata Prašivá slaví 100 let. V dobré kondici je díky lidem i obcím
  • Odborníci mají vize využití Hückelových vil
  • Veřejné toalety se staly terčem vandalů
  • Nový Jičín opouští vizi městské průmyslové zóny
  • Domov Alzheimer funguje v Karviné 7 let
  • Hasiči z Horní Suché našli při rekonstrukci další poklad

Chata Prašivá slaví 100 let. V dobré kondici je díky lidem i obcím

Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921.

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření.”

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: ”Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvadně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním.”

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám a štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Ale samozřejmě je důležité zdůraznit ta veřejnostní podpora. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět.”

Chata Prašivá je oblíbeným cílem turistů a ti jsou za její opravu vděční. Jen neradi by o ni přišli, jako se to stalo u jiných horských chat.

Jan Škutek, turista: “Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali.”

A jedna důležitá informace na závěr. Slavný medvěd, který děsí návštěvníky chaty u hlavního vchodu, pochází z Vysokých Tater, kde byl uloven někdy kolem roku 1930.

---

Odborníci mají vize využití Hückelových vil

Nový Jičín má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků teď musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci město začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Dvě zdevastované Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Pro tento účel sestavila radnice komisi složenou z odborníků, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa.”

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumné.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme.”

Pak bude moci město pokračovat v postupných opravách a shánění dotací. I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let.

---

Veřejné toalety se staly terčem vandalů

V Ostravě-Jihu je celkem pět veřejných toalet. Najdete je mimo jiné na náměstí Ostrava-Jih, nebo v podchodu u polikliniky v Hrabůvce. O všechny se pravidelně starají Technické služby. Bohužel se stávají i terčem vandalů, kteří ničí vše, co jim přijde pod ruku.

Veřejnou smart toaletu na prostranství u křižovatky ulic Výškovická a Čujkovova poničil zatím neznámý vandal. Vloupal se dovnitř a ulomil držáky na toaletní papír a utěrky a poškodil také zrcadlo, umyvadlo a další vybavení.

Pavel Moravec, mistr oddělení údržby a čištění komunikací, TSOJ p.o.: “Uklízíme ho také každý den. Doléváme vodu, doplňujeme papírové ubrousky, čistíme. Před nedávnem nám neznámý pachatel provedl vloupání do uvedeného WC, kde nám ho vlastně poškodil a zaneřádil a způsobil nám škodu asi kolem 12 tisíc korun.”

Teď už je vše opraveno a chytrá toaleta opět slouží lidem.

Veřejné toalety jsou v provozu 24 hodin denně, Platit v nich můžete kartou, esemeskou, nebo v hotovosti

Z další toalety u konečné tramvají na okraji Bělského lesa na ulici Svornosti si zase udělali noclehárnu lidé bez domova a někdo si odsud odnesl zrcadlo.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel v poslední době se nám často stávalo, že na toalety v nočních hodinách vstupovali lidé, kteří si tady jednak chtěli uskladnit nějaké věci, nebo se snažili v objektu přespat. Z tohoto důvodu došlo k úpravě provozní doby těchto toalet, ale následně proběhne i fyzická kontrola.”

Původně byly tyto veřejné toalety v provozu 24 hodin denně, aktuálně je mohou lidé využívat pouze do 8 hodin večer.

---

Nový Jičín opouští vizi městské průmyslové zóny

Nový Jičín se chystá prodat pozemky v lokalitě, která byla plánována jako průmyslová zóna. Žádost o odkup podala společnost, která již v sousedství postavila skladovací a výrobní haly. Zveřejnění záměru posvětilo zastupitelstvo.

Městskou průmyslovou zónu plánoval Nový Jičín v lokalitě za ulicemi Hřbitovní a Propojovací, na rozloze zhruba 140 tisíc metrů čtverečních. Žádost o odkup pozemků předložila radnici před časem společnost CTP, ta již v sousedství vystavěla haly, které pronajímá. Zveřejnění záměru prodeje odsouhlasilo zastupitelstvo města 13. září.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nemyslíme si, že je v dnes doba, aby města našeho typu stavěla takovéto průmyslové zóny. Je tady velká nejistota týkající se možnosti získat dotace, potřeba případného dalšího financování ze strany města v řádech desítek milionů korun a některé nedořešené majetkoprávní vztahy.”

Záměr se ale nelíbí opozici, pod jejímž vedení v minulosti radnice tuto průmyslovou zónu plánovala. Vytýká vedení města, že s nimi dopředu prodej neprojednalo.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Chtěli jsme jít cestou městské průmyslové zóny, stejně jako jsou další města, Opava, Hlučín a v minulosti Kopřivnice. Vykoupili jsme pozemky od původních majitelů, nebylo to jednoduché, a už jsme připravovali projektovou dokumentaci, připravovali jsme žádost o dotaci na ministerstvo průmyslu a obchodu. Myslíme si, že je to zmařená příležitost.”

Podle znaleckého posudku by město za pozemky získalo 106 milionů korun.

---

Domov Alzheimer funguje v Karviné 7 let

Domov Alzheimer v Karviné-Darkově oslavil své 7. narozeniny. Klienti a jejich rodinní příslušníci i zaměstnanci si užili velkou zahradní party, kde nechyběl bohatý program, folklor nebo prezentace lidové tvorby.

Na zahradě Domova Alzheimer se konala narozeninová oslava k 7. výročí jeho otevření. Pro všechny klienty, jejich rodiny, zaměstnance i významné hosty a podporovatele domova z veřejnoprávních institucí byl připraven bohatý program.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov: "Ano, už je to 7 let, co poskytujeme službu Domov se zvláštním režimem nejen karvinským občanům, ale i občanům ze vzdálenějšího okolí. Máme kapacitu 118 klientů a je toho času naplněn. Narozeninový den slouží klientům, rodinám, ale i zaměstnancům za jejich práci."

Po úvodním přivítání se přítomným představila skupina Bábrlinky z Darkova.

Radek Žádník, výkonný ředitel společnosti: “Mám velkou radost, že se tady scházíme posedmé, že s námi spolupracuje spoustu institucí ve městě."

Volnou zábavu na zahradě s ochutnávkou gastronomických pochoutek doprovázela cimbálová muzika. Byla připravena i aktivita týkající se lidových řemesel.

---

Hasiči z Horní Suché našli při rekonstrukci další poklad

Vidět z dobové fotografie a přečíst si, jak probíhaly zásahy dobrovolných hasičů na počátku minulého století, je opravdu vzácné. Právě tento poklad v podobě pamětní knihy se podařilo najít sboru v Horní Suché.

Když dobrovolní hasiči z Horní Suché našli během rekonstrukce zbrojnice tubus s dokumenty z roku 1935, byli nadšeni. Že se někde nachází, však věděli. Při opravě střechy byla nalezena ještě cennější listina. Pamětní kniha.

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: "Při další rekonstrukci zbrojnice, kdy se dělala rekonstrukce střechy se dohledala pamětní kniha, která je z roku 1903 a vlastně první zápis tam byl z 29. května 1921. Kronika pokračuje v roce 1923 do těch dalších let. Je tam všechno napsáno, jak vznikala zbrojnice, kdo se na tom podílel a veškeré dokumenty k tomu a jsou přiloženy i fotografie.”

Obec se z dokumentů dozvěděla i velmi cennou informaci.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Je tam taková zajímavá stránka, která hovoří o odhalení pomníku z roku 1924 obětem první světové války a my jsme ho shodou okolností v loňském roce nechali celý zrekonstruovat a v tom památníku jsme zjistili jeho první podobu. Všechny oběti tam měly svou fotografii. Nám už se to nedochovalo, tak alespoň víme, jak vypadal původně při odhalení."

Pamětní kniha byla převezena a následně ji má ve správě Státní okresní archív v Karviné.

Pavel Hruboň, vedoucí Státního okresního archívu Karviná: "Je ve výborném stavu vzhledem k tomu, kde byla a po jaké době se našla, jak byla neznámá. A samozřejmě je to cenné. My, jako archív, uděláme to, že samozřejmě budeme o to pečovat a za druhé, budeme digitalizovat a bude to přístupné, pokud sbor dovolí, badatelům, kteří z toho budou čerpat.”

Badatelé budou moci informace z pamětní knihy čerpat do roku 1937, další stránky už jsou pak prázdné.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
18. září 2021, 14:00

Chata Prašivá slaví 100 let. V dobré kondici je díky lidem i obcím

Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921.

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření.”

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: ”Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvadně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním.”

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám a štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Ale samozřejmě je důležité zdůraznit ta veřejnostní podpora. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět.”

Chata Prašivá je oblíbeným cílem turistů a ti jsou za její opravu vděční. Jen neradi by o ni přišli, jako se to stalo u jiných horských chat.

Jan Škutek, turista: “Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali.”

A jedna důležitá informace na závěr. Slavný medvěd, který děsí návštěvníky chaty u hlavního vchodu, pochází z Vysokých Tater, kde byl uloven někdy kolem roku 1930.

---

Odborníci mají vize využití Hückelových vil

Nový Jičín má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků teď musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci město začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Dvě zdevastované Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Pro tento účel sestavila radnice komisi složenou z odborníků, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa.”

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumné.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme.”

Pak bude moci město pokračovat v postupných opravách a shánění dotací. I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let.

---

Veřejné toalety se staly terčem vandalů

V Ostravě-Jihu je celkem pět veřejných toalet. Najdete je mimo jiné na náměstí Ostrava-Jih, nebo v podchodu u polikliniky v Hrabůvce. O všechny se pravidelně starají Technické služby. Bohužel se stávají i terčem vandalů, kteří ničí vše, co jim přijde pod ruku.

Veřejnou smart toaletu na prostranství u křižovatky ulic Výškovická a Čujkovova poničil zatím neznámý vandal. Vloupal se dovnitř a ulomil držáky na toaletní papír a utěrky a poškodil také zrcadlo, umyvadlo a další vybavení.

Pavel Moravec, mistr oddělení údržby a čištění komunikací, TSOJ p.o.: “Uklízíme ho také každý den. Doléváme vodu, doplňujeme papírové ubrousky, čistíme. Před nedávnem nám neznámý pachatel provedl vloupání do uvedeného WC, kde nám ho vlastně poškodil a zaneřádil a způsobil nám škodu asi kolem 12 tisíc korun.”

Teď už je vše opraveno a chytrá toaleta opět slouží lidem.

Veřejné toalety jsou v provozu 24 hodin denně, Platit v nich můžete kartou, esemeskou, nebo v hotovosti

Z další toalety u konečné tramvají na okraji Bělského lesa na ulici Svornosti si zase udělali noclehárnu lidé bez domova a někdo si odsud odnesl zrcadlo.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel v poslední době se nám často stávalo, že na toalety v nočních hodinách vstupovali lidé, kteří si tady jednak chtěli uskladnit nějaké věci, nebo se snažili v objektu přespat. Z tohoto důvodu došlo k úpravě provozní doby těchto toalet, ale následně proběhne i fyzická kontrola.”

Původně byly tyto veřejné toalety v provozu 24 hodin denně, aktuálně je mohou lidé využívat pouze do 8 hodin večer.

---

Nový Jičín opouští vizi městské průmyslové zóny

Nový Jičín se chystá prodat pozemky v lokalitě, která byla plánována jako průmyslová zóna. Žádost o odkup podala společnost, která již v sousedství postavila skladovací a výrobní haly. Zveřejnění záměru posvětilo zastupitelstvo.

Městskou průmyslovou zónu plánoval Nový Jičín v lokalitě za ulicemi Hřbitovní a Propojovací, na rozloze zhruba 140 tisíc metrů čtverečních. Žádost o odkup pozemků předložila radnici před časem společnost CTP, ta již v sousedství vystavěla haly, které pronajímá. Zveřejnění záměru prodeje odsouhlasilo zastupitelstvo města 13. září.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nemyslíme si, že je v dnes doba, aby města našeho typu stavěla takovéto průmyslové zóny. Je tady velká nejistota týkající se možnosti získat dotace, potřeba případného dalšího financování ze strany města v řádech desítek milionů korun a některé nedořešené majetkoprávní vztahy.”

Záměr se ale nelíbí opozici, pod jejímž vedení v minulosti radnice tuto průmyslovou zónu plánovala. Vytýká vedení města, že s nimi dopředu prodej neprojednalo.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Chtěli jsme jít cestou městské průmyslové zóny, stejně jako jsou další města, Opava, Hlučín a v minulosti Kopřivnice. Vykoupili jsme pozemky od původních majitelů, nebylo to jednoduché, a už jsme připravovali projektovou dokumentaci, připravovali jsme žádost o dotaci na ministerstvo průmyslu a obchodu. Myslíme si, že je to zmařená příležitost.”

Podle znaleckého posudku by město za pozemky získalo 106 milionů korun.

---

Domov Alzheimer funguje v Karviné 7 let

Domov Alzheimer v Karviné-Darkově oslavil své 7. narozeniny. Klienti a jejich rodinní příslušníci i zaměstnanci si užili velkou zahradní party, kde nechyběl bohatý program, folklor nebo prezentace lidové tvorby.

Na zahradě Domova Alzheimer se konala narozeninová oslava k 7. výročí jeho otevření. Pro všechny klienty, jejich rodiny, zaměstnance i významné hosty a podporovatele domova z veřejnoprávních institucí byl připraven bohatý program.

Leona Seberová, ředitelka Domova Alzheimer Darkov: "Ano, už je to 7 let, co poskytujeme službu Domov se zvláštním režimem nejen karvinským občanům, ale i občanům ze vzdálenějšího okolí. Máme kapacitu 118 klientů a je toho času naplněn. Narozeninový den slouží klientům, rodinám, ale i zaměstnancům za jejich práci."

Po úvodním přivítání se přítomným představila skupina Bábrlinky z Darkova.

Radek Žádník, výkonný ředitel společnosti: “Mám velkou radost, že se tady scházíme posedmé, že s námi spolupracuje spoustu institucí ve městě."

Volnou zábavu na zahradě s ochutnávkou gastronomických pochoutek doprovázela cimbálová muzika. Byla připravena i aktivita týkající se lidových řemesel.

---

Hasiči z Horní Suché našli při rekonstrukci další poklad

Vidět z dobové fotografie a přečíst si, jak probíhaly zásahy dobrovolných hasičů na počátku minulého století, je opravdu vzácné. Právě tento poklad v podobě pamětní knihy se podařilo najít sboru v Horní Suché.

Když dobrovolní hasiči z Horní Suché našli během rekonstrukce zbrojnice tubus s dokumenty z roku 1935, byli nadšeni. Že se někde nachází, však věděli. Při opravě střechy byla nalezena ještě cennější listina. Pamětní kniha.

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: "Při další rekonstrukci zbrojnice, kdy se dělala rekonstrukce střechy se dohledala pamětní kniha, která je z roku 1903 a vlastně první zápis tam byl z 29. května 1921. Kronika pokračuje v roce 1923 do těch dalších let. Je tam všechno napsáno, jak vznikala zbrojnice, kdo se na tom podílel a veškeré dokumenty k tomu a jsou přiloženy i fotografie.”

Obec se z dokumentů dozvěděla i velmi cennou informaci.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Je tam taková zajímavá stránka, která hovoří o odhalení pomníku z roku 1924 obětem první světové války a my jsme ho shodou okolností v loňském roce nechali celý zrekonstruovat a v tom památníku jsme zjistili jeho první podobu. Všechny oběti tam měly svou fotografii. Nám už se to nedochovalo, tak alespoň víme, jak vypadal původně při odhalení."

Pamětní kniha byla převezena a následně ji má ve správě Státní okresní archív v Karviné.

Pavel Hruboň, vedoucí Státního okresního archívu Karviná: "Je ve výborném stavu vzhledem k tomu, kde byla a po jaké době se našla, jak byla neznámá. A samozřejmě je to cenné. My, jako archív, uděláme to, že samozřejmě budeme o to pečovat a za druhé, budeme digitalizovat a bude to přístupné, pokud sbor dovolí, badatelům, kteří z toho budou čerpat.”

Badatelé budou moci informace z pamětní knihy čerpat do roku 1937, další stránky už jsou pak prázdné.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-18-09-2021-14-00