Z Ostravy vyrazila materiální pomoc pro Ukrajinu
Jak už z našeho zpravodajství víte, v Ostravě funguje největší sběrné místo v kraji na materiální pomoc pro Ukrajinu. Ve středu část věcí odvezli hasiči do centrály červeného kříže v Praze, odkud pojede na Ukrajinu. Sběrné místo na Wattově ulici samozřejmě stále přijímá další pomoc.
Ve středu ráno najely do areálu skladů na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze nákladní vozy Hasičského záchranného útvaru z Hlučína a začala nakládka humanitární pomoci. Jde o věci, které zde nosí lidé z celého kraje.
Marek Prášil, místopředseda ČČK Ostrava: "Bude mířit do centrálního skladu Českého červeného kříže do Prahy a tam bude rozdělen. Velká část poputuje přímo na Ukrajinu přes takový hub, který je v Maďarsku v Debrecínu."
Záchranný útvar z Hlučína je na podobné akce vybaven a od začátku války na Ukrajině pomáhá všemi možnými způsoby.
Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín: "V souvislosti s Ukrajinskou krizí už bylo uspořádáno mnoho převozů. V minulém týdnu odjížděl velký konvoj, který čítal kolem 50 kusů techniky. Dále jsme pak nakládali postele, lehátka a nyní právě humanitární pomoc."
Sklad na Watově ulici se tak vyprázdnil a je důležité, aby lidé i nadále pomáhali. Sběrné místo zásobuje nejen Ukrajinu, ale i asistenční centrum na Černé louce, kde denně přicházejí stovky uprchlíků.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Chtěli bychom požádat občany, kteří mohou a chtějí pomoci, aby znovu přispěli. Potřebujme zejména potřeby pro děti – trvanlivé potraviny – kaše, mléčná kojenecká výživa – lahvičky, přesnídávky, různé přesnídávkové tzv. kapsičky, trvanlivé jemné pečivo, hygienické potřeby pro děti, plenky i větších velikostí plastové nádobí, trvanlivé potraviny, balenou vodu, džusy, hygienické potřeby, ručníky, ložní prádlo, obuv – pouze pro dospělé, ponožky, nové spodní prádlo, zdravotnický materiál, karimatky."
Sběrné místo je otevřeno 7 dnů v týdnu od 8 - 20 hodin v halách na Wattově ulici u Hlavního nádraží v Přívoze.
---
Ukrajinské děti v českých školách
Děti ukrajinských uprchlíků se zapojily do školní výuky. V Opavě jde prozatím pouze o osm žáků z prvního stupně. Očekává se, že se jejich počet bude zvyšovat. V Česku je povinná devítiletá školní docházka. A to musí cizinci, kteří tady chtějí zůstat déle než tři měsíce, akceptovat.
Ještě před několika dny šlapali s aktovkou do školy na Ukrajině. Teď, o stovky kilometrů dál, v Opavě, zažívají svou premiéru v české škole. Maxim, Anuška a sourozenci Jura a Anna.
Tamara, matka nově přijatých žáků: Děti se těšily. Vstaly dnes už v pět ráno a každých pět minut se ptaly. Mami, už půjdeme? Byli strašně rádi.“
Každé dopoledne se čtveřice nových žáků schází prozatím ve školním klubu a učí se česky.
Děti se nejprve učí češtinu - základní slovíčka, pozdravy i krátké věty.
Anna: „Přijela jsem z Ukrajiny. Učit se česky je pro mne trochu těžké.“
Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše: „Chtěli bychom je dát do kmenových tříd, v tom ročníku, který opustili na Ukrajině.“
Zatímco v některých školách ukrajinští žáci nejdříve pilují český jazyk, jinde usedli hned do lavic mezi své vrstevníky. A dorozumívání řeší za pochodu.
Johannes, žák ZŠ Nový svět v Opavě: „Měli jsme překladač, ale pak jsme se dorozumívali anglicky.“
Jedenáctiletý Saša vyprávěl svým českým spolužákům o své zemi i škole. A přestože způsob výuky je v této škole s Montessori pedagogikou poněkud jiný, než jaký zná z Ukrajiny, líbí se mu tady.
Saša: „Mě se ve škole moc líbí. Liší se to tady od ukrajinských škol. Máte tady jiný systém výuky. My na hodinách jen jen sedíme v lavicích. Tady je to volnější“
Do opavských škol se prozatím zapsala pouze desítka ukrajinských dětí z I. stupně. Očekává se, že jejich bude přibývat. Míst je prozatím dost.
---
Město dá na pomoc Ukrajině přes 10 milionů korun
MHD zdarma, ubytování i místo ve školách a školkách pro děti. Frýdek-Místek řeší další formy pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Nově vyčlenil 10 milionů korun na řešení situace ve městě. Další milion pošle přímo ukrajinské ambasádě a další může přidat sbírkou Daruj F-M.
Do České republiky přicházejí denně z Ukrajiny stovky uprchlíků. V rámci Moravskoslezského kraje jim pomáhají ve speciálně zřízených centrech v Ostravě a Vyšních Lhotách. Kdo tady bude chtít zůstat, bude potřebovat někde bydlet. To řeší i ve Frýdku-Místku, kde kvůli tomu vyčlenili pro odbor bezpečnostních rizik 10 milionů korun.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "To znamená, že bychom tady měli řešit třeba otázku už současných výdajů na ubytování, zejména v komerční sféře nebo stravování a tak dále. Ti lidé dneska pomáhají, probíhá to řízeně za účasti státu a taky živelně. To znamená, že ti lidé mají sami své plány, jak pomoci uprchlíkům, včetně přivádění a tak dále. A samozřejmě s tím jsou spojené náklady."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Mimo tuto částku rovněž běží sbírka Daruj F-M, která je na 1 milion korun a město dorovná tu částku, pokud bude vybrán tento milion, na dva miliony. Zároveň dnes došlo ke schválení prominutí platby za MHD pro lidi, kteří se potřebují dostat a vyřídit nějaké konkrétní věci, takže mohou využívat MHD bezplatně na území města Frýdek-Místek."
Další milion pošle město přímo na ukrajinskou ambasádu. Pomoc primárně koordinuje město v rámci požadavků kraje a také hledá možnosti pomoci s různými organizacemi.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Připravujeme se s odborem školství na podporu uprchlíků, jejich dětí. Tak, aby mohly vzniknout dětské skupiny a pracovali jsme na začlenění těchto dětí do mateřských a základních škol. Situace v Evropě je velmi vážná a myslím, že nikdo z nás není schopen předpovědět, jak se bude opravdu vyvíjet. Ty částky, které byly schváleny dnes, jsou nějakým rámcem a město je samozřejmě připraveno podpořit, a teďka řeknu obecně, nejenom uprchlíky, ale i občany města. S těmi problémy, které nás v souvislosti s touto krizí čekají. A víme, že to bude běh na dlouhou trať a trošku řeknu, že je třeba šetřit síly a myslet strategicky, myslet dlouhodobě. My se systematicky na tuto možnost, že krize nebude vyřešena dlouhodobě, připravujeme. A chtěl bych ubezpečit občany, že vnímáme potřeby všech. A to jak uprchlíků, tak jich s tou náročnou situací, která nás čeká."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vzniká taková nedobrá situace, že lidé někteří negativně vnímají, že jsou ty prostředky vynakládány na ty lidi, kteří nutně potřebují tu pomoc a my jim musíme pomoci, protože Ukrajina platí krví za naši svobodu a my jenom penězi. Oni platí daleko vyšší cenu za možnost žít svobodně, protože tím to nekončí. My samozřejmě nemůžeme s jistotou tvrdit, jestli se ta válka nepřenese k nám a jestli taky nás někdo nenapadne jenom proto, že jsme byli kdysi satelitem sovětského bloku. Já to vidím tak, že tyto negativní tendence je třeba utnout tak, že je třeba pomoci. Je to naše poslání. Je to solidarita s lidmi jako takovými. A navíc už teď se formují určité pomoci ze zahraničí a my budeme toho součástí, protože jsme nejen tranzitní, ale i hlavní cílovou zemí."
V případě potřeby je město připraveno svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se rozhodovalo o dalších financích, které by bylo potřeba na pomoc uprchlíkům a těm, kteří se o ně starají, uvolnit.
---
Ostrava vybrala nového dodavatele elektřiny
Ostrava má nového dodavatele elektřiny. Končí tak období nejistoty a i když bude město platit o 20 milionů korun měsíčně více, ceny na burze jsou ještě vyšší, než přijatá nabídka.
11. ledna ukončil dodavatel elektrické energie pro Ostravu společnost Lumius dodávky elektřiny a město tak muselo okamžitě hledat náhradu. Do zadávacího řízení se přihlásil jeden zájemce, který splnil veškeré podmínky. Rada města byla s jeho nabídkou spokojena. Elektřinu magistrátu, některým obvodům a 25 městským organizacím bude dodávat ČEZ ESCO.
Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Vybrali jsme stabilního dodavatele, což v dnešní době, geopolitické situaci a situaci na energetickém trhu, jsme dopadli dobře. ČEZ skýtá nejvyšší stabilitu v rámci energetického trhu."
Během aukce 10. března ČEZ původní nabídku snížil o 45 procent. I přesto je ale o 20 milionů korun měsíčně vyšší, než elektřina od bývalého dodavatele. Nejvíce ceny energie dopadnou na Ostravské komunikace, které se starají o veřejné osvětlení. Do konce roku zaplatí o asi 80 milionů korun více.
Josef Babka, předseda dozorčí rady OK: "Předpoklad je dopad zhruba 80 milionů korun, které samozřejmě směřují hlavně k městu. Kde se dá pokračovat v dalších úsporách, jsou technická opatření, kdy budeme měnit klasické za ledkové žárovky."
Navýšení ceny elektřiny chce vedení města pokrýt z rozpočtové rezervy a z přebytku hospodaření za loňský rok. Město chce také urychlit projekty na snížení spotřeby energií.
---
Černá perla prochází kompletní rekonstrukcí
Patnáct let postupně chátrala, teď konečně najde nové využití. Desetipatrová dominanta Ostravy-Poruby, kterou všichni znají pod názvem Černá perla, prochází kompletní rekonstrukcí.
Našel se investor a ostravský klenot bruselského stylu, Černá perla Poruby, bude zachráněna. Kompletní rekonstrukcí se ji vrátí původní lesk.
Václav Menšík. mluvčí PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.: “Nejtěžší z hlediska projekce a architektonické práce bylo zachovat ráz té unikátní fasády toho prosklení a zároveň splnit energetické nároky moderní doby. To využití, které je plánováno, nebo které se řeší před tím podpisem, tak bude veřejná služba veřejnosti. Bude to veřejně dostupné.”
Anketa: obyvatelé Poruby: “Jsem ráda, ať je Poruba pěkná.”
“I když tady málo chodím, ale bude to určitě hezčí.”
V současné době prochází modernizací věž, následovat bude rekonstrukce objektů v jejím okolí. Celý prostor ulice Slavíkova tak bude daleko atraktivnější.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Perla jako stavba i její přilehlé okolí je pro Porubu velmi významnou lokalitou. O to více nás těší, že konečně po letech se začala rekonstruovat. A co víc, začaly se rekonstruovat i její přilehlé trakty. Domy, které mají více vlastníků.”
Ve své plné kráse by se měla Černá perla otevřít už v první polovině příštího roku.
---
Spoj k rychlíkům města po dohodě s krajem udržela
Přímý autobusový spoj z Nového Jičína, Příbora a Kopřivnice k vlakům do Hranic na Moravě bude jezdit dál, i po uplynutí zkušební doby. Města se na tom dohodla s Moravskoslezským krajem, který spoj z větší části dotuje.
Spojení s rychlíky do Prahy nebo Vídně z nádraží v Hranicích na Moravě zajišťuje přímá autobusová linka z Nového Jičína, Kopřivnice a Příbora od loňského září. Původně byl s Moravskoslezským krajem, který ji z 85 procent financuje, dohodnut zkušební provoz do konce února. Města a kraj nyní vyjednali její pokračování do konce roku, s drobnými změnami.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ve všední dny jsou tam vypuštěny dva nejméně vytížení spoje, ten úplně první ranní a potom ten jeden večerní. Ale naopak zase o víkendech se nám podařilo domluvit, že namísto dvou párů spojů v neděli odpoledne, nyní jedou dva páry spojů v sobotu i v neděli, a to navíc jeden ranní a jeden večerní, takže je možné například v sobotu i v neděli vyrazit i na poměrně dlouhý jednodenní výlet do Prahy, Vídně nebo dalšího města.”
Přímé spojení k železniční stanici v Hranicích oceňují také Příborští, bez existence této linky bylo ještě loni cestování k vlaku daleko komplikovanější.
Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”
Zvláštností této linky ale je, že je potřeba si každou jízdu dopředu objednat, informace jsou na webech měst. Jedinou výjimkou, kdy není třeba rezervace, je v pracovní dny ranní spoj z Hranic s odjezdem z Nového Jičína směrem do Příbora a Kopřivnice okolo sedmé hodiny. Využívat ji běžně mohou školáci a pracující.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.