Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Kraj čeká transformace od uhlí k novým technologiím
  • Testování ve firmách – pozitivních je minimum
  • Plánované dopravní stavby omezí nejen řidiče
  • V Ostravě jezdí sdílené elektrokoloběžky
  • Nový Jičín se rozrůstá a řeší pojmenování nových ulic

Kraj čeká transformace od uhlí k novým technologiím

Koalice čtyř stran v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, která od podzimu vládne v Moravskoslezském kraji, představila svůj program. Jeho název VIZE 2030 naznačuje, že se neomezuje pouze následujícími 4 roky, ale ukazuje směr i pro další léta. Hlavním bodem je transformace od uhlí k novým technologiím.

Po podzimních krajských volbách se v Moravskoslezském kraji vytvořila koalice čtyř stran. Vítězné ANO se dohodlo se stávajícími partnery KDU-ČSL a ODS a ještě přibralo sociální demokracii. Hejtmanem byl opět zvolen Ivo Vondrák. Nyní tato krajská vláda představila program.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Představili jsme silnou vizi pro rozvoj kraje, která není ohraničena jedním volebním obdobím. Kdybych ji měl shrnout, tak jde o to, aby se občanům v našem kraji dobře žilo a aby se k nám, do Moravskoslezského kraje rádi vraceli. Čeká nás realizace náročných programů transformace financovaných z fondů Evropské unie, které jsou zaměřeny na rozvoj regionu a jeho přeměnu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií."

Zásadní bude zvládnout odchod od uhlí bez dopadu na obyvatele. Kraj chce také rozvíjet vodíkové i další IT technologie. Nesmí se zapomínat na životní prostředí. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Překonáme image uhelného kraje s mimořádně znečištěným ovzduším a postupně transformujeme energetický mix na čistější zdroje. Přechod na vytápění kraje bez uhlí musíme zvládnout tak, aby lidé měli teplo, a to teplo bylo sociálně únosné. Budeme rozvíjet koncept vodíkového regionu s využitím v dopravě, energetice či bydlení. Využijeme výhody nových IT technologií a konceptu Smart region pro zkvalitnění života."

Vedení kraje chce pracovat i na soudržnosti a kultuře obyvatel s kvalitní sítí sociálních služeb. Dohlídnou na to křesťanští demokraté. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Podpoříme obnovu památek a jejich aktivní využívání. Prioritním projektem pro nás i nadále zůstane Černá kostka - centrum digitalizace, vědy a inovací. Vytvoříme moderní platformu pro virtuální realitu a nové formáty v kultuře, edukaci a kulturní turismus, vyhledávání, podporu a rozvoj talentů v kreativních odvětvích. Nutné je také dále zefektivňovat sít kvalitních sociálních služeb s důrazem na služby poskytované v přirozeném prostředí klientů. “

Měli bychom patřit mezi tři nejlepší kraje v naší zemi v ekonomické výkonnosti a podnikavosti.

Petr Kajnar, radní MS kraje: Onemocnění covid-19 nám tu cestu sice zkomplikovalo, ale uděláme maximum pro to, aby lidé v regionu tady měli dobrou práci za slušné peníze, co možná nejlepší podmínky a prostor k podnikání.“

Vedení kraje se chce zaměřit i na vzdělávání a vědu. K tomu chce v maximální míře využívat evropské i domácí zdroje. 

---

Testování ve firmách – pozitivních je minimum

Povinné antigenní testování zaměstnanců ve firmách na covid - 19 odhalilo jen jednotky pozitivních pracovníků. Někde provádějí odběry zdravotníci, jinde používají samotestovací sady. Po testování ve velkých firmách přijdou na řadu i ty malé od 10 do 50 zaměstnanců.

Jako testovací místnost slouží pro 250 zaměstnanců opavského magistrátu prostorný školící sál. S odběry, které se provádějí stěry z nosohltanu, pomáhají zdravotní sestry ze Slezské nemocnice. Místnost poskytuje dostatek místa pro registraci, samotný odběr i čekárnu.

Martina Věntusová, ved. kanceláře tajemníka, Magistrát města Opavy: „Snažili jsem se ji rozčlenit na různé kvadranty, tak aby byla zaručená diskrétnost jak při testování, tak při sdělování výsledků.“

Antigenní testování podstupují každý týden vždy jen ti úředníci, kteří ukončují práci z domova a vracejí se do kanceláře.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My jsme úřad rozdělili na dvě skupiny, které chodí po týdnu do práce, vždy je to úterý až pondělí. Kdy v pondělí proběhnou testy všech zaměstnanců, kteří jdou na tu následující směnu.“

Ze 170 vzorků odebraných během tří hodin nevyšel pozitivně ani jeden.

V opavské tiskařské firmě vsadili na samotestování, stěr se provádí z nosní dírky. Za nákup testů firma utratí 73 000 korun měsíčně. 2/3 z této částky uhradí stát. Protože se zde pracuje na směny, antigenní testy se provádějí průběžně po celý týden.

zaměstnanec firmy Grafico, Opava: „Pro můj osobní klid to určitě je, protože vím, že jsem negativní.“

V prvním kole testování se mezi 220 pracovníky našly 3 pozitivní výsledky.

Eva Štěpánková, ekonomický referent, Grafico, Opava: „Musí kontaktovat svého praktického lékaře. A pak už je posílá na PCR testy.“

K povinnému testování velkých firem se nyní přidají také podniky od 10 do 50 zaměstnanců.

---

Plánované dopravní stavby omezí nejen řidiče

Porubu letos čekají hned čtyři větší dopravní stavby. Řidiči tak musí počítat s komplikacemi. Aktuálně začala rekonstrukce ulic Mongolská a Sjízdná a stavět se bude také kruhový objezd v ulici Nad Porubkou.

Řidiči by se měli obrnit trpělivostí. V Ostravě-Porubě začala plánovaná rekonstrukce povrchu frekventovaných ulic Mongolská a Sjízdná, která potrvá celé 3 měsíce a vyžádá si zhruba 13 milionů korun.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Budou se frézovat povrchy vozovek, budou se umisťovat i provizorní chodníky, budou se posouvat autobusové zastávky.”

Opravovaný úsek bude zpočátku s opatrností průjezdný, od 12. dubna se ale bude jezdit jen v jednom jízdním pruhu, ve kterém bude navíc snížená i rychlost.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Pak bude bohužel tedy ta trasa skutečně i uzavřena “

Původně měla rekonstrukce ulic Mongolská a Sjízdná začít ve stejnou dobu jako stavba kruhového objezdu na ulici Nad Porubkou u plánované stavby supermarketu při vjezdu na ulici Rudnou, čemuž se naštěstí podařilo zabránit.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tyto dvě stavby se nám podařilo zkoordinovat tak, aby se minuly, protože reálně hrozilo, že skutečně dva hlavní výjezdy z Poruby budou ve stejném čase uzavřeny.”

Rekonstrukcí projde i tramvajový pás od Vozovny ke křižovatce u Slovanu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Od dubna by mělo ŘSD začít rekonstruovat most na ulici 17. listopadu přes Porubku.”

Tato stavba bude náročnější a vyžádá si tak delší čas. Skončit by měla až na konci letošního roku.

---

V Ostravě jezdí sdílené elektrokoloběžky

Po sdílených kolech je v Ostravě možné využívat i další ekologický způsob dopravy - sdílené elektrokoloběžky. Platí pro ně stejná pravidla jako pro kola, tedy nesmějí na chodníky. Dosahují rychlosti až 25 km/h, ale v centru města je kvůli bezpečnosti jejich rychlost omezena na 15 km/h.

Pokud jste z Ostravy a nebo do ní dojíždíte za prací, už jste si jistě všimli, že ve stojanech na sdílená kola nyní nově parkují i červené elektrokoloběžky. Jde o další ekologický způsob dopravy, které ostravský magistrát podporuje. Po jednání se zástupci provozovatelů, ale byla omezena rychlost v některých částech města. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: "Konstrukční rychlost elektrokoloběžek je 25 kilometrů v hodině, nicméně v městské památkové zóně v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je na žádost obvodu rychlost omezena na 15 kilometrů v hodině. Sdílené elektrické koloběžky jsou dalším alternativním a především ekologickým způsobem dopravy pro Ostravany. Věřím, že je budou využívat k projížďkám, pro přemístění na nevelké vzdálenosti a třeba i k dopravě do zaměstnání."

Vypůjčení koloběžky je možné pouze přes aplikaci, kterou je nutné stáhnout do mobilního telefonu. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód na řídítkách. Platba za vypůjčení je automaticky stržena uživateli z karty, kterou je nutné před jízdou v aplikaci uložit.

Václav Petr, provozovatel elektrokoloběžek Lime: "Momentálně máme v Ostravě 200 koloběžek s tím, že monitorujeme provoz a uvidíme jestli bude prostor pro jejich navýšení. V prvních dnech zaznamenáváme tisíce stažení aplikací."

Důležité také je, že pro koloběžky platí stejná pravidla, jako pro jízdní kola. Musejí jezdit pouze po silnicích nebo cyklostezkách. Na chodník nesmějí. Po firmě Lime se v příštích dnech objeví v Ostravě ještě další koloběžky od firmy Bolt. Celkem by jich mělo ve městě být 750. 

---

Nový Jičín se rozrůstá a řeší pojmenování nových ulic

Nový Jičín se v místní části Žilina rozrůstá a potřebuje pojmenovat nové ulice. Nabízí se některé místní názvy, například Pod Puntíkem, ale také označení po významných osobnostech.

Celá oblast, kde v novojičínské místní části Žilina stojí nové rodinné domy a město tu prodává pozemky pro výstavbu dalších, nese jeden název Za školou. S přírůstkem bydlení tu vzniknou i další ulice. Nutnost vymyslet jejich pojmenování vyvstala zejména z orientačních důvodů.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Tady ta lokalita byla celá vedena jako lokalita Za školou a už jsme měli podněty od těch lidí, kteří bydlí nově, že mají problém například se zásilkovýma službami, že už je to moc složité, nemohou k ním trefit.”

Momentálně řeší osadní výbor ve spolupráci s radnicí a Klubem rodáků a přátel města pojmenování pěti ulic.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Snažili jsme se to navrhnout tak, aby ten zásah pro současné obyvatele byl co nejmenší, protože samozřejmě, pokud dojde k přejmenování ulice, tak je potřeba si měnit občanský průkaz. Takže ta hlavní ulice, na které stojí nejvíce domů, zůstane Za školou, ale ty okolní by se měly přejmenovat.”

Dvě ponesou názvy podle místních označení Pod Puntíkem a Ke Střelnici. Další dvě po významných osobnostech.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Chtěli bychom pojmenovat jednu po panu Ervínu Bárkovi, po panu doktoru Borusíkovi, který tady dlouhá léta žil a byl takovým patronem Žiliňáků.”

Ervín Bártek byl pedagog a zakladatel Pěveckého sboru Ondráš, byl prvním čestným občanem Nového Jičína po roce 1989. Alois Borusík byl dlouholetého lékař Žilinských. Pátá ulice ponese název Malšská, po německé obci Malsch, kde bylo odsunuto mnoho původních žilinských obyvatel.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
20. března 2021, 14:00

Kraj čeká transformace od uhlí k novým technologiím

Koalice čtyř stran v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, která od podzimu vládne v Moravskoslezském kraji, představila svůj program. Jeho název VIZE 2030 naznačuje, že se neomezuje pouze následujícími 4 roky, ale ukazuje směr i pro další léta. Hlavním bodem je transformace od uhlí k novým technologiím.

Po podzimních krajských volbách se v Moravskoslezském kraji vytvořila koalice čtyř stran. Vítězné ANO se dohodlo se stávajícími partnery KDU-ČSL a ODS a ještě přibralo sociální demokracii. Hejtmanem byl opět zvolen Ivo Vondrák. Nyní tato krajská vláda představila program.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Představili jsme silnou vizi pro rozvoj kraje, která není ohraničena jedním volebním obdobím. Kdybych ji měl shrnout, tak jde o to, aby se občanům v našem kraji dobře žilo a aby se k nám, do Moravskoslezského kraje rádi vraceli. Čeká nás realizace náročných programů transformace financovaných z fondů Evropské unie, které jsou zaměřeny na rozvoj regionu a jeho přeměnu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií."

Zásadní bude zvládnout odchod od uhlí bez dopadu na obyvatele. Kraj chce také rozvíjet vodíkové i další IT technologie. Nesmí se zapomínat na životní prostředí. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Překonáme image uhelného kraje s mimořádně znečištěným ovzduším a postupně transformujeme energetický mix na čistější zdroje. Přechod na vytápění kraje bez uhlí musíme zvládnout tak, aby lidé měli teplo, a to teplo bylo sociálně únosné. Budeme rozvíjet koncept vodíkového regionu s využitím v dopravě, energetice či bydlení. Využijeme výhody nových IT technologií a konceptu Smart region pro zkvalitnění života."

Vedení kraje chce pracovat i na soudržnosti a kultuře obyvatel s kvalitní sítí sociálních služeb. Dohlídnou na to křesťanští demokraté. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Podpoříme obnovu památek a jejich aktivní využívání. Prioritním projektem pro nás i nadále zůstane Černá kostka - centrum digitalizace, vědy a inovací. Vytvoříme moderní platformu pro virtuální realitu a nové formáty v kultuře, edukaci a kulturní turismus, vyhledávání, podporu a rozvoj talentů v kreativních odvětvích. Nutné je také dále zefektivňovat sít kvalitních sociálních služeb s důrazem na služby poskytované v přirozeném prostředí klientů. “

Měli bychom patřit mezi tři nejlepší kraje v naší zemi v ekonomické výkonnosti a podnikavosti.

Petr Kajnar, radní MS kraje: Onemocnění covid-19 nám tu cestu sice zkomplikovalo, ale uděláme maximum pro to, aby lidé v regionu tady měli dobrou práci za slušné peníze, co možná nejlepší podmínky a prostor k podnikání.“

Vedení kraje se chce zaměřit i na vzdělávání a vědu. K tomu chce v maximální míře využívat evropské i domácí zdroje. 

---

Testování ve firmách – pozitivních je minimum

Povinné antigenní testování zaměstnanců ve firmách na covid - 19 odhalilo jen jednotky pozitivních pracovníků. Někde provádějí odběry zdravotníci, jinde používají samotestovací sady. Po testování ve velkých firmách přijdou na řadu i ty malé od 10 do 50 zaměstnanců.

Jako testovací místnost slouží pro 250 zaměstnanců opavského magistrátu prostorný školící sál. S odběry, které se provádějí stěry z nosohltanu, pomáhají zdravotní sestry ze Slezské nemocnice. Místnost poskytuje dostatek místa pro registraci, samotný odběr i čekárnu.

Martina Věntusová, ved. kanceláře tajemníka, Magistrát města Opavy: „Snažili jsem se ji rozčlenit na různé kvadranty, tak aby byla zaručená diskrétnost jak při testování, tak při sdělování výsledků.“

Antigenní testování podstupují každý týden vždy jen ti úředníci, kteří ukončují práci z domova a vracejí se do kanceláře.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My jsme úřad rozdělili na dvě skupiny, které chodí po týdnu do práce, vždy je to úterý až pondělí. Kdy v pondělí proběhnou testy všech zaměstnanců, kteří jdou na tu následující směnu.“

Ze 170 vzorků odebraných během tří hodin nevyšel pozitivně ani jeden.

V opavské tiskařské firmě vsadili na samotestování, stěr se provádí z nosní dírky. Za nákup testů firma utratí 73 000 korun měsíčně. 2/3 z této částky uhradí stát. Protože se zde pracuje na směny, antigenní testy se provádějí průběžně po celý týden.

zaměstnanec firmy Grafico, Opava: „Pro můj osobní klid to určitě je, protože vím, že jsem negativní.“

V prvním kole testování se mezi 220 pracovníky našly 3 pozitivní výsledky.

Eva Štěpánková, ekonomický referent, Grafico, Opava: „Musí kontaktovat svého praktického lékaře. A pak už je posílá na PCR testy.“

K povinnému testování velkých firem se nyní přidají také podniky od 10 do 50 zaměstnanců.

---

Plánované dopravní stavby omezí nejen řidiče

Porubu letos čekají hned čtyři větší dopravní stavby. Řidiči tak musí počítat s komplikacemi. Aktuálně začala rekonstrukce ulic Mongolská a Sjízdná a stavět se bude také kruhový objezd v ulici Nad Porubkou.

Řidiči by se měli obrnit trpělivostí. V Ostravě-Porubě začala plánovaná rekonstrukce povrchu frekventovaných ulic Mongolská a Sjízdná, která potrvá celé 3 měsíce a vyžádá si zhruba 13 milionů korun.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Budou se frézovat povrchy vozovek, budou se umisťovat i provizorní chodníky, budou se posouvat autobusové zastávky.”

Opravovaný úsek bude zpočátku s opatrností průjezdný, od 12. dubna se ale bude jezdit jen v jednom jízdním pruhu, ve kterém bude navíc snížená i rychlost.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Pak bude bohužel tedy ta trasa skutečně i uzavřena “

Původně měla rekonstrukce ulic Mongolská a Sjízdná začít ve stejnou dobu jako stavba kruhového objezdu na ulici Nad Porubkou u plánované stavby supermarketu při vjezdu na ulici Rudnou, čemuž se naštěstí podařilo zabránit.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tyto dvě stavby se nám podařilo zkoordinovat tak, aby se minuly, protože reálně hrozilo, že skutečně dva hlavní výjezdy z Poruby budou ve stejném čase uzavřeny.”

Rekonstrukcí projde i tramvajový pás od Vozovny ke křižovatce u Slovanu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Od dubna by mělo ŘSD začít rekonstruovat most na ulici 17. listopadu přes Porubku.”

Tato stavba bude náročnější a vyžádá si tak delší čas. Skončit by měla až na konci letošního roku.

---

V Ostravě jezdí sdílené elektrokoloběžky

Po sdílených kolech je v Ostravě možné využívat i další ekologický způsob dopravy - sdílené elektrokoloběžky. Platí pro ně stejná pravidla jako pro kola, tedy nesmějí na chodníky. Dosahují rychlosti až 25 km/h, ale v centru města je kvůli bezpečnosti jejich rychlost omezena na 15 km/h.

Pokud jste z Ostravy a nebo do ní dojíždíte za prací, už jste si jistě všimli, že ve stojanech na sdílená kola nyní nově parkují i červené elektrokoloběžky. Jde o další ekologický způsob dopravy, které ostravský magistrát podporuje. Po jednání se zástupci provozovatelů, ale byla omezena rychlost v některých částech města. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: "Konstrukční rychlost elektrokoloběžek je 25 kilometrů v hodině, nicméně v městské památkové zóně v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je na žádost obvodu rychlost omezena na 15 kilometrů v hodině. Sdílené elektrické koloběžky jsou dalším alternativním a především ekologickým způsobem dopravy pro Ostravany. Věřím, že je budou využívat k projížďkám, pro přemístění na nevelké vzdálenosti a třeba i k dopravě do zaměstnání."

Vypůjčení koloběžky je možné pouze přes aplikaci, kterou je nutné stáhnout do mobilního telefonu. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód na řídítkách. Platba za vypůjčení je automaticky stržena uživateli z karty, kterou je nutné před jízdou v aplikaci uložit.

Václav Petr, provozovatel elektrokoloběžek Lime: "Momentálně máme v Ostravě 200 koloběžek s tím, že monitorujeme provoz a uvidíme jestli bude prostor pro jejich navýšení. V prvních dnech zaznamenáváme tisíce stažení aplikací."

Důležité také je, že pro koloběžky platí stejná pravidla, jako pro jízdní kola. Musejí jezdit pouze po silnicích nebo cyklostezkách. Na chodník nesmějí. Po firmě Lime se v příštích dnech objeví v Ostravě ještě další koloběžky od firmy Bolt. Celkem by jich mělo ve městě být 750. 

---

Nový Jičín se rozrůstá a řeší pojmenování nových ulic

Nový Jičín se v místní části Žilina rozrůstá a potřebuje pojmenovat nové ulice. Nabízí se některé místní názvy, například Pod Puntíkem, ale také označení po významných osobnostech.

Celá oblast, kde v novojičínské místní části Žilina stojí nové rodinné domy a město tu prodává pozemky pro výstavbu dalších, nese jeden název Za školou. S přírůstkem bydlení tu vzniknou i další ulice. Nutnost vymyslet jejich pojmenování vyvstala zejména z orientačních důvodů.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Tady ta lokalita byla celá vedena jako lokalita Za školou a už jsme měli podněty od těch lidí, kteří bydlí nově, že mají problém například se zásilkovýma službami, že už je to moc složité, nemohou k ním trefit.”

Momentálně řeší osadní výbor ve spolupráci s radnicí a Klubem rodáků a přátel města pojmenování pěti ulic.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Snažili jsme se to navrhnout tak, aby ten zásah pro současné obyvatele byl co nejmenší, protože samozřejmě, pokud dojde k přejmenování ulice, tak je potřeba si měnit občanský průkaz. Takže ta hlavní ulice, na které stojí nejvíce domů, zůstane Za školou, ale ty okolní by se měly přejmenovat.”

Dvě ponesou názvy podle místních označení Pod Puntíkem a Ke Střelnici. Další dvě po významných osobnostech.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Chtěli bychom pojmenovat jednu po panu Ervínu Bárkovi, po panu doktoru Borusíkovi, který tady dlouhá léta žil a byl takovým patronem Žiliňáků.”

Ervín Bártek byl pedagog a zakladatel Pěveckého sboru Ondráš, byl prvním čestným občanem Nového Jičína po roce 1989. Alois Borusík byl dlouholetého lékař Žilinských. Pátá ulice ponese název Malšská, po německé obci Malsch, kde bylo odsunuto mnoho původních žilinských obyvatel.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-20-03-2021-14-00