Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Novojičínský Lamberk bude mít funkční odtok vody
  • Veletrh středních škol v MS kraji
  • Dělníci dokázali vyrobit za minutu 2 tisíce cigaret
  • Primátoři Karviné a Havířova chtějí více spolupracovat
  • Jak snížit ceny energií? F-M sází na recyklaci plastů
  • Den řemesel na bruntálské SOŠ
  • V Karviné-Dolech se nachází skupina památných stromů

Novojičínský Lamberk bude mít funkční odtok vody

Výlov rybníka, ne kvůli kaprům na vánoční stůl, ale kvůli stavbě nového vypouštěcího zařízení. Bez vody a bez ryb je novojičínský Lamberk. Vodní nádrž provozují zdejší rybáři, majitelem je Státní pozemkový úřad.

Pohled na novojičínský rybník Lamberk bez vody se naskytl po 14 dnech jeho vypouštění. To nastalo z důvodu, že zde byl dlouhodobé problémy právě s vypouštěcím zařízením. Vzhledem k jeho nefunkčnosti muselo odvodnění proběhnout přes výkop, který už je připraven pro nově budovaný odtok vody.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Nedala se korigovat vodní hladina, takže vlastníci přistoupili k tomu, že se vybuduje nový požerák, a z toho důvodu se musel rybník vypustit, ryby slovit a převést někde jinde.”

Novojičínští rybáři Lamberk provozují, jeho majitelem, a investorem stavby, je Státní pozemkový úřad.

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Předmětem stavebního záměru je oprava výpustného zařízení a odtokového potrubí. Dle smlouvy o dílo na zhotovení stavby počítáme s částkou 1 788 636 korun včetně DPH a předpokládaný termín dokončení stavby byl naplánován na 7. prosince 2021.”

Rybník bez vody ovšem odkryl pohled na jeho neutěšený stav.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Určitě by stálo za to opravit břehy, to osazení kamenem, to je celé ujeté. A určitě by také stálo za zvážení, když už se něco takového dělá, tak to odbahnit.”

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Zhotovitel stavby byl proto požádán o výpočet objemu, který bude nutno odtěžit a o dalším postupu bude následně rozhodnuto.”

Odlovené ryby z Lamberku, což byli převážně kapři, ale neskončí jako štědrovečerní večeře, rybáři je převezli do nedaleké nádrže Čerťák.

---

Veletrh středních škol v MS kraji

V Moravskoslezském kraji opět probíhá online veletrh středních škol. Budoucí středoškoláci si mohou na dálku vybrat svou školu, prohlédnout si ji nebo mluvit s kantory.

V pondělí se představí školy na Novojičínsku, v úterý na Opavsku a ve středu školy z okresu Ostrava.

Václav Korytář, manažer projektu: "Je to jedinečná příležitost si zjistit informace o středních školách v Moravskoslezském kraji, protože prezenční veletrhy nejsou, kromě ostravského. Máme k tomu online veletrh, který je právě k dispozici na , kde se všechny školy - Nový Jičín, Ostrava, Opava - budou příští týden prezentovat."

---

Dělníci dokázali vyrobit za minutu 2 tisíce cigaret

Unikátní kousek se podařil celníkům z našeho kraje. Na Frýdeckomístecku objevili továrnu na výrobu padělků cigaret. Dělníci dokázali na profesionálních strojích vyrobit za minutu až 2 tisíce cigaret. Dva šéfové fabriky skončili za mřížemi.

Závěrečnou razií s krycím názvem "BASA" ukončili celníci z odboru pátrání Ostrava a Skupinou operativního nasazení akci, na které pracovali od začátku roku. Při razii zajistili na Frýdeckomístecku halu s výrobní linkou na cigarety. 

Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Zadrželi jsme šest osob české a ukrajinské národnosti a zajistili výrobní linku na cigarety. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor na Frýdecko-Místecku objevili a zajistili komponenty k výrobě více než 44 milionů cigaret, zhruba 5 000 kusů cigaret, odpad z předešlé výroby, finanční hotovost."

Hala s výrobní linkou byla odhlučněna, zaizolována a osazen několika kamerami, aby podezřelí ztížili své odhalení. V objektu bylo zajištěno ubytování s kompletním vybavením pro nelegální zaměstnance, kteří cigarety vyráběli. Další objekt využívali na likvidaci odpadu vzniklého při výrobě. Celý případ byl následně předán policistům.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Spolupráce vyvrcholila koncem července. Následný zásah u nelegálních výrobců odhalil možný únik na spotřební dani přesahující 140 milionů korun. Muži velký rozsah své trestné činnosti, na kterou se připravovali, popírají."

Dva muži, kteří vše organizovali byli obviněni za krácení daní a za porušování práv k ochranné známce například cigaret značky Marlboro. Hrozí jim 10 let vězení. 

---

Primátoři Karviné a Havířova chtějí více spolupracovat

Společná koordinace ve stěžejních otázkách. To je jeden z výstupů, který zazněl na první společné schůzce primátorů Havířova a Karviné. Právě předávání zkušeností by mohlo obě města posunout dále.

Řešení v oblasti energetiky, bezpečnosti, nebo problematice sociální. To jsou jen některá témata, o kterých se bavili primátoři Havířova a Karviné u jednoho stolu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Bavili jsme se o energetických projektech, jaké zkušenosti mají v Karviné, jaké zkušenosti máme my, co nás potkává v rámci EPC projektů v rámci komunální energetiky, v rámci vytápění domácností." 

Velkým tématem, které trápí obě města, je problematika sociální ve vztahu k vyloučeným lokalitám.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Sami víte, že teď došlo k nějakému precedentnímu rozhodnutí soudu. Nechceme se vzdávat a chceme do budoucna spojit síly a třeba na této problematice společně spolupracovat.”

Naopak Karviná nadále neuvažuje o tom, že by se stala akcionářem havířovské společnosti CEVYKO, která se bude starat o zpracování využitelných komunálních odpadů pro oblast Karvinska. Zákon o zákazu skládkování využitelných odpadů začne platit od roku 2030.

Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: “Systém odpadového hospodářství zatím je pořád otevřená otázka. Těch variant řešení je více. My jsme dneska akcionářem společnosti Depos a hledáme spíše řešení v rámci této společnosti.”

Další schůzka primátorů by se měla konat v Karviné.

---

Jak snížit ceny energií? F-M sází na recyklaci plastů

Frýdek-Místek hledá řešení, jak snížit ceny za energie. Jedním z kroků může být revoluční výroba energie zužitkováním plastového odpadu. Na tomto projektu začaly spolupracovat městské společnosti s vědci z ostravské Vysoké školy báňské.

Frýdek-Místek chce být energeticky více soběstačný. Městské společnosti Frýdecká skládka a dodavatel tepla DISTEP se proto zapojily do unikátního projektu ostravské Vysoké školy báňské. Na půdě školy, pak jejich zástupci podepsali memorandum o spolupráci.

Stanislav Mišák, expert v oblasti energetiky, ředitel výzkumného Centra ENET na VŠB-TUO: "Pro nás je to velmi důležité, protože na tomto konkrétním příkladu ukazujeme, jak by se měla odehrát zelená dohoda. To znamená přechod z té klasické energetiky na energetiku nízkoemisní, nízkouhlíkovou, na energetiku moderní."

Jiří Čuda, předseda představenstva DISTEP: "Já jsem iniciátor tohoto memoranda, protože s univerzitou spolupracuji dlouhá léta. S tím, že jsem tu svou spolupráci započal na tomto projektu už před rokem a půl. S tím, že od počátku to bylo stanoveno právě proto, abychom hledali nějaké alternativy, jak zpracovávat plasty. Jak se zbavit závislosti na primárních zdrojích tepla."

Vysoká škola má provozní jednotku, která je schopná z vytříděného odpadu získat užitečné formy energie.

Stanislav Mišák, expert v oblasti energetiky, ředitel výzkumného Centra ENET na VŠB-TUO: "Mluvím konkrétně teda o technologii pyrolýzy. Do budoucna bychom chtěli v tomto ekosystému s touto firmou DISTEP pracovat dále i na využití plazmové technologie, která by měla možnost třeba nadále využívat i směsný komunální odpad a přetvořit ho na užitečné formy energie." - A dají se říct nějaká množství? Kolik se toho vyrobí? Z jakého množství odpadu, kolik energie? - "V tuto chvíli ta naše jednotka, kterou tady máme jako poloprovozní, tak ta umí vygenerovat nebo umí zpracovat zhruba 1 tunu odpadu za hodinu."

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecká skládka: "Odpadů neustále přibývá. A hlavně ten odpad je strašně různorodý, takže v podstatě ta materiálová recyklace je drahá a chybí nám recyklační kapacity. Nejenom v republice, ale vůbec v celé Evropě. V podstatě se teď jedná o nějaké množství 1 500 tun odpadu, které jsme hned schopni předat do této technologie."

Václav Snášel, rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava: "Největší problém současné energetiky je, že je vysoce centralizovaná. To znamená, že jakmile se na jednom konci Evropy něco stane, tak to má dopad na celý zbytek Evropy. Tady je snaha využít ty lokální zdroje. Protože my se na ty odpady musíme dívat jako na zdroj energie, poměrně významný a využít je v tom místě, kde ta energie vzniká. Takže tohle je jedna z těch klíčových věcí."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Za město Frýdek-Místek jsem velmi rád, že jsme se dostali na čelo pelotonu mezi městy, která hledají způsob, jak se stát do jisté míry energeticky nezávislým městem. Na jedné straně máme šanci využít odpady a na druhé straně garantovat nějakým způsobem energii občanům v určitých cenových hladinách."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já jsem velice rád, že k uzavření toho memoranda došlo a podle mě to jenom dokazuje, že ten krok, kdy zastupitelstvo zřídilo gesci městských společností byl správný. Opravdu bylo třeba věnovat se těm městským společnostem, opravdu bylo třeba chtít reálné výsledky a já bych chtěl poděkovat i za odvahu managementu, kdy vlastně management byl iniciátorem tady těchto kroků."

Cílem je nahrazení fosilních zdrojů alternativními a trvale udržitelnými. Soběstačnost města, nižší ceny pro obyvatele a minimální dopad na životní prostředí. Principem pyrolýzy je rozklad materiálu za vysoké teploty bez přístupu kyslíku. Využívá se například při výrobě dřevěného uhlí.

---

Den řemesel na bruntálské SOŠ

Střední odborná škola v Bruntále uspořádala již druhý ročník Dne řemesel. Žáci a studenti z celého regionu se mohli seznámit s celou škálou oborů, které zde mohou studovat. Akce byla určena také firmám, které se školou spolupracují a mohou si již tady vybrat své budoucí zaměstnance.

Školu navštěvují chlapci i dívky v celkem jedenácti učebních oborech.

Michal Durec, ředitel školy: „Chceme představit široké veřejnosti naše obory vzdělání, ukázat jim převážně odborný výcvik, dílny, aby vlastně byli v obraze a měli tu představu, jakým způsobem a na jakých strojích se žáci učí danému oboru, který si zvolí."

Největší zájem měli návštěvníci Dne řemesel o automobilové obory.

Jaromír Číhalík, učitel odborného výcviku: „Tady se přímo nacházíme na autodílně, to znamená automechanici se tady učí."

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „Tohle je učebna pro automechaniky a opraváře zemědělských strojů, kde jsou jednotlivé modely na vizualizaci vozidel buď osobních nebo nákladních.“

Zdeňka Brhelová, žákyně školy: „Vybrala jsem si obor automechanik, jsem ve druhém ročníku a učinila jsem tak, protože jsem slyšela na tuhle školu hodně dobré recenze. Chtěla jsem zkusit vlastně tu chlapskou práci."

Velkému zájmu se těšily také obory pro dívky, jako například kadeřník nebo ubytovací služby a obory instalatérské a elektrikářské.

Anketa, návštěvníci: „Nejvíc se mi asi zatím líbil obor instalatér a možná bych ho chtěl třeba i do budoucna dělat.“

„No asi automechanik a autoškola. Kdyby nevyšel gympl. Tak asi jo.“

Přínos Dne řemesel je viditelný. Škola letos přijala 155 žáků, což je její plná kapacita.

---

V Karviné-Dolech se nachází skupina památných stromů

Karviná se může pochlubit dalšími památnými stromy, které rostou na jejím území. Nacházejí se v Karviné-Dolech a na jejich vzácný výskyt upozornil úředníky jeden z obyvatelů města.

 Celkem má město sedm solitérních památných stromů a nově jednu skupinu tří tisů červených. Nachází se v bývalém Larischově parku v Karviné-Dolech. Pracovníci Technických služeb v jejich blízkosti nainstalovali informační ceduli.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "V tomto historickém parku, který v Karviné-Dolech je, je spousta zajímavých míst a jsem moc rád, že tyto tisy, které tu jsou, nám tuto skupinu doplnili."

Na vzácné stromy upozornil jeden z občanů města.

Martina Mnichová, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí MMK: "Protože jsou na pozemcích Lesů ČR, musí tam být souhlas vlastníka. Udělali jsme schůzku na místě a vyhlásili jsme tady ty tři stromy jako skupinu památných stromů. Jsou zajímavé tím, že Tisy červené v takovém rozsahu a velikosti jsou na našem území málo viditelné. Jejich odhadované stáří je 140 let, kdy se zakládal bývalý Larischův park."

Původně v podnětu občana byly čtyři stromy, jeden ze skupiny je totiž ležící.

Martina Mnichová, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí MMK: "My jsme ho nezahrnovali do ochrany, protože leží v ochranném pásmu, který ta skupina památných stromů má, a to je 15 metrů od středu největších ze stromů."

V ochranném pásmu se můžou jakékoliv zásahy vykonávat pouze s povolením orgánu ochrany přírody.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
21. listopadu 2021, 14:00

Novojičínský Lamberk bude mít funkční odtok vody

Výlov rybníka, ne kvůli kaprům na vánoční stůl, ale kvůli stavbě nového vypouštěcího zařízení. Bez vody a bez ryb je novojičínský Lamberk. Vodní nádrž provozují zdejší rybáři, majitelem je Státní pozemkový úřad.

Pohled na novojičínský rybník Lamberk bez vody se naskytl po 14 dnech jeho vypouštění. To nastalo z důvodu, že zde byl dlouhodobé problémy právě s vypouštěcím zařízením. Vzhledem k jeho nefunkčnosti muselo odvodnění proběhnout přes výkop, který už je připraven pro nově budovaný odtok vody.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Nedala se korigovat vodní hladina, takže vlastníci přistoupili k tomu, že se vybuduje nový požerák, a z toho důvodu se musel rybník vypustit, ryby slovit a převést někde jinde.”

Novojičínští rybáři Lamberk provozují, jeho majitelem, a investorem stavby, je Státní pozemkový úřad.

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Předmětem stavebního záměru je oprava výpustného zařízení a odtokového potrubí. Dle smlouvy o dílo na zhotovení stavby počítáme s částkou 1 788 636 korun včetně DPH a předpokládaný termín dokončení stavby byl naplánován na 7. prosince 2021.”

Rybník bez vody ovšem odkryl pohled na jeho neutěšený stav.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Určitě by stálo za to opravit břehy, to osazení kamenem, to je celé ujeté. A určitě by také stálo za zvážení, když už se něco takového dělá, tak to odbahnit.”

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Zhotovitel stavby byl proto požádán o výpočet objemu, který bude nutno odtěžit a o dalším postupu bude následně rozhodnuto.”

Odlovené ryby z Lamberku, což byli převážně kapři, ale neskončí jako štědrovečerní večeře, rybáři je převezli do nedaleké nádrže Čerťák.

---

Veletrh středních škol v MS kraji

V Moravskoslezském kraji opět probíhá online veletrh středních škol. Budoucí středoškoláci si mohou na dálku vybrat svou školu, prohlédnout si ji nebo mluvit s kantory.

V pondělí se představí školy na Novojičínsku, v úterý na Opavsku a ve středu školy z okresu Ostrava.

Václav Korytář, manažer projektu: "Je to jedinečná příležitost si zjistit informace o středních školách v Moravskoslezském kraji, protože prezenční veletrhy nejsou, kromě ostravského. Máme k tomu online veletrh, který je právě k dispozici na , kde se všechny školy - Nový Jičín, Ostrava, Opava - budou příští týden prezentovat."

---

Dělníci dokázali vyrobit za minutu 2 tisíce cigaret

Unikátní kousek se podařil celníkům z našeho kraje. Na Frýdeckomístecku objevili továrnu na výrobu padělků cigaret. Dělníci dokázali na profesionálních strojích vyrobit za minutu až 2 tisíce cigaret. Dva šéfové fabriky skončili za mřížemi.

Závěrečnou razií s krycím názvem "BASA" ukončili celníci z odboru pátrání Ostrava a Skupinou operativního nasazení akci, na které pracovali od začátku roku. Při razii zajistili na Frýdeckomístecku halu s výrobní linkou na cigarety. 

Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Zadrželi jsme šest osob české a ukrajinské národnosti a zajistili výrobní linku na cigarety. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor na Frýdecko-Místecku objevili a zajistili komponenty k výrobě více než 44 milionů cigaret, zhruba 5 000 kusů cigaret, odpad z předešlé výroby, finanční hotovost."

Hala s výrobní linkou byla odhlučněna, zaizolována a osazen několika kamerami, aby podezřelí ztížili své odhalení. V objektu bylo zajištěno ubytování s kompletním vybavením pro nelegální zaměstnance, kteří cigarety vyráběli. Další objekt využívali na likvidaci odpadu vzniklého při výrobě. Celý případ byl následně předán policistům.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Spolupráce vyvrcholila koncem července. Následný zásah u nelegálních výrobců odhalil možný únik na spotřební dani přesahující 140 milionů korun. Muži velký rozsah své trestné činnosti, na kterou se připravovali, popírají."

Dva muži, kteří vše organizovali byli obviněni za krácení daní a za porušování práv k ochranné známce například cigaret značky Marlboro. Hrozí jim 10 let vězení. 

---

Primátoři Karviné a Havířova chtějí více spolupracovat

Společná koordinace ve stěžejních otázkách. To je jeden z výstupů, který zazněl na první společné schůzce primátorů Havířova a Karviné. Právě předávání zkušeností by mohlo obě města posunout dále.

Řešení v oblasti energetiky, bezpečnosti, nebo problematice sociální. To jsou jen některá témata, o kterých se bavili primátoři Havířova a Karviné u jednoho stolu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Bavili jsme se o energetických projektech, jaké zkušenosti mají v Karviné, jaké zkušenosti máme my, co nás potkává v rámci EPC projektů v rámci komunální energetiky, v rámci vytápění domácností." 

Velkým tématem, které trápí obě města, je problematika sociální ve vztahu k vyloučeným lokalitám.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Sami víte, že teď došlo k nějakému precedentnímu rozhodnutí soudu. Nechceme se vzdávat a chceme do budoucna spojit síly a třeba na této problematice společně spolupracovat.”

Naopak Karviná nadále neuvažuje o tom, že by se stala akcionářem havířovské společnosti CEVYKO, která se bude starat o zpracování využitelných komunálních odpadů pro oblast Karvinska. Zákon o zákazu skládkování využitelných odpadů začne platit od roku 2030.

Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: “Systém odpadového hospodářství zatím je pořád otevřená otázka. Těch variant řešení je více. My jsme dneska akcionářem společnosti Depos a hledáme spíše řešení v rámci této společnosti.”

Další schůzka primátorů by se měla konat v Karviné.

---

Jak snížit ceny energií? F-M sází na recyklaci plastů

Frýdek-Místek hledá řešení, jak snížit ceny za energie. Jedním z kroků může být revoluční výroba energie zužitkováním plastového odpadu. Na tomto projektu začaly spolupracovat městské společnosti s vědci z ostravské Vysoké školy báňské.

Frýdek-Místek chce být energeticky více soběstačný. Městské společnosti Frýdecká skládka a dodavatel tepla DISTEP se proto zapojily do unikátního projektu ostravské Vysoké školy báňské. Na půdě školy, pak jejich zástupci podepsali memorandum o spolupráci.

Stanislav Mišák, expert v oblasti energetiky, ředitel výzkumného Centra ENET na VŠB-TUO: "Pro nás je to velmi důležité, protože na tomto konkrétním příkladu ukazujeme, jak by se měla odehrát zelená dohoda. To znamená přechod z té klasické energetiky na energetiku nízkoemisní, nízkouhlíkovou, na energetiku moderní."

Jiří Čuda, předseda představenstva DISTEP: "Já jsem iniciátor tohoto memoranda, protože s univerzitou spolupracuji dlouhá léta. S tím, že jsem tu svou spolupráci započal na tomto projektu už před rokem a půl. S tím, že od počátku to bylo stanoveno právě proto, abychom hledali nějaké alternativy, jak zpracovávat plasty. Jak se zbavit závislosti na primárních zdrojích tepla."

Vysoká škola má provozní jednotku, která je schopná z vytříděného odpadu získat užitečné formy energie.

Stanislav Mišák, expert v oblasti energetiky, ředitel výzkumného Centra ENET na VŠB-TUO: "Mluvím konkrétně teda o technologii pyrolýzy. Do budoucna bychom chtěli v tomto ekosystému s touto firmou DISTEP pracovat dále i na využití plazmové technologie, která by měla možnost třeba nadále využívat i směsný komunální odpad a přetvořit ho na užitečné formy energie." - A dají se říct nějaká množství? Kolik se toho vyrobí? Z jakého množství odpadu, kolik energie? - "V tuto chvíli ta naše jednotka, kterou tady máme jako poloprovozní, tak ta umí vygenerovat nebo umí zpracovat zhruba 1 tunu odpadu za hodinu."

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecká skládka: "Odpadů neustále přibývá. A hlavně ten odpad je strašně různorodý, takže v podstatě ta materiálová recyklace je drahá a chybí nám recyklační kapacity. Nejenom v republice, ale vůbec v celé Evropě. V podstatě se teď jedná o nějaké množství 1 500 tun odpadu, které jsme hned schopni předat do této technologie."

Václav Snášel, rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava: "Největší problém současné energetiky je, že je vysoce centralizovaná. To znamená, že jakmile se na jednom konci Evropy něco stane, tak to má dopad na celý zbytek Evropy. Tady je snaha využít ty lokální zdroje. Protože my se na ty odpady musíme dívat jako na zdroj energie, poměrně významný a využít je v tom místě, kde ta energie vzniká. Takže tohle je jedna z těch klíčových věcí."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Za město Frýdek-Místek jsem velmi rád, že jsme se dostali na čelo pelotonu mezi městy, která hledají způsob, jak se stát do jisté míry energeticky nezávislým městem. Na jedné straně máme šanci využít odpady a na druhé straně garantovat nějakým způsobem energii občanům v určitých cenových hladinách."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já jsem velice rád, že k uzavření toho memoranda došlo a podle mě to jenom dokazuje, že ten krok, kdy zastupitelstvo zřídilo gesci městských společností byl správný. Opravdu bylo třeba věnovat se těm městským společnostem, opravdu bylo třeba chtít reálné výsledky a já bych chtěl poděkovat i za odvahu managementu, kdy vlastně management byl iniciátorem tady těchto kroků."

Cílem je nahrazení fosilních zdrojů alternativními a trvale udržitelnými. Soběstačnost města, nižší ceny pro obyvatele a minimální dopad na životní prostředí. Principem pyrolýzy je rozklad materiálu za vysoké teploty bez přístupu kyslíku. Využívá se například při výrobě dřevěného uhlí.

---

Den řemesel na bruntálské SOŠ

Střední odborná škola v Bruntále uspořádala již druhý ročník Dne řemesel. Žáci a studenti z celého regionu se mohli seznámit s celou škálou oborů, které zde mohou studovat. Akce byla určena také firmám, které se školou spolupracují a mohou si již tady vybrat své budoucí zaměstnance.

Školu navštěvují chlapci i dívky v celkem jedenácti učebních oborech.

Michal Durec, ředitel školy: „Chceme představit široké veřejnosti naše obory vzdělání, ukázat jim převážně odborný výcvik, dílny, aby vlastně byli v obraze a měli tu představu, jakým způsobem a na jakých strojích se žáci učí danému oboru, který si zvolí."

Největší zájem měli návštěvníci Dne řemesel o automobilové obory.

Jaromír Číhalík, učitel odborného výcviku: „Tady se přímo nacházíme na autodílně, to znamená automechanici se tady učí."

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „Tohle je učebna pro automechaniky a opraváře zemědělských strojů, kde jsou jednotlivé modely na vizualizaci vozidel buď osobních nebo nákladních.“

Zdeňka Brhelová, žákyně školy: „Vybrala jsem si obor automechanik, jsem ve druhém ročníku a učinila jsem tak, protože jsem slyšela na tuhle školu hodně dobré recenze. Chtěla jsem zkusit vlastně tu chlapskou práci."

Velkému zájmu se těšily také obory pro dívky, jako například kadeřník nebo ubytovací služby a obory instalatérské a elektrikářské.

Anketa, návštěvníci: „Nejvíc se mi asi zatím líbil obor instalatér a možná bych ho chtěl třeba i do budoucna dělat.“

„No asi automechanik a autoškola. Kdyby nevyšel gympl. Tak asi jo.“

Přínos Dne řemesel je viditelný. Škola letos přijala 155 žáků, což je její plná kapacita.

---

V Karviné-Dolech se nachází skupina památných stromů

Karviná se může pochlubit dalšími památnými stromy, které rostou na jejím území. Nacházejí se v Karviné-Dolech a na jejich vzácný výskyt upozornil úředníky jeden z obyvatelů města.

 Celkem má město sedm solitérních památných stromů a nově jednu skupinu tří tisů červených. Nachází se v bývalém Larischově parku v Karviné-Dolech. Pracovníci Technických služeb v jejich blízkosti nainstalovali informační ceduli.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "V tomto historickém parku, který v Karviné-Dolech je, je spousta zajímavých míst a jsem moc rád, že tyto tisy, které tu jsou, nám tuto skupinu doplnili."

Na vzácné stromy upozornil jeden z občanů města.

Martina Mnichová, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí MMK: "Protože jsou na pozemcích Lesů ČR, musí tam být souhlas vlastníka. Udělali jsme schůzku na místě a vyhlásili jsme tady ty tři stromy jako skupinu památných stromů. Jsou zajímavé tím, že Tisy červené v takovém rozsahu a velikosti jsou na našem území málo viditelné. Jejich odhadované stáří je 140 let, kdy se zakládal bývalý Larischův park."

Původně v podnětu občana byly čtyři stromy, jeden ze skupiny je totiž ležící.

Martina Mnichová, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí MMK: "My jsme ho nezahrnovali do ochrany, protože leží v ochranném pásmu, který ta skupina památných stromů má, a to je 15 metrů od středu největších ze stromů."

V ochranném pásmu se můžou jakékoliv zásahy vykonávat pouze s povolením orgánu ochrany přírody.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-21-11-2021-14-00