Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V MNO se znovu rozjíždí ortopedické operace
  • Řidiči dlužící za pokuty mohou přijít o registrační značky aut
  • Bývalá výpravní hala se mění na velké sportovní centrum
  • Jiřina Kábrtová vedla Ostravské muzeum 22 let
  • Platební portál – bezkontaktní úhrada poplatků
  • Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti

V MNO se znovu rozjíždí ortopedické operace

Dnes vám přinášíme dobrou zprávu z Městské nemocnice Ostrava. Covidových pacientů už ubylo natolik, že se ortopedie může vrátit ke své obvyklé práci a znovu provádí plánované operace. Kvůli pandemii jich byli zdravotníci nuceni odložit stovky.

Pan  Jan Effenberger má 59 let a celý život aktivně sportuje. V posledních letech se vrhl hlavně na stolní tenis, což zřejmě byla poslední kapka pro jeho kyčel. Kvůli velké bolesti musel k lékaři a ten ho poslal na operaci. Jenže do toho vstoupil covid a tak se dočkal endoprotézy po několika odkladech až nyní po roce a půl.

Jan Effenberger, pacient:

"Je to jenom o bolesti, o bolesti, o bolesti. Teď zjišťuju, že naše zdravotnictví je na té úrovni, že týden po operaci už se cítím dobře, pomalu začínám chodit, ale hlavně to začíná být bez bolesti." 

Podobných příběhů jsou a budou stovky. Jen fifejdská nemocnice dělala před pandemií v roce 2019 600 operací endoprotéz za rok. O rok později jich bylo o 140 méně a loni už pouze 360. Ortopedie se totiž musela starat o covidové pacienty, ale nyní už se vrací do normálu. Rozhodně to ale není snadný rozjezd.

Michal Mačák, primář ortopedie MNO: "Musíte velmi opatrně ten vlak zase rozjet, protože ty pacienty jsme už čtyři krát nebo pět krát odvolávali. Byli objednaní, věděli termín měsíc, dva až tři dopředu, což znamená asi 200 pacientů a těch 200 pacientů, když se objeví další vlna covidu, musíte zastavit. Musíte jim všem zavolat." 

Mnoha lidem se navíc v průběhu covidu zhoršil zdravotní stav a nebo se nějaká komplikace objeví při předoperačním vyšetření, což se nemocnice dozví těsně před operací. Primář se nyní obává nástupu omikronu. Ne, kvůli nárůstu počtu covidových pacientů, ale kvůli karanténám personálu, které mohou plánovanou operativu ovlivnit. 

---

Řidiči dlužící za pokuty mohou přijít o registrační značky aut

Novou pravomoc mají od začátku roku policisté, celníci, ale i strážníci městské policie. Lidem, kteří dluží za nezaplacené pokuty za přestupky spáchané v dopravě, mohou přímo při prováděné silniční kontrole zadržet registrační značku vozidla. S autem se pak nesmí jezdit až do zaplacení pokuty.

Zabavení registrační značky má být jedním z dalších nástrojů, jak z dlužníků rychle vymoci peníze za nezaplacené pokuty. Dlužník přitom nemusí být vlastník automobilu, ve kterém byl při silniční kontrole zastižen.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Jde o pokuty, které byly uloženy tomu řidiči nebo provozovateli vozidla. To znamená, týká se to obou. Pokud někomu půjčím vozidlo a dlužím, může být ta registrační značka odejmuta. Jsou dvě možnosti. Buď mu odebereme registrační značky, on by nám je tedy měl vydat, pokud ne, tak je odebereme a v případě, že ne, použijeme technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla.”

Například v Bohumíně chtějí značky zabavovat už v nejbližších dnech. Za dopravní přestupky tam řidiči dluží přes 10 milionů korun.

Roman Honysz, ředitel MP Bohumín: “V těchto dnech dolaďujeme celý systém. To znamená, že dolaďujeme propojení s finančním odborem městského úřadu, abychom od příštího týdne mohli spustit kontrolu řidičů na území Bohumína, Rychvaldu a Dolní Lutyně ve vztahu k tomu, jestli mají uhrazené závazky vůči obci za přestupky v dopravě.”

Miroslav Sekera, obyvatel Bohumína: “Já si myslím, že to je perfektní věc, protože pokuty se mají platit. Protože je spousta takových, kteří se tomu vyhýbají, neplatí, jezdí dál a pro ostatní lidi nejsou vzorem. Podívejte se, kolik lidé jezdí a mají zákaz řízení, ohrožují bezpečnost. Co potom k tomu., Já jsem pro, aby ty pokuty se zvedly, jako třeba v Polsku. Vůbec bych se tomu nebránil. Kdo chce jezdit po cestách, musí dodržovat vše, jak má být.”

Jak se novinka v podobě zabavování registračních značek projeví v praxi, ukáže až čas.

---

Bývalá výpravní hala se mění na velké sportovní centrum

V bývalé výpravní hale na vlakovém nádraží v Havířově intenzivně postupují práce na výstavbě kulturně sportovního centra. Nový areál by se měl otevřít v září. Radnice už má i návrhy, jak se bude hala jmenovat. Nápady vymysleli školáci.

Před lety se rozhodovalo, zda výpravní hala v Havířově půjde k zemi. Nakonec prošel celý přednádražní prostor rekonstrukcí a v budově vzniká velké sportovně-kulturní centrum.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Jde vidět, že ty práce pokračují mílovými kroky. Jsem za to moc rád, protože to vypadá, že se termínově stihne dokončit rekonstrukce tak, jak máme naplánováno a tudíž v září tohoto roku už bychom mohli objekt zpřístupnit občanům a už by mohli plně využívat jeho kapacitu." 

Vyžití v hale bude opravdu velké, na své si přijdou příznivci různých sportů.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tady se zrovna nacházíme u konstrukce horolezecké stěny. Tady v této spodní části se bude nacházet prostor pro hru basketbalu, volejbalu, nebo badmintonu. Když se dostaneme nahoru po schodech, tak tam je zázemí pro bowling a jeho zázemí.  Samozřejmě nahoře jsou také tělocvičny, které budou využívané pro různé sportovní kategorie. Tady vpravo se bude nacházet zázemí pro městskou policii, kde budou napojeny jednotlivé kamery i z tohoto prostoru.”

Jak se bude nový areál nazývat, tak o tom radnice nechala rozhodnout školáky.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Návrhy, které jsme dostali z těch škol, jsou moc fajn. Mě se moc líbí. Já sám tam mám pár favoritů, takže doufám, že to dopadne dobře a nakonec to bude třeba H3, Havrland a je tam spoustu zajímavých nápadů."

Vnitřní rekonstrukce včetně vybavení bude stát více než padesát milionů korun. 

---

Jiřina Kábrtová vedla Ostravské muzeum 22 let

Ostrava hledá nového ředitele nebo ředitelku muzea. Současná ředitelka Jiřina Kábrtová ho vedla neuvěřitelných 22 let, ale nyní se už chystá do důchodu. Uchazeči o tuto funkci musejí v rámci výběrového řízení připravit koncepci dalšího rozvoje.

V dnešní době je už zcela výjimečné, že by někdo pracoval na jednom místě celý život. Současná ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová ano. Po 45 letech v muzeu, které posledních 22 let vede, chce odejít do důchodu. Tato instituce se pod jejím vedením stala prestižní součástí historie města. 

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Za těch 20 let se samozřejmě událo hrozně moc věcí. První, kterou jsem začala řešit, když jsem přišla do funkce, byla celková rekonstrukce staré radnice a přilehlých objektů. Potom, protože budova byla úplně prázdná, nastalo budování nových stálých expozic." 

Ostrava chce nyní najít vhodného nástupce, který by jednak navázal na úspěchy muzea, ale přinese také něco nového. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Ostravské muzeum je jakožto příspěvková organizace města významnou součástí zdejší společensko-kulturní infrastruktury. Dosavadní ředitelce, paní RNDr. Jiřině Kábrtové, patří skutečně velké poděkování za její mnohaletou práci v čele této instituce. Doufám, že se nám podaří najít vhodného nástupce, který naváže na její úspěchy a přijde i s novými myšlenkami, které přinesou tomuto muzeu další perspektivy. K tomu by měla přispět i výběrová komise, složena převážně z mimoostravských odborníků. Pevně věřím, že komise vybere z přihlášených kandidátů takovou osobnost, která posune naše ostravské muzeum dále v kontextu moderního, edukativního a pro veřejnost atraktivního muzejnictví."

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Tato funkce je spíše manažerská, než odborná. Já jsem se rvala kde šlo, abych se svými kolegy zapadla do odborné práce." 

Zájemci o funkci ředitele musejí poslat přihlášky do 28. února. Jejich součástí je i koncepce dalšího rozvoje muzea do roku 2027. 

---

Platební portál – bezkontaktní úhrada poplatků

Opavská radnice spustila platební portál. Funguje v podstatě jako e-shop. Lidé tady mohou zaplatit za svoz komunálního odpadu, za psa nebo třeba pokutu za dopravní přestupek. Zjistit také mohou, zda mají všechny finanční závazky vůči městu řádně uhrazené. Do systému mohou zájemci vstoupit bez registrace.

Už vloni zprovoznilo město tzv. Portál občana, kde obyvatelé Opavy mohli po zaregistrování zjistit, zda mají uhrazeny všechny nezbytné místní poplatky. A nebo zde mohli případně přímo bezkontaktně zaplatit za svoz odpadu nebo třeba za psa. Nový platební Portál navíc umožňuje přihlášení neregistrovaných uživatelů. Na rozdíl od staršího Portálu občana sem může vstoupit také ten, kdo nemá hlášený trvalý pobyt na území Opavy. A zaplatit zde např. pokutu za dopravní přestupek, kterého se ve městě dopustil.

Petr Sordyl, vedoucí odb. vnitřních věcí, Magistrát Opava: „Základní stránku platebního portálu máme rozdělenou na tři části. Buď je tady poplatek za komunální odpad, nebo poplatek za psa. Případně všechny dlužné platby.“

Poplatky lze uhradit bankovní kartou na základě zadání jména a příjmení, e-mailové adresy a rodného čísla. Pokud plátce zná variabilní symbol platby, může zadat pro odeslání částky jen ten.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Platební portál je určený pro placení poplatků za psy a komunální odpad. Tyto poplatky zatím platit ale nelze. Bude to možné až od února, jako každý rok, kdy bude vystaven předpis.

Spuštěním tohoto systému město Opava ruší tradiční novoroční rozesílání složenek, které občany upozorňovaly na poplatky.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Platební portál pro město Opavu přinese úsporu zhruba 400 000 Kč ročně.“

Kde nechce platit bezkontaktně, může stále využít služeb pokladny.



Webová adresa platebního portálu:  
Webová adresa Statutárního města Opavy:  









---

Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek-Místek byla oceněna za pomoc v tornádem zasažené oblasti na jižní Moravě. Jihomoravský hejtman nyní obeslal děkovným listem všechny, kteří vyjeli pomáhat a k oficiálnímu poděkování a ocenění se přidalo i město.

Šestice dobrovolných hasičů z Frýdku-Místku se sešla se zástupci vedení města. Byli totiž zpětně oceněni za to, že vyjeli v létě pomáhat likvidovat škody po tornádu na jižní Moravě.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Naše jednotka společně s celým třetím odřadem, který vyslal Moravskoslezský kraj, zasahovala v Hodoníně, v areálu základní školy. Kde jsme pomáhali s kácením stromů, které byly nakloněné, hrozily pádem. Anebo už byly prakticky popadané na cesty a vypomáhali jsme i v nedalekém areálu dětského tábora, který bohužel byl srovnán tím tornádem kompletně se zemí. A tam jsme vyprošťovali i zbytky chatek a takové záležitosti." - Jaké to pro vás bylo? Předpokládám velmi silné, emotivní. Jaké byly ty pocity na místě? - "Emoce na místě byly takové, že člověk nevěřil svým očím. Byla tam strašně viditelná zkáza a síla toho tornáda. To myslím nikdo z naší jednotky ještě v životě neviděl něco takového."

Předávání ocenění se účastnil i ředitel územního odboru hasičů ve Frýdku-Místku.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "To ničivé tornádo se prohnalo jižní Moravou večer 24. června. Já jsem to tady dnes již zmínil, 25. června bylo na místě připraveno více jak 500 profesionálních hasičů, kteří byli připraveni na vyhledávání osob a na ty prvotní úkony a na záchranné práce, které nás tam všechny čekaly. To, co jsme dneska zmínili a to, co je podstatné říct o dobrovolných hasičích, i oni byli nasazeni na tornádu na jižní Moravě, byli součástí celé záchranářské pomoci."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že naše jednotka dobrovolných hasičů byla účastna těch zákroků na jižní Moravě. A hrdost, kterou jsem zjistil, ta propukla v tom okamžiku, kdy mě jako primátorovi přišlo poděkování od hejtmana Jihomoravského kraje. A říkal jsem si, že to poděkování nepatří mi, ale patří právě chlapům, kteří tam byli."

Hasiči získali pamětní a děkovné listy od jihomoravského hejtmana i dárky za město Frýdek-Místek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že tato naše jednotka patří k těm, které mají velmi dobré jméno. Nejenom v rámci města, ale i kraje. A má ve svém plánu zásahy, které nemají některé další jednotky, a proto takto k nim přistupujeme."

ASYN 04

Město nyní kompletně opravuje hasičům zbrojnici a letos by měli získat i nové zásahové vozidlo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
22. ledna 2022, 14:00

V MNO se znovu rozjíždí ortopedické operace

Dnes vám přinášíme dobrou zprávu z Městské nemocnice Ostrava. Covidových pacientů už ubylo natolik, že se ortopedie může vrátit ke své obvyklé práci a znovu provádí plánované operace. Kvůli pandemii jich byli zdravotníci nuceni odložit stovky.

Pan  Jan Effenberger má 59 let a celý život aktivně sportuje. V posledních letech se vrhl hlavně na stolní tenis, což zřejmě byla poslední kapka pro jeho kyčel. Kvůli velké bolesti musel k lékaři a ten ho poslal na operaci. Jenže do toho vstoupil covid a tak se dočkal endoprotézy po několika odkladech až nyní po roce a půl.

Jan Effenberger, pacient:

"Je to jenom o bolesti, o bolesti, o bolesti. Teď zjišťuju, že naše zdravotnictví je na té úrovni, že týden po operaci už se cítím dobře, pomalu začínám chodit, ale hlavně to začíná být bez bolesti." 

Podobných příběhů jsou a budou stovky. Jen fifejdská nemocnice dělala před pandemií v roce 2019 600 operací endoprotéz za rok. O rok později jich bylo o 140 méně a loni už pouze 360. Ortopedie se totiž musela starat o covidové pacienty, ale nyní už se vrací do normálu. Rozhodně to ale není snadný rozjezd.

Michal Mačák, primář ortopedie MNO: "Musíte velmi opatrně ten vlak zase rozjet, protože ty pacienty jsme už čtyři krát nebo pět krát odvolávali. Byli objednaní, věděli termín měsíc, dva až tři dopředu, což znamená asi 200 pacientů a těch 200 pacientů, když se objeví další vlna covidu, musíte zastavit. Musíte jim všem zavolat." 

Mnoha lidem se navíc v průběhu covidu zhoršil zdravotní stav a nebo se nějaká komplikace objeví při předoperačním vyšetření, což se nemocnice dozví těsně před operací. Primář se nyní obává nástupu omikronu. Ne, kvůli nárůstu počtu covidových pacientů, ale kvůli karanténám personálu, které mohou plánovanou operativu ovlivnit. 

---

Řidiči dlužící za pokuty mohou přijít o registrační značky aut

Novou pravomoc mají od začátku roku policisté, celníci, ale i strážníci městské policie. Lidem, kteří dluží za nezaplacené pokuty za přestupky spáchané v dopravě, mohou přímo při prováděné silniční kontrole zadržet registrační značku vozidla. S autem se pak nesmí jezdit až do zaplacení pokuty.

Zabavení registrační značky má být jedním z dalších nástrojů, jak z dlužníků rychle vymoci peníze za nezaplacené pokuty. Dlužník přitom nemusí být vlastník automobilu, ve kterém byl při silniční kontrole zastižen.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Jde o pokuty, které byly uloženy tomu řidiči nebo provozovateli vozidla. To znamená, týká se to obou. Pokud někomu půjčím vozidlo a dlužím, může být ta registrační značka odejmuta. Jsou dvě možnosti. Buď mu odebereme registrační značky, on by nám je tedy měl vydat, pokud ne, tak je odebereme a v případě, že ne, použijeme technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla.”

Například v Bohumíně chtějí značky zabavovat už v nejbližších dnech. Za dopravní přestupky tam řidiči dluží přes 10 milionů korun.

Roman Honysz, ředitel MP Bohumín: “V těchto dnech dolaďujeme celý systém. To znamená, že dolaďujeme propojení s finančním odborem městského úřadu, abychom od příštího týdne mohli spustit kontrolu řidičů na území Bohumína, Rychvaldu a Dolní Lutyně ve vztahu k tomu, jestli mají uhrazené závazky vůči obci za přestupky v dopravě.”

Miroslav Sekera, obyvatel Bohumína: “Já si myslím, že to je perfektní věc, protože pokuty se mají platit. Protože je spousta takových, kteří se tomu vyhýbají, neplatí, jezdí dál a pro ostatní lidi nejsou vzorem. Podívejte se, kolik lidé jezdí a mají zákaz řízení, ohrožují bezpečnost. Co potom k tomu., Já jsem pro, aby ty pokuty se zvedly, jako třeba v Polsku. Vůbec bych se tomu nebránil. Kdo chce jezdit po cestách, musí dodržovat vše, jak má být.”

Jak se novinka v podobě zabavování registračních značek projeví v praxi, ukáže až čas.

---

Bývalá výpravní hala se mění na velké sportovní centrum

V bývalé výpravní hale na vlakovém nádraží v Havířově intenzivně postupují práce na výstavbě kulturně sportovního centra. Nový areál by se měl otevřít v září. Radnice už má i návrhy, jak se bude hala jmenovat. Nápady vymysleli školáci.

Před lety se rozhodovalo, zda výpravní hala v Havířově půjde k zemi. Nakonec prošel celý přednádražní prostor rekonstrukcí a v budově vzniká velké sportovně-kulturní centrum.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Jde vidět, že ty práce pokračují mílovými kroky. Jsem za to moc rád, protože to vypadá, že se termínově stihne dokončit rekonstrukce tak, jak máme naplánováno a tudíž v září tohoto roku už bychom mohli objekt zpřístupnit občanům a už by mohli plně využívat jeho kapacitu." 

Vyžití v hale bude opravdu velké, na své si přijdou příznivci různých sportů.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tady se zrovna nacházíme u konstrukce horolezecké stěny. Tady v této spodní části se bude nacházet prostor pro hru basketbalu, volejbalu, nebo badmintonu. Když se dostaneme nahoru po schodech, tak tam je zázemí pro bowling a jeho zázemí.  Samozřejmě nahoře jsou také tělocvičny, které budou využívané pro různé sportovní kategorie. Tady vpravo se bude nacházet zázemí pro městskou policii, kde budou napojeny jednotlivé kamery i z tohoto prostoru.”

Jak se bude nový areál nazývat, tak o tom radnice nechala rozhodnout školáky.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Návrhy, které jsme dostali z těch škol, jsou moc fajn. Mě se moc líbí. Já sám tam mám pár favoritů, takže doufám, že to dopadne dobře a nakonec to bude třeba H3, Havrland a je tam spoustu zajímavých nápadů."

Vnitřní rekonstrukce včetně vybavení bude stát více než padesát milionů korun. 

---

Jiřina Kábrtová vedla Ostravské muzeum 22 let

Ostrava hledá nového ředitele nebo ředitelku muzea. Současná ředitelka Jiřina Kábrtová ho vedla neuvěřitelných 22 let, ale nyní se už chystá do důchodu. Uchazeči o tuto funkci musejí v rámci výběrového řízení připravit koncepci dalšího rozvoje.

V dnešní době je už zcela výjimečné, že by někdo pracoval na jednom místě celý život. Současná ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová ano. Po 45 letech v muzeu, které posledních 22 let vede, chce odejít do důchodu. Tato instituce se pod jejím vedením stala prestižní součástí historie města. 

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Za těch 20 let se samozřejmě událo hrozně moc věcí. První, kterou jsem začala řešit, když jsem přišla do funkce, byla celková rekonstrukce staré radnice a přilehlých objektů. Potom, protože budova byla úplně prázdná, nastalo budování nových stálých expozic." 

Ostrava chce nyní najít vhodného nástupce, který by jednak navázal na úspěchy muzea, ale přinese také něco nového. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Ostravské muzeum je jakožto příspěvková organizace města významnou součástí zdejší společensko-kulturní infrastruktury. Dosavadní ředitelce, paní RNDr. Jiřině Kábrtové, patří skutečně velké poděkování za její mnohaletou práci v čele této instituce. Doufám, že se nám podaří najít vhodného nástupce, který naváže na její úspěchy a přijde i s novými myšlenkami, které přinesou tomuto muzeu další perspektivy. K tomu by měla přispět i výběrová komise, složena převážně z mimoostravských odborníků. Pevně věřím, že komise vybere z přihlášených kandidátů takovou osobnost, která posune naše ostravské muzeum dále v kontextu moderního, edukativního a pro veřejnost atraktivního muzejnictví."

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Tato funkce je spíše manažerská, než odborná. Já jsem se rvala kde šlo, abych se svými kolegy zapadla do odborné práce." 

Zájemci o funkci ředitele musejí poslat přihlášky do 28. února. Jejich součástí je i koncepce dalšího rozvoje muzea do roku 2027. 

---

Platební portál – bezkontaktní úhrada poplatků

Opavská radnice spustila platební portál. Funguje v podstatě jako e-shop. Lidé tady mohou zaplatit za svoz komunálního odpadu, za psa nebo třeba pokutu za dopravní přestupek. Zjistit také mohou, zda mají všechny finanční závazky vůči městu řádně uhrazené. Do systému mohou zájemci vstoupit bez registrace.

Už vloni zprovoznilo město tzv. Portál občana, kde obyvatelé Opavy mohli po zaregistrování zjistit, zda mají uhrazeny všechny nezbytné místní poplatky. A nebo zde mohli případně přímo bezkontaktně zaplatit za svoz odpadu nebo třeba za psa. Nový platební Portál navíc umožňuje přihlášení neregistrovaných uživatelů. Na rozdíl od staršího Portálu občana sem může vstoupit také ten, kdo nemá hlášený trvalý pobyt na území Opavy. A zaplatit zde např. pokutu za dopravní přestupek, kterého se ve městě dopustil.

Petr Sordyl, vedoucí odb. vnitřních věcí, Magistrát Opava: „Základní stránku platebního portálu máme rozdělenou na tři části. Buď je tady poplatek za komunální odpad, nebo poplatek za psa. Případně všechny dlužné platby.“

Poplatky lze uhradit bankovní kartou na základě zadání jména a příjmení, e-mailové adresy a rodného čísla. Pokud plátce zná variabilní symbol platby, může zadat pro odeslání částky jen ten.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Platební portál je určený pro placení poplatků za psy a komunální odpad. Tyto poplatky zatím platit ale nelze. Bude to možné až od února, jako každý rok, kdy bude vystaven předpis.

Spuštěním tohoto systému město Opava ruší tradiční novoroční rozesílání složenek, které občany upozorňovaly na poplatky.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Platební portál pro město Opavu přinese úsporu zhruba 400 000 Kč ročně.“

Kde nechce platit bezkontaktně, může stále využít služeb pokladny.



Webová adresa platebního portálu:  
Webová adresa Statutárního města Opavy:  









---

Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek-Místek byla oceněna za pomoc v tornádem zasažené oblasti na jižní Moravě. Jihomoravský hejtman nyní obeslal děkovným listem všechny, kteří vyjeli pomáhat a k oficiálnímu poděkování a ocenění se přidalo i město.

Šestice dobrovolných hasičů z Frýdku-Místku se sešla se zástupci vedení města. Byli totiž zpětně oceněni za to, že vyjeli v létě pomáhat likvidovat škody po tornádu na jižní Moravě.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Naše jednotka společně s celým třetím odřadem, který vyslal Moravskoslezský kraj, zasahovala v Hodoníně, v areálu základní školy. Kde jsme pomáhali s kácením stromů, které byly nakloněné, hrozily pádem. Anebo už byly prakticky popadané na cesty a vypomáhali jsme i v nedalekém areálu dětského tábora, který bohužel byl srovnán tím tornádem kompletně se zemí. A tam jsme vyprošťovali i zbytky chatek a takové záležitosti." - Jaké to pro vás bylo? Předpokládám velmi silné, emotivní. Jaké byly ty pocity na místě? - "Emoce na místě byly takové, že člověk nevěřil svým očím. Byla tam strašně viditelná zkáza a síla toho tornáda. To myslím nikdo z naší jednotky ještě v životě neviděl něco takového."

Předávání ocenění se účastnil i ředitel územního odboru hasičů ve Frýdku-Místku.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "To ničivé tornádo se prohnalo jižní Moravou večer 24. června. Já jsem to tady dnes již zmínil, 25. června bylo na místě připraveno více jak 500 profesionálních hasičů, kteří byli připraveni na vyhledávání osob a na ty prvotní úkony a na záchranné práce, které nás tam všechny čekaly. To, co jsme dneska zmínili a to, co je podstatné říct o dobrovolných hasičích, i oni byli nasazeni na tornádu na jižní Moravě, byli součástí celé záchranářské pomoci."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že naše jednotka dobrovolných hasičů byla účastna těch zákroků na jižní Moravě. A hrdost, kterou jsem zjistil, ta propukla v tom okamžiku, kdy mě jako primátorovi přišlo poděkování od hejtmana Jihomoravského kraje. A říkal jsem si, že to poděkování nepatří mi, ale patří právě chlapům, kteří tam byli."

Hasiči získali pamětní a děkovné listy od jihomoravského hejtmana i dárky za město Frýdek-Místek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že tato naše jednotka patří k těm, které mají velmi dobré jméno. Nejenom v rámci města, ale i kraje. A má ve svém plánu zásahy, které nemají některé další jednotky, a proto takto k nim přistupujeme."

ASYN 04

Město nyní kompletně opravuje hasičům zbrojnici a letos by měli získat i nové zásahové vozidlo.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-22-01-2022-14-00