Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V MS kraji startuje očkovací kampaň
  • Natáčení dobového dokumentu na hradě Hukvaldy
  • Centrum uměleckých terapií Skořápka je hotovo
  • Novojičínští školáci poprvé cumlali PCR testy
  • Okradení slepce v Ostravě má šťastný konec

V MS kraji startuje očkovací kampaň

V Moravskoslezském kraji startuje očkovací kampaň. Její slogan si hraje se slovy PRO a PROTI, které v tomto případě znamená jsem PROočkovaný a mám PROTilátky. Propagátorem očkování je například mořeplavec Richard Konkolski.

Spojil jsem PRO a PROTI, jsem PROočkovaný, mám PROTIlátky. To je slogan kampaně na podporu očkování v Moravskoslezském kraji, která nyní startuje. Cílem je samozřejmě podpořit zájem o očkování a vysvětlit lidem důvody, proč je tak důležité. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „S partnery kampaně jsme v úzkém kontaktu a intenzivně komunikujeme už od začátku pandemie. Boj proti koronaviru musí být systematický a jasně cílený, proto jsme spojili síly. Jsme ve fázi, kdy je naší hlavní zbraní vakcinace. Naše kampaň má podpořit zájem o očkování všech věkových skupin. Věřím, že lidé, kteří se zatím nerozhodli a zvažují všechna pro i proti, se nakonec i díky naší iniciativě rozhodnou očkováním chránit sebe i své okolí."

Kampaň upozorňuje na pozitiva vakcinace, ale neslibuje zázraky. Ukazuje, že klady očkování výrazně převažují nad nevýhodami. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: „Abychom získali kolektivní imunitu, musí mít protilátky více než 70 procent populace. Už z historie víme, že nejbezpečnějším způsobem, jak protilátky dlouhodobě získat, je očkování. Vakcinace pomáhá v boji se smrtelnými infekčními nemocemi již od konce 18. století. Nejdříve to byla inokulace proti pravým neštovicím, následovaly vakcíny proti choleře, moru, tyfu, vzteklině, tuberkulóze nebo třeba černému kašli, přenosné dětské obrně či spalničkám. Zodpovědní cestovatelé jen málokdy vyrazí na delší cesty bez očkování proti virové hepatitidě A nebo břišnímu tyfu. No a vakcínami tohoto století pro celý svět jsou ty proti koronaviru. Právě ony nám mohou pomoci vrátit se k normálnímu životu."

Tvářemi kampaně jsou známé osobnosti našeho kraje, ale také třeba zdravotnický záchranář Petr Jaššo.

Petr Jaššo, ZZS MS kraje: "Chtěli jsme ukázat, že i prvky kritické infrastruktury, jako jsou hasiči, policisté nebo záchranáři, se nebojí očkovat a chceme pomoci ke zvládnutí situace."

Richard Konkolski, mořeplavec: "Jsem plně přesvědčen, že to očkování zabere a pomůže k ochran celé naší společnosti."

Jan Fišar, herec NDM: "Očkovat, očkovat, očkovat." 

Celá kampaň vyjde na milion korun a o náklady se rovným dílem podělí Moravskoslezský kraj a zdravotní pojišťovna RBP.  

---

Natáčení dobového dokumentu na hradě Hukvaldy

Hrad Hukvaldy sice truchlí po úmrtí svého vladaře, ale už se hledá jeho nástupce. Takový je motiv příběhu historizujícího dokumentu, který se v minulých dnech na Hukvaldech natáčel.

Každý rok se lidé těší na slavnostní otevření hradu Hukvaldy, které je spojeno s rytířskými souboji a dalšími zajímavými ukázkami. Protože se letos konat nemohlo, přišlo Muzeum Beskyd s nápadem natočit dobový dokument.

Barbora Kožušníková, kastelánka hradu Hukvaldy: “Rozhodli jsme se tímto počinem podpořit kulturní dění na hradě Hukvaldy a blízkém okolí, které je teď v tuto chvíli docela zasažené aktuální situací a primárně tímto chceme nahradit akci Slavnostní otevírání hradu, která se musela zrušit.

Natáčení se konalo v průběhu 4 dnů a účastnilo se ho 10 historických skupin. Jen v sobotu bylo na place na 100 účinkujících a k tomu navíc řada zvířat včetně dravců.

Jan Herec, šéf skupiny Růže draka: “Účastníme se tady už několik let různých akcí, protože mí lidé jsou angažovaní právě v historii, já jsem je k tomu malinko přivedl, tak tady organizujeme společně s paní kastelánkou různé akce. A jednou z těchto akcí je právě natáčení tohoto historizujícího filmu otevírání hradu Hukvaldy. Snažíme se těm lidem sdělit dobrou zprávu. Jsme tady, kultura žije, my fungujeme, přijďte za námi na Hukvaldy. Nic víc v tom není, jenom to drobné poselství. To je vše.”

Historický dokument vypráví příběh o výběru nového hradního pána.

Peter Lezo, režisér, kameraman: “Původně jsme přemýšleli, že uděláme takový krátký film s příběhem, ale začali jsme vymýšlet a vymýšlet, tak to celé rostlo, takže jsme si nakonec řekli, že to malinko zjednodušíme a uděláme to formou takového dokumentíku. V podstatě celý ten příběh bude provázet hlas vypravěče a do toho tam budou probíhat nějaké takové ty sekvence z toho, co se děje, nebo dělo v té době, za té události, kdy vlastně umřel hradní pán a hledá se nový pán. Takže jsme se rozhodli udělat to takhle. Točí se takové krátké scénky k tomu, aby to nějak ilustrovalo, co se tam asi dělo a všechno to odvypráví ten vypravěč. Bude provázet tím příběhem.”

Dokument bude dokončený zhruba za měsíc, kdy bude k vidění na webových stránkách hradu a sociálních sítích.

---

Centrum uměleckých terapií Skořápka je hotovo

V Ostravě byla dokončena výstavba centra uměleckých terapií Skořápka a nic tedy nebrání tomu, aby mohl být zahájen unikátní projekt určený především pro mentálně postižené. Zařízení bude sloužit k jejich mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Budou třeba malovat, tančit nebo hrát na hudební nástroje.

Mariánské Hory v Ostravě se staly místem, kde od nového školního roku začne fungovat unikátní projekt zaměřený na výchovu, vzdělávání a integraci mentálně postižených. Přestavbou bývalé mateřské školy totiž vzniklo Městské centrum uměleckých terapií Skořápka. Zařízení je ojedinělé v celé naší zemi.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Centrum vzniklo rekonstrukcí dvoupodlažního objektu bývalé mateřské školy v ulici U Dvoru. Nově je v něm zázemí pro různé tvůrčí činnosti od hudebních a výtvarných oborů až po rukodělné disciplíny. Za cennou považuji přeměnu už nevyužívaného školského zařízení v takto multifunkční areál. Ačkoli projekt, se kterým jsme pracovali, se připravoval řadu let a návrh byl poplatný době, povedlo se nám při stavbě provést ještě dílčí úpravy fasády, které se, věřím, pozitivně promítly do finálního vzhledu objektu."

Ve Skořápce je keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem, zvukotěsná místnost pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii, učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a k dispozici je i zrcadlový sál. Klienti se ale také mohou učit vařit ve cvičné kuchyni. 

Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava: „Nesmírně se těšíme na první zvonění, které odstartuje na území města Ostravy novou etapu unikátního integračního, uměleckého, terapeutického a sociálního programu a společného hledání a nalézání cesty ke štěstí s těmi, kteří touží žít a růst, avšak potřebují k tomu naši pomoc a kus naší práce. Slavnostní otevření Skořápky chystáme ještě před prázdninami na 18. června."

Od září bude ve Skořápce fungovat také dopolední estetická školička. Zájemci o tento projekt se již nyní mohou hlásit prostřednictvím webu školy www.lko.cz. Služby Skořápky by mohlo využívat až 500 dětí. Přestavba stála 23 milionů korun. 

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava je příspěvková organizace města, která dosud měla dohromady přes tisíc žáků. Z pěti set žáků múzické školy byly dvě třetiny s postižením. Konzervatoř sídlí ve dvou budovách v Přívoze. Múzická škola má budovu v Mariánských Horách. Vedle uměleckých oborů nabízí také obory terapeutické, které jsou cíleny k účinné pomoci při léčbě zdravotního postižení a ke zmírnění případného defektu.

---

Novojičínští školáci poprvé cumlali PCR testy

Na novojičínských základních školách se od tohoto týdne testuje pomocí PCR testů ze slin. Ty jsou odebírány šetrnou, tzv. “žvýkací metodou”. Děti ji musí absolvovat jen jedenkrát za 14 dnů.

Od skončení nouzového stavu musí školáci dvakrát týdně absolvovat antigenní testy. Zhruba před 14 dny stát oznámil, že bude školám financovat i kvalitnější PCR testy, po kterých volali i rodiče.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Naše novojičínské školy se k tomu přihlásily a téměř všechny ode dneška, mimo základní školu Tyršova, budou testovat PCR testy. Základní škola Tyršova od dalšího týdne.”

Na základní škole Komenského 68 na nic nečekali a o státní dotaci, která činí 200 korun na test, se ihned přihlásili. Už v únoru tu odběr vzorku ze slin formou tamponku tzv. žvýkací metodou testovali v pilotním projektu zdejších laboratoří SPADIA.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Prvňáčci a druháčci to zvládali bez potíží, proto jsme vyhodnotili, že tento způsob testování bude pro žáky komfortnější i v tom, že se mohou dělat jednou za 14 dnů.”

Tito páťáci mohli po zkušenost porovnat průběh antigenního testu stěrem z kraje nosu a žvýkací metody.

žáci 5.C, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: 

“Pro mně bylo lepší šimrání v nose.”

“To do nosu, to bylo takové nepříjemné, my z toho vždycky slzely oči.”

Vyhodnocení PCR testu se dozví rodiče sms zprávou a k informacím laboratoře bude mít přístup také daná škola.

---

Okradení slepce v Ostravě má šťastný konec

Dnes pro vás máme případ se šťastným koncem. Policisté dopadli zloděje, který se v Ostravě neštítil okrást bezbranného slepce o mobil, čímž ho téměř odřízl od světa. O případu se ale dozvěděla rodina z Ostravy, která neváhala a na nový telefon nevidomému muži přispěla.

44letý Michal z Ostravy je od narození slepý. Přesto se ale s tímto handicapem naučil žít, aniž by potřeboval asistenci. Stačí mu slepecká hůl a kamarádi. Nezbytný je pro něj ale také speciální mobil pro nevidomé. A právě o něj 11. května přišel, když byl přímo na ulici okraden. Pachatel využil jeho handicapu a když telefonoval, vytrhl mu ho z ruky. 

Michal, okradený muž: "Já jsem se takhle s hůlkou otočil, stylem dej už mi pokoj, takže jsme ho lehce klepl tou hůlkou. Najednou mi dal takhle zprava facku. Tak jsem si řekl, že raději někomu zavolám, co se mi zrovna děje, ať o tom někdo známý ví. V tu chvíli on přišel, sebral mobil a utekl."

Policisté z Vítkovic se dali do pátrání, netrvalo dlouho a měli pachatele. Telefon už ale mezitím prodal neznámému člověku. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Operativní činností, vyhodnocením všech zjištěných informací a stop, nakonec kroky vedly k 22letému muži z Ostravy. Podezřelého muže policisté vyslechli a po jeho doznání mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže."

Pro Michala byl život bez telefonu velkou komplikací. Na nový neměl a tak si musel peníze vypůjčit. Když ale policie informaci zveřejnila, ostravské redakci Deníku se ozvala rodina z Ostravy, že nevidomému telefon koupí.

dárce: "Je to hrůza co se stalo, je mi to velmi líto. My občas, když se dá, takhle napřímo pomáháme. Když vidíme postiženého nebo někoho v nouzi. Už jsme pomohli x krát."

I když už Michal telefon má nový telefon, policisté stále pátrají po tom ukradeném a 22letému zloději hrozí až dva roky vězení. V minulosti už se dopustil loupeže, za kterou byl podmínečně odsouzen. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
22. května 2021, 14:00

V MS kraji startuje očkovací kampaň

V Moravskoslezském kraji startuje očkovací kampaň. Její slogan si hraje se slovy PRO a PROTI, které v tomto případě znamená jsem PROočkovaný a mám PROTilátky. Propagátorem očkování je například mořeplavec Richard Konkolski.

Spojil jsem PRO a PROTI, jsem PROočkovaný, mám PROTIlátky. To je slogan kampaně na podporu očkování v Moravskoslezském kraji, která nyní startuje. Cílem je samozřejmě podpořit zájem o očkování a vysvětlit lidem důvody, proč je tak důležité. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „S partnery kampaně jsme v úzkém kontaktu a intenzivně komunikujeme už od začátku pandemie. Boj proti koronaviru musí být systematický a jasně cílený, proto jsme spojili síly. Jsme ve fázi, kdy je naší hlavní zbraní vakcinace. Naše kampaň má podpořit zájem o očkování všech věkových skupin. Věřím, že lidé, kteří se zatím nerozhodli a zvažují všechna pro i proti, se nakonec i díky naší iniciativě rozhodnou očkováním chránit sebe i své okolí."

Kampaň upozorňuje na pozitiva vakcinace, ale neslibuje zázraky. Ukazuje, že klady očkování výrazně převažují nad nevýhodami. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: „Abychom získali kolektivní imunitu, musí mít protilátky více než 70 procent populace. Už z historie víme, že nejbezpečnějším způsobem, jak protilátky dlouhodobě získat, je očkování. Vakcinace pomáhá v boji se smrtelnými infekčními nemocemi již od konce 18. století. Nejdříve to byla inokulace proti pravým neštovicím, následovaly vakcíny proti choleře, moru, tyfu, vzteklině, tuberkulóze nebo třeba černému kašli, přenosné dětské obrně či spalničkám. Zodpovědní cestovatelé jen málokdy vyrazí na delší cesty bez očkování proti virové hepatitidě A nebo břišnímu tyfu. No a vakcínami tohoto století pro celý svět jsou ty proti koronaviru. Právě ony nám mohou pomoci vrátit se k normálnímu životu."

Tvářemi kampaně jsou známé osobnosti našeho kraje, ale také třeba zdravotnický záchranář Petr Jaššo.

Petr Jaššo, ZZS MS kraje: "Chtěli jsme ukázat, že i prvky kritické infrastruktury, jako jsou hasiči, policisté nebo záchranáři, se nebojí očkovat a chceme pomoci ke zvládnutí situace."

Richard Konkolski, mořeplavec: "Jsem plně přesvědčen, že to očkování zabere a pomůže k ochran celé naší společnosti."

Jan Fišar, herec NDM: "Očkovat, očkovat, očkovat." 

Celá kampaň vyjde na milion korun a o náklady se rovným dílem podělí Moravskoslezský kraj a zdravotní pojišťovna RBP.  

---

Natáčení dobového dokumentu na hradě Hukvaldy

Hrad Hukvaldy sice truchlí po úmrtí svého vladaře, ale už se hledá jeho nástupce. Takový je motiv příběhu historizujícího dokumentu, který se v minulých dnech na Hukvaldech natáčel.

Každý rok se lidé těší na slavnostní otevření hradu Hukvaldy, které je spojeno s rytířskými souboji a dalšími zajímavými ukázkami. Protože se letos konat nemohlo, přišlo Muzeum Beskyd s nápadem natočit dobový dokument.

Barbora Kožušníková, kastelánka hradu Hukvaldy: “Rozhodli jsme se tímto počinem podpořit kulturní dění na hradě Hukvaldy a blízkém okolí, které je teď v tuto chvíli docela zasažené aktuální situací a primárně tímto chceme nahradit akci Slavnostní otevírání hradu, která se musela zrušit.

Natáčení se konalo v průběhu 4 dnů a účastnilo se ho 10 historických skupin. Jen v sobotu bylo na place na 100 účinkujících a k tomu navíc řada zvířat včetně dravců.

Jan Herec, šéf skupiny Růže draka: “Účastníme se tady už několik let různých akcí, protože mí lidé jsou angažovaní právě v historii, já jsem je k tomu malinko přivedl, tak tady organizujeme společně s paní kastelánkou různé akce. A jednou z těchto akcí je právě natáčení tohoto historizujícího filmu otevírání hradu Hukvaldy. Snažíme se těm lidem sdělit dobrou zprávu. Jsme tady, kultura žije, my fungujeme, přijďte za námi na Hukvaldy. Nic víc v tom není, jenom to drobné poselství. To je vše.”

Historický dokument vypráví příběh o výběru nového hradního pána.

Peter Lezo, režisér, kameraman: “Původně jsme přemýšleli, že uděláme takový krátký film s příběhem, ale začali jsme vymýšlet a vymýšlet, tak to celé rostlo, takže jsme si nakonec řekli, že to malinko zjednodušíme a uděláme to formou takového dokumentíku. V podstatě celý ten příběh bude provázet hlas vypravěče a do toho tam budou probíhat nějaké takové ty sekvence z toho, co se děje, nebo dělo v té době, za té události, kdy vlastně umřel hradní pán a hledá se nový pán. Takže jsme se rozhodli udělat to takhle. Točí se takové krátké scénky k tomu, aby to nějak ilustrovalo, co se tam asi dělo a všechno to odvypráví ten vypravěč. Bude provázet tím příběhem.”

Dokument bude dokončený zhruba za měsíc, kdy bude k vidění na webových stránkách hradu a sociálních sítích.

---

Centrum uměleckých terapií Skořápka je hotovo

V Ostravě byla dokončena výstavba centra uměleckých terapií Skořápka a nic tedy nebrání tomu, aby mohl být zahájen unikátní projekt určený především pro mentálně postižené. Zařízení bude sloužit k jejich mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Budou třeba malovat, tančit nebo hrát na hudební nástroje.

Mariánské Hory v Ostravě se staly místem, kde od nového školního roku začne fungovat unikátní projekt zaměřený na výchovu, vzdělávání a integraci mentálně postižených. Přestavbou bývalé mateřské školy totiž vzniklo Městské centrum uměleckých terapií Skořápka. Zařízení je ojedinělé v celé naší zemi.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Centrum vzniklo rekonstrukcí dvoupodlažního objektu bývalé mateřské školy v ulici U Dvoru. Nově je v něm zázemí pro různé tvůrčí činnosti od hudebních a výtvarných oborů až po rukodělné disciplíny. Za cennou považuji přeměnu už nevyužívaného školského zařízení v takto multifunkční areál. Ačkoli projekt, se kterým jsme pracovali, se připravoval řadu let a návrh byl poplatný době, povedlo se nám při stavbě provést ještě dílčí úpravy fasády, které se, věřím, pozitivně promítly do finálního vzhledu objektu."

Ve Skořápce je keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem, zvukotěsná místnost pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii, učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a k dispozici je i zrcadlový sál. Klienti se ale také mohou učit vařit ve cvičné kuchyni. 

Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava: „Nesmírně se těšíme na první zvonění, které odstartuje na území města Ostravy novou etapu unikátního integračního, uměleckého, terapeutického a sociálního programu a společného hledání a nalézání cesty ke štěstí s těmi, kteří touží žít a růst, avšak potřebují k tomu naši pomoc a kus naší práce. Slavnostní otevření Skořápky chystáme ještě před prázdninami na 18. června."

Od září bude ve Skořápce fungovat také dopolední estetická školička. Zájemci o tento projekt se již nyní mohou hlásit prostřednictvím webu školy www.lko.cz. Služby Skořápky by mohlo využívat až 500 dětí. Přestavba stála 23 milionů korun. 

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava je příspěvková organizace města, která dosud měla dohromady přes tisíc žáků. Z pěti set žáků múzické školy byly dvě třetiny s postižením. Konzervatoř sídlí ve dvou budovách v Přívoze. Múzická škola má budovu v Mariánských Horách. Vedle uměleckých oborů nabízí také obory terapeutické, které jsou cíleny k účinné pomoci při léčbě zdravotního postižení a ke zmírnění případného defektu.

---

Novojičínští školáci poprvé cumlali PCR testy

Na novojičínských základních školách se od tohoto týdne testuje pomocí PCR testů ze slin. Ty jsou odebírány šetrnou, tzv. “žvýkací metodou”. Děti ji musí absolvovat jen jedenkrát za 14 dnů.

Od skončení nouzového stavu musí školáci dvakrát týdně absolvovat antigenní testy. Zhruba před 14 dny stát oznámil, že bude školám financovat i kvalitnější PCR testy, po kterých volali i rodiče.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Naše novojičínské školy se k tomu přihlásily a téměř všechny ode dneška, mimo základní školu Tyršova, budou testovat PCR testy. Základní škola Tyršova od dalšího týdne.”

Na základní škole Komenského 68 na nic nečekali a o státní dotaci, která činí 200 korun na test, se ihned přihlásili. Už v únoru tu odběr vzorku ze slin formou tamponku tzv. žvýkací metodou testovali v pilotním projektu zdejších laboratoří SPADIA.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Prvňáčci a druháčci to zvládali bez potíží, proto jsme vyhodnotili, že tento způsob testování bude pro žáky komfortnější i v tom, že se mohou dělat jednou za 14 dnů.”

Tito páťáci mohli po zkušenost porovnat průběh antigenního testu stěrem z kraje nosu a žvýkací metody.

žáci 5.C, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: 

“Pro mně bylo lepší šimrání v nose.”

“To do nosu, to bylo takové nepříjemné, my z toho vždycky slzely oči.”

Vyhodnocení PCR testu se dozví rodiče sms zprávou a k informacím laboratoře bude mít přístup také daná škola.

---

Okradení slepce v Ostravě má šťastný konec

Dnes pro vás máme případ se šťastným koncem. Policisté dopadli zloděje, který se v Ostravě neštítil okrást bezbranného slepce o mobil, čímž ho téměř odřízl od světa. O případu se ale dozvěděla rodina z Ostravy, která neváhala a na nový telefon nevidomému muži přispěla.

44letý Michal z Ostravy je od narození slepý. Přesto se ale s tímto handicapem naučil žít, aniž by potřeboval asistenci. Stačí mu slepecká hůl a kamarádi. Nezbytný je pro něj ale také speciální mobil pro nevidomé. A právě o něj 11. května přišel, když byl přímo na ulici okraden. Pachatel využil jeho handicapu a když telefonoval, vytrhl mu ho z ruky. 

Michal, okradený muž: "Já jsem se takhle s hůlkou otočil, stylem dej už mi pokoj, takže jsme ho lehce klepl tou hůlkou. Najednou mi dal takhle zprava facku. Tak jsem si řekl, že raději někomu zavolám, co se mi zrovna děje, ať o tom někdo známý ví. V tu chvíli on přišel, sebral mobil a utekl."

Policisté z Vítkovic se dali do pátrání, netrvalo dlouho a měli pachatele. Telefon už ale mezitím prodal neznámému člověku. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Operativní činností, vyhodnocením všech zjištěných informací a stop, nakonec kroky vedly k 22letému muži z Ostravy. Podezřelého muže policisté vyslechli a po jeho doznání mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže."

Pro Michala byl život bez telefonu velkou komplikací. Na nový neměl a tak si musel peníze vypůjčit. Když ale policie informaci zveřejnila, ostravské redakci Deníku se ozvala rodina z Ostravy, že nevidomému telefon koupí.

dárce: "Je to hrůza co se stalo, je mi to velmi líto. My občas, když se dá, takhle napřímo pomáháme. Když vidíme postiženého nebo někoho v nouzi. Už jsme pomohli x krát."

I když už Michal telefon má nový telefon, policisté stále pátrají po tom ukradeném a 22letému zloději hrozí až dva roky vězení. V minulosti už se dopustil loupeže, za kterou byl podmínečně odsouzen. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-22-05-2021-14-00