Bezdomovci kvůli mrazu zaplnili noclehárny v Ostravě
Noclehárny pro bezdomovce v Ostravě zaznamenaly rekordní zájem lidí o přespání v teple. Důvodem byly samozřejmě silné mrazy. Díky zimnímu programu magistrátu je míst pro bezdomovce dostatek. Stále je také hodně lidí bez domova, kteří pomoc odmítají.
Bezdomovci vzali noclehárny v Ostravě útokem. Charita a Armáda spásy přijaly do azylu 120 zájemců, kteří se ze strachu o život, raději uchýlili do tepla. Rtuť teploměru klesla v neděli v noci až k -20 stupňům. Přitom v zimě využívá tyto možnosti běžně kolem stovky bezdomovců. Míst je ale stále dostatek.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Lze garantovat, že v zimě nemusí zůstat žádný člověk přes noc na ulici."
Stále je také velké množství bezdomovců, kteří pomoc odmítají a i ve velkých mrazech zůstávají ve svých přístřešcích. Důvody k tomu mají různé. Nechtějí se podřizovat přísnému režimu, musejí být střízliví, nebo třeba mají psa.
bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."
Tyto lidi bez domova navštěvují sociální pracovníci a ještě častěji pak strážníci v rámci obchůzek svých rajónů.
Lukáš Kostolný, strážník MP Ostrava: "Jakmile přijdou větší mrazy, kontrolujeme pravidelněji osoby bez přístřeší - jestli jsou v pořádku, nemají zdravotní problémy, omrzliny, jestli nepotřebují pomoc."
Ostrava spustila na konci roku zimní program, který znamená navýšení počtu míst v noclehárnách i na tzv. teplých židlích. V současné době je k dispozici 792 míst.
---
Lidé propouštění z dolů poukazují na nerovné podmínky
Zatímco někteří horníci společnosti OKD budou po odchodu ze šachty pobírat až 8 tisíc korun měsíčně po dobu 5 let, havíři, kteří pracovali ve stejných dolech pod jinými firmami, nedostanou nic. Na státní příspěvek mají totiž nárok jen zaměstnanci státní firmy OKD, což se ostatním pracovníkům nelíbí.
Postupný konec těžby černého uhlí bude mít dopad nejen na horníky a povrchové zaměstnance společnosti OKD, ale také na řadu navázaných firem. Některé dodavatelsky spolupracují přímo na těžbě, jiné zajišťují dodávky materiálu a služeb, které už nebudou zapotřebí. Jejich zaměstnanci se teď ptají, proč také nemají zvýhodněné podmínky odchodu jako pracovníci OKD.
Roman Klimša, horník: “Já mám smlouvu do konce roku. Většina těch firem prodlužuje smlouvy o měsíc, o dva měsíce, prostě krátkodobě. Tady jde o to, že pokud se stát rozhodl utlumit těžbu a rozhodl se vlastně obnovit ten sociální program, co tenkrát začal už u Paskova, nechápu tedy proč se to nestahuje i na zaměstnance těch firem, že? Děláme ve stejném prostředí stejnou práci za stejných podmínek. Žijeme tady, odvádíme tady daně, zdravotní, sociální, všechno. Ale na toto nemáme nárok. Nechápu, proč na to nemají zaměstnanci firem nárok, opravdu ne.”
Problém je v tom, že nikdo přesně neví, kolika lidí se útlum těžby uhlí přímo dotkne.
Jakub Unucka (ODS a TOP 09), náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region): “Ten útlum OKD přišel tak rychle, že vlastně na to není skoro nikdo připravený, takže první je nutné zjistit, kolika lidí se to týká. Tady jsem jednal s ministerstvem financí. Nedopátrali jsme se toho počtu, tak teď děláme analýzu účetnictví OKD, které říká, kdo všechno s OKD obchoduje, kolik lidí vlastně je závislých na penězích z OKD a vyjede nám nějaký výsledek. Máme skupinu pracovní, kde je hospodářská komora, svaz průmyslu, kraj, úřad práce Moravskoslezský pakt zaměstnanosti a zkusíme vymyslet, co pro ty lidi můžeme udělat.”
Kraj zkouší využít program burzy práce aktivovaný před časem kvůli covidu. Firmám, které konec těžby uhlí ohrožuje, by mohl stát pomoci například při vyplácení odstupného lidem.
---
Skialpinista v Jeseníkách nepřežil stržení lavinou
V Jeseníkách došlo v pátek 16. ledna k tragické události. Lavina v oblasti Velkého Kotle strhla skialpinistu, který se spolu se dvěma přáteli nacházel v lavinové oblasti. Horská služba upozorňuje všechny návštěvníky hor, aby dbali jejích pokynů a pohybovali se jen po značených trasách. Hřebenové túry nedoporučuje vůbec.
V Jeseníkách je od neděle vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí. Ve výšce 1300 metrů na mořem je vrstva sněhu 110 cm, v závětrných lavinových svazích je sněhu ještě více. Lyžaři, kteří se pustí mimo značené trasy, velmi riskují uvolnění lavin.
Jiří Hejtmántek, HS Ovčárna pod Pradědem: „Šli si sjet něco v kotli nějakou stráň a neměli tam vlastně co dělat a díky tomu, že je tolik sněhu, je kritická vrstva zhruba půl metru pod povrchem a oni se do té kritické vrstvy prolomili a odjela ta lavina.“
Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky: „Byl na místě mrtvej. Resuscitovali, byl pokus o resuscitaci ale nedopadlo to dobře. Byl tam i lékař ale po hodině resuscitace zhruba byla konstatována smrt.
V Jeseníkách napadlo během posledních dnů velké množství prachového sněhu a pobyt v lavinových oblastech je velmi nebezpečný.
Jiří Hejmántek, HS Ovčárna pod Pradědem: „Tady v Jeseníkách v této oblasti je to oblast Vysoké Hole na všechny světové strany, ať se to týče Velkého Kotle, Malého Kotle a na druhé straně Svinní Žleb, Medvědí Žleb tak tohle jsou všecko lavinové svahy. Každý ukázněný turista, který tyhle pravidla dodržuje, tomu žádné nebezpečí lavin nehrozí a může v klidu chodit na výlet.“
Zejména o víkendech se tady na horách nachází velké množství pěších turistů, běžkařů a skialpinistů.
Anketa, lyžaři na Pradědu: „Skialpy, na Pradědu. Určitě bysme nejeli tam, kde to je zakázané.“
„Dneska se nám líbí, akorát tedy hodně padá sníh.“
„My jsme šli ze Skřítku. Metrový závěje.“
„Úplně skvělé, napadl čerstvý sníh. Byli jsme na vrcholu a teď jedem tady na sjezdovce.“
„Je to dobrý, je hodně prašanu. Na stezkách.“
Horská služba zdůrazňuje, že těm, kteří se v horách pohybují jen po značených trasách, nebezpečí lavin nehrozí a mohou si užívat horského slunce i krásných zimních výhledů.
---
Záchranáři mají nový vůz pro přepravu lékaře
Pracoviště záchranné služby v Opavě má k dispozici nové osobní auto, které slouží pro přepravu lékaře k pacientovi. Na jeho pořízení přispělo město Opava. Počet výjezdů k pacientům se v posledních týdnech výrazně zvýšil kvůli koronavirové pandemii, a to zhruba o čtvrtinu.
Nové sanitní vozidlo teď mají k dispozici záchranáři z opavského územního odboru. Říká se mu také randez-vous, a slouží k rychlé dopravě lékaře a záchranáře k pacientovi. Auto je vybaveno téměř shodným přístrojovým a zdravotnickým vybavením, jako velký sanitní vůz, chybí jen nosítka.
Petr Černohorský, ředitel ÚO ZZS MSK Opava: „Předpokládá se nasazení 24 hod. denně, 7 dnů v týdnu. Slouží k přepravě lékaře a spolupráci s ostatními posádkami RZP.“
Díky přepravě vlastním vozem může být lékař k dispozici hned několika posádkám v terénu. Ty se v posledních týdnech skoro nezastaví. V souvislosti s nárůstem covid pozitivních pacientů se navyšuje i počet jejich výjezdů. V posledních týdnech zhruba o 20 - 40%. Proto byly týmy záchranářů posíleny tak, aby dodržely zákonem daný dojezdový limit 20 minut.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK Opava: „Je možné, že dochází k navýšení dojezdových časů k pacientovi. Jde řádově o minuty.“
Už před rokem město Opava přispělo záchranářům na zakoupení defibrilátoru a uvažuje také o další pomoci.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Určitě chceme pokračovat i v dalších letech, protože je to v současné době potřebná služba.
Speciálně upravený automobil Škoda Kodiaq stál 1,7 mil. korun. Z toho zhruba polovinou přispělo město Opava.
---
Otužilci rozčeřili ledovou vodu Čerťáku
Kryté bazény jsou v posledním roce spíše zavřené než otevřené, a tak kreativní Češi našli náhradní řešení. Ovšem jen ti, kteří milují otužování. Narůstá obliba venkovního koupání v zimě. Plavci například i v lednu rozčeřili vody nádrže Čerťák u Nového Jičína.
Teplota vzduchu je mínus 2 stupně, voda v nádrži Čerťák má asi jeden stupeň nad nulou. Otužilci, kterých je v Novém Jičíně několik samostatných skupin, nevynechali ani tento lednový den a ponořili svá těla do ledového sevření.
Libor Pístecký, otužilec: “Má to tu výhodu, že když se člověk chodí koupat do toho přírodního jezera, tak ta voda se postupně ochlazuje. A když člověk na konci srpna pokračuje přes září, říjen, tak nakonec v lednu, v únoru zjistí, že je zimní plavec.”
Filip Larmer, otužilec: “Co mě k tomu vedlo? Takový ta touha vyzkoušet trošku to tělo, co vydrží, protože my jsme dneska takoví zhýčkaní a ono tak všechno lépe funguje, i ta imunita.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já bych se úplně za otužilce nepovažoval, ale také to občas zajdu vyzkoušet. Je to poměrně zajímavá aktivita, která člověku trošičku otevře obzory.”
Město před několika dny na základě podnětu milovníků chladných ponorů nechalo u břehu postavit 3 lavičky, které zejména v zimě usnadní převlékání plavců.
---
Seniorka bez obav prošla očkováním ve věku 90 let
Také v Krnově pokračuje očkování seniorů, starších 80 let. K očkování se rozhodli sami, s registrací jim většinou pomohli jejich příbuzní. Hned v první vlně se dostavila také paní Zdenka ve věku úctyhodných 90 let.
Vitální paní Zdenka neměla z očkování žádné obavy. Své zdraví a vitalitu přisuzuje jak genům po mamince, tak pohybu při své celoživotní práci.
Zdenka Bestová, očkovaná seniorka: „U RAJe. RAJ Bruntál to byl. Dělala jsem servírku.“
Dcera: „Maminka se rozhodla sama no a bude mít v květnu 91 let.“
Zdenka Bestová, devadesátiletá seniorka: "Nebolelo, ani jsem to necítila. Ptala jsem se, jestli už je hotovo, no a bylo. Nic jsem necítila."Také ostatní senioři prošli prvním očkováním rychle a bez obav.
Anketa, senioři u očkování: „Já jsem z toho v šoku, že to šlo tak rychle. V televizi z toho dělají vědu a já jsem se objednávala, je to 3 nebo čtvrtý den a už jsem i naočkovaná a už mám i na druhou dávku termín.“
„Sama jsem se rozhodla opravdu. Už mám 82, tak jsem se bála, tak jsem šla. Dcera bydlí na jižní Moravě a tak ta mě to všechno vyřídila.“
„Ne já jsem to přes telefon všechno, byli všichni hodní, v Ostravě mi to všecko vyřídila, ještě mi sms ku poslali, jsem spokojena. Sama jsem se rozhodla, taky už mi je 81, tak si říkám, půjdu radši a hotovo.“
Marie Žaloudíková, vedoucí lékařka očkovacího centra: „Senioři to snášejí velmi dobře, oni jsou zvyklí na očkování proti chřipce, takže se vyloženě na to očkování těší. Na zítřek bude 162 pacientů.“
Zájem seniorů potvrzuje i vedení nemocnice, které se podle něj snaží operativně zajišťovat potřebné vakcíny.
Bronislav Sedláček, zástupce ředitele SZZ Krnov: „Vždycky se vlezeme do toho počtu, co máme objednaný, musíme opravdu kvitovat velmi dobrou spolupráci se zdravotním odborem krajského úřadu, který nám vychází velmi vstříc a snaží se operativně to dodávat.“
Nemocnice současně sestavila mobilní očkovací tým, který bude navštěvovat seniory v domovech důchodců a zařízení sociálních služeb.
---