Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostravský mrakodrap musí být kvůli podloží nižší
  • Nový screening pro těhotné v Krnovské nemocnici
  • Lékaři varují: dětských úrazů rychle přibývá!
  • Slezská univerzita testuje eHelper – aplikaci pro osamocené seniory
  • MS kraj chystá s armádou logistické centrum v Mošnově
  • Nová kniha "Čti Jeseníky" byla představena v Bruntále

Ostravský mrakodrap musí být kvůli podloží nižší

Investor, který chce postavit v centru Ostravy mrakodrap, musí slevit ze svých ambicí. Odborníci totiž spočítali, že podloží by 230 metrů vysokou budovu neuneslo a tak ji musí architekti snížit. Do hry se tak vrací varianta dvou nižších věží. Zastupitelé vyhověli odkladu pro předělání projektu.

Když oznámila společnost RT Torax záměr vystavět mrakodrap v centru Ostravy, nejprve představili variantu dvou věží. Později ji architekti předělali na 230 metrů vysokou věž ve tvaru X. Mezitím ale provedli odborníci z Drážďan detailní průzkum podloží a stavbu nedoporučili. 

Jindřich Vaňek, mluvčí RT Torax Group: "Pro jednověžovou variantu hrozí riziko poklesu až o 16 cm, což je mimo toleranční rámec, který předpokládá u těchto budov sesedání do 10 cm." 

Nyní tedy čeká architekty nová práce. Projekt se musí předělat tak, aby byla zátěž na podloží jinak rozložena. Do hry se tak vrací první varianta dvou věží. Ty budou ale podstatně nižší. Přibližně 170 a 80 metrů. 

Michal Kryštof, architekt: "Nejvyšší budova, kterou je na tomto místě možné realizovat, může mít nějakých 170, 175 metrů." 

Investor proto požádal zastupitelstvo Ostravy, aby prodloužilo čas na vyhotovení nového projektu. Zástupci města návrh schválili. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nechceme tu novou skutečnost ignorovat, jakkoliv se domníváme, že možná mohla být zjištěna dříve a chceme investorovi poskytnou dodatečný prostor, aby se s ní vypořádal." 

Na celkový časový harmonogram s dokončením stavby v roce 2028 by prý odložení podpisu finální smlouvy nemělo mít vliv. 

---

Nový screening pro těhotné v Krnovské nemocnici

Prvotrimestrální screening. To je název důležité vyšetřovací metody, nezbytné pro vyšetření genetiky a zdraví plodu v těle budoucí maminek. Ty za ní musely jezdit do velkých měst. Od nynějška nemusí, krnovská nemocnice pořídila nové přístroje.

V krnovské nemocnici zahájili provoz dvou nových ultrazvukových screeningů. Jejich přínos bude významný.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice:: “Tento přístroj je pro nás důležitý, protože, jak již tady bylo řečeno, my chceme přiblížit kvalitní péči všem maminkám a všem pacientům z našeho regionu tak, aby to vyšetření, které mají na vzdálených klinikách, jako je Olomouc, Ostrava, měli i tady v nemocnici.“

Igor Michalec, zástupce primáře krnovské porodnice: „Prvotrimestrální screening je naší základní metodou, při které vyšetřujeme genetické vady. Skládá se ze dvou částí, což je ultrazvukové vyšetření. Další část je tam biochemická.“

Toto komplexní vyšetření plodu je doporučováno všem těhotným ženám. Provádí se zhruba ve 12. týdnu těhotenství.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Je velmi důležitý a opravdu ten komfort, kdy ženy musely cestovat do okolních nemocnic, je pro ně jednak časově náročný a v dnešní době i ekonomicky a opravdu je velmi dobře, že se pořídily dva ultrazvukové přístroje tady do krnovské nemocnice.“

Vendula Moravcová, maminka: „Jsem ze Sosnové, tady kousek od Krnova a je to moje druhé těhotenství. Já ani manžel nemáme řidičák, takže bysme museli shánět odvoz vlastně do té Olomouce nebo někam."

Program REACT, který umožnil přístroje pořídit, přinese nemocnici celkem až 150 milionů korun. Komplexní obnova čeká letos a příští rok také operační sály, CT i další přístroje.

---

Lékaři varují: dětských úrazů rychle přibývá!

Znepokojivá zpráva přišla z Centra dětské traumatologie Fakultní nemocnice Ostrava, které zaznamenalo výrazný nárůst dětských úrazů. Souvisí prý s koncem proticovidových opatření, která omezovala sport i pohyb dětí. Nemocnice proto spolu se záchrannými složkami a dalšími institucemi spustila preventivní akci "Stane se to ve vteřině."

Fakultní nemocnice Ostrava ošetřila před covidem zhruba 10 tisíc dětí ročně a přes 1500 jich bylo hospitalizováno. V průběhu covidu klesl počet úrazů o dvě třetiny. Nyní po rozvolnění začala čísla hrozivě narůstat. Časté jsou úrazy na trampolíně, na kolech a koloběžkách či skateboardech. 

Ivo Kopáček, vedoucí lékař Centrum dětské traumatologie FNO: "Ty děti zlenivěly, takže ztratily ty sportovní návyky, ztratily koordinaci a ta křivka úrazů začíná pomalu, ale jistě, stoupat." 

Proto fakultní nemocnice, která je jedním z 8 dětských traumacenter v Česku, uspořádala ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému a dalšími organizacemi akci Stane se to ve vteřině. Odborníci  radí rodičům i dětem, jak nejlépe předcházet úrazům či poskytnout první pomoc.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranná služba má na svém stanovišti 3 místa, na kterých se návštěvníci mohou učit jednak srdeční masáž, jednak 1. pomoc po autonehodě a třetím stanovištěm je operační středisko." 

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Máme preventivní programy Zebra se za tebe nerozhlédne a Na kole jen s přilbou, které předcházejí úrazům, které se mohou stát v dopravě." 

Podle odborníků je ale nejdůležitější prevencí používat zdravý rozum. Rodiče by měli být schopni odhadnout fyzické a mentální schopnosti dítěte a přizpůsobit se jim. 

---

Slezská univerzita testuje eHelper – aplikaci pro osamocené seniory

Slezská univerzita testuje aplikaci eHelper. Tento systém elektronické péče umožní rychlé přivolání pomoci, v případě že se senior v domácnosti dostane do nesnází. Umí vyhodnotit riziko situace a přivolat pomoc. V budoucnu by systém mohl částečně nahradit práci sociálních pracovníků, kterých je nedostatek.

Absolvent Fakulty veřejných politik Slezské univerzity Ondřej Teichman vyvinul pro osaměle žijící starší osoby asistenční technologii s názvem eHelper. 

Ladislav Průša, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: "To zařízení pomocí čidel dokáže identifikovat krizovou situaci a zalarmuje poskytnutí pomoci v době, kdy senior je sám.“

Tamara N. Iskrickaja, jednatelka, Zdravotní a sociální služby: „Systém se skládá z řídící jednotky, to je srdce, které se napojuje na elektřinu: Dále LTE modem pro internet, jsou to čidla pohybu.“

Zkušebně je v Opavě systém instalován v deseti bytech seniorů. Alarm je prioritně propojený buď s jejich blízkými, nebo také s městskou policií, která může v případě potřeby, na místo hned vyrazit.

Nedávno strážníci vyjížděli uprostřed noci ke starší ženě, která ve svém bytě upadla a nemohla si sama pomoci.

Martin Knitl, syn uživatelky systému eHelper: „Spadla, nemohla vstát. Ten systém vyhodnotil, že se něco stalo. Tak zalarmoval policii a mne.“

Aplikace eHelper by mohla pomáhat nejen v soukromí ale také v sociálních zařízeních. Spolehlivost fungování teď prověřuje projekt Slezské univerzity.

Tuto asistenční technologii je možné využívat nejen při péči o seniory, ale také třeba o hendikepované. Stejně tak může sloužit jako zabezpečovací systém pro hlídání objektu.

---

MS kraj chystá s armádou logistické centrum v Mošnově

Mošnovské letiště letiště se stále více zaměřuje na nákladní dopravu. V tomto roce začne fungovat nové logistické centrum České pošty a chystá se i podobný projekt ve spolupráci Armádou České republiky. MS kraj v současné době připravuje memorandum.

Snaho o prosazení Letiště Leoše Janáčka Ostrava v osobní dopravě nevedla k většímu úspěchu a tak se už asi 3 roky zaměřuje na cargo. Díky propojení železnice, dálnice a letadel se to daří a už v září bude na letišti otevřeno další logistické centrum. Česká pošta díky tomu ušetří na zásilkách z Číny asi třetinu nákladů. V plném proudu jsou i jednání s armádou, která chce podobné centrum.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Pokud někde bude zemětřesení, pokud někde bude válka nebo něco dalšího, tak armáda, pokud bude mít logistický hub v Mošnově, bude moci rozhodnout jestli naloží konzervy, lehátka na vlak, auto nebo letadlo. To je myšlenka logistického hubu na Mošnově."

Rada MS kraje nyní schválila rozšíření projektu rekonstrukce přistávací dráhy, což umožní lepší pohyb letadel po ploše. Došlo k dohodě s ochránci přírody a budou opravena i tzv. oka.

Radomír Radkovský, ředitel letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Je to v severní části areálu. My jako letiště to potřebujeme k podpoře Dnů NATO a za druhé to máme jako odstavnou plochu pro letadla. "

Rekonstrukce přistávací dráhy vyjde na přibližně 3 miliardy korun a kraj by uvítal případnou spoluúčast státu. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je to velká investice a proto jsme také zahájili debatu. Část těchto nákladů by mohla nést armáda, která by to potom potřebovala k provozu toho logistického skladu." 

V těchto dnech probíhají mezi krajem a armádou rozhovory. Jejich cílem je podpis memoranda, které by specifikovalo potřeby a podmínky obou stran. 

---

Nová kniha "Čti Jeseníky" byla představena v Bruntále

Čti Jeseníky. Tak se jmenuje nová unikátní kniha, zabývající se turistikou v Jeseníkách a především její historií a vývojem. Obsahuje originální grafiku a řadu dosud nezveřejněných historických fotografií z archivů. V Bruntále ji i s autogramiádou představili její autoři.

Za vznikem knihy stojí kolektiv autorů, pod vedením Lukáše Abta.

Lukáš Abt, iniciátor vzniku knihy: „Já sám se zabývám sbíráním těchto pohlednic nebo starých fotografií a zároveň znám mnoho dalších sběratelů."

Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „Je to poprvé, kdy je zpracovaná historie toho turismu v Jeseníkách do takového souhrnného díla. Takže každý, kdo o těch Jeseníkách chce něco vědět, by si to měl přečíst."

Na vzniku knihy se podílelo mnoho spoluautorů i archivy v Jeseníkách.

Matěj Matela, spoluautor: "Každý z autorů měl svůj region, o který se zajímá a ten region právě tematizoval. Já, tím, že jsem z Vrbna pod Pradědem, tak jsem zpracoval právě Vrbensko, část Zlatohorska i Bruntálsko.“

Kniha zaujme na první pohled originální grafikou. Každý z milovníků hor má svá oblíbená místa, která by v Jeseníkách doporučil navštívit.

Anketa, návštěvníci besedy o knize: „Hrozně rád mám hřeben z Vrbna na Karlovu Studánku."

„Nejlépe je využít horizontálních chodníčků, které poskytují dobrý výhled do okolí."

„Pro mě je nejzajímavější Morgenland."

„Spíše na nějaké odlehlejší místa, jako jsou třeba Rešovské vodopády, Rabštejn, Sovinec."

Objednáním či nákupem knihy zájemci zároveň podpoří i nové projekty v horách, jako jsou kamenné rozhledny či obnovy pramenů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
23. dubna 2022, 14:00

Ostravský mrakodrap musí být kvůli podloží nižší

Investor, který chce postavit v centru Ostravy mrakodrap, musí slevit ze svých ambicí. Odborníci totiž spočítali, že podloží by 230 metrů vysokou budovu neuneslo a tak ji musí architekti snížit. Do hry se tak vrací varianta dvou nižších věží. Zastupitelé vyhověli odkladu pro předělání projektu.

Když oznámila společnost RT Torax záměr vystavět mrakodrap v centru Ostravy, nejprve představili variantu dvou věží. Později ji architekti předělali na 230 metrů vysokou věž ve tvaru X. Mezitím ale provedli odborníci z Drážďan detailní průzkum podloží a stavbu nedoporučili. 

Jindřich Vaňek, mluvčí RT Torax Group: "Pro jednověžovou variantu hrozí riziko poklesu až o 16 cm, což je mimo toleranční rámec, který předpokládá u těchto budov sesedání do 10 cm." 

Nyní tedy čeká architekty nová práce. Projekt se musí předělat tak, aby byla zátěž na podloží jinak rozložena. Do hry se tak vrací první varianta dvou věží. Ty budou ale podstatně nižší. Přibližně 170 a 80 metrů. 

Michal Kryštof, architekt: "Nejvyšší budova, kterou je na tomto místě možné realizovat, může mít nějakých 170, 175 metrů." 

Investor proto požádal zastupitelstvo Ostravy, aby prodloužilo čas na vyhotovení nového projektu. Zástupci města návrh schválili. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nechceme tu novou skutečnost ignorovat, jakkoliv se domníváme, že možná mohla být zjištěna dříve a chceme investorovi poskytnou dodatečný prostor, aby se s ní vypořádal." 

Na celkový časový harmonogram s dokončením stavby v roce 2028 by prý odložení podpisu finální smlouvy nemělo mít vliv. 

---

Nový screening pro těhotné v Krnovské nemocnici

Prvotrimestrální screening. To je název důležité vyšetřovací metody, nezbytné pro vyšetření genetiky a zdraví plodu v těle budoucí maminek. Ty za ní musely jezdit do velkých měst. Od nynějška nemusí, krnovská nemocnice pořídila nové přístroje.

V krnovské nemocnici zahájili provoz dvou nových ultrazvukových screeningů. Jejich přínos bude významný.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice:: “Tento přístroj je pro nás důležitý, protože, jak již tady bylo řečeno, my chceme přiblížit kvalitní péči všem maminkám a všem pacientům z našeho regionu tak, aby to vyšetření, které mají na vzdálených klinikách, jako je Olomouc, Ostrava, měli i tady v nemocnici.“

Igor Michalec, zástupce primáře krnovské porodnice: „Prvotrimestrální screening je naší základní metodou, při které vyšetřujeme genetické vady. Skládá se ze dvou částí, což je ultrazvukové vyšetření. Další část je tam biochemická.“

Toto komplexní vyšetření plodu je doporučováno všem těhotným ženám. Provádí se zhruba ve 12. týdnu těhotenství.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Je velmi důležitý a opravdu ten komfort, kdy ženy musely cestovat do okolních nemocnic, je pro ně jednak časově náročný a v dnešní době i ekonomicky a opravdu je velmi dobře, že se pořídily dva ultrazvukové přístroje tady do krnovské nemocnice.“

Vendula Moravcová, maminka: „Jsem ze Sosnové, tady kousek od Krnova a je to moje druhé těhotenství. Já ani manžel nemáme řidičák, takže bysme museli shánět odvoz vlastně do té Olomouce nebo někam."

Program REACT, který umožnil přístroje pořídit, přinese nemocnici celkem až 150 milionů korun. Komplexní obnova čeká letos a příští rok také operační sály, CT i další přístroje.

---

Lékaři varují: dětských úrazů rychle přibývá!

Znepokojivá zpráva přišla z Centra dětské traumatologie Fakultní nemocnice Ostrava, které zaznamenalo výrazný nárůst dětských úrazů. Souvisí prý s koncem proticovidových opatření, která omezovala sport i pohyb dětí. Nemocnice proto spolu se záchrannými složkami a dalšími institucemi spustila preventivní akci "Stane se to ve vteřině."

Fakultní nemocnice Ostrava ošetřila před covidem zhruba 10 tisíc dětí ročně a přes 1500 jich bylo hospitalizováno. V průběhu covidu klesl počet úrazů o dvě třetiny. Nyní po rozvolnění začala čísla hrozivě narůstat. Časté jsou úrazy na trampolíně, na kolech a koloběžkách či skateboardech. 

Ivo Kopáček, vedoucí lékař Centrum dětské traumatologie FNO: "Ty děti zlenivěly, takže ztratily ty sportovní návyky, ztratily koordinaci a ta křivka úrazů začíná pomalu, ale jistě, stoupat." 

Proto fakultní nemocnice, která je jedním z 8 dětských traumacenter v Česku, uspořádala ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému a dalšími organizacemi akci Stane se to ve vteřině. Odborníci  radí rodičům i dětem, jak nejlépe předcházet úrazům či poskytnout první pomoc.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranná služba má na svém stanovišti 3 místa, na kterých se návštěvníci mohou učit jednak srdeční masáž, jednak 1. pomoc po autonehodě a třetím stanovištěm je operační středisko." 

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Máme preventivní programy Zebra se za tebe nerozhlédne a Na kole jen s přilbou, které předcházejí úrazům, které se mohou stát v dopravě." 

Podle odborníků je ale nejdůležitější prevencí používat zdravý rozum. Rodiče by měli být schopni odhadnout fyzické a mentální schopnosti dítěte a přizpůsobit se jim. 

---

Slezská univerzita testuje eHelper – aplikaci pro osamocené seniory

Slezská univerzita testuje aplikaci eHelper. Tento systém elektronické péče umožní rychlé přivolání pomoci, v případě že se senior v domácnosti dostane do nesnází. Umí vyhodnotit riziko situace a přivolat pomoc. V budoucnu by systém mohl částečně nahradit práci sociálních pracovníků, kterých je nedostatek.

Absolvent Fakulty veřejných politik Slezské univerzity Ondřej Teichman vyvinul pro osaměle žijící starší osoby asistenční technologii s názvem eHelper. 

Ladislav Průša, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: "To zařízení pomocí čidel dokáže identifikovat krizovou situaci a zalarmuje poskytnutí pomoci v době, kdy senior je sám.“

Tamara N. Iskrickaja, jednatelka, Zdravotní a sociální služby: „Systém se skládá z řídící jednotky, to je srdce, které se napojuje na elektřinu: Dále LTE modem pro internet, jsou to čidla pohybu.“

Zkušebně je v Opavě systém instalován v deseti bytech seniorů. Alarm je prioritně propojený buď s jejich blízkými, nebo také s městskou policií, která může v případě potřeby, na místo hned vyrazit.

Nedávno strážníci vyjížděli uprostřed noci ke starší ženě, která ve svém bytě upadla a nemohla si sama pomoci.

Martin Knitl, syn uživatelky systému eHelper: „Spadla, nemohla vstát. Ten systém vyhodnotil, že se něco stalo. Tak zalarmoval policii a mne.“

Aplikace eHelper by mohla pomáhat nejen v soukromí ale také v sociálních zařízeních. Spolehlivost fungování teď prověřuje projekt Slezské univerzity.

Tuto asistenční technologii je možné využívat nejen při péči o seniory, ale také třeba o hendikepované. Stejně tak může sloužit jako zabezpečovací systém pro hlídání objektu.

---

MS kraj chystá s armádou logistické centrum v Mošnově

Mošnovské letiště letiště se stále více zaměřuje na nákladní dopravu. V tomto roce začne fungovat nové logistické centrum České pošty a chystá se i podobný projekt ve spolupráci Armádou České republiky. MS kraj v současné době připravuje memorandum.

Snaho o prosazení Letiště Leoše Janáčka Ostrava v osobní dopravě nevedla k většímu úspěchu a tak se už asi 3 roky zaměřuje na cargo. Díky propojení železnice, dálnice a letadel se to daří a už v září bude na letišti otevřeno další logistické centrum. Česká pošta díky tomu ušetří na zásilkách z Číny asi třetinu nákladů. V plném proudu jsou i jednání s armádou, která chce podobné centrum.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Pokud někde bude zemětřesení, pokud někde bude válka nebo něco dalšího, tak armáda, pokud bude mít logistický hub v Mošnově, bude moci rozhodnout jestli naloží konzervy, lehátka na vlak, auto nebo letadlo. To je myšlenka logistického hubu na Mošnově."

Rada MS kraje nyní schválila rozšíření projektu rekonstrukce přistávací dráhy, což umožní lepší pohyb letadel po ploše. Došlo k dohodě s ochránci přírody a budou opravena i tzv. oka.

Radomír Radkovský, ředitel letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Je to v severní části areálu. My jako letiště to potřebujeme k podpoře Dnů NATO a za druhé to máme jako odstavnou plochu pro letadla. "

Rekonstrukce přistávací dráhy vyjde na přibližně 3 miliardy korun a kraj by uvítal případnou spoluúčast státu. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je to velká investice a proto jsme také zahájili debatu. Část těchto nákladů by mohla nést armáda, která by to potom potřebovala k provozu toho logistického skladu." 

V těchto dnech probíhají mezi krajem a armádou rozhovory. Jejich cílem je podpis memoranda, které by specifikovalo potřeby a podmínky obou stran. 

---

Nová kniha "Čti Jeseníky" byla představena v Bruntále

Čti Jeseníky. Tak se jmenuje nová unikátní kniha, zabývající se turistikou v Jeseníkách a především její historií a vývojem. Obsahuje originální grafiku a řadu dosud nezveřejněných historických fotografií z archivů. V Bruntále ji i s autogramiádou představili její autoři.

Za vznikem knihy stojí kolektiv autorů, pod vedením Lukáše Abta.

Lukáš Abt, iniciátor vzniku knihy: „Já sám se zabývám sbíráním těchto pohlednic nebo starých fotografií a zároveň znám mnoho dalších sběratelů."

Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „Je to poprvé, kdy je zpracovaná historie toho turismu v Jeseníkách do takového souhrnného díla. Takže každý, kdo o těch Jeseníkách chce něco vědět, by si to měl přečíst."

Na vzniku knihy se podílelo mnoho spoluautorů i archivy v Jeseníkách.

Matěj Matela, spoluautor: "Každý z autorů měl svůj region, o který se zajímá a ten region právě tematizoval. Já, tím, že jsem z Vrbna pod Pradědem, tak jsem zpracoval právě Vrbensko, část Zlatohorska i Bruntálsko.“

Kniha zaujme na první pohled originální grafikou. Každý z milovníků hor má svá oblíbená místa, která by v Jeseníkách doporučil navštívit.

Anketa, návštěvníci besedy o knize: „Hrozně rád mám hřeben z Vrbna na Karlovu Studánku."

„Nejlépe je využít horizontálních chodníčků, které poskytují dobrý výhled do okolí."

„Pro mě je nejzajímavější Morgenland."

„Spíše na nějaké odlehlejší místa, jako jsou třeba Rešovské vodopády, Rabštejn, Sovinec."

Objednáním či nákupem knihy zájemci zároveň podpoří i nové projekty v horách, jako jsou kamenné rozhledny či obnovy pramenů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-23-04-2022-14-00