Ostrava chystá rekonstrukci klíčové budovy MNO
Klíčová budova Městské nemocnice Ostrava se dočká rekonstrukce. Magistrát už vybral stavební firmu, která se prací ujme. Rekonstrukce bude trvat tři roky a neměla by se dotknout péče o pacienty.
Městskou nemocnici Ostrava čeká jedna z nejdůležitějších přeměn v její historii. Klíčový pavilon E2 bude kompletně zrekonstruován. Jde o budovu, ve které je ARO, chirurgická jednotka intenzivní péče, lůžkové oddělení chirurgie, interny, kardiologie, centrální příjem a pohotovost s radiologií. Nyní je v této budově i infekční ambulance pro pacienty s covidem.
Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Důležité to bude hlavně z hlediska logistiky, práce, návaznosti na operační sály, ale hlavně to bude takovým povzbuzením, že se po dlouhých letech něco změnilo."
Na realizaci zakázky vybralo město ze sedmi uchazečů firmu PKS stavby, která nabídla nejnižší cenu 305 milionů korun. Rekonstrukce bude rozdělena na etapy, aby se oddělní mohla po budově stěhovat.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Ten objekt je z dvacátých let minulého století a kromě výměny oken a opravy fasády se za tu dobu na něj nesáhlo, takže jej čeká celková rekonstrukce."
Rekonstrukce potrvá tři roky, ale její zahájení je závislé na epidemiologické situaci. Původně byla naplánována už loni na jaře. Město se ale rozhodlo ji odložit, aby zachovalo maximum kapacity nemocnice pro péči o pacienty s onemocněním covid-19.
---
Střední školy z MS kraje se představují deváťákům
Ani letos nepřijdou žáci posledních ročníků základních škol o možnost seznámit se s obory, které nabízí střední školy v našem regionu. Kvůli stávajícím opatřením se tradiční Veletrh středních škol přesouvá do online prostředí. Natáčeli jsme ve Střední průmyslové škole v Karviné.
Usnadnit deváťákům výběr střední školy a potažmo i budoucí povolání se každoročně snaží střední školy prostřednictvím Veletrhů, který pořádal tradičně Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Úřadem práce ČR na různých místech. Třeba v Karviné přicházeli žáci devátých ročníků i jejich rodiče do Obecního domu Družba. Letos se tato dlouholetá tradice přesouvá online. Zájemci se pomocí videohovorů nebo chatu připojují přímo s pedagogy vybraných škol a dozvídají se, co vše jim daná škola nabízí. Střední průmyslová škola v Karviné vybrala deset učitelů ze všech tří svých oborů.
Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Máme nachystanou prezentaci, ve které se pohybujeme podle toho, co ty lidi zajímá."
Každý zájemce i jejich rodiče se do školy dostane přes link, který je zveřejněný na stránkách školy nebo na sociálních sítích.
Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Zajímá je kolik studentů budeme přijímat, kolik budeme otevírat tříd, ale pak jsou to konkrétní dotazy, v čem může ajťák programovat."
Online prezentace středních škol v našem kraji bude probíhat až 4. února po jednotlivých okresech a to vždy ve dvou předem stanovených dnech v čase 10:00 – 18:00 hodin. Okres Karviná má druhý termín 1. února.
---
Hasiči varují, nevstupujte na přehrady
Hasiči varují, aby lidé vůbec nezkoušeli vstupovat na vodní hladiny. Jednotka z Havířova-Životic se při kontrole Těrlické přehrady ihned propadla do vody. Situaci hasiči využili pro nácvik záchrany.
Vstupovat na Těrlickou či Žermanickou přehradu je v těchto dnech velmi nebezpečné. Vodní plocha nestihla zamrznout a každému, kdo by na ni chtěl jen zkusit vstoupit hrozí, že se propadne. Sílu ledu změřili dobrovolní hasiči z Havířova-Životic. Už po pár metrech se začali propadat.
Zoroslav Blaho, SDH Havířov-Životice: "Tloušťka ledu není dostatečně silná, i když se tak zdá. Je to velice nebezpečné. Při nácviku jsme mohli vidět sami, že se kolegové propadali pod tím ledem. To znamená pro veřejnost absolutně nevhodná tloušťka ledu."
Nejdůležitější je, aby za žádných okolností člověk nevstupoval na vodní plochu sám. Než se začne třeba kamarád pokoušet o záchranu tonoucího, měl by nejdříve zavolat o pomoc hasiče.
Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Snažíme se nacvičit jakékoliv varianty vytažení. Ať už bez prostředků, jenom s klackem, který najdeme, nebo s prostředky, které máme k dispozici. Na laně pokud člověk ještě komunikuje, je při vědomí zkoušíme házecí pytlík, pokud už není, jde pro něj záchrance, který je jištěný na laně. Ostatní ze břehu se ho snaží vytáhnout.”
Pokud se pod člověkem led prolomí, do několika sekund ucítí velký třes. Tělo se snaží rychle vyrábět teplo. Po 15 minutách upadá do bezvědomí a tonoucím začínají selhávat orgány. Bezpečná tloušťka ledu je 20 centimetrů. To vyžaduje minimálně týdenní mrazy pod mínus 10 stupňů.
---
Z ostravského letiště v Mošnově se bude létat do Kyjeva
Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava přišla další dobrá zpráva. Po spojení do Prahy a Varšavy z něj začne létat další pravidelná linka. Tentokrát na Ukrajinu do Kyjeva.
Letiště Leoše Janáčka Ostrava připravuje spuštění další pravidelné linky. O konce dubna se začne létat na Ukrajinu do Kyjeva. Postará se o to ukrajinská nízkonákladová letecká společnost SkyUP Airlines.
Jaromír Radkovský, ředitel letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Linka by měla umožnit občanům MS kraje objevovat krásy Ukrajiny a v návaznosti na další lety i zemí bývalého Sovětského svazu a opačně očekáváme, že to bude služba pro zaměstnavatele v regionu."
Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur tedy za zhruba 680 korun.
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Mošnovskému letišti se daří pozvolna posilovat osobní přepravu. Nové letecké spojení bude provozovat společnost SkyUP Airlines třikrát týdně, a to každé pondělí, středu a pátek. Letecká doprava se bude s dopady koronavirové krize vyrovnávat ještě dlouho, o to více mě těší tento krok, který zintenzivní spojení Moravskoslezského kraje se zbytkem světa. Věřím, že si nová linka najde své cestující.“
Z ostravského letiště v současnosti létají pravidelné osobní linky do Prahy a Varšavy, které provozuje polská společnost LOT Polish Airlines. Na mošnovském letišti se také velmi daří nákladní dopravě a jeho vedení věří, že brzy začnou fungovat také charterové lety do dovolenkových destinací.
---
V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování
Senioři a zaměstnanci domova Luna i Helios v Havířově byli v tomto týdnu očkování proti covidu. Zájem o vakcínu byl velký. Senioři věří, že díky vakcíně se jejich život brzy vrátí do relativně normálních kolejí.
V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování proti covidu vakcínou od Moderny. Proočkováno je 90% klientů a na rozdíl od některých jiných zařízení i 90% zaměstnanců.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Zhruba deset procent z toho mělo trochu obavy. Buď mají strach z jehly, nebo mají obavy z následných reakcí, ale není to dogmatické odmítání, ale spíše vyčkávání."
anketa: "To je jediná možnost, aby se život vrátil do normálu, alespoň trochu. My už jsme tady téměř rok zavření. Není co řešit, jestli se chceme ještě také dostat ven někdy.”
anketa: "Podle informací, které probíhaly v médiích, jsem to považoval za rozumné a rozhodl jsem se hned. Tak se změní všechno i poměr k návštěvám, volnost v pohybu, změní se styl zdejšího života.”
Samozřejmě jak zaměstnanci, tak klienti budou potřebovat druhou dávku vakcíny.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Víme to, co všichni ostatní, čili nic. Jestli budou další dávky, v to doufáme všichni, aby bylo možné v termínu přeočkovat lidi, kteří se nechali naočkovat první dávkou. Pevně věřím, že nám to přijde včas.”
Od firmy Moderna by se měla druhá dávka aplikovat za 28 dní.
---
Při volbě studia pomáhají škola, weby a rodiče
Dny otevřených dveří středních škol a jejich přehlídky a veletrhy se v současné situaci musí vtěsnat do online prostředí. Deváťákům přímý kontakt s vyhlédnutými školami chybí, na druhou stranu nic nenechali náhodě a často jsou už rozhodnuti, kam dál.
Aneta Fialová z Nového Jičína je už rozhodnutá pro střední pedagogickou školu v Odrách. Její spolužačka, Lucie Grossmannová, je na uměleckou školu do Ostravy dokonce přijata. Další informace k výběru studia, třeba díky online veletrhu středních škol Moravskoslezského kraje nevyužijí.
Aneta Fialová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Dívala jsem se raději s rodiči, abych věděla všechno, ale už nic nepotřebuju, už vím, kam jít.”
Lucie Grossmannová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Já oceňuji, že se snaží, že na internetu je přístup k informacím, k fotografiím, ale rozhodně je to lepší naživo.”
Nicméně dalším deváťáků mohou ještě jakákoliv informace v rozhodování pomoci. Snaží se je zprostředkovat i základní škola.
Iveta Žemličková, výchovný poradce, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “My máme na hlavních stránkách školy odkaz na volbu povolání, a tam se pořád vše aktualizuje. Teď nejnověji jsme dostali informaci o online veletrhu Moravskoslezského kraje, takže to znovu mají zveřejněno na skupině, a byli na to upozorněni.”
Po správném rozhodnutí pak bude následovat ten ještě důležitější krok, zvládnout přijímačky. Ne každému online výuka k motivaci a plnému nasazení stačí.
Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Pokud by měla být škola ještě delší dobu uzavřena, tak jim určitě nastane problém, ale pořád je možnost docházet do školy na konzultace.”
Uzávěrka přihlášek na střední školy je 1. března, první termín přijímacích zkoušek je 12. dubna.
---