Nádvoří Václava Havla připomene demokratické hodnoty
Nedávno revitalizovaný prostor před Žerotínským zámkem v Novém Jičíně ponese symbolický název Nádvoří Václava Havla. S iniciativou přišli manželé Janíkovi. Návrh schválila rada města, těsným rozdílem jednoho hlasu.
Manželé Věra a Ivan Janíkovi zvažovali pojmenování určitého prostoru v Novém Jičíně po Václavu Havlovi delší dobu. Nakonec se zrodil nápad označit symbolicky po prvním polistopadovém prezidentovi prostranství před Žerotínským zámkem.
Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Nikde tady v Novém Jičíně, a vlastně ani v Moravskoslezského kraji, zatím nefiguruje takhle pojmenovaný prostor. A jde nám hlavně o to, aby hodnoty, se kterými Václav Havel přišel do naší společnosti, aby se neztrácely.”
Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost: “Takže bychom nějaký reliéf nebo nápis, což bude předmětem neformální soutěže, přenesli na jednu z těch dlaždic před kašnou, kde by byl nápis Nádvoří Václava Havla.”
Návrh posvětila také Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. O symbolickém pojmenování pak hlasovala rada města, pro se vyslovilo 5, proti 4 radní. Předmětem rozporu byla dle sdělení zástupce města Ondřej Syrovátky neoficiální forma pojmenování. Sám s návrhem souhlasili.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to proto, že si myslím, že náš první porevoluční prezident si pojmenování nějaké lokality ve městě po sobě zaslouží.”
Na financování realizace se město podílet nebude. Novojičínská občanská společnost spoléhá na dobrovolníky a dary.
---
Začala rekonstrukce nádraží Opava západ
Výpravní budovu na opavském západním nádraží čeká kompletní rekonstrukce. Kvůli špatnému technickému stavu byla velká část objektu nevyužívaná. Přestavba vrátí budově podobu, jakou měla v době své největší slávy před víc jak sto lety. A cestujícím přinese komfortnější prostory.
Velkolepá stanice Opava západ byla vybudována v roce 1872 na trati, která spojovala Olomouc s Krnovem. Šlo o druhou nádražní stanici ve městě (po Opavě východ), která na počátku minulého století nabyla na významu. Odjížděly odtud totiž mezistátní vlaky.
Ondřej Haničák, historik, Slezské zemské muzeum Opava: „Tehdy byly odtud vypravovány vlaky, které mířily jak do nedaleké Pilscze a Baworova, tak především do pruské Ratiboře.“
Po II. světové válce ale význam nádraží upadal. Nyní je z něj chátrající budova poznamenaná necitlivými stavebními zásahy. Ten poslední je z 60.let minulého století, kdy zde byly přistavěny další provozní budovy. Kvůli špatnému technickému stavu je objekt z velké části nevyužitý. Rekonstrukce budově vrátí historický vzhled, jaký je známý z dobových pohlednic. Detaily, které na dobu předminulého století odkazují, zůstanou. Například stříška nad nástupištěm.
Matěj Piwowarski, stavbyvedoucí, Metrostav: „Stávající sloupy budou nově natřeny epoxidovým nátěrem. Konstrukce krovu nad nástupištěm bude demontována a bude nahrazena novými dřevěnými prvky.“
Nádražní restaurace, na kterou byli cestující zvyklí, se sem ale nevrátí. Přibudou ovšem malé prodejní stánky, bankomat či infokoutek. Opravy za téměř 79 mil. korun s sebou přinesou částečné omezení provozu ve vestibulu budovy.
Dušan Gavenda, tiskový mluvčí SŽDC: „Výhledově se počítá také s krátkodobým uzavřením pokladny, během kterého bude prodej jízdenek probíhat ve vlaku. Toto budeme ještě upřesňovat.“
Stavební práce jsou naplánované do srpna příštího roku. V opravené budově zůstane pobočka České pošty, zdejší prostory bude využívat také policie.
---
Zdravotně hendikepovaný student pomáhal v nemocnici
Během pandemie jsou nemocnice rády za každou pomocnou ruku. Během minulého roku si vážnost situace uvědomoval i student z Havířova, který je přitom sám upoután na invalidní vozík. Za pomoc v nemocnici dostal cenu ministra školství.
Třiadvacetiletý Jan Melicher z Havířova studuje na vysoké škole Prigo. I přes své zdravotní problémy se rozhodl, že chce během pandemie pomáhat. V nemocnici dělal zdravotně sociální šetření zejména u starších pacientů. Strach, že se sám nakazí, neměl.
Jan Melicher, oceněný student: "V ten moment jsem na to nemyslel. Důležité pro mě bylo to, že jsem pomohl. Člověk na to tak trochu myslí, ale chránili jsme se a musím říct, že to dopadlo dobře, že jsem se nenakazil ani má paní vedoucí a důležité pro mě bylo také to, že jsem se hodně naučil.”
Na Honzu je pyšná vysoká škola i radnice. Student dokonce dostal cenu za pomoc v pandemii i od ministra školství.
Sabina Vaňková, prorektorka pro zahraniční a vnější vztahy, Vysoká škola Prigo: “My jsme velice hrdí, že takové studenty máme a možná si za to trochu připisujeme i zásluhy, protože se je snažíme vést k zodpovědnému přístupu nejen k sobě, ale i vůči svému okolí."
Honza nyní dodělává svou bakalářskou práci a ve studiu chce pokračovat.
---
Sportovní gymnázium se dočká lepšího zázemí
MS kraj chce zlepšit podmínky pro mladé, talentované sportovce. Chystá proto výstavbu zbrusu nové tělocvičny u sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu. Jde o jediné sportovní gymnázium v kraji, jehož je zřizovatelem.
Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Jihu se dočká zbrusu nové tělocvičny. Ještě letos ji chce začít stavět MS kraj. Momentálně je zpracovaná projektová dokumentace.
Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje: “Pokud se územní řízení nezkomplikuje, tak v letošním roce by mohlo být stavební povolení, no a chtěli bychom to v tomto volebním období určitě postavit. Ty výsledky a úspěchy žáků školy jsou dlouhodobé, takže za mě věřím, že se ta investice podaří a že mladí sportovci budou mít ještě lepší podmínky pro svoji přípravu a že budou šířit slávu MS kraji.”
Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “V našem vzdělávacím a tréninkovém režimu zabezpečujeme sportovní přípravu našich žáků v 8 sportovních specializacích, kde v některých ty podmínky pro přípravu jsou skutečně vynikající, excelentní, jako jsou podmínky třeba pro naše atlety, nebo v letním období pro cyklisty.”
Na gymnáziu naopak chybí zázemí pro míčové sporty jako je basketbal a volejbal. Zejména volejbalisté potřebují tělocvičnu s vysokým stropem.
Mladí sportovci momentálně trénují v tělocvičně na Plzeňské ulici, která je od gymnázia daleko, případně v malé tělocvičně ve svém areálu, jejíž parametry jsou nevyhovující.
Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Pro zabezpečení tréninků basketbalistů potřebujeme, aby žáci trénovali ve větších skupinách, to znamená, když ta budoucí tělocvična bude mít dvě regulérní hřiště na šířku té tělocvičny, tak se ty podmínky pro naše žáky výrazně zlepší.”
Nová tělocvična bude sloužit i pro moderní gymnastiku, která taky potřebuje vysoký strop k vyhazování náčiní a pro cyklisty tady budou nainstalovány speciální cyklistické trenažéry. Chybět v ní nebude ani zrcadlový sál.
Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-JIh: “Stejně jako se musí rozvíjet náš obvod a město Ostrava, je potřeba, aby se rozvíjelo toto jedinečné zařízení, to znamená střední škola zaměřená na mladé sportovce. Na základě diskuse s občany a jejich podnětů kraj zareagoval a přepracoval projektovou dokumentaci a v tuto chvíli, myslím si, že nic nebrání výstavbě tak, aby mohlo sloužit nejen studentům, ale i občanům městského obvodu.”
Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Samozřejmě ta nová tělocvična bude sloužit v těch hlavních tréninkových časech našim žákům v rámci sportovní přípravy, ale v těch odpoledních hodinách samozřejmě vyjdeme vstříc místním klubům.”
Gymnázium má douholetou tradici. Loni oslavilo 35. výročí a mezi jeho absolventy je řada olympioniků. Dokonce si vede svůj tak zvaný klub olympioniků sportovního gymnázia.
Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Mezi těmi olympioniky je i řada medailistů jako byl třeba výškař Jaroslav Bába, nebo hokejista Rostislav Olesz. Takovým rekordmanem v účasti na olympijských hrách je naše stolní tenisová legenda Patrik Korbel, který byl dokonce na 5 olympijských hrách.”
Ze současných sportovců gymnáziu dělají radost absolventi Tomáš Vaclík a Vladimír Coufal, kteří jsou oporami české fotbalové reprezentace a skvěle se umístili i v anketě Fotbalista roku.2020.
---
Online prostor dokáže zaujmout i zrakově postižené
Online prostředí, do kterého se přesunuje řada aktivit, není nedostupné ani nevidomým a zrakově postiženým lidem. V Novém Jičíně například absolvují prostřednictvím počítačové obrazovky přednášky o historii v podání zdejšího muzea.
Obvykle třetí čtvrtek v měsíci se mohou slabozrací a nevidomí lidé z Novojičínska usadit před počítačovou obrazovku a zaposlouchat se do vyprávění o regionální historii. Online přenosy pro ně připravuje Muzeum Novojičínska, nicméně původní záměr spočíval v tom, že tito lidé budou expozice s upraveným průvodcovským programem pravidelně navštěvovat osobně.
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “ Nicméně vzhledem k situaci proběhlo pouze jedno setkání u nás v muzeu. V letošním roce ale nebylo možné tato setkávání realizovat osobně, proto jsme se zaměřili na setkávání online.”
Zatímco při návštěvě muzea si mohli lidé se zrakovou indispozicí exponáty osahat nebo si je prohlédnout z bezprostřední blízkosti mimo vitríny, teď se musí převážně spolehnout na jiný smysl.
Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Někteří z našich klientů třeba jsou schopni i využít ten počítač k tomu, aby si zvětšili nějakou prezentaci, někteří opravdu čistě jen poslouchají.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Zájemci mají možnost komunikovat s přednášejícím, vstoupit do přednášky, položit konkrétní otázky, a my reagujeme na jejich zájem.”
Martin Hyvnar, vedoucí pracoviště SONS Nový Jičín: “Samozřejmě ne všichni naši klienti mají možnost využívat těch online možností, a vlastně i z těch našich online aktivit připravujeme vydání CD, kde budou nahrávky těchto setkání.”
Kromě historických přednášek organizace SONS zprostředkovává také besedy s nevidomými sportovci nebo cestovateli.
---
V Krnově zřídili novou odlehčovací službu
Novou důležitou sociální službu zřídil krnovský domov pro seniory. Jde o tzv. odlehčovací službu. Ta umožní všem lidem, trvale pečujícím doma o seniory nebo tělesně postižené, v klidu si vyřídit osobní záležitosti. Domov má pro klienty připravené i zajímavé aktivity v průběhu jejich pobytu.
Po zřízení odlehčovací služby lidé již dlouho volali.
Kateřina Michaliková, ředitelka domova: „Odlehčovací služba je opravdu velmi žádaná, není ani v Krnově ani v okolí poskytována a dlouhodobě ten zájem o ni roste. Služba je určena jednal pro seniory nad 65 let věku, ale také pro dospělé od 27 let věku, kteří jsou tělesně nebo zdravotně postižení.“
Ke svěření pečované osoby odlehčovací službě nepotřebuje pečující žádné doporučení, záleží jen na jeho potřebách a situaci. Služba je placená podle zákona o sociálních službách.
Anežka Matochová, pečující, vedoucí Parkinson klubu Krnov: „Já si myslím, že tady ta odlehčovací služba už tady měla být dávno, protože je tady hodně seniorů. Tady toto je výhoda pro nás, co jsme pečovali o nemocného, tady toto si vlastně může rozhodnout sám ten pečující, jestli to přijme a jestli to potřebuje a aby to lidi nebrali, že jim to někdo vnucuje.“
Domov má pro svěřené osoby připraveny nejrůznější aktivity pro trávení volného času.
Sylva Krejčí, vedoucí střediska sociálního a kvality: „Nabízíme mimo péče i aktivity jak pro mobilní klienty, tak pro imobilní klienty, máme tady vidíte z mnou, andulky, rybičky, postupně se dostaneme i do virtuální reality, vrátíme se tam, kde se naši klienti narodili, jaká místa by chtěli navštívit.“
Kateřina Michaliková, ředitelka domova: „Domov pro seniory Krnov inicioval vznik tzv. svépomocné skupiny, to znamená, potkávají se u nás rodinní pečující, kteří si vyměňují své zkušenosti, potřebují podpořit a získat nějaké nové informace, takže jim zprostředkováváme různé přednášky nebo setkání, například s psychologem, nutričním terapeutem a podobně.“
Zřízení odlehčovací služby finančně zajistily dotace Ministerstva práce a sociálních věcí i zřizovatel domova.
---