Bruntálský pohyblivý Betlém Františka Nedomlela
38 objektů, z toho 24 pohyblivých, 277 figur, celková rozloha 38 metrů čtverečních. To jsou současné parametry největšího pohyblivého Betlému v kraji, umístěného v Bruntálském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Jeho tvůrce, řezbář František Nedomlel, pokračuje ve šlépějích svého tatínka Josefa.
Betlém se každým rokem rozrůstá. Nově do něj letos přibyla ševcovská dílna.
František Nedomlel, řezbář: „Přibyla tady ševcovna, pohyblivá, jak teda se boty šijí a jak se zkoušejí a vystavují a tak.“
Figurky jsou z lípy, mechanické části i z tvrdého dřeva. Samotné postavení Betléma zabere až tři týdny času a propojení není žádná legrace.
Karel Peschke, pastorační asistent a správce Betléma: „Dělá to už počítač v dnešní době, jsme trošku moderní, mám to tam napojené, zhruba 100 zástrček, 100 zásuvek a asi 150 metrů kabeláže.“
Po roční nucené přestávce bude letos Betlém opět přístupný. V předtermínu se na něj byli podívat první školáci.
Anketa, školáci: „Tak mě se asi nejvíc líbil ten zámek bruntálský, jelikož je krásně vyřezaný, úplně přesná kopie.“
„Mě se nejvíc líbí asi ta sklárna, protože je to takové zajímavé se na to dívat a fakt to vypadá jako sklárna, jakože i ta pec je taková zajímavá.“
„Mě se nejvíc líbil asi ten pivovar, protože tam znázorňuje, jak se dřív vyrábělo pivo.“
„Ten zámek, protože dali do toho tu strukturu i Bruntálu.“
„Ty sklárny mě zaujaly.“
Veřejnost může mechanický Betlém navštívit poprvé na Boží hod, 25. prosince od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin. Potom každý den až do 2. ledna.
---
Do FN Ostrava přivezli cukroví od dobrovolníků
Desítky lidí vyslyšely výzvu Dobrovolnického centra ADRA a napekly cukroví pro zdravotníky vytížených nemocnic z Ostravy a okolí. Firmy i jednotlivci tak ukázali, že na ně myslí v této těžké covidové době.
Zdravotníci se v těchto dnech nezastaví. Nemocnice jsou kvůli nemoci covid-19 plné a přesčasy jsou tak na denním pořádku. V tomto předvánočním čase je podpořilo Dobrovolnické centrum ADRA kampaní Pečeme s vámi, do které se zapojily desítky lidí.
Dagmar Hoferková, vedoucí dobrovolnického centra: “Do pečení se zapojují různé firmy v rámci firemního dobrovolnictví, ale hlavně jednotlivci, kteří nám nosí napečené buchty, koláče, slané tyčinky. Zapojují se také školy, například zvláštní škola z Hlučína. Zapojují se různé farnosti. Například farnost Nová ves pod Ondřejnicí a také se zapojilo ze Studénky rodinné centrum.”
Slané i sladké dobroty, které lidé mohli do dobrovolnického centra nosit do 20. prosince, se v něm moc nezdržely. Zaměstnanci centra je ihned rozváželi na covidová oddělení ostravských nemocnic.
Renáta Zoubková, vrchní sestra, KARIM FNO: “Moc nás těší to, že si na nás někdo vzpomene zvlášť před tím vánočním časem, kdy skutečně ten počet přesčasových hodin stoupá .a maminky od nás taky jsou maminky a nemůžou bohužel dělat to, co dělají ty ostatní maminky, protože musí být tady.”
Kromě fakultní nemocnice dobroty putovaly i do vítkovické nemocnice a městské nemocnice. A v dobrovolnickém centru nezapomněli ani na záchranáře.
---
Domov Kamenec v Ostravě získal značku Česká kvalita
Významné ocenění získal ostravský domov pro seniory Kamenec. Na slavnostním jednání pořádaném ministerstvem průmyslu a obchodu získal ocenění v rámci Národního programu Česká kvalita. Cenu získal za perfektní sociální služby.
Domov pro seniory Kamenec byl otevřen v roce 1975 s kapacitou 200 lůžek ve 121 pokojích. Dnes po téměř 50 letech je už vše nové a moderní, ale kapacita zůstala téměř stejná. To nejdůležitější však je, že jsou spokojeni klienti, což nyní navíc potvrdil Domov Kamenec ziskem prestižní značky Česká kvalita.
Juraj Chomič, ředitel Domova Kamenec: "Podařilo se nám uspět, takže máme právo držet logo České kvality, Czech made a už více nic dalšího není."
Domov pro seniory se tak stal jednou z 12 nových organizací, které byly takto za rok 2021 oceněny. Kamenec za oblast poskytování sociálních služeb. Česká kvalita zviditelňuje důvěryhodné a nezávislé značky kvality, které jsou založené na objektivním ověřování kvality výrobků nebo služeb třetí stranou.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Myslím, že všechny naše domovy jsou na velice kvalitní úrovni a tento domov je výjimečný tím, že navíc ještě získal značku Česká kvalita, které mu dodávají punc jednoho z nejlepších domovů v ČR."
Domov Kamenec je jedním z 8 zařízení sociálních služeb, které jsou zřizovány městem Ostrava. Nyní může ke své prezentaci využívat logo Česká kvalita.
---
Cyklisté mohou u Nového Jičína odbočit
Nový úsek cyklostezky Koleje v Novém Jičíně byl s mírným zpožděním dokončen. Rekonstrukcí mostu získala stezka odbočku směrem do výletní lokality Čerťák. Cyklisté po viaduktu také bezpečně překonají frekventovanou silnici.
Stavba 600 metrů dlouhé odbočky z cyklostezky Koleje v Novém Jičíně směrem na Straník a Čerťák začala v červnu. Původně měly práce trvat do října, ale náročná rekonstrukce vysloužilého mostu, přes který nová trasa vede, si vyžádala jejich prodloužení.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “S ohledem na vícepráce a změnu technologického postupu, která byla zapříčiněna zejména zhoršeným stavem mostních betonových pilířů, se stavba prodloužila o tři týdny. Zároveň zde identifikujeme vícepráce za zhruba za 800 tisíc korun, takže celkové náklady stavby dosáhly 7,3 milionů korun bez DPH.”
Na stavbu získalo město dotaci od Moravskoslezského kraje ve výši 1,5 milionu korun z programu podpora rozvoje cykloturistiky. Cyklisté nyní mohou v Bludovicích po bývalém železničním mostě bezpečně překonat frekventovanou silnici I/57.
A změny čekají cyklostezku i v roce 2022.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V současné době se zpracovává projektová dokumentace pro prodloužení cyklostezky Koleje směrem k bývalému hornímu nádraží.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vznikne tam stezka nejen pro kola, ale i pro chodce, protože podél ulice Rybníčky není chodník. Zároveň se zpracovává studie na revitalizaci celého toho prostoru. Už můžu prozradit, že součástí bude i pumptrack, který je velmi požadovaný občany města."
Vznikne zde například zázemí pro cyklisty a také parkoviště.
---
Pro akustické zkoušky koncertní haly poslouží model
Asi nejdůležitější věcí pro koncertní sál je dobrá akustika. Možná nevíte, že se k tomu využívají modely, které jsou dokonale stejné, jako v projektu a to včetně čalouněných sedaček a oblečených figurek. Nyní byl dokončen takovýto model pro přípravu ostravské koncertní síně.
Téměř půl roku vznikal v Mnichově Hradišti v dílnách firmy zabývající se akustikou model interiéru koncertního sálu, který bude vybudován v Ostravě. Měřítko 1:10 je dostatečné pro následná měření akustických poměrů, které provede špičková světová společnost Nagata Acoustic z Japonska.
Jan Antoš, architekt: „Naplánovány jsou tři série měření. Po prvních dvou sériích proběhne vyhodnocení, na základě kterého může dojít k úpravě některých detailů návrhu řešení. Poslední série měření tyto úpravy ověří. Cílem měření je ověřit, že tvar sálu vycházející z výpočtů a počítačového modelování a použité materiály zajišťují dokonalou akustiku."
Při budování modelu je důležitý každý detail. Jeho rozměry jsou přibližně 4 na 5 metrů a je vysoký dva a půl metru. Na čalouněných sedačkách budou oblečené figurky, které musejí mít dokonce vlasy.
Jan Antoš, architekt: "Figurky s křesílkama vlastně simulují reálnou návštěvu v tom sále a ovlivňují dobu dozvuku."
Jen takto může být dosaženo dokonalé akustiky, která je klíčová pro každý velký orchestr.
Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava: "Akustika koncertního sálu je pro stočlenný orchestr, který hraje výhradně akusticky, zcela zásadní. Je to stejné, jako když máte skvělý přehrávač a k tomu dokonalý reproduktor. Jedno bez druhého nefunguje."
Model bude poté, co splní svůj účel převezen do Ostravy, kde si ho budou moci prohlédnout zájemci. Stavba koncertní haly by měla být zahájena ve druhé polovině příštího roku.
---
Sbírka na opravu sochy sv. Jana Nepomuckého
Místní část Opavy Suché Lazce plánuje v příštím roce rekonstrukci zdejší kapličky sv. Jana Nepomuckého. Renovaci potřebuje ale také socha světce uvnitř. A protože peníze z obecního rozpočtu na to nestačí, vypsala obec na záchranu této sochy veřejnou sbírku.
Tuto nenápadnou stavbu nemůžete minout, pokud projíždíte Suchými Lazci. Kaplička sv. Jana Nepomuckého tady stojí přibližně 300 let.
David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „To je to nejstarší památka, kterou tady máme. Kaplička sloužila jako náboženský stánek manského statku, od kterého se vlastně rozrůstala celá zástavba v Suchých Lazcích."
Kapličku se rozhodla obec nyní opravit. O finanční přispění na restaurování dřevěné sochy sv. Jana Nepomuckého požádá obec dárce. Peníze mohou poslat na účet nebo předat na sucholazecké pobočce Pošta partner.
Petr Orieščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců a náměstek primátora Opavy: „Veřejná sbírka je vyhlášena na opravu sochy a dvou sloupů přilehlých k této soše. Oprava by měla vyjít na 150 000.“
obyvatel Suchých Lazců: „Kaplička je vlastně součástí historie naší obce. Památky se mají ochraňovat. Abychom je předali dalším generacím.“
Restaurovány budou také dva dřevěné sloupy, které jsou nezvykle uloženy po stranách sochy. Pocházejí zřejmě z roku 1781.
Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Ty jsou pravděpodobně z doby, kdy v nedaleké tvrzi zemřel poslední Tvorkovský z Kravař. "
Až bude kaplička i socha v novém kabátě, plánuje obec požádat Národní památkový ústav o zapsání této stavby na seznam kulturních památek.
---