Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Na Dny NATO v Mošnově se vrátili diváci
  • Hornické slavnosti 2021
  • Fanoušek štěpení jádra upoutaný na vozíku vyrazil do Černobylu
  • Vojáci aktivních záloh ubránili Elektrorozvodnu Kletné
  • Nový Jičín odebral čestné občanství Konradu Henleinovi
  • Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun

Na Dny NATO v Mošnově se vrátili diváci

Pokud jste z Moravskoslezského kraje jistě jste o víkendu zaznamenali zvýšený pohyb letadel po obloze. V Mošnově na letišti Leoše Janáčka Ostrava se totiž uskutečnil další ročník Dnů NATO a tentokrát už opět zase s diváky. Ke hlavním tahákům patřila neviditelná supermoderní stíhačka F-35.

Dny NATO v Mošnově byly opět událostí víkendu a to nejen v rámci našeho kraje ale celé země, protože šlo v letošním roce o akci s největším povoleným počtem diváků. Za oba dny letiště navštívilo 60 tisíc lidí. Největšími hvězdami byla supermoderní stíhačka neviditelná F- 35 a bezpilotní letadlo Reaper. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jak je vidět, Dny NATO bez diváků prostě nejsou Dny NATO, takže já jsem moc rád, že se to podařilo."

Mnohá letadla se divákům představila i ve vzduchu a působivý byl také společný výsadek českých a izraelských výsadkářů z letounu CASA. Na zemi zaujal obří transportní letoun Super Galaxy, který si mohli lidé prohlédnout i zevnitř.

anketa: návštěvníci: "Nevím, jak pro děti, ale pro tatínky je to dobré."

"Libí se mi, že  je to takové letecké a vojenské." 

"Byli jsme v letadle a to bylo hrozně super."

Kromě letadel mohli návštěvníci sledovat i ukázky zásahů nebo techniky dalších složek integrovaného záchranného systému. Hasiči například prezentovali Titana, který může hasit i uprostřed hořícího ohně. 

David Kareš, zástupce velitele, Záchranný útvar HZS ČR Hlučín: "Prezentujeme obě zodolněné cisternové stříkačky, jak ZZS 15 tak CZS 40, což jsou speciální stroje určené k zásahům v nebezpečných podmínkách." 

Policisté kromě ukázek zajišťovali i bezpečnost v okolí Mošnova, strážníci představili například kynologickou skupinu.

Záchranná zdravotnická služba předvedla nejen svou techniku, ale zároveň se v jejich stanech mohli návštěvníci naučit správně provádět první pomoc. Na akci se představilo celkem 17 zemí. 

---

Hornické slavnosti 2021

Společnost OKD uspořádala v Karviné pro své zaměstnance a jejich rodiny tradiční hornické slavnosti. Konaly se v sobotu odpoledne v parku Boženy Němcové, kde nechyběl bohatý program ani aktivity pro malé děti. Bánští záchranáři také předvedli svou techniku.

Společnost OKD zorganizovala v Karviné opět po roce Hornické slavnosti jako poděkování všem svým zaměstnancům a obcím, ve kterých působí. Návštěvníci se dočkali vystoupení několika zpěváků a kapel a připraveno bylo i Nadační městečko OKD.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Dnešní den jsme začali pietním aktem, zároveň také bohoslužbou, kde jsme uctili památku všech obětí hornického povolání."

Nadační městečko mělo za úkol pobavit rodiny s dětmi.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: "Novinkou, co jsme vylepšili pro letošní rok je i sportovní zóna, kde máme horolezeckou stěnu, házenkáře tady máme, fotbal si mohou vyzkoušet."

Bánští záchranáři ochotně lidem odpovídali na všechno co je zajímalo. Vybavení, které musí každý záchranář sebou nosit, váží kolem 55 kilo.

Jan Šulej, pomocník velitele, specialista výchovy, výcviku a taktiky HBZS Ostrava: "Můžu říct, že u posledního otřesu, když jsme šli dva a půl kilometru pěšky s tím, že jsme vše měli na sobě."

Uplynulý rok byl pro OKD zlomový, výjimečný a náročný.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Rok pro OKD byl nesmírně náročný, ve více ohledech, zažili jsme si covid, uzavřeli jsme těžbu na dvou šachtách, na Dole Darkov a Dole ČSA. V tuto chvíli aktivně těžíme na Dole ČSM."

---

Fanoušek štěpení jádra upoutaný na vozíku vyrazil do Černobylu

Od Horské chaty Prašivá v Beskydech v pondělí ráno vystartovala výprava, jejímž cílem je oblast, kterou v roce 1986 zamořila havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Iniciátorem expedice je Honza Dušek, který dvacet let trpí roztroušenou sklerózou.

Honza Dušek s těžkou nemocí statečně bojuje a na cestách mu pomáhá parta přátel. Při současné výpravě do Černobylu jich bude mít kolem sebe 12. Všichni jsou připravení ho tlačit, tahat i přenášet, aby společně dosáhli cíle.

Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Honza skončil na vozíku a my se spolu kamarádíme od roku 2013 a v roce 2017 jsme spolu absolvovali první cestu velkou, kdy se mu splnil takový sen a putovali jsme s ním do Santiaga de Compostela 640 km. Vznikl z toho dokument Camino na kolečkách, který měl inspirovat vlastně další lidi k tomu, že na vozíku třeba nemusí život končit, že se dá žít aktivní život.”

Honza Dušek dříve studoval chemii a jako fanoušek štěpení jádra chtěl vidět, jak to dopadne, když se to dělá špatně.

Honza Dušek, iniciátor výpravy: “Ta oblast si podle mého názoru stále zaslouží svoji pozornost a chci tam jet už z toho důvodu, abych v tichosti zapálil svíčku a poděkoval u pomníku hasičů, kteří vědomě nasadili svůj život, aby zachránili desítky milionů životů dalších.”

Vedle prohlídky černobylské oblasti má Honza Dušek naplánované také setkání s krajany.

Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Pak se vracíme do Kyjeva, kde máme dva dny vlastně takový spíš jako prohlídku Kyjeva Honza tam v pondělí absolvuje vlastně besedu svoji o té cestě do Santiaga pro krajany v českém centru.”

O plnění snu člověku s nevyléčitelnou nemocí vzniknou hned dva filmové dokumenty.

---

Vojáci aktivních záloh ubránili Elektrorozvodnu Kletné

Pokud vás v úterý dopoledne vyděsila v okolí Hladkých Životic na Novojičínsku střelba ze samopalu, slyšeli jste dobře. Vojáci aktivních záloh totiž dostali za úkol ubránit před napadením Elektrorozvodnu Kletné. Bát se ale nemusíte, šlo o součást cvičení HRADBA 2021.

Elektrorozvodna Kletné v Hladkých Životicích patří mezi objekty tzv. krizové infrastruktury, tedy důležité pro fungování a bezpečnost obyvatel našeho kraje. Tato zařízení by v případě nutnosti střežili vojáci aktivních záloh a proto je potřeba vše důkladně procvičit. 

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele Velitelství teritoria AČR: "Tito vojáci aktivní zálohy jsou primárně připravováni k plnění úkolů obrany území v podmínkách stavu ohrožení státu nebo ve válečném stavu, ale mohou být kdykoliv povolávání ke zvyšování ochrany objektů nebo prostorů i ve stavu mírovém." 

Obrana Elektrorozvodny Kletné byla součástí cvičení HRADBA 2021, do kterého se zapojují záložáci z celé země. Ti z MS kraje patří mezi nejlépe vycvičené. 

Miloslav Lafek, ředitel sekce plánování Ministerstva obrany ČR: "Aktivní záloha je součástí ozbrojených sil a my se snažíme nedělat rozdíly mezi profesionálním vojákem a vojákem v aktivní záloze. Samozřejmě ale profesionální voják je v přípravě neustále každý den." 

O službu v aktivních zálohách je v MS kraji velký zájem a zároveň je naše jednotka největší z celé země. 

Jan Božoň, voják aktivních záloh: "Jsem rád, protože si člověk zdokonalí fyzičku a v tom civilním životě třeba nemá tolik aktivit. Pro mě je to úplně úžasná věc." 

Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Záložáci měli za úkol nejen střežení objektů, ale také zajišťovali průjezd spojeneckých jednotek a plnili úkoly ve spolupráci s policií. 

---

Nový Jičín odebral čestné občanství Konradu Henleinovi

Konrad Henlein už není čestným občanem Nového Jičína. Impuls ke zrušení občanství vzešel od zdejších představitelů SPD. Jejich návrh zastupitelé schválili až na druhý pokus.

Čestných občanů má Nový Jičín několik desítek, mezi nimi byl ještě před pár dny také Konrad Henlein. Výzvu k odebrání jeho čestného občanství předložili na zářijovém zastupitelstvu města představitelé za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Návrh na odebrání titulu čestný občan města Nový Jičín Konradu Henleinovi jsme iniciovali na popud našich spoluobčanů a sami jako zastupitelé za SPD si myslíme, že válečný zločinec by neměl figurovat na seznamu čestných občanů.”

S tímto podnětem vystoupili členové SPD už v březnu, tehdy byl ale tento bod z jednání stažen, protože chyběl důkaz, že nacistický funkcionář Konrad Henlein byl skutečně čestným občanem. Státní okresní archiv ale potřebný doklad vyhledal. Čestné občanství mu bylo uděleno 11. ledna 1939. Napodruhé už tedy 13. září zastupitelé návrh SPD schválili.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě toto čestné občanství města Nového Jičína bylo odejmuto, a bylo pro všech 27 přítomných zastupitelů města.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náš klub za Stranu Zelených a TOP 09 se rozhodl podpořit odnětí občanství Konradu Henleinovi, a to z toho důvodu, že byly doloženy i dokumenty, které potvrzovaly, že skutečně to občanství bylo ve válečném období v radě města schváleno.”

Mezi čestnými občany města, jak lze dohledat i na internetu pod hlavičkou Galerie osobností, jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

---

Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun

Hudební festival Sweetsen Fest tradičně podpořil tři dobročinné organizace ve městě. Podané ruce, ADRA a Charita Frýdek-Místek hodnotí akci velmi pozitivně. Lidé totiž dohromady přispěli na jejich dobročinné projekty téměř 73 tisíc korun.

Vstup zdarma, kapely nebo jejich členové z Frýdku-Místku, vystupující bez nároku na honorář a také dobročinná sbírka. To jsou hlavní symboly tradičního festivalu Sweetsen Fest. Letošní 17. ročník po roční odmlce proběhl a radost z toho mají i dobročinné organizace, které na akci vybíraly peníze na svoji podporu.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Pozitivně, protože byl po tom přerušení, které bylo. A myslíme si, že to je akce, která ve městě má svůj význam. My jsme rádi, že jsme mohli být součástí Sweetsenu, stejně jako v minulých letech. Některé z našich služeb měly připravené aktivity pro děti."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Sweetsen Fest, na ten jsme se opravdu hodně těšili. Byli jsme vlastně naposledy v roce 2019, tehdy se vybralo krásných mnoho peněz. A letos to nebylo o nic menší."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že ten Sweetsen fest v takové zvláštní době proběhl. Protože jsme pořád nevěděli, jestli bude nebo nebude. Ta situace byla docela příznivá, že se podařilo všechno zorganizovat. Myslím si, že ta úroveň byla vynikající."

Místo platby za vstupenku tak mohli návštěvníci přispět do kasiček jednotlivých organizací. Kdo dal například stokorunu, měl i pivo zdarma. A platit se dalo i prostřednictvím QR kódů přes mobilní bankovnictví.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Vybralo se přes 18 tisíc, za což těm, kteří přispěli moc děkujeme. Budou použity právě pro ty střediska, které se podílely na tvorbě programu, který byl účastníkům Sweetsenu nabízen. To znamená ve smyslu střediska Aktivity pro děti, Doučování, Nezbeda, Rebel. Stejně tak se na tom podíleli aktivně dobrovolníci, takže podpoříme i rozvoj dobrovolnického hnutí v rámci Charity Frýdek-Místek."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Dohromady pro Podané ruce osobní asistenci i canisterapii to bylo 34 tisíc 143 korun. Pro osobní asistenci, kde nám pracuje spousty osobních asistentek a asistentů a potřebujeme jako nezisková organizace podpořit nejenom ty asistenty a potřebujeme jim nakoupit ochranné pomůcky. Potřebujeme jim proplatit cestovní náklady a ty penízky využijeme krásně právě v rámci veřejné sbírky na osobní náklady osobních asistentů a asistentek. Děkujeme moc."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme nesmírně vděční, protože se nám podařilo vybrat 20 344 korun, což je si myslím pro tu návštěvnost adekvátní. Všechny ty peníze, které nám občané Frýdku-Místku darovali, tak jsou použity na rozvoj dobrovolnictví na Frýdecko-Místecku a část těch peněz jde také na to, abychom mohli provozovat program, který jsme rozjeli s podporou města, a to je pomoc autistickým dětem."

Za celou historii konání festivalu se dohromady vybralo už přes 937 tisíc korun. Pomyslný milion by tak mohl Sweetsen fest překonat zřejmě příští ročník.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
25. září 2021, 14:00

Na Dny NATO v Mošnově se vrátili diváci

Pokud jste z Moravskoslezského kraje jistě jste o víkendu zaznamenali zvýšený pohyb letadel po obloze. V Mošnově na letišti Leoše Janáčka Ostrava se totiž uskutečnil další ročník Dnů NATO a tentokrát už opět zase s diváky. Ke hlavním tahákům patřila neviditelná supermoderní stíhačka F-35.

Dny NATO v Mošnově byly opět událostí víkendu a to nejen v rámci našeho kraje ale celé země, protože šlo v letošním roce o akci s největším povoleným počtem diváků. Za oba dny letiště navštívilo 60 tisíc lidí. Největšími hvězdami byla supermoderní stíhačka neviditelná F- 35 a bezpilotní letadlo Reaper. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jak je vidět, Dny NATO bez diváků prostě nejsou Dny NATO, takže já jsem moc rád, že se to podařilo."

Mnohá letadla se divákům představila i ve vzduchu a působivý byl také společný výsadek českých a izraelských výsadkářů z letounu CASA. Na zemi zaujal obří transportní letoun Super Galaxy, který si mohli lidé prohlédnout i zevnitř.

anketa: návštěvníci: "Nevím, jak pro děti, ale pro tatínky je to dobré."

"Libí se mi, že  je to takové letecké a vojenské." 

"Byli jsme v letadle a to bylo hrozně super."

Kromě letadel mohli návštěvníci sledovat i ukázky zásahů nebo techniky dalších složek integrovaného záchranného systému. Hasiči například prezentovali Titana, který může hasit i uprostřed hořícího ohně. 

David Kareš, zástupce velitele, Záchranný útvar HZS ČR Hlučín: "Prezentujeme obě zodolněné cisternové stříkačky, jak ZZS 15 tak CZS 40, což jsou speciální stroje určené k zásahům v nebezpečných podmínkách." 

Policisté kromě ukázek zajišťovali i bezpečnost v okolí Mošnova, strážníci představili například kynologickou skupinu.

Záchranná zdravotnická služba předvedla nejen svou techniku, ale zároveň se v jejich stanech mohli návštěvníci naučit správně provádět první pomoc. Na akci se představilo celkem 17 zemí. 

---

Hornické slavnosti 2021

Společnost OKD uspořádala v Karviné pro své zaměstnance a jejich rodiny tradiční hornické slavnosti. Konaly se v sobotu odpoledne v parku Boženy Němcové, kde nechyběl bohatý program ani aktivity pro malé děti. Bánští záchranáři také předvedli svou techniku.

Společnost OKD zorganizovala v Karviné opět po roce Hornické slavnosti jako poděkování všem svým zaměstnancům a obcím, ve kterých působí. Návštěvníci se dočkali vystoupení několika zpěváků a kapel a připraveno bylo i Nadační městečko OKD.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Dnešní den jsme začali pietním aktem, zároveň také bohoslužbou, kde jsme uctili památku všech obětí hornického povolání."

Nadační městečko mělo za úkol pobavit rodiny s dětmi.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: "Novinkou, co jsme vylepšili pro letošní rok je i sportovní zóna, kde máme horolezeckou stěnu, házenkáře tady máme, fotbal si mohou vyzkoušet."

Bánští záchranáři ochotně lidem odpovídali na všechno co je zajímalo. Vybavení, které musí každý záchranář sebou nosit, váží kolem 55 kilo.

Jan Šulej, pomocník velitele, specialista výchovy, výcviku a taktiky HBZS Ostrava: "Můžu říct, že u posledního otřesu, když jsme šli dva a půl kilometru pěšky s tím, že jsme vše měli na sobě."

Uplynulý rok byl pro OKD zlomový, výjimečný a náročný.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Rok pro OKD byl nesmírně náročný, ve více ohledech, zažili jsme si covid, uzavřeli jsme těžbu na dvou šachtách, na Dole Darkov a Dole ČSA. V tuto chvíli aktivně těžíme na Dole ČSM."

---

Fanoušek štěpení jádra upoutaný na vozíku vyrazil do Černobylu

Od Horské chaty Prašivá v Beskydech v pondělí ráno vystartovala výprava, jejímž cílem je oblast, kterou v roce 1986 zamořila havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Iniciátorem expedice je Honza Dušek, který dvacet let trpí roztroušenou sklerózou.

Honza Dušek s těžkou nemocí statečně bojuje a na cestách mu pomáhá parta přátel. Při současné výpravě do Černobylu jich bude mít kolem sebe 12. Všichni jsou připravení ho tlačit, tahat i přenášet, aby společně dosáhli cíle.

Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Honza skončil na vozíku a my se spolu kamarádíme od roku 2013 a v roce 2017 jsme spolu absolvovali první cestu velkou, kdy se mu splnil takový sen a putovali jsme s ním do Santiaga de Compostela 640 km. Vznikl z toho dokument Camino na kolečkách, který měl inspirovat vlastně další lidi k tomu, že na vozíku třeba nemusí život končit, že se dá žít aktivní život.”

Honza Dušek dříve studoval chemii a jako fanoušek štěpení jádra chtěl vidět, jak to dopadne, když se to dělá špatně.

Honza Dušek, iniciátor výpravy: “Ta oblast si podle mého názoru stále zaslouží svoji pozornost a chci tam jet už z toho důvodu, abych v tichosti zapálil svíčku a poděkoval u pomníku hasičů, kteří vědomě nasadili svůj život, aby zachránili desítky milionů životů dalších.”

Vedle prohlídky černobylské oblasti má Honza Dušek naplánované také setkání s krajany.

Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Pak se vracíme do Kyjeva, kde máme dva dny vlastně takový spíš jako prohlídku Kyjeva Honza tam v pondělí absolvuje vlastně besedu svoji o té cestě do Santiaga pro krajany v českém centru.”

O plnění snu člověku s nevyléčitelnou nemocí vzniknou hned dva filmové dokumenty.

---

Vojáci aktivních záloh ubránili Elektrorozvodnu Kletné

Pokud vás v úterý dopoledne vyděsila v okolí Hladkých Životic na Novojičínsku střelba ze samopalu, slyšeli jste dobře. Vojáci aktivních záloh totiž dostali za úkol ubránit před napadením Elektrorozvodnu Kletné. Bát se ale nemusíte, šlo o součást cvičení HRADBA 2021.

Elektrorozvodna Kletné v Hladkých Životicích patří mezi objekty tzv. krizové infrastruktury, tedy důležité pro fungování a bezpečnost obyvatel našeho kraje. Tato zařízení by v případě nutnosti střežili vojáci aktivních záloh a proto je potřeba vše důkladně procvičit. 

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele Velitelství teritoria AČR: "Tito vojáci aktivní zálohy jsou primárně připravováni k plnění úkolů obrany území v podmínkách stavu ohrožení státu nebo ve válečném stavu, ale mohou být kdykoliv povolávání ke zvyšování ochrany objektů nebo prostorů i ve stavu mírovém." 

Obrana Elektrorozvodny Kletné byla součástí cvičení HRADBA 2021, do kterého se zapojují záložáci z celé země. Ti z MS kraje patří mezi nejlépe vycvičené. 

Miloslav Lafek, ředitel sekce plánování Ministerstva obrany ČR: "Aktivní záloha je součástí ozbrojených sil a my se snažíme nedělat rozdíly mezi profesionálním vojákem a vojákem v aktivní záloze. Samozřejmě ale profesionální voják je v přípravě neustále každý den." 

O službu v aktivních zálohách je v MS kraji velký zájem a zároveň je naše jednotka největší z celé země. 

Jan Božoň, voják aktivních záloh: "Jsem rád, protože si člověk zdokonalí fyzičku a v tom civilním životě třeba nemá tolik aktivit. Pro mě je to úplně úžasná věc." 

Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Záložáci měli za úkol nejen střežení objektů, ale také zajišťovali průjezd spojeneckých jednotek a plnili úkoly ve spolupráci s policií. 

---

Nový Jičín odebral čestné občanství Konradu Henleinovi

Konrad Henlein už není čestným občanem Nového Jičína. Impuls ke zrušení občanství vzešel od zdejších představitelů SPD. Jejich návrh zastupitelé schválili až na druhý pokus.

Čestných občanů má Nový Jičín několik desítek, mezi nimi byl ještě před pár dny také Konrad Henlein. Výzvu k odebrání jeho čestného občanství předložili na zářijovém zastupitelstvu města představitelé za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Návrh na odebrání titulu čestný občan města Nový Jičín Konradu Henleinovi jsme iniciovali na popud našich spoluobčanů a sami jako zastupitelé za SPD si myslíme, že válečný zločinec by neměl figurovat na seznamu čestných občanů.”

S tímto podnětem vystoupili členové SPD už v březnu, tehdy byl ale tento bod z jednání stažen, protože chyběl důkaz, že nacistický funkcionář Konrad Henlein byl skutečně čestným občanem. Státní okresní archiv ale potřebný doklad vyhledal. Čestné občanství mu bylo uděleno 11. ledna 1939. Napodruhé už tedy 13. září zastupitelé návrh SPD schválili.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě toto čestné občanství města Nového Jičína bylo odejmuto, a bylo pro všech 27 přítomných zastupitelů města.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náš klub za Stranu Zelených a TOP 09 se rozhodl podpořit odnětí občanství Konradu Henleinovi, a to z toho důvodu, že byly doloženy i dokumenty, které potvrzovaly, že skutečně to občanství bylo ve válečném období v radě města schváleno.”

Mezi čestnými občany města, jak lze dohledat i na internetu pod hlavičkou Galerie osobností, jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

---

Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun

Hudební festival Sweetsen Fest tradičně podpořil tři dobročinné organizace ve městě. Podané ruce, ADRA a Charita Frýdek-Místek hodnotí akci velmi pozitivně. Lidé totiž dohromady přispěli na jejich dobročinné projekty téměř 73 tisíc korun.

Vstup zdarma, kapely nebo jejich členové z Frýdku-Místku, vystupující bez nároku na honorář a také dobročinná sbírka. To jsou hlavní symboly tradičního festivalu Sweetsen Fest. Letošní 17. ročník po roční odmlce proběhl a radost z toho mají i dobročinné organizace, které na akci vybíraly peníze na svoji podporu.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Pozitivně, protože byl po tom přerušení, které bylo. A myslíme si, že to je akce, která ve městě má svůj význam. My jsme rádi, že jsme mohli být součástí Sweetsenu, stejně jako v minulých letech. Některé z našich služeb měly připravené aktivity pro děti."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Sweetsen Fest, na ten jsme se opravdu hodně těšili. Byli jsme vlastně naposledy v roce 2019, tehdy se vybralo krásných mnoho peněz. A letos to nebylo o nic menší."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že ten Sweetsen fest v takové zvláštní době proběhl. Protože jsme pořád nevěděli, jestli bude nebo nebude. Ta situace byla docela příznivá, že se podařilo všechno zorganizovat. Myslím si, že ta úroveň byla vynikající."

Místo platby za vstupenku tak mohli návštěvníci přispět do kasiček jednotlivých organizací. Kdo dal například stokorunu, měl i pivo zdarma. A platit se dalo i prostřednictvím QR kódů přes mobilní bankovnictví.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Vybralo se přes 18 tisíc, za což těm, kteří přispěli moc děkujeme. Budou použity právě pro ty střediska, které se podílely na tvorbě programu, který byl účastníkům Sweetsenu nabízen. To znamená ve smyslu střediska Aktivity pro děti, Doučování, Nezbeda, Rebel. Stejně tak se na tom podíleli aktivně dobrovolníci, takže podpoříme i rozvoj dobrovolnického hnutí v rámci Charity Frýdek-Místek."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Dohromady pro Podané ruce osobní asistenci i canisterapii to bylo 34 tisíc 143 korun. Pro osobní asistenci, kde nám pracuje spousty osobních asistentek a asistentů a potřebujeme jako nezisková organizace podpořit nejenom ty asistenty a potřebujeme jim nakoupit ochranné pomůcky. Potřebujeme jim proplatit cestovní náklady a ty penízky využijeme krásně právě v rámci veřejné sbírky na osobní náklady osobních asistentů a asistentek. Děkujeme moc."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme nesmírně vděční, protože se nám podařilo vybrat 20 344 korun, což je si myslím pro tu návštěvnost adekvátní. Všechny ty peníze, které nám občané Frýdku-Místku darovali, tak jsou použity na rozvoj dobrovolnictví na Frýdecko-Místecku a část těch peněz jde také na to, abychom mohli provozovat program, který jsme rozjeli s podporou města, a to je pomoc autistickým dětem."

Za celou historii konání festivalu se dohromady vybralo už přes 937 tisíc korun. Pomyslný milion by tak mohl Sweetsen fest překonat zřejmě příští ročník.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-25-09-2021-14-00