MS kraj plánuje v příštím roce rekordní investice
Moravskoslezský kraj bude v následujícím roce hospodařit s téměř 12 miliardami korun a v plánu má rekordní investice. Rozpočet je schodkový a jeho rozdíl bude hrazen z úvěrů a úspor. Nejvíce investic půjde do zdravotnictví.
11 miliard 993 milionů korun - to je rozpočet pro příští rok, který schválili zastupitelé Moravskoslezského kraje. Příjmy budou o 2 miliardy 700 milionů nižší a na schodek využije kraj úvěry a úspory.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí očekávaného růstu ekonomiky v České republice - predikce Ministerstva financí předpokládá růst HDP o 2 procenta. Vychází ze strategických dokumentů schválených krajským zastupitelstvem, zejména ze Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na léta 2019 - 2027, a bude naplňovat programové prohlášení rady kraje Vize 2030."
Kraj očekává po covidové recesi růst výkonnosti české ekonomiky a tím také vyšší příjmy ze sdílených daní. Proti loňsku by to mohlo být o asi 9 procent. V plánu jsou proto rekordní investice.
Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,146 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. Nejvíce investic přes 0,629 miliardy korun půjde do zdravotnictví."
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti půjde v příštím roce více než 1 miliarda korun a co je nejdůležitější a je to velkým úspěchem této koalice, že se po 21 letech podařilo zahájit stavbu prvního domova pro seniory v rámci MS kraje."
Největší část rozpočtu jde na provoz příspěvkových organizací 2, 8 miliard a na dopravu 2, 3 miliardy korun. Pro příští rok kraj také počítá s vyšším využitím úvěrů. Převážně budou tyto peníze sloužit na předfinancování evropských projektů.
---
Lékařská pohotovost pro ostravské děti je v ohrožení
Lékařská pohotovost pro děti, kterou pro Ostravu zajišťuje fifejdská nemocnice, je ohrožena. Pediatři totiž nechtějí směny sloužit a lékaři, kteří nejčastěji v ordinaci pracují, jsou v důchodovém věku. Až odejdou, nebude je mít kdo nahradit.
Ostrava je jediné město v Moravskoslezském kraji, ve kterém funguje nepřetržitá lékařská pohotovost pro děti. Její fungování je ale ohroženo, protože pediatři nemají o služby zájem. Městská nemocnice, která pohotovost zajišťuje, nemůže privátním lékařům služby nařídit.
Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: "My můžeme jen prosit a přemlouvat. Donutit je nemůžeme žádným způsobem a ani česká legislativa to neumožňuje."
Dva pediatři, kteří odslouží na ostravské pohotovosti až dvě třetiny směn, mají přes 70 let. Až odejdou do důchodu, nastane problém. Za svou povinnost to naopak považuje Hana Andielová, která pomáhá zajišťovat pohotovost už 22 let.
Hana Andielová, dětská lékařka: "Je to pro nás nápor, protože i ve svých ordinacích máme spoustu pacientů a jít po službě hned do své ordinace není ideální. Já to přesto dělám, ale už nejsem nejmladší a pociťuji, že mě to zmáhá."
V jiných městech děti ošetří lékař, který právě slouží na dětském oddělení nemocnice a tak to možná bude muset být v budoucnu i v Ostravě, pokud se nenajdou noví ochotní pediatři.
Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: Obávám se, že dojde k omezení těch služeb, zruší se noční, zkrátí se ordinační doba a tato služba spadne na lékaře dětských lůžkových oddělení, která jsou v Ostravě tři."
Pokud by se do systému zapojilo několik desítek ostravských pediatrů, měli by prý službu třeba jen jednou za 3 měsíce a to se jistě dá zvládnout.
---
Opava pokračuje v opravách mostů
Opava pokračuje v rekonstrukci mostů a lávek, které má ve své správě. Odborná firma označila havarijním stavem tři objekty. Ty musely být demolovány a postaveny znovu. Teď přijdou na řadu další, které potřebují částečné opravy.
Pracovníci opavských technických služeb každý rok většinou na jaře obcházejí na šest desítek mostů a lávek ve městě a kontrolují jejich stav. Zjištěné nedostatky hned napravují.
Martin Girášek, náměstek ředitele, Technické služby Opava: „Jsou to běžné nátěry kovových částí mostního objektu. Je to očištění mostního objektu, oprava povrchu mostu, příp. dobetonování nějakých částí.“
Podrobnější analýzu mostních konstrukcí provedli před třemi lety odborníci. Rozdělili je do skupin podle stavu. Vznikla tak rozsáhlá studie. Navrhla, které mostní objekty je nutné opravit.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ta nám zmapovala stav všech mostů a lávek, které máme v našem dosahu a postupně je opravujeme tak, jak je potřeba. V současné chvíli už máme opravené ty nejdůležitější, které byly v nejhorších stavech.“
Šlo o most přes potok Sedlinku v Podvihově, nákladnou rekonstrukcí za 36 milionů korun si prošel most přes řeku Opavu v Opavě a letos byl opravený most přes potok Velká v Jaktaři.
Na řadu přijdou také další mosty: už v příštím roce to bude ten na ulici Hlavní v Kylešovicích. Bude nutné opravit zábradlí, vozovku i sanovat betonové povrchy.
---
Ostrava hledá investora pro rekonstrukci mrakodrapu
Jak již z našeho zpravodajství víte, Ostrava rozhodla, že nechá opravit zchátralý mrakodrap na Ostrčilově ulici nedaleko nové radnice. Novinkou je, že pro tento záměr chce najít investora, se kterým se podělí o náklady. Investor zaplatí rekonstrukci a město pak část bytů a parkovacích míst odkoupí.
Už podruhé přistupuje Ostrava k jedinečnému konceptu spolupráce veřejného a soukromého sektoru při výstavbě bytů. Po Nových Laubech je to výšková budova na Ostrčilově ulici v centru. Město připravilo investiční záměr, dává na trh nemovitosti pro výstavbu domu, včetně parkování a investor má zrealizovat projekt. Ostrava pak část domu koupí.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Partnerství veřejného a soukromého sektoru považujeme za vhodnou cestu k podpoře a urychlení potřebné bytové výstavby ve městě. Developerům nabízíme lukrativní investiční příležitosti v centru města, v bezprostřední blízkosti Nové radnice a nábřeží Ostravice a zároveň velmi dobrou startovací pozici, neboť mají od samotného počátku garantován odkup významné části nemovitosti, po jejím dokončení, ze strany města. Mohou tak naplno využít svůj potenciál postavit danou stavbu efektivně a rychle."
Závazné pro investora budou části hlavních architektonických prvků návrhu budovy a parkovacího domu. Projekt připravila renomovaná architektka Eva Jiřičná a Petr Vágner a díky překvapivě dobré statice chtějí dům ještě zvýšit o vyhlídkové patro s restaurací.
Eva Jiřičná, architektka: "Snažili jsme se tuto budovu udělat zelenou. Zabývali jsme se tím, jak můžeme ozelenit nejen balkóny. Problémy jsme ale měli s požárními otázkami."
Petr Vágner, architekt: "V přízemí budovy budou komerční prostory, tedy obchody a v dalších patrech pak byty různých velikostí od 1+kk až po 4+kk a v horních čtyřech patrech budou dva luxusní mezonetové byty."
Po Bolt Toweru a Nové radnici jde o třetí nejvyšší budovu v Ostravě. Po dokončení by se z ní měla stát opět chlouba města. Náklady jsou odhadovány na 390 milionů korun.
---
Tříkrálová sbírka 2022: jaká bude?
Na začátku příštího roku odstartuje Tříkrálová sbírka. Ovšem stejně, jako před rokem, je možné, že pandemie koronaviru nedovolí koledníkům, aby obcházeli domy a koledovali. Na projekty Charity tak budou moci lidé na Opavsku přispět do pokladniček umístěných v obchodech, lékárnách, úřadech či kostelích. Peníze mohou poslat také virtuálně. Pokladničku si mohou zapůjčit dobrovolníci a požádat o příspěvek třeba své kolegy v práci.
Novoroční koledování tří králů museli lidé oželet kvůli protiepidemickým opatřením už letos v lednu. A tři mudrci, kteří přicházejí s koledou a novoročním přáním do domácností, se neobjeví nejspíš ani letos.
Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Protože jsme se vloni naučili nějaké alternativy, tak počítáme s tím, že po nich letos opět sáhneme.“
Pokladničky na příspěvky do sbírky opavská Charita umístila v lékárnách a také v některých prodejnách potravin. Tedy na místa, která by i případný lockdown nechal otevřená. Na Opavsku mohli dárci takto přispívat na 50 místech. Další kasičky si vzali s sebou dobrovolníci třeba do práce a požádali o příspěvek své kolegy.
Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Určitě letos bychom tuto možnost rádi využili. Budeme rádi, když se přihlásí ještě další lidé, kteří budou ochotni si pokladničku vzít do svého pracovního kolektivu nebo své firmy.“
Vybrané peníze poputují na vybudování bezbariérových bytů pro klienty s mentálním postižením v chráněném bydlení a také do mobilního hospicu Pokojný přístav.
Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Potřebujeme dodat peníze především do našich terénních služeb v mobilní hospicu. To je velmi frekventovaná, potřebná, ale také nákladná služba.“
---
Žáci z Horní Suché namalovali obecní kalendář
Každá obec vydává na další rok kalendář, na kterém se většinou podílejí profesionálové. Radnice v Horní Suché se ale rozhodla, že uspořádá soutěž, do které se zapojily děti.
Kalendář pro rok 2022 dostane v Horní Suché každá domácnost. V letošním roce se do jeho tvorby zapojili žáci z obou základních škol. A je škoda, že rok má jen dvanáct měsíců.
Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Kalendář vydáváme už od roku 2006 a v podstatě každý rok hledáme neustále témata. Že ty děti namalují tak krásné obrázky, tak si myslím, že to by se mělo v nějakých cyklech opakovat pořád.”
Obec odměnila všechny děti. Za titulní stranu byla hlavní cena, a to v hodnotě pěti tisíc korun.
Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: “Nápad je to krásný, myšlenka kalendáře s obrázky dětí z obou základních škol. Jsme to velice přivítali. Bylo velice složité vybírat, a proto jsme se rozhodli, vybírat obrázky anonymně a potom až bylo překvapení, kdo vyhrál.”
Izabela, oceněná školačka: "Napadlo mne to tak, že jsem přemýšlela o této zemi. Nakreslila jsem to podle toho, jak to tady vypadá."
Monika Dorota Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem: "Je to krásná iniciativa a navíc, protože jsme měli epidemickou situaci, tak všechny větší soutěže byly zrušeny a já si myslím, že děti přišly o skoro všechno. Takže ne jen jsme měli soutěž, krásné ceny a ještě spoustu radosti.”
Obec zvažuje, že po otevření nové radnice by z obrázků uspořádala výstavu.
---