Nebezpečný plyn CO spolehlivě oznámí detektor
Zhruba k 30 případům otravy oxidem uhelnatým vyjíždějí ročně moravskoslezští záchranáři. Před týdnem zasahovali v Opavě. Zřejmě kvůli závadě na plynovém ohřívači vody se nadýchali zplodin a v důsledku toho zemřeli tři lidé. Život jim mohl zachránit detektor tohoto nebezpečného plynu.
Tragédii, která se tady před několika dny odehrála, připomínají svíčky, vzkazy i hračky. V tomto domě v Opavě se otrávili oxidem uhelnatým tři lidé, včetně desetileté dívky. Zřejmě kvůli poruše na přístroji pro ohřev vody unikal do bytu oxid uhelnatý, který způsobil jejich smrt.
René Černohorský, mluvčí PČR Opava: „Byly zahájeny úkony trestního řízení a to pro přečin usmrcení z nedbalosti ze strany doposud neznáme fyzické či právnické osoby. V dané záležitosti budou nadále prováděny speciální expertizy a znalecké posudky. Bude zjišťováno, zda např. na plynovém ohřívači nedošlo nedošlo k technické závadě."
Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování při nedostatku kyslíku. Je to nedráždivý, neviditelný plyn, bez zápachu. Takže pokud se člověk pohybuje v prostředí, kde se nachází, nemusí to vůbec zaznamenat.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje:„Oxid uhelnatý má velmi záludnou vlastnost. Navazuje se na krevní barvivo několikanásobně lépe, než kyslíková molekula. Tzn. i v prostředí, kde je kyslík a zároveň je tam oxid uhelnatý dochází k dušení pacienta.“
Přítomnost nebezpečného plynu může signalizovat malátnost, bolest hlavy nebo zvracení. Lidé tyto příznaky ale často přisuzují jiným zdravotním obtížím a na otravu nepomyslí.
Záchranáři v Moravskoslezském kraji vyjíždějí ročně asi k třem desítkám případů, otravy oxidem uhelnatým. Mnohdy za to může špatná instalace spotřebičů nebo jejich chybná údržba.
Miloš Střelka, náměstek pro prevenci, HZS Moravskoslezského kraje: „Já mohu potvrdit, že nejčastěji máme problémy s průtokovými plynovými ohřívačemi. Jedná se o typ spotřebiče karma.“
Karmou pro ohřev vody je vybavena asi 1/5 z pěti stovek obecních bytů v Opavě.
Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Kontroly probíhají jednou za rok. Zvažujeme, že na základě této tragické události uděláme ještě další kontrolu nad rámec zákona.“
Přestože plynové spotřebiče by měly procházet kvůli bezpečnosti pravidelnými kontrolami, mnozí jejich majitelé na to ale nemyslí.
Stanislav Przeczek, výrobně technický ředitel, Gascontrol: „Je nutné provádět 1x ročně servisní činnost na těch spotřebičích. A revize instalace 1x za tři roky. Je to vlastně stanoveno vyhláškou.“
Spolehlivou ochranou proti „tichému zabijákovi“, jak se oxidu uhelnatému také říká, jsou detektory, které zvyšující se koncentraci plynu oznámí zvukovým signálem. Jejich pořízení není finančně náročné. Pohybuje se okolo několika stovek korun.
---
Nextbike ruší kvůli vandalům některé stanice
Sdílená jízdní kola jsou v Ostravě stále oblíbenějším druhem dopravy. Bohužel ale v loňském roce čelil provozovatel velkému náporu vandalismu a proto se rozhodl některá stanoviště zrušit. Nahradí je ale nová v bezpečnějších lokalitách.
Ostrava se rychle stává městem cyklistů. Rozmach značně ovlivnilo sdílení jízdních kol, které ve městě funguje už 4 roky. Bohužel se ale loni také nebývale rozšířil vandalismus a v létě byla v jednu dobu nepojízdná až třetina z tisícovky kol. Provozovatele stály jen nové díly přes dva a půl milionu korun. Problémy byly zejména v Ostravě -Jihu. Nextbike proto musel některá stanoviště zrušit. Jsou to stanoviště: U Lesa, Tylova x Rottrova, Středoškolská, Palkovského MHD, OU lékařská fakulta, Obchodní centrum, V zálomu a U Hrúbků.
Jan Hummel, zástupce společnosti Nextbike: "Vybrali jsme ze 14 nejrizikovějších stanovišť na Jihu 8, které doopravdy budeme rušit, s tím že budeme hledat alternativu k těm zrušeným stanovištím. Možná pomůže, že to stanoviště bude za rohem, protože je tam více světla, větší pohyb lidí."
V dalších dech bude vybráno ještě několik dalších stanovišť ve Vítkovicích, Mariánských Horách a na dalších rizikových místech, kde budou stanice zrušeny nebo přemístěny. Nextbike spolupracuje i s magistrátem, který chce s bezpečností pomoci.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Budeme se snažit ty stanice zase obnovit, ale na některých místech zkusíme nainstalovat kamery a zavedeme nějaká opatření, aby k těm krádežím už nedocházelo. Spolupracujeme na tom s městskou policí a s policií ČR."
Počet stanic, kterých je nyní 350 by měl být ale zachován anebo ještě naopak zvýšen. Za zrušené stance se budou hledat jiná místa a přibydou i nové lokality, kde zatím stanice nebyly vůbec.
---
Dolní brána jako výzva pro mladé architekty
Dolní Brána je nejstarším předměstím Nového Jičína. V Muzeu Novojičínska se teď propojily dvě akce, které tuto lokalitu, především její architekturu, představily veřejnosti. Jedna z pohledu historie, druhá z pohledu budoucnosti.
Výstava Zlatý kříž v Muzeu Novojičínska se věnuje architektuře novojičínského předměstí Dolní brána. Své vize pro tuto oblast, kterou dnes představují zejména nádraží nebo supermarket, vytvořila pětice studentů architektury z Vysoké školy báňské Ostrava. V rámci svých prací zde navrhli pět budov.
Kateřina Pelcová, Muzeum Novojičínska: “Jedná se o bytový dům na nábřeží, kulturní dům, knihovnu, parkovací dům a specifickou výškovou budovu.”
Jako vhodnou oblast pro práce studentů vytipoval tuto lokalitu Igor Krčmář z katedry architektury ostravské vysoké školy.
Igor Krčmář, vedoucí studentských prací: “Kromě toho, že jsem se zde narodil, tak se zabývám se studenty vždy nějakými zapomenutými místa. A tato plocha je v současné době opravdu taková bezútěšná.”
Slavnou historii především samotné ulice Dolní brána, jejíž jednu stranu postihla v 70. letech rozsáhlá demolice, připomněl v rámci výstavy svou přednáškou Radek Polách.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Dolní brána je nejstarším předměstím Nového Jičína. Jsou s touto lokalitou spojeny významné osobnosti, narodil se zde Eduard Veith a prožil zde své dětství Anton Kolig.”
Kromě uvedených malířů se tu narodila spisovatelka Božena Benešová. Dva z domů jsou kulturními památkami.
---
Revitalizace vodní plochy v parku Boženy Němcové
Letos v létě začne dlouho očekávané čištění jezera v zámeckém parku v Karviné. Práce už byly zahájeny kácením suchých a dožívajících dřevin. Samotná realizace, která zahrnuje i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, potrvá tři roky.
Volnočasový areál Lodičky je vyhledávanou lokalitou nejen obyvatel Karviné, ale rádi tady tráví volný čas i lidé ze vzdálenějších míst. Jedinou vadou na kráse bylo jezero, které dlouho čekalo na vyčištění. Letošním rokem ale celá akce startuje a bude obnášet víc, než jen samotné odbahnění jezera.
Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “ Celé to okolí projde velkou proměnou, takže do budoucna toto místo, které už je dnes hodně využívané Karviňáky, tak bude daleko víc pěknější a komfortnější pro naše obyvatele nebo i návštěvníky."
Celá akce začala letos v únoru kácením poškozených a suchých dřevin.
Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Nemusíme se obávat, v daleko větším násobném počtu budou vysazovány stromy a keře. Jde zhruba o 1700 stromů a 300 keřů."
Vlastní čištění jezera bude kvůli chráněným živočichům žijícím ve vodě a okolí prováděno od 15 . srpna do prvních zámrazu. V plánu také je zvětšení plochy jednoho z ostrovů, u něhož budou nově instalována dvě mola.
Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Z jednoho ostrůvku vznikne poloostrov, vzniknout tam cestičky, budou tam lavičky."
Ve finále bude jezero opět vhodné ke koupání.
---
Havířov má ambulanci tělovýchovného lékařství
Havířovská nemocnice otevřela ambulanci tělovýchovného lékařství. Zaměřit se chce zejména na děti, které aktivně, či vrcholově sportují. Ambulanci přivítali také trenéři klubů, kteří se prezentace zúčastnili.
Vliv sportu na vývoj dětí. Právě na to se chtějí zaměřit v havířovské nemocnici, kde otevřeli ambulanci tělovýchovného lékařství. Podle vyhlášky by měl prohlídkou projít jednou ročně každý sportovec, který je organizovaný ve sportovním klubu, či škole.
Hynek Canibal, primář dětského oddělení Nemocnice Havířov: “Jsme schopní dynamicky, když vyšetření provedeme v odstupu třeba půl roku, roku zjistit, jak se zlepšuje. Dítě roste a jeho výkonnost by se měla zlepšovat. A najednou vidíme, že se nezlepšuje, nebo zhoršuje. To nemusí být proto, že netrénuje dost, ale naopak, že trénuje hodně. Může to být projevem přetrénování. To je to, co jsme schopni odlišit, plus dívat se na to dítě komplexně. Jak vypadá jeho kosterně-svalová soustava, děláme kineziologický rozbor, díváme se na dysbalance svalové.”
Matěj Chalánek, absolvent vyšetření: “Potřebuji tento test k přijímacím zkouškám na vysokou školu a mimo jiné se mi to bude hodit i do sportu. Já hraji volejbal.”
Na prezentaci nové ambulance tělovýchovného lékařství se přišli podívat i trenéři klubů.
Ivana Hlubínková Kožmínová, Maniak Aerobik Havířov: “Já jsem úplně nadšená, protože nejbližší vyšetřovací centrum je v Ostravě a pokud rodiče nejsou natolik zodpovědní, že by tam s těmi dětmi jeli, tak nikdo to neudělá.”
Do budoucna by chtěla nemocnice ještě ambulanci rozšířit například o nutriční poradenství pro sportovce.
---
T-rex zvedá návštěvnost Geologického pavilonu
Geologický pavilon VŠB-TUO už více než měsíc hlídá Tyrannosaurus rex. Pořídili si ho tady nejen proto, že ve sbírkách chyběl větší obratlovec, ale i proto, aby je zpopularizoval. Což se také daří.
Až z Číny na VŠB-TUO v lednu doputoval Tyrannosaurus rex. Model kostry byl po částech zabalený v krabicích a poskládat ho dohromady trvalo více než dvě hodiny.
Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Musí to být zároveň i bezpečné. Takže ukotvení na ocelovém rámu, no a pak jsme si u toho udělali takové krásné dopoledne. Dostali jsme návod a skládali jsme.”
Asi pětimetrový model tyrannosaura připomíná mládě. Dospělý jedinec měřil až 12 metrů.
Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Žil v době druhohorní křídě asi zhruba před 66 až 68 miliony lety. Byl to velký predátor a máme tady i ukázku triceratopse, který byl takovým jeho spoluputovníkem v té době. Tito dva spolu často bojovali a většinou vyhrál tyrannosaurus."
Tyrannosaurus rex zvedl návštěvnost Geologického pavilonu. Větší zájem o prohlídky mají nejen školy, ale také rodiny s dětmi.
Anketa: návštěvníci sbírek: “My jsme se tady přišli podívat na kostru dinosaura. Viděla jsem v letáku, že by tady měl být. Dcera má momentálně dinosauří období, takže jsem si říkala, že ji tady vezmu.”
“Líbí a já miluju knížku s dinosaury.”
V současné době je ve všech expozicích, tedy sbírkách mineralogických, petrografických, regionálně-geologických a ložiskových přes 78 tisíc kusů exponátů, z nichž vystaveno je přibližně 16 tisíc vzorků.
---