Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • MS kraj hledá další místa pro ubytování Ukrajinců
  • Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům
  • FN Ostrava otevřela ambulance pro uprchlíky
  • Karvinští policisté zachránili muže před skokem z mostu
  • Skončila oprava knihovny a chystá se její otevření
  • S novojičínským sborem slavila i stovka bývalých členů

MS kraj hledá další místa pro ubytování Ukrajinců

Moravskoslezský kraj zatím bezpečně zvládá příliv uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovacích kapacit je dostatek a tak zatím není nutné připravovat stavbu jakéhosi uprchlického tábora. Vláda našemu kraji nařídila připravit ubytování pro 15 a půl tisíce lidí.

V Moravskoslezském kraji získalo k pondělku 21. března vízum přibližně 10 300 uprchlíků z Ukrajiny. Příliv se v posledních dnech zklidnil a asistenčním centrem prochází kolem 400 lidí za 24 hodin. Tam si odpočinou, než jsou ubytováni.

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Staráme se o to, aby měli dost jídla a pití, aby si měli kam lehnout a odpočinout, aby měli základní hygienické potřeby a oblečení. V tom nám pomáhají dobrovolníci z ADRY."

Kraj zřídil pracovní skupinu, která aktivně vyhledává ubytování a díky tomu je zatím kapacit dostatek. Nyní je aktuálně k dispozici 500 míst v zařízeních typu internátu, což by mělo stačit asi na 7 dní. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Situace se teď výrazně zlepšila, a to díky tomu, že jsme ustavili pracovní skupinu, která se o ubytování stará, prochází například databázi humanitární pomoci. Zatím to vypadá tak, že každý den ubytováváme asi 80 uprchlíků."

90 uprchlíků už také bylo ošetřeno v nemocnici a červený kříž se o jejich zdraví stará přímo v asistenčním centru.

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Nejčastěji řešíme zažívací obtíže, bolesti žaludku. Je to dáno tím, že mnoho z nich několik dní nejedlo." 

Kraj také zřídil speciální emailovou adresu UbytovaniUkrajina@msk.cz, na které mohou lidé nabízet ubytování pro uprchlíky. Podle usnesení vlády musí kraj připravit asi 15 a půl tisíce lůžek. 

---

Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům

Opavští dobrovolníci pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Tvoří most mezi nimi a novou zemí, do které před válkou utekli. Zprostředkovávají jim nejrůznější informace a připravují program. V současné době je v zařízeních města ubytováno přes sto běženců. O mnoho dalších se starají příbuzní, kteří do Opavy už dříve odešli za prací.

Jak jezdit hromadnou dopravou? Kde zapsat děti do školy? Kde sehnat tenisky nebo bundu? To jsou jen některé otázky, na které chtějí znát odpověď uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny, kteří se usadili v Opavě. Zorientovat se v cizí zemi, s cizím jazykem, pomáhají dobrovolníci.

Magdaléna Hájková, dobrovolník, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita „Nemají konkrétní osobu, na kterou by se obraceli, když něco potřebují, která by jim dala základní vhled či informace pro to, aby se zorientovali v prostředí.“

Dobrovolníci přicházejí za uprchlíky pravidelně. Mnozí z nich na ně už čekají, aby se mohli zeptat na to, co je zajímá.

Tamara: „Ptala jsem se, jak se zde jezdí veřejnou dopravou. Kde nastoupit a vystoupit.“

Většina lidí z Ukrajiny odešla narychlo, často s jedním zavazadlem se základními věcmi. Dobrovolníci pomáhají sehnat třeba chybějící tenisky, bundy či hygienické potřeby.

Společné trávení volného času nabízejí studenti Slezského gymnázia.

Studentka ekonomie Yelyzaveta se se svými českými vrstevníky vypravila ven.

Yelyzaveta: „Chtěla bych vidět centrum města i přírodu.“

Petr Sedláček, dobrovolník, Slezské gymnázium v Opavě: „Snažíme se bavit spolu co nejvíc. Komunikujeme v angličtině. Ale umíme i rusky.“

Studenti jsou k dispozici po domluvě každé všední odpoledne. Společně mohou sportovat, malovat nebo se vypravit na výlet. 


---

FN Ostrava otevřela ambulance pro uprchlíky

Ostravská fakultní nemocnice zřídila nízkoprahové ambulance pro uprchlíky z Ukrajiny. Takzvané UA pointy fungují hned na třech místech a už od dubna by je měly posílit i zdravotnice z Ukrajiny.

Lidé, kteří utekli před válkou na Ukrajině a trápí je zdravotní problémy, se mohou nechat ošetřit v ostravské fakultní nemocnici. Ordinující lékaři ve třech zřízených ambulancích, jsou ve spojení s tlumočníkem.

Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele, FN Ostrava: “Jedna je tady na oddělení pracovního a preventivního lékařství, druhá je na Klinice dětského lékařství a třetí UA point, který je určený pro gravidní ženy a ženy s gynekologickými obtížemi je na Gyn Por klinice. Vše tedy v areálu fakultní nemocnice.”

Ambulance pro uprchlíky fungují každý všední den od 7 do 15 hodin a navedou je sem cedule v ukrajinštině.

Fungují od čtvrtku a už jimi prošly více než 4 desítky ukrajinských pacientů. 9 z nich bylo hospitalizováno.

Eva Řepišťáková, lékařka FN Ostrava: “Někdy si rozumíme, v případě, že si nerozumíme, tak tady máme k dispozici překladatelku. Většinou to jsou akutní infekty dýchacích cest, nebo chronická medikace, kterou potřebují napsat.”

Ve fakultní nemocnici už se narodilo i jedno ukrajinské dítě. Byla to holčička a maminka i dítě jsou v pořádku.

Ondřej Šimetka, přednosta Gyn Por kliniky, FN Ostrava: “To byla maminka, které se podařilo na poslední chvíli utéct. Byla z Kyjeva. Její manžel ji přivezl na hranici a musel se vrátit do Kyjeva. Ona se dostala tady, byla velmi vystresovaná a rozrušená, ale ten porod proběhl dobře, ona byla spokojená.”

Informace o ambulancích pro uprchlíky jsou dostupné na webu fakultní nemocnice a v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v pavilonu A na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

---

Karvinští policisté zachránili muže před skokem z mostu

Velmi pozorný byl policista dozorčí služby karvinského policejního obvodního oddělení. Na kamerách si všiml podivně se chovajícího muže, který stále našlapoval na zábradlí mostu a nakláněl se přes něj. Vše nasvědčovalo tomu, že muž chce spáchat sebevraždu. Čin mu na místě přivolaná hlídka rozmluvila a předala ho lékařům.

Ukončit život kvůli pocitu nezvládnutí životní situace, do které se dostal, se rozhodl muž středního věku z Karviné. Jeho podivné chování sledoval službu konající policista na monitoru kamerového systému pár minut před půlnocí. Na místo proto vyslal hlídku, která byla nejblíž.

Adam Babisz, policista PČR Karviná: "My jsme byli kousek odsud, viděli jsme pána, který stojí opřený o zábradlí a dívá se dolů. S kolegou jsme k němu šli ze dvou stran kvůli taktice, kdyby chtěl skočit. Pána jsme rozmluvili, řekl, že má nějaké problémy, dluhy."

Muže následně posadili do auta, kde jeden z policistů poslouchal jeho příběh, druhý mezitím zavolal sanitku. Není to poprvé, co tento policista zachránil lidský život.

Adam Babisz, policista PČR Karviná: "Bohužel se to stává častěji, než bychom chtěli."

Tento příběh dopadl dobře díky kamerovému systému, který je v Karviné na vysoké úrovni.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Díky kamerovému systému policisté hlídkové služby mohli pomoci muži, který potřeboval mít někoho vedle sebe. Při naší práci nám velmi pomáhají a to nejen při zásahu, jaký se odehrál na kovonském mostě, ale i při pátrání různé trestné činnosti."

Kromě pevných kamerových bodů pomáhají ve městě i kamery mobilní umístěné v pojízdné služebně městské policie.

---

Skončila oprava knihovny a chystá se její otevření

Rekonstrukce městské knihovny v Hlavní ulici ve Frýdku-Místku je hotová. Trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun. Nyní se všechno připravuje na kompletní přesun všech knih do nových regálů a čtenáři se slavnostního otevření dočkají na konci dubna.

Budova knihovny ve Frýdku-Místku z roku 1923 je opět doslova jako nová. Navíc se rozšířila o dalších 350 metrů čtverečních.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jednalo se o totální rekonstrukci všech vnitřních rozvodů. Byla tady vyměněna okna, nové zateplení. Dokonce tam nahoře vznikla pěkná terasa. S tím, že bude propojena s tím vnitřkem. Návštěvník tady může na té terase relaxovat, vypít si tam kafe a zastavit se s dobrou knížkou, na chvilku v tom dnešním shonu."

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Patra jsou rozdělena tak, že v nejvyšším patře, které je nové, je oddělení beletrie, které má také moc hezkou terasu. O patro níž, se nachází dětské oddělení s multimediální učebnou. Ještě o patro níž, je naučné oddělení. A úplně dole je oddělení regionální a katalogizace."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: " Celkově to prostředí, které tady je, se zlepší. Tím, že i návštěvníci, kteří nemohli knihovnu navštívit z důvodů imobility, tak nyní budou moci. Jsou tam nové výtahy, takže se stane přístupná i pro tyto občany."

Rekonstrukce posunula kvalitu knihovny o několik řádů výš, než byl původní stav.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že to je zase jeden z dobrých počinů. Ze starého objektu, který byl sice rekonstruován v devadesátých letech, ale měl vážné problémy technické, zatékalo tam nějakou dobu. Tak jsme v roce 2018 připravili projekt a následně jsme schválili rekonstrukci, jejíž výsledek můžete vidět před sebou."

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Jako knihovníci se na přestěhování do nových prostor opravdu moc těšíme. A myslíme si, že se těší především také naši čtenáři, kteří už po dobu několika týdnů a měsíců se ptají na to, kdy proběhne stěhování a kdy už tedy budeme v nových prostorách."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Náklad byl celkem 47 milionů, dělalo se to 18 měsíců. Musím zaklepat, všechny práce byly provedeny kvalitně. Měli jsme opět štěstí na výběr firmy. Myslím si, že jsme to zvládli v poměrně dobrém čase a v dobré kvalitě."

Stěhovací akci Kulový blesk zahájila knihovna 14. března. Od tohoto data musela zároveň uzavřít vedlejší budovu i provizorní půjčovnu v Národním domě.

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Je to zhruba 5 až 6 týdnů zavření knihovny, tedy naší místecké pobočky. My v té době budeme knihy dávat do krabic, stěhovat a znovu ukládat do nových a nově postavených regálů."

Město nechalo upravit i okolí knihovny.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vzniklo tady nové parkoviště, je to rekonstruováno, plus příjezdová cesta, která byla taky opět ve špatném stavu. Takže si myslím, že i ten příjezd teďka ke knihovně i celkově to okolí se zlepšilo a došlo zase ke kultivaci veřejného prostoru."

Slavnostní otevření knihovny by mělo proběhnout do konce dubna.

---

S novojičínským sborem slavila i stovka bývalých členů

Novojičínský dětský pěvecký sbor Ondrášek, který se řadí k těm nejúspěšnějším v České republice, slaví 55. výročí založení. Půlkulaté narozeniny si připomněl koncerty v Beskydském divadle. Zazpívalo zde také více než 100 jeho bývalých členů.

Zpívající Ondrášci zcela zaplnili Beskydské divadlo v Novém Jičíně během dvou březnových koncertů. Oslavili takto 55. výročí existence při zdejší základní umělecké škole. Sbor má na svém kontě řadu úspěchů na soutěžních festivalech u nás i v zahraničí.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Je to v podstatě přesně třicet let, kdy jsem tady v Beskydském divadle přebíral štafetu po Václavu Ptáčkovi, to tehdy bylo Ondráškům 25 let, tak jsem si říkal, že to symbolicky udělám v podobném duchu.”

Na koncertu se vystřídala všechna sborová oddělení, ozdobou programu bylo vystoupení sboru složeného z téměř 120 bývalých členů. Na sladění jim musel stačit jeden nácvik.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Ano, ta zkouška trvala přesně dvě hodiny, stihli jsme nacvičit drobnější skladby, nejsou to žádná velká díla, ale je to kmenový repertoár, který prochází celou érou Ondrášku.”

Jitka Plešková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem asi osm let, byla jsem jedna z prvních členů.”

Julie Bílková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem dvanáct let, strašně ráda na to vzpomínám, s Ondráškem jsme procestovali kus světa.”

Dagmar Pospěchová, bývalá členka DPS Ondrášek: “V Ondrášku jsem zpívala od páté třídy osm let, zažila jsem sbormistra Václava Ptáčka i pana Zajíčka ke konci. A musím říct, že ten pocit, když stojíte na těch prknech, všechno se to vrátí a je to takové dojemné a krásné.”

Zpěváci napříč generacemi nakonec dali dohromady 12 skladeb a slávu na pódiu si užívali 45 minut.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
26. března 2022, 14:00

MS kraj hledá další místa pro ubytování Ukrajinců

Moravskoslezský kraj zatím bezpečně zvládá příliv uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovacích kapacit je dostatek a tak zatím není nutné připravovat stavbu jakéhosi uprchlického tábora. Vláda našemu kraji nařídila připravit ubytování pro 15 a půl tisíce lidí.

V Moravskoslezském kraji získalo k pondělku 21. března vízum přibližně 10 300 uprchlíků z Ukrajiny. Příliv se v posledních dnech zklidnil a asistenčním centrem prochází kolem 400 lidí za 24 hodin. Tam si odpočinou, než jsou ubytováni.

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Staráme se o to, aby měli dost jídla a pití, aby si měli kam lehnout a odpočinout, aby měli základní hygienické potřeby a oblečení. V tom nám pomáhají dobrovolníci z ADRY."

Kraj zřídil pracovní skupinu, která aktivně vyhledává ubytování a díky tomu je zatím kapacit dostatek. Nyní je aktuálně k dispozici 500 míst v zařízeních typu internátu, což by mělo stačit asi na 7 dní. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Situace se teď výrazně zlepšila, a to díky tomu, že jsme ustavili pracovní skupinu, která se o ubytování stará, prochází například databázi humanitární pomoci. Zatím to vypadá tak, že každý den ubytováváme asi 80 uprchlíků."

90 uprchlíků už také bylo ošetřeno v nemocnici a červený kříž se o jejich zdraví stará přímo v asistenčním centru.

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Nejčastěji řešíme zažívací obtíže, bolesti žaludku. Je to dáno tím, že mnoho z nich několik dní nejedlo." 

Kraj také zřídil speciální emailovou adresu UbytovaniUkrajina@msk.cz, na které mohou lidé nabízet ubytování pro uprchlíky. Podle usnesení vlády musí kraj připravit asi 15 a půl tisíce lůžek. 

---

Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům

Opavští dobrovolníci pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Tvoří most mezi nimi a novou zemí, do které před válkou utekli. Zprostředkovávají jim nejrůznější informace a připravují program. V současné době je v zařízeních města ubytováno přes sto běženců. O mnoho dalších se starají příbuzní, kteří do Opavy už dříve odešli za prací.

Jak jezdit hromadnou dopravou? Kde zapsat děti do školy? Kde sehnat tenisky nebo bundu? To jsou jen některé otázky, na které chtějí znát odpověď uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny, kteří se usadili v Opavě. Zorientovat se v cizí zemi, s cizím jazykem, pomáhají dobrovolníci.

Magdaléna Hájková, dobrovolník, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita „Nemají konkrétní osobu, na kterou by se obraceli, když něco potřebují, která by jim dala základní vhled či informace pro to, aby se zorientovali v prostředí.“

Dobrovolníci přicházejí za uprchlíky pravidelně. Mnozí z nich na ně už čekají, aby se mohli zeptat na to, co je zajímá.

Tamara: „Ptala jsem se, jak se zde jezdí veřejnou dopravou. Kde nastoupit a vystoupit.“

Většina lidí z Ukrajiny odešla narychlo, často s jedním zavazadlem se základními věcmi. Dobrovolníci pomáhají sehnat třeba chybějící tenisky, bundy či hygienické potřeby.

Společné trávení volného času nabízejí studenti Slezského gymnázia.

Studentka ekonomie Yelyzaveta se se svými českými vrstevníky vypravila ven.

Yelyzaveta: „Chtěla bych vidět centrum města i přírodu.“

Petr Sedláček, dobrovolník, Slezské gymnázium v Opavě: „Snažíme se bavit spolu co nejvíc. Komunikujeme v angličtině. Ale umíme i rusky.“

Studenti jsou k dispozici po domluvě každé všední odpoledne. Společně mohou sportovat, malovat nebo se vypravit na výlet. 


---

FN Ostrava otevřela ambulance pro uprchlíky

Ostravská fakultní nemocnice zřídila nízkoprahové ambulance pro uprchlíky z Ukrajiny. Takzvané UA pointy fungují hned na třech místech a už od dubna by je měly posílit i zdravotnice z Ukrajiny.

Lidé, kteří utekli před válkou na Ukrajině a trápí je zdravotní problémy, se mohou nechat ošetřit v ostravské fakultní nemocnici. Ordinující lékaři ve třech zřízených ambulancích, jsou ve spojení s tlumočníkem.

Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele, FN Ostrava: “Jedna je tady na oddělení pracovního a preventivního lékařství, druhá je na Klinice dětského lékařství a třetí UA point, který je určený pro gravidní ženy a ženy s gynekologickými obtížemi je na Gyn Por klinice. Vše tedy v areálu fakultní nemocnice.”

Ambulance pro uprchlíky fungují každý všední den od 7 do 15 hodin a navedou je sem cedule v ukrajinštině.

Fungují od čtvrtku a už jimi prošly více než 4 desítky ukrajinských pacientů. 9 z nich bylo hospitalizováno.

Eva Řepišťáková, lékařka FN Ostrava: “Někdy si rozumíme, v případě, že si nerozumíme, tak tady máme k dispozici překladatelku. Většinou to jsou akutní infekty dýchacích cest, nebo chronická medikace, kterou potřebují napsat.”

Ve fakultní nemocnici už se narodilo i jedno ukrajinské dítě. Byla to holčička a maminka i dítě jsou v pořádku.

Ondřej Šimetka, přednosta Gyn Por kliniky, FN Ostrava: “To byla maminka, které se podařilo na poslední chvíli utéct. Byla z Kyjeva. Její manžel ji přivezl na hranici a musel se vrátit do Kyjeva. Ona se dostala tady, byla velmi vystresovaná a rozrušená, ale ten porod proběhl dobře, ona byla spokojená.”

Informace o ambulancích pro uprchlíky jsou dostupné na webu fakultní nemocnice a v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v pavilonu A na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

---

Karvinští policisté zachránili muže před skokem z mostu

Velmi pozorný byl policista dozorčí služby karvinského policejního obvodního oddělení. Na kamerách si všiml podivně se chovajícího muže, který stále našlapoval na zábradlí mostu a nakláněl se přes něj. Vše nasvědčovalo tomu, že muž chce spáchat sebevraždu. Čin mu na místě přivolaná hlídka rozmluvila a předala ho lékařům.

Ukončit život kvůli pocitu nezvládnutí životní situace, do které se dostal, se rozhodl muž středního věku z Karviné. Jeho podivné chování sledoval službu konající policista na monitoru kamerového systému pár minut před půlnocí. Na místo proto vyslal hlídku, která byla nejblíž.

Adam Babisz, policista PČR Karviná: "My jsme byli kousek odsud, viděli jsme pána, který stojí opřený o zábradlí a dívá se dolů. S kolegou jsme k němu šli ze dvou stran kvůli taktice, kdyby chtěl skočit. Pána jsme rozmluvili, řekl, že má nějaké problémy, dluhy."

Muže následně posadili do auta, kde jeden z policistů poslouchal jeho příběh, druhý mezitím zavolal sanitku. Není to poprvé, co tento policista zachránil lidský život.

Adam Babisz, policista PČR Karviná: "Bohužel se to stává častěji, než bychom chtěli."

Tento příběh dopadl dobře díky kamerovému systému, který je v Karviné na vysoké úrovni.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Díky kamerovému systému policisté hlídkové služby mohli pomoci muži, který potřeboval mít někoho vedle sebe. Při naší práci nám velmi pomáhají a to nejen při zásahu, jaký se odehrál na kovonském mostě, ale i při pátrání různé trestné činnosti."

Kromě pevných kamerových bodů pomáhají ve městě i kamery mobilní umístěné v pojízdné služebně městské policie.

---

Skončila oprava knihovny a chystá se její otevření

Rekonstrukce městské knihovny v Hlavní ulici ve Frýdku-Místku je hotová. Trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun. Nyní se všechno připravuje na kompletní přesun všech knih do nových regálů a čtenáři se slavnostního otevření dočkají na konci dubna.

Budova knihovny ve Frýdku-Místku z roku 1923 je opět doslova jako nová. Navíc se rozšířila o dalších 350 metrů čtverečních.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jednalo se o totální rekonstrukci všech vnitřních rozvodů. Byla tady vyměněna okna, nové zateplení. Dokonce tam nahoře vznikla pěkná terasa. S tím, že bude propojena s tím vnitřkem. Návštěvník tady může na té terase relaxovat, vypít si tam kafe a zastavit se s dobrou knížkou, na chvilku v tom dnešním shonu."

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Patra jsou rozdělena tak, že v nejvyšším patře, které je nové, je oddělení beletrie, které má také moc hezkou terasu. O patro níž, se nachází dětské oddělení s multimediální učebnou. Ještě o patro níž, je naučné oddělení. A úplně dole je oddělení regionální a katalogizace."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: " Celkově to prostředí, které tady je, se zlepší. Tím, že i návštěvníci, kteří nemohli knihovnu navštívit z důvodů imobility, tak nyní budou moci. Jsou tam nové výtahy, takže se stane přístupná i pro tyto občany."

Rekonstrukce posunula kvalitu knihovny o několik řádů výš, než byl původní stav.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že to je zase jeden z dobrých počinů. Ze starého objektu, který byl sice rekonstruován v devadesátých letech, ale měl vážné problémy technické, zatékalo tam nějakou dobu. Tak jsme v roce 2018 připravili projekt a následně jsme schválili rekonstrukci, jejíž výsledek můžete vidět před sebou."

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Jako knihovníci se na přestěhování do nových prostor opravdu moc těšíme. A myslíme si, že se těší především také naši čtenáři, kteří už po dobu několika týdnů a měsíců se ptají na to, kdy proběhne stěhování a kdy už tedy budeme v nových prostorách."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Náklad byl celkem 47 milionů, dělalo se to 18 měsíců. Musím zaklepat, všechny práce byly provedeny kvalitně. Měli jsme opět štěstí na výběr firmy. Myslím si, že jsme to zvládli v poměrně dobrém čase a v dobré kvalitě."

Stěhovací akci Kulový blesk zahájila knihovna 14. března. Od tohoto data musela zároveň uzavřít vedlejší budovu i provizorní půjčovnu v Národním domě.

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Je to zhruba 5 až 6 týdnů zavření knihovny, tedy naší místecké pobočky. My v té době budeme knihy dávat do krabic, stěhovat a znovu ukládat do nových a nově postavených regálů."

Město nechalo upravit i okolí knihovny.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vzniklo tady nové parkoviště, je to rekonstruováno, plus příjezdová cesta, která byla taky opět ve špatném stavu. Takže si myslím, že i ten příjezd teďka ke knihovně i celkově to okolí se zlepšilo a došlo zase ke kultivaci veřejného prostoru."

Slavnostní otevření knihovny by mělo proběhnout do konce dubna.

---

S novojičínským sborem slavila i stovka bývalých členů

Novojičínský dětský pěvecký sbor Ondrášek, který se řadí k těm nejúspěšnějším v České republice, slaví 55. výročí založení. Půlkulaté narozeniny si připomněl koncerty v Beskydském divadle. Zazpívalo zde také více než 100 jeho bývalých členů.

Zpívající Ondrášci zcela zaplnili Beskydské divadlo v Novém Jičíně během dvou březnových koncertů. Oslavili takto 55. výročí existence při zdejší základní umělecké škole. Sbor má na svém kontě řadu úspěchů na soutěžních festivalech u nás i v zahraničí.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Je to v podstatě přesně třicet let, kdy jsem tady v Beskydském divadle přebíral štafetu po Václavu Ptáčkovi, to tehdy bylo Ondráškům 25 let, tak jsem si říkal, že to symbolicky udělám v podobném duchu.”

Na koncertu se vystřídala všechna sborová oddělení, ozdobou programu bylo vystoupení sboru složeného z téměř 120 bývalých členů. Na sladění jim musel stačit jeden nácvik.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Ano, ta zkouška trvala přesně dvě hodiny, stihli jsme nacvičit drobnější skladby, nejsou to žádná velká díla, ale je to kmenový repertoár, který prochází celou érou Ondrášku.”

Jitka Plešková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem asi osm let, byla jsem jedna z prvních členů.”

Julie Bílková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem dvanáct let, strašně ráda na to vzpomínám, s Ondráškem jsme procestovali kus světa.”

Dagmar Pospěchová, bývalá členka DPS Ondrášek: “V Ondrášku jsem zpívala od páté třídy osm let, zažila jsem sbormistra Václava Ptáčka i pana Zajíčka ke konci. A musím říct, že ten pocit, když stojíte na těch prknech, všechno se to vrátí a je to takové dojemné a krásné.”

Zpěváci napříč generacemi nakonec dali dohromady 12 skladeb a slávu na pódiu si užívali 45 minut.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-26-03-2022-14-00