Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Při tonutí je klíčová včasná první pomoc
  • Bývalá šachta se promění v moderní kulturní centrum
  • BMW chce v Mošnově postavit logistické centrum
  • Smlouva na rekonstrukci podle E. Jiřičné je podepsána
  • Původní zděné zastávky procházejí rekonstrukcí
  • NJ skokani mají pro Česko první medaile z ME

Při tonutí je klíčová včasná první pomoc

Slunečné počasí láká k vodě spoustu lidí a bohužel to sebou přináší i další případy tonutí. V pátek spěchala záchranná služba k dítěti na Karvinsko a v sobotu se utopila žena v Hlučínském jezeře. V případech tonutí je klíčová včasná první pomoc.

V pátek spěchala záchranáři na Žermanickou přehradu do Soběšovic, kde propadlo plavacím kruhem pětileté dítě. Svědci ho vytáhli a až do příjezdu záchranky mu poskytovali první pomoc. Dítě je v kritické stavu. V sobotu se pak utopila žena v Hlučínském jezeře. Okolnosti obou případů šetří policie. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté z MS kraje řešili přes víkend dvě událostí spojené s tonutím osob. Obě události jsou prošetřovány a prozatím nebylo zjištěno zavinění. Příčinu úmrtí ženy určí soudní pitva." 

V případech tonutí je velmi důležitá včasná první pomoc, ale nejprve je samozřejmě nutné dostat tonoucího na břeh. To může být nebezpečné, protože se v panice snaží vydrápat z vody. 

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě HZS MS kraje: "Důležité je zalarmovat své okolí a oznámit to, co nejvíce lidem, aby o tom věděli. Někdo se podílí přímo na záchraně z vody a někdo volá záchranou službu." 

Po vytažení na břeh je potřeba okamžitě zahájit první pomoc. Rytmus masáže srdce je 30 stlačení a dva vdechy. Není potřeba z tonoucího vylévat vodu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pokud si nejsme jisti dalšími záchrannými kroky, jsou k dispozici na telefonu tísňové linky operátoři, kteří jsou speciálně vyškoleni." 

Resuscitaci je nutné provádět do příjezdu záchranky a nebo dokud nezačne tonoucí sám dýchat. V tom případě ho uložíme na bok, hlídáme dech a čekáme na zdravotníky. 

---

Bývalá šachta se promění v moderní kulturní centrum

Úplně jiná připomínka historie Karviné, než klasické hornické muzeum. Moravskoslezský kraj představil projekt proměny bývalé šachty a okolí poblíž šikmého kostela. Sloužit bude místním i turistům.

Bývalý důl Gabriela bude do tří let moderním kulturním centrem, které připomene Karvinou před devastační těžbou černého uhlí, její zánik v důsledku poddolování a také nastíní budoucnost regionu.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Je to naprosto atypický projekt v rámci těch strategických, protože jediný se podívá zpátky. Chtěli jsme určitým způsobem připomenout, ale jako žádné hornické muzeum. Těch je tady opravdu hodně. A chtěli jsme jenom říct, jak to Karviná vypadala před těmi 200 roky, než se tady začalo těžit. Protože to, co se tady těží, tak rozervalo tu krajinu, rozervalo ty lidi. Je to prostě něco úplně jiného, takže o tom bude ta expozice dole. A nahoře to bude to pěkné, ta budoucnost, to znamená zelená Karviná.”

Z celé šachty zůstaly dvě těžní věže a budova, ve které byly dva těžní motory. Ta se promění v moderní zázemí centra.

Petr Birklen, krajská rozvojová agentura MSID: “My jsme se snažili, aby existovalo v rámci Karvinska místo, které se na toto zaměří. Aby to byl důstojný pohled na tu historii a nesnažili jsme se koukat jenom do budoucnosti a představovat vize a rozvoj, který je až futuristický. Ale připomenout všem tu historii, protože si myslíme, že to je důležitá součást toho území. Ta dnešní společnost, lidé, kteří zde žijí, se stále vrací do míst, kde bývaly jejich domovy a připomínají si vlastně ten příběh, který byl často bolestný, spojený s rodinnými tragédiemi a tak dále.

Z jedné těžní věže se stane rozhledna a výstavní expozice využije ponuré sklepní prostory někdejší strojovny.

Ivo Plass, expoziční scénograf a výtvarník: “My bychom chtěli, aby tady vznikla opravdu hodnotná a hodně působivá expozice. Něco, co bude hodně originální. Chci, aby ty lidi přišli, aby se dozvěděli o historii tohohle místa, aby zjistili, co byla zmizelá Karviná v uvozovkách. Že to vlastně bylo krásné vzkvétající město.”

V současné době se dokončují převody pozemků a celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.

---

BMW chce v Mošnově postavit logistické centrum

O mošnovskou průmyslovou zónu má zájem další silný investor. Jde o známého výrobce automobilů společnost BMW, která chce v Mošnově provozovat logistické centrum. Investice prý přinese stovky pracovních míst.

Ostravské zastupitelstvo schválilo prodej dalších pozemků ve strategické průmyslové zóně Mošnov. Jde o poslední rozsáhlé území v majetku města, které má rozlohu přibližně 50 hektarů. Ostrava vybírala ze tří zájemců. Společnost OAMP Holding jako jediná doložila, že už má nájemce pro své logistické centrum - automobilku BMW, což bylo pro zastupitele rozhodující. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Mít možnost v dohledné době silného partnera v průmyslové zóně Mošnov, který v rámci průmyslové zóny dokáže rychle nabídnout nové stovky pracovních míst, povede k úlevě od sociálních tlaků na zaměstnance Liberty Ostrava. Ti budou moci využít možnost změnit zaměstnavatele, a to jak tím, že se nechají zaměstnat v průmyslové zóně, tak i tím, že se případně uvolní pracovní místa na území města v důsledku využití těchto pracovních nabídek."

V BMW Parku má fungovat velkokapacitní logistický provoz s důrazem na multimodální prvek. Využije tedy železniční vlečku a možnost manipulace s přepravními kontejnery v rámci již vybudovaného terminálu kombinované dopravy.

Hana Tichnková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Dojde nejen k rozvoji nejen lokální ekonomiky, ale i k vyřešení dalších souvisejících aspektů. Příjemným benefitem je i dobrá dopravní dostupnost této průmyslové zóny, nejen vlaky či auty, ale rovněž autobusy."

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: „Sjednaná kupní cena dle kupní smlouvy dosahuje podle znaleckého posudku částky 429 milionů korun bez DPH a zahrnuje jak pozemky, tak retenční nádrž – stavba tohoto vodního díla je podmínkou prodeje. S výstavbou by se mohlo podle přiložených dokumentů začít ještě letos."

Zahájení zkušebního provozu logistického centra je předpokládáno v roce 2026. Celková plánovaná výše investice je asi 3,75 miliardy korun. Část areálu bude připravena také pro další rozvoj BMW nebo nějakého subdodavatele. 


---

Smlouva na rekonstrukci podle E. Jiřičné je podepsána

Ikonický výškový dům v Ostrčilově ulici v centru Ostravy je definitivně zachráněn. Podpisu smlouvy na jeho prodej a rekonstrukci se osobně zúčastnila i autorka návrhu věhlasná architektka Eva Jiřičná. Nový majitel se zavázal, že její projekt dodrží.

Skvělá zpráva pro ostravskou architekturu - ikonická budova výškového domu v Ostrčilově ulici je zachráněna a navíc se bude rekonstruovat podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Smlouva byla podepsána v honosných prostorách Grossmannovy vily, která byla také nedávno zachráněna. 

Smlouvu podepsali zástupci města, investora a právě také Eva Jiřičná. Developer se zavázal, že se bude řídit jejím návrhem. To patřila mezi podmínky města.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Prodejní cena je sice důležitá, ale ta přidaná hodnota je pro nás v samotné realizaci toho projektu. Kromě toho, že získáme 55 milionů korun, Ostrava získá více než 70 nových bytů a novou dominantu."

Milín Kaňuščák, zástupce investora, společnosti First Skyscraper: "Velmi se těšíme na spolupráci s paní Jiřičnou. My jsme s ní už v minulosti spolupracovali a věřím, že ta spolupráce bude dobrou."

Budově už hrozilo zbourání a nyní vše nasvědčuje tomu, že se z ní stane nová dominanta města.

Eva Jiřičná, architektka: "Tím, že zasklíme tu fasádu, nebude působit ten snížený prostor depresivně, zatímco teď, s tím vysokým parapetem a úzkými okny, se tam opravdu necítíte dobře. Přitom je tam úžasný výhled." 

Budova bude mít 23 pater se 75 byty. Nové budou zelené balkóny a parkovací dům. Developer za rekonstrukci zaplatí asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být za 3 roky.

---

Původní zděné zastávky procházejí rekonstrukcí

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

V Porubě je ještě několik původních zděných zastávek. Na většině z nich je oprýskaná omítka, která místy opadává a navíc jsou pomalované různými graffiti. Radnice se proto rozhodla, že je opraví a začala zastávkou Jana Šoupala.

Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Jelikož měla vzniknout bílá velká plocha, tak nás napadlo, že bychom na tom něco vytvořili než nás někdo předběhne nějakými graffiti a shodou okolností se na garáži v Porubě objevila malba pana Figelyho, takže nás to inspirovalo.” 

Motivem se stal porubský Oblouk, který je symbolem Poruby a vstupní branou do městského obvodu. Vyobrazen je ve vnitřním prostoru zastávky. Vnější strana přibližuje hudebního skladatele Jana Šoupala, po němž je zastávka pojmenovaná.

Dali Figely, výtvarník: “Možná nejhorší věc byla tato notová osnova. Nesmíte v tom udělat chybu, protože ten, kdo umí noty, je schopen to zahrát, tak přesně ví, o co se jedná.” 

Notová osnova je k písni Dolina, dolina. Jen malba Oblouku trvala zhruba 20 hodin. Práci ztěžovala tropická vedra.

Dali Figely, výtvarník: "Prostě jsem vzal štětec a chtěl jsem udělat čárku, tak ta barva mi na tom štětci během pár sekund uschla a nedalo se opravdu malovat.” 

Výtvarnou malbou zkrášlení zastávky nekončí, natírat se ještě bude dřevěná střecha a její ocelový rám, který je ve velmi špatném stavu.

Další zastávkou, která se dočká opravy, bude zastávka Heyrovského poblíž Zuzany.

---

NJ skokani mají pro Česko první medaile z ME

Tým dětí z novojičínského Střediska volného času Fokus zabodoval na mistrovství Evropy. V rychlostním skákání přes švihadla získal tři bronzové medaile. Jsou to historicky první medaile z evropského šampionátu v této disciplíně pro Českou republiku.

Úspěšný tým novojičínských skokanů přes švihadla se vrátil domů. Spolu s dalšími reprezentanty, kterých bylo na mistrovství Evropy v rope skipping v maďarském Egeru 35, vybojovali pro Českou republiku vůbec první medaile z evropského šampionátu v této disciplíně - a navíc tou historicky premiérovou je právě ta, kterou má na krku Richard Schick.

Richard Schich, Klub Between, SVČ Fokus: “Bylo to v disciplíně Single Rope Speed Endurance, což jsou tři minuty. Jsem na to neskutečně hrdý, když to byla ta první medaile z mistrovství Evropy pro Českou republiku vůbec.”

Český reprezentační tým tedy získal celkem 8 bronzových medailí, z toho skokani z klubu Between Střediska volného času Fokus zabodovali na stupních vítězů třikrát.

Blanka Schichová, vedoucí Klubu Between, SVČ Fokus: “Vůbec jsem to takto netipovali. Když jsem viděla rozpisy, kdo tam bude, dvanáct států, přes pět set skokanů, a viděla jsem týmy, které tam jsou a věděla jsem, co skáčou, tak jsem si říkala, kdyby alespoň jedna, bylo by to super. Kdyby byli v TOP 10 nebo TOP pět, tak jsem taky šťastná, a kdyby přijeli s osobními rekordy, i kdyby skončili na posledním místě, tak jsem taky nejšťastnější. A ono se vlastně povedlo všechno.”

Jednou z medailistek novojičínského týmu je i teprve dvanáctiletá Eliška Ostárková.

Eliška Ostárková, Klub Between, SVČ Fokus: “Skákali jsme ve čtveřici a je to disciplína Single Rope Speed Relay. Je to hezký pocit, jsem šťastná, jsem fakt nadšená.”

Dalším cílem pro tým Between je teď nominace na mistrovství světa, to se bude příští rok konat v Japonsku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
27. července 2024, 14:00

Při tonutí je klíčová včasná první pomoc

Slunečné počasí láká k vodě spoustu lidí a bohužel to sebou přináší i další případy tonutí. V pátek spěchala záchranná služba k dítěti na Karvinsko a v sobotu se utopila žena v Hlučínském jezeře. V případech tonutí je klíčová včasná první pomoc.

V pátek spěchala záchranáři na Žermanickou přehradu do Soběšovic, kde propadlo plavacím kruhem pětileté dítě. Svědci ho vytáhli a až do příjezdu záchranky mu poskytovali první pomoc. Dítě je v kritické stavu. V sobotu se pak utopila žena v Hlučínském jezeře. Okolnosti obou případů šetří policie. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté z MS kraje řešili přes víkend dvě událostí spojené s tonutím osob. Obě události jsou prošetřovány a prozatím nebylo zjištěno zavinění. Příčinu úmrtí ženy určí soudní pitva." 

V případech tonutí je velmi důležitá včasná první pomoc, ale nejprve je samozřejmě nutné dostat tonoucího na břeh. To může být nebezpečné, protože se v panice snaží vydrápat z vody. 

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě HZS MS kraje: "Důležité je zalarmovat své okolí a oznámit to, co nejvíce lidem, aby o tom věděli. Někdo se podílí přímo na záchraně z vody a někdo volá záchranou službu." 

Po vytažení na břeh je potřeba okamžitě zahájit první pomoc. Rytmus masáže srdce je 30 stlačení a dva vdechy. Není potřeba z tonoucího vylévat vodu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pokud si nejsme jisti dalšími záchrannými kroky, jsou k dispozici na telefonu tísňové linky operátoři, kteří jsou speciálně vyškoleni." 

Resuscitaci je nutné provádět do příjezdu záchranky a nebo dokud nezačne tonoucí sám dýchat. V tom případě ho uložíme na bok, hlídáme dech a čekáme na zdravotníky. 

---

Bývalá šachta se promění v moderní kulturní centrum

Úplně jiná připomínka historie Karviné, než klasické hornické muzeum. Moravskoslezský kraj představil projekt proměny bývalé šachty a okolí poblíž šikmého kostela. Sloužit bude místním i turistům.

Bývalý důl Gabriela bude do tří let moderním kulturním centrem, které připomene Karvinou před devastační těžbou černého uhlí, její zánik v důsledku poddolování a také nastíní budoucnost regionu.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Je to naprosto atypický projekt v rámci těch strategických, protože jediný se podívá zpátky. Chtěli jsme určitým způsobem připomenout, ale jako žádné hornické muzeum. Těch je tady opravdu hodně. A chtěli jsme jenom říct, jak to Karviná vypadala před těmi 200 roky, než se tady začalo těžit. Protože to, co se tady těží, tak rozervalo tu krajinu, rozervalo ty lidi. Je to prostě něco úplně jiného, takže o tom bude ta expozice dole. A nahoře to bude to pěkné, ta budoucnost, to znamená zelená Karviná.”

Z celé šachty zůstaly dvě těžní věže a budova, ve které byly dva těžní motory. Ta se promění v moderní zázemí centra.

Petr Birklen, krajská rozvojová agentura MSID: “My jsme se snažili, aby existovalo v rámci Karvinska místo, které se na toto zaměří. Aby to byl důstojný pohled na tu historii a nesnažili jsme se koukat jenom do budoucnosti a představovat vize a rozvoj, který je až futuristický. Ale připomenout všem tu historii, protože si myslíme, že to je důležitá součást toho území. Ta dnešní společnost, lidé, kteří zde žijí, se stále vrací do míst, kde bývaly jejich domovy a připomínají si vlastně ten příběh, který byl často bolestný, spojený s rodinnými tragédiemi a tak dále.

Z jedné těžní věže se stane rozhledna a výstavní expozice využije ponuré sklepní prostory někdejší strojovny.

Ivo Plass, expoziční scénograf a výtvarník: “My bychom chtěli, aby tady vznikla opravdu hodnotná a hodně působivá expozice. Něco, co bude hodně originální. Chci, aby ty lidi přišli, aby se dozvěděli o historii tohohle místa, aby zjistili, co byla zmizelá Karviná v uvozovkách. Že to vlastně bylo krásné vzkvétající město.”

V současné době se dokončují převody pozemků a celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.

---

BMW chce v Mošnově postavit logistické centrum

O mošnovskou průmyslovou zónu má zájem další silný investor. Jde o známého výrobce automobilů společnost BMW, která chce v Mošnově provozovat logistické centrum. Investice prý přinese stovky pracovních míst.

Ostravské zastupitelstvo schválilo prodej dalších pozemků ve strategické průmyslové zóně Mošnov. Jde o poslední rozsáhlé území v majetku města, které má rozlohu přibližně 50 hektarů. Ostrava vybírala ze tří zájemců. Společnost OAMP Holding jako jediná doložila, že už má nájemce pro své logistické centrum - automobilku BMW, což bylo pro zastupitele rozhodující. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Mít možnost v dohledné době silného partnera v průmyslové zóně Mošnov, který v rámci průmyslové zóny dokáže rychle nabídnout nové stovky pracovních míst, povede k úlevě od sociálních tlaků na zaměstnance Liberty Ostrava. Ti budou moci využít možnost změnit zaměstnavatele, a to jak tím, že se nechají zaměstnat v průmyslové zóně, tak i tím, že se případně uvolní pracovní místa na území města v důsledku využití těchto pracovních nabídek."

V BMW Parku má fungovat velkokapacitní logistický provoz s důrazem na multimodální prvek. Využije tedy železniční vlečku a možnost manipulace s přepravními kontejnery v rámci již vybudovaného terminálu kombinované dopravy.

Hana Tichnková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Dojde nejen k rozvoji nejen lokální ekonomiky, ale i k vyřešení dalších souvisejících aspektů. Příjemným benefitem je i dobrá dopravní dostupnost této průmyslové zóny, nejen vlaky či auty, ale rovněž autobusy."

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: „Sjednaná kupní cena dle kupní smlouvy dosahuje podle znaleckého posudku částky 429 milionů korun bez DPH a zahrnuje jak pozemky, tak retenční nádrž – stavba tohoto vodního díla je podmínkou prodeje. S výstavbou by se mohlo podle přiložených dokumentů začít ještě letos."

Zahájení zkušebního provozu logistického centra je předpokládáno v roce 2026. Celková plánovaná výše investice je asi 3,75 miliardy korun. Část areálu bude připravena také pro další rozvoj BMW nebo nějakého subdodavatele. 


---

Smlouva na rekonstrukci podle E. Jiřičné je podepsána

Ikonický výškový dům v Ostrčilově ulici v centru Ostravy je definitivně zachráněn. Podpisu smlouvy na jeho prodej a rekonstrukci se osobně zúčastnila i autorka návrhu věhlasná architektka Eva Jiřičná. Nový majitel se zavázal, že její projekt dodrží.

Skvělá zpráva pro ostravskou architekturu - ikonická budova výškového domu v Ostrčilově ulici je zachráněna a navíc se bude rekonstruovat podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Smlouva byla podepsána v honosných prostorách Grossmannovy vily, která byla také nedávno zachráněna. 

Smlouvu podepsali zástupci města, investora a právě také Eva Jiřičná. Developer se zavázal, že se bude řídit jejím návrhem. To patřila mezi podmínky města.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Prodejní cena je sice důležitá, ale ta přidaná hodnota je pro nás v samotné realizaci toho projektu. Kromě toho, že získáme 55 milionů korun, Ostrava získá více než 70 nových bytů a novou dominantu."

Milín Kaňuščák, zástupce investora, společnosti First Skyscraper: "Velmi se těšíme na spolupráci s paní Jiřičnou. My jsme s ní už v minulosti spolupracovali a věřím, že ta spolupráce bude dobrou."

Budově už hrozilo zbourání a nyní vše nasvědčuje tomu, že se z ní stane nová dominanta města.

Eva Jiřičná, architektka: "Tím, že zasklíme tu fasádu, nebude působit ten snížený prostor depresivně, zatímco teď, s tím vysokým parapetem a úzkými okny, se tam opravdu necítíte dobře. Přitom je tam úžasný výhled." 

Budova bude mít 23 pater se 75 byty. Nové budou zelené balkóny a parkovací dům. Developer za rekonstrukci zaplatí asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být za 3 roky.

---

Původní zděné zastávky procházejí rekonstrukcí

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

V Porubě je ještě několik původních zděných zastávek. Na většině z nich je oprýskaná omítka, která místy opadává a navíc jsou pomalované různými graffiti. Radnice se proto rozhodla, že je opraví a začala zastávkou Jana Šoupala.

Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Jelikož měla vzniknout bílá velká plocha, tak nás napadlo, že bychom na tom něco vytvořili než nás někdo předběhne nějakými graffiti a shodou okolností se na garáži v Porubě objevila malba pana Figelyho, takže nás to inspirovalo.” 

Motivem se stal porubský Oblouk, který je symbolem Poruby a vstupní branou do městského obvodu. Vyobrazen je ve vnitřním prostoru zastávky. Vnější strana přibližuje hudebního skladatele Jana Šoupala, po němž je zastávka pojmenovaná.

Dali Figely, výtvarník: “Možná nejhorší věc byla tato notová osnova. Nesmíte v tom udělat chybu, protože ten, kdo umí noty, je schopen to zahrát, tak přesně ví, o co se jedná.” 

Notová osnova je k písni Dolina, dolina. Jen malba Oblouku trvala zhruba 20 hodin. Práci ztěžovala tropická vedra.

Dali Figely, výtvarník: "Prostě jsem vzal štětec a chtěl jsem udělat čárku, tak ta barva mi na tom štětci během pár sekund uschla a nedalo se opravdu malovat.” 

Výtvarnou malbou zkrášlení zastávky nekončí, natírat se ještě bude dřevěná střecha a její ocelový rám, který je ve velmi špatném stavu.

Další zastávkou, která se dočká opravy, bude zastávka Heyrovského poblíž Zuzany.

---

NJ skokani mají pro Česko první medaile z ME

Tým dětí z novojičínského Střediska volného času Fokus zabodoval na mistrovství Evropy. V rychlostním skákání přes švihadla získal tři bronzové medaile. Jsou to historicky první medaile z evropského šampionátu v této disciplíně pro Českou republiku.

Úspěšný tým novojičínských skokanů přes švihadla se vrátil domů. Spolu s dalšími reprezentanty, kterých bylo na mistrovství Evropy v rope skipping v maďarském Egeru 35, vybojovali pro Českou republiku vůbec první medaile z evropského šampionátu v této disciplíně - a navíc tou historicky premiérovou je právě ta, kterou má na krku Richard Schick.

Richard Schich, Klub Between, SVČ Fokus: “Bylo to v disciplíně Single Rope Speed Endurance, což jsou tři minuty. Jsem na to neskutečně hrdý, když to byla ta první medaile z mistrovství Evropy pro Českou republiku vůbec.”

Český reprezentační tým tedy získal celkem 8 bronzových medailí, z toho skokani z klubu Between Střediska volného času Fokus zabodovali na stupních vítězů třikrát.

Blanka Schichová, vedoucí Klubu Between, SVČ Fokus: “Vůbec jsem to takto netipovali. Když jsem viděla rozpisy, kdo tam bude, dvanáct států, přes pět set skokanů, a viděla jsem týmy, které tam jsou a věděla jsem, co skáčou, tak jsem si říkala, kdyby alespoň jedna, bylo by to super. Kdyby byli v TOP 10 nebo TOP pět, tak jsem taky šťastná, a kdyby přijeli s osobními rekordy, i kdyby skončili na posledním místě, tak jsem taky nejšťastnější. A ono se vlastně povedlo všechno.”

Jednou z medailistek novojičínského týmu je i teprve dvanáctiletá Eliška Ostárková.

Eliška Ostárková, Klub Between, SVČ Fokus: “Skákali jsme ve čtveřici a je to disciplína Single Rope Speed Relay. Je to hezký pocit, jsem šťastná, jsem fakt nadšená.”

Dalším cílem pro tým Between je teď nominace na mistrovství světa, to se bude příští rok konat v Japonsku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-27-07-2024-14-00