Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Dny NATO v Mošnově budou rekordní
  • Hlavní třídu v Českém Těšíně čeká proměna
  • Krnovská nemocnice bude mít kompletně novou střechu
  • Odbahňování jezera Lodiček v Karviné začalo
  • Nová obrazová kniha o Frýdku-Místku vznikala dva roky
  • Knihovna nabídne balení učebnic

Dny NATO v Mošnově budou rekordní

Už za tři týdny se na letišti v Mošnově znovu uskuteční jedna z největších aero show v Evropě Dny NATO. Letošní ročník bude rekordní a to ve více směrech. Zejména ale v počtu účastnických zemí, kterých se letos předvede 22. Partnerem bude přímo Severoatlantická aliance.

Dny NATO na letišti Leoše Janáčka Ostrava asi nemusíme nijak zvlášť představovat. Letos se koná už jejich 22. ročník a i zemí, které představí svou vojenskou techniku a armádu bude 22. Připraveno je mnoho zajímavého. 

Zbyněk Pavlačík, organizátor Dnů NATO: „Můžeme říci, že máme před sebou jeden z vůbec nejlepších ročníků s doposud nejdelším programem ukázek. Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR budou patřit k nejprestižnějším akcím v celé Evropě."

Naše armáda se na akci bude loučit vrtulníky MI24/35, které už ve výzbroji po téměř 50 letech nahradí americké stroje Venom a Viper. Představí se nové vozidla pěchoty i systém protivzdušné obrany.

Ivo Střecha, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR: "Těší nás, že budeme moci veřejnosti prezentovat modernizační programy Armády České republiky takto komplexně v jeden čas a na jednom místě. Veřejnost si tak bude moci udělat konkrétní představu o pokroku v modernizaci a kam smysluplně směřují prostředky daňových poplatníků ze zvyšujícího se obranného rozpočtu.“

Tradičním partnerem akce je také MS kraj a město Ostrava. Strážníci dohlédnou na organizaci ale prezentovat se budou i v ukázkách. 

Tomáš Macura, primátor MS kraje: "Já si nemyslím, že pořádáním této akce nějak zvyšujeme riziko. Naopak je to důležitá symbolika v tom, že Dny NATO pořádáme i nadále." 

Policie se postará, aby nikdo nezmeškal letadlo při cestě na dovolenou. Bude k tomu zřízena horká linka. Dny NATO se konají 17. - 18. září. 

---

Hlavní třídu v Českém Těšíně čeká proměna

Hlavní třídu v Českém Těšíně čeká výrazná proměna, a to podle vítěze architektonické soutěže. Zahrnuje i názory místních obyvatel, kteří mohli vyjádřit své názory ještě před soutěží.

 Odborná porota, tvořená architekty a zástupci města, vybrala vítěze architektonické soutěže nazvané Měníme Hlavní - Revitalizace Hlavní třídy v Českém Těšíně. Do soutěže se přihlásilo sedm architektonických studií. Vítězný návrh patří architektům z Českého Těšína.

Martina Peřinková, předsedkyně komise, děkanka Fakulty stavební, VŠB-TUO: "Vítězný návrh vycházel z hluboké znalosti prostředí a nabízel neotřelý a kreativní pohled na řešení daného území."

Výraznou změnou v této ulici bude nové stromořadí. Celý koncept ulice rozdělili architekti do třech částí.

Katarzyna Jursa Pieleszová, architektka: "Je tady hlavní typ A, kde se nachází největší zklidnění toho prostoru, vytváříme tam nový veřejný prostor."

Adam Jursa, architekt: "Nové bude propojení parku Masarykových sadů a Nábřeží míru, kde vytváříme pobytové schody, které umožní posezení, piknik."

Nová bude i cyklostezka v této části. Hlavní třída se změní tak, aby byla příjemným místem jak pro občany města, tak pro turisty a zároveň respektovala požadavky 21. století.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Jsme se snažili vtáhnout na maximum názor veřejnosti, občanů, kteří v průzkumu vyjádřili, že by rádi přivítali ulici Hlavní, která by se zklidnila, bylo by tam místo pro setkávání, na druhou stranu jde vidět že i architekti reagovali na nutnost ozelenění té třídy a zároveň vycházeli z toho, že jsme v památkové zóně."

Na realizaci bude město hledat finance také z externích zdrojů, jako jsou evropské fondy nebo státní dotace.

---

Krnovská nemocnice bude mít kompletně novou střechu

Krnovská nemocnice v těchto dnech zahajuje generální opravu střechy své hlavní budovy. Ta patří svou rozlohou téměř 3 tisíce metrů čtverečních k největším v celém regionu. Jde o velmi složitou konstrukci a její oprava bude probíhat za plného provozu nemocnice.

Vedení nemocnice žádalo o opravu několik let, jde však o velmi nákladnou investici téměř 30 milonů korun.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Střecha je opravdu v katastrofálním stavu. My se snažíme několik let přesvědčovat městské zastupitele o nutnosti investice do této budovy, a teď už je to opravdu tak, že na naše pacienty tam prší.“

Majitelem budov nemocnice je Město Krnov, proto je také investorem celé stavby

Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova, investora stavby: „Je to jedna z největších a nejkrásnějších budov ve městě, obrovská střecha, kompletně vlastně vyměníme krytinu za hliníkovou, je to obrovská oprava, budeme opravovat krovy, budeme vyměňovat okna ve vikýřích, budeme měnit osvětlení, takže zkrátka kompletně nová střecha.“

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Tak jsem strašně rád, že se podařilo schválit rozpočet města tak, aby se střechy opravila.“

Oprava za provozu nemocnice si vyžádá také zvýšenou pozornost pacientů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Jsem rád, že se stavba zahájí, ale zahájí se v těchto dnech a bude to za plného provozu, Ale jsme domluveni s dodavatelem stavby, že bude brát maximální ohledy na pacienty a na návštěvy a všechny naše pacienty a návštěvy prosíme o maximální pozornost.“

Oprava střechy není však jedinou zahajovanou stavbou. Do konce roku bude zahájena také výstavba nové rehabilitace, na níž právě probíhá výběrové řízení.

---

Odbahňování jezera Lodiček v Karviné začalo

Před pár dny začalo v Karviné dlouho očekávané odbahňování jezera v zámeckém parku. Samotná realizace, která zahrnuje i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, je rozplánovaná do tří let.

Volnočasový areál Lodičky patří k vyhledávané lokalitě nejen obyvatel Karviné, ale rádi tady tráví volný čas i lidé ze vzdálenějších míst. Jedinou vadou na kráse bylo jezero, které čekalo na odbahnění více než deset let. V polovině srpna konečně samotné čištění začalo.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Na hladině vidíte sací bagr Mates, jehož úkolem je naředit vodní sediment, který je na dně hladiny Lodičky."

Bagr dokáže naředit zhruba 3,5 kubíků sedimentu za minutu. 

Naředěný vodní sediment se pak odvádí pomocí plastového potrubí do odvodňovací nádrže, která je na druhé straně jezera.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Vodní hladina má 62 000 metrů čtverečních, je na ni zhruba 15 tisíc kubíků sedimentu, který musíme naředit."

Jan Wolf, primátor Karviné: “Je to jedna z nejvýznamnějších akcí města. Pro mě to je taková nostalgie, protože už od roku 2008 jsem jezdil do Prahy na různá jednání a žádali jsme o finanční prostředky na tuto akci z tzv. Meziresortní komise. To se nám podařilo získat. ”

O zábavu přímo na Lodičkách lidé nepřicházejí, kulturní akce tady stále probíhají. Podrobnější reportáž uvidíte v sobotním Karvinském expresu.

---

Nová obrazová kniha o Frýdku-Místku vznikala dva roky

Dva roky běhal fotograf Jan Smekal po Frýdku-Místku a snažil se zachytit ty nejlepší fotografie různých míst, lidí i akcí. Nafotil téměř 3 tisíce fotografií, ze kterých poté spolu s knihkupcem Janem Becherem vybrali zhruba 200 a společně vydali novou obrazovou publikaci, která ukazuje město takové, jaké doopravdy je.

Frýdek-Místek Tady jsem doma. To je název nové knihy, která je plná fotografií právě o Frýdku-Místku.

Jan Smekal, fotograf: "Já se přiznám že to nenapadlo mě, ale napadlo to místního knihkupce Jana Bechera. Který mě oslovil s tím, že hodlá vydat obrazovou publikaci, která by byla věnovaná výhradně Frýdku-Místku. A mě se na tom líbila ohromně ta myšlenka, že Honza řekl: „Já nechci, aby to byla kniha, která bude ukazovat jenom to pěkné. Ale aby ta publikace ukazovala to město takové, jaké doopravdy je."

Jan Becher, knihkupec, nakladatel: "Především žádná obrazová publikace, fotografická, o tomto městě nevyšla už téměř 30 let. A za celou historii tohoto města vyšly pouze dvě obrazové publikace. Jedna v 70. letech a jedna na začátku 90. let. Takže byl nejvyšší čas něco konečně takového vydat. A zároveň přišel impuls i z města Frýdek-Místek, které mě oslovilo, zda bych něco takového pro město nevydal."

Kniha vznikala téměř dva roky. Obsahuje fotografie s krátkými popisky v češtině i angličtině, aby mohla fungovat jako dárek nebo památka i pro zahraniční návštěvy.

Jan Smekal, fotograf: "Fotografie jsou rozděleny do devíti kapitol a každá ta kapitola je věnovaná nějakému tématu. Jedno z nich je třeba Tváře, kdy lidé v té kapitole najdou busty, sochy, různé výjevy na fasádách, ale také malůvky po schodech. Jsou to detaily, kolem kterých chodíme dnes a denně, ale v tom každodenním shonu si jich vůbec nevšimneme."

Jan Becher, knihkupec, nakladatel: "Rozhodli jsme se od začátku, že to nebude žádný sociální dokument, žádná černobílá fotografie. Přestože jsme se rozhodli, že město ukážeme pravdivě, tak jsme se nezaměřovali na nějaké negativní jevy v tom městě."

Jan Smekal, fotograf: "Původně těch fotek bylo dva až tři tisíce. Z nich se potom začaly dělat výběry. Nakonec jsme skončili myslím u nějakých 400 až 500 fotografií. A z nich se vybralo do knihy zhruba 200 obrázků."

Při hledání netradičních pohledů musel fotograf vylézt na střechy domů i kostelní věže a oslovoval i obyvatele různých bytů v nejvyšších panelových domech.

Jan Smekal, fotograf: "Rozhodně stojí za to poděkovat všem, kteří mě pustili na střechy, na balkóny, k nim do bytu. Kteří bydlí v místech odkud jsou krásné a zajímavé výhledy na město. Lidé byli neskučně vstřícní, ochotní, sami se nabízeli s tím, že můžu přijít kdykoliv, kdy se mi to bude hodit. Když budou ideální světelné podmínky."

Petr Korč (NMFM) primátor Frýdku-Místku: "Já osobně jako patriot města oceňují jakýkoliv krok, který to město zviditelní. A myslím si, že publikace, kterou připravil pan nakladatel Becher, spolu s Janem Smékalem, jako fotografem, velmi trefně a velmi lidsky přibližuje to město se všemi klady i zápory. Ale je v té knize cítit, že oba mají své město rádi, tak jako já. A tím, že ho poznáme, hledáme cestu, jak ho udělat lepším pro naše potomky. A já jsem samozřejmě rád, že na vydání knihy se podílí i město Frýdek-Místek. Myslím si, že takové počiny si podporu města zaslouží."

Kniha už je v prodeji, ale ještě ji čeká oficiální křest, který proběhne 7. září v 17:00 hodin v místeckém Knihkupectví Kapitola.

---

Knihovna nabídne balení učebnic

Karvinská centrální knihovna je momentálně z technických důvodů uzavřena, už od pondělí se ale pro čtenáře znovuotevře. Především rodiče školáků jistě ocení doplňkovou službu, kterou knihovna nabídne - balení učebnic. Knihovnice knihy zabalí na počkání, pokud bude zájem vyšší, počkají si lidé dva až tři dny.

 Se začátkem nového školního roku nabídne knihovna mimo jiné i doplňkovou službu, o kterou je zájem hlavně na začátku školního roku, a to balení učebnic. 

Božena Megarčiaková, knihovnice: “Když k nám čtenáři, rodiče, děti nebo studenti přijdou a zažádají o obalení sešitů, tak jim budou odborně a kvalitně zabaleny.” 

Ochránit si mohou zájemci nejen učebnice, ale i knihy ze své knihovny. Obal vydrží několik let, je odolný vodě i mastnotě.

Božena Megarčiaková, knihovnice: “Na začátku školního roku toho bývá více, takže ať se snažíme jakkoliv, tak rodiče si budou muset počkat do druhého nebo třetího dne, ale vynasnažíme se to udělat co nejdřív a v co nejvyšší kvalitě.” 

Během šestitýdenního uzavření centrální knihovny se také proměnilo dětské oddělení.

Barbora Javorková, knihovnice: ”My jsme se rozhodli, že dětem trochu proměníme prostředí, ve kterém si mohou číst, dostaly krásnou magnetickou tabuli, na kterou mohou psát vzkazy knihovně, přání, které knihy chtějí.”

Nejpracnější v době uzavření pobočky byla pro knihovnice revize všech knih, které se v knihovně nachází. Ta probíhá jednou za deset let.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
27. srpna 2022, 14:00

Dny NATO v Mošnově budou rekordní

Už za tři týdny se na letišti v Mošnově znovu uskuteční jedna z největších aero show v Evropě Dny NATO. Letošní ročník bude rekordní a to ve více směrech. Zejména ale v počtu účastnických zemí, kterých se letos předvede 22. Partnerem bude přímo Severoatlantická aliance.

Dny NATO na letišti Leoše Janáčka Ostrava asi nemusíme nijak zvlášť představovat. Letos se koná už jejich 22. ročník a i zemí, které představí svou vojenskou techniku a armádu bude 22. Připraveno je mnoho zajímavého. 

Zbyněk Pavlačík, organizátor Dnů NATO: „Můžeme říci, že máme před sebou jeden z vůbec nejlepších ročníků s doposud nejdelším programem ukázek. Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR budou patřit k nejprestižnějším akcím v celé Evropě."

Naše armáda se na akci bude loučit vrtulníky MI24/35, které už ve výzbroji po téměř 50 letech nahradí americké stroje Venom a Viper. Představí se nové vozidla pěchoty i systém protivzdušné obrany.

Ivo Střecha, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR: "Těší nás, že budeme moci veřejnosti prezentovat modernizační programy Armády České republiky takto komplexně v jeden čas a na jednom místě. Veřejnost si tak bude moci udělat konkrétní představu o pokroku v modernizaci a kam smysluplně směřují prostředky daňových poplatníků ze zvyšujícího se obranného rozpočtu.“

Tradičním partnerem akce je také MS kraj a město Ostrava. Strážníci dohlédnou na organizaci ale prezentovat se budou i v ukázkách. 

Tomáš Macura, primátor MS kraje: "Já si nemyslím, že pořádáním této akce nějak zvyšujeme riziko. Naopak je to důležitá symbolika v tom, že Dny NATO pořádáme i nadále." 

Policie se postará, aby nikdo nezmeškal letadlo při cestě na dovolenou. Bude k tomu zřízena horká linka. Dny NATO se konají 17. - 18. září. 

---

Hlavní třídu v Českém Těšíně čeká proměna

Hlavní třídu v Českém Těšíně čeká výrazná proměna, a to podle vítěze architektonické soutěže. Zahrnuje i názory místních obyvatel, kteří mohli vyjádřit své názory ještě před soutěží.

 Odborná porota, tvořená architekty a zástupci města, vybrala vítěze architektonické soutěže nazvané Měníme Hlavní - Revitalizace Hlavní třídy v Českém Těšíně. Do soutěže se přihlásilo sedm architektonických studií. Vítězný návrh patří architektům z Českého Těšína.

Martina Peřinková, předsedkyně komise, děkanka Fakulty stavební, VŠB-TUO: "Vítězný návrh vycházel z hluboké znalosti prostředí a nabízel neotřelý a kreativní pohled na řešení daného území."

Výraznou změnou v této ulici bude nové stromořadí. Celý koncept ulice rozdělili architekti do třech částí.

Katarzyna Jursa Pieleszová, architektka: "Je tady hlavní typ A, kde se nachází největší zklidnění toho prostoru, vytváříme tam nový veřejný prostor."

Adam Jursa, architekt: "Nové bude propojení parku Masarykových sadů a Nábřeží míru, kde vytváříme pobytové schody, které umožní posezení, piknik."

Nová bude i cyklostezka v této části. Hlavní třída se změní tak, aby byla příjemným místem jak pro občany města, tak pro turisty a zároveň respektovala požadavky 21. století.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Jsme se snažili vtáhnout na maximum názor veřejnosti, občanů, kteří v průzkumu vyjádřili, že by rádi přivítali ulici Hlavní, která by se zklidnila, bylo by tam místo pro setkávání, na druhou stranu jde vidět že i architekti reagovali na nutnost ozelenění té třídy a zároveň vycházeli z toho, že jsme v památkové zóně."

Na realizaci bude město hledat finance také z externích zdrojů, jako jsou evropské fondy nebo státní dotace.

---

Krnovská nemocnice bude mít kompletně novou střechu

Krnovská nemocnice v těchto dnech zahajuje generální opravu střechy své hlavní budovy. Ta patří svou rozlohou téměř 3 tisíce metrů čtverečních k největším v celém regionu. Jde o velmi složitou konstrukci a její oprava bude probíhat za plného provozu nemocnice.

Vedení nemocnice žádalo o opravu několik let, jde však o velmi nákladnou investici téměř 30 milonů korun.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Střecha je opravdu v katastrofálním stavu. My se snažíme několik let přesvědčovat městské zastupitele o nutnosti investice do této budovy, a teď už je to opravdu tak, že na naše pacienty tam prší.“

Majitelem budov nemocnice je Město Krnov, proto je také investorem celé stavby

Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova, investora stavby: „Je to jedna z největších a nejkrásnějších budov ve městě, obrovská střecha, kompletně vlastně vyměníme krytinu za hliníkovou, je to obrovská oprava, budeme opravovat krovy, budeme vyměňovat okna ve vikýřích, budeme měnit osvětlení, takže zkrátka kompletně nová střecha.“

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Tak jsem strašně rád, že se podařilo schválit rozpočet města tak, aby se střechy opravila.“

Oprava za provozu nemocnice si vyžádá také zvýšenou pozornost pacientů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Jsem rád, že se stavba zahájí, ale zahájí se v těchto dnech a bude to za plného provozu, Ale jsme domluveni s dodavatelem stavby, že bude brát maximální ohledy na pacienty a na návštěvy a všechny naše pacienty a návštěvy prosíme o maximální pozornost.“

Oprava střechy není však jedinou zahajovanou stavbou. Do konce roku bude zahájena také výstavba nové rehabilitace, na níž právě probíhá výběrové řízení.

---

Odbahňování jezera Lodiček v Karviné začalo

Před pár dny začalo v Karviné dlouho očekávané odbahňování jezera v zámeckém parku. Samotná realizace, která zahrnuje i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, je rozplánovaná do tří let.

Volnočasový areál Lodičky patří k vyhledávané lokalitě nejen obyvatel Karviné, ale rádi tady tráví volný čas i lidé ze vzdálenějších míst. Jedinou vadou na kráse bylo jezero, které čekalo na odbahnění více než deset let. V polovině srpna konečně samotné čištění začalo.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Na hladině vidíte sací bagr Mates, jehož úkolem je naředit vodní sediment, který je na dně hladiny Lodičky."

Bagr dokáže naředit zhruba 3,5 kubíků sedimentu za minutu. 

Naředěný vodní sediment se pak odvádí pomocí plastového potrubí do odvodňovací nádrže, která je na druhé straně jezera.

Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Vodní hladina má 62 000 metrů čtverečních, je na ni zhruba 15 tisíc kubíků sedimentu, který musíme naředit."

Jan Wolf, primátor Karviné: “Je to jedna z nejvýznamnějších akcí města. Pro mě to je taková nostalgie, protože už od roku 2008 jsem jezdil do Prahy na různá jednání a žádali jsme o finanční prostředky na tuto akci z tzv. Meziresortní komise. To se nám podařilo získat. ”

O zábavu přímo na Lodičkách lidé nepřicházejí, kulturní akce tady stále probíhají. Podrobnější reportáž uvidíte v sobotním Karvinském expresu.

---

Nová obrazová kniha o Frýdku-Místku vznikala dva roky

Dva roky běhal fotograf Jan Smekal po Frýdku-Místku a snažil se zachytit ty nejlepší fotografie různých míst, lidí i akcí. Nafotil téměř 3 tisíce fotografií, ze kterých poté spolu s knihkupcem Janem Becherem vybrali zhruba 200 a společně vydali novou obrazovou publikaci, která ukazuje město takové, jaké doopravdy je.

Frýdek-Místek Tady jsem doma. To je název nové knihy, která je plná fotografií právě o Frýdku-Místku.

Jan Smekal, fotograf: "Já se přiznám že to nenapadlo mě, ale napadlo to místního knihkupce Jana Bechera. Který mě oslovil s tím, že hodlá vydat obrazovou publikaci, která by byla věnovaná výhradně Frýdku-Místku. A mě se na tom líbila ohromně ta myšlenka, že Honza řekl: „Já nechci, aby to byla kniha, která bude ukazovat jenom to pěkné. Ale aby ta publikace ukazovala to město takové, jaké doopravdy je."

Jan Becher, knihkupec, nakladatel: "Především žádná obrazová publikace, fotografická, o tomto městě nevyšla už téměř 30 let. A za celou historii tohoto města vyšly pouze dvě obrazové publikace. Jedna v 70. letech a jedna na začátku 90. let. Takže byl nejvyšší čas něco konečně takového vydat. A zároveň přišel impuls i z města Frýdek-Místek, které mě oslovilo, zda bych něco takového pro město nevydal."

Kniha vznikala téměř dva roky. Obsahuje fotografie s krátkými popisky v češtině i angličtině, aby mohla fungovat jako dárek nebo památka i pro zahraniční návštěvy.

Jan Smekal, fotograf: "Fotografie jsou rozděleny do devíti kapitol a každá ta kapitola je věnovaná nějakému tématu. Jedno z nich je třeba Tváře, kdy lidé v té kapitole najdou busty, sochy, různé výjevy na fasádách, ale také malůvky po schodech. Jsou to detaily, kolem kterých chodíme dnes a denně, ale v tom každodenním shonu si jich vůbec nevšimneme."

Jan Becher, knihkupec, nakladatel: "Rozhodli jsme se od začátku, že to nebude žádný sociální dokument, žádná černobílá fotografie. Přestože jsme se rozhodli, že město ukážeme pravdivě, tak jsme se nezaměřovali na nějaké negativní jevy v tom městě."

Jan Smekal, fotograf: "Původně těch fotek bylo dva až tři tisíce. Z nich se potom začaly dělat výběry. Nakonec jsme skončili myslím u nějakých 400 až 500 fotografií. A z nich se vybralo do knihy zhruba 200 obrázků."

Při hledání netradičních pohledů musel fotograf vylézt na střechy domů i kostelní věže a oslovoval i obyvatele různých bytů v nejvyšších panelových domech.

Jan Smekal, fotograf: "Rozhodně stojí za to poděkovat všem, kteří mě pustili na střechy, na balkóny, k nim do bytu. Kteří bydlí v místech odkud jsou krásné a zajímavé výhledy na město. Lidé byli neskučně vstřícní, ochotní, sami se nabízeli s tím, že můžu přijít kdykoliv, kdy se mi to bude hodit. Když budou ideální světelné podmínky."

Petr Korč (NMFM) primátor Frýdku-Místku: "Já osobně jako patriot města oceňují jakýkoliv krok, který to město zviditelní. A myslím si, že publikace, kterou připravil pan nakladatel Becher, spolu s Janem Smékalem, jako fotografem, velmi trefně a velmi lidsky přibližuje to město se všemi klady i zápory. Ale je v té knize cítit, že oba mají své město rádi, tak jako já. A tím, že ho poznáme, hledáme cestu, jak ho udělat lepším pro naše potomky. A já jsem samozřejmě rád, že na vydání knihy se podílí i město Frýdek-Místek. Myslím si, že takové počiny si podporu města zaslouží."

Kniha už je v prodeji, ale ještě ji čeká oficiální křest, který proběhne 7. září v 17:00 hodin v místeckém Knihkupectví Kapitola.

---

Knihovna nabídne balení učebnic

Karvinská centrální knihovna je momentálně z technických důvodů uzavřena, už od pondělí se ale pro čtenáře znovuotevře. Především rodiče školáků jistě ocení doplňkovou službu, kterou knihovna nabídne - balení učebnic. Knihovnice knihy zabalí na počkání, pokud bude zájem vyšší, počkají si lidé dva až tři dny.

 Se začátkem nového školního roku nabídne knihovna mimo jiné i doplňkovou službu, o kterou je zájem hlavně na začátku školního roku, a to balení učebnic. 

Božena Megarčiaková, knihovnice: “Když k nám čtenáři, rodiče, děti nebo studenti přijdou a zažádají o obalení sešitů, tak jim budou odborně a kvalitně zabaleny.” 

Ochránit si mohou zájemci nejen učebnice, ale i knihy ze své knihovny. Obal vydrží několik let, je odolný vodě i mastnotě.

Božena Megarčiaková, knihovnice: “Na začátku školního roku toho bývá více, takže ať se snažíme jakkoliv, tak rodiče si budou muset počkat do druhého nebo třetího dne, ale vynasnažíme se to udělat co nejdřív a v co nejvyšší kvalitě.” 

Během šestitýdenního uzavření centrální knihovny se také proměnilo dětské oddělení.

Barbora Javorková, knihovnice: ”My jsme se rozhodli, že dětem trochu proměníme prostředí, ve kterém si mohou číst, dostaly krásnou magnetickou tabuli, na kterou mohou psát vzkazy knihovně, přání, které knihy chtějí.”

Nejpracnější v době uzavření pobočky byla pro knihovnice revize všech knih, které se v knihovně nachází. Ta probíhá jednou za deset let.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-27-08-2022-14-00