Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Prodloužení těžby vyvolalo zájem o nové horníky
  • Nové molo na Slezské Hatě
  • Tým nemocnice Havířov jel Handy Cyklo Maraton
  • Na bezpečnost dětí u škol dohlídnou strážníci
  • V Havířově porost u řeky Lučiny spásají ovce
  • Led NJ “zimáku” je díky nové rolbě dokonale rovný

Prodloužení těžby vyvolalo zájem o nové horníky

Prodloužení těžby černého uhlí v jediném činném dole na Karvinsku znamenalo rozfárání dalších zásob. Společnost OKD proto do Dolu ČSM ve Stonavě přijímá nové zaměstnance, kteří však už mají s hornictvím zkušenosti.

Těžba uhlí už měla být ukončena a důl se měl připravovat na likvidaci. Energetická krize však jeho činnost prodloužila a horníci těží další tuny kvalitního černého uhlí. Při návštěvě šachty jsme se podívali na pracoviště, kde důlní kombajn při frézování v uhelné sloji o výšce 3 metrů postupuje každý den 4 metry.

Roman Janulek, vedoucí provozu rubání, OKD, Důl ČSM: “Kombajn nám projede porub, vznikne ulička o šířce 80 centimetrů, podle šířky fréz na kombajnu. Za ním se pomocí hydraulických válců v sekcích potlačí dopravník a na něj se pak dotáhnou jednotlivé sekce, kterých tady máme 99. A takto postupujeme pořád dál a dál.”

Důl ČSM by mohl uhlí produkovat více, potýká se však s nedostatkem horníků. Okamžitě by jich mohlo nastoupit až několik desítek, zájem je však především o ty, kteří už mají s hornictvím zkušenosti.

Roman Čáp, vedoucí úseku příprav č. 3, OKD, Důl ČSM: “Provádíme ukončovací práce a přípravu stěhování kolektivu na nové pracoviště.”

Petr Pavera, směnový technik příprav, OKD, Důl ČSM: “V současné době máme 5 vlastních kolektivů a dalších 5 od dodavatelů. Formuje se ještě jeden dodavatelský kolektiv, takže v září pojedou přípravy na 11 kolektivů.”

O práci zatím horníci strach mít nemusí. Raziči v podzemí připravují k těžbě další poruby.

---

Nové molo na Slezské Hatě

Slezská Harta dále ožívá. Poblíž nově otevřené cyklostezky mezi obcemi Razová a Leskovec nad Moravicí vyrostlo unikátní plovoucí molo. Vedle Větřkovické přehrady a Karvinského moře je jedním ze tří nových mol, která vznikla díky investici MS kraje.

Každé ze tří nových mol je tvarově jiné, s ohledem na místo, kde je instalováno.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Vidíme tady na Slezské Hartě molo, které vychází z projektu kytky. Hlavně jsme dbali na bezpečnost a tady tohleto molo je výjimečné v tom, že vlastně je nastavené na plovácích, které budou také fungovat na bázi toho, kdy se bude upouštět přehrada, tak to molo bude sjíždět samozřejmě do jiné úrovně.“

Nové molo je zpestřením pobytu u přehrady jak pro cyklisty, tak pro vodáky.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Můžou tady přistávat s paddle boardem, se šlapadly, s malými loďkami, je to na to přichystané, jsou tady úvazy.“

Ladislav Václavec (ANO), senátor: „My tady jezdíme a takové zázemí tady nikdy nebylo, tak jsem rád, že to tady je a že to bude dobře sloužit našim občanům.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tak já jsem upřímně rád, že nová cyklostezka má další atraktivní cíl, jako je tady tento a jsem moc rád, že MS kraj nenechává tady tuto cyklostezku jenom tak, ale pomáhá financovat i tady takové krásné projekty.“

K molu vás dovede nenápadná odbočka k vápenné peci mezi Razovou a Leskovcem Důležitá bude také jeho ochrana před nežádoucím poškozením vandaly.

Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „Samozřejmě, v rámci možností budeme tady muset asi umístit nějaký monitorovací systém, ať už fotopasti nebo nějakou kamerku.“

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Díky MS kraji jsme si mihli takovouto nelevnou záležitost pořídit a za to děkujeme.“

---

Tým nemocnice Havířov jel Handy Cyklo Maraton

Nemocnice v Havířově se zapojila do dalšího ročníku Handy Cyklo Maratonu. Tým, sestavený z nejzdatnějších nemocničních cyklistů ujel 2222 km pro hendikepovaného Patrika, který vybrané peníze použije na speciální rehabilitace.

Čekali jsme, že to bude fyzicky i psychicky náročné, ale věděli jsme, že my zdraví můžeme nemocnému chlapci pomoci. Tak s tímto odhodláním se vydal osmičlenný tým z havířovské nemocnice na Handy Cyklo Maraton. Partneři, spolek Vzhůru zázrakům, ale také obyčejní lidé přispěli Patrikovi částkou 90 tisíc korun.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Je to trochu i takový teambuilding pro ty členy týmu, kteří pracují spolu v nemocnici, je to úplně něco nového, ale držela nás nad vodu ta myšlenka pomoci tomu Páťovi, mamince. Vysbírat jim peníze na rehabilitaci."

Julia Rizmanová, lékařka: "Celá ta akce byla velmi příjemná, dobrodružná a jsme velmi rádi, že se vysbíralo tolik peněz. Mám z toho velmi dobrý pocit.”

Patrik potřebuje speciální neurorehabilitace, které ale pojišťovna nehradí.

Michaela Zorychtová, maminka: "Ta péče o tyto děti je náročná a potřebují toho spoustu, hlavně cvičit. Na rok máme vystaráno, nemusíme nikde shánět, prosit. Ta akce byla úplně perfektní, já jsem strašně vděčná, že ten výtěžek potom jde takto potřebným."

Zaměstnanci nemocnice během 96 hodin ujeli 2222 kilometrů napříč republikou a určitě se do akce zapojí i v příštím roce.

---

Na bezpečnost dětí u škol dohlídnou strážníci

Prázdniny končí a děti se vracejí do škol. Zvýší se i dopravní ruch a tak je důležité, aby byli motoristé ještě obezřetnější, než obvykle. Na přechodech u škol budou proto v Ostravě posíleny hlídky strážníků. I rodiče by měli s dětmi znovu promluvit o pravidlech.

Začíná nový školní rok, dětem končí bezstarostné období prázdnin a bude jim chvíli trvat, než si znovu zvyknou na dopravní ruch ve městech. V prvních dnech září proto bude kromě běžných hlídek na přechodech pro chodce hlídková činnost ještě posílena.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Se začátkem školního roku posílíme výkon městské policie na vytipovaných rizikových přechodech u škol, protože víme, že děti jsou na začátku školního roku ještě trošičku rozvrkočené."

S dětmi by ale v prvé řadě měli promluvit i jejich rodiče a osvěžit jim dopravní pravidla. Optimální je projít spolu s nimi celou trasu a upozornit na úskalí. Platí to samozřejmě i pro pohyb v MHD. 

Helena Badurová, strážnice MP Ostrava: "Vždy radíme rodičům, že jak se budou chovat oni, tak se budou chovat i jejich děti. Dětem radíme takové ty základy, jako je např. že se musejí na přechodu pořádně rozhlédnout." 

Ostravská městská policie se dětem věnuje už od malička. Oblíbená jsou například dopravní hřiště, kde si školáci mohou bezpečně osvojit pravidla silničního provozu. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "My už začínáme od útlého věku, kdy docházíme na jednotlivé mateřské školky a v rámci besed je upozorňujeme na různá úskalí a nebezpečí, se kterými se mohou v provozu setkat." 

Dobře fungujícím bezpečnostním prvkem jsou i pestré barvy oblečení a batohů. Hlavně na podzim a v zimě značně zvyšují viditelnost dětí a tím i bezpečnost.  

---

V Havířově porost u řeky Lučiny spásají ovce

Odbor životního prostředí havířovského magistrátu zkouší projekt ekologického sečení porostu. Ten na vymezené ploše v okolí řeky Lučiny spásají ovce. Pokud se projekt osvědčí, zvířata se postarají i o další prostranství.

Kdysi se běžně v okolí řeky Lučiny v Havířově pásly ovce. Magistrát se rozhodl, že se k tradici zkusí vrátit. V tomto porostu se skrývá stádo ovcí. Zvířata se neživí jen trávou, ale i ostatní vegetací, třeba kopřivami či spodními listy stromků.

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: “Vynakládáme obrovské množství prostředků na strojové sečení těch pozemků, což je drahé. Tak nás napadlo odzkoušet to, co se třeba už i v jiných městech realizuje, to znamená vypásání pomocí hospodářských zvířat."

anketa: “Vždy raději spásat ovečkami, než to sekat nějakým křovinořezem." 

anketa: “Já bych chtěla vidět ty ovečky, jak se tady pasou.”

anketa: “Tady ten ohradník je celkem dost blízko chodníku."

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: "Je to ale opravdu jen pokus, nevíme, jaké budou reakce lidí, jak to přijmou, jestli tady nebudou nějaké vandalské útoky, ať už na ten elektrický ohradník, nebo nějaký volně puštěný pes, který by se k těm ovcím dostal a mohl je poranit. Pokud se to osvědčí, tak spíš bychom vytipovávali další pozemky, kde ty ovce ale budou natrvalo."

Magistrát žádá lidi, aby nechodili blízko ohradníku, měli pod dozorem své psy a zvířata nekrmili. 

---

Led NJ “zimáku” je díky nové rolbě dokonale rovný

Ledovou plochu na zimním stadionu v Novém Jičíně upravuje nová rolba s elektrickým pohonem, která nahradila starý poruchový stroj. Kvalitněji upravený led už teď v létě mohli vyzkoušet i krasobruslaři místního oddílu.

Z ledové plochy zimního stadionu v Novém Jičíně odjíždí do garáže stará rolba, která tu úpravu ledu zajišťovala 13 let. Nahradil ji nový stroj s elektropohonem. Provozovatel sportoviště, hokejový klub, si od nové rolby slibuje spolehlivost a úsporu provozu.

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Ta nová rolba má v sobě systémy na úpravu ledu, i co se týče vody. Kdysi jsme tam naváželi kubík, více než tisíc litrů vody. Dneska jsme schopni to udělat za 350 litrů vody a ten led je krásný. Další věc je ta, že ořezávač, ten nůž, je řízený přes laser, to znamená, máme nastavenou nějakých 25 milimetrů výšku ledu a ta výška ledu je dneska všude stejná, ten led je rovný.”

Lepší kvalitu ledu už mohli i v létě okusti trénující hokejisté a také krasobruslaři z místního oddílu.

Jana Křižanová, trenérka Krasobruslení Nový Jičín: “Je to super, ten led je hladký, bruslí se na něm příjemně, hned to usychá, takže je to paráda.”

Nákup nové rolby zainvestovalo ze svého rozpočtu město.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedná se o to, že stávající dvě rolby již byly poruchové, proto byla pořízena nová rolba, která byla dodána na konci června. Celkové náklady na tuto koupi dosáhly 5, 1 milionu korun včetně daně.”

V posledních letech dosáhly investice město do modernizace zimního stadionu desítky milionů korun, téměř 60 milionů stála rekonstrukce střechy a vzduchotechniky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
27. srpna 2023, 14:00

Prodloužení těžby vyvolalo zájem o nové horníky

Prodloužení těžby černého uhlí v jediném činném dole na Karvinsku znamenalo rozfárání dalších zásob. Společnost OKD proto do Dolu ČSM ve Stonavě přijímá nové zaměstnance, kteří však už mají s hornictvím zkušenosti.

Těžba uhlí už měla být ukončena a důl se měl připravovat na likvidaci. Energetická krize však jeho činnost prodloužila a horníci těží další tuny kvalitního černého uhlí. Při návštěvě šachty jsme se podívali na pracoviště, kde důlní kombajn při frézování v uhelné sloji o výšce 3 metrů postupuje každý den 4 metry.

Roman Janulek, vedoucí provozu rubání, OKD, Důl ČSM: “Kombajn nám projede porub, vznikne ulička o šířce 80 centimetrů, podle šířky fréz na kombajnu. Za ním se pomocí hydraulických válců v sekcích potlačí dopravník a na něj se pak dotáhnou jednotlivé sekce, kterých tady máme 99. A takto postupujeme pořád dál a dál.”

Důl ČSM by mohl uhlí produkovat více, potýká se však s nedostatkem horníků. Okamžitě by jich mohlo nastoupit až několik desítek, zájem je však především o ty, kteří už mají s hornictvím zkušenosti.

Roman Čáp, vedoucí úseku příprav č. 3, OKD, Důl ČSM: “Provádíme ukončovací práce a přípravu stěhování kolektivu na nové pracoviště.”

Petr Pavera, směnový technik příprav, OKD, Důl ČSM: “V současné době máme 5 vlastních kolektivů a dalších 5 od dodavatelů. Formuje se ještě jeden dodavatelský kolektiv, takže v září pojedou přípravy na 11 kolektivů.”

O práci zatím horníci strach mít nemusí. Raziči v podzemí připravují k těžbě další poruby.

---

Nové molo na Slezské Hatě

Slezská Harta dále ožívá. Poblíž nově otevřené cyklostezky mezi obcemi Razová a Leskovec nad Moravicí vyrostlo unikátní plovoucí molo. Vedle Větřkovické přehrady a Karvinského moře je jedním ze tří nových mol, která vznikla díky investici MS kraje.

Každé ze tří nových mol je tvarově jiné, s ohledem na místo, kde je instalováno.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Vidíme tady na Slezské Hartě molo, které vychází z projektu kytky. Hlavně jsme dbali na bezpečnost a tady tohleto molo je výjimečné v tom, že vlastně je nastavené na plovácích, které budou také fungovat na bázi toho, kdy se bude upouštět přehrada, tak to molo bude sjíždět samozřejmě do jiné úrovně.“

Nové molo je zpestřením pobytu u přehrady jak pro cyklisty, tak pro vodáky.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Můžou tady přistávat s paddle boardem, se šlapadly, s malými loďkami, je to na to přichystané, jsou tady úvazy.“

Ladislav Václavec (ANO), senátor: „My tady jezdíme a takové zázemí tady nikdy nebylo, tak jsem rád, že to tady je a že to bude dobře sloužit našim občanům.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tak já jsem upřímně rád, že nová cyklostezka má další atraktivní cíl, jako je tady tento a jsem moc rád, že MS kraj nenechává tady tuto cyklostezku jenom tak, ale pomáhá financovat i tady takové krásné projekty.“

K molu vás dovede nenápadná odbočka k vápenné peci mezi Razovou a Leskovcem Důležitá bude také jeho ochrana před nežádoucím poškozením vandaly.

Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „Samozřejmě, v rámci možností budeme tady muset asi umístit nějaký monitorovací systém, ať už fotopasti nebo nějakou kamerku.“

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Díky MS kraji jsme si mihli takovouto nelevnou záležitost pořídit a za to děkujeme.“

---

Tým nemocnice Havířov jel Handy Cyklo Maraton

Nemocnice v Havířově se zapojila do dalšího ročníku Handy Cyklo Maratonu. Tým, sestavený z nejzdatnějších nemocničních cyklistů ujel 2222 km pro hendikepovaného Patrika, který vybrané peníze použije na speciální rehabilitace.

Čekali jsme, že to bude fyzicky i psychicky náročné, ale věděli jsme, že my zdraví můžeme nemocnému chlapci pomoci. Tak s tímto odhodláním se vydal osmičlenný tým z havířovské nemocnice na Handy Cyklo Maraton. Partneři, spolek Vzhůru zázrakům, ale také obyčejní lidé přispěli Patrikovi částkou 90 tisíc korun.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Je to trochu i takový teambuilding pro ty členy týmu, kteří pracují spolu v nemocnici, je to úplně něco nového, ale držela nás nad vodu ta myšlenka pomoci tomu Páťovi, mamince. Vysbírat jim peníze na rehabilitaci."

Julia Rizmanová, lékařka: "Celá ta akce byla velmi příjemná, dobrodružná a jsme velmi rádi, že se vysbíralo tolik peněz. Mám z toho velmi dobrý pocit.”

Patrik potřebuje speciální neurorehabilitace, které ale pojišťovna nehradí.

Michaela Zorychtová, maminka: "Ta péče o tyto děti je náročná a potřebují toho spoustu, hlavně cvičit. Na rok máme vystaráno, nemusíme nikde shánět, prosit. Ta akce byla úplně perfektní, já jsem strašně vděčná, že ten výtěžek potom jde takto potřebným."

Zaměstnanci nemocnice během 96 hodin ujeli 2222 kilometrů napříč republikou a určitě se do akce zapojí i v příštím roce.

---

Na bezpečnost dětí u škol dohlídnou strážníci

Prázdniny končí a děti se vracejí do škol. Zvýší se i dopravní ruch a tak je důležité, aby byli motoristé ještě obezřetnější, než obvykle. Na přechodech u škol budou proto v Ostravě posíleny hlídky strážníků. I rodiče by měli s dětmi znovu promluvit o pravidlech.

Začíná nový školní rok, dětem končí bezstarostné období prázdnin a bude jim chvíli trvat, než si znovu zvyknou na dopravní ruch ve městech. V prvních dnech září proto bude kromě běžných hlídek na přechodech pro chodce hlídková činnost ještě posílena.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Se začátkem školního roku posílíme výkon městské policie na vytipovaných rizikových přechodech u škol, protože víme, že děti jsou na začátku školního roku ještě trošičku rozvrkočené."

S dětmi by ale v prvé řadě měli promluvit i jejich rodiče a osvěžit jim dopravní pravidla. Optimální je projít spolu s nimi celou trasu a upozornit na úskalí. Platí to samozřejmě i pro pohyb v MHD. 

Helena Badurová, strážnice MP Ostrava: "Vždy radíme rodičům, že jak se budou chovat oni, tak se budou chovat i jejich děti. Dětem radíme takové ty základy, jako je např. že se musejí na přechodu pořádně rozhlédnout." 

Ostravská městská policie se dětem věnuje už od malička. Oblíbená jsou například dopravní hřiště, kde si školáci mohou bezpečně osvojit pravidla silničního provozu. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "My už začínáme od útlého věku, kdy docházíme na jednotlivé mateřské školky a v rámci besed je upozorňujeme na různá úskalí a nebezpečí, se kterými se mohou v provozu setkat." 

Dobře fungujícím bezpečnostním prvkem jsou i pestré barvy oblečení a batohů. Hlavně na podzim a v zimě značně zvyšují viditelnost dětí a tím i bezpečnost.  

---

V Havířově porost u řeky Lučiny spásají ovce

Odbor životního prostředí havířovského magistrátu zkouší projekt ekologického sečení porostu. Ten na vymezené ploše v okolí řeky Lučiny spásají ovce. Pokud se projekt osvědčí, zvířata se postarají i o další prostranství.

Kdysi se běžně v okolí řeky Lučiny v Havířově pásly ovce. Magistrát se rozhodl, že se k tradici zkusí vrátit. V tomto porostu se skrývá stádo ovcí. Zvířata se neživí jen trávou, ale i ostatní vegetací, třeba kopřivami či spodními listy stromků.

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: “Vynakládáme obrovské množství prostředků na strojové sečení těch pozemků, což je drahé. Tak nás napadlo odzkoušet to, co se třeba už i v jiných městech realizuje, to znamená vypásání pomocí hospodářských zvířat."

anketa: “Vždy raději spásat ovečkami, než to sekat nějakým křovinořezem." 

anketa: “Já bych chtěla vidět ty ovečky, jak se tady pasou.”

anketa: “Tady ten ohradník je celkem dost blízko chodníku."

Jan Smola, referent odboru životního prostředí magistrátu: "Je to ale opravdu jen pokus, nevíme, jaké budou reakce lidí, jak to přijmou, jestli tady nebudou nějaké vandalské útoky, ať už na ten elektrický ohradník, nebo nějaký volně puštěný pes, který by se k těm ovcím dostal a mohl je poranit. Pokud se to osvědčí, tak spíš bychom vytipovávali další pozemky, kde ty ovce ale budou natrvalo."

Magistrát žádá lidi, aby nechodili blízko ohradníku, měli pod dozorem své psy a zvířata nekrmili. 

---

Led NJ “zimáku” je díky nové rolbě dokonale rovný

Ledovou plochu na zimním stadionu v Novém Jičíně upravuje nová rolba s elektrickým pohonem, která nahradila starý poruchový stroj. Kvalitněji upravený led už teď v létě mohli vyzkoušet i krasobruslaři místního oddílu.

Z ledové plochy zimního stadionu v Novém Jičíně odjíždí do garáže stará rolba, která tu úpravu ledu zajišťovala 13 let. Nahradil ji nový stroj s elektropohonem. Provozovatel sportoviště, hokejový klub, si od nové rolby slibuje spolehlivost a úsporu provozu.

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Ta nová rolba má v sobě systémy na úpravu ledu, i co se týče vody. Kdysi jsme tam naváželi kubík, více než tisíc litrů vody. Dneska jsme schopni to udělat za 350 litrů vody a ten led je krásný. Další věc je ta, že ořezávač, ten nůž, je řízený přes laser, to znamená, máme nastavenou nějakých 25 milimetrů výšku ledu a ta výška ledu je dneska všude stejná, ten led je rovný.”

Lepší kvalitu ledu už mohli i v létě okusti trénující hokejisté a také krasobruslaři z místního oddílu.

Jana Křižanová, trenérka Krasobruslení Nový Jičín: “Je to super, ten led je hladký, bruslí se na něm příjemně, hned to usychá, takže je to paráda.”

Nákup nové rolby zainvestovalo ze svého rozpočtu město.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedná se o to, že stávající dvě rolby již byly poruchové, proto byla pořízena nová rolba, která byla dodána na konci června. Celkové náklady na tuto koupi dosáhly 5, 1 milionu korun včetně daně.”

V posledních letech dosáhly investice město do modernizace zimního stadionu desítky milionů korun, téměř 60 milionů stála rekonstrukce střechy a vzduchotechniky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-27-08-2023-14-00