Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Hasiči z Hlučína vezou mosty pro Ukrajinu
  • Slezské nemocnici chybí krev
  • CISO ocenilo nejlepší sportovce roku
  • Záchranáři zasahovali u dvou otrav jedovatým plynem
  • Společnost Heimstaden bourá v Havířově vybydlené domy
  • Nové čtyřkolky pro běžecké trasy v Jeseníkách

Hasiči z Hlučína vezou mosty pro Ukrajinu

Naše země pomáhá Ukrajině mnoha různými způsoby. V pondělí také začala příprava humanitárního konvoje, který poveze na Ukrajinu dva mosty. O nakládku i přepravu se stará hasičský záchranný útvar České republiky z Hlučína.

V pondělí dopoledne dorazil do skladu správy státních hmotných rezerv ve Velkých Albrechticích konvoj vozidel záchranného útvaru hasičů z Hlučína. Těžké valníky pak najely přímo do skladovací haly, kde byly připraveny rozložené mostní soupravy a po půl desáté začala jejich nakládka. 

Aneta Procházková, mluvčí SSHR ČR: "Ze skladu SSHR putují na Ukrajinu během dneška a zítřka dvě mostní soupravy s tím, že každá má 36 metrů a dopravu zajišťují hasiči."

Vojtěch Palenčár, velitel roty Záchranného útvaru HZS ČR: "Není to běžná rutina, je to větší náklad. Celkem se toho účastní 28 hasičů a 12 kusů techniky, takže je docela početná přeprava."  

Po vyložení nákladu v Polsku se tahače s návěsy vrátí zpět do skladu v Albrechticích, kde naloží zbylé části mostu a celou trasu absolvují ještě jednou ve středu. Pro členy záchranného útvaru hasičů jsou podobné transporty běžné. 

Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR: "Mimo jiné se jednalo především o zdravotnickcý materiál, či hasičskou výzbroj či techniku, která byla darovaná v rámci celorepublikové sbírky Hasiči hasičům. Jednalo se také o přepravu několika kusů výškové techniky." 

Z Polska pak mosty poputují přímo na Ukrajinu, do některé z oblastí, kde Rusko zničilo mosty při svém ústupu. Humanitární pomoc v podobě mobilních mostních souprav už na Ukrajinu z naší země směřovala. 

---

Slezské nemocnici chybí krev

Ve Slezské nemocnici chybí krev. Zásoby jsou poloviční. Poptávka je po všech krevních skupinách, nejžádanější je univerzální skupina 0, kterou lze podat kterýmukoliv příjemci. Přijít mohou i prvodárci.

Čekárna hematologicko-transfúzního odd. Slezská nemocnice je téměř prázdná. Až na dva studenty gymnázia, kteří se rozhodli pro svůj první odběr. Přivedla je sem přednáška o dárcovství krve, kterou si před časem vyslechli ve škole.

Jan Vícha, student, Slezské gymnázium, Opava: „Jelikož naše škola nabízí možnost, že se můžeme hromadně zaregistrovat, tak jsem se zaregistroval, že to zkusím.“

Michaela Evjáková, studentka, Slezské gymnázium, Opava: „Když vím, že jsme zdravá a že mám předpoklady k tomu, jít darovat krev, tak jsem šla pomoci.“

Prvodárci musí ještě před odběrem vyplnit dotazník o svém zdravotním stavu a zkonzultoval jej s lékařem. Nutné je také vyšetření vzorku krve ještě před samotným odběrem.

Nové zájemce o dárcovství krve na opavské transfúzní stanici vítají. V Opavě, stejně jako v jiných částech republiky, je totiž lidí, kteří jsou ochotni pravidelně krev darovat, nedostatek. Doba jejího uchování je poměrně krátká. Při teplotě do 6 stupňů Celsia je možné krev skladovat pouze po dobu 6 týdnů. V současné době je po této vzácné tekutině velká poptávka.

Lukáš Stejskal, primář, hematologicko-transfúzní odd., Slezská nemocnice: „Je to způsobeno tím, že se nakumulovalo víc komplikovaných pacientů, kteří možná zdravotní péči možná během dvou let covidu odkládali.“

Hematologicko-transfúzní oddělení Slezské nemocnice registruje asi 10 000 dárců. Ovšem k pravidelným odběrům jich chodí asi jen třetina. Termíny návštěv hlídá registrovaným zájemcům elektronický systém. Muži mohou krev darovat 4x do roka, ženy 3x.

Lukáš Stejskal, primář, hematologicko-transfúzní odd., Slezská nemocnice: „Je potřeba, aby byl dárce zdravý, aby neměl závažné onemocnění. Měl 18 let a vážil nejméně 50 kg."

Samotný odběr necelého půl litru krve trvá zhruba kolem čtvrt hodiny.

Jan Vícha, student, Slezské gymnázium, Opava: „Bylo to v pohodě, nic jsem necítil. Je to rychlovka. Jen první vpich jsem cítil.“

Lidé mohou darovat také krevní plasmu, nebo krevní destičky. V těchto případech musí počítat s tím, že na křesle stráví delší čas, a to od 45 do 90 minut.

---

CISO ocenilo nejlepší sportovce roku

Centrum individuálních sportů Ostrava hodnotilo letošní rok a ocenilo své nejlepší sportovce, kteří MS kraj reprezentovali na olympijských hrách a mistrovstvích světa a Evropy. CISO podporuje sportovce ve vybraných olympijských sportech od 10 let.

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje 250 sportovců, o které se stará na 150 trenérů. 6 nejlepších slavnostně ocenilo v aule VŠB-TUO.

Taťána Netoličková, ředitelka Centra individuálních sportů Ostrava: “Máme velkou radost, že jim můžeme plnit jejich sny a že se nám to daří.”

Největším zázrakem bylo vítězství Veroniky Zajícové z Krnova, která se stala mistryní Evropy MMA přesto, že loni v tomto čase byla na vozíčku. V listopadu ji srazilo auto, když se vracela z tréninku.

Veronika Zajícová, mistryně Evropy MMA: “Mám ještě šrouby v noze a železa. Jak jsem to vyhrála, tak to nikdo nechápal, ani já jsem to nechápala, ale byla jsem ráda a všichni taky.”

Oceněna byla i česká rekordmanka v hodu oštěpem handicapovaných.

Miroslava Obrová, reprezentantka ČR v atletice handicapovaných: “Předtím jsem měla asi 16,43, teďka 16,55 metrů, takže jsem úplně šťastná, že jsem se posunula o kousek dál.”

Dalším oceněným rekordmanem se stal plavec Tobias Kern z KPS Ostrava. Na MS juniorů v peruánské Limě zaplaval 100 m volný způsob v čase 50,8 setin sekundy.

Tobias Kern, KPS Ostrava : “Byla to moje doplňková disciplína na MS v Peru a udělalo mi to hroznou radost.”

Všem oceněným gratulujeme.

---

Záchranáři zasahovali u dvou otrav jedovatým plynem

Zima teprve začíná a záchranáři už hlásí první dva případy otravy smrtelně nebezpečným oxidem uhelnatým. V obou případech jedovatý plyn unikal z ohřívače vody. V Závišicích se nadýchala seniorka a v Ostravě teprve 14letá dívka. Nyní jsou ve vážném stavu v nemocnici.

V pondělí v průběhu jediné hodiny vyjížděli záchranné jednotky hned na dvou místech v kraji k otravám oxidem uhelnatým z plynových ohřívačů vody. Nejprve jeli do Závišic u Kopřivnice, kde čidlo na karmě zalarmovalo obyvatele domku. V koupelně zkolabovala seniorka. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Po příjezdu hasičů na místo události jejich detektory naměřily přítomnost oxidu uhelnatého, zdravotníci z místa odvezli do nemocnice jednu osobu v bezvědomí, dalším dvěma obyvatelům domu se nic nestalo."

Martin Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Pacientka, která k nám byla včera přivezena, byla léčena metodou hyperbarické oxygenoterapie. Dnes podstoupí ještě jednu terapii a pak bude transportována do nemocnice v Novém Jičíně." 

V Ostravě spěchali zdravotníci a hasiči do Muglinova, kde v rodinném domku rodiče našli v koupelně dceru, která už nejevila známky života. Podle pokynů operátorky tísňové linky ji začali oživovat.

babička otrávené dívky: "Je to tragédie, je to neuvěřitelné." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ve snaze o záchranu pokračovali rozšířenou resuscitací záchranáři, kteří byli na místě události během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Její stav zůstával kritický."

V podobných případech je nejdůležitější prevence a tedy pravidelná revize a čištění plynových zařízení, kamen a kotlů a spalinových cest. Důležité jsou také detektory plynu, které vás na nebezpečí upozorní. Oxid uhelnatý je totiž zabiják bez zápachu. 

---

Společnost Heimstaden bourá v Havířově vybydlené domy

Domy, které jsou vybydlené a mají zastaralé vytápění, se rozhodla společnost Heimstaden v Havířově zbourat. Následně bude vlastník domů jednat s radnicí o využití volných pozemků. Lidé by si tam přáli obchody, či hřiště.

Společnost Heimstaden vlastní značnou část bytových domů v Havířově. Nyní se rozhodla, že některé v městské části Šumbark půjdou k zemi.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Některé domy jsme se rozhodli zdemolovat, protože jsou dlouhodobě neobsazené a jejich provoz je příliš drahý. Jsou to zároveň domy se zastaralým způsoben vytápění, které bychom museli kompletně rekonstruovat za částky, které nedávají ekonomický smysl. Místo toho chceme prostředky investovat do zateplování a rekonstrukcí domů, o kterých víme, že je obsadíme."

Místní obyvatelé demolici podporují a vítají, že naopak obydlené domy prochází revitalizací.

anketa, místní obyvatelé: “Já s tím souhlasím, protože tyto baráky jsou stejně vybydlené. Věčně se tam zdržují feťáci a takoví různí lidé.” 

anketa, místní obyvatelé: “O tom bourání si myslím, že je to dobré. Jestli tu budou nějaké obchody, hřiště." A ten váš dům, kde bydlíte je spravený? “Ano, spravují ho i ten nad námi, všechno tam zateplují, celý ten vrch.”

Společnost bude chtít s městem o využití pozemků jednat.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Prozatím nevím o tom, že by nás Heimstaden kontaktoval, ale jednání se určitě nebráníme."

Do konce roku společnost v lokalitě bude bourat ještě další tři domy o několika vchodech.

---

Nové čtyřkolky pro běžecké trasy v Jeseníkách

S přicházející zimou a rostoucí popularitou běžeckého lyžování řeší obce i provozovatelé areálů problém kvalitní údržby běžeckých tras. MS kraj se stará o více než 750 km tras a s tím souvisí i potřeba techniky na jejich údržbu. Jeseníkům proto právě předal dvě nejnovější čtyřkolky.

Celkové náklady na jejich pořízení překročily jeden milion třistatisíc korun

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Za námi můžete vidět dva stroje, které zůstávají v téhle oblasti. Jeden je pracovní stroj na pásech, který bude sloužit na Nové Vsi a druhý bude upravovat stopy Malá Morávka a potom Praděd a dál.“

Čtyřkolka pro areál v Nové Vsi má vyhřívanou kabinu, naviják a přední i zadní závěsy pro radlici a finišer lyžařské stopy.

Pavel Lolek, provozovatel čtyřkolky: „Po 30 letech mrznutí na skútru se stal zázrak a mám tuto parádu.“

Jaroslav Ošťádal, dodavatel techniky: "Má to vlastně dvě rychlosti, do rychla a do pomala, všechno ve 4x4 provedení.. Motor je tam tisícovka, je to benzín a má to výkon 85 koní."

Nejmodernější stroj pro Malou Morávku s USB portem a dalším vylepšeními obslouží až 80 km místních tras.

Ondřej Holub (nez.), starosta Malé Morávky: „Ty čtyřkolky používáme hlavně, když jsou zejména nedostatečné sněhové podmínky a není možné, posunovat se z jednotlivých lokalit těch tras po rolbě.“

MS kraj podporuje také vybavení Horské služby, která s obcemi a lesníky spolupracuje.

Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky: „Horská služba MS kraje dostala také dotaci na pořízení dvou strojů, dvou čtyřkolek, které budeme využívat k té naší záchranářské činnosti.“

Všichni provozovatelé nyní už potřebují jen maličkost – pořádnou sněhovou pokrývku letošní zimy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
27. listopadu 2022, 14:00

Hasiči z Hlučína vezou mosty pro Ukrajinu

Naše země pomáhá Ukrajině mnoha různými způsoby. V pondělí také začala příprava humanitárního konvoje, který poveze na Ukrajinu dva mosty. O nakládku i přepravu se stará hasičský záchranný útvar České republiky z Hlučína.

V pondělí dopoledne dorazil do skladu správy státních hmotných rezerv ve Velkých Albrechticích konvoj vozidel záchranného útvaru hasičů z Hlučína. Těžké valníky pak najely přímo do skladovací haly, kde byly připraveny rozložené mostní soupravy a po půl desáté začala jejich nakládka. 

Aneta Procházková, mluvčí SSHR ČR: "Ze skladu SSHR putují na Ukrajinu během dneška a zítřka dvě mostní soupravy s tím, že každá má 36 metrů a dopravu zajišťují hasiči."

Vojtěch Palenčár, velitel roty Záchranného útvaru HZS ČR: "Není to běžná rutina, je to větší náklad. Celkem se toho účastní 28 hasičů a 12 kusů techniky, takže je docela početná přeprava."  

Po vyložení nákladu v Polsku se tahače s návěsy vrátí zpět do skladu v Albrechticích, kde naloží zbylé části mostu a celou trasu absolvují ještě jednou ve středu. Pro členy záchranného útvaru hasičů jsou podobné transporty běžné. 

Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR: "Mimo jiné se jednalo především o zdravotnickcý materiál, či hasičskou výzbroj či techniku, která byla darovaná v rámci celorepublikové sbírky Hasiči hasičům. Jednalo se také o přepravu několika kusů výškové techniky." 

Z Polska pak mosty poputují přímo na Ukrajinu, do některé z oblastí, kde Rusko zničilo mosty při svém ústupu. Humanitární pomoc v podobě mobilních mostních souprav už na Ukrajinu z naší země směřovala. 

---

Slezské nemocnici chybí krev

Ve Slezské nemocnici chybí krev. Zásoby jsou poloviční. Poptávka je po všech krevních skupinách, nejžádanější je univerzální skupina 0, kterou lze podat kterýmukoliv příjemci. Přijít mohou i prvodárci.

Čekárna hematologicko-transfúzního odd. Slezská nemocnice je téměř prázdná. Až na dva studenty gymnázia, kteří se rozhodli pro svůj první odběr. Přivedla je sem přednáška o dárcovství krve, kterou si před časem vyslechli ve škole.

Jan Vícha, student, Slezské gymnázium, Opava: „Jelikož naše škola nabízí možnost, že se můžeme hromadně zaregistrovat, tak jsem se zaregistroval, že to zkusím.“

Michaela Evjáková, studentka, Slezské gymnázium, Opava: „Když vím, že jsme zdravá a že mám předpoklady k tomu, jít darovat krev, tak jsem šla pomoci.“

Prvodárci musí ještě před odběrem vyplnit dotazník o svém zdravotním stavu a zkonzultoval jej s lékařem. Nutné je také vyšetření vzorku krve ještě před samotným odběrem.

Nové zájemce o dárcovství krve na opavské transfúzní stanici vítají. V Opavě, stejně jako v jiných částech republiky, je totiž lidí, kteří jsou ochotni pravidelně krev darovat, nedostatek. Doba jejího uchování je poměrně krátká. Při teplotě do 6 stupňů Celsia je možné krev skladovat pouze po dobu 6 týdnů. V současné době je po této vzácné tekutině velká poptávka.

Lukáš Stejskal, primář, hematologicko-transfúzní odd., Slezská nemocnice: „Je to způsobeno tím, že se nakumulovalo víc komplikovaných pacientů, kteří možná zdravotní péči možná během dvou let covidu odkládali.“

Hematologicko-transfúzní oddělení Slezské nemocnice registruje asi 10 000 dárců. Ovšem k pravidelným odběrům jich chodí asi jen třetina. Termíny návštěv hlídá registrovaným zájemcům elektronický systém. Muži mohou krev darovat 4x do roka, ženy 3x.

Lukáš Stejskal, primář, hematologicko-transfúzní odd., Slezská nemocnice: „Je potřeba, aby byl dárce zdravý, aby neměl závažné onemocnění. Měl 18 let a vážil nejméně 50 kg."

Samotný odběr necelého půl litru krve trvá zhruba kolem čtvrt hodiny.

Jan Vícha, student, Slezské gymnázium, Opava: „Bylo to v pohodě, nic jsem necítil. Je to rychlovka. Jen první vpich jsem cítil.“

Lidé mohou darovat také krevní plasmu, nebo krevní destičky. V těchto případech musí počítat s tím, že na křesle stráví delší čas, a to od 45 do 90 minut.

---

CISO ocenilo nejlepší sportovce roku

Centrum individuálních sportů Ostrava hodnotilo letošní rok a ocenilo své nejlepší sportovce, kteří MS kraj reprezentovali na olympijských hrách a mistrovstvích světa a Evropy. CISO podporuje sportovce ve vybraných olympijských sportech od 10 let.

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje 250 sportovců, o které se stará na 150 trenérů. 6 nejlepších slavnostně ocenilo v aule VŠB-TUO.

Taťána Netoličková, ředitelka Centra individuálních sportů Ostrava: “Máme velkou radost, že jim můžeme plnit jejich sny a že se nám to daří.”

Největším zázrakem bylo vítězství Veroniky Zajícové z Krnova, která se stala mistryní Evropy MMA přesto, že loni v tomto čase byla na vozíčku. V listopadu ji srazilo auto, když se vracela z tréninku.

Veronika Zajícová, mistryně Evropy MMA: “Mám ještě šrouby v noze a železa. Jak jsem to vyhrála, tak to nikdo nechápal, ani já jsem to nechápala, ale byla jsem ráda a všichni taky.”

Oceněna byla i česká rekordmanka v hodu oštěpem handicapovaných.

Miroslava Obrová, reprezentantka ČR v atletice handicapovaných: “Předtím jsem měla asi 16,43, teďka 16,55 metrů, takže jsem úplně šťastná, že jsem se posunula o kousek dál.”

Dalším oceněným rekordmanem se stal plavec Tobias Kern z KPS Ostrava. Na MS juniorů v peruánské Limě zaplaval 100 m volný způsob v čase 50,8 setin sekundy.

Tobias Kern, KPS Ostrava : “Byla to moje doplňková disciplína na MS v Peru a udělalo mi to hroznou radost.”

Všem oceněným gratulujeme.

---

Záchranáři zasahovali u dvou otrav jedovatým plynem

Zima teprve začíná a záchranáři už hlásí první dva případy otravy smrtelně nebezpečným oxidem uhelnatým. V obou případech jedovatý plyn unikal z ohřívače vody. V Závišicích se nadýchala seniorka a v Ostravě teprve 14letá dívka. Nyní jsou ve vážném stavu v nemocnici.

V pondělí v průběhu jediné hodiny vyjížděli záchranné jednotky hned na dvou místech v kraji k otravám oxidem uhelnatým z plynových ohřívačů vody. Nejprve jeli do Závišic u Kopřivnice, kde čidlo na karmě zalarmovalo obyvatele domku. V koupelně zkolabovala seniorka. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Po příjezdu hasičů na místo události jejich detektory naměřily přítomnost oxidu uhelnatého, zdravotníci z místa odvezli do nemocnice jednu osobu v bezvědomí, dalším dvěma obyvatelům domu se nic nestalo."

Martin Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Pacientka, která k nám byla včera přivezena, byla léčena metodou hyperbarické oxygenoterapie. Dnes podstoupí ještě jednu terapii a pak bude transportována do nemocnice v Novém Jičíně." 

V Ostravě spěchali zdravotníci a hasiči do Muglinova, kde v rodinném domku rodiče našli v koupelně dceru, která už nejevila známky života. Podle pokynů operátorky tísňové linky ji začali oživovat.

babička otrávené dívky: "Je to tragédie, je to neuvěřitelné." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ve snaze o záchranu pokračovali rozšířenou resuscitací záchranáři, kteří byli na místě události během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Její stav zůstával kritický."

V podobných případech je nejdůležitější prevence a tedy pravidelná revize a čištění plynových zařízení, kamen a kotlů a spalinových cest. Důležité jsou také detektory plynu, které vás na nebezpečí upozorní. Oxid uhelnatý je totiž zabiják bez zápachu. 

---

Společnost Heimstaden bourá v Havířově vybydlené domy

Domy, které jsou vybydlené a mají zastaralé vytápění, se rozhodla společnost Heimstaden v Havířově zbourat. Následně bude vlastník domů jednat s radnicí o využití volných pozemků. Lidé by si tam přáli obchody, či hřiště.

Společnost Heimstaden vlastní značnou část bytových domů v Havířově. Nyní se rozhodla, že některé v městské části Šumbark půjdou k zemi.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Některé domy jsme se rozhodli zdemolovat, protože jsou dlouhodobě neobsazené a jejich provoz je příliš drahý. Jsou to zároveň domy se zastaralým způsoben vytápění, které bychom museli kompletně rekonstruovat za částky, které nedávají ekonomický smysl. Místo toho chceme prostředky investovat do zateplování a rekonstrukcí domů, o kterých víme, že je obsadíme."

Místní obyvatelé demolici podporují a vítají, že naopak obydlené domy prochází revitalizací.

anketa, místní obyvatelé: “Já s tím souhlasím, protože tyto baráky jsou stejně vybydlené. Věčně se tam zdržují feťáci a takoví různí lidé.” 

anketa, místní obyvatelé: “O tom bourání si myslím, že je to dobré. Jestli tu budou nějaké obchody, hřiště." A ten váš dům, kde bydlíte je spravený? “Ano, spravují ho i ten nad námi, všechno tam zateplují, celý ten vrch.”

Společnost bude chtít s městem o využití pozemků jednat.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Prozatím nevím o tom, že by nás Heimstaden kontaktoval, ale jednání se určitě nebráníme."

Do konce roku společnost v lokalitě bude bourat ještě další tři domy o několika vchodech.

---

Nové čtyřkolky pro běžecké trasy v Jeseníkách

S přicházející zimou a rostoucí popularitou běžeckého lyžování řeší obce i provozovatelé areálů problém kvalitní údržby běžeckých tras. MS kraj se stará o více než 750 km tras a s tím souvisí i potřeba techniky na jejich údržbu. Jeseníkům proto právě předal dvě nejnovější čtyřkolky.

Celkové náklady na jejich pořízení překročily jeden milion třistatisíc korun

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Za námi můžete vidět dva stroje, které zůstávají v téhle oblasti. Jeden je pracovní stroj na pásech, který bude sloužit na Nové Vsi a druhý bude upravovat stopy Malá Morávka a potom Praděd a dál.“

Čtyřkolka pro areál v Nové Vsi má vyhřívanou kabinu, naviják a přední i zadní závěsy pro radlici a finišer lyžařské stopy.

Pavel Lolek, provozovatel čtyřkolky: „Po 30 letech mrznutí na skútru se stal zázrak a mám tuto parádu.“

Jaroslav Ošťádal, dodavatel techniky: "Má to vlastně dvě rychlosti, do rychla a do pomala, všechno ve 4x4 provedení.. Motor je tam tisícovka, je to benzín a má to výkon 85 koní."

Nejmodernější stroj pro Malou Morávku s USB portem a dalším vylepšeními obslouží až 80 km místních tras.

Ondřej Holub (nez.), starosta Malé Morávky: „Ty čtyřkolky používáme hlavně, když jsou zejména nedostatečné sněhové podmínky a není možné, posunovat se z jednotlivých lokalit těch tras po rolbě.“

MS kraj podporuje také vybavení Horské služby, která s obcemi a lesníky spolupracuje.

Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky: „Horská služba MS kraje dostala také dotaci na pořízení dvou strojů, dvou čtyřkolek, které budeme využívat k té naší záchranářské činnosti.“

Všichni provozovatelé nyní už potřebují jen maličkost – pořádnou sněhovou pokrývku letošní zimy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-27-11-2022-14-00