Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V Třinci nedodrželi termín pro svolání zastupitelstva
  • Šibenici před dům hejtmana postavil 30letý muž
  • Kvůli opravě hraničního mostu čekají řidiči v koloně
  • Na odstavném parkovišti končí více vraků
  • Revitalizaci střediska zeleně v NJ nikdo nepodepsal
  • Co se zpívalo a hrálo v hornických koloniích

V Třinci nedodrželi termín pro svolání zastupitelstva

Přestože zákon stanoví termín, do kterého musí být po komunálních volbách svoláno první zasedání zastupitelstva, ne všude se ho podaří dodržet. Lhůtu propásli například v Třinci.

V obcích a městech, kde nebyly výsledky komunálních voleb projednávány na základě podnětů u soudu, už by měli mít po první zasedání zastupitelstev. Na těch zastupitelé skládají slib a volí vedení radnice. Například v Třinci ale stanovený termín nedodrželi a sejdou se až 4. listopadu. Na základě podnětu občana na situaci reagovalo i ministerstvo vnitra.

Petr Brozda, občan: “V pondělí 24. října uplynul termín, tak jsem se začal zajímat, proč se v Třinci nesešlo zastupitelstvo. Myslel jsem si, že byla podána nějaká volební stížnost. Díval jsem se na stránky Krajského soudu v Ostravě a zjistil jsem, že žádná volební stížnost podána nebyla a že není důvod, proč by se zastupitelstvo nemělo sejít v termínu do 24. října.”

Ministerstvo dalo Petru Brozdovi zapravdu a primátorka Věra Palkovská přiznala, že termín porušili kvůli povolebnímu vyjednávání.

Věra Palkovská (osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Ustavující zastupitelstvo v našem městě Třinci je svoláno na 4. listopadu. Hned po proběhnuvších volbách jsme za dva dny už měli připravenou koaliční dohodu a podepsánou se subjekty KDU-ČSL a Spolu pro Třinec, ale chtěli jsme vyprecizovat i programové prohlášení, které v této chvíli už máme hotovo. A hlavně chceme i na ustavujícím zastupitelstvu schválit předsedy výboru, které jsme nabídli právě politickým subjektům v opozici.”

Větší problémy než v Třinci mají v Hrčavě na Jablunkovsku, kde soud nařídil opakování komunálních voleb. Volit přitom už nesmí účelově přihlášení lidé.

---

Šibenici před dům hejtmana postavil 30letý muž

Kriminalisté nakonec přece jen vypátrali, kdo postavil v době koronavirové pandemie před dům hejtmana Ivo Vondráka šibenici z dřevěných desek. Původně už případ odložili, ale po zajištění nových stop se pátrání znovu rozběhlo a pachatel byl vypátrán.

Na konci ledna se před domem hejtmana Ivo Vondráka objevila šibenice, ztlučená z několika dřevěných prken a s nápisem vlastizrádce. Na ní pak byla zavěšena novela pandemického zákona a výhružné texty. Hejtman neváhal a vše předal policii. Kriminalisté sice rychle zjistili, kdo šibenici zhotovil, ale ne, kdo ji umístil na zahradu. Případ byl proto odložen. Díky nové stopě ale kriminalisté vyšetřování znovu rozjeli a nakonec i vypátrali pachatele.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policejní komisař 10. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava zahájil na základě zjištěných a zadokumentovaných informací v těchto dnech trestní stíhání 30letého muže z přečinu nebezpečného vyhrožování. Obviněný měl ke konci měsíce ledna 2022 v obci na Opavsku umístit před vstup do domu poškozených šibenici s výhružnými texty související s výkonem funkce jednoho z poškozených."

Hejtman Ivo Vondrák je potěšen dobrou prací policie. V době pandemie koronaviru byl už na výhružky zvyklý, většina ale byla prostřednictvím sociálních sítí, kde propagoval očkování. Pravidelně zveřejnoval údaje o počtu nakažených, zemřelých a očkovaných. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je třeba ocenit to úsilí a využití všech možností jak se dobrat k tomu, kdo to byl a myslím si, že je to skutečně nutný signál k tomu, aby si lidé uvědomili, že takové věci se nedělají." 

Kriminalisté předložili pachateli důkazy a stopy, které našli na místě činu a ten se jim přiznal. Za nebezpečné vyhrožování hrozí 30letému muži rok vězení. 

---

Kvůli opravě hraničního mostu čekají řidiči v koloně

S delším čekáním v koloně musejí počítat řidiči, kteří chtějí opustit Českou republiku do Polska přechodem v Chotěbuzi. Kvůli opravě hraničního mostu se tam v kyvadlově řízeném provozu může zdržení natáhnout až k jedné hodině.

Na dlouhé čekání v kolonách si motoristé stěžují už několik dnů a nějakou dobu to ještě budou muset vydržet. Hraniční most v Chotěbuzi totiž prochází opravou vozovky. Na základě česko-polské dohody provádí opravu polská strana. Provoz na frekventované hranici je řízen semafory, které pouštějí jednotlivé směry v téměř 5minutových intervalech. Před hranicí se proto vytváří dlouhá kolona.

Anketa: “Tož, co naděláme. Stojíme tady asi půl hodiny, možná 40 minut. Nějak jsme to objeli a už jsme u semaforu, tak snad už budeme brzy tam, kde potřebujeme být.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “Z důvodu stavební opravy mostu v Chotěbuzi je doprava při výjezdu z České do Polské republiky řízena kyvadlově světelnou signalizací. Kromě časového zdržení v důsledku tvořící se kolony policisté v tuto chvíli nezaznamenali jiné komplikace.”

Na kolonu sice motoristy upozorňují navigace, přesto do ní vjíždějí, protože objízdná trasa by je vedla komplikovaně přes český a polský Těšín.

Anketa: “Navigace nám ukazovala zdržení, ale nečekali jsme, že tady bude semafor a takový problém.”

Vzhledem k poměrně úzké silnici se motoristům nedaří v koloně vytvořit záchranářskou uličku.

---

Na odstavném parkovišti končí více vraků

Z ulic Poruby zmizela další nepojízdná auta. 8 vraků, které měly déle než půl roku propadlou technickou kontrolu, skončilo na záchytném parkovišti. Jejich odtah zajistila radnice.

V Ostravě-Porubě v současné době evidují 9 desítek aut, které mají minimálně šest měsíců propadlou technickou kontrolu. Nejenže zabírají parkovací místa, ale navíc hyzdí i veřejný prostor.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Hlášení nám podávají strážníci MP, samotní zaměstnanci odboru dopravy, ale zejména také občané.”

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “My bychom chtěli požádat občany, aby při hlášení těchto nepojízdných vozidel využívali aplikaci města čistá Ostrava.”

Tento týden radnice nechala z ulic odtáhnout 8 vraků a jejich počet na záchytném parkovišti se tak zvýšil na 13. U dalších čeká až doběhnou veškeré potřebné lhůty.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ten postup je potom takový, že vlastník vozidla je obeslán v rámci vysvětlení, kdy mu běží zákonná lhůta dvou měsíců. Pokud vozidlo neodstaví z pozemní komunikace, tak je následně odtaženo na záchytné parkoviště, kde další 3 měsíce čeká do doby dražby.”

4 auta, která jsou momentálně na odstavném parkovišti, půjdou už v listopadu do dražby. Pro ta zbývající si ještě majitelé mohou přijet.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pokud se o něj vlastník vozidla přihlásí, tak samozřejmě jsou mu naúčtovány veškeré náklady s tím spojené.”

První dražba autovraků v Porubě proběhla loni. Za celkem 5 aut radnice utržila kolem 25 tisíc korun. Teď očekává, že se cena vyšplhá ještě výš.

---

Revitalizaci střediska zeleně v NJ nikdo nepodepsal

Nový Jičín odložil na příští rok revitalizaci areálu zeleně technických služeb. Nepodařilo se najít zhotovitele stavby. Vysoutěžené firmy odmítly zakázku podepsat z důvodu stoupajících cen stavebních materiálů.

Revitalizace areálu střediska zeleně technických služeb na Palackého ulici v Novém Jičíně začala už před několika lety, v roce 2020 tu bylo vybudováno nové zázemí pro zaměstnance a měly následovat další stavební úpravy, například zbourání staré haly pro parkování a servis techniky.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Tato hala je za mezí své životnosti. Je určena k demolici. Na jejím místě vzniknou nové haly, ocelové montované konstrukce. Zároveň dojde k vybudování akumulační nádrže pro zadržování í vody, která bude v letních měsících sloužit pro zálivku veřejné zeleně.”

Právě tuto část projektu se ale letos realizovat nepovedlo.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to tak, že v letošním roce se nám nepodařilo vysoutěžit zhotovitele díla na kompletní revitalizaci střediska zeleně. Hlavním důvodem je překotné navyšování cen materiálů a nedostatek toho materiálu, zejména železa, hliníku, betonu.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná zakázka byla vyhlášena už začátkem letošního roku, byla vysoutěžena, nicméně tři ze čtyř uchazečů odmítli poskytnou součinnost při podpisu smlouvy, takže zakázka byla následně zrušena.”

Radnice nyní projektovou dokumentaci aktualizovala, zvýšila cenu zakázky na 20 a půl milionu korun bez DPH a nabídku vyhlásila znovu.

---

Co se zpívalo a hrálo v hornických koloniích

Ve Středisku hudby a umění karvinské Regionální knihovny v Karviné se zpívalo, a to pěkně po havířsku. Konala se tady beseda s názvem Co se zpívalo a hrálo v hornických koloniích. Kromě vzpomínek tady zazněly písně, které si s radostí zazpívalo i publikum.

Kamarádi, dolů sfárejme, Hornický stav budiž veleben, Ostravěnko, nebo Kolíne, Kolíne. To je jen několik známých písní, které si lidé v hornických koloniích zpívali. Připomenout je lidem přišel mužský pěvecký sbor s netradičním názvem Kufierkoři společně s harmonikářem Bronislavem Walkem a bývalým šéfdirigentem velkého dechového orchestru Májovák Milanem Bystroněm. Ten také hudební program obohatil o vzpomínky ze života v koloniích.

Milan Bystroň, organizátor akce, vedoucí sboru Kufierkoři : “Mě k tomu motivovala situace, že tradic, hornických, stále ubývá. Kdysi to byla sláva, co šachta, to muzika."

Členů souboru Kufierkoři bylo více, kvůli věku jich ale pomalu začalo ubývat. Proto se sbor rozšířil o bývalé členy Májováku. Nově se k nim přidal i harmonikář Bronislav Walek. 35 let fáral na šachtě.

Bronislav Walek, harmonikář: ”Jim trochu kazím průměr, protože bych mohl být jejich synem, nicméně mě těší, že s nimi můžu hrát, ta harmonika trochu oživí tu hudbu.” 

Písně si společně se sborem zpívali i lidé v publiku. Pro pana Bystroně i ostatní členy je to obrovská motivace.

Milan Bystroň, organizátor akce, vedoucí sboru Kufierkoři: "To je daleko , daleko víc než jakékoliv peníze, opravdu. Zazpívají si s námi rádi, člověk domů odchází spokojený, že něco udělal."

anketa: návštěvníci akce: “Velmi to hodnotím, jsem rád, že jsem to viděl, slyšel." “ No suprové, zazpívala jsem si všechny písničky. Všechno jsem si pamatovala, oživila, radost.” "Bylo to nádherné, třeba pochvalu někde napsat, moc se mi to líbilo."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
28. října 2022, 17:00

V Třinci nedodrželi termín pro svolání zastupitelstva

Přestože zákon stanoví termín, do kterého musí být po komunálních volbách svoláno první zasedání zastupitelstva, ne všude se ho podaří dodržet. Lhůtu propásli například v Třinci.

V obcích a městech, kde nebyly výsledky komunálních voleb projednávány na základě podnětů u soudu, už by měli mít po první zasedání zastupitelstev. Na těch zastupitelé skládají slib a volí vedení radnice. Například v Třinci ale stanovený termín nedodrželi a sejdou se až 4. listopadu. Na základě podnětu občana na situaci reagovalo i ministerstvo vnitra.

Petr Brozda, občan: “V pondělí 24. října uplynul termín, tak jsem se začal zajímat, proč se v Třinci nesešlo zastupitelstvo. Myslel jsem si, že byla podána nějaká volební stížnost. Díval jsem se na stránky Krajského soudu v Ostravě a zjistil jsem, že žádná volební stížnost podána nebyla a že není důvod, proč by se zastupitelstvo nemělo sejít v termínu do 24. října.”

Ministerstvo dalo Petru Brozdovi zapravdu a primátorka Věra Palkovská přiznala, že termín porušili kvůli povolebnímu vyjednávání.

Věra Palkovská (osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Ustavující zastupitelstvo v našem městě Třinci je svoláno na 4. listopadu. Hned po proběhnuvších volbách jsme za dva dny už měli připravenou koaliční dohodu a podepsánou se subjekty KDU-ČSL a Spolu pro Třinec, ale chtěli jsme vyprecizovat i programové prohlášení, které v této chvíli už máme hotovo. A hlavně chceme i na ustavujícím zastupitelstvu schválit předsedy výboru, které jsme nabídli právě politickým subjektům v opozici.”

Větší problémy než v Třinci mají v Hrčavě na Jablunkovsku, kde soud nařídil opakování komunálních voleb. Volit přitom už nesmí účelově přihlášení lidé.

---

Šibenici před dům hejtmana postavil 30letý muž

Kriminalisté nakonec přece jen vypátrali, kdo postavil v době koronavirové pandemie před dům hejtmana Ivo Vondráka šibenici z dřevěných desek. Původně už případ odložili, ale po zajištění nových stop se pátrání znovu rozběhlo a pachatel byl vypátrán.

Na konci ledna se před domem hejtmana Ivo Vondráka objevila šibenice, ztlučená z několika dřevěných prken a s nápisem vlastizrádce. Na ní pak byla zavěšena novela pandemického zákona a výhružné texty. Hejtman neváhal a vše předal policii. Kriminalisté sice rychle zjistili, kdo šibenici zhotovil, ale ne, kdo ji umístil na zahradu. Případ byl proto odložen. Díky nové stopě ale kriminalisté vyšetřování znovu rozjeli a nakonec i vypátrali pachatele.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policejní komisař 10. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava zahájil na základě zjištěných a zadokumentovaných informací v těchto dnech trestní stíhání 30letého muže z přečinu nebezpečného vyhrožování. Obviněný měl ke konci měsíce ledna 2022 v obci na Opavsku umístit před vstup do domu poškozených šibenici s výhružnými texty související s výkonem funkce jednoho z poškozených."

Hejtman Ivo Vondrák je potěšen dobrou prací policie. V době pandemie koronaviru byl už na výhružky zvyklý, většina ale byla prostřednictvím sociálních sítí, kde propagoval očkování. Pravidelně zveřejnoval údaje o počtu nakažených, zemřelých a očkovaných. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je třeba ocenit to úsilí a využití všech možností jak se dobrat k tomu, kdo to byl a myslím si, že je to skutečně nutný signál k tomu, aby si lidé uvědomili, že takové věci se nedělají." 

Kriminalisté předložili pachateli důkazy a stopy, které našli na místě činu a ten se jim přiznal. Za nebezpečné vyhrožování hrozí 30letému muži rok vězení. 

---

Kvůli opravě hraničního mostu čekají řidiči v koloně

S delším čekáním v koloně musejí počítat řidiči, kteří chtějí opustit Českou republiku do Polska přechodem v Chotěbuzi. Kvůli opravě hraničního mostu se tam v kyvadlově řízeném provozu může zdržení natáhnout až k jedné hodině.

Na dlouhé čekání v kolonách si motoristé stěžují už několik dnů a nějakou dobu to ještě budou muset vydržet. Hraniční most v Chotěbuzi totiž prochází opravou vozovky. Na základě česko-polské dohody provádí opravu polská strana. Provoz na frekventované hranici je řízen semafory, které pouštějí jednotlivé směry v téměř 5minutových intervalech. Před hranicí se proto vytváří dlouhá kolona.

Anketa: “Tož, co naděláme. Stojíme tady asi půl hodiny, možná 40 minut. Nějak jsme to objeli a už jsme u semaforu, tak snad už budeme brzy tam, kde potřebujeme být.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “Z důvodu stavební opravy mostu v Chotěbuzi je doprava při výjezdu z České do Polské republiky řízena kyvadlově světelnou signalizací. Kromě časového zdržení v důsledku tvořící se kolony policisté v tuto chvíli nezaznamenali jiné komplikace.”

Na kolonu sice motoristy upozorňují navigace, přesto do ní vjíždějí, protože objízdná trasa by je vedla komplikovaně přes český a polský Těšín.

Anketa: “Navigace nám ukazovala zdržení, ale nečekali jsme, že tady bude semafor a takový problém.”

Vzhledem k poměrně úzké silnici se motoristům nedaří v koloně vytvořit záchranářskou uličku.

---

Na odstavném parkovišti končí více vraků

Z ulic Poruby zmizela další nepojízdná auta. 8 vraků, které měly déle než půl roku propadlou technickou kontrolu, skončilo na záchytném parkovišti. Jejich odtah zajistila radnice.

V Ostravě-Porubě v současné době evidují 9 desítek aut, které mají minimálně šest měsíců propadlou technickou kontrolu. Nejenže zabírají parkovací místa, ale navíc hyzdí i veřejný prostor.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Hlášení nám podávají strážníci MP, samotní zaměstnanci odboru dopravy, ale zejména také občané.”

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “My bychom chtěli požádat občany, aby při hlášení těchto nepojízdných vozidel využívali aplikaci města čistá Ostrava.”

Tento týden radnice nechala z ulic odtáhnout 8 vraků a jejich počet na záchytném parkovišti se tak zvýšil na 13. U dalších čeká až doběhnou veškeré potřebné lhůty.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ten postup je potom takový, že vlastník vozidla je obeslán v rámci vysvětlení, kdy mu běží zákonná lhůta dvou měsíců. Pokud vozidlo neodstaví z pozemní komunikace, tak je následně odtaženo na záchytné parkoviště, kde další 3 měsíce čeká do doby dražby.”

4 auta, která jsou momentálně na odstavném parkovišti, půjdou už v listopadu do dražby. Pro ta zbývající si ještě majitelé mohou přijet.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pokud se o něj vlastník vozidla přihlásí, tak samozřejmě jsou mu naúčtovány veškeré náklady s tím spojené.”

První dražba autovraků v Porubě proběhla loni. Za celkem 5 aut radnice utržila kolem 25 tisíc korun. Teď očekává, že se cena vyšplhá ještě výš.

---

Revitalizaci střediska zeleně v NJ nikdo nepodepsal

Nový Jičín odložil na příští rok revitalizaci areálu zeleně technických služeb. Nepodařilo se najít zhotovitele stavby. Vysoutěžené firmy odmítly zakázku podepsat z důvodu stoupajících cen stavebních materiálů.

Revitalizace areálu střediska zeleně technických služeb na Palackého ulici v Novém Jičíně začala už před několika lety, v roce 2020 tu bylo vybudováno nové zázemí pro zaměstnance a měly následovat další stavební úpravy, například zbourání staré haly pro parkování a servis techniky.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Tato hala je za mezí své životnosti. Je určena k demolici. Na jejím místě vzniknou nové haly, ocelové montované konstrukce. Zároveň dojde k vybudování akumulační nádrže pro zadržování í vody, která bude v letních měsících sloužit pro zálivku veřejné zeleně.”

Právě tuto část projektu se ale letos realizovat nepovedlo.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to tak, že v letošním roce se nám nepodařilo vysoutěžit zhotovitele díla na kompletní revitalizaci střediska zeleně. Hlavním důvodem je překotné navyšování cen materiálů a nedostatek toho materiálu, zejména železa, hliníku, betonu.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná zakázka byla vyhlášena už začátkem letošního roku, byla vysoutěžena, nicméně tři ze čtyř uchazečů odmítli poskytnou součinnost při podpisu smlouvy, takže zakázka byla následně zrušena.”

Radnice nyní projektovou dokumentaci aktualizovala, zvýšila cenu zakázky na 20 a půl milionu korun bez DPH a nabídku vyhlásila znovu.

---

Co se zpívalo a hrálo v hornických koloniích

Ve Středisku hudby a umění karvinské Regionální knihovny v Karviné se zpívalo, a to pěkně po havířsku. Konala se tady beseda s názvem Co se zpívalo a hrálo v hornických koloniích. Kromě vzpomínek tady zazněly písně, které si s radostí zazpívalo i publikum.

Kamarádi, dolů sfárejme, Hornický stav budiž veleben, Ostravěnko, nebo Kolíne, Kolíne. To je jen několik známých písní, které si lidé v hornických koloniích zpívali. Připomenout je lidem přišel mužský pěvecký sbor s netradičním názvem Kufierkoři společně s harmonikářem Bronislavem Walkem a bývalým šéfdirigentem velkého dechového orchestru Májovák Milanem Bystroněm. Ten také hudební program obohatil o vzpomínky ze života v koloniích.

Milan Bystroň, organizátor akce, vedoucí sboru Kufierkoři : “Mě k tomu motivovala situace, že tradic, hornických, stále ubývá. Kdysi to byla sláva, co šachta, to muzika."

Členů souboru Kufierkoři bylo více, kvůli věku jich ale pomalu začalo ubývat. Proto se sbor rozšířil o bývalé členy Májováku. Nově se k nim přidal i harmonikář Bronislav Walek. 35 let fáral na šachtě.

Bronislav Walek, harmonikář: ”Jim trochu kazím průměr, protože bych mohl být jejich synem, nicméně mě těší, že s nimi můžu hrát, ta harmonika trochu oživí tu hudbu.” 

Písně si společně se sborem zpívali i lidé v publiku. Pro pana Bystroně i ostatní členy je to obrovská motivace.

Milan Bystroň, organizátor akce, vedoucí sboru Kufierkoři: "To je daleko , daleko víc než jakékoliv peníze, opravdu. Zazpívají si s námi rádi, člověk domů odchází spokojený, že něco udělal."

anketa: návštěvníci akce: “Velmi to hodnotím, jsem rád, že jsem to viděl, slyšel." “ No suprové, zazpívala jsem si všechny písničky. Všechno jsem si pamatovala, oživila, radost.” "Bylo to nádherné, třeba pochvalu někde napsat, moc se mi to líbilo."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-28-10-2022-17-00