Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Domov pro seniory Korýtko čeká rekonstrukce
  • Novojičínské gymnázium slaví 100 let
  • Dobrovolná hasička z Karviné získala zlato na MS
  • K vykrytí vysoké spotřeby plynu slouží podzemní zásobníky
  • Senior linka v Ostravě opět zachraňovala životy
  • Chráněné bydlení Archa dopřává klientům více soukromí

Domov pro seniory Korýtko čeká rekonstrukce

Domov pro seniory Korýtko čeká komplexní rekonstrukce. Klienti se proto budou muset na dva roky přestěhovat jinam. Po dokončení přestavby se ze zastaralé nevyhovující budovy stane moderní objekt s kvalitním zázemím.

Domov pro seniory Korýtko v Zábřehu poskytuje dvě registrované sociální služby – domov pro seniory a domov se zvláštním režimem o celkové kapacitě 242 míst. Budova už je ale zastaralá a proto chce ostravský magistrát investovat až půl miliardy korun do její rekonstrukce.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „O potřebě rekonstrukce objektu Domova Korýtko hovoříme již mnoho let a mám radost, že přes mnohé peripetie jsme nyní konečně dospěli k jejímu faktickému zahájení. Je to jeden z našich největších domovů pro seniory. Byl postaven v roce 1985."

Rekonstrukce potrvá asi dva roky a protože bude komplexní, není možné klienty stěhovat pouze v rámci objektu. Budou proto přemístěni do budov Čtyřlístku, což je organizace města, která se stará o zdravotně postižené.

Jan Seidler, ředitel Domova Korýtko: „Vím, že i přes veškerou snahu bude toto období komplikované, a to nejen pro naše klienty, ale také pro všechny zaměstnance organizace. Budeme se snažit zajistit, aby stěhování a následný pobyt v náhradních prostorách byl pro všechny, zejména pro klienty, co nejméně náročný a aby byl pro ně zajištěn maximální možný komfort."

Aktuálně magistrát hledá zhotovitele stavby. Nabídky mohou stavebníci podávat do 9. prosince. Začít by se mohlo v únoru příštího roku. 

---

Novojičínské gymnázium slaví 100 let

Gymnázium Nový Jičín slaví 100 let. Jubileum připomnělo dnem otevřených dveří a koncertem. Budovu školy si přišli prohlédnout bývalí učitelé a absolventi a vzpomínali na studijní léta.

Gymnázium v Novém Jičíně bylo založeno v roce 1921, budova, ve které sídlí, byla postavena o několik let později. 100. výročí založení si škola připomněla dnem otevřených dveří, dorazili na něj bývalí i současní učitelé a žáci.

Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia Nový Jičín: “Celá škola je veřejnosti otevřena, jsou otevřeny speciální učebny, jsou připraveny expozice pomocí dobových materiálů, které máme k dispozici, byl natočen film o škole.”

absolventi gymnázia: 

“Chodili jsme tady vlastně do toho roku 83, chodili jsme tu rádi.”

“Jsem bývalá žákyně, máme tady skupinu spolužáků, se kterými jsem se domluvili a přišli jsme se podívat.”

Na novojičínském gymnáziu ale studovali také například zakladatel Liberálního institutu Jiří Schwarz nebo lékař a spisovatel historických románů Antonín Polách.

Jiří Schwarz, absolvent gymnázia: “Dobré pocity, gymnázium se rozvíjí, neupadá, a to si myslím, že je zásadní. A co je nejdůležitější, je samozřejmě profesorský sbor a dobří studenti.”

Antonín Polách, absolvent gymnázia: “Samozřejmě, že vzpomínky zůstaly, a to, co skutečně mně nejvíce oslovilo, když jsme uviděl tu místnost, ve které jsme čekali na naše maturitní trápení.”

Oslavy pokračovaly odpoledními koncerty, mimo jiné kapely Entuziasté, která na gymnáziu vznikla před 50 lety.

---

Dobrovolná hasička z Karviné získala zlato na MS

Největší události letošního roku pro dobrovolné hasiče bylo Mistrovství světa v požárním sportu mužů a žen, které se konalo v kazašské Karagandě. V týmu českých reprezentantek byla i Karolína Vyvialová z Karviné. Její osobní rekord padl v běhu na 100 metrů překážek, kde také zacinkala zlatá medaile.

Tohle je šestadvacetiletá Karolína Vyvialová. Vyrůstala v rodině hasičů a přirozeně si tak našla cestu k požárnímu sportu už v dětství.  V roce 2014 se dostala do české reprezentace. Úspěchů má na svém kontě hodně, letos vyhrála každý závod, kterého se účastnila, včetně Českého poháru. Poslední a největší je letošní vítězství s českou reprezentací na Mistrovství světa v požárním sportu v kazašské Karagandě.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Bylo tam pět ženských týmů a mezi sebou jsme závodili ve čtyřech disciplínách. První disciplína byla výstup na cvičnou věž, druhá sto metrů s překážkami, štafeta 4x100 metrů a královská disciplína Požární útok."

Její osobní rekord padl v běhu na 100 metrů překážek.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Já jsem si už v základních kolech, hned v prvních pokusech jsem zaběhla svůj osobní rekord, takže to mě překvapilo, dráha byla rychlá, takže jsem byla ráda. Byl to super pocit, byla jsem ráda, že se to podařilo."


Na úspěch je její rodina právem pyšná, zejména otec, který byl zároveň jejím trenérem.

Zdeněk Witosz, otec, jeden z trenérů a starosta SDH Karviná-Hranice: "Pocit to byl krásný. Velký úspěch, slavili jsme potom doma, gratulovali mi všichni v práci."

V příštím roce se koná hasičská olympiáda, té se Karolína určitě zúčastní a ráda by si zopakovala úspěch na mistrovství světa, které se bude konat v Uzbekistánu.

---

K vykrytí vysoké spotřeby plynu slouží podzemní zásobníky

Rostoucí ceny elektrické energie a plynu vyvolávají u odběratelů otázky, zda se nemusejí obávat výpadků v dodávkách. Pokud jde o zemní plyn, který také slouží k výrobě elektrické energie, jeho dodávky z Ruska do České republiky zatím ohroženy nejsou.

Ze strategických důvodů není možné spoléhat pouze na aktuální dodávky plynu plynovodem. Proto se po celou letní sezonu uskladňuje v zásobnících, aby byl k dispozici v zimním období, kdy je jeho spotřeba vyšší a překračuje kapacitu dodávek. Dva podzemní zásobníky se nacházejí v Moravskoslezském kraji. Jeden je ve Štramberku, druhý v Třanovicích.

Simona Hladíková, mluvčí RWE Gas Storage CZ: “Společně s podzemním zásobníkem plynu tady v Třanovicích provozujeme v České republice ještě dalších pět. Většina z nich je na území Moravy, jeden z nich je kousek od Prahy v Hájích u Příbrami. Zásobníky zemního plynu slouží v podstatě velmi zjednodušeně k tomu, aby dokrývaly zvýšenou spotřebu zemního plynu během zimní topné sezony.”

K ukládání plynu v podzemí slouží lokality, kde se původně nacházel přírodní plyn. Hornina v hloubce okolo 500 metrů dokáže plyn opakovaně přijímat a vydávat.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Zásobník lze vybudovat jenom tam, kde existuje již přírodní struktura. Konkrétně tady na Třanovicích máme čtyři rezervoáry v podzemí, v kterých uskladňujeme plyn a do těchto struktur vlastně v létě přebytky plynu po dovozu vtláčíme a v zimní topné sezoně je zase můžeme vytěžit zpátky. Ten rezervoár je tvořen porézní horninou, do které my do těch jednotlivých malých pórů, které jsou vzájemně propojeny, vtláčíme ten zemní plyn a on nám v rámci té těžební a vtláčecí sezony neunikne, protože kolem jsou těsnící jílové vrstvy, které umožní tomu zemnímu plynu zůstat vlastně v té jedné struktuře, takže v létě do té struktury vtlačíme, v zimě těžíme a k tomu nám slouží několik desítek, takzvaných produkčních sond, kterýma ten plyn dopravujeme.”

V současné době jsou zásobníky naplněné a připravené pokrýt zvýšenou spotřebu. Jen v Třanovicích je ho k dispozici více než 500 milionů krychlových metrů.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Tady v této lokalitě z celkové naší skladovací kapacity 2,7 miliardy metrů krychlových tady dokážeme uskladnit 530 milionů. To je plyn, který v tom roku cyklujeme, takže pro zákazníka uskladníme a pak vytěžíme zpátky do soustavy. Nicméně ta struktura pojme přibližně dvakrát tolik.”

Po opětovném vytěžení prochází zemní plyn procesem vysoušení a než se dostane k odběratelům, je z bezpečnostních důvodů odorizován, aby byl cítit při případném úniku.

---

Senior linka v Ostravě opět zachraňovala životy

Už jsme vás v našem zpravodajství informovali o Senior lince Městské policie Ostrava, která pomáhá lidem se zdravotními komplikacemi. V tomto týdnu zaznamenali strážníci hned dva podobné případy, kdy díky této službě dokázali včas pomoci seniorovi v nesnázích.

Již 11 let funguje v Ostravě projekt Senior linka, kdy zdravotně handicapovaní důchodci nad 65 mohou získat bezpečnostní tlačítko, které pak v nesnázích zmáčknou. Strážníci v operačním středisku pak okamžitě na místo vysílají nejbližší hlídku, která seniorovi pomůže. V posledním týdnu se v Ostravě staly takové případy dva.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "K prvnímu případu vyjížděli strážníci v pondělí krátce po sedmé hodině ranní do bytu v Ostravě-Dubině. V obývacím pokoji upadla na zem 67letá seniorka a nemohla se sama zvednout."

Strážníci na pomoc přivolali hasiče, kteří otevřeli byt. Seniorka ležela celou noc na zemi a protože byla zesláblá, lékař ji nechal přemístit do nemocnice. Ve druhém případě šlo o 85letou paní, která upadla v bytě a rozbila si hlavu a ani ona nemohla vstát. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V obou případech zdravotní stav vyžadoval převoz do nemocnice a v obou případech museli se vstupem do bytu seniorů pomoci hasiči."

Instalace Senior linky není složitá.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Na Senior linku je aktuálně v Ostravě napojeno přes 500 domácností seniorů. 

---

Chráněné bydlení Archa dopřává klientům více soukromí

Více soukromí a důstojnost. Takové podmínky nyní nabízí klientům s mentálním postižením chráněné bydlení Archa v Novém Jičíně. Umožnila to přestavba přízemí budovy, ve které vznikly nové jednolůžkové pokoje.

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v novojičínské Žilině 10 let. Ještě nedávno tu většina klientů sdílela dvoulůžkové pokoje. Po rekonstrukci přízemí tu mají už jedenáct jednolůžkových místností.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Dvoulůžkové pokoje, kde spolu bydlí dva dospělí lidé s mentálním postižením, ve většině případů i s přidruženým duševním onemocněním, sebou prostě nesou riziko konfliktů, problémových situací a také je to nedůstojné, aby dospělí lidé, kteří se dosud neznali, museli bydlet spolu.”

Přestavbu investoval Moravskoslezský kraj a podporovatelé zařízení. Jedenáct z patnácti klientů už tak má svůj vlastní pokoj.

pan Richard, obyvatel chráněného bydlení: “Moc se mi tu líbí, jsme ti spokojený, mám tu vlastní pokoj a pomáhám tady, uklízím.”

pan Milan, obyvatel chráněné bydlení: “Jak mám volno, tak sním oběd a jdu si spočinout."

Klienti si sami uklízí, ti, kteří to zvládnou, sami nakupují, vaří si nebo perou prádlo. Postupný nácvik samostatnosti pak může být krokem k další nezávislosti.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Ideální situace, když se nám našeho klienta postupně během let pomocí těch nácviku podaří připravit na to, aby se mohl posunout do samostatného bydlení už mimo naši službu.”

Za poslední dva roky se do běžné bytové zástavby podařilo přesunout pět klientů. Dochází za nimi jen terénní služba.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
28. listopadu 2021, 14:00

Domov pro seniory Korýtko čeká rekonstrukce

Domov pro seniory Korýtko čeká komplexní rekonstrukce. Klienti se proto budou muset na dva roky přestěhovat jinam. Po dokončení přestavby se ze zastaralé nevyhovující budovy stane moderní objekt s kvalitním zázemím.

Domov pro seniory Korýtko v Zábřehu poskytuje dvě registrované sociální služby – domov pro seniory a domov se zvláštním režimem o celkové kapacitě 242 míst. Budova už je ale zastaralá a proto chce ostravský magistrát investovat až půl miliardy korun do její rekonstrukce.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „O potřebě rekonstrukce objektu Domova Korýtko hovoříme již mnoho let a mám radost, že přes mnohé peripetie jsme nyní konečně dospěli k jejímu faktickému zahájení. Je to jeden z našich největších domovů pro seniory. Byl postaven v roce 1985."

Rekonstrukce potrvá asi dva roky a protože bude komplexní, není možné klienty stěhovat pouze v rámci objektu. Budou proto přemístěni do budov Čtyřlístku, což je organizace města, která se stará o zdravotně postižené.

Jan Seidler, ředitel Domova Korýtko: „Vím, že i přes veškerou snahu bude toto období komplikované, a to nejen pro naše klienty, ale také pro všechny zaměstnance organizace. Budeme se snažit zajistit, aby stěhování a následný pobyt v náhradních prostorách byl pro všechny, zejména pro klienty, co nejméně náročný a aby byl pro ně zajištěn maximální možný komfort."

Aktuálně magistrát hledá zhotovitele stavby. Nabídky mohou stavebníci podávat do 9. prosince. Začít by se mohlo v únoru příštího roku. 

---

Novojičínské gymnázium slaví 100 let

Gymnázium Nový Jičín slaví 100 let. Jubileum připomnělo dnem otevřených dveří a koncertem. Budovu školy si přišli prohlédnout bývalí učitelé a absolventi a vzpomínali na studijní léta.

Gymnázium v Novém Jičíně bylo založeno v roce 1921, budova, ve které sídlí, byla postavena o několik let později. 100. výročí založení si škola připomněla dnem otevřených dveří, dorazili na něj bývalí i současní učitelé a žáci.

Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia Nový Jičín: “Celá škola je veřejnosti otevřena, jsou otevřeny speciální učebny, jsou připraveny expozice pomocí dobových materiálů, které máme k dispozici, byl natočen film o škole.”

absolventi gymnázia: 

“Chodili jsme tady vlastně do toho roku 83, chodili jsme tu rádi.”

“Jsem bývalá žákyně, máme tady skupinu spolužáků, se kterými jsem se domluvili a přišli jsme se podívat.”

Na novojičínském gymnáziu ale studovali také například zakladatel Liberálního institutu Jiří Schwarz nebo lékař a spisovatel historických románů Antonín Polách.

Jiří Schwarz, absolvent gymnázia: “Dobré pocity, gymnázium se rozvíjí, neupadá, a to si myslím, že je zásadní. A co je nejdůležitější, je samozřejmě profesorský sbor a dobří studenti.”

Antonín Polách, absolvent gymnázia: “Samozřejmě, že vzpomínky zůstaly, a to, co skutečně mně nejvíce oslovilo, když jsme uviděl tu místnost, ve které jsme čekali na naše maturitní trápení.”

Oslavy pokračovaly odpoledními koncerty, mimo jiné kapely Entuziasté, která na gymnáziu vznikla před 50 lety.

---

Dobrovolná hasička z Karviné získala zlato na MS

Největší události letošního roku pro dobrovolné hasiče bylo Mistrovství světa v požárním sportu mužů a žen, které se konalo v kazašské Karagandě. V týmu českých reprezentantek byla i Karolína Vyvialová z Karviné. Její osobní rekord padl v běhu na 100 metrů překážek, kde také zacinkala zlatá medaile.

Tohle je šestadvacetiletá Karolína Vyvialová. Vyrůstala v rodině hasičů a přirozeně si tak našla cestu k požárnímu sportu už v dětství.  V roce 2014 se dostala do české reprezentace. Úspěchů má na svém kontě hodně, letos vyhrála každý závod, kterého se účastnila, včetně Českého poháru. Poslední a největší je letošní vítězství s českou reprezentací na Mistrovství světa v požárním sportu v kazašské Karagandě.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Bylo tam pět ženských týmů a mezi sebou jsme závodili ve čtyřech disciplínách. První disciplína byla výstup na cvičnou věž, druhá sto metrů s překážkami, štafeta 4x100 metrů a královská disciplína Požární útok."

Její osobní rekord padl v běhu na 100 metrů překážek.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Já jsem si už v základních kolech, hned v prvních pokusech jsem zaběhla svůj osobní rekord, takže to mě překvapilo, dráha byla rychlá, takže jsem byla ráda. Byl to super pocit, byla jsem ráda, že se to podařilo."


Na úspěch je její rodina právem pyšná, zejména otec, který byl zároveň jejím trenérem.

Zdeněk Witosz, otec, jeden z trenérů a starosta SDH Karviná-Hranice: "Pocit to byl krásný. Velký úspěch, slavili jsme potom doma, gratulovali mi všichni v práci."

V příštím roce se koná hasičská olympiáda, té se Karolína určitě zúčastní a ráda by si zopakovala úspěch na mistrovství světa, které se bude konat v Uzbekistánu.

---

K vykrytí vysoké spotřeby plynu slouží podzemní zásobníky

Rostoucí ceny elektrické energie a plynu vyvolávají u odběratelů otázky, zda se nemusejí obávat výpadků v dodávkách. Pokud jde o zemní plyn, který také slouží k výrobě elektrické energie, jeho dodávky z Ruska do České republiky zatím ohroženy nejsou.

Ze strategických důvodů není možné spoléhat pouze na aktuální dodávky plynu plynovodem. Proto se po celou letní sezonu uskladňuje v zásobnících, aby byl k dispozici v zimním období, kdy je jeho spotřeba vyšší a překračuje kapacitu dodávek. Dva podzemní zásobníky se nacházejí v Moravskoslezském kraji. Jeden je ve Štramberku, druhý v Třanovicích.

Simona Hladíková, mluvčí RWE Gas Storage CZ: “Společně s podzemním zásobníkem plynu tady v Třanovicích provozujeme v České republice ještě dalších pět. Většina z nich je na území Moravy, jeden z nich je kousek od Prahy v Hájích u Příbrami. Zásobníky zemního plynu slouží v podstatě velmi zjednodušeně k tomu, aby dokrývaly zvýšenou spotřebu zemního plynu během zimní topné sezony.”

K ukládání plynu v podzemí slouží lokality, kde se původně nacházel přírodní plyn. Hornina v hloubce okolo 500 metrů dokáže plyn opakovaně přijímat a vydávat.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Zásobník lze vybudovat jenom tam, kde existuje již přírodní struktura. Konkrétně tady na Třanovicích máme čtyři rezervoáry v podzemí, v kterých uskladňujeme plyn a do těchto struktur vlastně v létě přebytky plynu po dovozu vtláčíme a v zimní topné sezoně je zase můžeme vytěžit zpátky. Ten rezervoár je tvořen porézní horninou, do které my do těch jednotlivých malých pórů, které jsou vzájemně propojeny, vtláčíme ten zemní plyn a on nám v rámci té těžební a vtláčecí sezony neunikne, protože kolem jsou těsnící jílové vrstvy, které umožní tomu zemnímu plynu zůstat vlastně v té jedné struktuře, takže v létě do té struktury vtlačíme, v zimě těžíme a k tomu nám slouží několik desítek, takzvaných produkčních sond, kterýma ten plyn dopravujeme.”

V současné době jsou zásobníky naplněné a připravené pokrýt zvýšenou spotřebu. Jen v Třanovicích je ho k dispozici více než 500 milionů krychlových metrů.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Tady v této lokalitě z celkové naší skladovací kapacity 2,7 miliardy metrů krychlových tady dokážeme uskladnit 530 milionů. To je plyn, který v tom roku cyklujeme, takže pro zákazníka uskladníme a pak vytěžíme zpátky do soustavy. Nicméně ta struktura pojme přibližně dvakrát tolik.”

Po opětovném vytěžení prochází zemní plyn procesem vysoušení a než se dostane k odběratelům, je z bezpečnostních důvodů odorizován, aby byl cítit při případném úniku.

---

Senior linka v Ostravě opět zachraňovala životy

Už jsme vás v našem zpravodajství informovali o Senior lince Městské policie Ostrava, která pomáhá lidem se zdravotními komplikacemi. V tomto týdnu zaznamenali strážníci hned dva podobné případy, kdy díky této službě dokázali včas pomoci seniorovi v nesnázích.

Již 11 let funguje v Ostravě projekt Senior linka, kdy zdravotně handicapovaní důchodci nad 65 mohou získat bezpečnostní tlačítko, které pak v nesnázích zmáčknou. Strážníci v operačním středisku pak okamžitě na místo vysílají nejbližší hlídku, která seniorovi pomůže. V posledním týdnu se v Ostravě staly takové případy dva.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "K prvnímu případu vyjížděli strážníci v pondělí krátce po sedmé hodině ranní do bytu v Ostravě-Dubině. V obývacím pokoji upadla na zem 67letá seniorka a nemohla se sama zvednout."

Strážníci na pomoc přivolali hasiče, kteří otevřeli byt. Seniorka ležela celou noc na zemi a protože byla zesláblá, lékař ji nechal přemístit do nemocnice. Ve druhém případě šlo o 85letou paní, která upadla v bytě a rozbila si hlavu a ani ona nemohla vstát. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V obou případech zdravotní stav vyžadoval převoz do nemocnice a v obou případech museli se vstupem do bytu seniorů pomoci hasiči."

Instalace Senior linky není složitá.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Na Senior linku je aktuálně v Ostravě napojeno přes 500 domácností seniorů. 

---

Chráněné bydlení Archa dopřává klientům více soukromí

Více soukromí a důstojnost. Takové podmínky nyní nabízí klientům s mentálním postižením chráněné bydlení Archa v Novém Jičíně. Umožnila to přestavba přízemí budovy, ve které vznikly nové jednolůžkové pokoje.

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v novojičínské Žilině 10 let. Ještě nedávno tu většina klientů sdílela dvoulůžkové pokoje. Po rekonstrukci přízemí tu mají už jedenáct jednolůžkových místností.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Dvoulůžkové pokoje, kde spolu bydlí dva dospělí lidé s mentálním postižením, ve většině případů i s přidruženým duševním onemocněním, sebou prostě nesou riziko konfliktů, problémových situací a také je to nedůstojné, aby dospělí lidé, kteří se dosud neznali, museli bydlet spolu.”

Přestavbu investoval Moravskoslezský kraj a podporovatelé zařízení. Jedenáct z patnácti klientů už tak má svůj vlastní pokoj.

pan Richard, obyvatel chráněného bydlení: “Moc se mi tu líbí, jsme ti spokojený, mám tu vlastní pokoj a pomáhám tady, uklízím.”

pan Milan, obyvatel chráněné bydlení: “Jak mám volno, tak sním oběd a jdu si spočinout."

Klienti si sami uklízí, ti, kteří to zvládnou, sami nakupují, vaří si nebo perou prádlo. Postupný nácvik samostatnosti pak může být krokem k další nezávislosti.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Ideální situace, když se nám našeho klienta postupně během let pomocí těch nácviku podaří připravit na to, aby se mohl posunout do samostatného bydlení už mimo naši službu.”

Za poslední dva roky se do běžné bytové zástavby podařilo přesunout pět klientů. Dochází za nimi jen terénní služba.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-28-11-2021-14-00