Policisté i loni objasnili všechny vraždy v MS kraji
Loni v našem kraji dramaticky stoupl počet vražd. Ve srovnání s rokem předchozím je více než dvojnásobný. Těchto nejzávažnějších zločinů se stalo 15 a dobrou zprávou je, že všechny už byly objasněny.
Počátkem prosince byl v kostele v Bašce nalezen zavražděný 19letý mladík, který tam chodil hrát na varhany. Policisté vraha rychle vypátrali. Svého kamaráda probodl nožem.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "V souvislostí s událostí jsme zadrželi jednu osobu, se kterou provádíme procesní úkony."
Šlo o 15 a poslední vraždu loňského roku a i vražedná zbraň byla stejná, jako v dalších 9 případech. U pěti vražd byla oběť uškrcena a v jednom šlo o pokus o upálení bezdomovce. Dokonaných vražd se stalo 9. 6 bylo neúspěšných pokusů. Nejčastějším motiv byla hádka.
Radim Wita, náměstek ředitele PČR MS kraje: "Vraždy byly páchány na základě momentálních osobních konfliktů, ať už mezi příbuznými nebo známými a motivem tří vražd byla žárlivost."
Všech 15 vražd bylo objasněno, stejně jako loňských 7 a předloňských 14. Vraha se nepodařilo naposledy dopadnout v případu z roku 2015, kdy byl v Nýdku u rybníku v části Střelmá nalezen ubodaný 62letý muž. Dva vrazi z loňska skončí místo ve vězení na psychiatrii.
---
Parkování v Havířově lze nově platit i bezhotovostně
Lidé, kteří parkují u havířovského magistrátu či pošty v centru města, volali po bezhotovostním způsobu placení. Radnice proto nyní pořídila tři nové parkovací automaty.
V dnešní době je placení kartou či mobilním telefonem běžnou záležitostí. Lidé, kteří ale chtěli zaparkovat v Havířově například u magistrátu, museli mít u sebe mince. Nyní radnice pořídila nové parkovací automaty.
Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: "Jsou tři možnosti zaplacení. Buď můžete kartu vložit, pokud můžete bezhotovostně platit, stejně jako v obchodě, tak můžete přiložit kartu na toto místo, nebo hodinky, pokud máte v hodinkách kartu nebo v telefonu. Je to velice jednoduché to ovládání."
anketa: “Všude, všude. Přijedete do nemocnice, tam jdete na vyšetření, jste tam trochu déle, protože tam jsou fronty a tam to není. Tak co vám zbývá, kde vezmete peníze, ani bankomat tam není.”
anketa: “Asi to je lepší platit kartou, než korunkami. Korunky nemám, vždy jdu někam shánět, měnit. Bylo by fajn, kdyby to bylo všude. Jít s dobou.”
anketa: "Já nemám vůbec žádnou kartu, já jsem podle starého, starej telefon. Jenom potíže s tím jsou všude."
Lidé, kteří jsou ale zvyklí platit hotově, mohou do automatu vhodit i mince.
Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Automaty jsme zatím pořídili tři, a to na ulici Svornosti, z druhé strany na ulici Jana Švermy a také na Dlouhou třídu u pošty."
Placené parkoviště se nachází také za náměstím Republiky. I tam město plánuje, že časem pořídí bezhotovostní automat.
---
Opava snižuje četnost svozu odpadu
Opava chce ušetřit za svoz komunálního odpadu. Proto se v některých lokalitách budou popelnice vyvážet namísto 2x týdně pouze jedenkrát. Tato změna by měla přinést dvou milionovou úsporu v rozpočtu.
Zatímco některá města kvůli zvyšujícím se cenám elektřiny i pohonných hmot přistoupila ke zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu, Opava jde jiným směrem. Od konce ledna se nebudou popelnice vyvážet 2x týdně, ale pouze jednou. Změna se bude týkat lokalit s rodinou zástavbou i bytovými domy, včetně městských částí.
Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Tím, že dojde ke snížení četnosti, tak bychom měli ušetřit kolem 2 mil. korun. A myslím, že v současné době je každá koruna ušetřená je dobrá.“
Náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu šplhají k 70 milionům korun. Nicméně občané to nepocítí. Jejich poplatek bude stále stejný: 660 korun za dospělou osobu a rok, děti od tří let platí polovinu. Přitom reálné náklady jsou na jednu osobu 1400 korun. Rozdíl, tedy 60% částky, dorovnává město. Prozatím o navýšení poplatku neuvažuje.
Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Zatím opravdu neuvažujeme o zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Ale závisí to na tom, jak lidé přistoupí ke třídění odpadu.“
Právě důsledné třídění surovin je totiž klíčem ke snížení nákladů. Čím více odpadu se vyváží na skládku, tím více za něj město platí. A naopak. Opavané mohou třídit plast, papír sklo. Využít mohou také kontejnery pro odkládání bio odpadu, oděvů či elektroodpadu.
Od loňského jara třídí 1700 domácností na sídlišti u Olomoucké ulice odpad z kuchyně, tedy zbytky jídla. Týdně tak vyseparují asi 1,5 tuny gastro odpadu.
Jiří Vaníček, ved. odd. životního prostředí, Magistrát Opava: „Tento projekt bychom chtěli rozšířit. Budeme soutěžit dodavatele na nové období od 1.4. 2023 dál. Chtěli bychom toto třídění rozšířit o sídliště v Kateřinkách a sídliště v Kylešovicích. Tady počítáme s dalšími 85 – 90 stání pro 120 litrové gastro nádoby.“
Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné snižovat nejen kvůli úspoře finanční, ale také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných surovin. To , které má přijít v roce 2030.
---
Smysl mají reflexní prvky a dobré osvětlení přechodů
U přechodů pro chodce na různých místech Moravskoslezského kraje bylo v lednu vidět zvýšený pohyb policistů i pracovníky BESIPU. Svým apelem na bezpečné přecházení reagovali na zvýšené množství dopravních nehod s chodci.
Pod dozorem policistů a zástupce BESIPU byl za úsvitu i přechod pro chodce mezi vlakovým a autobusovým nádražím v Novém Jičíně. Také v tomto městě došlo v lednu ke dvěma nehodám mezi chodcem a vozidlem.
Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom chtěli apelovat na řidiče, aby se zejména za snížené viditelnosti v ranních a večerních hodinách věnovali řízení, a to zejména v blízkosti přechodů pro chodce, kde tyto střety hrozí.”
Chodci si přímo na místě vyslechli doporučení, aby kvůli své bezpečnosti nosili reflexní prvky i v obci, i když jim zákon tuto povinnost nestanovuje.
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Vesměs v tom městě nebo v obci řeší chodci reflexní prvky velice málo. Většinou spoléhají na to, že jsou po chodníku nebo po osvětleném úseku, takže tam opravdu velice málo se setkáváme s tím, že by měli reflexní prvky.”
Dalším problémem je i to, že ne všechny přechody pro chodce jsou dobře osvětlené a pokud se silnice za tmy po dešti navíc leskne, řidiči mnohdy nemají šanci přecházející osobu včas zahlédnout.
Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom si chtěli provést revizi těchto přechodů a upozornit vlastníky komunikací a dát jim podnět, aby se snažili tyto přechody nějak rekonstruovat.”
Základem bezpečného přejití silnice podle dopravních expertů je také oční kontakt mezi řidičem a chodcem.
---
V Porubě žije venku ve dne v noci na 50 bezdomovců
V Ostravě-Porubě žije kolem 50 lidí bez domova. Venku ve stanech a jiných příbytcích tráví den i noc. Další desítky lidí mají kde spát a venku se zdržují pouze přes den. Pomocnou ruku jim nabízí sociální odbor porubské radnice.
Noclehárny nevyužívají ze dvou důvodů. Buď mají problém s alkoholem, nebo mají zvířata, se kterými je dovnitř nepustí. V Porubě jde o pět desítek lidí bez přístřeší, kteří jsou proto venku za každého počasí.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Poruba: “V současné chvíli kolegyně z oddělení sociálních věcí chodí na depistáže mezi osoby bez přístřeší. Chodí jak samostatně tak ve spolupráci s městskou policií. V případě, že potřebují, tak jim nabízejí možnost získání věcí z šatníku, nebo z potravinové banky. Přes den pro ně fungují denní centra ,kde se můžou osprchovat, dát si teplý čaj zvláště tady v tom chladném počasí, případně nějakou polévku.”
Jedním z míst, kde lidé bez domova žijí, je prostor za prádelnou v lese naproti Myslivny. Mají tady vše, co potřebují. Ohniště, nádobí, jídlo i domácí mazlíčky.
Anketa: lidé bez domova: “Já jsem spokojený. Jídlo máme, dřeva je tady dost. Jsme tam sami dva, staráme se o kočky a jinak pohoda.”
"Máme kamna, takže si topíme. Takže nějaká zima nás nemůže překvapit.”
Momentálně jsou díky teplotám nad 0 nejvytíženější Denní centra Armády spásy. Lidem bez domova jsou k dispozici i azylové domy, které jsou určeny pro dlouhodobější pobyt. Pokud mají peníze a jsou volná místa, tak mohou jít i na ubytovnu.
---
Rozšíření centrálního hřbitova je hotové
Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku už je hotové. Ještě je potřeba vyřídit kolaudaci a pak bude možné prostory plnohodnotně využívat. Hřbitov se rozšířil o více než 20 tisíc metrů čtverečních a nabídne několik tisíc nových míst včetně nových schránek v kolumbáriích.
Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku nabídne letos nová místa k pohřbívání. Jeho rozšíření je už totiž hotové.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme na území bývalých skleníků, kde jsme začali budovat další část, další etapu frýdeckého hřbitova. Začalo to bouráním komínů, který jsme tady před asi zhruba rokem a půl, byla tady demolice. Pak následovalo odstranění těch skleníků a celková revitalizace. To, co máte možnost vidět, tak to už je po ukončení všech prací."
Rozšíření se připravovalo od roku 2017 a práce samotné byly zahájeny na podzim roku 2020. To nejdůležitější se zvládlo do konce roku 2022.
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je tady vybudováno asi 1 100 urnových míst, je tady 678 schránek kolumbárií, které jsou tady za mnou v různé velikosti. Pro dvě nebo pro 4 urny. Je tady asi 400 klasických hrobů, včetně dvouhrobů. Pak tady bude asi 400 epitafů. Takže je to poměrně rozsáhlé nové pohřebiště."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takové ty nejzajímavější prvky, které tady byly udělány, je přemístění božích muk, které byly předtím před branou. Ty jsou za mnou. Pak tady bylo vysázeno zhruba 70 stromů, dále tady byly vysázeny keře, celková úprava zeleně. A je tady vybudováno i kolumbárium, které bylo v požadavcích občanů. Celkově se zvýšil počet hrobových míst o 2 tisíce."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Ta stavba rozšíření hřbitova je asi historicky největší jednotlivou zakázkou technických služeb. Trvala nám více než 2 roky a myslím, že jsme se na ní taky hodně naučili."
Město připravuje podmínky, za kterých si mohou zájemci místa pořídit.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak si mohou potom tady koupit krycí žulové desky a nechat si tam vyrýt jméno toho, kdo tam bude uschován. Ještě dodám, že v rámci těch prací bylo ještě zřízeno sociální zařízení pro návštěvníky, což je také plus. Plus další zázemí pro pracovníky Technických služeb. Celkový náklad byl 62 milionů, které tady realizovaly technické služby. Já jím tímto děkuji, prokázaly tady dobrou práci a schopnosti."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to samozřejmě nové pohřebiště, moderní pohřebiště. V tom smyslu, že jsou tady moderní prvky, nějaké ochranné prvky, jsou tady kamery. Bude pod dohledem městské policie. Takže to bude bezpečné místo."
V těchto dnech by mělo dojít ke kolaudaci a od února má být možné před hřbitovem i parkovat.
---