Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Lidé z Dolní Lutyně a Věřňovic protestují proti továrně
  • Pavilon chirurgie SNO prošel kompletní rekonstrukcí
  • Bikesharing funguje v Ostravě už 6 let
  • Studenti v rámci projektu absolvují stáž v deseti firmách
  • Rekonstrukcí vily Ostrava získala nový turistický cíl
  • Novojičínští učni ukázali, že řemeslo zvládají jako profíci

Lidé z Dolní Lutyně a Věřňovic protestují proti továrně

Velmi rozjitřená atmosféra panovala v pondělí večer v Kulturním domě v Dolní Lutyni. Zástupci státu a kraje tam totiž lidem představili projekt nové továrny. Tu by zahraniční investor postavil na poli mezi Dolní Lutyní a Věřňovicemi, o čemž však lidé nechtějí ani slyšet.

O diskusi k výstavbě továrny byl mezi obyvateli Dolní Lutyně a Věřňovic velký zájem. Lidé chtěli vědět, která firma chce na poli mezi obcemi stavět a především, co tam hodlá vyrábět. Ani jedno se však nedozvěděli. Na mapkách však viděli, jak velké území továrna zabere a jak má být řešeno dopravní napojení.

Anketa: “My s tím záměrem výstavby určitě nesouhlasíme. Uděláme všechno pro to, co bude v našich silách, abychom tomu zamezili.”

Pavel Buzek (STAN), starosta Dolní Lutyně: “Určitě je dobře, že občané přišli a že všichni slyšeli, co se lidé v Dolní Lutyni a Věřňovicích myslí. Samozřejmě obec není z toho nadšená. Já se nejvíce bojím toho, že se rozdělí a ty obavy sdílím. Všechno, co jste tady slyšeli, jsou závažné věci, které se musí řešit.”

Tovární haly mají zabrat 280 hektarů na polích vedle dálnice. Místní chtějí investora odradit a uspořádají referendum.

Václav Palička, předseda představenstva, Moravskoslezské Investice a Development: “Referendum samozřejmě je směrodatné. Záleží na tom typu dotazu, který tam v tom referendu bude. Byli bychom neradi, pokud by to referendum vlastně znemožnilo se dohodnout na některých věcech. Takže naší snahou je vlastně vytvořit dohodu s těmi obcemi. Snažíme se o to vytvořit nějakou smlouvu písemnou. Pokud by to referendum v budoucnosti znemožnilo té obci takovou dohodu uzavřít, tak by to byla škoda.”

O vyhlášení referenda se bude rozhodovat v dubnu a konat by se mohlo už při volbách do Evropského parlamentu v červnu.

---

Pavilon chirurgie SNO prošel kompletní rekonstrukcí

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice opět splňuje základní požadavky hygieny a zdravotnictví. Díky kompletní rekonstrukci je nově na každém pokoji sociální zařízení, přibyly i nadstandardní pokoje a nový je i veškerý interiér, rozvody, podlahy a stropy. 

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Změnila se dispozice hlavně vyšetřovací části. To znamená sesterna, která byla původně úplně na konci chodby, je posunutá dopředu. Má to své výhody, protože personál má přehled o tom, kdo se pohybuje na oddělení hned od začátku. Byly zrušené balkony, které se využily právě na zvětšení pokojů o prostor, který jsme potřebovali na sociální zařízení.”

Všechny pokoje jsou navíc klimatizované a mají venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

Pavel Jašek, pacient: “Máme tady vše. Máme tady klimu, mám tady ledničku, mám krásnou sprchu, záchod, televizi, wifi, všechno. Jsem psychicky výborně tady na tom.”

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Tady tato místnost slouží jako komunikační místnost. To znamená, že tuto místnost můžou využívat lékaři, kteří chtějí podat informace příbuzným pacientů, nebo sestřičky si vezmou pacienta zde na příjem."

V letošním roce má toho Slezská nemocnice ještě hodně před sebou.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Nyní zahajujeme přestavbu posledního domečku v areálu nemocnice, je to pavilon W. Na konci roku bychom chtěli dostavět už ty požadované koridory."

Nadzemní koridory, které propojí jednotlivé pavilony, poskytnou pacientům potřebný komfort při převozu na vyšetření a zaměstnancům usnadní práci za každého počasí.

---

Bikesharing funguje v Ostravě už 6 let

Bikesharing neboli sdílení jízdních kol funguje v Ostravě už šestým rokem a za tu dobu si získalo si obrovskou oblibu. Jen za loňský byla kola společnosti Nextbike vypůjčena uživateli téměř v půl milionech případů a většinou svou trasu zvládli do 15 minut.

Po šesti letech, kdy v Ostravě bikesharing funguje, dnes už není asi nikdo, kdo by tento zdravý a ekologický systém dopravy po městě neznal a velké množství lidí ho i využívá. Svědčí o tom čísla za loňský rok, kdy byla kola firmy Nextbike vypůjčena téměř 470 tisíc krát, což je zhruba 40 tisíc výpůjček měsíčně a 1300 denně.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Celých 91,4 % všech výpůjček bylo do 15 minut. Investice města tedy směřuje v maximální míře do svých obyvatel. Jako garant projektu tak Ostrava plní svoji roli, finančně podporuje zdravou a udržitelnou mobilitu a lidé tuto dopravu proto i více využívají."

Každý rok jsou také vyhodnocováni rekordmani s nejvíce výpůjčkami. Letos to byl Tomáš, který vyjel na sdíleném kole více než tisíckrát. Nextbike ocenil, že loni značně kleslo množství škod způsobené vandaly. 

Lukáš Luňák, obchodní ředitel společnosti Nextbike: "Nextbike hodnotí rok 2023 velmi pozitivně obzvláště pak z pohledu výrazné eliminace vandalismu a umožnění tak větší koncentrace na redistribuci sdílených kol. Jednou z největších výzev pro letošní rok je pro provozovatele výměna celé třetiny kol za nová."

Velká většina, přes 90 procent výpůjček trvá do 15 minut, takže pro uživatele je zdarma. Službu ale za ně platí Ostrava. K dispozici je 1100 kol v 380 stanicích.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro lidi, kteří rádi sdílená kola používají, mám dobrou zprávu: určitě budeme pokračovat dále." 

Síť cyklostezek na území Ostravy zahrnuje aktuálně už téměř 300 kilometrů cyklistických stezek, pruhů a tras, z toho je téměř polovina vedena odděleně od motorové dopravy. 

---

Studenti v rámci projektu absolvují stáž v deseti firmách

Mind Your Future je název unikátního projektu, který se v tomto školním roce realizuje na území MS kraje. Díky němu vybraní studenti středních škol absolvují deset stáží ve významných firmách našeho regionu. My jsme natáčeli ve společnosti Ferrit ve Starém Městě u Frýdku-Místku.

Tento mladý muž se jmenuje Ondřej Neděla, navštěvuje SŠ informačních technologií ve Frýdku-Místku a byl vybrán jako jeden ze studentů, kteří se mohou během roku seznámit s provozem deseti zavedených firem, jako jsou například Ferrit, Tietoevry nebo Hyundai.

Ondřej Neděla, SŠ informačních technologií FM: „Každý v mém věku by si měl zažít aspoň jednu takovou praxi nebo stáž, protože každá stáž mi dá zkušenosti, které bych nenabral za rok, který bych se učil. Praxe je jedinečná a ve studiu se to většinou nedá získat.“

Cílem projektu je, aby studenti viděli provoz firem napříč odvětvími a lépe se tak nasměrovali do svého profesního života.

Petr Řehák, koordinátor projektu Mind Your Future: „Po absolvování stáže nám jeden student řekl, že mu to otevřelo oči a to, co chtěl dělat, dělat nebude a vydá se trochu jiným směrem. To je přesně náplní tohoto projektu, aby si studenti uvědomili, co chtějí dělat.“

Lucie Kusiu, personální manažerka, Ferrit: „Firma se zapojuje do těchto projektů a celkově do spolupráce se školami hlavně proto, že vnímáme, že studenti potřebují více poznat reálné prostředí firmy a samozřejmě je to naše budoucnost. Takže se tomu budeme věnovat i nadále.“

Velmi zajímavý projekt, který zaštítil MS kraj, bude velmi pravděpodobně pokračovat i v příštím školním roce.

---

Rekonstrukcí vily Ostrava získala nový turistický cíl

V Ostravě byla úspěšně dokončena záchrana Grossmannovy vily, památkově chráněného architektonického skvostu města. Po rozsáhlé obnově, zahájené koncem roku 2021 a zaměřené mimo jiné na odstranění dřevomorky, je vila připravena otevřít své brány prvním návštěvníkům.

Rekonstrukcí Grossmannovy vily získala Ostrava i celý MS kraj architektonickou perlu, která se jistě brzy stane vyhledávaným turistickým cílem. Budova byla přitom ve velmi špatném stavu a navíc byla silně napadena dřevomorkou. Záchrana tak byla proveden na poslední chvíli.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem nesmírně rád, že se povedlo tenhle objekt zrekonstruovat a chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Ostrava tím získává svou další dominantu.".

Velkou výzvou bylo schodiště, které bylo při jedné z přestaveb úplně odstraněno. Stavebníci ho ale dokázali znovu postavit podle kousku prkna a fotografie

Daniel Vaněk, architekt: "Věděli jsme jeden rozměr a podle fotografie jsme odměřili všechny ostatní rozměry toho schodiště. Byla to práce na několik týdnů, než se nám čísla, která byla na začátku, potkala s těmi, která jsme měli na konci."

Důležité nyní bude vdechnout vile život. Kromě pravidelných prohlídek, chce magistrát honosných prostor využívat ke konání slavnostních událostí.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme, aby vila v plném režimu fungovala už od léta, tzn. od úterý do neděle. Byli bychom rádi, kdyby Grossmannova vila dosáhla jednou věhlasu vily Tugendhat."

Poprvé se budou moci návštěvníci do vily podívat 4. dubna. Detaily zájemci najdou na webu vilagrossmann.cz.

---

Novojičínští učni ukázali, že řemeslo zvládají jako profíci

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně se věnuje také učňovskému vzdělávání. Velmi výrazný je obor truhlář, jehož učeň je i mistrem republiky. Se svými spolužáky teď ukázal, že své řemeslo už dokážou využít i prakticky.

V dílně Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně je 13 hotových dubových stolů. Jsou dílem učňů druhého ročníku oboru truhlář. A tato jejich práce teď bude vidět i veřejně.

Adam Kučera (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), starosta Mořkova: “Byl to náš nápad na obci, že by bylo pěkné dát prostor učňům, aby mohli dělat nějakou práci, které bude na očích. l tyto stoly budou použity v areálu koupaliště, kde rekonstruujeme restauraci.”

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Najednou byla ta možnost ukázat se. Nejen vyrábět nějaké ptačí budky a stoličky, které si žáci odnesou domů, nicméně tohle je věc, kterou můžeme ukázat, že jsou šikovní, že zvládnou i větší zakázku, že se nemusíme stydět za jejich výrobky.”

Mezi učni je i Lukáš Klézl, který se v loňském roce stal v svém oboru mistrem republiky, a to díky vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Klastr českých nábytkářů. Následně získal také oceněné zřizovatele školy, Moravskoslezského kraje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když se podívám na ty stoly, na ty výrobky, které tu vyrobili učni, tak si myslím, že jsou luxusní, a že se nemají za co stydět. Nemají se za stydět nejen učni, ale hlavně mistři, kteří je vedou."

Lukáš Klézl, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Myslím si, že mě to posunulo dost dopředu, můj sen je takový, že si chci založit firmu, ale nevím, jestli to půjde.”

Realizovaná praxe zdejších učňů může být motivací i pro současné deváťáky, letos tu evidují velký zájem právě pro obory truhlář a tesař.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
29. března 2024, 16:00

Lidé z Dolní Lutyně a Věřňovic protestují proti továrně

Velmi rozjitřená atmosféra panovala v pondělí večer v Kulturním domě v Dolní Lutyni. Zástupci státu a kraje tam totiž lidem představili projekt nové továrny. Tu by zahraniční investor postavil na poli mezi Dolní Lutyní a Věřňovicemi, o čemž však lidé nechtějí ani slyšet.

O diskusi k výstavbě továrny byl mezi obyvateli Dolní Lutyně a Věřňovic velký zájem. Lidé chtěli vědět, která firma chce na poli mezi obcemi stavět a především, co tam hodlá vyrábět. Ani jedno se však nedozvěděli. Na mapkách však viděli, jak velké území továrna zabere a jak má být řešeno dopravní napojení.

Anketa: “My s tím záměrem výstavby určitě nesouhlasíme. Uděláme všechno pro to, co bude v našich silách, abychom tomu zamezili.”

Pavel Buzek (STAN), starosta Dolní Lutyně: “Určitě je dobře, že občané přišli a že všichni slyšeli, co se lidé v Dolní Lutyni a Věřňovicích myslí. Samozřejmě obec není z toho nadšená. Já se nejvíce bojím toho, že se rozdělí a ty obavy sdílím. Všechno, co jste tady slyšeli, jsou závažné věci, které se musí řešit.”

Tovární haly mají zabrat 280 hektarů na polích vedle dálnice. Místní chtějí investora odradit a uspořádají referendum.

Václav Palička, předseda představenstva, Moravskoslezské Investice a Development: “Referendum samozřejmě je směrodatné. Záleží na tom typu dotazu, který tam v tom referendu bude. Byli bychom neradi, pokud by to referendum vlastně znemožnilo se dohodnout na některých věcech. Takže naší snahou je vlastně vytvořit dohodu s těmi obcemi. Snažíme se o to vytvořit nějakou smlouvu písemnou. Pokud by to referendum v budoucnosti znemožnilo té obci takovou dohodu uzavřít, tak by to byla škoda.”

O vyhlášení referenda se bude rozhodovat v dubnu a konat by se mohlo už při volbách do Evropského parlamentu v červnu.

---

Pavilon chirurgie SNO prošel kompletní rekonstrukcí

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice opět splňuje základní požadavky hygieny a zdravotnictví. Díky kompletní rekonstrukci je nově na každém pokoji sociální zařízení, přibyly i nadstandardní pokoje a nový je i veškerý interiér, rozvody, podlahy a stropy. 

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Změnila se dispozice hlavně vyšetřovací části. To znamená sesterna, která byla původně úplně na konci chodby, je posunutá dopředu. Má to své výhody, protože personál má přehled o tom, kdo se pohybuje na oddělení hned od začátku. Byly zrušené balkony, které se využily právě na zvětšení pokojů o prostor, který jsme potřebovali na sociální zařízení.”

Všechny pokoje jsou navíc klimatizované a mají venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

Pavel Jašek, pacient: “Máme tady vše. Máme tady klimu, mám tady ledničku, mám krásnou sprchu, záchod, televizi, wifi, všechno. Jsem psychicky výborně tady na tom.”

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Tady tato místnost slouží jako komunikační místnost. To znamená, že tuto místnost můžou využívat lékaři, kteří chtějí podat informace příbuzným pacientů, nebo sestřičky si vezmou pacienta zde na příjem."

V letošním roce má toho Slezská nemocnice ještě hodně před sebou.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Nyní zahajujeme přestavbu posledního domečku v areálu nemocnice, je to pavilon W. Na konci roku bychom chtěli dostavět už ty požadované koridory."

Nadzemní koridory, které propojí jednotlivé pavilony, poskytnou pacientům potřebný komfort při převozu na vyšetření a zaměstnancům usnadní práci za každého počasí.

---

Bikesharing funguje v Ostravě už 6 let

Bikesharing neboli sdílení jízdních kol funguje v Ostravě už šestým rokem a za tu dobu si získalo si obrovskou oblibu. Jen za loňský byla kola společnosti Nextbike vypůjčena uživateli téměř v půl milionech případů a většinou svou trasu zvládli do 15 minut.

Po šesti letech, kdy v Ostravě bikesharing funguje, dnes už není asi nikdo, kdo by tento zdravý a ekologický systém dopravy po městě neznal a velké množství lidí ho i využívá. Svědčí o tom čísla za loňský rok, kdy byla kola firmy Nextbike vypůjčena téměř 470 tisíc krát, což je zhruba 40 tisíc výpůjček měsíčně a 1300 denně.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Celých 91,4 % všech výpůjček bylo do 15 minut. Investice města tedy směřuje v maximální míře do svých obyvatel. Jako garant projektu tak Ostrava plní svoji roli, finančně podporuje zdravou a udržitelnou mobilitu a lidé tuto dopravu proto i více využívají."

Každý rok jsou také vyhodnocováni rekordmani s nejvíce výpůjčkami. Letos to byl Tomáš, který vyjel na sdíleném kole více než tisíckrát. Nextbike ocenil, že loni značně kleslo množství škod způsobené vandaly. 

Lukáš Luňák, obchodní ředitel společnosti Nextbike: "Nextbike hodnotí rok 2023 velmi pozitivně obzvláště pak z pohledu výrazné eliminace vandalismu a umožnění tak větší koncentrace na redistribuci sdílených kol. Jednou z největších výzev pro letošní rok je pro provozovatele výměna celé třetiny kol za nová."

Velká většina, přes 90 procent výpůjček trvá do 15 minut, takže pro uživatele je zdarma. Službu ale za ně platí Ostrava. K dispozici je 1100 kol v 380 stanicích.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro lidi, kteří rádi sdílená kola používají, mám dobrou zprávu: určitě budeme pokračovat dále." 

Síť cyklostezek na území Ostravy zahrnuje aktuálně už téměř 300 kilometrů cyklistických stezek, pruhů a tras, z toho je téměř polovina vedena odděleně od motorové dopravy. 

---

Studenti v rámci projektu absolvují stáž v deseti firmách

Mind Your Future je název unikátního projektu, který se v tomto školním roce realizuje na území MS kraje. Díky němu vybraní studenti středních škol absolvují deset stáží ve významných firmách našeho regionu. My jsme natáčeli ve společnosti Ferrit ve Starém Městě u Frýdku-Místku.

Tento mladý muž se jmenuje Ondřej Neděla, navštěvuje SŠ informačních technologií ve Frýdku-Místku a byl vybrán jako jeden ze studentů, kteří se mohou během roku seznámit s provozem deseti zavedených firem, jako jsou například Ferrit, Tietoevry nebo Hyundai.

Ondřej Neděla, SŠ informačních technologií FM: „Každý v mém věku by si měl zažít aspoň jednu takovou praxi nebo stáž, protože každá stáž mi dá zkušenosti, které bych nenabral za rok, který bych se učil. Praxe je jedinečná a ve studiu se to většinou nedá získat.“

Cílem projektu je, aby studenti viděli provoz firem napříč odvětvími a lépe se tak nasměrovali do svého profesního života.

Petr Řehák, koordinátor projektu Mind Your Future: „Po absolvování stáže nám jeden student řekl, že mu to otevřelo oči a to, co chtěl dělat, dělat nebude a vydá se trochu jiným směrem. To je přesně náplní tohoto projektu, aby si studenti uvědomili, co chtějí dělat.“

Lucie Kusiu, personální manažerka, Ferrit: „Firma se zapojuje do těchto projektů a celkově do spolupráce se školami hlavně proto, že vnímáme, že studenti potřebují více poznat reálné prostředí firmy a samozřejmě je to naše budoucnost. Takže se tomu budeme věnovat i nadále.“

Velmi zajímavý projekt, který zaštítil MS kraj, bude velmi pravděpodobně pokračovat i v příštím školním roce.

---

Rekonstrukcí vily Ostrava získala nový turistický cíl

V Ostravě byla úspěšně dokončena záchrana Grossmannovy vily, památkově chráněného architektonického skvostu města. Po rozsáhlé obnově, zahájené koncem roku 2021 a zaměřené mimo jiné na odstranění dřevomorky, je vila připravena otevřít své brány prvním návštěvníkům.

Rekonstrukcí Grossmannovy vily získala Ostrava i celý MS kraj architektonickou perlu, která se jistě brzy stane vyhledávaným turistickým cílem. Budova byla přitom ve velmi špatném stavu a navíc byla silně napadena dřevomorkou. Záchrana tak byla proveden na poslední chvíli.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem nesmírně rád, že se povedlo tenhle objekt zrekonstruovat a chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Ostrava tím získává svou další dominantu.".

Velkou výzvou bylo schodiště, které bylo při jedné z přestaveb úplně odstraněno. Stavebníci ho ale dokázali znovu postavit podle kousku prkna a fotografie

Daniel Vaněk, architekt: "Věděli jsme jeden rozměr a podle fotografie jsme odměřili všechny ostatní rozměry toho schodiště. Byla to práce na několik týdnů, než se nám čísla, která byla na začátku, potkala s těmi, která jsme měli na konci."

Důležité nyní bude vdechnout vile život. Kromě pravidelných prohlídek, chce magistrát honosných prostor využívat ke konání slavnostních událostí.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme, aby vila v plném režimu fungovala už od léta, tzn. od úterý do neděle. Byli bychom rádi, kdyby Grossmannova vila dosáhla jednou věhlasu vily Tugendhat."

Poprvé se budou moci návštěvníci do vily podívat 4. dubna. Detaily zájemci najdou na webu vilagrossmann.cz.

---

Novojičínští učni ukázali, že řemeslo zvládají jako profíci

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně se věnuje také učňovskému vzdělávání. Velmi výrazný je obor truhlář, jehož učeň je i mistrem republiky. Se svými spolužáky teď ukázal, že své řemeslo už dokážou využít i prakticky.

V dílně Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně je 13 hotových dubových stolů. Jsou dílem učňů druhého ročníku oboru truhlář. A tato jejich práce teď bude vidět i veřejně.

Adam Kučera (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), starosta Mořkova: “Byl to náš nápad na obci, že by bylo pěkné dát prostor učňům, aby mohli dělat nějakou práci, které bude na očích. l tyto stoly budou použity v areálu koupaliště, kde rekonstruujeme restauraci.”

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Najednou byla ta možnost ukázat se. Nejen vyrábět nějaké ptačí budky a stoličky, které si žáci odnesou domů, nicméně tohle je věc, kterou můžeme ukázat, že jsou šikovní, že zvládnou i větší zakázku, že se nemusíme stydět za jejich výrobky.”

Mezi učni je i Lukáš Klézl, který se v loňském roce stal v svém oboru mistrem republiky, a to díky vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Klastr českých nábytkářů. Následně získal také oceněné zřizovatele školy, Moravskoslezského kraje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když se podívám na ty stoly, na ty výrobky, které tu vyrobili učni, tak si myslím, že jsou luxusní, a že se nemají za co stydět. Nemají se za stydět nejen učni, ale hlavně mistři, kteří je vedou."

Lukáš Klézl, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Myslím si, že mě to posunulo dost dopředu, můj sen je takový, že si chci založit firmu, ale nevím, jestli to půjde.”

Realizovaná praxe zdejších učňů může být motivací i pro současné deváťáky, letos tu evidují velký zájem právě pro obory truhlář a tesař.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-29-03-2024-16-00