Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Garáže u dětského hřiště zdobí pohádkové postavy
  • V Nové Vsi vyrůstá nový park U Boříka
  • Naši hasiči si do Hřenska odvezli 3 km hadic
  • Středověké nálezy u novojičínského centra
  • Restaurátoři pracují v Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie
  • Vražné oslavilo svého největšího rodáka Mendela

Garáže u dětského hřiště zdobí pohádkové postavy

Garáže u jednoho z havířovských hřišť byly pomalovány hanlivými nápisy. To se nelíbilo otci dětí, které si tam chodí hrát, a proto se to rozhodl změnit. Nyní se podívejte na výsledek.

Takto krásně pohádkovými bytostmi vyzdobil pan Škobrtal z Havířova zadní stěny garáží, které se nachází v bezprostřední blízkosti hřiště. Motivací pro něho byly děti.

Vít Škobrtal, autor maleb: "Tato stěna u hřiště byla pomalovaná hanlivými a nelichotivými obrázky. A vzhledem k tomu, že si tu hrají malé děti, i moje děti, tak jsem se rozhodl, že by nebylo špatné zkusit navrhnout majitelům, garážníkům, jestli by byli ochotni povolit, abych ji nějakým způsobem vylepšil.”

anketa: “Je to perfektní, vrací se tady více dětí."

anketa: “Hodně se mi to líbí, protože tady je celkem dobrý beton a taťka to tady chtěl vyzdobit, ať tady je více dětí. Tak se rozhodl, že začne malovat.”

anketa: “Jsem rád, protože je to tu alespoň více veselejší.”

Městu se nápad zalíbil a autora podpořilo finančně na nákup barev a sprejů.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Nápad je to skvělý a mne už v hlavě napadá, že bychom mohli i některé výměníky takto vyzdobit. Já si myslím, že když budu mít poradu s řediteli školek, tak možná některé školky mají boční škaredou plochu nevyužitou a tam by se to mohlo také osvěžit pro ty děti.”

Zájem o graffiti neprojevily jen děti, ale autora oslovili i místní obyvatelé, kteří vznesli požadavek, aby na jednu garáž nasprejoval postavičky ze seriálu Simpsonovi.

---

V Nové Vsi vyrůstá nový park U Boříka

Ostrava je zelené město o čemž svědčí i velké množství parků napříč všemi obvody. Stále navíc vznikají nové a před nedávnem začala realizace dalšího takového projektu. V Nové vsi chtějí vybudovat náves, jaká tam kdysi bývala a vrátit tak do této části města život.

Až do roku 1983, kdy byla vybudována ulice 28. října přes Svinovské mosty, projížděla městským obvodem Ostrava-Nová Ves tramvaj po ulici U Boříka. V okolí známé pivnice, kde byla zastávka, pak bylo jakési centrum obce s obchůdky. Po přemístění tramvajové trati ruch opadal a dnes je tam pusto, což se ale brzy změní. Vzniká totiž nová náves.

Tomáš Lefner (nez.), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Stavíme zde park park a chceme revitalizovat a vrátit nebo spíš vybudovat centrum obce kolem pivnice U Boříka tak, abychom navázali na to, co tady v minulosti bylo." 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Na další ze zcela nových nebo revitalizovaných městských parků se již brzy mohou těšit občané v Nové Vsi. Park se bude rozprostírat mezi jižní a severní částí obce Nová Ves, které od sebe v minulosti oddělil násep komunikace 28. října. Koncepčně je rozdělen do více funkčních celků, kdy ty hlavní představuje jakási nová ‚náves‘ na souběhu cest a v blízkosti průchodu do severní části obce. Bude to jakýsi sjednocující prvek Nové Vsi, tedy místo, které poslouží k přirozenému setkávání.“

Park vyrůstá v rámci projektů na revitalizace a budování městské zeleně. V minulosti už byly revitalizovány břehy Ostravice, Farská zahrada, park ve Svinově či Prokešovo náměstí. Pro Novou Ves bude park začátkem přestavby celé lokality. 

Tomáš Lefner (nez.), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Vidíte už nějaké chodníky, na kterých bude inline dráha, odpočinkové lavičky, přírodní amfiteátr, cvičební prvky nebo třeba skluzavka. Prostě to bude takové místo, kde by se lidé mohli potkávat a kde bude život. Budou tady letní kina, oslavy, rozsvěcení vánočního stromku apod." 

Park by měl být dokončen na přelomu roku. Náklad jsou přibližně 17 milionů korun. 

---

Naši hasiči si do Hřenska odvezli 3 km hadic

I z Moravskoslezského kraje vyrazil na pomoc kolegům do Českého Švýcarska odřad hasičů. Jejich hlavní výbavou je speciální velkoobjemové čerpadlo, které dokáže dopravovat vodu na velkou vzdálenost.

Celá naše země, ale také několik okolních států se snaží pomoci hasičům v boji proti plamenům v Českém Švýcarsku. V úterý večer proto vyjely posily také z našeho kraje, konkrétně z centrály v Ostravě-Zábřehu. Sedm mužů odvezlo techniku, která momentálně při likvidaci požáru chybí. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Ten terén je tak členitý a nepřístupný, že je potřeba mnoho zdrojů hasební vody. na místo jsme vyslali 7 příslušníků HZS MS kraje a velkokapacitní čerpadlo SOMATI plus hadicový kontejner a jejich úkolem je podpora hasebních prací." 

Velkoobjemové čerpadlo Somati, doplněné o hadice o průměru 120 mm, umožní dálkovou dopravu vody o objemu až 8000 litrů za minutu. Hasiči dorazili do Hřenska ráno a po poradě se zasahujícími složkami se zapojili do rozsáhlé akce. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS: "Ten zásah komplikuje fakt, že ta místa jsou odlehlá a nedostanou se tam cisterny, takže se voda dopravuje čerpadly. Naši hasiči mají přidělený sektor a provádějí dopravu vody na požářiště."

podobnou techniku jako náš kraj vysílají do Hřenska i další hasičské sbory, protože dostatek vody bude pro zastavení požáru klíčový. Bohužel se zatím neblíží žádný déšť, který by to hasičům zjednodušil. 

---

Středověké nálezy u novojičínského centra

Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici v Novém Jičíně se nachází v městské památkové rezervaci, před rekonstrukcí zde musel proběhnout záchranný archeologický průzkum. Ten odhalil velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v 15. století.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Další nálezy tvoří například visací zámek, hroty kopí, mince, korálky a kožené předměty. Průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště.”

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Archeologové nyní vědí, že původně dřevěný dům s kamennou komorou zanikl jednorázově při požáru v první polovině 15. století.

---

Restaurátoři pracují v Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie

V úvodním příspěvku vás vezmeme do Konkatedrály Nanebevzetí panny Marie. Poté, co prošla kompletní rekonstrukcí, přišel nyní na řadu také vnitřní mobiliář. Restaurátoři pracují na obnovení bočních oltářů i výmalby kaplí. Vstup dovnitř není omezený, bohoslužby tady probíhají i nadále. Hotovo bude za rok.

Rozsáhlé opravy gotické kulturní památky Konkatedrály Nanebevzetí panny Marie skončily před dvěma roky. Během nich dělníci vyčistili fasádu, vyměnili okna i nevyhovující elektroinstalaci a objekt zaizolovali. Nyní přišlo na řadu vnitřní, barokní, vybavení kostela. Nejprve restaurátoři museli zbavit vlhkosti boční oltáře zdobené umělým mramorem.

Jan Šneberger, restaurátor: „Způsobuje degradaci materiálu. Pojivo štukolustra je sádra, která neodolává vlhkosti a zároveň ten porvch uzavírá.“

Jakub Gajda, restaurátor: „Takže se dělaly kompletní injektáže spodní podlahové spáry do hloubky 1,20 m pod oltáře. Provedla se chemická izolace a provedly se závozy výkopů před oltáři.“

Celková obnova čeká všech 6 bočních, asi deset metrů vysokých oltářů. Restaurátoři dotvoří chybějící části soch a obnoví také zlatý povrch plastik.

Přestože byl kostel postavený v gotickém stylu, veškerá vnitřní výzdoba je barokní. Během 10 let ji vytvořil ve 2. pol. 18. století prostějovský sochař Jan Schubert.

Restaurátoři pracují také na odkrývání původní malby v kaplích. Tady, v kapli Panny Marie Lourdské se z pod barokní výmalby vyloupla renesanční obloha s hvězdami.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Ta malba pochází z konce 19 stol. Ale pod touto malbou se nachází ještě alby starší, pravděpodobně renesančního stáří, 16. - 17. století.“

Novotou zazáří také kazatelna a mramorová křtitelnice s plastikou s názvem Křest Páně. Práce budou v příštím roce pokračovat také na epitafu knížete Karla z Lichtenšteina v presbytáři. Hlavní, baldachýnový oltář zůstane zatím tak, jak je.

Opravy za víc jak deset milionů korun, jejichž investorem je ostravsko-opavské biskupství, budou dokončeny za rok. Během nich bude konkatedrála otevřená pro věřící bez omezení.


---

Vražné oslavilo svého největšího rodáka Mendela

Obec Vražné na Novojičínsku připomněla dvousté výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Oslavy v jeho rodišti, části Hynčice, zde pojali velkolepě a trvaly několik dní.

Slavný přírodovědec Gregor Johann Mendel se narodil v Hynčicích, části obce Vražné, 20. července 1822. Oslavy dvoustého jubilea začaly koncertem ve zdejším kostele, ve kterém byl pokřtěn, pokračovaly uvedením miniopery o jeho životě z pera Miloše Štědroně a vyvrcholily víkendovou slavností.

Gabriela Grzegorzová (Vrážné - obec 21. století), starostka Vražného: “Budou zde animační program, ukázka zpracování kopřiv, vlny, Národní zemědělské muzeum bude učit kaligrafii. Ti zájemci, kteří se to krásné písmo naučí, tak budou mít možnost se zapsat do dějin, protože zkusíme přepsat Mendelův rukopis.”

Slavnostně byla také odhalena křtitelnice, ze které byl Mendel pokřtěn, a podařilo se ji restaurovat, program doprovodily různé koncerty.

Návštěvníků jsem se ptali, co se jim jako první vybaví, když se řekne Mendel.

návštěvníci oslav: 

”Velký vědec, genetik a především kněz a opat.”

“Rodný dům tady u nás v Hynčicích.”

“Hrášek.”

“Je to určitě největší člověk, který se kdy narodil v prostoru Kravařska, génius.”

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Johann Gregor Mendel patří bezesporu k jedněm z nejvýznamnějších osobností své doby. Můžeme říci, že jeho objev, kterým se zapsal do dějin genetiky, patří k těm naprosto klíčovým a mimořádným.”

Obec Vražné rovněž připravuje obnovu expozice Mendelova rodného domu a v listopadu na jeho počest ještě vysadí 200 hrušní.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
31. července 2022, 14:00

Garáže u dětského hřiště zdobí pohádkové postavy

Garáže u jednoho z havířovských hřišť byly pomalovány hanlivými nápisy. To se nelíbilo otci dětí, které si tam chodí hrát, a proto se to rozhodl změnit. Nyní se podívejte na výsledek.

Takto krásně pohádkovými bytostmi vyzdobil pan Škobrtal z Havířova zadní stěny garáží, které se nachází v bezprostřední blízkosti hřiště. Motivací pro něho byly děti.

Vít Škobrtal, autor maleb: "Tato stěna u hřiště byla pomalovaná hanlivými a nelichotivými obrázky. A vzhledem k tomu, že si tu hrají malé děti, i moje děti, tak jsem se rozhodl, že by nebylo špatné zkusit navrhnout majitelům, garážníkům, jestli by byli ochotni povolit, abych ji nějakým způsobem vylepšil.”

anketa: “Je to perfektní, vrací se tady více dětí."

anketa: “Hodně se mi to líbí, protože tady je celkem dobrý beton a taťka to tady chtěl vyzdobit, ať tady je více dětí. Tak se rozhodl, že začne malovat.”

anketa: “Jsem rád, protože je to tu alespoň více veselejší.”

Městu se nápad zalíbil a autora podpořilo finančně na nákup barev a sprejů.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Nápad je to skvělý a mne už v hlavě napadá, že bychom mohli i některé výměníky takto vyzdobit. Já si myslím, že když budu mít poradu s řediteli školek, tak možná některé školky mají boční škaredou plochu nevyužitou a tam by se to mohlo také osvěžit pro ty děti.”

Zájem o graffiti neprojevily jen děti, ale autora oslovili i místní obyvatelé, kteří vznesli požadavek, aby na jednu garáž nasprejoval postavičky ze seriálu Simpsonovi.

---

V Nové Vsi vyrůstá nový park U Boříka

Ostrava je zelené město o čemž svědčí i velké množství parků napříč všemi obvody. Stále navíc vznikají nové a před nedávnem začala realizace dalšího takového projektu. V Nové vsi chtějí vybudovat náves, jaká tam kdysi bývala a vrátit tak do této části města život.

Až do roku 1983, kdy byla vybudována ulice 28. října přes Svinovské mosty, projížděla městským obvodem Ostrava-Nová Ves tramvaj po ulici U Boříka. V okolí známé pivnice, kde byla zastávka, pak bylo jakési centrum obce s obchůdky. Po přemístění tramvajové trati ruch opadal a dnes je tam pusto, což se ale brzy změní. Vzniká totiž nová náves.

Tomáš Lefner (nez.), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Stavíme zde park park a chceme revitalizovat a vrátit nebo spíš vybudovat centrum obce kolem pivnice U Boříka tak, abychom navázali na to, co tady v minulosti bylo." 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Na další ze zcela nových nebo revitalizovaných městských parků se již brzy mohou těšit občané v Nové Vsi. Park se bude rozprostírat mezi jižní a severní částí obce Nová Ves, které od sebe v minulosti oddělil násep komunikace 28. října. Koncepčně je rozdělen do více funkčních celků, kdy ty hlavní představuje jakási nová ‚náves‘ na souběhu cest a v blízkosti průchodu do severní části obce. Bude to jakýsi sjednocující prvek Nové Vsi, tedy místo, které poslouží k přirozenému setkávání.“

Park vyrůstá v rámci projektů na revitalizace a budování městské zeleně. V minulosti už byly revitalizovány břehy Ostravice, Farská zahrada, park ve Svinově či Prokešovo náměstí. Pro Novou Ves bude park začátkem přestavby celé lokality. 

Tomáš Lefner (nez.), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Vidíte už nějaké chodníky, na kterých bude inline dráha, odpočinkové lavičky, přírodní amfiteátr, cvičební prvky nebo třeba skluzavka. Prostě to bude takové místo, kde by se lidé mohli potkávat a kde bude život. Budou tady letní kina, oslavy, rozsvěcení vánočního stromku apod." 

Park by měl být dokončen na přelomu roku. Náklad jsou přibližně 17 milionů korun. 

---

Naši hasiči si do Hřenska odvezli 3 km hadic

I z Moravskoslezského kraje vyrazil na pomoc kolegům do Českého Švýcarska odřad hasičů. Jejich hlavní výbavou je speciální velkoobjemové čerpadlo, které dokáže dopravovat vodu na velkou vzdálenost.

Celá naše země, ale také několik okolních států se snaží pomoci hasičům v boji proti plamenům v Českém Švýcarsku. V úterý večer proto vyjely posily také z našeho kraje, konkrétně z centrály v Ostravě-Zábřehu. Sedm mužů odvezlo techniku, která momentálně při likvidaci požáru chybí. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Ten terén je tak členitý a nepřístupný, že je potřeba mnoho zdrojů hasební vody. na místo jsme vyslali 7 příslušníků HZS MS kraje a velkokapacitní čerpadlo SOMATI plus hadicový kontejner a jejich úkolem je podpora hasebních prací." 

Velkoobjemové čerpadlo Somati, doplněné o hadice o průměru 120 mm, umožní dálkovou dopravu vody o objemu až 8000 litrů za minutu. Hasiči dorazili do Hřenska ráno a po poradě se zasahujícími složkami se zapojili do rozsáhlé akce. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS: "Ten zásah komplikuje fakt, že ta místa jsou odlehlá a nedostanou se tam cisterny, takže se voda dopravuje čerpadly. Naši hasiči mají přidělený sektor a provádějí dopravu vody na požářiště."

podobnou techniku jako náš kraj vysílají do Hřenska i další hasičské sbory, protože dostatek vody bude pro zastavení požáru klíčový. Bohužel se zatím neblíží žádný déšť, který by to hasičům zjednodušil. 

---

Středověké nálezy u novojičínského centra

Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici v Novém Jičíně se nachází v městské památkové rezervaci, před rekonstrukcí zde musel proběhnout záchranný archeologický průzkum. Ten odhalil velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v 15. století.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Další nálezy tvoří například visací zámek, hroty kopí, mince, korálky a kožené předměty. Průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště.”

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Archeologové nyní vědí, že původně dřevěný dům s kamennou komorou zanikl jednorázově při požáru v první polovině 15. století.

---

Restaurátoři pracují v Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie

V úvodním příspěvku vás vezmeme do Konkatedrály Nanebevzetí panny Marie. Poté, co prošla kompletní rekonstrukcí, přišel nyní na řadu také vnitřní mobiliář. Restaurátoři pracují na obnovení bočních oltářů i výmalby kaplí. Vstup dovnitř není omezený, bohoslužby tady probíhají i nadále. Hotovo bude za rok.

Rozsáhlé opravy gotické kulturní památky Konkatedrály Nanebevzetí panny Marie skončily před dvěma roky. Během nich dělníci vyčistili fasádu, vyměnili okna i nevyhovující elektroinstalaci a objekt zaizolovali. Nyní přišlo na řadu vnitřní, barokní, vybavení kostela. Nejprve restaurátoři museli zbavit vlhkosti boční oltáře zdobené umělým mramorem.

Jan Šneberger, restaurátor: „Způsobuje degradaci materiálu. Pojivo štukolustra je sádra, která neodolává vlhkosti a zároveň ten porvch uzavírá.“

Jakub Gajda, restaurátor: „Takže se dělaly kompletní injektáže spodní podlahové spáry do hloubky 1,20 m pod oltáře. Provedla se chemická izolace a provedly se závozy výkopů před oltáři.“

Celková obnova čeká všech 6 bočních, asi deset metrů vysokých oltářů. Restaurátoři dotvoří chybějící části soch a obnoví také zlatý povrch plastik.

Přestože byl kostel postavený v gotickém stylu, veškerá vnitřní výzdoba je barokní. Během 10 let ji vytvořil ve 2. pol. 18. století prostějovský sochař Jan Schubert.

Restaurátoři pracují také na odkrývání původní malby v kaplích. Tady, v kapli Panny Marie Lourdské se z pod barokní výmalby vyloupla renesanční obloha s hvězdami.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Ta malba pochází z konce 19 stol. Ale pod touto malbou se nachází ještě alby starší, pravděpodobně renesančního stáří, 16. - 17. století.“

Novotou zazáří také kazatelna a mramorová křtitelnice s plastikou s názvem Křest Páně. Práce budou v příštím roce pokračovat také na epitafu knížete Karla z Lichtenšteina v presbytáři. Hlavní, baldachýnový oltář zůstane zatím tak, jak je.

Opravy za víc jak deset milionů korun, jejichž investorem je ostravsko-opavské biskupství, budou dokončeny za rok. Během nich bude konkatedrála otevřená pro věřící bez omezení.


---

Vražné oslavilo svého největšího rodáka Mendela

Obec Vražné na Novojičínsku připomněla dvousté výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Oslavy v jeho rodišti, části Hynčice, zde pojali velkolepě a trvaly několik dní.

Slavný přírodovědec Gregor Johann Mendel se narodil v Hynčicích, části obce Vražné, 20. července 1822. Oslavy dvoustého jubilea začaly koncertem ve zdejším kostele, ve kterém byl pokřtěn, pokračovaly uvedením miniopery o jeho životě z pera Miloše Štědroně a vyvrcholily víkendovou slavností.

Gabriela Grzegorzová (Vrážné - obec 21. století), starostka Vražného: “Budou zde animační program, ukázka zpracování kopřiv, vlny, Národní zemědělské muzeum bude učit kaligrafii. Ti zájemci, kteří se to krásné písmo naučí, tak budou mít možnost se zapsat do dějin, protože zkusíme přepsat Mendelův rukopis.”

Slavnostně byla také odhalena křtitelnice, ze které byl Mendel pokřtěn, a podařilo se ji restaurovat, program doprovodily různé koncerty.

Návštěvníků jsem se ptali, co se jim jako první vybaví, když se řekne Mendel.

návštěvníci oslav: 

”Velký vědec, genetik a především kněz a opat.”

“Rodný dům tady u nás v Hynčicích.”

“Hrášek.”

“Je to určitě největší člověk, který se kdy narodil v prostoru Kravařska, génius.”

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Johann Gregor Mendel patří bezesporu k jedněm z nejvýznamnějších osobností své doby. Můžeme říci, že jeho objev, kterým se zapsal do dějin genetiky, patří k těm naprosto klíčovým a mimořádným.”

Obec Vražné rovněž připravuje obnovu expozice Mendelova rodného domu a v listopadu na jeho počest ještě vysadí 200 hrušní.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-31-07-2022-14-00