Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Michala Sloniny a kameramana Petra Macury
  • Ve Slezské Ostravě se bude investovat do hřbitovů
  • Na Velikonoce na hradě lákalo nejen jarní počasí
  • Příští týden začne ve Slezské rajónové čištění

Ve Slezské Ostravě se bude investovat do hřbitovů

Slezská Ostrava se společně s městem pustí do rekonstrukce hřbitovů. V městském obvodu se nachází celkem 6 pohřebišť a investiční akce se letos budou týkat většiny z nich. V plánu je celkem sedm projektů s cílem zdůstojnit tato pietní místa.

Městský obvod pravidelně opravuje jak velký Ústřední hřbitov, tak taky všechny menší hřbitovy na svém území. Na jejich údržbu jsou každoročně vyčleněny nemalé finance.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Ročně vynakládáme na správu hřbitovů včetně investičních akcí něco přes tři desítky milionů korun. Každoročně dostáváme od města osmimilionový příspěvek právě na provoz Ústředního hřbitova, protože právě zde je pohřbeno nejvíce lidí a občané Slezské Ostravy zde netvoří ani pětinu pohřbených. Zároveň dostáváme příspěvky na jednotlivé investiční akce."

Na Ústředním hřbitově realizuje městský obvod minimálně jednu velkou investiční akci ročně. Rekonstrukcí v současnosti prochází prostranství před kostelem svatého Josefa a buduje se nová květinová síň.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Současně jsou na ústředním hřbitově připraveny další dvě investiční akce. Jedná se jednak o velkou akci města, kterou je rekonstrukce krematoria, kde z architektonické soutěže vzešel návrh a dnes se tedy dokončuje projektová dokumentace a mělo by se začít krematorium rekonstruovat. A současně se jedná také o rozšíření technického zázemí naší správy hřbitova, kde by měli mít právě dělníci starající se o hřbitov své nové zázemí."

Budova technického zázemí bude sloužit pro uskladnění techniky a materiálu pro údržbu, parkování vozidel, ale také jako šatny pracovníků. Ostravské krematorium, které je jediné v kraji, pak už má hotové i vizualizace.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora města Ostravy: "Momentálně se finišuje s projektovou přípravou. Pokud by všechno šlo i s procesem povolování dobře, tak si myslím, že ke konci příštího roku, pokud veřejná zakázka bude plynulá, by se dalo začít. Nejpozději v roce 2026, ale rok 2026 je už jistota."

K rekonstrukcím a estetizacím dojde i na menších hřbitovech v Kunčičkách, Muglinově a Heřmanicích.

Nataša Lukášová, vedoucí oddělení hřbitovní správy Slezská Ostrava: "V letošním roce se připravují estetizace těch malých hřbitovů, protože je tam hodně opuštěných hrobů, které jsou v docela havarijních stavech, nikdo se k nim nehlásí a likvidace těch hrobů představuje vysoké náklady na odstranění těch betonových rámování, takže na většině těch hřbitovů proběhnou tyhle likvidace a v Heřmanicích, na hřbitově u kostela, je taková stará márnice, kdy se městský obvod rozhodl, že ji opraví."

Budova márnice bude po rekonstrukci pronajata místní farnosti, která zde plánuje zřídit trvalou výstavu o historii Heřmanic. Přístupná by měla být široké veřejnosti v návštěvních hodinách hřbitova.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: "Tato márnice už je tady hodně dlouho a vidíme, že chátrá. A teď došlo k tomu, že se rozhodovalo, jestli ji zbourat a byly hlasy, že se zbourá a nám to přišlo líto, protože jednak to patří do toho prostoru, lidé si na to zvykli, a pak nás napadlo, že je to pěkná místnost, kde bychom mohli vzpomínat na to, jak se kdysi žilo. Takže bychom z toho rádi vytvořili takové muzeum starých tradic a já bych si představoval, že by to bylo takové všemi smysly vnímatelné, že by tam bylo něco, co bude pěkně znít, že tam bude nějaká skulptura, která bude třeba pro zrakově postižené, že tam budou krásné obrazy, možná tam bude třeba něco vonět, nevím, to je taková moje představa."

Na starém hřbitově v Heřmanicích přibude také vodovodní stojan a dojde ke zpevnění ploch. V Kunčičkách se opraví kříž, který tvoří hlavní dominantu hřbitova.

---

Na Velikonoce na hradě lákalo nejen jarní počasí

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků. V lidové tradici jsou ale hlavně svátkem vítání jara. Nejen zvyky a tradice našich předků si mohli vychutnat návštěvníci lidové slavnosti a velikonočního jarmarku na Slezskoostravském hradě.

Program letošních Velikonoc na hradě byl opět bohatý a na své si přišel úplně každý. Nádvoří tak zaplnilo jako každý rok množství návštěvníků všeho věku. Tradice velikonočních slavností na Slezskoostravském hradě je dlouhá.

Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Abych se vám přiznal, už si ani nepamatuju prvního ročníku, kdy jsme Velikonoce na Slezskoostravském hradě pořádali, ale nemýlím-li se, určitě 15 let to bude, co Slezskoostravský hrad znovu povstal se svého popela jako dávný fénix. Prvním ročníkem se dělají akce jak na historické téma, tak i s lidovou tematikou, velikonoční jarmark a velikonoční zvyky nevyjímaje."

Mezi symboly Velikonoc patří samozřejmě pomlázka, a i tu si mohli návštěvníci jarmarku opatřit. Mistr řemesla vyráběl tatary, mrskačky, kyčky nebo karabáče přímo na místě.

Radoslav Šimon, výrobce velikonočních pomlázek: "Teďka dělám na zakázku takový malinký, co nejmenší, to bude ten obyčejný a je to pro malého prcka, asi dvouletého, možná i míň, tak tady mám teďka zakázku, takže než se vrátí, musí být hotová. Tohle jsou takové ty nejobyčejnější, i když pro mě na naučení jsou nejsložitější, pak jsou takhle s vrtulkami, a pak jsou tam ještě v košíku takové lámané, těch dělám teda míň, protože dlouho trvají."

Návštěvníci si nemuseli pomlázku koupit hotovou, mohli si ji i sami uplést.

Na Slezskoostravském hradě nechyběli kejklíři a komedianti, lidové písně a tance, množství prodejních stánků nebo oslík, na kterém se děti mohly povozit. Letos ale návštěvníky přilákalo hlavně jarní počasí.

anketa, návštěvníci akce: "Hlavní důvod byl, že jsme nechtěli sedět doma, bylo pěkně, sluníčko, tak jsme se vydali někam na nějakou akci. Našli jsme tady tuhle akci a jsem zvědavý, co tady bude za věci k vidění a tak dále."

anketa, návštěvníci akce: "Určitě Velikonoce, svátky jara, a každopádně krásné počasí. A tady ty stánky, ta výzdoba, to je super, už jsme tady byli často."

Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Velikonoční jarmark, pomlázky, vejce, šperkařské, řezbářské řemeslo, to určitě k Velikonocům patří, ale především to setkání těch rodičů, prarodičů, těch malých a nejmenších, to, strávit krásné prosluněné odpoledne a podvečer jako je tento, to je to nejdůležitější, a pakliže se tak děje v sepětí dobré muziky, dobrého jídla a dobrého pití, pak je zaděláno na krásný den."

---

Příští týden začne ve Slezské rajónové čištění

Slezská Ostrava se po zimním období chystá na rajónové čištění. Probíhat bude od dubna do května a řidiči by si měli v tomto období dát pozor na to, kam zaparkují. Pokud nebudou dbát značení, jejich vozidla čeká odtažení.

Kamenec, Muglinov, Nová Osada, Kmetská, Vančurova a Olbrachtova – to jsou jednotlivé oblasti, kde postupně proběhne ve Slezské Ostravě rajónové čištění. Začne už příští týden a bude se týkat celkem 38 lokalit v rámci celého obvodu.

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava zajišťuje čištění komunikací a chodníků po celý rok, nicméně v měsících duben a květen zajišťujeme i rajonové čištění. Rajonové čištění probíhá zejména v oblastech sídlišť, a to z důvodu, že po celý rok auta obyvatelů brání vyčištění těchto zpevněných ploch."

Obyvatelé konkrétních úseků budou vždy včas informováni, aby nedocházelo ke komplikacím. První rajónové čištění začne na sídlišti Kamenec v pondělí 8. dubna a bude se týkat jak parkovišť, tak příjezdových komunikací.

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: "Co se týká parkovišť, tak tam je to někdy problematické, ale obyvatelům Slezské vždycky 7 dní dopředu dáváme vědět, to znamená, že se na to můžou připravit, a potom probíhá to samotné čištění na těch parkovištích a dočišťování pracovníky úřadu Slezská Ostrava."

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "V těchto místech rajonového čištění bude umístěno dopravní značení zákaz stání s dodatkovou tabulkou s datem a časem od 6 do 18 hodiny. Proto žádáme občany, aby v tento čas nezaparkovali auta v těchto místech a Technické služby Slezská Ostrava mohly v pořádku tuto oblast vyčistit."

Pokud řidiči nedodrží dopravní značení, budou upozorněni městskou policií, případně bude špatně zaparkované vozidlo odtaženo. Náklady spojené s odtahem bude muset v takovém případě uhradit řidič společně s pokutou. Plánované rajónové čištění by mělo letos skončit 7. května okolím Modrého pavilonu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
02. dubna 2024, 16:30

Ve Slezské Ostravě se bude investovat do hřbitovů

Slezská Ostrava se společně s městem pustí do rekonstrukce hřbitovů. V městském obvodu se nachází celkem 6 pohřebišť a investiční akce se letos budou týkat většiny z nich. V plánu je celkem sedm projektů s cílem zdůstojnit tato pietní místa.

Městský obvod pravidelně opravuje jak velký Ústřední hřbitov, tak taky všechny menší hřbitovy na svém území. Na jejich údržbu jsou každoročně vyčleněny nemalé finance.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Ročně vynakládáme na správu hřbitovů včetně investičních akcí něco přes tři desítky milionů korun. Každoročně dostáváme od města osmimilionový příspěvek právě na provoz Ústředního hřbitova, protože právě zde je pohřbeno nejvíce lidí a občané Slezské Ostravy zde netvoří ani pětinu pohřbených. Zároveň dostáváme příspěvky na jednotlivé investiční akce."

Na Ústředním hřbitově realizuje městský obvod minimálně jednu velkou investiční akci ročně. Rekonstrukcí v současnosti prochází prostranství před kostelem svatého Josefa a buduje se nová květinová síň.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Současně jsou na ústředním hřbitově připraveny další dvě investiční akce. Jedná se jednak o velkou akci města, kterou je rekonstrukce krematoria, kde z architektonické soutěže vzešel návrh a dnes se tedy dokončuje projektová dokumentace a mělo by se začít krematorium rekonstruovat. A současně se jedná také o rozšíření technického zázemí naší správy hřbitova, kde by měli mít právě dělníci starající se o hřbitov své nové zázemí."

Budova technického zázemí bude sloužit pro uskladnění techniky a materiálu pro údržbu, parkování vozidel, ale také jako šatny pracovníků. Ostravské krematorium, které je jediné v kraji, pak už má hotové i vizualizace.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora města Ostravy: "Momentálně se finišuje s projektovou přípravou. Pokud by všechno šlo i s procesem povolování dobře, tak si myslím, že ke konci příštího roku, pokud veřejná zakázka bude plynulá, by se dalo začít. Nejpozději v roce 2026, ale rok 2026 je už jistota."

K rekonstrukcím a estetizacím dojde i na menších hřbitovech v Kunčičkách, Muglinově a Heřmanicích.

Nataša Lukášová, vedoucí oddělení hřbitovní správy Slezská Ostrava: "V letošním roce se připravují estetizace těch malých hřbitovů, protože je tam hodně opuštěných hrobů, které jsou v docela havarijních stavech, nikdo se k nim nehlásí a likvidace těch hrobů představuje vysoké náklady na odstranění těch betonových rámování, takže na většině těch hřbitovů proběhnou tyhle likvidace a v Heřmanicích, na hřbitově u kostela, je taková stará márnice, kdy se městský obvod rozhodl, že ji opraví."

Budova márnice bude po rekonstrukci pronajata místní farnosti, která zde plánuje zřídit trvalou výstavu o historii Heřmanic. Přístupná by měla být široké veřejnosti v návštěvních hodinách hřbitova.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: "Tato márnice už je tady hodně dlouho a vidíme, že chátrá. A teď došlo k tomu, že se rozhodovalo, jestli ji zbourat a byly hlasy, že se zbourá a nám to přišlo líto, protože jednak to patří do toho prostoru, lidé si na to zvykli, a pak nás napadlo, že je to pěkná místnost, kde bychom mohli vzpomínat na to, jak se kdysi žilo. Takže bychom z toho rádi vytvořili takové muzeum starých tradic a já bych si představoval, že by to bylo takové všemi smysly vnímatelné, že by tam bylo něco, co bude pěkně znít, že tam bude nějaká skulptura, která bude třeba pro zrakově postižené, že tam budou krásné obrazy, možná tam bude třeba něco vonět, nevím, to je taková moje představa."

Na starém hřbitově v Heřmanicích přibude také vodovodní stojan a dojde ke zpevnění ploch. V Kunčičkách se opraví kříž, který tvoří hlavní dominantu hřbitova.

---

Na Velikonoce na hradě lákalo nejen jarní počasí

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků. V lidové tradici jsou ale hlavně svátkem vítání jara. Nejen zvyky a tradice našich předků si mohli vychutnat návštěvníci lidové slavnosti a velikonočního jarmarku na Slezskoostravském hradě.

Program letošních Velikonoc na hradě byl opět bohatý a na své si přišel úplně každý. Nádvoří tak zaplnilo jako každý rok množství návštěvníků všeho věku. Tradice velikonočních slavností na Slezskoostravském hradě je dlouhá.

Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Abych se vám přiznal, už si ani nepamatuju prvního ročníku, kdy jsme Velikonoce na Slezskoostravském hradě pořádali, ale nemýlím-li se, určitě 15 let to bude, co Slezskoostravský hrad znovu povstal se svého popela jako dávný fénix. Prvním ročníkem se dělají akce jak na historické téma, tak i s lidovou tematikou, velikonoční jarmark a velikonoční zvyky nevyjímaje."

Mezi symboly Velikonoc patří samozřejmě pomlázka, a i tu si mohli návštěvníci jarmarku opatřit. Mistr řemesla vyráběl tatary, mrskačky, kyčky nebo karabáče přímo na místě.

Radoslav Šimon, výrobce velikonočních pomlázek: "Teďka dělám na zakázku takový malinký, co nejmenší, to bude ten obyčejný a je to pro malého prcka, asi dvouletého, možná i míň, tak tady mám teďka zakázku, takže než se vrátí, musí být hotová. Tohle jsou takové ty nejobyčejnější, i když pro mě na naučení jsou nejsložitější, pak jsou takhle s vrtulkami, a pak jsou tam ještě v košíku takové lámané, těch dělám teda míň, protože dlouho trvají."

Návštěvníci si nemuseli pomlázku koupit hotovou, mohli si ji i sami uplést.

Na Slezskoostravském hradě nechyběli kejklíři a komedianti, lidové písně a tance, množství prodejních stánků nebo oslík, na kterém se děti mohly povozit. Letos ale návštěvníky přilákalo hlavně jarní počasí.

anketa, návštěvníci akce: "Hlavní důvod byl, že jsme nechtěli sedět doma, bylo pěkně, sluníčko, tak jsme se vydali někam na nějakou akci. Našli jsme tady tuhle akci a jsem zvědavý, co tady bude za věci k vidění a tak dále."

anketa, návštěvníci akce: "Určitě Velikonoce, svátky jara, a každopádně krásné počasí. A tady ty stánky, ta výzdoba, to je super, už jsme tady byli často."

Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Velikonoční jarmark, pomlázky, vejce, šperkařské, řezbářské řemeslo, to určitě k Velikonocům patří, ale především to setkání těch rodičů, prarodičů, těch malých a nejmenších, to, strávit krásné prosluněné odpoledne a podvečer jako je tento, to je to nejdůležitější, a pakliže se tak děje v sepětí dobré muziky, dobrého jídla a dobrého pití, pak je zaděláno na krásný den."

---

Příští týden začne ve Slezské rajónové čištění

Slezská Ostrava se po zimním období chystá na rajónové čištění. Probíhat bude od dubna do května a řidiči by si měli v tomto období dát pozor na to, kam zaparkují. Pokud nebudou dbát značení, jejich vozidla čeká odtažení.

Kamenec, Muglinov, Nová Osada, Kmetská, Vančurova a Olbrachtova – to jsou jednotlivé oblasti, kde postupně proběhne ve Slezské Ostravě rajónové čištění. Začne už příští týden a bude se týkat celkem 38 lokalit v rámci celého obvodu.

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava zajišťuje čištění komunikací a chodníků po celý rok, nicméně v měsících duben a květen zajišťujeme i rajonové čištění. Rajonové čištění probíhá zejména v oblastech sídlišť, a to z důvodu, že po celý rok auta obyvatelů brání vyčištění těchto zpevněných ploch."

Obyvatelé konkrétních úseků budou vždy včas informováni, aby nedocházelo ke komplikacím. První rajónové čištění začne na sídlišti Kamenec v pondělí 8. dubna a bude se týkat jak parkovišť, tak příjezdových komunikací.

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: "Co se týká parkovišť, tak tam je to někdy problematické, ale obyvatelům Slezské vždycky 7 dní dopředu dáváme vědět, to znamená, že se na to můžou připravit, a potom probíhá to samotné čištění na těch parkovištích a dočišťování pracovníky úřadu Slezská Ostrava."

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "V těchto místech rajonového čištění bude umístěno dopravní značení zákaz stání s dodatkovou tabulkou s datem a časem od 6 do 18 hodiny. Proto žádáme občany, aby v tento čas nezaparkovali auta v těchto místech a Technické služby Slezská Ostrava mohly v pořádku tuto oblast vyčistit."

Pokud řidiči nedodrží dopravní značení, budou upozorněni městskou policií, případně bude špatně zaparkované vozidlo odtaženo. Náklady spojené s odtahem bude muset v takovém případě uhradit řidič společně s pokutou. Plánované rajónové čištění by mělo letos skončit 7. května okolím Modrého pavilonu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-02-04-2024-16-34