Slezská Ostrava má novou místostarostku
Městský obvod Slezská Ostrava má novou místostarostku. Stala se jí Kateřina Krenželoková, která ve funkci nahradila dosavadního místostarostu Jiřího Stocha. Ten uspěl ve výběrovém řízení na ředitele ostravského krematoria.
Únorové zasedání zastupitelstva obvodu přineslo velké změny v personálním složení slezskoostravské radnice. Radní Dagmar Macháčková se vzdala resortu sociálních věcí a Jiří Stoch svého postu místostarosty. Na jeho místo byla nově zvolena Kateřina Krenželoková. V gesci bude mít odbor sociálních věcí a hospodářské správy.
Kateřina Krenželoková (ANO), nová místostarostka Slezské Ostravy: „V sociálních službách mám mnoho zkušeností, hlavně tady v rámci našeho městského obvodu, kde jsem působila jak na odboru sociálních věcí, tak následně i v sociálních službách. Moje poslední pozice byla vedoucí domova pro seniory v Ostravě-Antošovicích, takže věřím, že svoje zkušenosti budu moct zúročit právě tady v našem městském obvodě.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zvolením paní místo starostky Krenželokové nám došlo k zajímavé situaci, kdy ženy získaly ve slezskoostravské radě většinu, je jich 6 z celkového počtu 11 radních. Pokořili jsme tak další metu, protože po volbách měly ženy většinu ve slezskoostravském zastupitelstvu, a já jsem rád, že u nás na Slezské máme takovéto zastoupení žen, a věřím, že budeme inspirací nejen pro radnice v našem okolí.“
Nová místostarostka se momentálně seznamuje se svěřenými úseky. Podle jejích slov ale fungují velmi dobře.
Kateřina Krenželoková (ANO), nová místostarostka Slezské Ostravy: „Tím, že předávám i pozici vedoucího pracovníka v rámci domova pro seniory nové kolegyni, to zabydlení ještě není úplně v závěru. Některé dny jsem zde na radnici a spíš tu tak rozkoukávám, seznamuju se se zaměstnanci, a zároveň právě na domově v Antošovicích předávám veškeré podklady nové kolegyni.“
S novou pozicí se seznamuje taky bývalý místostarosta Jiří Stoch, který uspěl ve výběrovém řízení na ředitele Krematoria Ostrava.
Jiří Stoch (ANO), člen představenstva Krematoria Ostrava: „První dojmy byly velice dobré, jelikož jsem zjistil, že kolektiv je zapracovaný, zaměstnanci a zaměstnankyně pracují profesionálně, krematorium funguje na velmi dobré úrovni, nicméně i tak bych rád služby pozvednul ještě výše.“
Ve své funkci už tak nový ředitel začíná malými změnami. V příštím roce jej pak čeká dohled nad zevrubnou rekonstrukcí krematoria.
Jiří Stoch (ANO), člen představenstva Krematoria Ostrava: „Začal jsem optimalizovat vybavení, co se týká výpočetní techniky, co se týká dokumentů. Pomalu vlastně vplouvám do těch procesů, které tady v krematorium fungují, a snažím se nějakým způsobem jednat s mistry a věci zlepšovat tak, aby veřejnost vnímala krematorium jako pietní místo krásného rozloučení s jejich blízkými.“
---
Hrad láká novou terasou i srovnávacími fotografiemi
Slezskoostravský hrad je od prvního března po zimě znovu otevřený pro veřejnost a návštěvníkům na jaře nabídne několik novinek. Dokončena byla nová terasa i občerstvení a prohlídku hradu ozvláštní srovnávací fotografie.
Už v srpnu minulého roku mohli návštěvníci Slezskoostravského hradu zaregistrovat dočasný přesun hradního občerstvení. Stánek i někdejší posezení prošly výraznou přestavbou, která byla dokončena letos v únoru.
Miriam Čechová, kastelánka Slezskoostravského hradu: „Rozhodli jsme se udělat novou terasu na místě, kde bylo staré občerstvení. Zaprvé jsme to chtěli trošku zmodernizovat a chtělo to už trochu opravit. Je to pro lidi takové místo odpočinku, kde si můžou dát kávičku, něco malého zakousnutí. Ale také zvažujeme, že bychom místo využili třeba pro malá divadelní přestavení, pro menší koncerty. Děláme tady pravidelně edukační programy pro školy, takže myslím, že toto místo i pro tento účel může být zajímavé. A také zvažujeme přednášky pod širým nebem. Je tu krásná vyhlídka na řeku, do přírody, ale také na celý hrad.“
Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „V místech dnešní terasy se nacházel byt pana Konečného, tak je to nazýváno v historických dokumentech. Pan Konečný byl tajemníkem, sekretářem, v právnické firmě pana hraběte Wilczka. A právě v těchto místech se nacházel jeho byt. Na tu dobu měl pěkné privilegium, protože měl k dispozici několik pokojů, měl přístup k záchodu, a dokonce i vlastní prádelně.“
Část zdí původního bytu pana Konečného je vidět taky na jedné z historických srovnávacích fotografií, nově rozmístěných na několika místech hradu. Celkem si jich návštěvníci budou moci zatím prohlédnout patnáct.
Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „V rámci nově připravované výstavy s názvem Slezskoostravský hrad ve 20. století, která se bude konat v hradní věži, jsme si nejenom tady na hradě, ale i před hradem a v celém jeho okolí připravili takové historické srovnávací fotografie, které budou krásně dokumentovat ten dnešní, ale i ten předchozí stav. Návštěvníci se můžou těšit na řadu fotografií, nejstarší bude okolo roku 1910, a ty nejmladší budou okolo roku 1970. A na těch fotografiích uvidí různé stupně poškození, různé stupně destrukce a budou si tak moci vlastně porovnat ten stav, který byl tenkrát, ale který je i dnes.“
Historické fotografie budou po hradě rozmístěny po dobu trvání výstavy. Pokud ale budou mít u návštěvníků úspěch, hrad by je rád rozšířil a zpracoval tak, aby mohly být k vidění i po jejím ukončení. Zrekonstruovaná terasa by pak měla být návštěvníkům k dispozici po kolaudaci v průběhu března.
---
Budoucí prvňáčci si poprvé vyzkoušeli školní lavice
Jazyková hnízda – tak se jmenovalo první setkání budoucích prvňáčků se školními lavicemi. V rámci Školy nanečisto si jej pro děti připravila základní škola Bohumínská a předškoláci se tu naučili taky pár anglických slovíček.
Zápisy do prvních tříd se rychle blíží a na základní školu Bohumínská je od začátku března možné podávat přihlášky. Aby si děti předem navykly na nové prostředí, připravila si pro ně škola několik zábavných i poučných aktivit.
Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Máme přichystané takové čtyři akce do zápisu, který bude začátkem dubna – prvního, druhého dubna. Minulý týden jsme se setkali s rodiči, ukázali jsme jim školu, ukázali jsme jim prezentaci školy a měli prostor na dotazy. Ale dneska už je to zaměřeno na děti. Jsou to taková jazyková hnízda, kde se děti hravou formou seznamují s jazykem.“
Kromě prvního kontaktu se školou si mohly děti vyzkoušet, jak probíhají hodiny angličtiny, a dokonce se naučit taky pár nových slov.
anketa, předškoláci: „Naučila jsem se, jak se říkají anglická zvířátka, třeba tučňák.“
anketa, předškoláci: „Mně se nejvíc líbilo to, že jsme se učili angličtinu. A naučil jsem se třeba tučňáka.“
anketa, předškoláci: „Mně se líbilo to, jak jsme tam říkali ty barvičky.“
anketa, předškoláci: „Mně se nejvíc líbilo, jak jsme se učili anglicky ty barvy.“
Právě angličtina je v poslední době probíraným tématem. Učit by se totiž v budoucnu měla povinně už v prvních třídách.
Ivana Bujáčková, učitelka ZŠ Bohumínská: „Stává se víc a víc součástí našeho života, ať už si to uvědomujeme, nebo i ne. Přijde mi, že se s ní děti setkávají už od čtyř let, umí slovíčka. Mě vždycky překvapí, když se v první třídě se ptám, co už všechno děti umí. Kolikrát znají z filmů, říkaček a některých her slovíčka, které třeba já neznám. Takže opravdu ta angličtina mi přijde, že se čím dál tím víc propojuje s českým jazykem. A když to převedu na starší děti, tak to už je takřka půl na půl, kdy oni používají fráze, které už jsou spíše anglické než české.“
V rámci Školy nanečisto si ale předškoláci vyzkouší i další aktivity. Už 11. března je budou v tělocvičně čekat sportovní hrátky a na konci března oblíbené jarní dílničky. Akce, které se rádi účastní i současní žáci, bude vyvrcholením aktivit před samotným zápisem do prvních tříd.
---