Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Michala Sloniny a kameramana Petra Macury
  • Heřmanická farní zahrada láká novými atraktivitami
  • Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce DPS
  • Unikátní výstava ukazuje dramatické dějiny hradu

Heřmanická farní zahrada láká novými atraktivitami

Heřmanická farní zahrada v minulém týdnu slavnostně odhalila další atraktivity, které budou sloužit veřejnosti. Oblíbený odpočinkový prostor obohatilo nové hřiště na pétanque, ale hlavně speciální interaktivní výstava.

Nové chodníky, záhony, altány, kalčo, nebo pétanquové hřiště – to vše v nedávné době doplnilo oblíbenou Farní zahradu sv. Marka v Heřmanicích. Nejvýraznější novinkou je ale takzvaný Kout ctností.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Podařilo se nám kontaktovat jednu organizaci, která se tím zabývá. Je to Výchova ke ctnostem, jsou to karty. Oni pochopili, o co nám jde, že chceme ty karty zvětšit na velké rozměry, aby to mohlo viset na plotě. Maximálně nám vyšli vstříc, takže jsme na ten plot, který jsme nově vybudovali v další části zahrady, dali panely, které jsou o cnostech.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Určitě to má něco pro ty děti i pro ty dospělé, můžou se z toho učit. Je to takové k zamýšlení, jak opravdu v dnešní době pokračovat dál a vést ty děti i sám sebe jako dospělého člověka a být lepším.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Je to úžasné, kdyby aspoň něco z toho prostě plnily děti. Nebo i dospělí. Někdy by si měli vzít dospělí příklad z děti.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Všechny tady tyhle obrázky jsou hezké a říkají věci o životě, jak se máš chovat.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Zaujalo mě hlavně to, že třeba, když někdo potřebuje pomoct, tak hned nebudu říkat, jestli mu mám pomoct, nebo ne, anebo utíkat. Ale prostě mu mám říct, ‚mám vám pomoct?‘ a on třeba řekne ‚ano‘.“

Karty ctností jsou oblíbenou aktivitou, díky které se nejen děti mohou hravým způsobem dozvědět, jestli danou pozitivní vlastnost mají. Původně česká hra už je rozvinutá taky po velké části Evropy. Heřmanické karty mají ale unikátní velikost i formu, ve které jsou zpracované úplně poprvé.

Kamil Gavenda, lektor Výchovy ke ctnostem: „Slovensko má velký rozvoj, Island, a ve své podstatě tím, že se bavíme o lidských hodnotách, tak vlastně ten rozvoj jde Evropou a půjde asi dál a dál.“

Díky podpoře města i městského obvodu ale Farní zahrada nabízí už více než pět let i množství dalšího vyžití.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Slezská Ostrava podporuje Farní zahradu od jejího samého počátku. Přispěli jsme jak na samotné první vybudování té zahrady, tak každoročně přispíváme na její provoz. V průběhu let se nám daří dodělávat řadu věcí, byly to nedávno veřejné toalety, které mohou návštěvníci zahrady používat, je to samozřejmě náměstí před kostelem sv. Marka. V letošním roce se tady dodělaly nové chodníky, opravila se střecha fary.“

Novinkou je také branka, propojující zahradu se sousedním hřbitovem. Díky ní se návštěvníci pohodlně dostanou ke zrekonstruované márnici, ve které vzniká nové muzeum Heřmanic. Otevřeno bude už na konci dubna.

---

Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce DPS

Dům s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici nabídne nově osm kompletně zrekonstruovaných bytů. Městský obvod do jejich oprav nainvestuje přes tři miliony korun. Práce na úpravách interiérů aktuálně začínají a rekonstrukce se dočká taky výtah.

Slezská Ostrava spravuje hned dva domy s pečovatelskou službou, které nabízejí dohromady více než 150 bytů. Obvod pravidelně investuje do jejich oprav a rekonstrukcí, které mají zvýšit komfort obyvatel.

Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: „Obě tato zařízení již prošla rekonstrukcí vnější části, kdy byla vyměněna okna, došlo k obnově fasády a obě budovy byly zatepleny. V současné době postupně probíhá rekonstrukce vnitřních prostor, jednotlivých bytových jednotek, tak, aby vyhovovaly novým uživatelům, novým nájemníkům, a přizpůsobily se jejich zdravotním problémům.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Je potřeba říct, že zejména v DPS Hladnovská jsou byty už staršího data a pomalu končí jejich životnost. Proto přistupujeme k tomu, že při jejich vyprázdnění realizujeme komplexní rekonstrukci, při které se nedělá opravdu jenom nějaká lehká oprava, ale kompletně se proměňuje celá bytová jednotka, která získá nové sociální zařízení, novou kuchyňskou linku, a celkově se zrekonstruují interiéry.“

V současnosti prochází takto rozsáhlou přestavbou osm bytů. Práce byly spuštěny na začátku dubna a vyžádají si téměř 3,4 miliony korun. V objektu ale dojde i k dalším rekonstrukcím.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Sociální služby Slezská Ostrava, které provozují v DPS Hladnovská zároveň odlehčovací pobytovou službu, realizují letošní roce také opravu výtahu v tomto objektu, který samozřejmě rovněž zvýší komfort nájemníků.“

anketa, nájemnice DPS Hladnovská: „Dvacet roků už tady bydlím a jsem spokojená, opravdu. Pochovala jsem tu sice manžela, no ale bohužel život je takový. Jo, jinak jsem opravdu spokojená, je to tu dobré.“

Slezskoostravské domy s pečovatelskou službou jsou určeny primárně seniorům a osobám se zdravotním postižením. O přidělení bytu rozhoduje speciální pořadník.

Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: „K tomu bodovému hodnocení se hodnotí zdravotní stav, bytová situace, sociální situace toho žadatele, to znamená už třeba zavedenou terénní pečovatelskou službu. Tím navazuji i na to, že právě v domech s pečovatelskou službou se poskytuje terénní služba, právě ta pečovatelská, která je zaštitována příspěvkovou organizací Sociální služby Slezská Ostrava. Nájemník, který tam bydlí, má možnost, pokud chce, si sjednat právě konkrétní rozsah úkonů podle toho, co potřebuje, jako jsou nákupy, pomoc s přípravou jídla, pomoc s hygienou.“

Zájemci o přidělení bytu se mohou obracet na pracovnice Odboru sociálních věcí.

---

Unikátní výstava ukazuje dramatické dějiny hradu

Chátrání a hrozící demolici Slezskoostravského hradu, stejně jako velké plány na jeho přebudování na hotel mapuje nová výstava ve věži hradu. Návštěvníci se na ní dozví více o dramatických osudech významné historické stavby ve 20. století.

Slezskoostravský hrad ve 20. století – Svědectví fotografií a dokumentů. Tak zní název nejnovější hradní výstavy, která návštěvníky postupně ve třech patrech věže provede dynamickým vývojem hradu v posledním století.

Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „Unikátních věcí na této výstavě je vícero. Například hned na úvodu návštěvníky vítá model hradu ze 13. století, který vytvořil zdarma pro Slezskoostravský hrad ostravský patriot a vášnivý modelář. Návštěvníci uvidí takzvaný živý obraz, který vytvářela 17letá studentka. O patro výše zase pro změnu na návštěvníky čeká unikátní archeologický nález z prostředí Slezskoostravského hradu.“

První patro hradní věže představí pomocí dokumentů, fotografií i aranže prostředí bývalého zámku počátky 20. století.

Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „V jedné části návštěvníci můžou vidět dobovou světnici. Všechny exponáty, které tady jsou, jsou dobové a odpovídají době, kdy tady na zámku bydleli obyčejní lidé. A v další části jsme se snažili vytvořit takovou menší kancelář, protože zrovna v těchto prostorech se nacházely administrativní budovy hospodářství Vlčkovského panství.“

V dalších patrech si mohou návštěvníci prohlédnout desítky historických fotografií doplněných vzpomínkami Ostravanů na dobrodružné prozkoumávání ruin hradu. Na rýsovacích prknech pak najdou třeba i stavební dokumentaci, která nebyla nikdy dříve prezentována.

anketa, návštěvníci výstavy: „Já jsem tu jako dítě moc nechodila, až teď na starší roky, jak je to opravené. Ten rozdíl nevidím, no.“

anketa, návštěvníci výstavy: „Je to zajímavé, jak to vypadalo předtím a jak to vypadá teď. Podle obrázků. Tak jsem to málo kdy viděl.“

anketa, návštěvníci výstavy: „Na věži je nově udělané dřevěné město a je to tam moc pěkné.“

V rámci výstavy byly na hradě i kolem něj nainstalovány taky srovnávací fotografie.

Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „Velmi zajímavé fotografie jsou například před hradem. Tam můžou návštěvníci vidět fotografie ze 60. let, kdy už to tady byla de facto ruina. Ale za mě je velmi dobrá fotografie schovaná v paláci. Když lidé jdou do kaple, můžou vidět fotografii vnitřních prostor hradního zámeckého paláce a můžou na té fotografii vidět vstup do původních sklepů.“

Nová výstava bude v hradní věži k vidění do 25. května. Součástí budou také plánované komentované prohlídky, procházky, nebo tematické přednášky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
15. dubna 2025, 16:30

Heřmanická farní zahrada láká novými atraktivitami

Heřmanická farní zahrada v minulém týdnu slavnostně odhalila další atraktivity, které budou sloužit veřejnosti. Oblíbený odpočinkový prostor obohatilo nové hřiště na pétanque, ale hlavně speciální interaktivní výstava.

Nové chodníky, záhony, altány, kalčo, nebo pétanquové hřiště – to vše v nedávné době doplnilo oblíbenou Farní zahradu sv. Marka v Heřmanicích. Nejvýraznější novinkou je ale takzvaný Kout ctností.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Podařilo se nám kontaktovat jednu organizaci, která se tím zabývá. Je to Výchova ke ctnostem, jsou to karty. Oni pochopili, o co nám jde, že chceme ty karty zvětšit na velké rozměry, aby to mohlo viset na plotě. Maximálně nám vyšli vstříc, takže jsme na ten plot, který jsme nově vybudovali v další části zahrady, dali panely, které jsou o cnostech.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Určitě to má něco pro ty děti i pro ty dospělé, můžou se z toho učit. Je to takové k zamýšlení, jak opravdu v dnešní době pokračovat dál a vést ty děti i sám sebe jako dospělého člověka a být lepším.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Je to úžasné, kdyby aspoň něco z toho prostě plnily děti. Nebo i dospělí. Někdy by si měli vzít dospělí příklad z děti.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Všechny tady tyhle obrázky jsou hezké a říkají věci o životě, jak se máš chovat.“

anketa, návštěvníci Farní zahrady: „Zaujalo mě hlavně to, že třeba, když někdo potřebuje pomoct, tak hned nebudu říkat, jestli mu mám pomoct, nebo ne, anebo utíkat. Ale prostě mu mám říct, ‚mám vám pomoct?‘ a on třeba řekne ‚ano‘.“

Karty ctností jsou oblíbenou aktivitou, díky které se nejen děti mohou hravým způsobem dozvědět, jestli danou pozitivní vlastnost mají. Původně česká hra už je rozvinutá taky po velké části Evropy. Heřmanické karty mají ale unikátní velikost i formu, ve které jsou zpracované úplně poprvé.

Kamil Gavenda, lektor Výchovy ke ctnostem: „Slovensko má velký rozvoj, Island, a ve své podstatě tím, že se bavíme o lidských hodnotách, tak vlastně ten rozvoj jde Evropou a půjde asi dál a dál.“

Díky podpoře města i městského obvodu ale Farní zahrada nabízí už více než pět let i množství dalšího vyžití.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Slezská Ostrava podporuje Farní zahradu od jejího samého počátku. Přispěli jsme jak na samotné první vybudování té zahrady, tak každoročně přispíváme na její provoz. V průběhu let se nám daří dodělávat řadu věcí, byly to nedávno veřejné toalety, které mohou návštěvníci zahrady používat, je to samozřejmě náměstí před kostelem sv. Marka. V letošním roce se tady dodělaly nové chodníky, opravila se střecha fary.“

Novinkou je také branka, propojující zahradu se sousedním hřbitovem. Díky ní se návštěvníci pohodlně dostanou ke zrekonstruované márnici, ve které vzniká nové muzeum Heřmanic. Otevřeno bude už na konci dubna.

---

Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce DPS

Dům s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici nabídne nově osm kompletně zrekonstruovaných bytů. Městský obvod do jejich oprav nainvestuje přes tři miliony korun. Práce na úpravách interiérů aktuálně začínají a rekonstrukce se dočká taky výtah.

Slezská Ostrava spravuje hned dva domy s pečovatelskou službou, které nabízejí dohromady více než 150 bytů. Obvod pravidelně investuje do jejich oprav a rekonstrukcí, které mají zvýšit komfort obyvatel.

Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: „Obě tato zařízení již prošla rekonstrukcí vnější části, kdy byla vyměněna okna, došlo k obnově fasády a obě budovy byly zatepleny. V současné době postupně probíhá rekonstrukce vnitřních prostor, jednotlivých bytových jednotek, tak, aby vyhovovaly novým uživatelům, novým nájemníkům, a přizpůsobily se jejich zdravotním problémům.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Je potřeba říct, že zejména v DPS Hladnovská jsou byty už staršího data a pomalu končí jejich životnost. Proto přistupujeme k tomu, že při jejich vyprázdnění realizujeme komplexní rekonstrukci, při které se nedělá opravdu jenom nějaká lehká oprava, ale kompletně se proměňuje celá bytová jednotka, která získá nové sociální zařízení, novou kuchyňskou linku, a celkově se zrekonstruují interiéry.“

V současnosti prochází takto rozsáhlou přestavbou osm bytů. Práce byly spuštěny na začátku dubna a vyžádají si téměř 3,4 miliony korun. V objektu ale dojde i k dalším rekonstrukcím.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Sociální služby Slezská Ostrava, které provozují v DPS Hladnovská zároveň odlehčovací pobytovou službu, realizují letošní roce také opravu výtahu v tomto objektu, který samozřejmě rovněž zvýší komfort nájemníků.“

anketa, nájemnice DPS Hladnovská: „Dvacet roků už tady bydlím a jsem spokojená, opravdu. Pochovala jsem tu sice manžela, no ale bohužel život je takový. Jo, jinak jsem opravdu spokojená, je to tu dobré.“

Slezskoostravské domy s pečovatelskou službou jsou určeny primárně seniorům a osobám se zdravotním postižením. O přidělení bytu rozhoduje speciální pořadník.

Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: „K tomu bodovému hodnocení se hodnotí zdravotní stav, bytová situace, sociální situace toho žadatele, to znamená už třeba zavedenou terénní pečovatelskou službu. Tím navazuji i na to, že právě v domech s pečovatelskou službou se poskytuje terénní služba, právě ta pečovatelská, která je zaštitována příspěvkovou organizací Sociální služby Slezská Ostrava. Nájemník, který tam bydlí, má možnost, pokud chce, si sjednat právě konkrétní rozsah úkonů podle toho, co potřebuje, jako jsou nákupy, pomoc s přípravou jídla, pomoc s hygienou.“

Zájemci o přidělení bytu se mohou obracet na pracovnice Odboru sociálních věcí.

---

Unikátní výstava ukazuje dramatické dějiny hradu

Chátrání a hrozící demolici Slezskoostravského hradu, stejně jako velké plány na jeho přebudování na hotel mapuje nová výstava ve věži hradu. Návštěvníci se na ní dozví více o dramatických osudech významné historické stavby ve 20. století.

Slezskoostravský hrad ve 20. století – Svědectví fotografií a dokumentů. Tak zní název nejnovější hradní výstavy, která návštěvníky postupně ve třech patrech věže provede dynamickým vývojem hradu v posledním století.

Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „Unikátních věcí na této výstavě je vícero. Například hned na úvodu návštěvníky vítá model hradu ze 13. století, který vytvořil zdarma pro Slezskoostravský hrad ostravský patriot a vášnivý modelář. Návštěvníci uvidí takzvaný živý obraz, který vytvářela 17letá studentka. O patro výše zase pro změnu na návštěvníky čeká unikátní archeologický nález z prostředí Slezskoostravského hradu.“

První patro hradní věže představí pomocí dokumentů, fotografií i aranže prostředí bývalého zámku počátky 20. století.

Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „V jedné části návštěvníci můžou vidět dobovou světnici. Všechny exponáty, které tady jsou, jsou dobové a odpovídají době, kdy tady na zámku bydleli obyčejní lidé. A v další části jsme se snažili vytvořit takovou menší kancelář, protože zrovna v těchto prostorech se nacházely administrativní budovy hospodářství Vlčkovského panství.“

V dalších patrech si mohou návštěvníci prohlédnout desítky historických fotografií doplněných vzpomínkami Ostravanů na dobrodružné prozkoumávání ruin hradu. Na rýsovacích prknech pak najdou třeba i stavební dokumentaci, která nebyla nikdy dříve prezentována.

anketa, návštěvníci výstavy: „Já jsem tu jako dítě moc nechodila, až teď na starší roky, jak je to opravené. Ten rozdíl nevidím, no.“

anketa, návštěvníci výstavy: „Je to zajímavé, jak to vypadalo předtím a jak to vypadá teď. Podle obrázků. Tak jsem to málo kdy viděl.“

anketa, návštěvníci výstavy: „Na věži je nově udělané dřevěné město a je to tam moc pěkné.“

V rámci výstavy byly na hradě i kolem něj nainstalovány taky srovnávací fotografie.

Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „Velmi zajímavé fotografie jsou například před hradem. Tam můžou návštěvníci vidět fotografie ze 60. let, kdy už to tady byla de facto ruina. Ale za mě je velmi dobrá fotografie schovaná v paláci. Když lidé jdou do kaple, můžou vidět fotografii vnitřních prostor hradního zámeckého paláce a můžou na té fotografii vidět vstup do původních sklepů.“

Nová výstava bude v hradní věži k vidění do 25. května. Součástí budou také plánované komentované prohlídky, procházky, nebo tematické přednášky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-15-04-2025-16-34