Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Petra Kůdely a kameramana Petra Zajace
  • Beata Hlavenková přijela zahrát domů do Slezska
  • Mezi mladé hasiče už zase přicházejí zájemci
  • Setkání s vedením radnice začalo v Heřmanicích

Beata Hlavenková přijela zahrát domů do Slezska

Obřadní síň slezskoostravské radnice se i v říjnu zaplnila zájemci o koncertní vystoupení. Tentokrát se zde představila Beata Hlavenková. Klavíristka, skladatelka, jazzová zpěvačka, aranžérka i autorka alternativních hudebních projektů pochází z Vendryně u Třince. Je mj. Autorkou hudby k filmům Dukla 61, Zátopek a Král Šumavy. Své mnohaleté domácí i zahraniční studium zahájila na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Beata Hlavenková vystoupila v obřadní síni radnice ve Slezské Ostravě s klavírním cyklem Theodoros, který sama složila, a dalším klavírním cyklem Betlehem s vlastními moderními aranžemi českých, polských a francouzských koled.

Beata Hlavenková, pianistka: V Ostravě dneska jsem si řekla, že si sepíšu všechna místa, kde už jsme hrála, nebylo jich málo, ale tady na radnici hraju poprvé. Jsou některá místa, kam já moc nejezdím hrát různé projekty, které mám, ale sem jezdím docela často, takže zřejmě tady moje hudba rezonuje. Po velmi dlouhé době, opravdu po letech, hraju dneska čistě klavírní koncert, nemám tady ozvučení, možná pak něco přidám se zpěvem, ale dnes to bude jiné i pro mě a já nemám ráda stereotypy.

Sólové album názvem Theodoros, rozdělené do 12 měsíců, znamená v překladu Boží dar, což je podle pianistky život, který nám byl dán nám všem bez ohledu na naši víru. Autorka a interpretka původem ze Slezska, která třeba složila v roce 2005 liturgii pro zdejší evangelické církve, zde vychází z fascinace písní a její jednoduchosti. A Ostravsko ji značně ovlivnilo.

Beata Hlavenková, pianistka: V Ostravě jsem studovala Janáčkovu konzervatoř, takže se tady vracím ráda. Dnes jsem projela kolem internátu, kde jsem bydlela, a kolem konzervatoře. A těší mě vracet se na místo, které pro mě bylo pro mě zásadní, i co se týká studia, třeba u pana profesora Eduarda Schifauera, nebo paní profesorky Kristíny Římanové.

Anketa: Na dnešní koncert jsme se moc těšili, jsme tady poprvé s manželem, na místě, kde jsme měli před třemi týdny svatbu. Koncert bude podle mého názoru velmi zajímavý, protože jsem si ho poslouchala na Youtube, je to hudba taková živá, veselá, zajímavá.

S manželkou už sem chodíme 10, 15 let, od počátku. Tuto umělkyni neznám. Těšíme se. Bude to něco nového, než tady obvykle bývá asi. Odhaduji, že jsme s manželkou za těch 10 nebo 12 roků tady byli minimálně stokrát. Byl tady Šporcl, Hudeček, Permoníci, to byl zážitek, to je ten dětský sbor z Karviné, Kněžíková tady byla, Dřízgová ještě dříve.

Já bydlím tady na Slezské Ostravě, chodím celkem pravidelně tady na koncerty. Mě zaujal Šporcl, bylo to pěkné, protože tam byla jeho manželka, taky Kněžíková byla pěkná, Baborák byl pěkný.

Beata Hlavenková, pianistka: V poslední době toho dělám docela hodně. Píšu dost muziky, třeba pro divadlo, také budeme pokračovat v sérii Krále Šumavy, což je filmová série. Chystám své projekty, třeba dělám s člověkem, který hraje na modulární syntezátory (pozn. Leoš Hort alias HTRL). Před týdnem jsem hrála na festivalu Bez hranice v Českém Těšíně.

Beata Hlavenková vydala dosud 6 sólových desek, získala 6 nominací na Anděly, dvakrát v nich uspěla, mj. před deseti lety právě s klavírním cyklem Theodoros.

---

Mezi mladé hasiče už zase přicházejí zájemci

Důkazem toho, že počet hasičské drobotiny u dobrovolných hasičů roste, je i více soutěží v různých požárních disciplínách. Naposledy v Ostravě-Kunčičkách, kde se o poháry a medaile střetly týmy mladých hasičů z celého Moravskoslezského kraje - ve štafetě dvojic a v požárním útoku družstev. Na svůj věk prokázali chlapci i děvčata velkou zdatnost a připravenost, a to i za nepříznivého počasí.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: Nám se podařilo obnovit po 15 letech ve sboru mladé hasiče, v kategorii mladší. Ti se budou přesouvat na starší, dorostence a posléze do jednotek sboru s tím, že někteří už mají ambice postoupit potom i výš, možná mezi profesionální hasiče. U některých to je vidět už od malička jak bojovnost, tak to nasazení.

Pro ty nejmenší je určena přípravka, kategorie mladších je do 11 let, kategorie starších od 11 do 15 let.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: Potom je od 15 do 18 let dorostenci, což ještě nemáme, ale postupně, možná, časem.

Zuzana Horutová, vedoucí mládeže SDH Martinov: U nás teď máme spoustu nových mladých hasičů, od minulého roku nám jich přibylo asi sedm, a je tam spoustu šikovných, kteří jsou fakt nadějní, kteří se snaží, baví je to a chtějí jezdit i na závody jednotlivců.

RICHARD VEREŠ (ANO), starosta Slezské Ostravy: Já jsem velmi rád, že na Slezské Ostravě vedle tradičních sportů, jako fotbal, fungují sporty další, a je to právě požární sport, který je na Slezské velmi populární. Naše sbory dobrovolných hasičů v Muglinově a Heřmanicích mají samozřejmě požární sportovce na vrcholové úrovni. Tady v Kunčičkách ještě před pár lety žádná hasičská mládež nebyla. Já jsem proto rád, že se starostovi sboru Radkovi Bachovi tady podařilo vybudovat už i mládežnický tým a že dnes mohou soutěžit a třeba hostit takovou požární soutěž.

A co má udělat zájemce o požární sport a hasičinu?

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: Pokud chce přijít mezi nás, tak vždycky v pondělí a středy od 16 do 18 hodin, máme tady tréninky, může přijít, necháváme děti volně cvičit, ošahat si to, a potom uvidíme, buď bude mít ambice, nebo prostě ne.

Anketa, SDH Kunčičky: Nejvíce z těch disciplín mě baví požární útok, a chodím tady od minulého roku, od září. Dostala jsem se tu díky nevlastnímu bráchovi a jednou jsem sem přijela tady s ním, a tím pádem se mi tady líbilo a začala jsem tady chodit. Já tady chodím hlavně kvůli zábavy, protože mám tady už hodně kamarádů.

Sportovně zábavný program pokračoval na louce u hasičské zbrojnice v Kunčičkách až do sobotního večera vystoupením revival skupin Elánu a Kabátu, i s příjemnou nabídkou klokaního guláše.


---

Setkání s vedením radnice začalo v Heřmanicích

Vedení radnice Slezské Ostravy zahájilo sérii veřejných podzimních setkání s občany, na nichž si chce stejně jako v předchozích letech poslechnout jejich názory, rady či stížnosti. Jako první mohli tuto nabídku využít obyvatelé Heřmanic.

Obyvatelé Heřmanic, kteří přišli na letošní podzimní premiérové setkání se starostou Richardem Verešem, místostarosty a radními Slezské Ostravy, vyjádřili spokojenost nad dostavěným náměstím a veřejným prostorem před kostelem svatého Marka. Modernizovaný je od loňského prosince i zdejší kulturní dům, v němž se setkání konalo. Příchozí zajímalo, kdo se stará o čistotu autobusových zastávek nebo jak pokračují opravy kanalizace.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Veřejná setkání začala radnice organizovat v minulé volebním období, uskutečnili jsme jich celkem 38. Těchto setkání se zúčastnilo přes tisícovku občanů. A hlavním cílem bylo vyrazit za občany právě jednotlivých částí městského obvodu, vydat se přímo za nimi, aby nám mohli sdělit své podněty, názory, a abychom je mohli my seznámit s tím, co na radnici chystáme.

Vedení obvodu zde obvykle seznamuje své občany s pokračujícími stavebními pracemi v celém obvodu, jak se řeší opravy silnic, chodníků, kanalizace, ale i velké investiční akce občanské vybavenosti.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Na tyto stavby chceme samozřejmě také zpětnou vazbu občanů i podněty k tomu, jak by třeba v budoucnu mohly vypadat. Podnětů už bylo za ty roky stovky, jedná se o malé věci, třeba přidání odpadkových košů, nebo výměna lavičky na nějakém frekventovaném místě. Z těch větších akcí bylo třeba podnětem z minulého volebního období podnět k vybudování nového náměstí před kostelem svatého Marka v Heřmanicích, ale také například opravy některých bytových domů.

Anketa: Já jsem tady byla pokaždé, když to tady bylo, a vždycky mě něco zajímá a chci prostě vědět, co se tady u nás děje.

Pravidelně tady chodím a zajímá mě, jestli tady bude bankomat, když nám zrušili poštu, nemáme kde vybírat peníze a musíme jezdit až do Ostravy, nebo do Muglinova na poštu. Tak když byly připomínky nějaké k něčemu, tak byli jsme spokojeni, když se to napravilo.

Už ve středu 18.10. se koná další setkání s vedením obvodu v Koblově v tělocvičně vedle zdravotní školy, v úterý 30.10. v Kunčicích v restauraci Sokolovna, ve středu 1.11. v Antošovicích v hasičské zbrojnici a v pondělí 13.11. v Kunčičkách v hasičské zbrojnici. Začátek vždy v 18 hodin. Na webu Slezské Ostravy jsou termíny i místa všech setkání umístěna v tabulce v části „Aktuálně“.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
17. října 2023, 16:30

Beata Hlavenková přijela zahrát domů do Slezska

Obřadní síň slezskoostravské radnice se i v říjnu zaplnila zájemci o koncertní vystoupení. Tentokrát se zde představila Beata Hlavenková. Klavíristka, skladatelka, jazzová zpěvačka, aranžérka i autorka alternativních hudebních projektů pochází z Vendryně u Třince. Je mj. Autorkou hudby k filmům Dukla 61, Zátopek a Král Šumavy. Své mnohaleté domácí i zahraniční studium zahájila na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Beata Hlavenková vystoupila v obřadní síni radnice ve Slezské Ostravě s klavírním cyklem Theodoros, který sama složila, a dalším klavírním cyklem Betlehem s vlastními moderními aranžemi českých, polských a francouzských koled.

Beata Hlavenková, pianistka: V Ostravě dneska jsem si řekla, že si sepíšu všechna místa, kde už jsme hrála, nebylo jich málo, ale tady na radnici hraju poprvé. Jsou některá místa, kam já moc nejezdím hrát různé projekty, které mám, ale sem jezdím docela často, takže zřejmě tady moje hudba rezonuje. Po velmi dlouhé době, opravdu po letech, hraju dneska čistě klavírní koncert, nemám tady ozvučení, možná pak něco přidám se zpěvem, ale dnes to bude jiné i pro mě a já nemám ráda stereotypy.

Sólové album názvem Theodoros, rozdělené do 12 měsíců, znamená v překladu Boží dar, což je podle pianistky život, který nám byl dán nám všem bez ohledu na naši víru. Autorka a interpretka původem ze Slezska, která třeba složila v roce 2005 liturgii pro zdejší evangelické církve, zde vychází z fascinace písní a její jednoduchosti. A Ostravsko ji značně ovlivnilo.

Beata Hlavenková, pianistka: V Ostravě jsem studovala Janáčkovu konzervatoř, takže se tady vracím ráda. Dnes jsem projela kolem internátu, kde jsem bydlela, a kolem konzervatoře. A těší mě vracet se na místo, které pro mě bylo pro mě zásadní, i co se týká studia, třeba u pana profesora Eduarda Schifauera, nebo paní profesorky Kristíny Římanové.

Anketa: Na dnešní koncert jsme se moc těšili, jsme tady poprvé s manželem, na místě, kde jsme měli před třemi týdny svatbu. Koncert bude podle mého názoru velmi zajímavý, protože jsem si ho poslouchala na Youtube, je to hudba taková živá, veselá, zajímavá.

S manželkou už sem chodíme 10, 15 let, od počátku. Tuto umělkyni neznám. Těšíme se. Bude to něco nového, než tady obvykle bývá asi. Odhaduji, že jsme s manželkou za těch 10 nebo 12 roků tady byli minimálně stokrát. Byl tady Šporcl, Hudeček, Permoníci, to byl zážitek, to je ten dětský sbor z Karviné, Kněžíková tady byla, Dřízgová ještě dříve.

Já bydlím tady na Slezské Ostravě, chodím celkem pravidelně tady na koncerty. Mě zaujal Šporcl, bylo to pěkné, protože tam byla jeho manželka, taky Kněžíková byla pěkná, Baborák byl pěkný.

Beata Hlavenková, pianistka: V poslední době toho dělám docela hodně. Píšu dost muziky, třeba pro divadlo, také budeme pokračovat v sérii Krále Šumavy, což je filmová série. Chystám své projekty, třeba dělám s člověkem, který hraje na modulární syntezátory (pozn. Leoš Hort alias HTRL). Před týdnem jsem hrála na festivalu Bez hranice v Českém Těšíně.

Beata Hlavenková vydala dosud 6 sólových desek, získala 6 nominací na Anděly, dvakrát v nich uspěla, mj. před deseti lety právě s klavírním cyklem Theodoros.

---

Mezi mladé hasiče už zase přicházejí zájemci

Důkazem toho, že počet hasičské drobotiny u dobrovolných hasičů roste, je i více soutěží v různých požárních disciplínách. Naposledy v Ostravě-Kunčičkách, kde se o poháry a medaile střetly týmy mladých hasičů z celého Moravskoslezského kraje - ve štafetě dvojic a v požárním útoku družstev. Na svůj věk prokázali chlapci i děvčata velkou zdatnost a připravenost, a to i za nepříznivého počasí.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: Nám se podařilo obnovit po 15 letech ve sboru mladé hasiče, v kategorii mladší. Ti se budou přesouvat na starší, dorostence a posléze do jednotek sboru s tím, že někteří už mají ambice postoupit potom i výš, možná mezi profesionální hasiče. U některých to je vidět už od malička jak bojovnost, tak to nasazení.

Pro ty nejmenší je určena přípravka, kategorie mladších je do 11 let, kategorie starších od 11 do 15 let.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: Potom je od 15 do 18 let dorostenci, což ještě nemáme, ale postupně, možná, časem.

Zuzana Horutová, vedoucí mládeže SDH Martinov: U nás teď máme spoustu nových mladých hasičů, od minulého roku nám jich přibylo asi sedm, a je tam spoustu šikovných, kteří jsou fakt nadějní, kteří se snaží, baví je to a chtějí jezdit i na závody jednotlivců.

RICHARD VEREŠ (ANO), starosta Slezské Ostravy: Já jsem velmi rád, že na Slezské Ostravě vedle tradičních sportů, jako fotbal, fungují sporty další, a je to právě požární sport, který je na Slezské velmi populární. Naše sbory dobrovolných hasičů v Muglinově a Heřmanicích mají samozřejmě požární sportovce na vrcholové úrovni. Tady v Kunčičkách ještě před pár lety žádná hasičská mládež nebyla. Já jsem proto rád, že se starostovi sboru Radkovi Bachovi tady podařilo vybudovat už i mládežnický tým a že dnes mohou soutěžit a třeba hostit takovou požární soutěž.

A co má udělat zájemce o požární sport a hasičinu?

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: Pokud chce přijít mezi nás, tak vždycky v pondělí a středy od 16 do 18 hodin, máme tady tréninky, může přijít, necháváme děti volně cvičit, ošahat si to, a potom uvidíme, buď bude mít ambice, nebo prostě ne.

Anketa, SDH Kunčičky: Nejvíce z těch disciplín mě baví požární útok, a chodím tady od minulého roku, od září. Dostala jsem se tu díky nevlastnímu bráchovi a jednou jsem sem přijela tady s ním, a tím pádem se mi tady líbilo a začala jsem tady chodit. Já tady chodím hlavně kvůli zábavy, protože mám tady už hodně kamarádů.

Sportovně zábavný program pokračoval na louce u hasičské zbrojnice v Kunčičkách až do sobotního večera vystoupením revival skupin Elánu a Kabátu, i s příjemnou nabídkou klokaního guláše.


---

Setkání s vedením radnice začalo v Heřmanicích

Vedení radnice Slezské Ostravy zahájilo sérii veřejných podzimních setkání s občany, na nichž si chce stejně jako v předchozích letech poslechnout jejich názory, rady či stížnosti. Jako první mohli tuto nabídku využít obyvatelé Heřmanic.

Obyvatelé Heřmanic, kteří přišli na letošní podzimní premiérové setkání se starostou Richardem Verešem, místostarosty a radními Slezské Ostravy, vyjádřili spokojenost nad dostavěným náměstím a veřejným prostorem před kostelem svatého Marka. Modernizovaný je od loňského prosince i zdejší kulturní dům, v němž se setkání konalo. Příchozí zajímalo, kdo se stará o čistotu autobusových zastávek nebo jak pokračují opravy kanalizace.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Veřejná setkání začala radnice organizovat v minulé volebním období, uskutečnili jsme jich celkem 38. Těchto setkání se zúčastnilo přes tisícovku občanů. A hlavním cílem bylo vyrazit za občany právě jednotlivých částí městského obvodu, vydat se přímo za nimi, aby nám mohli sdělit své podněty, názory, a abychom je mohli my seznámit s tím, co na radnici chystáme.

Vedení obvodu zde obvykle seznamuje své občany s pokračujícími stavebními pracemi v celém obvodu, jak se řeší opravy silnic, chodníků, kanalizace, ale i velké investiční akce občanské vybavenosti.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Na tyto stavby chceme samozřejmě také zpětnou vazbu občanů i podněty k tomu, jak by třeba v budoucnu mohly vypadat. Podnětů už bylo za ty roky stovky, jedná se o malé věci, třeba přidání odpadkových košů, nebo výměna lavičky na nějakém frekventovaném místě. Z těch větších akcí bylo třeba podnětem z minulého volebního období podnět k vybudování nového náměstí před kostelem svatého Marka v Heřmanicích, ale také například opravy některých bytových domů.

Anketa: Já jsem tady byla pokaždé, když to tady bylo, a vždycky mě něco zajímá a chci prostě vědět, co se tady u nás děje.

Pravidelně tady chodím a zajímá mě, jestli tady bude bankomat, když nám zrušili poštu, nemáme kde vybírat peníze a musíme jezdit až do Ostravy, nebo do Muglinova na poštu. Tak když byly připomínky nějaké k něčemu, tak byli jsme spokojeni, když se to napravilo.

Už ve středu 18.10. se koná další setkání s vedením obvodu v Koblově v tělocvičně vedle zdravotní školy, v úterý 30.10. v Kunčicích v restauraci Sokolovna, ve středu 1.11. v Antošovicích v hasičské zbrojnici a v pondělí 13.11. v Kunčičkách v hasičské zbrojnici. Začátek vždy v 18 hodin. Na webu Slezské Ostravy jsou termíny i místa všech setkání umístěna v tabulce v části „Aktuálně“.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-17-10-2023-16-33