Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Slezská Ostrava přitvrdí proti černým skládkám
  • Rekonstrukce tří ulic na Slezské jde podle plánu
  • Tylův sad projde kompletní revitalizací a úpravou

Slezská Ostrava přitvrdí proti černým skládkám

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Aktuálně už několik týdnů vyvážejí lidé velké množství dopadu k bývalému dolu Koblov. Obvod chce přitvrdit v rozmísťování kamer. Ty pomáhají původce skládek dohledávat. V některých případech dokonce i samotný odpad vede k jeho původci.

Velká hromada odpadu, kterou někdo zřejmě vysypal u kontejnerových stání na bývalém autobusovém stanovišti u bývalého dolu Koblov.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tato lokalita je názornou ukázkou toho, že nemají problém s tím zde odložit i větší množství odpadu. Nepředpokládám, že by to tady někdo vozil na malém vozíku za osobním autem. Ale je to opravdu vysypané z dodávky nebo z náklaďáku z korby. Protože je to pro ně jednodušší, volná plocha a nikdo si jich tady pořádně nevšimne."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My jsme se nyní rozhodli, že přitvrdíme proti těmto černým skládkám. A to jednak tím, že budeme chtít intenzivněji spolupracovat s městskou policií, která u této skládky již jednoho z původců našla. A to tak, že opravdu strážníci prolezli tento odpad a našli tam indicie, například dopisy. V minulosti nacházely takto například dodací listy od stavebních firem v rámci tohoto odpadu. Na základě toho jsou schopni vypátrat původce tohoto odpadu. Toho následně buďto pokutují přímo na místě nebo jsou schopni ho poslat do správního řízení."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tady toto je extrém, ale bohužel v poslední době se nám to tady na této lokalitě opakuje každý týden. To složení toho odpadu je pokaždé jinačí, ale bohužel permanentně každý týden tady řešíme ten odpad. Buď je to v rozsahu jednoho kontejneru, někdy je to v rozsahu třeba pěti, deseti vozíků."

Interiér z auta, sedačky, pneumatiky, plno oblečení, televize, plast, a dokonce i dopisy z bank nebo energetických společností se složenkami a citlivými osobními údaji. I to strážníkům pomáhá.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Druhým způsobem, kterým chceme bojovat proti těmto černým skládkám, tak je rozšíření našeho kamerového systému, respektive jeho optimalizace. Již v minulosti se nám osvědčilo, že jsme byli za pomoci spolupráce s městskou policií opět schopni dopátrat původce černých skládek. A to například tak, že na několika bezpečnostních kamerách byla viditelná korba náklaďáku, která byla plná odpadu. A následně to samé auto jelo zpátky a korba již byla prázdná. Takže i takto byl vypátrán původce černé skládky."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "V průměru likvidace tohoto jednoho kontejneru vychází na nějakých 8 až 10 tisíc korun. Každopádně tím, že ten odpad je různorodý, tak všechno se veze do OZO Ostrava na linku a zaměstnanci tam ještě musí všechno přetřídit podle různých kategorií. Tak, aby se to dále mohlo zpracovávat."

Lidé si často neuvědomují, že při založení černé skládky jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun. U firem je to ještě mnohem více.

---

Rekonstrukce tří ulic na Slezské jde podle plánu

Tři ulice na Slezské procházejí důležitou rekonstrukcí. Zámostní už je hotová dokonce s předstihem a nyní se pracuje na zbylých dvou. Opravují se komunikace, chodníky a přibydou i nové zapuštěné kontejnery na komunální odpad. Celkové náklady dosahují téměř 27 milionů korun.

Na Slezské Ostravě probíhá od března náročná a rozsáhlá rekonstrukce ulic Zámostní, Vilová a Sazečská.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Aktuálně byla dokončena první etapa rekonstrukce ulic Zámostní, Vilová a Sazečská. A to konkrétně rekonstrukce větší části ulice Zámostní. V rámci této stavby nejprve došlo k rekonstrukci kanalizace, tak k výměně vodovodů, ale i optických kabelů nebo nového veřejného osvětlení. A zrekonstruována byla také ulice Zámostní. A to v úseku od jejího začátku až po ulici Vilovou."

Jiří Cinik, mistr stavby, IDS Olomouc: "Nejprve jsme museli vykopat nějaký metr deset v cestě, kvůli sanacím, které tady byly. Vykopalo se, vyměnila se kanalizace, voda nová se udělala také a pak jsme to zaštěrkovali 63kou, 0.32kou naposledy jemnou."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Pozitivní určitě je, že ulice Zámostní byla zprůjezdněna o 3 týdny dříve, než město původně předpokládalo. To znamená máme tady nějaký třítýdenní náskok v rámci té stavby. Proto již nyní začala i rekonstrukce ulice Sazečská, která právě za námi probíhá."

Jiří Cinik, mistr stavby, IDS Olomouc: "Další polovina ulice se dodělává. Tam je to v rámci nějakých obrubníků, štěrku. Zanedlouho budeme pokládat také kostku a dlažbu. No a další fáze je ulice Sazečská, kterou už tady kopeme do toho metru deset. A potom budeme navážet zase štěrky, budeme betonovat obrubníky a od toho se odpíchne nějaká dlažba."

V rámci rekonstrukce ulic dojde nejenom k opravě povrchů a vybudování parkovacích míst. Ale také piazzetty mezi ulicemi Zámostní a Sazečská. A doplněna bude také zeleň.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Nahrazen bude také kompletní městský mobiliář. Ať už se jedná o lavičky, odpadkové koše. Doplněny budou také zapuštěné kontejnery na separovaný i komunální odpad. Také nové sloupy veřejného osvětlení. Vše by mělo být hotovo do konce letošního listopadu. Byť, jak jsem říkal, stavba aktuálně pokračuje popředu oproti plánu."

Náklady na celkovou rekonstrukci dosahují 27 milionů korun.

---

Tylův sad projde kompletní revitalizací a úpravou

Nový moderní a přírodě blízký park. Takový bude po revitalizaci a kompletní proměně Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jeho úpravy byly připraveny ve spolupráci s obvodem, občany a také samotnou fakultou. Park doplní nový mobiliář, pěší trasy i zeleň.

V těchto dnech začne kompletní revitalizace Tylova sadu na Hladnově ve Slezské Ostravě.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se o veřejný prostor, který je delší dobu zanedbaný. My jsme před několika lety začali věnovat tomu, jak by se mohl proměnit. A potkali jsme se v tomto s vedením města i s Ostravskou univerzitou, která zde má svoji přírodovědeckou fakultu. Společně jsme tak v průběhu let připravili projekt na proměnu tohoto místa."

Místo má v budoucnu sloužit k setkávání lidí i pro výuku studentů Ostravské univerzity. A zároveň bude zajímavé svojí biodiverzitou. To si vyžádá poměrně velký zásah do proměny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V rámci revitalizace Tylova sadu se bude poměrně dost také kácet. Konkrétně půjde o 14 stromů. A také o řadu křovin, které jsou dnes právě v tomto prostoru. Jsou neperspektivní a zároveň zabírají plochy, které mají v budoucnu sloužit právě biodiverzním účelům. To znamená, že tady má vzniknout nějaké slepé rameno, mrtvé rameno řeky, do kterého budou svedeny dešťové vody. Má zde vzniknout motýlí louka, ale také pobytové louky, které mohou využívat i lidé, kteří zde zavítají."

Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí: "Dojde k vysazení nových dřevin, kvetoucích luk, cibulovin, trávníků. Dojde k revitalizování všech chodníků, které jsou dneska zničené. Jsou ze starého asfaltu. Budou přívětivé pro přírodu, budou vsakovací a jejich přeliv bude do slepého ramene toho parčíku. Samozřejmě s bezpečnostním přelivem do kanalizace. Tak, aby se tam uchovala i nějaká voda nezbytná pro zeleň."

Stavba si vyžádá i částečné dopravní omezení na ulici Olbrachtova, v úseku mezi ulicemi Nejedlého a M. D. Rettigové.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Podstatné je také říct, že lokalitě tady na Hladnově se věnujeme posledních 5 let se zvýšenou intenzitou, protože se jedná o lokalitu, která byla dlouho zanedbávána. Ať už stavem komunikací, chodníků, nedostatkem parkovacích míst. Nebo právě v rámci veřejných prostranství a zeleně. Proto jsme v uplynulých letech provedli řadu oprav, například chodníků nebo komunikací na ulici Olbrachtova. Máme naprojektován také nový vnitroblok mezi ulicemi Olbrachtova, M. D. Rettigové, Nejedlého a Jaklovecká. Probíhá rekonstrukce lávky nad Bazaly a okolních veřejných prostranství. A nyní tedy přichází na řadu Tylův sad."

Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí: "Do těch dalších projektů v dalších letech jsem chtěl přizvat starosty, aby i starostové ze svých městských obvodů řekli jednotlivá místa, která by u sebe chtěli revitalizovat. Tak, aby mohlo dojít k revitalizaci, dejme tomu v obvodech na okraji centra Ostravy. Obvodů, které mají větší prostor, kde by mohly být parky rekreační a sportovní. A ty, které jsou blíže k hustým oblastem zasídlenosti."

Náklady na revitalizaci Tylova sadu uhradí Magistrát města Ostravy a vyjdou na 8,7 milionů korun bez DPH. Hotovo by mělo být od 22 týdnů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
18. července 2023, 16:30

Slezská Ostrava přitvrdí proti černým skládkám

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Aktuálně už několik týdnů vyvážejí lidé velké množství dopadu k bývalému dolu Koblov. Obvod chce přitvrdit v rozmísťování kamer. Ty pomáhají původce skládek dohledávat. V některých případech dokonce i samotný odpad vede k jeho původci.

Velká hromada odpadu, kterou někdo zřejmě vysypal u kontejnerových stání na bývalém autobusovém stanovišti u bývalého dolu Koblov.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tato lokalita je názornou ukázkou toho, že nemají problém s tím zde odložit i větší množství odpadu. Nepředpokládám, že by to tady někdo vozil na malém vozíku za osobním autem. Ale je to opravdu vysypané z dodávky nebo z náklaďáku z korby. Protože je to pro ně jednodušší, volná plocha a nikdo si jich tady pořádně nevšimne."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My jsme se nyní rozhodli, že přitvrdíme proti těmto černým skládkám. A to jednak tím, že budeme chtít intenzivněji spolupracovat s městskou policií, která u této skládky již jednoho z původců našla. A to tak, že opravdu strážníci prolezli tento odpad a našli tam indicie, například dopisy. V minulosti nacházely takto například dodací listy od stavebních firem v rámci tohoto odpadu. Na základě toho jsou schopni vypátrat původce tohoto odpadu. Toho následně buďto pokutují přímo na místě nebo jsou schopni ho poslat do správního řízení."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tady toto je extrém, ale bohužel v poslední době se nám to tady na této lokalitě opakuje každý týden. To složení toho odpadu je pokaždé jinačí, ale bohužel permanentně každý týden tady řešíme ten odpad. Buď je to v rozsahu jednoho kontejneru, někdy je to v rozsahu třeba pěti, deseti vozíků."

Interiér z auta, sedačky, pneumatiky, plno oblečení, televize, plast, a dokonce i dopisy z bank nebo energetických společností se složenkami a citlivými osobními údaji. I to strážníkům pomáhá.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Druhým způsobem, kterým chceme bojovat proti těmto černým skládkám, tak je rozšíření našeho kamerového systému, respektive jeho optimalizace. Již v minulosti se nám osvědčilo, že jsme byli za pomoci spolupráce s městskou policií opět schopni dopátrat původce černých skládek. A to například tak, že na několika bezpečnostních kamerách byla viditelná korba náklaďáku, která byla plná odpadu. A následně to samé auto jelo zpátky a korba již byla prázdná. Takže i takto byl vypátrán původce černé skládky."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "V průměru likvidace tohoto jednoho kontejneru vychází na nějakých 8 až 10 tisíc korun. Každopádně tím, že ten odpad je různorodý, tak všechno se veze do OZO Ostrava na linku a zaměstnanci tam ještě musí všechno přetřídit podle různých kategorií. Tak, aby se to dále mohlo zpracovávat."

Lidé si často neuvědomují, že při založení černé skládky jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun. U firem je to ještě mnohem více.

---

Rekonstrukce tří ulic na Slezské jde podle plánu

Tři ulice na Slezské procházejí důležitou rekonstrukcí. Zámostní už je hotová dokonce s předstihem a nyní se pracuje na zbylých dvou. Opravují se komunikace, chodníky a přibydou i nové zapuštěné kontejnery na komunální odpad. Celkové náklady dosahují téměř 27 milionů korun.

Na Slezské Ostravě probíhá od března náročná a rozsáhlá rekonstrukce ulic Zámostní, Vilová a Sazečská.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Aktuálně byla dokončena první etapa rekonstrukce ulic Zámostní, Vilová a Sazečská. A to konkrétně rekonstrukce větší části ulice Zámostní. V rámci této stavby nejprve došlo k rekonstrukci kanalizace, tak k výměně vodovodů, ale i optických kabelů nebo nového veřejného osvětlení. A zrekonstruována byla také ulice Zámostní. A to v úseku od jejího začátku až po ulici Vilovou."

Jiří Cinik, mistr stavby, IDS Olomouc: "Nejprve jsme museli vykopat nějaký metr deset v cestě, kvůli sanacím, které tady byly. Vykopalo se, vyměnila se kanalizace, voda nová se udělala také a pak jsme to zaštěrkovali 63kou, 0.32kou naposledy jemnou."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Pozitivní určitě je, že ulice Zámostní byla zprůjezdněna o 3 týdny dříve, než město původně předpokládalo. To znamená máme tady nějaký třítýdenní náskok v rámci té stavby. Proto již nyní začala i rekonstrukce ulice Sazečská, která právě za námi probíhá."

Jiří Cinik, mistr stavby, IDS Olomouc: "Další polovina ulice se dodělává. Tam je to v rámci nějakých obrubníků, štěrku. Zanedlouho budeme pokládat také kostku a dlažbu. No a další fáze je ulice Sazečská, kterou už tady kopeme do toho metru deset. A potom budeme navážet zase štěrky, budeme betonovat obrubníky a od toho se odpíchne nějaká dlažba."

V rámci rekonstrukce ulic dojde nejenom k opravě povrchů a vybudování parkovacích míst. Ale také piazzetty mezi ulicemi Zámostní a Sazečská. A doplněna bude také zeleň.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Nahrazen bude také kompletní městský mobiliář. Ať už se jedná o lavičky, odpadkové koše. Doplněny budou také zapuštěné kontejnery na separovaný i komunální odpad. Také nové sloupy veřejného osvětlení. Vše by mělo být hotovo do konce letošního listopadu. Byť, jak jsem říkal, stavba aktuálně pokračuje popředu oproti plánu."

Náklady na celkovou rekonstrukci dosahují 27 milionů korun.

---

Tylův sad projde kompletní revitalizací a úpravou

Nový moderní a přírodě blízký park. Takový bude po revitalizaci a kompletní proměně Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jeho úpravy byly připraveny ve spolupráci s obvodem, občany a také samotnou fakultou. Park doplní nový mobiliář, pěší trasy i zeleň.

V těchto dnech začne kompletní revitalizace Tylova sadu na Hladnově ve Slezské Ostravě.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se o veřejný prostor, který je delší dobu zanedbaný. My jsme před několika lety začali věnovat tomu, jak by se mohl proměnit. A potkali jsme se v tomto s vedením města i s Ostravskou univerzitou, která zde má svoji přírodovědeckou fakultu. Společně jsme tak v průběhu let připravili projekt na proměnu tohoto místa."

Místo má v budoucnu sloužit k setkávání lidí i pro výuku studentů Ostravské univerzity. A zároveň bude zajímavé svojí biodiverzitou. To si vyžádá poměrně velký zásah do proměny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V rámci revitalizace Tylova sadu se bude poměrně dost také kácet. Konkrétně půjde o 14 stromů. A také o řadu křovin, které jsou dnes právě v tomto prostoru. Jsou neperspektivní a zároveň zabírají plochy, které mají v budoucnu sloužit právě biodiverzním účelům. To znamená, že tady má vzniknout nějaké slepé rameno, mrtvé rameno řeky, do kterého budou svedeny dešťové vody. Má zde vzniknout motýlí louka, ale také pobytové louky, které mohou využívat i lidé, kteří zde zavítají."

Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí: "Dojde k vysazení nových dřevin, kvetoucích luk, cibulovin, trávníků. Dojde k revitalizování všech chodníků, které jsou dneska zničené. Jsou ze starého asfaltu. Budou přívětivé pro přírodu, budou vsakovací a jejich přeliv bude do slepého ramene toho parčíku. Samozřejmě s bezpečnostním přelivem do kanalizace. Tak, aby se tam uchovala i nějaká voda nezbytná pro zeleň."

Stavba si vyžádá i částečné dopravní omezení na ulici Olbrachtova, v úseku mezi ulicemi Nejedlého a M. D. Rettigové.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Podstatné je také říct, že lokalitě tady na Hladnově se věnujeme posledních 5 let se zvýšenou intenzitou, protože se jedná o lokalitu, která byla dlouho zanedbávána. Ať už stavem komunikací, chodníků, nedostatkem parkovacích míst. Nebo právě v rámci veřejných prostranství a zeleně. Proto jsme v uplynulých letech provedli řadu oprav, například chodníků nebo komunikací na ulici Olbrachtova. Máme naprojektován také nový vnitroblok mezi ulicemi Olbrachtova, M. D. Rettigové, Nejedlého a Jaklovecká. Probíhá rekonstrukce lávky nad Bazaly a okolních veřejných prostranství. A nyní tedy přichází na řadu Tylův sad."

Aleš Boháč (STAROSTOVÉ pro OSTRAVU), náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí: "Do těch dalších projektů v dalších letech jsem chtěl přizvat starosty, aby i starostové ze svých městských obvodů řekli jednotlivá místa, která by u sebe chtěli revitalizovat. Tak, aby mohlo dojít k revitalizaci, dejme tomu v obvodech na okraji centra Ostravy. Obvodů, které mají větší prostor, kde by mohly být parky rekreační a sportovní. A ty, které jsou blíže k hustým oblastem zasídlenosti."

Náklady na revitalizaci Tylova sadu uhradí Magistrát města Ostravy a vyjdou na 8,7 milionů korun bez DPH. Hotovo by mělo být od 22 týdnů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-18-07-2023-16-34