Slezská hostila první Bull Sraz v Ostravě
Slezská Ostrava hostila v uplynulém týdnu jedinečnou akci pro psy a jejich páníčky. Po jedenácti úspěšných ročnících v Praze se Bull Sraz uskutečnil poprvé taky v Ostravě, a i přes nepřízeň počasí si jej obě skupiny návštěvníků jaksepatří užily.
Bulíci, stafíci, pitbulové a další bull plemena pobíhala minulou sobotu po muglinovském cvičáku. Na historicky prvním ostravském Bull Srazu se tu sešlo 112 psů s páníčky z různých koutů republiky.
Renáta Petrášová, majitelka z Ústeckého kraje: „Bulteriéry chovám 20 let, jinak psy 45 let, teď už to bude. Máme takovou bandu z Bulíkova, hodně lidí, a scházíme se jednou, dvakrát za měsíc na velké venčení. Tady jsme poprvé, v Ostravě je to poprvé, a jezdíme jinak pravidelně do Prahy.“
Kateřina Kašparová, organizátorka Bull Srazů: „V Praze máme největší rekord 705 psů na jednom místě. Tady bude těch pejsků kolem stovky, jsme za to strašně šťastní a myslím si, že na první ročník je to obrovský úspěch, i vzhledem k tomu, že to počasí nám úplně nepřálo. Nálada je ale výborná, lidi dorazili a prostě Ostrava, kraj ‚razovity‘, tady nemůže přece vadit trocha deště. A evidentně nevadí.“
Návštěvníky čekal na srazu bohatý program včetně soutěží a ukázek, co všechno je možné bull plemena naučit.
Aneta Rýčková, Dog Mamas: „My jsme přijeli udělat ukázku bull sportů společně s naším stánkem Timori a Dog Mamas. Přijeli jsme z Olomouce a z Bohumína a věnujeme se vlastně sportovní kynologii a bull sportům právě proto, že máme obě dvě psí teriéry typu bull. A co to jsou bull sporty – tak jsou to speciální sporty vyvinuté pro pejsky, kde je důležitá dynamika, rychlost, síla. Jsou to vlastně speciálně upravené disciplíny k povahám nebo k postavám těch psů.“
Nejoblíbenější a nejzábavnější částí programu byla soutěž Neber buřta zaměřená na psí poslušnost. V těžké zkoušce ale většina psů neuspěla. Hlavním poselstvím celé akce bylo vyvrátit mýty o těchto bojových plemenech a zbavit je jejich špatné pověsti mezi veřejností.
Kateřina Krenželoková (ANO), místostarostka Slezské Ostravy: „První bull sraz tady ve Slezské Ostravě, stejně jako předchozí ročníky, které se konaly v Praze, má za cíl jediné, a to představit bulteriéry v tom správném světle. Že se nejedná, tak jak už jsem říkala, o žádná krvelačná zvířata, ale při tom správném zacházení a výchově to mohou být věrní společníci a kamarádi.“
Sylva Kristiánová, majitelka a bývalá členka dozorčí rady: „Pohybuju se kolem bulíků už přes 30 let, máme už šestou bulinku v pořadí a neměnila bych plemeno. Je to plemeno, které se přizpůsobí rodině, je přátelské, společenské, může být i lovecky vedené. V každém případě ale bojuje, to určitě, ale o místo v srdci, v posteli, o jídlo.“
Vzhledem k vysokým účastem Ostravanů na Pražském Bull Srazu i vydařené ostravské premiéře organizátoři počítají v Ostravě i s dalším ročníkem.
---
ZŠ Chrustova sbírá použité baterie, telefony i tonery
Základní škola Chrustova myslí ekologicky. V rámci celorepublikového programu Recyklohraní zahájila sběr použitých tonerů, mobilních telefonů a baterií. Žáci i veřejnost je mohou u školy odevzdat až do konce května.
Staré mobilní telefony, použité tonery a vybité baterie – předměty, které nám často leží doma v šuplících, nebo dokonce končí v koši. Správně ale patří na sběrná místa, odkud putují k recyklaci. Jedním z takových míst se stala i Základní škola Chrustova a iniciativa vzešla přímo ze školního parlamentu.
Hana Pomezná, ředitelka ZŠ Chrustova: „Zástupci školního parlamentu se na mě letos obrátili s prosbou, že by školu rádi přihlásili do celorepublikové akce, která se jmenuje Recyklohraní. Jejím smyslem je dostat do podvědomí lidí, že třídění odpadu je důležité, že je potřeba chránit naši přírodu, že je potřeba s tím něco udělat.“
Karolína Králová, členka školního parlamentu: „Školní parlament se zapojil do celostátního projektu Recyklohraní. Akce je určená pro žáky naší školy ZŠ Chrustova, ale také pro celou Slezskou Ostravu. Vybíráme mobilní telefony, tonery a baterie.“
Proč si myslíte, že je důležité třídit?
Karolína Králová, členka školního parlamentu: „Abychom chránili přírodu, aby nebyla tak znečištěná.“
A proč zrovna baterie a telefony?
Karolína Králová, členka školního parlamentu: „Tak to se v přírodě rozložit nedá, takže se to radši může vytřídit, a to bude lepší pro naši přírodu.“
Základní škola Chrustova je to pravé místo, kam odložit použité telefony, nebo staré baterie.
Kateřina Gorolová, členka školního parlamentu: „Přinesla jsem baterky, které jsme neměli doma kam dát, takže jsem je přinesla tady do školy.“
Hana Pomezná, ředitelka ZŠ Chrustova: „V současné době, v květnu, sbíráme použité baterky, staré mobily, tonery a každý měsíc se na sociálních sítích objeví informace, co daný měsíc škola sbírá.“
Škola se ale nezaměří jen na samotný sběr a podporu třídění a recyklace. Důležitou součástí účasti v programu Recyklohraní je taky environmentální výchova a rozvoj vztahu k životnímu prostředí.
Tereza Srnská, vedoucí školního parlamentu: „V rámci školního parlamentu máme v plánu jednotlivé hodiny na prvním stupni a až do osmé třídy věnovat tomu, jak vlastně třídit odpad a obecně, protože pro nás ta ekologie je důležitá. A máme s tím spojené i mnohé aktivity.“
Samotný sběr probíhá aktuálně před budovou školy dva dny v týdnu před vyučováním a ve středu taky po něm. Žáci i veřejnost mohou možnosti využít až do konce května. Podobné akce ale budou následovat i v příštích měsících a dojde tak třeba i na sběr oblečení.
---
ZUŠ odehrála Májový koncert v Husově sboru
Hra, zpěv a téměř plný kostel – tak vypadal májový koncert slezskoostravské základní umělecké školy. Žáci jej za doprovodu svých učitelů odehráli v sousedních Michálkovicích a vystoupilo na něm několik hudebních souborů i pěvecký sbor.
Tradiční májový koncert uspořádala v polovině května Základní umělecká škola Edvarda Runda ze Slezské Ostravy. Devět hudebních vystoupení tentokrát rozeznělo velkolepé prostory Husova sboru v Michálkovicích. Žáci se na ně pečlivě připravovali.
žáci ZUŠ Edvarda Runda: „Trénovali jsme asi dva měsíce.“
žáci ZUŠ Edvarda Runda: „Já jsem trénoval třeba taky dva měsíce. Hodně dlouho jsem trénoval.“
A jak jste připravení?
žáci ZUŠ Edvarda Runda: „Jo, za mě dobrý. Hrajeme na kytaru a budeme hrát Campechano a Cesta do neznáma“.
žáci ZUŠ Edvarda Runda: „Myslím, že jsme připraveni dobře a budeme tady zpívat se sborem. Tři písně.“
žáci ZUŠ Edvarda Runda: „To je pro mě novinka, takže ani nevím kolik. Já to nemůžu spočítat. Ale je to perfektní. Líbí se mi tady dost.“
Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „Třídní koncerty bývají takové všednější než tyto koncerty, které jsou mimo budovu školy. Takže si myslím, že to je mnohem vzácnější, je to slavnostnější a určitě se více připravují, mají takový větší cíl před sebou. Určitě je to pro ně velká motivace a je pravdou, že většinou hrají i učitele se svými žáky.“
Vystoupení trubačů, houslistů, pěvců, flétnistů, klávesistů, kytaristů i akordeonistů si přišlo poslechnout množství návštěvníků, kteří zaplnili takřka celý kostel.
anketa, návštěvníci koncertu: „Já jsem se dneska přišla podívat na sestru, hraje na housle. A těším se, až bude hrát.“
anketa, návštěvníci koncertu: „Přijel jsem se podívat na neteř, hraje na flétnu.“
anketa, návštěvníci koncertu: „Hraje už od školky, takže asi tak druhý rokem.“
Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ: „My máme na Slezské malinký sál, proto právě využíváme těch poboček a těch možných prostor, jako například právě zde dnes. Je to úžasné, že tady může přijít mnohem více lidí, a využíváme těch souborových seskupení. Na té naší Slezské většinou věnujeme koncerty opravdu spíš sólovým nástrojům.“
Žáci a učitelé slezskoostravské základní umělecké školy ale vystupují v průběhu roku i na dalších pobočkách, na slezskoostravské radnici, nebo na soutěžích nejen v Ostravě. Na konci května je pak čeká taky jazzový večer v klubu Parník.
---