Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé se mohou zapojit do tvorby strategického plánu
  • Začalo rozmísťování velkokapacitních kontejnerů
  • Nezapomeňte zaplatit poplatek za psa

Lidé se mohou zapojit do tvorby strategického plánu

Ostrava připravuje nový strategický plán. Zapojit se do něj může úplně každý a vyjádřit svou představu o tom, jak by mělo město nebo jeho obvod v budoucnu vypadat. Čtyři důležitá území, na kterých se kterými se dá v budoucnu pracovat, jsou i na území Slezské Ostravy. Své plány má i samotný obvod.

Město Ostrava aktuálně pracuje na tvorbě strategického plánu pro rok 2024 až 2030. Ten má určovat, jakým směrem se bude město v dalších letech rozvíjet.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Chceme, stejně jako v předchozích sedmi letech, do toho zapojit co nejvíce obyvatel, návštěvníků a odborníků v Ostravě. Do toho současného plánu se zapojilo 20 tisíc lidí, do jeho přípravy. A v podstatě aktuálně teďka je venku dotazník spokojenosti obyvatel s životem ve městě, který mohou vyplňovat do konce března 2023. A následně město i městské obvody využijí výsledky toho dotazníku pro plánování svých priorit a pro hledání nových projektů."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava realizuje ve spolupráci s městem a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury řadu koncepčních akcí, vizí a dokumentů. Jedná se například o urbanistické studie Hrušova, proměny Bohumínské a Frýdecké nebo koncepčním spisu rozvoje Zámostní. Je důležité říct, že strategický plán rozvoje města je velmi úzce provázán s městskými obvod. A proto je určitě přínosné, pokud se občané městských obvodů zapojí do přípravy strategického plánu města. A pomohou stanovit velké vize pro celé město, které následně provádí koncepční dokumenty městského obvodu. Mimo jiné také strategický plán městského obvodu, který byl dokončen v loňském roce. A v následujícím roce bude probíhat jeho konkretizace formou akčního plánu."

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Co třeba je součástí strategického plánu města, tak je například rozvoj zoologické zahrady, která je důležitá pro lákání lidí, aby přijeli do Ostravy a podívali se tady, nejen do zoo, ale do celého města. A je to například zklidnění ulice Bohumínské, která je taková aktuální bariéra dopravní mezi centrem města, jeho moravskou částí a slezskou. Tak tam bychom chtěli, aby to více ožilo pro lidi."

Dotazník a veškeré informace najdou lidé na webu . Město potřebuje nasbírat co největší počet informací. A zapojit se může opravdu každý.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Takže se jich ptáme, jak jsou spokojeni se životem ve městě, jak s životním prostředím, dopravou a dalšími aspekty veřejného prostoru a života. A zároveň je žádáme i to, aby oni sami nám řekli, jaké priority oni vidí, že by se v nich měla Ostrava v příštích letech rozvíjet."

Dokument obsahuje strategické cíle i konkrétní projekty. Vyhodnocuje se také podle ukazatelů úspěchů, aby město vědělo, že vše, co dělá, dělá správně. Předchozí strategický plán na rok 2017 až 2023 se z větší části splnil.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "V řadě parametrů se splnil. Většina z nich nám svítí zeleně v barvách semaforu, jak jsme si to nastavili. A samozřejmě řada věcí je potřeba ještě dále dopracovat. Chtělo bychom například, aby v Ostravě rostl počet vysokoškolských studentů a aby se do Ostravy stěhovalo více lidí, než se z ní stěhuje."

V rámci strategického plánu se každoročně hodnotí naplnění ukazatelů ve třech stanovených prioritách. Metropole v regionu, Bohatství v lidech a Zdravé město.

---

Začalo rozmísťování velkokapacitních kontejnerů

I Slezská Ostrava bojuje proti odkládání objemného odpadu u popelnic. A to různými způsoby. Například upozorňuje občany, aby takový odpad vozili přímo do sběrných dvorů. Ale také dvakrát ročně nechává, po dohodě s OZO Ostrava, přistavovat do všech svých částí velkoobjemové kontejnery.

V pondělí 27. března začala Slezská Ostrava po dohodě s OZO Ostrava postupně přistavovat do jednotlivých částí obvodu kontejnery na velkoobjemový odpad, který se jednak nevejde do běžných popelnic a zároveň tam v některých případech ani nepatří.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tato akce poběží zhruba 14 dní a postupně se do jednotlivých ulic v rámci obvodu přistavují tyto kontejnery, do kterých lze ukládat velkoobjemový odpad a odpad z domácností. Neměla by tam přijít suť, neměly by tam přijít elektrospotřebiče a pneumatiky. Toto jsou všechno komodity, které jsou buď zpoplatněné na OZO nebo ty elektrospotřebiče OZO bezplatně odebírá. Případně pneumatiky odebírají servisy, které přezouvají. Tak i ty pneumatiky odebírají kus za kus v rámci toho přezutí."

Obvod nechává rozmísťovat kontejnery pravidelně dvakrát ročně. Vždy v jarních a následně v podzimních měsících. O službu je tradičně mezi veřejností velký zájem.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Teď začne to období, kdy budou volat a říkat, jakože kontejnery ještě nestojí v jejich ulici na tom daném místě. Já bych jenom chtěl upozornit, že ten datum, který je dán jako přistavení, tak kontejnery mají být přistaveny do 14:00 hodin. A následující den do 14:00 hodin se průběžně odvážejí a přemísťují na jiné lokality. Takže opravdu, pokud ten kontejner tam nestojí v 8:00 ráno, je to normální. Protože čekáme, že se převeze z jiné lokality a do 14:00 hodin se ustaví na to místo."

Rozpis jednotlivých umístění najdou lidé na webu Slezské Ostravy. OZO denně rozveze kontejnery na devět míst. Poslední rozmístění bude probíhat 5. dubna.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "V rámci jarních kontejnerů máme 54 kusů, v rámci podzimních se to pohybuje kolem těch 60 až 62. Kapacita jednoho kontejneru je 8 až 10 kubíků prostorových. Takže z 99 procent se využijí na plnou kapacitu. Někdy se nám stane, že se některé nenaplní do plna, ale většinou je spíš opačný problém, že kontejnery jsou přeplněné, potažmo obložené. Pak nám vznikají komplikace v rámci odvozu, kdy společnost OZO nemůže naložit kontejnery. Musíme tam poslat naše lidi, kteří to nejdříve odklidí, aby se kontejner mohl naložit na vozidlo a následně buď se přistaví druhý anebo se to odváží na vozících do jiných kontejnerů, které máme k dispozici."

Kdo nezvládne využít možnosti velkoobjemových kontejnerů, měl by takový odpad odvézt přímo do sběrného dvora.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Dále bych chtěl také apelovat na všechny občany městského obvodu Slezská Ostrava, aby takový nadměrný odpad, který kolikrát umisťují vedle popelnic nebo zapuštěných a polozapuštěných kontejnerů, aby ho odváželi do sběrného dvora, který se nachází na Slezské Ostravě na ulici Československé armády 20, případně pak přímo do OZO, které se nachází v Ostravě-Kunčičkách."

Lidé si totiž často neuvědomují, že i uložením velkoobjemového odpadu u popelnice zakládají černou skládku, za kterou hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

---

Nezapomeňte zaplatit poplatek za psa

Slezská Ostrava upozorňuje veřejnost, aby nezapomněla uhradit poplatek za svého čtyřnohého parťáka. Poplatky za psy jsou splatné pouze do konce března. Obvod loni zrušil posílání papírových poukázek. Platbu je proto možné provézt osobně na pokladně úřadu nebo bankovním převodem.

Slezská Ostrava vydala na svém webu důležitou informaci pro všechny majitele pejsků v obvodu. Připomíná, že nemají zapomenout za své čtyřnohé parťáky zaplatit poplatek. Zároveň by měli majitelé myslet na to, že každého nového pejska v rodině je potřeba přihlásit do evidence. 

Obvod v minulém roce zrušil zasílání papírových poštovních složenek s výzvami k zaplacení poplatků. Bylo to z důvodů zefektivňování fungování a elektronizace jednolitých agend. Zasílání papírových složenek bylo totiž časově i administrativně náročné a neslo s sebou i nemalé finanční náklady. Většina lidí přitom už dnes zasílá platby automaticky i bez výzev. Přesto je dobré tuto povinnost připomenout. 

Každý majitel psa má přiděleno číslo poplatníka, které slouží jako variabilní symbol platby. Ty je možné provádět dvěma způsoby. Buďto osobně na pokladně radnice Slezské Ostravy na náměstí Jurije Gagarina, kde se dá platit hotově nebo platební kartou. Druhý způsob je bankovním převodem z účtu, kdy radnice doporučuje občanům, aby si rovnou nastavili trvalý příkaz s roční frekvencí. 

Výše poplatku za psa je určena vyhláškou. 120 korun za psa chovaného v rodinném domě a 1 500 korun za psa, kterého máte v bytě. Stejnou částku zaplatí také majitelé psů využívaných pro podnikání. A 200 korun ročně zaplatí lidé, kteří pobírají jakoukoliv formu důchodu. Za každého dalšího psa se poplatek zvyšuje o 50 procent. 

Poplatky jsou splatné nejpozději do 31. března. Pokud přesáhnou 1 000 korun, mohou být rozděleny do dvou splátek se splatností první vždy do 31. března a druhé do 30. září. Aktuálně má Slezská Ostrava na svém území v evidenci celkem 1 929 psů.

Stejnou povinnost platby, jako majitelé psů, mají také lidé, kteří si od radnice pronajali pozemek, například k zahrádkaření.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
28. března 2023, 16:30

Lidé se mohou zapojit do tvorby strategického plánu

Ostrava připravuje nový strategický plán. Zapojit se do něj může úplně každý a vyjádřit svou představu o tom, jak by mělo město nebo jeho obvod v budoucnu vypadat. Čtyři důležitá území, na kterých se kterými se dá v budoucnu pracovat, jsou i na území Slezské Ostravy. Své plány má i samotný obvod.

Město Ostrava aktuálně pracuje na tvorbě strategického plánu pro rok 2024 až 2030. Ten má určovat, jakým směrem se bude město v dalších letech rozvíjet.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Chceme, stejně jako v předchozích sedmi letech, do toho zapojit co nejvíce obyvatel, návštěvníků a odborníků v Ostravě. Do toho současného plánu se zapojilo 20 tisíc lidí, do jeho přípravy. A v podstatě aktuálně teďka je venku dotazník spokojenosti obyvatel s životem ve městě, který mohou vyplňovat do konce března 2023. A následně město i městské obvody využijí výsledky toho dotazníku pro plánování svých priorit a pro hledání nových projektů."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava realizuje ve spolupráci s městem a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury řadu koncepčních akcí, vizí a dokumentů. Jedná se například o urbanistické studie Hrušova, proměny Bohumínské a Frýdecké nebo koncepčním spisu rozvoje Zámostní. Je důležité říct, že strategický plán rozvoje města je velmi úzce provázán s městskými obvod. A proto je určitě přínosné, pokud se občané městských obvodů zapojí do přípravy strategického plánu města. A pomohou stanovit velké vize pro celé město, které následně provádí koncepční dokumenty městského obvodu. Mimo jiné také strategický plán městského obvodu, který byl dokončen v loňském roce. A v následujícím roce bude probíhat jeho konkretizace formou akčního plánu."

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Co třeba je součástí strategického plánu města, tak je například rozvoj zoologické zahrady, která je důležitá pro lákání lidí, aby přijeli do Ostravy a podívali se tady, nejen do zoo, ale do celého města. A je to například zklidnění ulice Bohumínské, která je taková aktuální bariéra dopravní mezi centrem města, jeho moravskou částí a slezskou. Tak tam bychom chtěli, aby to více ožilo pro lidi."

Dotazník a veškeré informace najdou lidé na webu . Město potřebuje nasbírat co největší počet informací. A zapojit se může opravdu každý.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Takže se jich ptáme, jak jsou spokojeni se životem ve městě, jak s životním prostředím, dopravou a dalšími aspekty veřejného prostoru a života. A zároveň je žádáme i to, aby oni sami nám řekli, jaké priority oni vidí, že by se v nich měla Ostrava v příštích letech rozvíjet."

Dokument obsahuje strategické cíle i konkrétní projekty. Vyhodnocuje se také podle ukazatelů úspěchů, aby město vědělo, že vše, co dělá, dělá správně. Předchozí strategický plán na rok 2017 až 2023 se z větší části splnil.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "V řadě parametrů se splnil. Většina z nich nám svítí zeleně v barvách semaforu, jak jsme si to nastavili. A samozřejmě řada věcí je potřeba ještě dále dopracovat. Chtělo bychom například, aby v Ostravě rostl počet vysokoškolských studentů a aby se do Ostravy stěhovalo více lidí, než se z ní stěhuje."

V rámci strategického plánu se každoročně hodnotí naplnění ukazatelů ve třech stanovených prioritách. Metropole v regionu, Bohatství v lidech a Zdravé město.

---

Začalo rozmísťování velkokapacitních kontejnerů

I Slezská Ostrava bojuje proti odkládání objemného odpadu u popelnic. A to různými způsoby. Například upozorňuje občany, aby takový odpad vozili přímo do sběrných dvorů. Ale také dvakrát ročně nechává, po dohodě s OZO Ostrava, přistavovat do všech svých částí velkoobjemové kontejnery.

V pondělí 27. března začala Slezská Ostrava po dohodě s OZO Ostrava postupně přistavovat do jednotlivých částí obvodu kontejnery na velkoobjemový odpad, který se jednak nevejde do běžných popelnic a zároveň tam v některých případech ani nepatří.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tato akce poběží zhruba 14 dní a postupně se do jednotlivých ulic v rámci obvodu přistavují tyto kontejnery, do kterých lze ukládat velkoobjemový odpad a odpad z domácností. Neměla by tam přijít suť, neměly by tam přijít elektrospotřebiče a pneumatiky. Toto jsou všechno komodity, které jsou buď zpoplatněné na OZO nebo ty elektrospotřebiče OZO bezplatně odebírá. Případně pneumatiky odebírají servisy, které přezouvají. Tak i ty pneumatiky odebírají kus za kus v rámci toho přezutí."

Obvod nechává rozmísťovat kontejnery pravidelně dvakrát ročně. Vždy v jarních a následně v podzimních měsících. O službu je tradičně mezi veřejností velký zájem.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Teď začne to období, kdy budou volat a říkat, jakože kontejnery ještě nestojí v jejich ulici na tom daném místě. Já bych jenom chtěl upozornit, že ten datum, který je dán jako přistavení, tak kontejnery mají být přistaveny do 14:00 hodin. A následující den do 14:00 hodin se průběžně odvážejí a přemísťují na jiné lokality. Takže opravdu, pokud ten kontejner tam nestojí v 8:00 ráno, je to normální. Protože čekáme, že se převeze z jiné lokality a do 14:00 hodin se ustaví na to místo."

Rozpis jednotlivých umístění najdou lidé na webu Slezské Ostravy. OZO denně rozveze kontejnery na devět míst. Poslední rozmístění bude probíhat 5. dubna.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "V rámci jarních kontejnerů máme 54 kusů, v rámci podzimních se to pohybuje kolem těch 60 až 62. Kapacita jednoho kontejneru je 8 až 10 kubíků prostorových. Takže z 99 procent se využijí na plnou kapacitu. Někdy se nám stane, že se některé nenaplní do plna, ale většinou je spíš opačný problém, že kontejnery jsou přeplněné, potažmo obložené. Pak nám vznikají komplikace v rámci odvozu, kdy společnost OZO nemůže naložit kontejnery. Musíme tam poslat naše lidi, kteří to nejdříve odklidí, aby se kontejner mohl naložit na vozidlo a následně buď se přistaví druhý anebo se to odváží na vozících do jiných kontejnerů, které máme k dispozici."

Kdo nezvládne využít možnosti velkoobjemových kontejnerů, měl by takový odpad odvézt přímo do sběrného dvora.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Dále bych chtěl také apelovat na všechny občany městského obvodu Slezská Ostrava, aby takový nadměrný odpad, který kolikrát umisťují vedle popelnic nebo zapuštěných a polozapuštěných kontejnerů, aby ho odváželi do sběrného dvora, který se nachází na Slezské Ostravě na ulici Československé armády 20, případně pak přímo do OZO, které se nachází v Ostravě-Kunčičkách."

Lidé si totiž často neuvědomují, že i uložením velkoobjemového odpadu u popelnice zakládají černou skládku, za kterou hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

---

Nezapomeňte zaplatit poplatek za psa

Slezská Ostrava upozorňuje veřejnost, aby nezapomněla uhradit poplatek za svého čtyřnohého parťáka. Poplatky za psy jsou splatné pouze do konce března. Obvod loni zrušil posílání papírových poukázek. Platbu je proto možné provézt osobně na pokladně úřadu nebo bankovním převodem.

Slezská Ostrava vydala na svém webu důležitou informaci pro všechny majitele pejsků v obvodu. Připomíná, že nemají zapomenout za své čtyřnohé parťáky zaplatit poplatek. Zároveň by měli majitelé myslet na to, že každého nového pejska v rodině je potřeba přihlásit do evidence. 

Obvod v minulém roce zrušil zasílání papírových poštovních složenek s výzvami k zaplacení poplatků. Bylo to z důvodů zefektivňování fungování a elektronizace jednolitých agend. Zasílání papírových složenek bylo totiž časově i administrativně náročné a neslo s sebou i nemalé finanční náklady. Většina lidí přitom už dnes zasílá platby automaticky i bez výzev. Přesto je dobré tuto povinnost připomenout. 

Každý majitel psa má přiděleno číslo poplatníka, které slouží jako variabilní symbol platby. Ty je možné provádět dvěma způsoby. Buďto osobně na pokladně radnice Slezské Ostravy na náměstí Jurije Gagarina, kde se dá platit hotově nebo platební kartou. Druhý způsob je bankovním převodem z účtu, kdy radnice doporučuje občanům, aby si rovnou nastavili trvalý příkaz s roční frekvencí. 

Výše poplatku za psa je určena vyhláškou. 120 korun za psa chovaného v rodinném domě a 1 500 korun za psa, kterého máte v bytě. Stejnou částku zaplatí také majitelé psů využívaných pro podnikání. A 200 korun ročně zaplatí lidé, kteří pobírají jakoukoliv formu důchodu. Za každého dalšího psa se poplatek zvyšuje o 50 procent. 

Poplatky jsou splatné nejpozději do 31. března. Pokud přesáhnou 1 000 korun, mohou být rozděleny do dvou splátek se splatností první vždy do 31. března a druhé do 30. září. Aktuálně má Slezská Ostrava na svém území v evidenci celkem 1 929 psů.

Stejnou povinnost platby, jako majitelé psů, mají také lidé, kteří si od radnice pronajali pozemek, například k zahrádkaření.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-28-03-2023-16-33