Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Zastupitelé schválili střednědobý výhled rozpočtu obce
  • Vánoční stromeček zahrádkáři rozsvítili bez veřejnosti
  • Także przedszkolanki w pierwszej linii walki z COVID-19
  • Čtenáři mohou opět do knihovny

Zastupitelé schválili střednědobý výhled rozpočtu obce

Stonavští zastupitelé na svém 17. zasedání schválili mimo jiné střednědobý výhled rozpočtu obce Stonava na období 2020 - 2024.

Vzhledem k celkové ekonomické situaci v zemi je střednědobý výhled koncipován konzervativně ve snaze přijmout zatím negativní ekonomický vývoj. Případné výpadky na straně příjmu chce radnice eliminovat využitím dotačních titulů k zajištění investičních akcí pro rozvoj obce.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Nevíme, jak to vlastně bude, jestli se ten plán naplní, protože v současné době máme různá opatření, už nyní je v Senátu daňový balíček, který velice poškozuje veřejné rozpočty a bude velký problém najít kompromis mezi zájmy přidat peněz občanům a neublížit obcím. Na druhé straně tady ještě máme problematiku dolů, kdy doly se zavírají. Uvidíme, jak to bude. Takže říkám, plán máme schválen, ale jaká bude skutečnost, uvidíme.“

---

Vánoční stromeček zahrádkáři rozsvítili bez veřejnosti

Je advent, čas přípravy na nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. Ve Stonavě se každoročně první adventní neděli setkávají místní zahrádkáři, aby společně strávili příjemnou chvíli u rozsvícení vánočního stromečku v areálu klubovny na Stavech. Letošní pandemie sice neumožnila hromadné setkání, stromeček ale v parku svítí.

Tři, dva, jedna, teď!

Přesně takto to vypadalo v loňském roce na začátku adventu před klubovnou stonavských zahrádkářů. Letos se stejným způsobem měl rozsvítit stromeček už počtvrté. Bohužel, aktuální vládní opatření to neumožnila a světýlka na ozdobeném stromečku se rozzářila bez účasti veřejnosti.

Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Chtěli jsme zachovat tradici, aby stromeček přece jenom byl. Chci říct všem, kdo půjde kolem, ať se aspoň přes vrata podívá, že máme nádherný ten stromek. Je mi i líto, že ty akce nejsou. Sešli se sousedi, sešli se kamarádi, zazpívali jsme si, ale všichni víme, že to teď nejde.“

Rozsvícení vánočního stromečku není ovšem jedinou akcí, kterou letos museli stonavští zahrádkáři kvůli pandemii koronaviru zrušit.

Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Členská schůze – nebyla. Pak byla vaječina, taky se nekonala. Potom mělo být Vítání léta, Těšíme se létem a ty slavné bramboráky.“

Vše bylo zrušeno. Zahrádkáři se letos nemohli pochlubit ani svými výpěstky, které každoročně prezentují na zářijové výstavě ovoce a zeleniny. S úrodou byli přitom velmi spokojeni.

Anna Žáková, členka MO ČZS Stonava: „Sice bylo deštivo a mokro, ale my jsme měli úrodu vždycky dobrou, i letos. Česnek, cibule velká, papriky, rajčata, vše se vydařilo. Nebylo takové množství jak kdysi, ale bylo.“

Přestože pořád platí různá hygienická opatření, stonavští zahrádkáři věří, že se situace změní a v příštím roce budou opět moci pozvat veřejnost na své tradiční kulturní a společenské akce.

Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Chceme zachovat různé tradice, aspoň takové ty nejdůležitější. Ale pojali jsme to tak, že jednak nemůžeme natvrdo nic plánovat, protože se to fakt neví. Když se ta situace uvolní, rozneseme pozvánky, vyvěsíme plakáty a včas všechny upozorníme. Doufám, že se všechno podaří.“

---

Także przedszkolanki w pierwszej linii walki z COVID-19

Tę obecnie aktualną piosenkę o częstnym myciu rąk i zwiększonemu przestrzeganiu zasad higieny dzieci z polskiego przeszkola w Stonawie-Hołkowicach nauczyły się niezależnie od trwającej od wielu miesięcy epidemii. Życie w tym przedszkolu, trzeba odpukać, na razie toczy się normalnie.

Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „W tej chwili chodzi nam sto procent dzieci, jesteśmy bardzo zaskoczone, pozytywnie zaskoczone, i szczęśliwe, że dzieci są zdrowe. Dlatego że bywały lata, że od września do marca dzieci miały katary, kaszel, a w tej chwili są wszyscy zdrowi.”

W odróżnieniu od wiosennej fali epidemii coronavirusa, kiedy to zawieszenie zajęć dotyczyło również przedszkoli, obecnie przedszkola otrzymały wyjątek. Nie wszyscy byli zgodni co do takiej rządowej decyzji. Sprzeciw wniosła na przykład czeska Izba Pedagogiczna.

Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „Ministerstwo nie zadbało w ogóle o nasze bezpieczeństwo, i przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci, my wszyscy możemy być nosicielami bezobjawowymi. Dlatego my zabezpieczamy dzieci, zabezpieczamy siebie tym, że jesteśmy cały czas w maseczkach. Dzieci dezynfekują ręce, my dezynfekujemy ręce inaczej tego sią nie da zrobić."

Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „Realizujemy zupelnie taki sam program, jak cały czas, dlatego, że jak powiedziałam. przedszkola mają wyjątek ze wszystkiego, u nas nie trzeba nosić maseczek, nie trzeba utrzymywać dystansu społecznego, jak widać, tego się nie da nawet zrobić, można tańczyć, można śpiewać, można ćwiczyć.”

Obecnie w polskim przeszkolu przeważają te najmniejszych dzieci, prawie połowa to dwu- i trzy latki. Bardzo przydałaby się więc pomoc niani.

Katarzyna Donat, kierowniczka Przedszkola w Stonawie: „Niestety, w Stonawie na wszystkie przedszkola jest jedna niania, która jest w przedszkolu przystosowanym do tego, że przyjmuje dwulatków. Szkoła nie ma pieniędzy na drugą nianię. My tutaj mamy pomoc pani Grażynki, dwie godziny dziennie, od ósmej do dziesiątej.”

Do pracowników z tak zwanej pierwszej linii walki z koronawirusem można więc zaliczyć, z niewielkim tylko przymróżeniem oka, również pracowniczki przedszkoli, w tym oczywiście także tych polskich. W tym roku szkolnym do trzydziestu dwu polskich przedszkoli na Zaolziu zostało zapisanych osiemset sześćdziesięcioro maluchów.

---

Čtenáři mohou opět do knihovny

V souladu s 3. stupněm protiepidemiologického systému, platným od čtvrtku 3. Prosince bude Místní knihovna Stonava přístupná čtenářům vždy v pondělí a ve čtvrtek vždy od 14.00 do 18.00 hodin. Návštěvníci ale musí dodržovat přísná hygienická opatření, tzn. mít roušku, při vstupu použít dezinfekci a mít dvoumetrové rozestupy.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry