Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Zrekonstruovaná škola na Hořanech zase slouží k výuce
  • Tradiční dožínkové koláče ve Stonavě nechyběly ani letos
  • Derby mezi Stonavou a Albrechticemi skočilo remízou
  • Do szkoły w rytmie poloneza

Zrekonstruovaná škola na Hořanech zase slouží k výuce

A je to tady. Po dvouměsíčních prázdninách začala dětem škola. Velkých změn se dočkali žáci prvního stupně. V novém školním roce už nebudou muset dojíždět do polské základní školy na Holkovicích. Výuka už totiž bude probíhat v rekonstruované škole na Hořanech. Celá rekonstrukce v řádech desítek milionů korun mohla být realizována díky dotaci Ministerstva financí ČR, důlních škod a z rozpočtu obce Stonava.

Dělníci bourali, kopali, svářeli, stavěli, aby nám dnes naši školu v novém kabátě předali.

Je to zhruba rok a půl, kdy se vedení obce rozhodlo zrekonstruovat půdní prostory v základní škole na Hořanech. Před započetím samotného projektu bylo ale zjištěno, že statika stropních konstrukcí je nevyhovující a výuka v ní byla přerušena. Náhradní prostory dětem poskytla škola na Dolanech a Holkovicích. Obec, jakožto zřizovatel Základní a mateřské školy Stonava se pustil do rozsáhlé rekonstrukce.

Ladislav Jelen, správce bytového a nebytového fondu obce Stonava: „Nové a staticky vyhovující jsou veškeré stropy.“

Celý objekt byl navíc sanován a zateplen.

Ladislav Čečotka, majitel dodavatelské stavební firmy: „Nejtěžší na celé stavbě bylo, dostat všechnu tu ocel dovnitř a nepoškodit obvodové zdivo. Všechno se to muselo pracně na každé patro natahovat a osazovat.“

Velké změny doznala půda. V dosud nevyužitých prostorách vznikly další dvě třídy.

Elen Wawrzyková, zástupkyně ředitelky ZŠ a MŠ Stonava: „Tím, že se nám uvolnily třídy, které jsme měli v patře, tak nám vznikly další prostory pro vybudování sborovny a kanceláře. Máme nově vybudovány i sociální zařízení pro děti, úklidovou komoru a z čeho máme velkou radost, že jsme mohli rozšířit naši družinu o další oddělení, takže budeme moci uspokojit požadavky většiny rodičů, aby jejich děti mohly chodit do družiny od 1. do 4. třídy.“

Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Jsme velice potěšeni, že i když ta rekonstrukce byla komplikovaná, skládala se ze tří projektů, takže se to podařilo dodělat do 1. září, a že jsme úspěšně školu předali učitelům.“

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Já bych řekla, že se jedná skoro o malý zázrak Že všechno je dotažené do konce, je to moderní, krásné, barevné, nové vybavení, prostě úžasné.“

O tom, jak se dětem, kteří zasedli do lavic ve středu 1. září nová škola líbí se dozvíte v příštím vydání stonavského expresu.

---

Tradiční dožínkové koláče ve Stonavě nechyběly ani letos

Konec prázdnin patří ve Stonavě tradičně Dožínkám. Kvůli koronavirové pandemii byl i letos zrušen kulturní program. O tradiční dožínkové koláče ale lidé nepřišli. Zájem o ně byl velký.

Přestože tradiční dožínky ve Stonavě ani letos neproběhly, dožínkové koláče byly. V Dolních Domaslavicích je pekly ženy z pezetkaovského Klubu žen a jejich příznivci v sobotu 28. října od brzkých ranních hodin. Příprava byla důkladná. Zajistit se musely hlavně patřičné suroviny.

Emílie Lukoszová, předsedkyně Klubu žen při MK PZKO Stonava: „Tak hlavně 50 kg tvarohu z místecké mlékárny, mák od pana Adámka tady s pekárny, jablíčka jsme měli zavařená z loňské brigády a nastrouhané ořechy přinesla paní Revendová.“

Do pečení se zapojilo 18 žen a 4 muži, kteří byli v pekárně nepostradatelní.

Adam Nalewajka, člen PZKO Stonava: „Chlapi mají tu těžší práci. Nosí plechy a potom, když se ty koláče vytahují z pece, tak ty rozehřáté plechy bereme, aby to nemusely dělat ženy.“

Letošní dožínkové koláče byly pečeny pod taktovkou Daniely Stryjové, z Karviné Darkova, která dohlížela na to, aby vše probíhalo tak jak má.

Daniela Stryjová, předsedkyně Klubu žen při MK PZKO Karviná-Darkov: „Hlavně je potřeba dobře zadělat tu náplň do těsta. Pak se to roztlačuje, namaže, dá se posýpka a koláče se vloží do pece.“

Čerstvě napečené koláče byly na prodej ve stonavském Domě PZKO a jak sami vidíte, zájem o ně byl velký. Přes čtyři tisíce koláčů bylo prodáno během chvilky.

---

Derby mezi Stonavou a Albrechticemi skočilo remízou

Stonavští fotbalisté mají za sebou další důležité utkání podzimní sezóny. O důležité body bojovali na domácím hřišti se sousedními Albrechticemi.

Fotbaloví fanoušci se dočkali. Po téměř dvou letech se na stonavském fotbalovém hřišti odehrál zápas mezi Stonavou a Albrechticemi. Toto derby je nejen oběma kluby, ale i fanoušky vnímáno jako svátek. Vedení stonavského fotbalového klubu ale muselo před samotným zápasem vyřešit situaci, která nastala několik málo hodin před utkáním. V rámci předzápasového tréninku se zranil další klíčový hráč Josef Zoller, který měl po dvou kolech na kontě už šest gólů. Stonavskému manšaftu tak přišel pomoc z fotbalového důchodu Jakub Sittek. V prvním poločase se hrál velmi rychlý fotbal. Albrechtice byly sice lepší na míči, Stonava ale těžila převážně z rychlého přechodu do útoku. Šance vstřelit branku byla několikrát zastavena oběma skvělými gólmany.

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Tak jak náš Stach, který chytl minimálně dvě, tři gólové šance, tak i Gradek na druhé straně.“

Do šaten se v poločase šlo ale za stavu 1:0 a to po proměněné penaltě domácího Žebroka.

V druhé půli se po další penaltě dostala Stonava do vedení 2:0. V 55. Minutě ale hosté snížili na 2:1 a nakonec v prodloužení v 92. minutě Petr Kubiena vyrovnal na konečné skóre 2:2.

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Dostali jsme gól v posledních dvou minutách, je to škoda. Tři body jsme mohli uhrát, ale celkově když to tak vezmu, tak ten zápas byl vyrovnaný na obě strany, šance byly na obou stranách. Remíza je zasloužená. Gólmani dnes dominovali. Kdyby tak nechytali, tak ten zápas mohl klidně skončit 4:4.“

---

Do szkoły w rytmie poloneza

W rytmie poloneza wkroczyli w szkolne życie uczniowie polskiej szkoły w Stonawie. Rok szkolny dopiero się zaczyna, lecz oni zdążyli przygotować program słowno-muzycznym, dając dowód temu, że z pomocą rodziców można pożytecznie i przyjemnie wykorzystać czas końca wakacji.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Wierzę, że zasiądą jutro w ławkach szkolnych, i tak będzie aż do trzydziestego czerwca. Prócz tego chciałabym w tym roku w związku z pandemią poszerzyć współpracę z rodzicami. Mam pewien plan, ale najpierw muszą o tym pomówić właśnie z rodzicami, i zobaczę, czy się zgodzą.“

Pierwszy dzień w szkole był wielkim świętem dla pierwszoklasistów. Zostali uroczyście pasowani na ucznia Polskiej Szkoły Podstawowej w Stonawie.

Basiu pasuję cię na ucznia Polskiej Szkoły Podstawowej w Stonawie. Dziękuję.

Wanda Grudzińska, nauczycielka klasy 1: „Bardzo się cieszę na klasę pierwszą, jest to znowu po kolejnych latach czwórka uczniów, więc bardzo się cieszymy z tak licznej gromadki. Mam nadzieję, że będzie im się podobało. Dzieci na początku muszą się do szkoły troszeczkę przyzwyczaić, więc zaczynamy zabawowo.”

Szczepanek, kl. 1: „Ja się bardzo cieszę do szkoły.”

Rysio, kl. 1: „Chciałbym się nauczyć matematyki.”

Pomogę ci z tym tornistem.... nie jest za ciężki....

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Dla mnie to jest niesamowite, że w Polsce myślą o Polakach na Zaolziu, i właśnie dzieci dostały pełne wyprawki, dostały pełne tornistry pomocy do szkoły.

Anetka, kl. 1: „Cieszę się na nowych kolegów.”

Basia, kl. 1: „Dzisiaj dostaliśmy dużo podarunków”

Ich rodzice otrzymali jednorazowe stypendium w ramach Bonu Pierwszoklasisty. To prezent Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Darczyńców było jednak więcej, i nasi pierwszacy ledwo mogli udźwignąć prezenty. Zasłużyli na nie, także za bezbłędne odpowiedzi na pytania, z którymi dorośli w ogóle sobie nie radzili.

Ania, kl. 5: Przygotowaliśmy dla pierwszaków takie testy np.: „Dlaczego kościotrup nie może grać w kościele?“

Basia, kl 1: „Bo nie ma organów.”

Ania, kl. 5: „Kiedy komputer chodzi do lekarza?“

Anetka, kl.1: „Kiedy łapie wirusa.”

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Mam nadzieję, że w tym roku znowu uda nam sie brać udział w różnych konkursach, chcielibyśmy też z dziećmi wyjeżdżać, wychodzić. Mamy już pierwsze takie wyjście w poniedziałek na wystawę owoców i warzyw w Stonawie. Mamy w październiku pójść na spotkanie autorskie do biblioteki, ale czas pokaże, co wszystko da się realizować.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry