Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Stonavský expres

      Stonavský expres

      Mladí stonavští fotbalisté budou mít nové šatny

      Stonavští fotbalisté se dočkají nových šaten. Obec zahájila jejich rekonstrukci, na kterou získala podporu z Nadace OKD. Modernizace zázemí přinese hráčům komfortnější podmínky.

      Ve Stonavě v posledních letech roste zájem o fotbal. Klub SK Stonava eviduje více než sto mladých hráčů od přípravky až po dorost, kteří pravidelně trénují a účastní se soutěží.

      Martin Cyroň, předseda SK Stonava: Děti chodí, přibývají. Máme dvě přípravky, dvoje žáků, dva dorosty. Kdysi byly doby, kdy jsme měli jen žáky a muže a dneska, když se dívám na to hřiště, je to úžasné.

      V návaznosti na modernizaci sportovního areálu nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce šaten určených právě pro mládežnické týmy.

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Zázemí pro mladé sportovce bylo v původním stavu ze 60. let minulého století. Proto jsme se rozhodli, že uděláme tu rekonstrukci.“

      Po dokončení se tak stonavští mladí sportovci dočkají důstojného a moderního zázemí.

      Adam Bialek, stavební dozor: „Celá vnitřní dispozice, podlahy, zateplení, nová střecha, kompletně výměna šaten, nové zázemí, podlahové krytiny, technické zázemí pro rozhodčí, technické zázemí pro fotbalisty, prostě úplně vše.“

      Předání staveniště proběhlo začátkem roku. Pokud vše půjde podle plánu, nové šatny by mohly být fotbalistům k dispozici v dubnu letošního roku. Stavební práce totiž probíhají v zimním období, což s sebou přináší určité komplikace, zatím ale jsou plánované termíny jednotlivých dílčích kroků dodrženy.

      Adam Bialek, stavební dozor: „Samozřejmě je spousta věcí, které jsme objevili nečekaně. To je tak každá stavba asi, ale každopádně největší problém nám bude dělat asi počasí. To znamená doba, ve které se ta stavba realizuje, z důvodu samozřejmě zahájení soutěží a využívání tady těchto prostor, takže ten termín od ledna do března a po případě dubna je takový hodně adrenalinový.“

      Celková dispozice prostor, kterými budova šaten disponuje se v rámci rekonstrukce nemění. Modernizace šaten ale přinese zásadní změny v komfortu a energetické úspornosti.

      Adam Bialek, stavební dozor: „Celková dispozice zůstává stejná. Jediné, co se zvedá, je kompletně provedení nové střechy, zateplení všech těchto prostorů, jak ze střechy, tak následně fasáda. Zatepluje se podlaha.“

      Rekonstrukce je financována obcí s přispěním Nadace OKD.

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Velkou část této rekonstrukce si řeší obec z vlastního rozpočtu, ale dostali jsme také dotaci z Nadace OKD.“

      Náklady na celou rekonstrukci by měly být zhruba 7,5 milionu korun, z nadace OKD obec získala 3 miliony.

      ---

      Školáci zakončili plavecký výcvik „mokrým vysvědčením“

      První pololetí školního roku je za námi a školáci si ve čtvrtek převzali svá vysvědčení. Někteří si ale odnesli hned dvě. Kromě klasického dostali také „mokré vysvědčení“ za úspěšné absolvování plaveckého výcviku.

      Žáci základní školy ve Stonavě úspěšně absolvovali plavecký výcvik, který je nedílnou součástí jejich školní docházky. Ve Stonavě se děti seznamují s plaváním už od mateřské školy, a tak někteří školáci na výcvik přicházeli s již získanými základy. Podle lektorky Edity Kukuczové je právě tento raný kontakt s vodou výhodou.

      Edita Kukuczová, lektorka plavání: „Ano, určitě tam jde vidět rozdíl. V té mateřské škole se vlastně učí děti různým polohám, jak na bříšku, tak na zádech. A na té základní škole se učí hlavně plavecké styly. Ten první je znak, ten druhý je kraul a ten třetí je prsa.“

      Školáci byli v rámci plaveckého výcviku rozděleni do tří skupin podle úrovně dovedností.

      Edita Kukuczová, lektorka plavání: „My máme tři skupiny, my máme vlastně jedničku, dvojku, trojku. Jednička je u nás nejlepší, dvojka je střední a ta třetí, to už jsou takové slabší děti, které se bohužel bojí vody. Oni se to nemůžou, tak oni se prostě bojí vody a my je učíme, aby se té vody nebály, aby byly úplně v pohodě a na tom základě potom se odrazí ten výkon.“

      Instruktoři ale upozorňují, že školní výuka plavání by neměla být jedinou možností, kdy se děti s vodou seznamují. Je důležité, aby se do procesu zapojili také rodiče.

      Edita Kukuczová, lektorka plavání: „Rodiče by se neměli spoléhat na to, že si řeknou v duchu, to se naučíš až ve škole. To tak prostě není. Ti rodiče se musí do toho zapojovat, aby se to dítě naučilo nějaký plavecký styl, tak musí mít nějaký základ. A to jsou právě ty základy od rodičů. Že se umí položit na bříšku ve vodě nebo na zádech, to jsou základní věci, které by to dítě, jak nastoupí k nám do plavecké školy, aby umělo.“

      anketa, stonavští školáci: „Bylo to tady dobré a naučili jsme se plavat a nové věci.“ „Já jsem si plavat hodně kraula.“ „Já jsem si nejvíce zdokonalila plavání na zádech.“ „Naučili jsme se kraul a znak.“ „Bylo to dobré a naučili jsme se kraul.“ „Naučil jsem se znak.“ „Já jsem se naučila žabku, to jsou prsa.“ „Byla to tu fajn a dostali jsme vysvědčení.“ „Úplně super, naučili jsme strašně moc věcí.“

      Závěrečným momentem celého výcviku bylo předání „mokrých vysvědčení“, která dětem přinesla nejen ocenění jejich snahy, ale také přehled o tom, co už zvládají a kde mají ještě prostor ke zlepšení.

      ---

      Razem śpiewali i grali w planszówki

      Spotkanie uczniów polskiej szkoły z mieszkańcami Domu z Opieką Społeczną Elim w Stonawie rozpoczęło się od kolęd, które w polskiej tradycycji można śpiewać jeszcze do Gromnic, czyli drugiego lutego.

      Urszula Byrtus, kierowniczka Domu z Opieką Społeczną ELIM: „Nie zdążyliśmy sobie wspólnie pokolędować, i teraz jest taki ten czas, dużo czasu, kiedyśmy chcieli do tego powrócić, a moim dużym hobby, zainteresowaniem są gry planszowe, dlatego ja też dzisiaj chciałam, żebyśmy to kolędowanie zakończyli wspólnymi grami planszowymi.”

      Innym powodem był fakt, że dzieci polubiły kolędy i żal im było śpiewać je razem tylko na szkolnej czy pezetkaowskiej wigilijce. Tym bardziej, że w tym roku nauczyły się jednej kolędy w języku migowym i chciały jej nauczyć tutejsze babcie i tutejszych dziadków.

      Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Pomysł przyniosla nasza pierwszoklasistka Ela Biłko. Jak była ta kolęda Cicha noc, to ona mówi: ‘Pani, ja to dobrze znam’. Mówię: ‘Eluśku, a co ty to właściwie pokazujesz?‘ ‚No, bo tego mnie nauczyła kuzynka.”

      Ela, klasa 1., PSP Stonawa: „Ja potem szłam przed tablicę i pokazywałam to tak, jak mnie to nauczyła Emilka.”

      Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „My trzy dni naprawdę staraliśmy się nauczyć wszystkich tych ruchów, a oni tu tak pięknie w przeciągu pięciu, dziesięciu minut już wszyscy umieli, wszyscy śpiewali, pokazywali.”

      W czasie wspólnego śpiewania kolęd w niejednym oku łza się zakręciła, bo kolędy przywołują wspomnienia z dzieciństwa, a to były czasy, do których wraca się z nostalgią.

      ankieta, mieszkańcy Domu ELIM: „Śpiywali my dycki przy sprzątaniu, dycki były kolędy puszczone.” „Przy stole wigilijnym to sie tak najprzód śpiywało, jo nie wiem, z godzinę, no a dzieprym potem się jadło, co starka ugotowała, bo mnie wychowywała starka.” „To tak człowieka nabudí, povzbudí, že jest-li vás co bolí, tak was przestanie boleć, je to úžasné, sóm my strasznie radzi, że tu chodzóm.” „ Nie śmi se to człowiek przypuszczać ty lata, bo żyję między młodymi, tak nabijają taką energią (śmiech).”

      Dzieci miały także możliwość złożenia spontanicznych życzeń, i te najbardziej odważne skorzystały z tej okazji:

      ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Ja złożyłem im życzenia dużo szczęście, zdrowia.” „Miłości i aby tu jeszcze długo z nami żyli.” „Niech was wszyscy mają radzi, niechście takie fajne, jako jesteście itd.”

      Po życzeniach i wspólnym śpiewaniu przyszła kolej na wspólną zabawę. Uczniowie wcześniej w szkole opanowali zasady gier i teraz starali się z nimi zapoznać również mieszkańców Domu z Opieką Społeczną ELIM.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Stonavský expres
      05. února 2025, 16:14

      Mladí stonavští fotbalisté budou mít nové šatny

      Stonavští fotbalisté se dočkají nových šaten. Obec zahájila jejich rekonstrukci, na kterou získala podporu z Nadace OKD. Modernizace zázemí přinese hráčům komfortnější podmínky.

      Ve Stonavě v posledních letech roste zájem o fotbal. Klub SK Stonava eviduje více než sto mladých hráčů od přípravky až po dorost, kteří pravidelně trénují a účastní se soutěží.

      Martin Cyroň, předseda SK Stonava: Děti chodí, přibývají. Máme dvě přípravky, dvoje žáků, dva dorosty. Kdysi byly doby, kdy jsme měli jen žáky a muže a dneska, když se dívám na to hřiště, je to úžasné.

      V návaznosti na modernizaci sportovního areálu nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce šaten určených právě pro mládežnické týmy.

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Zázemí pro mladé sportovce bylo v původním stavu ze 60. let minulého století. Proto jsme se rozhodli, že uděláme tu rekonstrukci.“

      Po dokončení se tak stonavští mladí sportovci dočkají důstojného a moderního zázemí.

      Adam Bialek, stavební dozor: „Celá vnitřní dispozice, podlahy, zateplení, nová střecha, kompletně výměna šaten, nové zázemí, podlahové krytiny, technické zázemí pro rozhodčí, technické zázemí pro fotbalisty, prostě úplně vše.“

      Předání staveniště proběhlo začátkem roku. Pokud vše půjde podle plánu, nové šatny by mohly být fotbalistům k dispozici v dubnu letošního roku. Stavební práce totiž probíhají v zimním období, což s sebou přináší určité komplikace, zatím ale jsou plánované termíny jednotlivých dílčích kroků dodrženy.

      Adam Bialek, stavební dozor: „Samozřejmě je spousta věcí, které jsme objevili nečekaně. To je tak každá stavba asi, ale každopádně největší problém nám bude dělat asi počasí. To znamená doba, ve které se ta stavba realizuje, z důvodu samozřejmě zahájení soutěží a využívání tady těchto prostor, takže ten termín od ledna do března a po případě dubna je takový hodně adrenalinový.“

      Celková dispozice prostor, kterými budova šaten disponuje se v rámci rekonstrukce nemění. Modernizace šaten ale přinese zásadní změny v komfortu a energetické úspornosti.

      Adam Bialek, stavební dozor: „Celková dispozice zůstává stejná. Jediné, co se zvedá, je kompletně provedení nové střechy, zateplení všech těchto prostorů, jak ze střechy, tak následně fasáda. Zatepluje se podlaha.“

      Rekonstrukce je financována obcí s přispěním Nadace OKD.

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Velkou část této rekonstrukce si řeší obec z vlastního rozpočtu, ale dostali jsme také dotaci z Nadace OKD.“

      Náklady na celou rekonstrukci by měly být zhruba 7,5 milionu korun, z nadace OKD obec získala 3 miliony.

      ---

      Školáci zakončili plavecký výcvik „mokrým vysvědčením“

      První pololetí školního roku je za námi a školáci si ve čtvrtek převzali svá vysvědčení. Někteří si ale odnesli hned dvě. Kromě klasického dostali také „mokré vysvědčení“ za úspěšné absolvování plaveckého výcviku.

      Žáci základní školy ve Stonavě úspěšně absolvovali plavecký výcvik, který je nedílnou součástí jejich školní docházky. Ve Stonavě se děti seznamují s plaváním už od mateřské školy, a tak někteří školáci na výcvik přicházeli s již získanými základy. Podle lektorky Edity Kukuczové je právě tento raný kontakt s vodou výhodou.

      Edita Kukuczová, lektorka plavání: „Ano, určitě tam jde vidět rozdíl. V té mateřské škole se vlastně učí děti různým polohám, jak na bříšku, tak na zádech. A na té základní škole se učí hlavně plavecké styly. Ten první je znak, ten druhý je kraul a ten třetí je prsa.“

      Školáci byli v rámci plaveckého výcviku rozděleni do tří skupin podle úrovně dovedností.

      Edita Kukuczová, lektorka plavání: „My máme tři skupiny, my máme vlastně jedničku, dvojku, trojku. Jednička je u nás nejlepší, dvojka je střední a ta třetí, to už jsou takové slabší děti, které se bohužel bojí vody. Oni se to nemůžou, tak oni se prostě bojí vody a my je učíme, aby se té vody nebály, aby byly úplně v pohodě a na tom základě potom se odrazí ten výkon.“

      Instruktoři ale upozorňují, že školní výuka plavání by neměla být jedinou možností, kdy se děti s vodou seznamují. Je důležité, aby se do procesu zapojili také rodiče.

      Edita Kukuczová, lektorka plavání: „Rodiče by se neměli spoléhat na to, že si řeknou v duchu, to se naučíš až ve škole. To tak prostě není. Ti rodiče se musí do toho zapojovat, aby se to dítě naučilo nějaký plavecký styl, tak musí mít nějaký základ. A to jsou právě ty základy od rodičů. Že se umí položit na bříšku ve vodě nebo na zádech, to jsou základní věci, které by to dítě, jak nastoupí k nám do plavecké školy, aby umělo.“

      anketa, stonavští školáci: „Bylo to tady dobré a naučili jsme se plavat a nové věci.“ „Já jsem si plavat hodně kraula.“ „Já jsem si nejvíce zdokonalila plavání na zádech.“ „Naučili jsme se kraul a znak.“ „Bylo to dobré a naučili jsme se kraul.“ „Naučil jsem se znak.“ „Já jsem se naučila žabku, to jsou prsa.“ „Byla to tu fajn a dostali jsme vysvědčení.“ „Úplně super, naučili jsme strašně moc věcí.“

      Závěrečným momentem celého výcviku bylo předání „mokrých vysvědčení“, která dětem přinesla nejen ocenění jejich snahy, ale také přehled o tom, co už zvládají a kde mají ještě prostor ke zlepšení.

      ---

      Razem śpiewali i grali w planszówki

      Spotkanie uczniów polskiej szkoły z mieszkańcami Domu z Opieką Społeczną Elim w Stonawie rozpoczęło się od kolęd, które w polskiej tradycycji można śpiewać jeszcze do Gromnic, czyli drugiego lutego.

      Urszula Byrtus, kierowniczka Domu z Opieką Społeczną ELIM: „Nie zdążyliśmy sobie wspólnie pokolędować, i teraz jest taki ten czas, dużo czasu, kiedyśmy chcieli do tego powrócić, a moim dużym hobby, zainteresowaniem są gry planszowe, dlatego ja też dzisiaj chciałam, żebyśmy to kolędowanie zakończyli wspólnymi grami planszowymi.”

      Innym powodem był fakt, że dzieci polubiły kolędy i żal im było śpiewać je razem tylko na szkolnej czy pezetkaowskiej wigilijce. Tym bardziej, że w tym roku nauczyły się jednej kolędy w języku migowym i chciały jej nauczyć tutejsze babcie i tutejszych dziadków.

      Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Pomysł przyniosla nasza pierwszoklasistka Ela Biłko. Jak była ta kolęda Cicha noc, to ona mówi: ‘Pani, ja to dobrze znam’. Mówię: ‘Eluśku, a co ty to właściwie pokazujesz?‘ ‚No, bo tego mnie nauczyła kuzynka.”

      Ela, klasa 1., PSP Stonawa: „Ja potem szłam przed tablicę i pokazywałam to tak, jak mnie to nauczyła Emilka.”

      Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „My trzy dni naprawdę staraliśmy się nauczyć wszystkich tych ruchów, a oni tu tak pięknie w przeciągu pięciu, dziesięciu minut już wszyscy umieli, wszyscy śpiewali, pokazywali.”

      W czasie wspólnego śpiewania kolęd w niejednym oku łza się zakręciła, bo kolędy przywołują wspomnienia z dzieciństwa, a to były czasy, do których wraca się z nostalgią.

      ankieta, mieszkańcy Domu ELIM: „Śpiywali my dycki przy sprzątaniu, dycki były kolędy puszczone.” „Przy stole wigilijnym to sie tak najprzód śpiywało, jo nie wiem, z godzinę, no a dzieprym potem się jadło, co starka ugotowała, bo mnie wychowywała starka.” „To tak człowieka nabudí, povzbudí, že jest-li vás co bolí, tak was przestanie boleć, je to úžasné, sóm my strasznie radzi, że tu chodzóm.” „ Nie śmi se to człowiek przypuszczać ty lata, bo żyję między młodymi, tak nabijają taką energią (śmiech).”

      Dzieci miały także możliwość złożenia spontanicznych życzeń, i te najbardziej odważne skorzystały z tej okazji:

      ankieta, uczniowie PSP Stonawa: „Ja złożyłem im życzenia dużo szczęście, zdrowia.” „Miłości i aby tu jeszcze długo z nami żyli.” „Niech was wszyscy mają radzi, niechście takie fajne, jako jesteście itd.”

      Po życzeniach i wspólnym śpiewaniu przyszła kolej na wspólną zabawę. Uczniowie wcześniej w szkole opanowali zasady gier i teraz starali się z nimi zapoznać również mieszkańców Domu z Opieką Społeczną ELIM.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-05-02-2025-16-14