Stonava získala z Nadace OKD peníze na dva projekty
Díky mimořádně příznivým výsledkům v loňském roce poskytla těžební společnost OKD své nadaci finanční dar ve výši 58 milionů korun. Z velké části poputují peníze do měst a obcí, které jsou ovlivněny těžbou. Stonava k nim patří.
Nadace OKD obdržela od svého zřizovatele - společnosti OKD - finanční dar ve výši 58 milionů korun. Ten byl nadačnímu fondu poskytnut ze strany těžební společnosti vzhledem k jejím mimořádně dobrým výsledkům za rok 2022. Správní rada Nadace OKD rozdělila peníze z velké části mezi investiční projekty nekomerčního charakteru prostřednictvím nového nadačního programu Nadace OKD obcím.
Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: “Výzva byla vyhlášena pro obce z okresu Karviná a Frýdek-Místek, do ní se přihlásilo celkem třináct obcí. Bylo vybráno devět obcí se třinácti projekty.”
Obec Stonava uspěla ve výzvě hned se dvěma projekty, celkově za 5 milionů korun.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „První projekt je rekonstrukce tenisového areálu, který čtyři roky chátral od pandemie covidu, takže jsme jej odkoupili a chceme příští rok provést rekonstrukci. Druhý projekt je zaměřen na rekonstrukci šaten, kdy chceme mladým sportovcům udělat nové šatny, sociální zázemí a šatnu pro rozhodčí.“
Jedná se o zázemí na hřišti SK Stonava. Nadace OKD dlouhodobě finančně podporuje další stonavské projekty. Jedná se například o ozdravné pobyty stonavských dětí u moře během letních prázdnin. Nadační fond rovněž finančně podporuje Stonavskou pouť.
---
Rozsvícení vánočního stromečku u zahrádkářů
V reportáži, která nepotřebuje komentář, Vám přiblížíme atmosféru, která panovala první adventní neděli v areálu klubovny stonavských zahrádkářů. Ti totiž každoročně na začátku adventu rozsvěcují svůj vánoční stromeček. Letos se o kulturní program postaraly děti z mateřské školy na Hořanech. Pro všechny přítomné byl připraven svařák, teplý čaj a čočková polévka.
---
Žáci ZUŠ zpříjemnili stonavským seniorům adventní čas
Opět po roce je tady advent, doba očekávání těch nejkrásnějších svátků v roce, Vánoc. Příjemnou adventní atmosféru proto přišli obyvatelům domu s pečovatelskou službou ELIM, jak je tomu zvykem, navodit žáci stonavské pobočky Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Karviné.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby ELIM Stonava: „Přestože jsme terénní služba, kde docházíme do domácností, tak přesto chceme potěšit klienty pečovatelských domů, kteří již bývají mnohdy sami a než se přiblíží ten vánoční čas, tak jim chceme udělat radost tím, že zveme každý rok základní uměleckou školu, aby vnesli do toho adventního času tu radost, tu naději, aby ti naši senioři se mohli přijít potěšit. Zveme také vzácné hosty.
Letos pozvání přijalo vedení obce a stonavské základní školy.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Jsem nesmírně rád, že se zase po roce scházíme v této adventní době. Chtěl bych Vám všem popřát pevné zdraví, radost ze života, vitalitu, pohodu a hezké svátky.“
Během koncertu se posluchačům postupně představili žáci ze třídy Bronilsava Jeleně, Alice Palové a Tomáše Mutiny.
Tomáš Mutina, vedoucí stonavské pobočky ZUŠ B. Smetany v Karviné: „Uslyšíme pohádkové melodie, vánoční písně i lidové písně.“
Nejen malí muzikanti přišli v předvánočním čase potěšit stonavské seniory, pravidelně za nimi přicházejí i děti ze stonavských mateřských a základních škol.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby ELIM Stonava: „Měli jsme tady děti z mateřské školy na Dolanech, které nám vnesly první poselství. Měli jsme tady děti z Hořan, které nám napekly svatomartinské rohlíčky a přicházejí k nám i děti z polské základní školy. Jsme za to velice vděčni, že celá generace těch žáků a předškoláků v obci k nám přicházejí, aby i oni svým přičiněním udělali nejen radost, ale také se od těch našich seniorů naučili.“
Mezigenerační setkání mají ve Stonavě velmi dlouhou tradici. Tato aktivita významně posiluje vztahy mezi generacemi. Senioři sdílí své bohaté zkušenosti a moudrost s mladší generací, zatímco děti získávají nové perspektivy a porozumění.
---
Plebiscyt „Tacy jesteśmy“ zdominowali młodzi
Po raz dwudziesty sala Teatru Cieszyńskiego oklaskiwała uczestników gali plebiscytu „Tacy jesteśmy“, imprezy Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. I od dwudziestu lat Kapituła Nagród boryka się niezmiennie z tym samym problemem.
Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC: „No to zawsze jest problem, każdego roku od dwudziestu już lat, to muszę podkreślić. Kapituła musi się sporo napocić, żeby raz wybrać tych nominowanych, bo to zawsze jest spora liczba, no a z tych dziesięciu, to jest najtrudniejsze zadanie, wybrać zwycięzcę.”
Było i tradycyjne, i wyjątkowo, bo tym razem pojawiło się na scenie sporo młodzieży.
Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC: „A to jest właśnie charakterystyczne dla dzisiejszego dwudziestego rocznika.”
Nominacje uzyskali: dziennikarz Szymon Brandys pomotor polskiej kultury, sztuki, nauki i sportu, autor programu „Głos Brandysa”. Karolina Droździk, mistrzyni w sztuce aurobiku, Sebastian Sikora, artysta sztuki współczesnej, na kanale You Tube występuje jako Yng Basti czy dziecięcy chór Trallala, zwycięzca festiwalu w Macedonii.
Jolanta Byrtus w ciągu dziewięciu dni pokonała pięćsetkilometrowy Główny Szlak Beskidzki i uzbierała 120 tysięcy koron na rzecz stowarzyszenia charytatywnego.
Jolanta Byrtus, laureatka Nagrody Złoty Jestem: „Ja ogólnie lubię wyzwania. Chciałam połączyć coś, co dla mnie będzie wyzwaniem, ale żeby to było coś dobrego dla społeczeństwa. Więc wymyśliłam ten projekt i spróbowałam, czy ludzie to wesprzą.”
W pojedynku z siostrą zaprezentowała się pięcioboistka Wiktoria Utikal. Teatr z Wędryni przedstawił fragment jednej ze swoich sztuk. Za tomik poezji „Dialog kolorów” otrzymał statuetkę również prowadzący galę.
Marek Słowiaczek, nominowany i prowadzący galę: „Ja się bardzo ucieszyłem, kiedy się okazało, że jestem nominowany, i nawet się nie zastanawiałem, w jaki sposób to odprezentuję.”
Ogromne brawa zebrał Piotr Michalik za niezłomność ducha, wytrwałość i pozytywne spojrzenie na życie.
Piotr Michałek, laureat Nagrody Publiczności: „Intresuje mnie parahokej, programowanie i też malowanie jeszcze. Nie wiem, ale jak maluję, to się czuję jakoś tak lepiej, lubię rysować, to uspokaja mnie.”
I to właśnie Piotr Michalik zdobył nagrodą publiczności.
Główna nagroda „Złoty Jestem” powędrowała do Jolanty Byrtus za odwagę niesienia pomocy i otwartość serca.
Laureatka przekazała swoją nagrodę charytatywnemu stowarzyszeniu „Nigdy nie jesteś sam”.
---