V rámci „Dnů proti vandalismu“ se školáci zapojili do úklidu
Stonavští žáci mají za sebou projekt – Dny proti vandalismu. Rozdělen byl do několika fází.
Dny proti vandalismu. Projekt stonavské základní školy, který se u školáků setkal s velkým ohlasem. Byli to právě oni, kdo na projevy vandalismu ve škole i v obci upozornil.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Samy děti začaly upozorňovat na projevy vandalismu. Byl to impuls pro naši metodičku prevence, paní učitelku Huplíkovou, aby rozjela akci Dny proti vandalismu.“
Vše začalo třídnickými hodinami. Poté školáci vybaveni fotoaparáty monitorovali projevy vandalismu nejen ve svých třídách ale i po celé obci.
Marie Huplíková, výchovná poradkyně ZŠ Stonava: „Tyto úlovky potom zúročili na výstavce, kterou tady vidíte kolem mě. Včera ve škole vytvářeli výtvarné projekty, kde vyjadřovali svůj názor, jak se dívají na vandalismus a na to, jak ta obec bez těch vandalů by byla mnohem hezčí.“
anketa, žáci ZŠ Stonava: „My jsme fotili různé grafity na zastávkách.“ „Fotili jsme grafity a odhozené odpadky.“
Školáci navíc sami přiložili ruku k dílu a vrhli se do úklidu.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Ve třídách to vonělo čisticími prostředky, lavice se leskly a dokonce na podlaze zmizely skvrny. Myslím si, že i obyvatelé Stonavy si museli všimnout, že děti prošly a vysbíraly odpadky. Hodně nápadnou změnou prošla autobusová zastávka u školy, kterou žáci natřeli.“
anketa, žáci ZŠ Stonava: „Uklízeli jsme naši třídu a pak okolo haly a PZKO.“ „Včera jsme uklízeli třídu, potom jsme šli ven a sbírali odpadky.“ „Byli jsme čtyři, co jsme natírali zastávku pod naší školou, která byla posprejovaná.“
Marie Huplíková, výchovná poradkyně ZŠ Stonava: „Za sebe jsem byla překvapená. Děti pracovaly s nadšením a měly radost z toho, že se jim daří. Že mají pěknou čistou třídu a i venku, když jsme sbírali odpadky, tak se předháněly, kdo co posbírá.“
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Velice si považuji toho, že ve škole přišli s takovým nápadem. Není to poprvé, je to už taková tradice, kdy si děti všímají toho nepěkného, co kolem nás je. Jsem plný dojmů z toho, že máme Stonavu zase čistou.“
Projekt Dny proti vandalismu vyvrcholil sportovním dopolednem plným různých aktivit. Svůj prostor ve sportovní hale měly také školní kroužky. Názorně tak všichni viděli, jakým způsobem lze trávit svůj volný čas.
---
Stonavští předškoláci strávili týden v Beskydech
Teď se přesuneme do Beskyd. Konkrétně na Bílou. Právě tady totiž děti ze stonavských mateřinek strávily týden ve školce v přírodě, a jak sami uvidíte, velmi se jim tady líbilo.
V pátek 20. května ráno bylo u všech tří stonavských mateřinek rušno. Děti odjely do školky v přírodě. Jejich cílem byl Hotel Bauer na Bílé.
Katarzyna Donátová, učitelka MŠ Holkovice: „Jsme tady tři školky, Hořany, Dolany (Motýlci) a Holkovice. Celkem tady máme 37 dětí.“
Pro děti byl připraven pestrý program, plný dobrodružství.
Alena Drozdíková, učitelka MŠ Hořany: „S dětmi se snažíme hrát různé pohybové hry, zažili jsme sportovní dopoledne, měli jsme venku animační program, který nám zařizovali animátoři tady na Bílé a snažíme se veškerý čas trávit v lese.
anketa, stonavští předškoláci: „Mně se nejvíce líbily procházky.“ „Mně se nejvíce líbil ten kostel.“ „Líbilo se mi, jak jsme hledali poklad.“ „Včera pršelo, tak jsme tady chodili v pláštěnkách a gumácích.“
Děti si užívaly i zázemí hotelu, kde byli ubytování. K dispozici měli společenskou místnost a bazén.
Renata Drapová, učitelka MŠ Dolany: „Měly pyžamovou party a karneval. Záleželo vždy, jaké bylo počasí a na čem se domluvíme. A večer? Většinou po té večeři se čte pohádka, osobní hygiena a jdou spinkat. Samozřejmě se rozdají pohledy od rodičů, celý den se na ně těší, mají z nich velkou radost.“
anketa, stonavští předškoláci: „Nejvíce se mi líbil karneval.“ „Líbí se mi ten hotel, kde bydlíme.“
Dětem ze stonavských mateřinek se ve školce v přírodě velmi líbilo a klidně by si pobyt prodloužily.
anketa, stonavští předškoláci: „Chtěla bych tady zůstat, protože je krásný hotel.“ „Já bych tady taky chtěla zůstat, protože se mi to tady líbí.“
Do školy v přírodě kromě dětí z mateřských škol letos odjeli i žáci prvního stupně. První a druhá třída má za sebou adaptační kurz v Petrovicích u Karviné, žáci třetí, čtvrté a páté třídy si v současné době užívají školu v přírodě v Luhačovicích.
---
TA Grupa s K.Slowioczkem potěšila obyvatele stonavské DPS
Obyvatelé Domu s pečovatelskou službou ELIM mají za sebou další setkání v rámci projektu Slezské diakonie „kavárna U Lidušky. O kulturní program se postaral českotěšínský pěvecký sbor TA Grupa, spolu s Klemensem Slowioczkem.
Po dvouleté pauze, způsobené koronavirovou pandemií byla po Velikonocích znovuobnovena v Domě s pečovatelskou službou ELIM dobrovolnická činnost. V rámci projektu Slezské diakonie Kavárna u Lidušky mohou stonavští senioři strávit příjemné chvíle u kávy, čaje a kultury. V květnu je svým zpěvem přišel potěšit českotěšínský komorní sbor TA Grupa.
Danuta Siderek, organizační vedoucí sboru TA Grupa: „Máme široký repertoár. Máme písničky od bluessu až po lidovky. Chtěli jsme, aby se to stonavským seniorům líbilo. Doufám, že jsme splnili jejich očekávání.“
anketa, stonavští senioři: „Moc se mi to líbilo. Měli krásné hlasy.“ „To se nedá slovy ani popsat, bylo to nádherné.“
S tímto komorním sborem je dlouhodobě spjat i emeritní operní pěvec Klemens Slowioczek. Se sborem sice už pravidelně nevystupuje, stonavský koncert si ale nenechal ujít.
Klemens Słowioczek, emeritní sólista berlínské Komické opery: „Vždycky si s nimi zazpívám nějaké to sólo. Kdysi jsem je trénoval.“
Projekt Kavárna u Lidušky se u stonavských seniorů setkal s velkým ohlasem. Vedení pečovatelské služby ELIM v něm chce pokračovat.
Uršula Byrtusová, vedoucí střediska ELIM Stonava: „Chceme uživatelům pečovatelské služby a obyvatelům DPS stále poskytovat možnost, aby se tady mohli sejít a poslechnout si pěvecké sbory a setkat se s lidi, kteří jim chtějí přijít udělat radost.“
---
„Dziecka ze Stonawy” i przegląd cieszyńskiej pieśni
Sukcesem dla zespołu ´Dziecka ze Stonawy´ zakończył się Przegląd Cieszyńskiej Pieśni Ludowej. Imprezę organizuje Polskie Towarzystwo Artystyczne ´Ars Musica´ i Polskie Centrum Pedagogiczne. W jury zasiadają eksperci z obydwu stron Śląska Cieszyńskiego.
Magdalena Szyndler, członek jury, Uniwersytet Śląski w Katowicach: „Tutaj dla Zaolziaków zawsze to propagowanie i zachowanie kultury, szczególnie tej właśnie ludowej, było bardzo ważne. A nas z kolei cieszy, że możemy to obserwować i widzimy to zarówno w dbałości o strój, oczywiście zwracamy uwagę na te elementy regionalne, ale też na właśnie te cechy muzyczne, na to, czy jest intonacja w porządku, czy repertuar jest dopasowany.”
W przeglądzie udział wzięła setka uczestników, śpiewając solo, w duetach, zespołach wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
Joanna Bystroń, instruktorka zespołu ´Dziecka ze Stonawy´: „Posłuchałam teraz, poziom jest wysoki, dzieci są świetne, także nasze są przygotowane, to będziemy czekać, jak zaśpiewają, głównie, żeby sobie to używały i żeby się cieszyły z tego, że mogą śpiewać i występować na konkursach.”
Jeszcze ostatnia przed występem próba naszych małych śpiewaków, a potem już wszystko w rękach jury.
Izabela Bystroń, zespół Dziecka ze Stonawy: „Terazśmy trenowali cztery piosenki, jedna była Koziorki, druga Moja mamuliczko, trzecia była Czyjeż to poleczko, i czwarta Na kopieczku nad dworem.”
Wanda Grudzińska, kierowniczka zespołu ´Dziecka ze Stonawy´: „Stęskniliśmy się za śpiewaniem, cieszymy się, że możemy już w tym roku wystąpić normalnie, ponieważ przedtem też braliśmy udział, ale było to przez internet, przez nagranie, teraz już możemy na żywo, więc dziewczynki są przygotowane i mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.”
Prof. Daniel Kadłubiec, członek jury: „Poziom jest bardzo dobry, szczególnie w tej pierwszej kategorii, te małe dziecka od jeden do pięć śpiewały tak znakomicie, że jest problem powiedzieć, które było najlepsze, które drugie, trzeci i tak dalej, chyba wszystkin ex aequo bym dał.”
Cieszy więc fakt, że w tak mocnej konkurencji nasz zespół ´Dziecka ze Stonawy´ zajął w swojej kategorii pierwsze miejsca, a solistka Izabela Bystroń uplasowała się na miejscu trzecim.
---